Vrouw Van Puffelen gelooft nog steeds in onsch uld man Als het kabinet ooit wordt 9 H zal bet een couveusekindje zijn Frankrijk voor [raniërs nu Grote Satan II' Rebellen in Gambia dreigen met executies CeidóeSoiwcmt GEWOON WEER GEZELLIG SAMEN ZIJN Handreiking van het CDA Hartpatiënten eisen aftreden voorzitter BINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT zaterdag 1 augustus 1981 pagina s BRUNSSUM De vrouw van Robert van Puffelen (34) gelooft nog steeds onvoor waardelijk in de onschuld van haar man. De Fransen, die Robert tien maanden ge vangen hielden op beschuldiging van een moordaanslag op zijn echtgenote, hadden het gewoon mis. De auto die Parijs ont plofte met de als gevolg daarvan blijven de invaliditeit van mevrouw van Puffe len, het blijft een onopgehelderd mysterie. Het gezin Van Puffelen is weer bijeen, dat is het belangrijkste. De huwelijksband tussen Robert en zijn vrouw is door het ongelukkige incident eerder verstevigd dan zwakker geworden. Deze week mocht Robert Van Puffelen na lage tijd Franse gevangenistucht weer terug keren naar Nederland. Hij is voorwaardelijk op vrije voeten. Voor de hereniging met zijn gezin in Brunssum moest eein borgsom van 25 duizend gulden worden neergeteld. Zijn vrouw, haar vader en hun twee dochtertjes gingen hem in Parijs halen. Temidden van de bloemen die hem geschonken zijn voor zijn behouden thuiskomst, is Van Puffelen bereid om iets te zeggen. De gevangenis heeft zijn sporen achtergelaten, de behandeling was niet zo goed. Over de brogsom: „Ach dat geld is een onder deel van het spelletje dat wordt gespeeld. Vergeet niet dat het gaat om een misdrijf waar in feite de doodstraf op staat. Ze laten je toch niet gaan als ze maar even twijfelen aan je onschuld, zeker niet naar het buitenland. Dat is een bedrag dat een lachertje is in ver gelijking met het misdrijf". Een spelletje? „Ja, maar een dat moeilijk is te doorgronden, ook voor mij. Ach, ik ben net hier, ik wil er liever niet aan denken. Tien maanden lang hebben ik, mijn advocaten, mijn vrouw en kinderen, gedacht dat het nu wel gauw zou zijn afgelopen. Telkens is dat uitgesteld op last van de officier van justitie om allerlei fu tiliteiten. Ik wil nu weer gewoon gezellig bij mijn vrouw en kinderen zijn. „Er zijn nu drie mogelijkheden: óf de rechter van instructie ziet van strafvervolging af, óf de Nederlandse justitie neemt de zaak over, óf ik moet voor het Franse Assisenhof ver schijnen. Ik prefereer het laatste, het heeft het nadeel dat het lang kan duren maar het voordeel dat ik de kans heb om me voor ie dereen te verantwoorden. Ik heb niets te ver bergen. Tot nog toe heb ik moeten bewijzen dat ik onschuldig ben en dat is ongelooflijk moeilijk. Wat ik wel heb kunnen bewijzen is dat roddelpraatjes van anonieme getuigen kletskoek zijn". Verontwaardiging De verontwaardiging klinkt in zijn stem door. Rob van Puffelen was assurantiebezor ger, had een bureau waar handelsinformatie te verkrijgen was en handelde in goud en zil ver. Geruchten gingen dat de aanslag een po litieke daad was, dat hij als geheim agent bij een inlichtingendienst werkte, dat hij achter volgd werd door een boze zakenman over wie verkeerde handelsinformatie zou zijn ver strekt. Het gerucht ging ook dat Van Puffe len zich bezig had gehouden met drugshandel en dat deze aanslag een vereffening var> cri minelen binnen dat wereldje zou zijn. Hijzelf zegt: „Op geen enkele manier ben ik betrok ken bij de handel in of het gebruik van ver dovende middelen, op welke schaal dan ook". Hij is weer thuis. En nu? „Ik hoop de komen de week niets te doen dan zo gelukkig moge lijk te zijn met vrouw en kinderen. Daarna ga ik kijken wat er over is van mijn zaak en de mogelijkheden aanpakken om mijn bestaan weer op te bouwen. Daar ga ik hard aan wer ken. Te beginnen met het assurantiekantoor dat veel schade heeft geleden en daarnaast met het informatiebureau. Gelukkig laten mijn klanten me niet in de steek, ze staan voor 110 procent achter me". GERARD CRONé i 'EHERAN PARIJS De veiligheidsmaatregelen rond e Franse ambassade in Teheran nijn gisteren verscherpt, adat opnieuw enige duizenden Iraniërs hadden betoogd te- en het asiel dat Frankrijk (in navolging van de VS nu Grote Satan II") aan ex-president Bani-Sadr heeft ver- I tend. Ook nu klonken kreten als „dood aan Frankrijk, ood aan Mitterrand". i ,an het eind van de dag trokken de betogers weg, maar de lei- ers hebben al aangekondigd dat de massa's terugkeren als de j fgering geen stappen tegen Frankrijk onderneemt. >e afgezette Iraanse president heeft zich inmiddels opnieuw 'einig aangetrokken van het verzoek van de Franse regering m tijdens zijn verblijf in Parijs geen politieke uitspraken te pen. In een interview met de Italiaanse krant Corriere Delia era verklaarde hij dat in zijn vaderland miemand meer veilig is. I Er bestaat geen wet. Het is er het Wilde Westen, iedereen kan ïdereen arresteren. De processen zijn binnen twee minuten oorbij, zonder dat er getuigen of advocaten aan te pas zijn ge- omen. De slachtoffers worden daarna direct geëxecuteerd", al- us Bani-Sadr. Hij zei verder dat als Frankrijk hem niet meer i e ruimte geeft om vrijuit over Iran te spreken, hij een ander i allingsoord zal zoeken. „Ik ben niet uit Iiran vertrokken om va- antie te houden", zei hij. Op de vraag waarom hij niet in Iran i gebleven om hert verzet te leiden antwoordde Bani Sadr: „Dat een geheim. Ik hoop u de ware reden spoedig te kunnen ver- j sllen". Bij Dudelange in Luxemburg is een Mirage van de Belgische luchtmacht gis termiddag tegen een televisie- mast van de RTL, Radio Tele- vison Luxem bourg, gevlogen en ontploft. De piloot is hierbij om het leven ge komen. De 300 meter hoge mast knapte af en een deel ervan viel op een huis. On der de puinho pen van het huis werden twee slachtoffers, een man en een vrouw, aange troffen. Door het afbreken van de zendmast bleven ongeveer acht miijoen mensen in België, Luxemburg en Frankrijk van beelden van de populaire RTL- H televisie versto ken. len neoDen op ouu aoiiar. 0r 0-- ae neaenanaer neer. Kwam aeze weeK in net ter Staking op Panamees graanschip (OTTERDAM Onder de 2 bemanningsleden van het 'anamese graanschip „Sea Victory" dat al ertkele dagen n de Rotterdamse Waalha ven ligt, is gisteren een sta ling uitgebroken. Twintig 'an hen eisen betaling vol- rens de internationale nor- nen. Ze verdienen momen- eel 140 tot 180 dollar per naand, terwijl ze recht zou ten hebben op 600 dollar. DAKAR De „hoge raad van de revolutie", die don derdag in de Westafrikaanse staat Gambia de macht greep, heeft gedreigd alle ministers van de afgezette regering en het gezin van president Dawda Jawara te executeren. De raad eist dat de Senegalese troepen, die gisteren het land binnen trokken, uit Gambia ver dwijnen. Het ministerie van buitenland se zaken in Den Haag heeft meegedeeld dat de Nederlan ders in Gambia tot dusver geen moeilijkheden hebben ondervonden. Een aantal bui tenlanders heeft zijn toevlucht gezocht in de Amerikaanse ambassade. Gambia is de laat ste jaren een toeristische trek pleister, vooral voor Zweden en Noren. Sinds de Ameri kaanse romanschrijver Alex Haley zijn familie-stamboom traceerde naar Gambia, ver- ken, vorderen volgens kringen filmd als „Roots", wordt het in Dakar langzaam. Zij zouden land ook door Amerikaanse toeristen bezocht. De Senega lese militairen die Gambia gis teren binnentrokken om de staatsgreep ongedaan te ma de verliezen aan mensenle vens zoveel mogelijk beperkt willen houden. Over de pre- ciese toestand in het land is echter weinig bekend. Centrum alternatieve geneeswijzen in oprichting HILVERSUM In Hilver- sum is gisteren met de op richting van de dr. Hettema Stichting het eerste initia tief genomen voor de reali sering van een natuurge neeskundig centrum in Ne derland. In dit centrum zul len mensen in de toekomst voor een „schappelijk be drag" artsen kunnen consul teren die zijn gespeciali seerd in alternatieve genees wijzen. Nog dit jaar wil de stichting een kleine polikliniek openen, waar twee artsen klaar staan om patiënten te begeleiden. De stichting is al met de gemeente Lelystad in onderhandeling over te verkrijgen huisvesting. De stichting en het centrum worden geleid door Felix Het tema, zoon van de natuurge neeskundige en arts dr IJs brand Hettema, die al voor de oorlog een praktijk in natuur geneeskunde vestigde. Omdat alternatieve geneeswijzen nog niet officieel zijn erkend, krijgt de stichting geen steun van het Rijk. Het grootste deel van de inkomsten wordt be trokken van een Hilversums bureau voor de verkoop van reformprodukten. Zakkenroller steekt Nederlandse toerist neer MALAGA Een zeventienja rige jongen uit Alkmaar is in de Spaanse stad Malaga dood gestoken door een zakkenrol ler. Volgens de Spaanse poli tie, die dit gisteren bekend maakte, had een 34-jarige man hem van zijn portefeuille be roofd. Toen de jongen dat be merkte, vroeg hij de zakken roller zijn eigendom terug te geven. Daarop stak de berover de Nederlander neer. MET het unaniem genomen besluit van de informatie over te stappen naar de formatie-fase voor het kabinet Van Agt- Den Uyl, is het CDA de beoogde coalitiepartners PvdA en D'66 een stevige stap tegemoet gekomen. De CDA-fractie heeft immers de eis laten vallen, dat een aantal zaken gere geld moesten worden alvorens tot de formatie over te gaan. Daar tegenover staat dat het CDA tegelijkertijd heeft duide lijk gemaakt in de formatie-fase nog enkele stevige noten te willen kraken, ook wat het programma betreft. Zo immers moet de verklaring van Van Agt van afgelopen donderdag worden gezien. Hij stelde voorop de principiële bereidheid van zijn fractie de formatie-fase in te gaan op ba sis van hetgeen in de informatie-fase is vastgesteld. Daarop volgden twee voorwaarden. De eerste is dat om te beginnen de taakverdeling tussen minister en staatssecretarissen op het ministerie van Onderwijs wordt geregeld. Welnu, dat blijkt informeel reeds gebeurd te zijn, dus die voorwaarde kan geen problemen meer opleveren. De tweede voorwaarde is dat de defensieparagraaf uit het stapeltje conclusies van de informateurs zou moeten verdwijnen. En Van Agt voegde daaraan toe het zeker niet uitgesloten te achten, dat dit hiaat alsnog in de formatie-fase wordt ingevuld. VERVOLGENS voegde het CDA aan dit alles nog de voor onderstelling toe, dat in de formatie-fase werkgevers en werknemers en enige sociaal-economische deskundigen ge vraagd zullen worden naar hun standpunt over het concept- regeerakkoord, zodat aan de hand daarvan eventueel nog wijzigingen in de sociaaal-economische paragrafen van dat akkoord kunnen worden aangebracht. Net als PvdA en D'66 wil het CDA derhalve de formatie ingaan, in het vertrouwen dat die formatiepoging tot een kabinet zal leiden. Over de uiteenlopende standpunten over defensie en de sociaal-eco nomische aanpak kan tijdens die formatiepoging nog verder worden onderhandeld. Het landsbelang zou er mee gediend zijn indien de drie partijen zouden besluiten op deze basis met elkaar de forma tie in te gaan. Toegegeven: de formatiepoging zal wel geleid worden door een of meer „informerende formateurs", gezien de conflictstof die nog is overgebleven. Maar waarom zou dat niet kunnen: de informateurs Lubbers, De Koning en Van Thijn zijn immers als „formerende informateurs" te werk ge gaan? De beide andere partijen, PvdA en D'66, zouden er dus ver standig aan doen de handreiking van het CDA te aanvaar den. Door dat gebaar af te slaan zou alleen maar worden be reikt dat de sfeer tussen de beoogde partners verder ver slechtert. Dit zou een slechte basis zijn voor het geval de par tijen na een mislukte poging, bij gebrek aan andere reëele mogelijkheden, opnieuw zouden adviseren tot benoeming van een of meer informateurs om deze coalitie tot stand te brengen. Zo'n extra stuk sfeerverslechtering zou een coalitie van CDA, PvdA en D'66 nog verder uit het zicht brengeh. En wat dan? Houston ten onrechte in discrediet gebracht UTRECHT Voorzitter P. van O verveld van de Neder landse Hartpatiënten Vere niging (NHV) heeft ten on rechte het hartinstituut te Houston (VS) in diskrediet gebracht De belangen van hartpatiënten in Nederland zijn daardoor ernstig ge schaad. Hij doet er daarom goed aan af te treden. Dit ei sen de Henk Fievetvereni- ging en de Eindhovense stichting Open Hart Chirur gie in een brief aan de NHV. nieuws, toen een Nederlandse patiënt er na een mislukte hartoperatie een kunst- en la ter een donorhart kreeg inge plant. De NHV-voorzitter ver weet Houston daarop „gesol met patiënten". Een zeer laag bij de grondse aanval, noemen de Henk Fievetvereniging en de stichting Open Hart Chi rurgie die uitlating. Van Overveld heeft laten we ten beslist niet te zullen aftre den. „Dat ze dat willen zit er dik in, want dan zijn ze een lastige klant kwijt. Maar het bestuur en de leden van de NHV staan achter hun voorzit ter". 'EN HAAG Toen GD A-fractieleider an Agt donderdagavond nerveus limlachend de uitspraak van zijn actie over de voorstellen van de in- irmateurs aan de vertegenwoordigers an pers, radio en televisie meedeelde, as het tien voor zeven. Al spoedig erd echter duidelijk hoe laat het wer- elijk was: te laat om nog serieus te ge- iven in de komst van een solide kabi- ït van CDA, PvdA en D'66. Als een abinet van deze samenstelling ooit il worden geboren, zal het veel over- inkomst vertonen met een uiterst teer mveusekindje waarvan de levensvat- tarheid zeer twijfelacht ig is. Hetja" in de CDA-fractie, gevolgd door een l koeien van letters aangebracht nits" had die avond veel weg van een Igantisch „nee", gevolgd door een in leine lettertjes weergegeven „tenzij". >chteraf bezien bleek die indruk ech- ir ietwat overdreven te zijn geweest let CDA zeija, mits" en bedoelde ook |a, mits". Niet meer en iniet minder. n tweeden male deze week had het )A een duidelijk ja of nee tegen het ont- irp-regeerakkoord niet door de keel innen krijgen, terwijl de informateurs :h even zo vaak om een onverbloemd ntwoord hadden gevraagd. „Wij willen definitief bescheid", zei maandagnacht in door vermoeidheid getelkende infor- lateur De Koning na afloop van het zo- pelste urenlange beraad met de fractie- liders Van Agt, Den Uyl en Terlouw. Het 'oord was aan de fracties, diie de volgen- p dag bijeen zouden komen. Zoals verwacht speelden zich dinsdagmid dag achter de deuren van de fractieka mers van PvdA en D'66 geen emotionele taferelen meer af. Unaniem klonk uit de monden van de socialisten en Democraten het jawoord. Uit de vergaderzaal van de CDA-fractie steeg echter een gemengd koor van dissonanten, consonanten en ge weeklaag op. Geen wonder, want Van Agt verzuimde wat hij verondersteld werd te doen, namelijk dirigeren. Hij gaf later zelfs publiekelijk toe, dat hij de discussie in de fractie had ingeleid met de woorden: „Ziehier de voorstellen van de informa teurs. Ik zie er niets in, maar wat vindt ervan?". Het besluit, dat de CDA-fractie tegen twee uur 's nachts nam, was bijna identiek aan dat van een week daarvóór: doorgaan met onderhandelen, met name over de defensieparagraaf en het sociaal- economische beleid dat het nieuwe kabi net zou moeten gaan voeren. Het verschil met vorige week was echter dat de ver antwoordelijkheid om de onderhandelin gen te heropenen geheel werd gelegd op de schouders van Den Uyl en Terlouw. Van Agt zou rechtstreeks aan zijn mede onderhandelaars vragen of zij tot herope ning van de beraadslagingen bereid zou den zijn. De informateurs werden voor het gemak maar even buiten beschouwing gelaten. Met deze zet deed het CDA een wel heel doorzichtige poging om de poli tieke zwarte piet, die al enige tijd in chris ten-democratische handen was, bij PvdA en D'66 op tafel te leggen. Zij en niet het CDA zouden de schuld moeten krijgen van een eventuele onherstelbare verzak king in de fundamenten van het te bou wen kabinet. Laatste waarschuwing Hetzelfde minimum aan bedenktijd dat prins Charles en lady Diana Spencer woensdag nodig hadden om elkaar het ja woord te geven was voldoende voor Den Uyl en Terlouw om het verzoek van Van Agt met nee te beantwoorden. Zij spraken zich uit tegen verdere onderhandelingen en verwezen daarbij naar de informa teurs, die hadden verklaard dat „de mar ges definitief vastgesteld waren". Tegeno ver Van Agt herhaalde het informateur strio deze uitspraak ook nog eens. Boven dien maakten zij de CDA-leider duidelijk dat het CDA niet had gedaan wat nadruk kelijk was verlangd: er was geen „defini tief bescheid" gegeven. Derhalve ontving Van Agt van de informateurs een laatste waarschuwing. Hij kreeg nog één kans om zijn fractie een duidelijk ja of nee te laten horen. De zwarte piet was door de infor mateurs hoogstpersoonlijk weer in handen van het CDA gedrukt. En zo kwam de CDA-fractie donderdag middag opnieuw in vergadering bijeen. „Beste vrienden", zo begon Van- Agt. „Gij kent de brieven die ik heb geschreven aan de heren Den Uyl en Terlouw en gij kent evenzeer het antwoord daarop. Ook kent gij het antwoord van de informa teurs. Thans ligt de vraag ter tafel wat ons politiek te doen staat. Wat we in ieder ge val niét moeten doen is zonder voorbe houd akkoord gaan met de formatie van het beoogde kabinet". Tweeëneenhalf uur later gaf de fractie haar unanieme steun aan het door Van Agt gedane voorstel om bij wijze van „definitief bescheid" een ja, mits" te laten horen. Eigenlijk waren er twee „mitsen". Van Agt noemde er drie, maar het eerste voor behoud, (de eis om te komen tot een dui delijke afbakening van taken tussen de PvdA-minister van Onderwijs en Weten schappen en zijn twee CDA-staatssecreta- rissen) bestond donderdagavond in feite al nauwelijks meer. Later bleek namelijk dat de betreffende kandidaten voor die pos ten, de PvdA'er Van Kemenade en de CDA'ers Deetman en Hermes, 's morgens in principe al een akkoord over deze kwestie hadden bereikt. Bleef over: de eis om de paragraaf over de kernwapens uit het ontwerp-regeerprogram te schrappen en de eis om tijdens de formatiefase nog eens een aantal deskundigen te vragen hun mening te geven over de sociaal-eco nomische en financiële passages uit het ontwerp-regeerakkoord. Op grond van de ontvangen adviezen zouden de fractielei ders bereid moeten zijn, het program als nog bij te stellen. De tweede eis lijkt op het eerste gezicht niet onredelijk. Wat zou er tegen zijn om wijze woorden van deskundigen ter harte te nemen? Het CDA legde zijn verlangen op dit punt echter niet zonder bijbedoeling op tafel. De te raadplegen deskundigen zijn namelijk in overgrote meerderheid lid van het CDA: drs. De Pous (voorzitter SER), prof. Van den Beid (directeur Cen traal Planbureau), dr. Zijlstra (president Ned. Bank) en de voorzitters van de twee grote werkgeversorganisaties, Van Veen (VNO) en Van Eykelenburg (NCW) en tenslotte CNV-voorzitter Van der Meulen. De enige socialist onder de deskundigen is Wim Kok, voorzitter van de FNV. Het CDA is er dus van verzekerd dat via de adviseurs nog vele zwaarwichtige CDA- geluiden tot de kamer van de toekomstige formateur zullen doorklinken. Geluiden, waarvoor PvdA en D'66 zich nauwelijks doof zouden kunnen houden. Op die ma nier zou het sociaal-economisch program ma toch nog een eind in de richting van het CDA kunnen worden bijgesteld. Het is dan ook niet verbazingwekkend dat Den Uyl en Terlouw grote bedenkingen tegen de door het CDA verlangde consultaties hebben. Het is ook niet moeilijk om te voorspellen dat deze CDA-eis, indien eraan zou worden voldaan, tot veel gekra keel en dus opnieuw tot kostbaar tijdver lies zou leiden. Kernwapens Tenslotte is daar het opzienbarende en ogenschijnlijk absurdistische „mits" met betrekking tot de defensieparagraaf. Het CDA wil van het kern wapen vraagstuk een zogeheten vrije kwestie maken, waar door iedere regeringsfractie op dat punt haar eigen program tot leidraad kan ne men. Hoe merkwaardig deze eis ook is, bij nadere beschouwing biedt zij de enige rea listische oplossing van de bestaande me ningsverschillen tussen de drie partijen over de aanpak van de kernwapenproble men. Natuurlijk is het een schijnoplossing, want de meningsverschillen worden er geen greintje minder door. Maar handha ving van de kernwapenparagraaf uit de voorstellen van de informateurs zou in de politieke praktijk hetzelfde effect opleve ren als wanneer er helemaal geen kern- wapen-afspraken op papier zouden staan. De voetnoot van de PvdA bij de betref fende paragraaf (de socialisten behouden zich het recht voor, nee te zeggen tegen de plaatsing van kruisraketten in Neder land) stond daar immers al garant voor. Nu had Van Agt ook wel een voetnoot kunnen laten plaatsen met de opmerking dat naar de mening van het CDA uiterlijk eind 1983 een besluit over de plaatsing dient te worden genomen, maar daarmee was de kernwapenparagraaf al helemaal een dode letter geworden. En Van Agt had hoogstwaarschijnlijk nog gelijk ook toen hij donderdagavond zei, dat Neder land ten opzichte van de NAVO-bondge- noten beter maar helemaal niets kan belo ven dan vage toezeggingen te doen en te gelijkertijd ernstige verdeeldheid te de monstreren. Al met al zou het ontbreken van een kernwapenparagraaf in het regeerak koord (en tevens in de regeringsverkla ring) zeker een nog grotere tijdbom onder het kabinet leggen dan de explosieve con structie-met-voetnoot die de informateurs hadden ontworpen. Het CDA zou bijvoor beeld, in overeenstemming met het eigen verkiezingsprogram, kunnen gaan eisen dat er toch al in de komende maand de cember een besluit over de plaatsing van kruisraketten moet worden genomen. In het nieuwe kabinet zou dat al spoedig tot hoog oplopende ruzies kunnen leiden. De kans is groot, dat het kabinet dan zelf uit elkaar spat, voordat men aan een kamer debat over de raketten (waarvan de uit komst dankzij een aantal CDA-atoompaci- fisten „nee" zal zijn) toekomt. De gedachte dat het kabinet, als het er ooit zal komen, de status krijgt van een couveusekindje met geringe levenskansen, is dus helemaal zo gek nog niet DICK VAN RIETSCHOTEN

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5