IN BV OM HET HUIS Ook een klein balkon kan heel gezellig zijn Bedieningspanelen Miele-wasau-tomaten nu ook in braille Bollenexporteurs blijven zo koel als vrieskist EG-commissie: Nederlandse tuinders moeten snel meer betalen voor aardgas IN EN OM DE KAS Potplanten vijzelden omzetcijfer op! Europese geisha's Jean Louis Scherrer heeft voor de winter o.a. een Chinese look in petto met zuiver zijden kimono's, waarop grote bloemmo tieven. De broeken zijn van zwart satijn. Manda rijnen-hoedjes en een lan ge vlecht of paardestaart. Ook voor de pret a porter veel leer: lederen rokken met bijbehorende capes over lange geruiten bla zers. Kleine balkonnetjes zijn er meer dan grote. Maar ook die balkonnetjes kunnen tot tuintje herschapen worden. Niet alleen in de zomer met hanggeraniums; ook in de herfst en de lange winter zijn er tal van mogelijkheden om een beetje groen en een bloemetje te zien. Herman Stafleu van Eurotuincentrum BV in Wateringen weet een aantal aardige ideeën te ge- In een plantenbak, een geverf de ton, een oud vuilnisvat, een oude douchebak of een zelf- getimmerd omheininkje van ronde paaltjes (60 x 60) kun nen allerlei soorten klimplan ten worden gezet, die vanaf het balkon hun weg omhoog zoeken: de groenblijvende klimop, de clematis, de vuur- doorn, de wilde bruidssluier, die echter 's winters kaar wordt. Dan is er nog de wiste ria (blauwe regen, wordt ook kaal) en de wingerd, die in de herfst oranjerood kleurt. De clematis doet het alleen maar goed op een muur tegen het zuiden, evenals de kamperfoe lie, die het best gedijt in een geverfde houten, diep gevulde ton. Voor een muur op het noorden raadt Herman de klimhortensia aan (hydragea petiolaris), een oorspronkelijk uit China komende heester met stijve rechte takken, maar met een weelde aan bloemen. Hij groeit 40 tot 50 cm per jaar en kost zo'n zeven acht gulden. Van de vuurdoorn (py- racantha) heb je In mei bloe men en in september gloeiend oranjerode bessen. De al in februari bloelende winterjas- mijn (jasmlnum nudeflorum) mag in deze stoet van klaute- raars niet ontbreken. Hij kan een foeilelijke muur in welige, gelige bloemenpracht veran deren, maar hij houdt wel van een plantgat (50 x 50), waar in bijvoorbeeld 50 procent potgrond en 50 procent aar de. De clematis en de wisteria hebben een steuntje van hout werk nodig, anders gaan ze over de grond slieren; de win gerd dopt zijn eigen boontjes door zich schijfjes aan de muur te hechten en de klimop wil ook best „eigenhandig" met zuignapjes naar hoger sferen. Mesten geboden Omdat de laag aarde in meni ge bak niet zo diep is, blijft mesten een noodzaak. Wel moet men zorgen voor draina ge in de bakken middels pot scherven. Stafleu: „Je moet er aan denken dat de aarde in een pot héél gauw verdroogt. Daarom moeten de planten het hele jaar door begoten worden. Zelfs als het vriest staan de groenbloeiers te ver dampen. In de winter kom je niet zo vaak op het balkon en vergeet je daardoor de plan ten. Maar ze moeten echt drinken als er geen regen komt". Zonwering Wie z'n balkonnetje helemaal knus wil hebben kan zelf een zonwering maken van bijvoor beeld het kleurechte, weerbe- stendige Bayer textielvezel dralon. Van het zelfde mate riaal levert deze fabrikant stof voor het vervaardigen van een balkonhek-bedekking. Voor de markies wordt de op maat geknipte stof aan beide kanten gezoomd, aan de voor kant komt een brede zoom waar een stok doorheen wordt gestoken. Aan de woningkant dient de stof met kopspijker- tjes op het hout van de rolstok bevestigd te worden, die weer met pluggen en schroeven aan de muur wordt vastge maakt. Aan de balkonmuur worden links en rechts latten bevestigd, die om een schroefdraad draaien en ver ankerd worden met vleugel moeren. De stok, die aan de voorkant door de markies wordt heengeschoven, beves tigt men d.m.v. koord met deze zijlatten. Is het erg koud in de winter dan kan men de „zonwering" uit laten staan om de planten tegen te hevige koude en wind te beschutten. De hierboven genoemde soorten kunnen te gen een stootje, ze zijn winter hard, maar ach, waarom zou den we ze niet een beetje ver wennen? Ze geven zoveel sfeer aan huis en „hof". TINY FRANCIS Voor het balkon kan een hangtafel worden gemaakt van een rechthoekige plank met vier gaten, waardoor links en rechts een stevig koord wordt gehaald. Aan de uiteinden zitten knopen zodat de plank erop kan rusten. Door twee gaten aan de bovenkant van de balkonbekleding wordt een koord getrokken en vastgemaakt. De tafel is omhoog klapbaar. (Heeft het balkon een balustrade van beton bo ven en onder de stof een zoom maken waar ronde stok ken doorgestoken worden. Ze moeten enkele centimeters uitsteken en er dienen gaten in de muur geboord te wor den, waardoor een koord d.m.v. pluggen in de betonwand kan worden vastgemaakt). Make-up in het aangezicht van komende winter AMSTERDAM Blinden en slechtzienden kunnen zich in hun eigen omgeving meestal uitstekend redden. Door de huishoudelijke werkzaamheden doelmatig in te richten leve ren koken, wassen, afwassen en schoonma ken na enige oefening meestal geen moeilijk heden meer op. Lastiger wordt het echter bij het bedienen van elektrische apparatuur. Vooral de programmering van wasautomaten, drogers en afwasmachines schept nogal eens problemen. Miele heeft daarvoor samen met de Blindenbi bliotheek in Nijmegen een oplossing gevonden die in feite even eenvoudig als goedkoop is. Die oplossing is een transparant plaatje met aan duidingen in braille. Dit zelfklevende plaatje wordt over het bedieningspaneel geplakt. Om dat het transparant is blijft de oorspronkelijke tekst leesbaar en zo is de machine zowel voor blinden als zienden te gebruiken. Miele heeft voorlopig voor twee typen wasauto maten (de W 436 en de W 438) en de drogers T 333 en T 336 een braillepaneeltje ontwik keld, alsmede voor de afwasautomaat G 520. Het kost een tientje en is verkrijgbaar bij Miele, postbus 166, 4130 ED Vianen, tel. 03473-8880. Hubbard Ayer probeert dit seizoen een omfloerste blik te bewerkstelligen. Nu de modeshows in volle gang zijn, begint ook de wereld van de make-up weer nieuws te laten doorsijpelen. De kleurkaart laat voor het komende herfst/winterseizoen nogal in getogen natuurlijke modekleuren zien. Vanuit de keuken van Rubinstein komt het bericht dat de make-up-expert van dit concern, Jas mine, die zich heeft laten inspireren door de beroemde Italiaanse couturier Armani. Zij komt straks met de zijde-achtige teint „Po- celaine" en een geelgroene nieuwe oogscha duw „Golden Kaki" met goudeffect. Haar eyes hadow „tearose" is glanzend roestrose rond khakitinten. De nieuwe oogschaduw „Orchid" heeft kleuren die lijken op die van pruimen. Voor de avond Is er in de de Rubinstein-collec- tie een nieuw donkerbruin voor de oogleden „Tabacco", op een champagnekleurige basis, terwijl heel gis over het tabaksbruin ook nog wat champagnekleur gaat. De lipsticks zijn „firè red" oftewel vuurrood 16,-). Deze dieprode, bruine, rose, caramel en warm oranje moeten harmonieus gemengd worden als de modellen uit de collectie van Armani. Hubbard Ayer heeft met haar „Roses des Vents" gedacht aan de weelderige zachte stof fen. Ze geeft het gelaat tegen de tijd dat de blaadjes vallen een amandelkleurige basis met toetsjes blusher „Bols de Rose" of marron gla cé en een nieuwe ooglijn door een samenspel van twee schaduwkleuren: „Duo- Mauve" en „Muscat" met een randje grijs potlood aan de binnenzijde van het ooglid. De omfloerste blik wordt bewerkstelligd door het lichte mauve op het onderste deel van het bovenste ooglid, het donkere mauve In de plooi van het ooglid. De mond: blauwrose met de nieuwe lipstickkleur: Bruyère. Najaar op de markt. „Er zijn bollen zat!"... Dat is vandaag de slogan van de bloembollenexporteurs. Be richten over een beduidend geringere oogst van vorig jaar, verhalen over dreigende te korten van bepaalde cultivars en meer van dat alarmerende kleingoed, het doet de expor teurs helemaal niets. Zij zijn met geen geweld uit de geza pige rust te krijgen en blijven onder alle omstandigheden zo koel als een vrieskist. Minder verkocht Bollen zat... en de praktijk lijkt hen in het gelijk te gaan stel len. Want een enkele uitzon dering daargelaten vertonen de prijzen van de meeste tul pen, weinig of geen neiging tot stijgen. Toch wast al het water van de zee niet af, dat de raap dit jaar veel geringer is dan in 1980. Met name de laatgroeiende soorten hebben het laten afweten. Voor een aantal van die rassen heeft een kleine prijsstijging plaats gehad, maar die was lang niet voldoende om het verlies te compenseren dat de kweker had omdat hij veel minder le verbare bollen uit de roe haal de. Conclusie De vroeg groeiende tulpen hebben wel een bevredigende oogst gegeven. Ook een tulp als Giuseppe Verdi, die tot vo rig jaar zeer gevraagd was. In de zomer van 1980 kon men voor de dikke bollen nog wel elf gulden maken, maar van daag mag men al blij zijn wan neer er zes en een halve gul den op de afrekening komt te staan. Aan deze ontwikkeling kan men maar één conclusie ver binden: er moet in het buiten land de USA buiten be schouwing gelaten heel wat minder zijn verkocht. Dat ge voegd bij het feit dat de bin nenlandse broeier vandaag ook niet blakend van kooplust in de vellingbanken zit, doet de matte stemming wel ver klaren. Het ligt niet in de lijn van de verwachtingen dat de binnenlandse broeier straks wel grote hoeveelheden tulpen zal gaan kopen. Want de ver liezen van de afgelopen winter liggen hem vandaag nog bij zonder zwaar op de maag. Visioenen De tulpenkwekers zullen geen gouden jaar maken, dat staat nu wel vast. Ze mogen zich aan de ene kant nog gelukkig prijzen, dat de bollen dit jaar niet over de mand lopen, want anders was een catastrofale prijzenval niet uitgebleven. Nu houdt een zekere schaarste de markt nog enigszins over eind. Al worden er nu voor sommi ge soorten ook prijzen gege ven. waarvan de kweker alleen maar droog brood kan eten. Als men bijvoorbeeld twaalven van Apeldoorn en die tulp beslaat een zeer groot deel van het totaal areaal moet leveren voor zes tot zes en een halve gulden per loo, dan moeten er toch wel visioenen van de Bijstandswet op de kweker afkomen. Voor die prijs kan het vandaag gewoon niet meer. De produktlekosten zijn zo hoog opgelopen, dat men vandaag ook voor twaal ven van een wilde groeier als Apeldoorn toch wel minimaal acht gulden per 100 moet krij gen, wil het een beetje uitko men. Men koopt vandaag ech ter naast Apeldoorn nog tal van andere tulpen voor een prikje. Galway, Danton, Cassi- ni, Dr. Plesman, Red Matador, Spring Song, ze zijn, zoals dat heet, allemaal voor zeven gul den per 100 „onder een petje te vangen". Nieuwe cultivars Ook betrekkelijk nieuwere cul tivars delen volop in de malai se. Voor elf gulden of daarom trent koopt men twaalven van de dubbele Allegretto, de fraaie leliebloemige Ballade, de gerande Abu Hassan en dergelijke. En wie vorig Jaar had durven voorspellen dat men twaalven van de gewilde Orange Monarch nu zou kun nen kopen voor tien gulden die had men stellig naar een psychiater verwezen. Maar niettemin Is de markt vandaag toch zo. Zelfs een gewilde randtulp als Kees Nelis is uit de gunst. Met pijn en moeite kunnen de twaalven elf gulden opbrengen. En als men komt met bollen van Lustige Witwe, Los Angeles, Lucky Strike en dergelijke dan moet men met acht tot negen gulden genoe gen nemen. Wit is duur Natuurlijk zijn er uitschieters. Met name de witte tulpen zijn erg duur. Twaalven van Pax veranderen van eigenaar voor een kwartje en meer per stuk. White Dream ligt rond twintig gulden en bij White Triumpha- tor en White Virgin staat de wijzer van de veilingklok op 17,50 gulden stil. Ook de vroege broeitulp Christmas Marvel Is wat meer in de belangstelling gekomen. De prijzen van de twaalven die enkele weken geleden nog rond elf gulden draalden, 'staan nu op veertien gulden. En dan zijn er nog de oudjes die het best doen. Neem Bril liant Star, waarvan men op de veiling nauwelijks twaalven ziet aangeboden, maar voor de elven wilde export al zes tien gulden op tafel leggen. De gele mutant uit Brilliant Star, namelijk Generaal Joffre heb ben we nog zien verkopen voor 29 gulden per 100. Heel goed in de markt lag ook de oranje Prinses Irene. Twaalven Krokussen telen levert „goud geld" op. vonden kopers voor twintig gulden per 100. Narcissen Met de narcissen Is het ook geen botertje tot de boom. Al leen gele trompetten als Gol den Harvest brengen beste prijzen op „enen" tot 35 gulden per 100 maar de klein- en de grootkronigen gaan weg voor afbraakprijzen. Ook de gewilde broelnarcis Ice Follies moet het ontgel den. De „enen" brengen niet meer op dan vijftien gulden per 100 en daar kan de kwe ker nooit mee uit. Het telen van krokussen Is al enkele ja ren achtereen een zeer lucra tieve bezigheid en ook nu brengen de knollen van dit voorjaarsgewas uitstekende prijzen op. Dat is bepaald geen gevolg van een matige oogst, want die viel dit jaar bijzonder mee. Als men voor negens van gele krokussen 9,50 gulden kan maken en voor die van Remembrance, Striped Beauty, Jeanne d'Arc en Purpurea Grandiflora zelfs -nog meer, dan behoeft de kweker niet op een goede si gaar meer of minder te kijken. Voor die prijzen levert de kro- kussenteelt „goud geld" op. Al een aantal Jaren dreigt de Europese Commis sie ons land voor het Europese Hof van Justitie te zullen dagen, wanneer de aardgasprijs voor de glastuinbouw niet op' het peil komt van het algemeen geldend tarief voor grootgebruikers. De aardgasprijs die onze tuinders moeten beta len ligt al vele jaren veel lager en Is dan ook een doorn in het oog van een aantal EG-lidstaten. Deze zijn van mening dat de Nederlandse glas tuinbouw als gevolg van de veel lagere stook kosten concurrentievervalsing bedrijft ten op zichte van de tuinders In andere EG-landen. Eind vorig jaar was duidelijk dat het de Europe se Commissie ernst was met haar dreigen ons land voor het Hof te dagen en ons land begreep zeer goed dat een uitspraak van het Hof van Justitie gezien de afspraken duidelijk in ons nadeel zou uitvallen. Dat zou een zeer forse en directe verhoging van de aardgasprijs bete kenen. Begin dit jaar kwam er een merkwaardig soort onderhandelingen op gang tussen de Gasunie en het Landbouwschap. Een Landbouwschap dat met haar rug tegen de muur stond, want ook hier wist men dat er aan een forse verho ging niet te ontkomen viel. De prijs zou onge veer met een dubbeltje per kuub naar boven moeten. Moeilijk te verkopen aan de glastuin bouw, want het betekende een drastische ver hoging van de kosten. Het ministerie van land bouw mocht zich er officieel niet mee bemoeien. In feite had deze alleen de opdracht van de Commissie mee naar huls gekregen om er voor te zorgen dat de prijs aangepast zou worden. Vlak voor de verkiezingen moesten dan ook de landbouworganisaties èn Braks zich in vele bochten wringen om een oplossing te vinden. Die oplossing bleek een troostprijs. Eerst wer den de prijzen fiks aangepast en het onder scheid tussen de gasprijs van tuinders en Indu striële verbruikers zal stap voor stap verdwij nen, zo besloot men. Dat prijsverschil zou stelselmatig In vijf halfjaar lijkse termijnen worden ingehaald. Als troost prijs voor de boze tuinders kwam er een wat genoemd wordt sectorbeleld. Dat wil in dit geval zeggen dat er een nieuwe bijdrageregeling in het leven werd geroepen met als doel ener giebesparende investeringen te stimuleren. Voor deze regeling werd 270 miljoen gulden uit getrokken. De tuinder ontvangt, nadat hij een besparingsplan heeft ingediend, een bijdrage per kubieke meter aardgas die ten opzichte van een normhoeveelheid wordt bespaard (het maximum Is 87.500 gulden). Vorige week bleek, dat met name landen als het Verenigd Koninkrijk, de Bondsrepubliek Duits land en Denemarken de prijsaanpassing in ons land niet accepteerden. Er was felle kritiek. Met name het aanpassingsritme dat Gasunie en Landbouwschap zijn overeengekomen om het prijsverschil tussen tuinders en industrieprijs te overbruggen achtte men veel te langdurig. De Europese .Commissie eist nu, dat er voor 31 de cember aanstaande nieuwe onderhandelingen gevoerd worden waarin een versnelling van de aanpassing van de prijzen wordt opgenomen. Wanneer er voor het einde van dit jaar geen be hoorlijke aanpassing plaats vindt dan zal de Eu ropese Commissie een procedure starten, die leidt tot een aanklacht tegen ons land bij het Europese Hof van Justitie. Het is afgelopen week in de bloemenhandel nogal vreemd ver lopen. Per dag waren er wisselende toestanden, voor een groot deel afhankelijk van de zomerse situatie. In het laatst van voorgaande week was er enige opgang in de prijzen, maar zodra de zon zich wat vaker vertoonde, ging de rem er weer op. Daar komt bij dat in de grootste deelstaat van Duitsland, die onze beste klant kan worden genoemd, namelijk Nord Rheln- land-Westfalen, de bloemenwinkeliers op vakantie gingen. Dat was duidelijk te zien op de terreinen van onze bloemenveilin gen, dus ook bij de CCWS. Ook de „lijnrijders" namen het er van, zodat ongeveer de helft van het normale aantal van deze belangrijke afnemers de vel ling lieten voor wat die was. En dat was niet zo bestl Een goede uitzondering was er voor de potplanten die het to tale omzetbedrag nog wat hielpen opvijzeler\. Ook met de ger- bera, freesia, irissen, rozen, lelietakken en gerbera ging het niet slecht. De totale aanvoer was afgelopen week ruimer dan vorige week. De CCWS had afgelopen week een totaal omzetbedrag van 10.818.867,29 bij een aanvoer van 37.338.998 bos of stuks tegen vorig jaar zelfde week omzetbedrag van 8.019.670,89 bij aanvoer van 35.393.828 bos. De groter aanvoer werd in elk geval niet slecht betaaldl De grote rozen kwamen tot 24 cent tegen vorig jaar 14 cent en de kleine rozen 19 cent tegen vorig jaar 12 cent. Opvallend was het ook met de bijna twee miljoen freesia met een gemiddelde prijs van 25 cent tegen de ruim twee miljoen vorig jaar en een gemiddelde prijs van 16 cent. Er kan worden vastgesteld dat in het algemeen de kwaliteit van de bloemen uitstekend is. Vooral de trosanjers houden vast. Afgelopen week met ruim elf miljoen, rond een miljoen meer dan vorig jaar en een ge middelde prijs nu van 19 cent en vorig jaar 16 cent. Gemiddelde prijzen met tussen haakjes die van dezelfde week vorig jaar zijn: Amerikaanse anjers 21 (17), trosanjers 19 (16), anthurium 95 (81), snijgroen 17 (15), troschrysanten jaarrond 32 (29), idem geplozen 57 (58), idem normaal 61 (68), freesia 25 (16), gerbera 54 (28), gladiolen 14 (12), irissen 23 (26), lelie kelken 46 (55), lelietak 51 (32), cymbidium groot 73 (1.16), idem klein 54 (67), grote rozen 24 (14), idem klein 19 (12), so- nia 20 (12), belinda 14 (10), red garnette 14 (8), syphorbia 20 (27), alstroemeria 26 (21), narine 85 (61). De aanvoer van de anjers is meer dan het normale patroon te zien geeft. Opvallend is ook de forse aanvoer van potplanten met totaal van 726.375 stuks en opbrengst van 1.300.799,71 tegen vo rig jaar zelfde week 513.327 stuks en opbrengst 878.744,85 waaruit valt te concluderen dat het met de prijs aardig goed zat en in elk geval beter dan vorige week. Met de importbloemen gaat het matig in het deels gesloten seizoen. Met de trosanjersaanvoer liep het wat rustiger dan verleden Intussen heeft ook de bloemenveiling haar deel ontvangen van vakantiegasten, die hebben genoten van de kleurenpracht. Er kan worden verwacht dat deze week de handel weer op gang zal komen, maar ook de aanvoer zich zal gaan uitbrei den.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 10