Vier records voor atletiekploeg Pijnlijk toernooi voor Feyenoord Cortes wint mastersstrijd Tweemaal winst Gerrie Knetemann Oostblok beheerst WK kano Sportwereld Sportprijsvragen SPORTTRIBUNE CELTIC VERRASSEND WINNAAR Kleine winst AZ '67 LE3DSE COURAhT MAANDAG 3 AUGUSTUS 1981 PAGINA 12 PESCARA Een maand geleden maak te de Nederlandse damesploeg in Edin burgh bewust de keuze voor een plaats in de B-finale van de strijd om de Euro pese beker voor landenteams. Herman Buuts, de trainingscoördinator van de KNAU, was er bepaald niet ongelukkig mee. Naar zijn mening kon de ploeg in Pescara, waar gisteravond bij een tem peratuur van rond de dertig graden de nummers drie en vier van de halve fina les hun eindstrijd uitvochten, betere prestaties leveren dan in Zagreb, waar over veertien dagen de sterkere landen elkaar ontmoeten. Nederland werd in de Italiaanse stad aan de Adriatische Zee vijfde en slaagde er alleen in Finland achter zich te houden. Het ook nu weer tot het uiterste geladenr ploegje van Buuts hield aan het treffen vier nationale records over, waarvan de 22.81 van Els Vader op de 200 meter een toptijd is en de 1.59.62 van Elly van Hulst op de 800 meter van internationaal niveau is. De andere twee recordverbeteringen waren voor Olga Commandeur (57,87 op de 400 meter horden) en de 4x400 meterploeg, die 3.33.01 liep. Els Vader, die met haar tijd de tiende plaats op de wereldranglijst van dit sei ■w. fê zoen bezet, kan vrijwel zeker rekenen op een plaats in de Europese ploeg, die op 3, 4 en 5 september in Rome in de derde editie van de strijd om de wereldbeker uit komt. De 21-jarige Zeeuwse, aan wie uit nodigingen nog steeds zijn voorbij gegaan, werd op de 100 en 200 meter tweede. Op de korte sprint moest zij echt buigen voor Heleni Laihorinne. De Finse werd vier weken geleden in Edinburgh ten onrechte In tweede instantie gelijk geplaatst met de Zeeuwse, hoewel de finishfoto uitwees dat Els Vader had gewonnen. Nu bleef Laiho rinne de Nederlandse recordhoudster een honderdste seconde voor (11.35 11.36). Opvallend was wel dat het tweetal duide lijk Jarmillal Kratochvilova voor bleef. Het Tsjechoslowaakse „werkpaard" dat liefst vijf nummers afwerkte (100, 200, 400 en beide estafettes) liep dit seizoen de beste wereldprestaties op de 200 (21,97) en 400 meter (49,17) en staat op de 100 meter met 11.09 te boek. Op de 200 meter was Els Vader de enige, die in het spoor van de Oosteuropese kon blijven. Zij kwam uit op 22,81 seconden, een verbetering van haar Nederlandse record met bijna twee- tiende seconde. Ook internationaal Elly van Hulst brak in Pescara ook interna tionaal door. De 22-jarige loopster loopt veel meer ontspannen. „Ik ben technisch veel beter gaan lopen. Bovendien was ik tot voor kort erg gespannen voor een wedstrijd", zei zij. Elly van Hulst, die on langs het Nederlands record op 2.01,13 bracht, ging royaal door de barrière van twee minuten. Zij trof in Pescara ook een ideaal veld met vier loopsters van onder de twee minuten. „Het zegt me nu niets meer tegen wie ik loop. Na het nationale record van enkele weken geleden in Lage wist ik dat de twee minuten haalbaar wa ren". Elly van Hulst slaagde er ondanks het feit dat het tempo bijzonder hoog lag in bij te blijven en kwam na 400 meter door in 57,8 seconden. Ontspannen lo pend bleef zij bij en deed bij het uitkomen van de laatste bocht zelfs nog een poging van de vierde plaats te komen. Op dat moment ging voor haar het tempo echter nogmaals omhoog. Het gat werd ineens enkele meters, maar bleef dat tot de eind streep, die zij in 1.59.62 passeerde. Haar tijd betekende de veertiende plaats op de wereldranglijst van dit jaar. Olga Commandeur maakte haar belofte van een nationaal record op de 400 meter horden ruim waar, 57.87. Het 4x400 me terrecord (3.33.01) van Desire de Leeuw. Olga Commandeur, Liliane Mandema en Tilly Verhoef, die als laatste loopster de derde plaats veilig stelde, had scherper kunnen zijn. Het wisselen op de 4x100 me ter had ook aanmerkelijk beter gekund, hoewel het viertal met 45,03 seconden een tijd maakte, die lang niet is gelopen door een Nederlandse ploeg. Zwakke nummers Nederland viel ver terug toen de zwakke nummers (kogelstoten, speerwerpen en hoogspringen) aan de orde kwamen. Het hoogspringen werd een tegenvaller. Ma rietta Overwater was naar Pescara gereisd met rugklachten en ging daardoor pas in haar derde poging moeizaam over de 1.70 meter. Zij sloeg vervolgens 1.73 meter over en strandde toen de lat op 1.76 me ter lag. Het nummer ging tot enthousiasme van 15.000 toeschouwers naar de Italiaan se wereldrecordhoudster Sara Simeoni, die nadat zij met 1.88 meter al zeker was van de eerste plaats nog 1.96 meter liet opleggen, maar faalde. ROTTERDAM Dat Feyen oord in het eigen Rotterdam- toernooi de vierde en laatste plaats moest bezetten was pijnlijk, dat de strijd om de derde en vierde plaats werd verloren van een zwakke ploeg (Anderlecht) die ook nog vrijwel de gehele tweede helft met tien man moest spelen was pijnlijker, maar dat de directe aanleiding tot het innerhen van die laatste plaats Andrej Jeliazkov was, mocht het pijnlijkst heten. Na de eindstand 1-1 moesten strafschoppen beslissen. Je liazkov nam de vijfde en laat ste en miste en omdat Cluij- tens dat niet deed, kon An derlecht toch nog de tien mil le voor de derde positie in casseren in het toernooi dat een verrassende winnaar kreeg in Celtic dat de finale met 2-1 won van de technisch bekwaamste ploeg van de vier, Dukla Praag. Feyenoords trainer Vaclav Je- zek Is zeer geïnteresseerd In psychologie, waarvan hij studie heeft gemaakt. Maar ditmaal vergaloppeerde hij zich. Welis waar had Jeliazkov - net als vrijdagavond tegen Celtic - het DEN HAAG AZ'67 heeft gistermiddag in Venlo een vriendschap pelijke wedstrijd tegen VW met 2-1 gewonnen. Kist en Peters zorgden voor de ruststand van 2- 0. Taihutto maakte een kwartier voor tijd de Limburgse treffer. PSV won bij Excelsior met 1-0. Poortvliet scoorde. FC Groningen boekte een monsteroverwinning van 12-1 op de amateurclub Volharding. Peter Hout man tekende voor de helft van de produktie. Dijkstra (2), Hiddink (2), Van Loon en Waalderbos verzorgden de overige treffers. Vitesse verloor op eigen veld met 1-0 van Brighton. Robertson scoorde en Dick Schneider miste een strafschop. DS'79 had wei nig moeite met Breskens: 4-1. Voor de profs scoor den Van de Ham, Lems, Braham en Evers. Roda JC won met 2-0 van VFL Bo- chum. Raeven en Van Geel troffen doel. PEC Zwolle zette een se lectie van Noord-West Drente aan de kant: 6-2. Voor de Zwolse ploeg doelpuntten Van der Hengst, Visser, Van Moorst, doelman Van Gef- fen en Schaafsma (eigen doel). NEC versloeg TEC met 6-0. Mulderij (2). Sal- fischberger, Heisper, Cree- mer en doelman Schelle- kens verzorgden de pro duktie. Haarlem won bij SC Amersfoort met 2-1. Haar en Huyg scoorden voor de gasten en Struik doelpuntte tegen. Robert Verbeek van Spar ta is op de Amerikaanse toernee van zijn club vori ge week dusdanig gebles seerd geraakt (verrekte kruisbanden) dat hij voor lopig niet meer kan spelen. Rusland heeft in Moskou in een vriendschappelijke wedstrijd tegen Atletico Madrid met 4-2 gewonnen. enige doelpunt gemaakt maar hij had ook twee keer voor open doel falikant gemist. Toen Budding, Wijnstekers, Brard en Van Deinsen de straf schop met succes hadden ge nomen - wat Geurts, Peturs- son, Degreef en De Groote voor Anderlecht hadden ge daan - stapte Jeliazkov naar voren. Zijn gemiste kansen moeten hem door het hoofd hebben gespookt. En dan ook nog deze belangrijke straf schop moeten nemen, terwijl 25.500 toeschouwers toekij ken. Doelman Munaron viel zelfs de verkeerde kant uit maar Jeliazkov richtte naast het doel. Later, toen Celtic en Dukla Praag de finale speel den, kwam de Bulgaar naar de tribune, waar zijn vrouw en dochtertje zaten. Hij streek het kind over de haren en schudde mistroostig het hoofd. En tóch is Jeliazkov een aanwinst voor Feyenoord, dat nu al aan een algehele renovatie toe is, on danks de riante vooruitzichten door het aantrekken van Van Hanegem, Jeliazkov en naar verluidt binnen enkele dagen Renè van der Gijp. Jeliazkov kan voetballen. De manier waarop hij met één vloeiende passeerbewging en een „krom" schot scoorde, de soepele wijze waarop hij een tegenstander voorbij gaat en zijn inzicht stempelen hem tot een aanwinst. Met Van Hane gem, die de gehele eerste helft feilloze passes uitdeelde maar daaraan zo veel kracht moest verspillen dat hij na de rust door Groenendijk werd vervan gen. Niet voldaan Maar de rest. Hiele werkt te vaak onzeker, Balkestein speelt zwak - na een half uur vervangen door Brard -, Ver meulen haalt met zijn individu ele acties de vaart, zo die er is, uit de aanvallen, Kaczor is te slordig in de afwerking, Bud ding voelt zich onzeker met de dreiging-v.d.Gijp in de rug, Wijnstekers is in vorm terugge lopen, kortom, twee weken voor het begin van de compe titie is op geen stukken na vol daan aan de hooggespannen verwachtingen. Anderlecht was zeker geen te genstander die tot de top mag worden gerekend. Een chao- £W ,t X Jt. Doelman Munaron van Anderlecht keert een schot van Pierre Vermeulen. tlsch, onsamenhangend spe lende ploeg die door Jeliazkov met een prachtige treffer op achterstand was gezet en zes minuten na de rust de totaal onopvallende Spanjaard Juan Lozano verloor omdat hij de rode kaart van de zwakke scheidsrechter Geurds kreeg toen hij Groenendijk een kop stoot had gegeven. Ook tegen dit onvolledige Anderlecht kon Feyenoord zich niet handha ven. Petursson, eveneens on opvallend, had voor de rust al tegen de paal gekopt en Willy Geurts op de lat. Geurts deed het twee minuten voor tijd be ter en passeerde met een sim pele kopstoot Hiele. Dat was 1- 1, door het publiek „gehono reerd" met een striemend fluit concert en honende opmerkin gen aan het adres van Feye noord. Toen volgde het drama van de strafschop van Jelia zkov. Genieten Het publiek kon daarna nog wel genieten van de interes sante finale Celtic-Dukla Praag. De Schotten namen door McLeod een voorsprong van 2-0 binnen 20 minuten, waardoor deze Schot met Je liazkov de topscorerspositie deelde. Celtic had het eenvou dige wapen gevonden om de, zoals het leek, ingestudeerde combinaties van de technisch bekwame Tsjechen te breken. Ze lieten rustig combineren tot Dukla op de zeven tot acht spelers stuitte die zich vóór het doel hadden teruggetrokken. En dan moest de fout wel vol gen, temeer omdat de Schot ten zeer kort dekten. Als Celtic in de aanval was - met Provan als grote technicus - voerde het snelle en „lepe" combina ties uit. Toen Kriz, uitgeroepen tot de beste speler van het toernooi, met een prachtig doelpunt Dukla tot 2-1 had te ruggebracht, leek het dat Cel tic de onophoudelijke aanval len niet de baas zou kunnen blijven. De Schotten slaagden daarin wel, mede omdat zij in Bonner een geweldige doel man bezitten, zodat zij de ver rassende toernooiwinnaar wer den. Doordat zowel Anderlecht als Celtic en Dukla niet ver schoond bleven van resp.een rode en gele kaarten, kon Fey enoord als fairste ploeg wor den gekroond. Maar dat kan nauwelijks een pleister op de zeer grote wonde worden ge noemd. HERMAN VAN BERGEM DEN HAAG - Gerrie Knetemann was afgelopen week einde de meest succesvolle profrenner. De welbe spraakte oud-Amaterdammer zegevierde zaterdag tweemaal. Eerst greep hij de zege in de ronde van Kortenhoef om enige uren later met ploeggenoot Henk Lubberding een 'Australische achtervolging' in Voorthuizen op zijn naam te schrijven. Knetemann behoorde In Kortenhoef tot een groepje van vier vluchters dat tien kilometer voor het einde was ont staan. Hij wilde het vervolgens in gezelschap van Lubber ding, Lammertink, de Belg De Wolf en Schipper niet laten aankomen op een eindsprint en sprong opnieuw weg en bleef weg."Schipper werd tweede, De Wolf derde en Lub berding vierde. In de race in Voorthuizen versloegen Lub berding en Knetemann Stamsnijder/Kuiper en Pirard/Zoe- temelk. De 'Nacht van Simpelveld' werd een prooi voor Ad Wij- nands, die in de eindsprint de Belg Willy Tackaert versloeg. Zoetemelk werd op zeventien seconden derde. Peter Zijer- veld werd achter de Belg Maessen vijfde. Hennie Kuiper bekroonde een ontsnapping in de ronde van Heerhugowaard gisteren met een zege. Tweede op tien se conden werd Theo Smit voor Jacq Hanegraaf. Zoetemelk werd zesde op 40 seconden. Didi Thurau heeft de proloog van de profronde van West- Dultsland op zijn naam gebracht. Hij legde de 6600 meter ruim vijf seconden sneller af dan Theo de Rooy. De Tsjech Jiri Skoda prolongeerde zaterdag in Praag zijn nationale ti tel. Hij reed naar het kampioenschap op het parkoers waar over vier weken de wereldtitel wordt betwist. Peter Hogervorst uit Pijnacker zegevierde in de amateur ronde van Goirle door Karei Rigter(Baarn) en Hein Senders- (Duisel) te verslaan. Petra de Bruin uit Nieuwkoop was de snelste bij de dames in Goirle. Gerard Veldscholten staat na de vierde etappe in de Ronde van Yonne op de zesde plaats in het klasssement. aaMMBBBMBBMNMBMBBBh -iniwwMnw rntuZg Gerrie Knetemann gaat zegevierend over de finish in de ronde van Kortenhoef. DEN HAAG - De Colombiaan Alejandro Cortes heeft het masterstoernooi van het satelietcircuit in Amers foort op zijn naam gebracht. Cortes, die zaterdag in de halve finales afrekende met Huub van Boeckel, versloeg de Amerikaan Cliff Skakle met 6-4, 6-2. Van Boeckel had zich overigens pas na heroische strijd overge geven. Nadat hij de eerste set met 7-5 had moeten afstaan kwam het in de tweede reeks tot een tiebreak, waarin de score uitein delijk tot 16-14 in het voordeel van Cortes opliep. Skakle had eerder afgerekend met zijn landgenoot Ken Flach: 0-6, 6-3, 6-3. De dubbeltitel werd in de wacht gesleept door Van Boeckel en de Amerikaan Brad Guan. Dit duo versloeg Cortes/Skakle met 6- 4, 7-6. In een A-toernooi werd de vanaf vandaag door een schor sing van de bond getroffen Marian Laudin verslagen door de Amerikaan Edwards: 6-4, 6-2. Bij de dames versloeg Tine Zwaan Karin Moos met 6-1, 3-6, 6-2. Voor de strijd om de nationale titels, die van 10 tot en met 16 augustus wordt gehouden, zijn titelhouders Louk Sanders en Ma rianne van der Torre als eerste geplaatst vóór resp. Eric Wilborts en Elly Vessies. Michiel Schapers verdrong Huub van Boeckel van de derde plaats. Voor het eerst sinds jaren ontbreekt Marij ke Schaar bij de dames. Zij speelt alleen dubbelspel. Buster Mottram, die wegens een blessure verstek moest laten gaan op het Melkhuisje, won een toernooi in Newcastle door in de eindstrijd Frew McMillan met 6-0, 7-6 te verslaan. In de finale van een toernooi in South Orange treffen Shlomo Glickstein en Dick Stockton elkaar. Glickstein had eerder Manuel Orantes, die de als eerste geplaatste Gene Mayer had uitgescha keld, verslagen met 6-3, 6-3. Voor de halve finales van 'North Conway' plaatsten zich Ivan Lendl, Jose Luis Clerc, Elliott Telt- scher en Guillermo Vilas die elkaar in deze volgorde ontmoetten. Clerc versloeg Lendl met 6-7, 6-4, 6-4 en Vilas versloeg Teltscher met 7-6, 6-1. Voor de eindstrijd van 'San Diego' plaatsten zich de dames Tracy Austin en Pam SAhriver. Ria Stalman leverde in het vrijwel wind* Ie stadion met de discus een prestatie. Delftse, die over drie weken weer t( gaat naar de Verenigde Staten, wierp haar tweede poging 60,90 meter, waarn zij minder dan anderhalve meter ach bleef op haar nationale record. In vergi king met de Roemeense Craciunej (beste prestatie 68,98 meter) en de Ti choslawaakse Bartonova (65,38 mei „verloor" de Nederlandse recordhoud: naar verhouding het minste. De verwachting vanBuuts dat Pest voor een aantal Nederlandse atletes soonlijke records zou opleveren kwam Van de Ideale omstandigheden profiti den ook Saskia Brouwer op de 1500 mi (4.14,62) en Carla Beurskens, die 9.08,32 in een temperatuur van 28,4 den minder dan twee seconden van nationale record op de 3000 meter vei derd bleef. Edine van Heezik kon ziel Pescara opnieuw niet bewijzen. Zij w» met 6.20 meter derde op het verspringj Polen werd in Pescara een gelukkige naar, met gering verschil op Tsjecho- wakijke. Daardoor mogen de Poolse mes over twee weken meedoen aan de finale In Zagreb met Oost- en West-Dui land, Groot-Brittannië, Bulgarije, Honj rije, de Sowjet-Unie, en Joegoslavië. NOTTINGHAM van de zes Nederlam boten die waren door drongen tot de halve fi les van de wereldka pioenschappen kano ren, heeft zich het afgc pen weekeinde in h tingham kunnen plaati voor de eindstrijden, bevestiging van de rei taten, die in de voorga de dagen in series en I kansingen waren bere bleef derhalve uit. OosNDuitsland (7 gouc 2 zilveren en 2 bron medailles) en Rusland gouden, 4 zilveren er bronzen medailles) behi sten volgens de tra< ook deze kampioensch pen. Alle dertien titels de kortebaan gingen vertegenwoordigers landen achter het IJz< Gordijn. Zweden was, twee zilveren en bronzen medailles, du lijk het sterkste Westei pese land. Persoonlijk topscorer v\ de tweevoudige Ol pische kampioen Vlad Parfenovitsj uit de Sou Unie. Hij werd kampioe de k1 en k2 500 meter mede op de k2 100 Tjitte Brouwej blijft leider DEN HAAG - Keimpe der Meulen van Woudsender skutsje zaterdag de race op essen gewonnen. Hij direct bij de start het| woel te ontwijken en daardoor makkelijk, een aanvaring liep Lemster skutsje averij veertien strafpunten Jan van Akker met Sneek en Rienk Zw met Langweer wer tweede en derde. T Brouwer blijft leidei het algemeen klassem gevolgd door Jan van ker en Rien Zwage. Holland heeft de race in de Regenbood#"™' strijd tegen Friesland dens de Sneekweek »eer eH9* 9i, ke en Kempeneers wei eerste, tweede en d' Holland leidt nu met 2! tegen 32 punten. Jan Scholten is met derde plaats de beste derlander in de dit w< einde bij Hoorn van gegane WK Europkla Winnaar van de eerste races werden Rosengi (Zwe), Jugel(Fin) en Su< nek(Wdl). De Nederlandse jachte de race om de Admir Cup staan met uitzon ring van de PromcflTO n(achtste) matig gek lew seerd. Achter het leide eb Midnight Sun(Fra) staai Formidable en de Schil vaer 33e en 34e. SOROE De Nederlandse Jeugdcricket- ploeg heeft zaterdag tijdens het wereld kampioenschap in het Deense Soeroe van Canada gewonnen. KELHEIM Tijdens worstelwedstrijden om de EEG-beker (vrije stijl) Is Dolman tweede geworden in de categorie boven de 100 kilogram. MOSKOU De Russische wielrenner Sergey Kopylov heeft gisteren het we reldrecord over 200 meter met vliegende start op overdekte banen verbeterd (10.369 seconden). KOEALA LOEMPOER De Hongaarse tafeltennisser Tibor Klampar is winnaar geworden van het toernooi om de wereldbeker. APELDOORN Peter van Noord van De Spartaan heeft zaterdag tijdens nationale atletiekwedstrijden in Apeldoorn het ko- geislingeren gewonnen met een afstand van 55 meter en 66 centimeter. Dit is de beste Nederlandse seizoenprestatie. VERDEN De Nederlandse atleet Rudi Verriet is zaterdagHijdens een vijflanden- wedstrijd over 25 kilometer als tweede geëindigd. De Italiaan Poli won. LOS ANGELES De 17-jarige Amster dammer Romeo Kensmil heeft zaterdag de eerste ronde van het Diamond Belt- toernooi doorstaan. Hij won op punten van de Amerikaan Lee Harris. AYELSBURY Nederland heeft op de Stoke Mandevillegames in Ayelsbury 18 medailles veroverd: driemaal goud, ne gen keer zilver en zes bronzen plakken. BONN De afgevaardigde van de CDU/CSU-fractie in het Westduitse Par lement die gespecialiseerd is in sport, Herbert Schwarz, heeft protest aangete kend tegen de voorgenomen bezuiningen van de overheid aan de sport. SANTA CLARA Ruben Thijs uit Den Bosch heeft zaterdag bij de wereldspelen voor niet-Olympische sporten in het taekwondo een bronzen medaille gewon nen in de categorie tot 68 kilogram. HEERENVEEN Oud-international Frank van Soldt, die na 4 jaar 'Heeren veen' een seizoen in Canada heeft ge speeld, keert terug naar de Friese vereni ging. WELLINGTON Het Zuidafrikaanse rug- byteam De Springbokken heeft met 31- 19 gewonnen van de provincieploeg Ma- nawuta. wmmmm DEN HAAG De winnende getallen van de Nederlandse lotto zijn: 2-11-19-24-39-40. Reservegetallen: 5 en 20. Er wa ren 522.640 deelnemers, die voor een inleg van 2.347.056,00 zorgden. De prijzenpot van ruim 1.100.000,00 bevat een eerste prijs van 390.198,00. De winnende getallen van de Westduitse lotto zijn: 1-5-14-16-18- 48. Reservegetal: 35. Winnend in Spiel'77: 0109678. De winnende getallen van de Belgische lotto zijn: 12-17-21-23- 29-38. Bijkomend getal: 7. De uitslag van het supertrio, dat werd gelopen op de baan van Groningen in de koers om de Mucho Pride-Prijs, is: 5-13-8. Niet gestart: 2. De omzet bedroeg bijna 461.000,00 met een uitke ring van 781,30. Monsels snel UTRECHT Sam A seis (28) heeft tijdens tionale atletiekwedi den in Utrecht zijn go vorm van de laatste ken bevestigd. Met wind schuin in de won Monsels de 100 ter in 10,3, een tijd di Nederland, ook met hand, maar zelden j geregistreerd. De 800 meter eindigd een overwinning voorrw Louws van de Gemzei 1.50,5. De 3000 meter tin ten Kate van 8.59,6. Bij de dames z tel vierde Tineke Hidding Daventria op de 100 m in 11,9 seconden. Wiarda van Horror v de discus het verst: 5 Alie Monsma van Lioi won de 800 meter 2.09,2. Beste junior Perry de Pauw van V TC, die met de polsp over 4,40 sprong.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 12