Raadsels rond Radio Paradise Staking legt vlieg verkeer in VS lam Verkeersdrukte in Frankrijk breekt alle records Hill IMMiHBF i JUSTITIE NOG NIET ACHTER IDENTITEIT EIGENAARS DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Maandag 3 augustus 1981,7 le jaargang no. 2202u Parijse show in „Paradis latin" op Ned. I om 20.40 uur. Om 21.55 uur vervolg film over Tweede Wereldoorlog „Wij trekken vuur". Op Ned. II om 19.06 uur Tom Sawyer en om 21.20 uur show van Caterina Valente. Zonnig en warm met een mid- dagtemperatuur van ongeveer 23 graden. Matige noordooste lijke wind. Morgen zon op: 6.05. Onder 21.26. Schev. hoogw.: 6.29 en 19.10. Onder: 2.41 en 14.42. Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthofi Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11. 2300 Directeur-hoofdredacteur I. I. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden, per mm. Telefoontjes /0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, jaar 202,30, Losse nummers 0,70. ooÜNederlander met ruilhart in Houston overleden IOUSTON De 36-jarige Nederlander Willibrord Meuf- ls, die woensdag in Houston een harttransplantatie onder- ng in het St. Lucasziekenhuis in Houston, is vannacht """iverleden. Zijn toestand ging dit weekeinde snel achteruit doordat zijn nieren niet meer werkten en er ook problemen net zijn longen ontstonden. Uvorens het ruilhart werd ingeplant, heeft Meuffels vier dagen 3_82net een kunsthart geleefd. Eerder was geen ruilhart beschik- 3ar. De chirurg, dr. Denton Cooley, besloot tot de tussenoplos- ïg van het kunsthart, omdat zijn patiënt anders zeker zou zijn storven. Toch heeft dit geleid tot een meningsverschil met de nerikaanse commissie die op medisch handelen toezicht moet uden. Deze commissie is van mening dat het tijdelijk gebruik n een kunsthart bij Meuffels gerechtvaardigd was, maar dat 07^°°ley dit toeh van tevoren had moeten melden, d en Parlementariër in hongerstaking BRUSSEL De Italiaan Marco Panella die lid is van het Euro pese parlement, is van plan op 20 augustus voor onbepaalde tijd in hongerstaking te gaan uit pro test tegen de honger in de we reld. De 51-jarige Panella, die tot de Italiaanse radicale partij be hoort, eist dat er met kracht wordt opgetreden om de levens te redden van vier miljoen men sen die anders het volgend jaar van honger of ondervoeding dreigen om te komen. Vorige maand hebben 54 Nobelprijswin- nars een manifest tegen de hon ger gepubliceerd. Paus genezen van infectie ROME Paus Johannes Paulus II is volledig genezen van de vi rusinfectie die hem sinds juni aan het bed in het Romeinse Ge- melli-ziekenhuis kluisterde. In het korte medische bulletin waarin de behandelende artsen dit bekend maakten werd ver der gezegd dat zij volgende week onderzoeken zullen uitvoeren om te beslissen wanneer de nieuwe chirurgische ingreep zal v/orden verricht. Deze is nodig om de stoma, de kunstmatige uitgang van de paus, weg te ne- m men. fA Vrouw krijgt eerst vierling, nu vijf ling CARDIFF Een vrouw die twee jaar geleden na het innemen van middelen ter verhoging van de vruchtbaarheid een vierling kreeg, heeft eind vorige week aan vijf kin deren het leven geschonken. De kin deren, allemaal jongetjes, zijn tien weken te vroeg geboren. De artsen hebben er vertrouwen in dat ze in le ven blijven, als ze de eerste week doorkomen. De vierling stierf kort na de geboorte. In Stockholm is een baby geboren na een buitenbaarmoederlijke zwanger schap. De vrucht is geheel in de on derbuik van de moeder gegroeid. „Een medische sensatie", aldus de artsen. Drie renners maand geschorst DEN HAAG - De wielerunfe (KNWU) heeft de amateur renners Wicher en Jans Vlot en Gerrit Möhlmann voor een maand geschorst. De schorsing gaat in op 18 au gustus. De broers Vlot kregen het op 23 juli in de ron de van Meppel aan de stok met Möhlmann, nadat laatstgenoemde Wicher Vlot in een bocht had 'gesne den'. Er ontstond een vechtpartij, nadat broer Jans zich met het incident was gaan bemoeien. De jury van aankomst maakte van het voorval een rapport op, waarna de sportcommissie van de KNWU een schor sing van een maand adviseerde. De bond nam dit voorstel over. Polocoach verongelukt BELGRADO - Bij een verkeersongeluk zaterdag in Belgrado is de coach van het Joegoslavische water- polocoach Trifun Chirkovic om het leven gekomen. Chirkovic, die de poloselectie van zijn land sinds 1976 onder zijn de hoede had, was 47 jaar. Hij was al intensief bezig met de voorbereiding op de Europe se kampioenschappen die binnenkort in Split wor den gehouden. Bij een handbalwedstrijd in Dinsla- ken overleed de Westduitse scheidsrechter en oud international Klaus Ratayzak(37) aan een hartaan- val. Zware straf voor doping BERN - Zwitserse voetballers die in het komende sei zoen worden betrapt op doping zullen een zware straf krijgen. Vorig jaar werd een viertal spelers nog vrijge sproken, maar nu volgt onmiddellijk een schorsing van zes wedstrijden. Als een speler voor de tweede keer wordt gegrepen, moet hij op een uitsluiting van een jaar rekenen. Indien van een club twee of meer spelers op het gebruik van verboden middelen wor den betrapt, zullen punten worden afgetrokken van het tot dan toe behaalde totaal van die club. Zoon Thatcher gewond bij crash HOCKENHEIM - Mark Thatcher, de zoon van de En gelse premier, is zaterdag op Hockenheim tijdens de laatste training voor de race in de super VW ge wond geraakt bij een botsing. Thatcher werd in een bocht van het circuit van achteren aangereden door zijn landgenoot Eddie Jones, waarna beide wagens met volle snelheid tegen de vangrails botsten. That cher kwam er met kneuzingen in beide benen vanaf. Jones, die in ieder geval een beenbreuk had opge lopen, moest voor nader onderzoek naar een zie kenhuis. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Justitie heeft er nog geen idee van wie de eige naars en/of financiers zijn van het zaterdag aan de ketting ge legde zendschip Magda Maria (Radio Paradise). De coördine rend officier van justitie mr. H. Holthuis uit Den Haag: „Er zijn wel allerlei namen genoemd, maar we zijn nog steeds aan het zoeken". Panamezen? „Daar doe ik nu nog geen uitspraak ovef". Van diverse zijden is de actie van Justi tie gekritiseerd. Mr. Holthuis: „De hoog leraar Volkenrecht mr. Kalshoven, die vanmorgen in een ochtendblad de Tele graaf- en Telefoonwet aanhaalde, moet die wet dan nog maar eens goed nale zen. Daar staat in - artikel 20 lid 4 - dat de Nederlandse justitie wel degelijk het recht heeft om ook buiten de territoriale wateren op te treden tegen Nederlan ders die zich aan illegale zendactivitei- ten schuldig maken. Wel moet ik toege ven dat nog steeds het aloude „Mare Li- brum" van Hugo de Groot geldt, en dat er dus ingewikkelde volkenrechtelijke aspecten aan deze zaak kunnen zitten. Maar in hoeverre? Dat zal een rechter moeten uitmaken". Pag.5 Bemanning Paradise in slaap verrast Bromfietser gewond IAZERSWOUDE Een 17- arige jongeman uit Alphen tan den Rijn raakte zondag avond gewond toen hij door ten auto werd aangereden, xk De jongen moest met ver- w vondingen aan het linker- nei »cen naar het ziekenhuis o» rervoerd worden. ia^ t Duo bekent - B inbraken KATWIJK Een 24-jarige *3 nan uit Katwijk heeft be- tend met zijn evenoude |- rriendin acht inbraken op let Hoornesplein te hebben ur repleegd. De totale buit be- m Iroeg 4000 gulden. H Zaterdagnacht werd. het duo li ip heterdaad betrapt bij een li lieuwe inbraakpoging. Tijdens H iet verhoor bekenden zij de jndere inbraken. Het tweetal tal binnenkort worden voor in geleid aan de officier van justi- "(Vatte jacht pp vandalen EI DEN De Leidse poli- ie heeft zondagmorgen tus- vijf en zes uur drie jon- rens uit Leiden aangehou- len, die vernielingen aan- ichtten aan een bushuisje an de Gooimeerlaan. De chtervolging werd gevoerd oor sloten en vaarten. De rie werden gepakt terwijl ij zwommen in de Haarlem- aertrekvaart. )e politie werd rond vijf uur ealarmeerd over de aanwe- igheid van de drie bij de bus- lalte. Toen men ter plekke ar- iveerde, waren de jongens oé volop aan het vernielen, 'ier ruiten waren al gesneu- 'eld en ook de koffieautomaat A'as doelwit geweest. De drie ongens namen ogenblikkelijk Ie benen bij het zien van de Jolitiewagens en renden het weiland in om vervolgens via loten en vaarten een goed heenkomen te vinden. De po- itie vorderde een ter plaatse iggende boot en zette de ach- ervolging in om na een half >ur' het doornatte drietal te •ntdekken. Het bleken drie ongens uit Leiden van 15, 16 ■n 20 jaar. LEI Willem II voort.v. Zuidafrikaanse politie kan geen kleur bekennen JOHANNESBURG Drie jonge Zuidafrikaanse kinderen zijn door de autoriteiten drie jaar lang op een „veilige plaats" opgesloten gehouden, omdat door het ministerie van binnenlande zaken moest worden vastgesteld, tot welk ras zij behoren. Dit heeft de krant „Rand Daily Mail" gemeld. De kinderen waren negen, zes en een jaar oud, toen hun ouders hen in de steek lieten. De drie „leken blank", maar het ministe rie vroeg om kleurenfoto's om hun ras officieel vast te kunnen stellen. Nu, drie jaar later, zijn de kinderen aan pleegouders toe vertrouwd. Maar niet bekend is of zij zwart, kleurling of blank zijn. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummeVi 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabe zorgd. WASHINGTON In de Verenigde Staten zijn vanmiddag 15000 Ameri kaanse luchtverkeerslei ders in staking gegaan, nu de besprekingen met de regering over een nieuw arbeidscontract zijn vastgelopen. De au toriteiten zijn er de afge lopen dagen niet in ge slaagd hun meningsver schillen over een nieuw arbeidscontract te over bruggen. De regering probeert de sta king met alle middelen te voorkomen, maar bij het slui ten van deze editie was niet bejcend in hoeverre zij daarin is geslaagd. De staking legt het commerciële luchtverkeer in de Verenigde Staten voor meer dan de helft lam. Eind juni was door de onderhande lingspartners overeenstem ming over een nieuw arbeids contract bereikt, maar meer dan 95 procent van de leden had dit resultaat verworpen. Volgens de autoriteiten zou in williging van de nieuwe eisen de regering op 600 miljoen gul den komen te staan. De ver keersleiders handelen in strijd met de wet als zij in staking gaan. Als ambtenaar mogen zij niet staken en de minister van verkeer, Drew Lewis, waar schuwde zaterdag dat de rege ring stakers zal straffen met maatregelen als ontslag, boetes of arrestaties. 3e bemanning van het zendschip stapt in (Je entrepothaven in Amsterdam over op een patrouilleboot van d€ 'ijkspolitie. (Foto Cees Verkerk) BIJNA NEGENHONDERD KILOMETER FILE Zo zag het stadion Feyenoord er afgelopen week einde uit tijdens het Rotterdam-toernooi. Eén van de reclameborden was afgeplakt, maar de spea ker zorgde voor compensatie door de naam van de betrokken adverteerder om te roepen. Overi gens speelde Anderlecht met reclame op het shirt, maar de wedstrijd kwam wel op de buis. v'LiïSi v9Kt* rj Björn van de Zweedse popgroep Abba kwam gis teren even bij zijn landgenoot Slim Borgudd in formeren naar de stand van zaken vlak voor de *>art van de Duitse grand prix. (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS Frankrijk heeft zaterdag de zwartste dag in zijn verkeersmoeilijkheden gekend. Tussen twaalf en één stond het ver keer stil over een afstand van in totaal bij na negenhonderd kilometer. Ondanks alle waarschuwingen hadden weinig Fransen het uur of de datum van vertrek gewijzigd. Het record van de beruchte zaterdag van 2 augustus 1975, toen er zeshonderd kilometer file op de wegen stond, is eergisteren ruim gebroken. Volgens verkeersspecialisten bedraagt het tijd verlies als gevolg van de opstoppingen dit weekeinde in totaal 700.000 uren. De meeste problemen hebben zich voorgedaan ten zuiden van de lijn Basel-Orleans-Brest, met name in het Rhóne-dal, de drukste weg naar het „zonni ge zuiden". De eerste moeilijkheden deden zich al om drie uur in morgen voor: files op de we gen bij Beaune, Lyon en Valence en op de A8 bij Aix-en-Provence. Tussen Montpellier en Sete hebben zich enorme vertragingen voorge daan nadat protesterende fruitkwekers veertig ton perziken over de wegen hadden uitge strooid en vele automobilisten stopten om zo veel mogelijk vruchten op te rapen. Doordat auto's als gevolg van de file zonder benzine kwamen te staan werden de opstoppingen nog acuter. De gevreesde drukte op de Nederlandse wegen is achterwege gebleven. „De mensen zijn ver standig geworden en henbben hun vertrek en terugkomst door de week verspreid", aldus een woordvoerder van de verkeerscentrale in Drie bergen. Uittocht uit Parijs: de snelweg rond de Franse hoofdstad was vollledig verstopt. DEN HAAG In het vorige week ontstane con flict tussen de KNVB en het ministerie van CRM over de hoeveelheid re clameborden langs de velden blijkt van de eredivisievoet balclubs alleen Willem II voor de televisie te kiezen. In een uitzending van KRO's Brand punt zaterdagavond bleek dat het merendeel van de clubs uit de hoogste afdeling kiest voor handhaving van de huidige reclameborden in de stadions, daar mee accepterend dat de NOS geen beelden van wedstrijden meer zal uitzenden. PEC Zwolle en NEC houden overigens nog een slag om de arm. Twaalf clubs spraken zich uit vóór reclame boven t.v.-beel- den: FC Twente, Roda JC, FC Den Haag, FC Utrecht, AZ '67, Go Ahead Eagles, NAC, FC Groningen, Spar ta, MW, Haarlem en De Graafschap. De stadions van deze clubs zijn niet in overeenstemming met de strengere richtlijnen van CRM. Alleen de stadions van PSV, Feyenoord en Ajax zijn goedgekeurd. Voorzitter Ligthart van AZ '67: „Als wij ons stadion zouden aanpassen betekent dat een verlies van 350.000 gulden".

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1