Van Agt vertrouwt op bereiken van definitief akkoord Soldij meer afstemmen op wedde of geoefendheid I "^ugdringen ergieverbruik ulgstbetaalden Natte bottle-neck Meeste operaties Nederlandse patiënten in Houston gaan door Ziekenhuizen moeten 4000 bedden inleveren Tijdelijk verbod op adoptie van Indonesische kinderen NRC niet verschenen iiinniiiiiiiiiniiiiiiiiiiiinii uueer JNENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 31 JULI 1981 PAGINA 9 Ikundigen (foto boven) bij Oud-IJsselmonde in voedam resten van een woon- f aangetroffen uit ongeveer r voor Christus, de Late n clljd. Daarbij zijn een stook- de, aardewerkscherven (zie risipst), en vuurstenen gereed- mepen gevonden. De woonres- orthoren tot de z.g. Vlaardin- tuur, waarvan in het wes- -latisn Nederland twintig terrei- oaipkend zijn. De mensen uit 'lopituur leefden van landbouw, >p wild en visvangst. Direct bouwvakvakantie wordt het i met zand bedekt door de van een geluidswal langs /arspg 16. eeri. 4V: en jscompensatie onderzoek van de Vegin dat heeft uitgewezen dat mensen met lagere inkomens niet of nauwelijks minder aardgas verbruiken dat hoger betaal den. Het onderzoek wees verder uit dat het gemiddelde gasverbruik voor verwarming aan zienlijk hoger ligt dan de hoeveelheid waarvan wordt uit gegaan bij de bere kening van het prijsindexcijfer. Dat heeft tot ge volg dat vooral voor de laagstbe taalden de kosten van levensonder houd sneller stijgen dan wordt aange nomen door het Centraal Planbu reau. Dit leidt ertoe dat de koopkrachtont wikkeling dit jaar volgens de FNV voor minimumlo ners meer dan vijf tig gulden afwijkt van het door het Planbureau gege ven beeld. Boven dien wijst de FNV op een grote varia tie in energiever bruik per inko menscategorie, waardoor degenen die noodgedwon gen een hoog ener gieverbruik heb ben te maken krij gen met veel grote re prijsstijgingen dan mensen die op of onder het ge middelde zitten. De FNV heeft bere kend dat hierdoor koopkrachtver- schillen van een anderhalf procent kunnen ontstaan. De FNV vraagt in de eerste plaats om maatregelen om het energiever bruik in de huis houdens van de laagstbetaalden aanzienlijk terug te dringen. Daarbij gaat het vooral om isolatie van oudere huurwoningen. Ook wil de FNV dat de stijging van de aardgas tijdelijk wordt beperkt, en dat de manier van berekening van het prijsindexcijfer voor de gezinscon sumptie wordt aan gepast aan het ho gere aardgasver bruik. Twee moge lijkheden kunnen de financiële lasten verlichten: bij het verlenen van huursubsidie na drukkelijker reke ning houden met de totale woonlas ten en het afstem men van de huur verhoging op de „energetische kwa liteit": de mate van isolatie van de wo ning. DALEND AANTAL VAKANTIEREIZEN Arke Reizen moet stapje terug doen AMSTERDAM Arke Rei zen moet een stapje terug doen. De algemene economi sche recessie is ook merk baar op de toeristische markt en daarvan onder vindt het in Enschede zete lende reis- en passagebu- reau's zijn weerslag, zo bleek gisteren bij de presen tatie van het nieuwe reispro gramma in Amsterdam. De jonge dochters Interland Reizen en GTW, beiden in 1979 opgenomen in het Arke concern, hebben tot dusverre slechts verlies opgeleverd. Re den om zowel Interland als GTW volledig te laten opgaan in Arke Reizen, hetgeen ge paard gaat met het verlies van 25 arbeidsplaatsen. Directeur Ferry Fransen voor ziet een daling in het totale aantal georganiseerde vakan tiereizen van 3 procent dit jaar tot 5 procent in 1982. Arke Reizen waarvan de grond legger, de heer F. A., Arke, eergisteren is overleden heeft in de winterreizen een toenemend aantal busreizen geconstateerd maar die gingen ten koste van de duurdere vliegreizen. De markt van 150.000 reizen, die leek vrij te komen door het faillissement van Christoffel en Relax, lijkt volledig te zijn weggevallen. Bovendien, aldus Fransen, is de markt als geheel nog iets verkleind. vindt dat er maar één formateur moet komen en wel van CDA-hui- ze. „Het is niet noodzakelijk dat ik dat zelf word", aldus Van Agt gis teren na afloop van het fractiebe- raad. De CDA-fractie ging gistera vond na een vrij kort beraad una niem akkoord met het antwoord aan de informateurs, dat door frac tieleider Van Agt zelf was opge steld. Van Agt liet zijn fractie al aan het be gin van de vergadering weten dat „een voorbehoudloos ja" tegen de voorstellen van de informateurs naar zijn mening niet gewenst was. Op de vraag of de voorwaarden van de CDA-fractie door PvdA en D'66 geac cepteerd zouden worden, antwoordde Van Agt: „De CDA-fractie heeft er vertrouwen in dat een definitief re geerakkoord tot stand kan komen". Over de CDA-eis om de defensie-pa ragraaf uit het ontwerp-regeerak- koord te verwijderen zei Van Agt: „Tot nu toe zijn CDA, PvdA en en D'66 het hierover niet eens kunnen worden. De PvdA heeft door de voet noot bij de kerwapenparagraaf volle dige vrijheid van handelen gekregen. Dan is het wel zo eerlijk dat de defen sieparagraaf maar helemaal uit het voorstel wordt verwijderd". De CDA- onderhandelaar achtte het heel wel mogelijk dat de in de Tweede Kamer uit te spreken regeringsverklaring, op basis waarvan het beoogde kabinet aan het werk gaat, in het geheel geen defensie-afspraken zal bevatten. „Ik weet zeker dat het ontbreken van de fensie-afspraken meer vertrouwen zal wekken bij de NAVO-partners, dan de huidige tekst van het voorstel", zo meende Van Agt. De taken en bevoegdheden tussen de beide CDA-staatssecretarissen en de PvdA-minister van onderwijs presen teerde Van Agt gisteravond als een harde eis: „Zonder dat komt voor ons de totale portefeuilleverdeling weer op losse schroeven te staan", zo stelde hij. De PvdA-kandidaat voor de mi nistersportefeuille van onderwijs, Van Kemenade, reageerde gisteren ver wonderd op de nogal dreigende woor den van de CDA-onderhandelaar. Volgens hem was dat probleem al ruim vóór de aanvang' van het CDA- fractieberaad uit de weg geruimd. „Ik heb overlegd met mijn CDA-collega Deetman en we zijn tot een zodanige mate van overeenstemming gekomen dat we op basis daarvan verder kun nen. Ik begriip niet waarom Van Agt dat niet heeft gemeld", zo liet Van Kemenade desgevraagd weten. De sociaal-economische paragraaf heeft de CDA-fractie nu wel in zijn geheel aanvaard, met dien verstande dat de fractieleiders van PvdA en D'66 bereid moeten zijn de sociaal- economische afspraken bij te stellen op basis van „adviezen, die van wijs heid getuigen". Tijdens de formatie dienen om advies te worden ge vraagd: de werkgevers- en werkne mersorganisaties; dr. Zijlstra, presi dent van de Nederlandse Bank; Van den Beid, directeur van het Centraal Planbureau; De Pous, voorzitter van de Sociaal Economische Raad. STUDIE BEPLEIT: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Dienstplichtigen vervullen tijdens hun op leiding een maatschappelijke functie. Het is daarom billijk hun bezoldiging qua structuur en hoogte te koppelen aan de bezoldiging van vrijwillig dienende militairen. Dat ver dient de voorkeur boven koppeling aan andere gegevens, zoals het minimum jeugdloon. Dit is één van de conclusies in een studie van het ministerie van defensie, uitgevoerd op verzoek van het parlement, over de problemen rond de be zoldiging van dienstplichtigen. Staatssecretaris Van Lent heeft het resultaat van de studie aan de Kamer en het geor ganiseerd voorgelegd zonder er een regeringsstandpunt aan te verbinden.' De nieuwe honoreringsbasis kost aanzienlijk meer. in 1978 werd het verschil al berekend op 270 miljoen gulden per jaar. De stu diecommissie, bestaande uit beleidsambtenaren, zegt in haar rapport, dat een eventuele optrekking van de soldij van dienst plichtigen gefaseerd zou kunnen geschieden. Eén methode is om algemene, voor allen gelijke gedeeltelijke verhogingen te geven tot het gewenste niveau is bereikt. Een andere werkwijze kan zijn een verhoging tot het gewenste niveau voor hen, die reeds een bepaalde tijd in dienst zijn. Dat kost minder dan een verhoging over de gehele diensttijd. Op deze wijze zou echter langer dienen extra worden beloond. Niet temin wordt in de studie deze tweede variant aanbevolen. Daar bij wordt de invoering van het begrip „geoefend soldaat" in overweging gegeven. Die status zou men kunnen krijgen bij toe kenning van de aanbevolen verhoging, waarvoor een diensttijd zou gelden die geleidelijk kan worden verkort, b.v. na tien maanden, na zeven maanden en na vier maanden. Als beneden- grens voor de dienstplichtigen wordt het minimum jeugdloon genoemd. De studiecommissie noemt de bezoldiging van dienstplichtigen geen tegenprestatie voor bewezen diensten. Zij berust op de ver zorgingsgrondslag, d.w.z. de overheid heeft de plicht ervoor te zorgen dat de dienstplichtige over voldoende middelen van be staan kan beschikken. Omdat er sprake is van een dienst- plicht kan de overheid van de dienstplichtige een zeker fi nancieel offer vragen, noodzakelijk is dat echter niet. Het is niet alleen op de Nederlandse wegen druk, ook de wa tersporters moeten zo nu en dan in de file staan. De sluis bij Nijkerk, die toegang geeft aan het Nijkerkernauw, kon giste ren de drukte nauwelijks aan. eg weg al 'hkelisweerd v <3t door koi i iHAAG Er is geen re- ene aanleg van rijksweg 27 idede Amelisweerd stop te itot een nieuw kabinet is ieerd. Dit heeft minister (verkeer) gisteren op kamervragen ;t j)'66 en PvdA. Volgens ntsnan gaat het om een be- eelat voor de verkiezingen iet|e regering en de Kamer s omen. Zowel rijk als pro- ns.' wil dat de weg zo snel n lijk wordt aangelegd nu arrooodzakelijke procedures eroorlopen. Zoals bekend is Utrecht veel weerstand n *de aanleg van de weg l t hij dwars door het na- ii tbied Amelisweerd zal rin'to Herti rtig nieuwe $sen voor ïekvervoer HAAG De ESO, het jpwerkingsorgaan van (gtreekvervoerbedrijven I land, heeft van minis- fuijnman van verkeer aterstaat toestemming n jgen om veertig gelede n in te bestellen. jg'Ie order van de bussen, jfanaf mei '82 geleverd ha*. is een totale waarde aryeertien miljoen gulden Tien bussen gaan J VAD voor het vervoer t lijn Amsterdam-Lely- 'ien andere bussen gaan onderneming Zuid- •Nederland voor vervoer n eland. De overige twintig in nog worden verdeeld, het ministerie is het dat de order een ver- rijgt. :hft 3t»riw ZIEKENFONDSRAAD: I ITPFCHT Ho 71 olrAn. 1Q7fi naar Hmict/in 0*v1nm>n cpViattino vort onlrolo tionlal UTRECHT De Zieken fondsraad heeft de beschul digingen ontkent van de voorzitter van de Nederland se Hartpatiëntenvereniging (NHP), dat tientallen Ne derlandse patiënten ongeo- pereerd vanuit Houston zijn teruggekeerd. Volgens de Ziekenfondsraad zijn 1200 Nederlandse patiënten sinds 1976 naar Houston gevlogen voor een hartoperatie, van wie er negentien ongeope- reerd zijn teruggekomen. Van Overveld zei gisteren van 26 patiënten zeker te weten dat zij niet geopereerd werden. Samen met de gevallen die bij de NHP niet bekend zijn ge worden, komt hij tot een schatting van enkele tiental len. Volgens hem gebeurt het bij geen enkele luchtbrug dat in een zo groot aantal gevallen wordt besloten niet te opere ren, terwijl de mensen door Houston zijn geaccepteerd op basis van zeer recente medi sche gegevens. Volgens de Ziekenfondsraad zijn er drie redenen om een patiënt plotseling niet te ope reren. Het risico van de opera tie kan te groot zijn geworden, de operatie is toch nog niet no dig en de patiënt kan tijdens de de reis een ziekte hebben opgelopen. „Het is juist goed als niet kritiekloos tot opere ren wordt overgegaan", aldus een woordvoerder van de Zie kenfondsraad. De NHP heeft deze week aan gedrongen op stopzetting van de luchtbrug naar Houston naar aanleiding van de gang van zaken rond de 36-jarige Nederlandse buschauffeur die in januari ongeopereerd thuis kwam en onlangs een donor hart heeft gekregen. De Zie kenfondsraad heeft de NHP inmiddels uitgenodigd voor een gesprek. IpiTombiin Nederland Een waar spektakel ontspon zich gistera vond in een groot wa renhuis in Amsterdam toen de dansers van de musicalgroep Ipi Tombi tweemaal een deel uit de gelijknamige musi cal brachten. Het ge zongen en gedanste verhaal vertelt de ge schiedenis van een le ven in Zuid Afrika over een periode die ligt tus sen drieduizend jaar geleden en nu. Van ipi Tombi worden voor stellingen gegeven In het Amsterdamse Nieu we De ia Mar-theater. Van 14 tot 27 augustus is de groep In het Con gresgebouw in Den Haag en later zijn er nog voorstellingen In Rotterdam. UTRECHT De commissie „Capaciteitsreductie" heeft staatssecretaris Veder-Smit van volksgezondheid in een rapport geadviseerd het aantal „erkende" ziekenhuisbedden eenmalig terug te brengen met bijna vierduizend bedden. De staatssecretaris heeft het rapport naar de Ziekenfondsraad gestuurd met het verzoek er voor 1 november advies over uit te brengen. De inkrimping met vierduizend bedden vormt een voorwaarde die de staatssecretaris heeft gesteld voor uitbreiding van het personeelsbestand van de ziekenhuizen met vierduizend mensen. De organisaties van ziekenhuizen, ziekenfondsen en ziektekostenverzekeraars hadden in april om deze verruiming van de personeelsrichtlijnen gevraagd. Vermindering van het aantal bedden heeft verder alleen gevolgen voor de verpleeg- prijs die ziekenfonds- en particuliere patiënten moeten betalen. In een brief aan de staatssecretaris heeft de Nationale Zieken huisraad aangedrongen op een directe wijziging van de richtlij nen voor het aantal specialistenplaatsen en voor de klinische ob servatie van bejaarden. Volgens de raad houden de richtlijnen geen rekening met het aantal artsen die nu in opleiding zijn tot medisch specialist en evenmin met een kwalitatief en kwantita tief verantwoorde „werklast" per specialist. De nieuwe richtlij nen zijn 1 juni van kracht geworden. DEN HAAG De Indonesische regering heeft het afgeven van uitreisvergunningen voor gea dopteerde kinderen al ruim een week geleden verboden. De maatregel geldt voorlopig tot 7 au gustus. Het Nederlandse Bureau Interlandelijke Adoptie (BIA) heeft bij het ministerie van justi tie aangedrongen op een vergunningenstelsel dat strakke voorwaarden stelt aan bemiddelaars op het gebied van interlandelijke adoptie. Aanleiding voor de maatregel van Indonesië en de wens van het BIA zijn berichten van de laatste tijd waarin sprake is van door Nederlandse gezinnen geadopteerde Indonesische kinderen, die in hun va derland ontvoerd zouden zijn door bendes die de kinderen tegen hoge winsten zouden verkopen. Nog voor 7 augustus wil de Indonesische emigratiedienst in Djakarta in samenwerking met de ambassade in Den Haag, uitzoeken in hoeverre deze verhalen waar zijn. Veel Nederlandse adoptieouders hebben zeer onge rust gereageerd op de berichten over ontvoering, al dus het BIA. Zij voelen zich daardoor in een kwaad daglicht gesteld en vrezen dat hun adoptiekinderen door de algemene opwinding emotionele schade zul len ondervinden. Het BIA wijst er op dat bonafide bemiddelaars zowel in Nederland als in het buiten land zeer verantwoord en zorgvuldig werken. Volgens het BIA is door de maatregel van de Indo nesische overheid slechts een beperkt aantal Neder landse gezinnen gedupeerd. De heer Stuij woord voerder van de BIA: „De papieren van de kinderen, die na zeven augustus naar ons land zullen komen, schijnen al ondertekend te ziin. Maar het kan uitein delijk best zo zijn, dat het allemaal toch wat langer gaat duren". In totaal hebben 650 Nederlandse gezin nen vorig jaar een Indonesisch kind geadopteerd. DEN HAAG Het NRC- Handelsblad is gisteren niet verschenen wegens een con flict tussen de directie en de redactie over de huisvesting van de journalisten. Volgens de redactie is de hui dige redactieruimte aan de Rotterdamse Blaak, ondanks een aantal verbeterigen, te klein, te warm, te droog en is er te veel herrie. „Je krijgt hoofdpijn en je gaat een paar uur eerder dood", aldus een lid van de redactie. Over de pro blemen is al herhaaldelijk met de directie gepraat. Gisteren duurde de vergadering zo lang, dat de krant niet meer op tijd gemaakt kon worden. Vandaag zou de NRC weer ge woon verschijnen. Klapmuts uit Zeeland naar Pieterburen VLISSINGEN De politie heeft gisteren met hulp van rijkswaterstaat een ongeveer twee jaar oude zeehond uit de Oosterschelde gehaald. De klapmuts lag op een zandplaat. Het dier is overgebracht naar de zeehondencrèche in Pieter buren. De politie heeft het dier de naam Jan gegeven, maar als het een vrouwtje blijkt te zijn, wordt het Jannie. In Pie terburen is deze week een jon ge zeehond gestorven nadat hij bedorven haring uit Denemar ken had gegeten. De dieren krijgen daarom in het vervolg alleen nog haring uit de Ierse zee die via Scheveningen wordt aangevoerd. Schadelijke vermagerings middelen DEN HAAG De vermage- ringsmiddelen Marzinol (merknaam Teronac) en Phen- terme (merknaam Mirapont) zijn schadelijk voor de gezond heid. Dit heeft de Europese Commissie geantwoord op vra gen van mevrouw May-Weg- gen, die zitting heeft in het Europese parlement namens de Europese Volkspartij (chris ten-democraten). De commis sie is echter niet van plan maatregelen tegen het gebruik en de verkoop van de midde len te nemen. Ze kunnen slechts op recept worden ver kregen en verder kunnen de EG-landen zelf beoordelen of de middelen toelaatbaar zijn. Sommige EG-landen hebben er al maatregelen tegen geno men. Tijdelijk minder mooi DE BILT Een hogedrukge- bied brengt ons vandaag nog droog, zonnig en warm weer, maar een depressie voor de in gang van Het Kanaal gaat hier een einde aan maken. De de pressie is verantwoordelijk voor onweersbuien, die zich in de ochtend in het Frans-Belgi sche grensgebied begonnen te onwikkelen. De onweersacti viteit zal zich de komende 24 uur noordwaarts over ons ge hele land uitbreiden. Morgen is er daarom minder zon en ook de temperatuur wordt niet meer zo hoog als vandaag. Ook zondag wordt het weerbeeld nog ongunstig door de depres sie beïnvloed, maar daarna gaat het weer zich herstellen. Vakantielanden Scandinavië en Finland: Wisselvallig met af en toe re gen, 20 gr. Britse eilanden: Zonnige perioden. Geen regen van betekenis, 20 tot 23 gra den. Nederland, België, Frankrijk: Enkele regen- of onweers buien, korte tijd afkoeling, daarna weer meer zon en war mer, 23 tot 27 graden. Denemarken, Duitsland: Overwegend zonnig, later en kele regen- of onweersbuien, 22 tot 28 graden. Polen, Tsjechoslowakije, Roe menië en Hongarije: Droog en overwegend zonnig, 20 tot 25 graden., Joegoslavië en Griekenland: Zonnig en warm, 25 tot 31 gra den. Italië: Droog, zonnig en warm, 28 tot 32 graden. Spanje en Portugal: Warm tot zeer warm, 30 tot 40 graden. Z.-Umburg l.bow.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9