Reagan zit voorlopig nog zeer vast in het zadel Israël en Syrië bedreigen elkaar Huwelijk prins Charles aanleiding voor staatsgreep Bekentenissen in moordzaak Auriol YS herstellen betrekkingen met Guatemala President Reagan van de Verenigde Staten lijkt niet te stuiten. Deze week ging het Congres akkoord met zijn voorstellen voor grote belas tingverlagingen. Zelfs het door de Democraten beheer ste Huis van Afgevaardigden stemde met de voorstellen in. Reagans herziening van de begroting, die bestaat uit be lastingverlaging én grote be zuinigingen op vooral de so ciale programma's, is nu op één oor na gevild. Het is een van de grootste budgettaire operaties van na de oorlog. Guardian-commentator Peter Jenkins analyseert in onder staand verhaal de vooralsnog succesvolle politiek-economi- sche koers van de Ameri kaanse regering. BUITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 31 JULI 1981 PAGINAf Horigerma CHAOS IN AFRIKAANS MINI-STAATJE GAMBIA Westduitse rechtse extremist naar de DDR gevlucht DÜSSELDORF In Lauen- burg in de Westduitse deel-^ staat Nedersaksen aan de grens met Oost-Duitsland is de 41-jarige gedetineerde Udo Albrecht onder ogen van de politie gevlucht naar de DDR. Albrecht zat sinds augustus vorig jaar vast wegens mede plichtigheid aan drie overval len. Hij werd verder verdacht van banden met de neo-nazis- tische beweging „Sportgroep Hoffmann". „Albrecht moest een officier van justitie naar een geheime bergplaats voor wapens bren gen, vlak bij een grensover gang. Toen de aandacht even was afgeleid door een voorbij- razende trein, rende Albrecht naar een tot Oostduits grond gebied behorende grensstrook. Daar werd hij door twee Oost- duitse grenswachten opge wacht en meegenomen", aldus de officier van justitie. VS: Wapenleveran ties aan Cuba naar record WASHINGTON De Vere- nigde Staten hebben Moskou er gisteren van beschuldigd grote hoeveelheden wapens naar Cuba te zenden. „Wan neer het op deze manier doorgaat, dan zijn de Russi sche wapenleveranties aan Cuba in 1981 het grootste sinds 1962, het jaar van de Cubaanse raketcrisis", aldus de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Haig. De minister zei in een rede tot de Senaatcommissie voor de fensie dat de meeste wapens die de Sovjet-Unie naar Cuba stuurt bestemd zijn voor het Cubaanse leger en de pas op-, gerichte militie. Er zijn echter duidelijke bewijzen dat een deel vanuit Cuba doorgestuurd wordt naar Middenamerikaan- se landen. LONDEN/BANJUL Pre sident Sir Dawda Jawara van Gambia heeft afgezien van zijn voorgenomen va kantie in Engeland en is gis teravond in allerijl naar A- frika teruggekeerd om te trachten een opstand in zijn land neer te slaan. Sir Jawa* ra was begin deze week in Londen aangekomen om de inzegening bij te wonen van het huwelijk van prins Charles en prinses Diana. Hij wilde hieraan nog een recreatief verblijf vastkno pen, maar werd opgeschrikt door het bericht dat Kukli Samba Sanyang van het in Gambia ontstane machtsva cuüm gebruik had gemaakt door een linkse staatsgreep te plegen. Gesteund door eenheden van het 500 man tellende leger ontketende Sanyang donder dagmorgen een opstand en in stalleerde een 12 leden tellen de Revolutionaire Raad in het land, dat 600.000 inwoners telt. Gambia beslaat een landstrook langs de gelijknamige rivier aan de westkust van Afrika en steekt 350 kilometer het land in. Het staatje grenst aan Sene gal en heeft hiermee een vriendschapsverdrag. De eco nomie van Gambia is ont wricht. De hoge energie-prij zen en het tweemaal achtereen mislukken van de pinda-oogst (het belangrijkste product van het land) zijn hiervan twee be langrijke oorzaken. Volgens diplomatieke kringen 'in Dakar, de hoofdstad van Senegal, zijn er bij de staats greep talloze slachtoffers ge vallen. In de hoofdstad Banjul zouden plunderingen zijn ont staan en daarbij zou met mi trailleur-vuur op de menigte zijn geschoten. President Jawara heeft op Se negal een beroep gedaan om hem militair te helpen in Gambia, maar of dit inderdaad is gebeurd, was vonmorgen nog onduidelijk. Vlak voor zijn vertrek uit* de Britse hoofdstad verklaarde Jawara dat de machtsovername in zijn land zeker nog geen voldon gen feit is. Een deel van het Gambiase leger zou hem trouw zijn. Jawara wilde zich in de hoofdstad Banjul bij hen voegen. Mocht dit niet lukken, dan zou hij eerst naar Senegal reizen. Gambia was tot nu toe één van de weinige landen met een meerpartijen-stelsel in Afrika. De afgelopen weken zijn er veelvuldig demonstraties ge houden tegen de slechte le vensomstandigheden. Volgens Jawara is Libië de gangmaker van de rebellie. (Van onze correspondent in Parijs) PARIJS De Franse politie heeft gistermor gen de lijken van vijf slachtoffers van de op zienbarende moordzaak van Auriol gevonden. Vijf leden van de mili- tantenbeweging SAC hebben inmiddels be kend politie-inspecteur Jacques Massie, vier fa milieleden en een vriend te heben vermoord. Ook Massie was lid van de in 1958 opgerichte SAC die ten doel had hooggeplaatste Gaul listen te beschermen. De ui terst rechtse, paramilitaire or ganisatie raakte steeds meer verwikkeld in illegale praktij ken. De moord op Massie is vermoedelijk een interne afre kening van de SAC, die ver band houdt met wapensmok kel. Het lichaam van Massie werd de dag na het drama ge vonden, op aanwijzingen van een van de moordenaars, een 31-jarige onderwijzer. Omdat de lijken van de overige slachtoffers nog niet gevonden waren, hoopte de politie aan vankelijk dat zij nog in leven zouden zijn. Franse regering schrapt bouw van zes kercentrales PARIJS De Franse regering heeft besloten het mes te zet ten in het ambitieuze programma voor de bouw van kern centrales dat onder het bewind van Valèry Giscard d'Es- taing is opgesteld. President Francois Mitterrand had tijdens zijn verkiezingscam pagne al beloofd dat de ontwikkeling van kernenergie in Frank rijk zou worden vertraagd. Gisteren besloot het kabinet de bouw van zes kerncentrales uit te stellen. De Franse regering wil het gebruik van kernenergie beperken tot het absoluut noodzakelij ke. Mitterrands voorganger Giscard was een warm voorstander van kernenergie. Overigens gaat het werk aan zeven kerncen trales die in aanbouw zijn gewoon door. Kerncentrales die de laatste tijd zijn voltooid zullen in gebruik worden genomen. SPANNING STUGT DAMASCUS JERUZALEM Syrië en Israël hebben elkaar donderdag gedreigd met acties. Damascus zint op wraak voor de woensdag door Israëlische straal jagers neergehaalde MIG-25, ter wijl Jeruzalem vergelding wil voor de aanval op een bus die zelfde avond. Volgens het Libanese pro-Syrische dag blad Al Sjarq heeft het buurland aangebo den SAM-6 raketten rond Beiroet te plaat sen. Syrië installeerde op 29 april dergelij ke raketten in de Libanese Bekaa-valei, hetgeen leidde tot grote spanningen tus sen Syrië en Israël. Jeruzalem beschouwd de aanval van guerrillastrijders op een bus als een schending van het bestand. Een Is raëlische woordvoerder heeft verklaard dat het staakt-het-vuren de PLO geen be scherming biedt tegen een vergeldingsac tie. GAULLISTISCHE MILITIE VERANTWOORDELIJK WASHINGTON Elke woensdag gaat de president paardrijden. De Amerikanen kijken allang niet meer vreemd op als hij, gekleed in een ouderwetse, slobberige rij broek, met grote passen door het plantsoen van het Witte Huis naar de wachtende helicopter beent. Soms draagt hij een indrukwek kende map onder zijn arm, maar of hij zich aan boord ook daadwerke lijk met staatszaken bezig houdt, moet betwijfeld worden. In zijn op treden paart Ronald Reagan het aureool van leiderschap aan de la conieke vriendelijkheid van de tof fe kerel, die weet wat hij wil, maar toch een ontspannen indruk maakt. In bijna alle opzichten voldoet hij aan het romantische beeld van wat een president zou moeten zijn. Het lijdt geen twijfel dat Reagan mo menteel stevig in het zadel zit. Waar om? „Omdat hij tot op heden nog niets gedaan heeft", zegt senator Charles Mathias, de Republikein uit Mary land, die een scherp oog heeft voor de criteria waarop regeringen door Con gresleden worden beoordeeld. Het Congres, zo denkt Mathias, kwam tot de conclusie dat de president van de kiezers een mandaat had gekregen om te bezuinigen en belastingverlagingen door te voeren en besloot derhalve om hem zijn eerste pakket maatregelen te schenken als gebaar van goede wil. Deze mening wordt echter niet door alle Amerikanen gedeeld. Velen laten zich meeslepen door Reagan eerste successen en praten alsof de Republi keinen het de eerstkomende honderd jaar voor het zeggen zullen hebben. Tussen deze twee uitersten bevindt zich een derde groep, die vindt dat Reagan zeer bekwaam munt heeft ge slagen uit een positie die zwakker was dan op het eerste gezicht leek. Senator Richard Lugar uit Indiana merkt op dat Reagans beleid momenteel door minder mensen wordt goedgekeurd dan Carters beleid na een zelfde ambtsperiode. Hij schrijft de overwin ningen van Reagan in het Congres toe aan zijn grote overredingskracht in privégesprekken en zijn uitzonderlij ke gaven om een groot publiek te be spelen. Succes Dat het presidentschap van Reagan in Washington tot dusver wordt gezien als een overweldigend succes, komt wellicht als een verrassing voor de Europeanen die zich pijnlijk bewust zijn van de tekortkomingen in Rea gans buitenlands beleid. Maar dat was een opzettelijke en politieke keus. De president besloot om de hoogste prio riteit te geven aan zijn bezuinigings voorstellen en belastingmaatregelen. De wereld moest maar wachten, hoe wel het Midden-Oosten weigerde zich in die situatie te schikken. Een sterk Amerika in eigen land is voor hem nu eenmaal een eerste vereiste voor een sterk Amerika in het buitenland. Met name de mensen in Washington zijn onder de indruk van deze op één WASHINGTON De Verenigde Staten zullen binnenkort de volledige diplomatieke betrekkingen met Guatemala herstellen, zo heeft het ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld. Onder president Carter waren de betrekkingen vanuit Washington bevroren vanwege de toestand van de burgerrechten in het Middenamerikaanse land. De wijziging in het Amerikaanse beleid kwam naar buiten tij dens een hoorzitting van het congres, waar ambtenaren Cuba en Nicaragua ervan beschuldigden steeds meer hulp te geven aan linkse Guatemalaanse guerrillastrijders, die naar hun zeggen „nauw samenwerken" met de guerrillastrijders in El Salvador. Guatemala en El Salvador zijn buurlanden. De medewerkers van het ministerie van buitenlandse zaken zeiden dat de rege ring een nieuw, opbouwend beleid wil voeren tegenover Guate mala. De vorige regering had weinig succes met haar beleid, al dus de ambtenaren. Guatemala wordt al jaren door geweld geteisterd. Volgens een in februari verschenen rapport van Amnesty International moet het militaire regime verantwoordelijk worden geacht voor de dood van naar schatting drieduizend mensen in 1980. Het aantal slachtoffers in de afgelopen tien jaar bedraagt meer dan tiendui zend. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft ver der aan de regering van Guatemala gevraagd om een spoedig en diepgaand onderzoek in te stellen naar de moord op een Ameri kaanse priester. De geestelijke, Stanley Rother, Vverd maandag in Santiago de Atitlan vermoord. Amerikaanse liberale organisaties schrijven de moord toe aan „rechtse elementen, die banden hebben met de Guatemalaanse regering". President en mevrouw Reagan, beiden stevig in het zadel. doel gerichte, zeer professionele aan pak. Reagan, zo lijken ze te denken, zou wel eens een echte leider kunnen blijken. In ieder geval kan Reagan dingen voor elkaar krijgen, iets wat Carter in vier jaar tijd nooit is gelukt. Een eerste taak van een president is het land leiden. Pas als hij die morele leiding kan geven, heeft hij een kans om de regering in Washington naar behoren te leiden. Binnen de rege ring, die het hoogtepunt van zijn wit tebroodsweken nadert, heerst een bij na gelukzalige stemming over de gro te Amerikaanse wedergeboorte die onder Reagans leiding op gang is ge komen. En toch is er, zoals senator Mathias terecht aanduidde, nog niets bijzonders gebeurd. Toegegeven, hel inflatiecijfer loopt terug en bedraagl momenteel minder dan tien procent per jaar, maar dat is waarschijnlijk eerder te danken aan de wereldolie prijzen dan aan de politiek van de fe derale overheid. De beperking op de overheidsuitgaven hebben nog geen effect en de magische belastingverla gingen voelen de Amerikanen pas over vele maanden in hun portemon nee. Peilers Het economisch beleid van Reagan rust op vier peilers. Monetarisme en een kloppende begroting vormen twee remedies tegen inflatie. Belas tingverlagingen zijn een middel tegen lage produktiviteit en langzame eco nomische groei. En maatregelen tegen de bureaucratie, „de regering van de ruggen van de mensen halen" moeten het economisch beleid in zijn geheel ten goede komen. Volgens de voorzit ter van de presidentiële raad van eco nomische adviseurs, Murray Weiden- baum, kan niemand op dit moment precies vertellen in hoeverre Reagans programma al heeft doorgewerkt Maar volgens hem vertonen alle eco nomische modellen een verandering in dezelfde inrichting; dat wil zeggen een teruglopende inflatie en een stij gende groei. Hij voorspelt, na een kor te teruggang in de economie, een „ge zond en snel herstel omstreeks 1983". Andere adviseurs voorspellen dat de prime rate (de rente die de banken berekenen aan hun beste klanten en mede de oorzaak is van de hoge rente in de hele westerse wereld en de stij ging van de dollarkoers) tegen het eind van het jaar „nog maar net bo ven de tien procent zal bedragen" (momenteel ruim twintig procent). De theorie hierachter is relevanter dan de cijfers. De belastingverlagin gen moeten de inflatie tegengaan en in overeenstemming zijn met het doel van een uiteindelijk kloppende begro ting. Het geld dat de mensen uitspa ren zal gespaard en geïnvesteerd wor den, waardoor de produktiviteit stijgt. Daarom, zo leggen de aanhangers van Reagan uit, is het goed om meer geld te stoppen in de zakken van welge stelde spaarders dan armlastige consu ment. De belastingverlagingen voor het bedrijfsleven zullen waarschijnlijk vrij snel leiden tot meer investerin gen, hoewel het in de meeste gevallen nog wel enkele jaren zal duren voor dat deze maatregelen resulteren in een hogere produktiviteit. Of de be lastingverlagingen voor particulieren veel zal opleveren is een psychologi sche en niet zozeer economische vraag. „Britse Ziekte" Wanneer Washington wordt gewezen op de schadelijke gevolgen van de poltiek die de Britse premier That cher in eigen land volgt, en die in rincipe weinig van de Amerikaanse oers verschilt, volgt steeds hetzelfde antwoord. De Amerikaanse economie verschilt aanzienlijk van de Engelse. De publieke sector in Amerika is lang zo groot niet als die in Groot-Brittan- nië. De Amerikaanse economie wordt niet geplaagd door sterke en negatief ingestelde vakbonden. Daarbij komt dat de federale regering niet de fout wil begaan, het monteraristisch beleid té ver door te voeren. Desalniettemin is de gevreesde „Thatcher-ziekte" een spookbeeld dat behalve de federale overheid ook het ministerie van fi nanciën achtervolgt. Stel je voor dat de aanhangers van Reagan het bij het verkeerde eind hebben. Stel je voor dat de belastingverlagingen de inflatie juist in de hand werken, zodat de geldvoorraad krap gehouden moet worden waardoor de rente hoog blijft. In dat geval zinkt de economie dieper en dieper weg, net als in Engeland, al dus functionarissen. Economische groei, zo zeggen de aanhangers van Reagan, zal meer voor de steden doen dan de armoedeprogramma's waarin bezuinigd wordt. Maar wat als dat niet gebeurt? Dan zouden de bewo ners van het Noord-Oosten en Mid den-Westen zich wel eens kunnen ke ren tegen de rijke Californiërs. Ze zouden zich dan ook wel eens tegen Ronald Reagan kunnen keren en zich kunnen afvragen wie betaalt voor zijn wekelijks uitstapjes per helicopter om te gaan paardrijden. Hoog te paard Maar op dit moment maakt nog nie mand zich daar zorgen over. Ronald Reagan is optimistisch gestemd over Amerika. De mensen vinden hun pre sident sympathiek en dat is een enorm voordeel. Ze vinden hem een fatsoenlijke, laconieke kerel met een enorm gevoel voor humor, iets dat noch van Carter noch van Nixon ge zegd kon worden. De harde ideologi sche rand van Reagans conservatisme is momenteel nog niet voelbaar. In de regering heerst een gelukzalige, on schuldige sfeer. De president zeli wordt niet gehinderd door diepzinni ge gedachten en dat is misschien wel de reden dat hij zo slagvaardig over komt en zijn plannen zo succesvol aan het Congres kan verkopen. Als de helicopter opstijgt om hem naar de stallen te brengen, ziet je hem zeker niet als een oude man aan het eind van zijn levensdagen. Integen deel juist. In gedachten doemt hel beeld op van de onverschrokken cow boy, die aan het begin van een film. hoog te paard, de stad binnen rijdt. De verwachtingen zijn hoopvol, de mu ziek opzwepend. PETER JENKINS/THE GUARDIAN Terwijl duiz? j vrouwen en ijn ren gisteren I Poolse textifd Lodz protester tegen de vo«d£ schaarste, b het Poolse v ment bijeen c|lj< praten over de, nomische crisi££ verse parlemePe den wezen oph< gevaar van !tu nieuwe natiP tragedie, zoal^ de voedselop|ti den in 1956, >P en 1976, toen»< tallen om het r kwamen. Vanl wordt in WarsW gedemonstreerd Geluidswagen roept g op tot bijwonen openbare execute RAS AL KAIMAH- de stad Ras Al KaiiL,, in de Verenigde Air* sche Emiraten heb:" meer dan tienduiz?1 mensen gisteren de oj^ bare executie van een1 diër bijgewoond. 13 Hij was ter dood ver<£B deeld voor het verkrd** ten en vermoorden twee jonge meisjes. Vo"3 dat hij door een vuurp?' ton werd terechtgestr, werden hem eerst pubP' kelijk stokslagen toe? diend. Dit was de stP voor het beroven van meisjes die hij later h:Vl vermoord. Geluidswagens waren ef ge uren voor de execu?1 door de stad gereden d" de inwoners in drie talr, het Arabisch, het Eng;®' en het Hindostani, op roepen de executie bij *c wonen. ?c Sjeik Khaled Bin Sadr Qasimi, de kroonprins de Emiraten, en andv hoogwaardigheidsbekle- ders waren aanwezig de executie. H Rode Brigad^ maken meer* dan miljoen JS gulden buit ROME - Een groep van c veer tien guerrillastrii-i van de Rode Brigades F gisteren een overval pleegd op een gepant voertuig binnen het h<K kantoor van de Italia; PTT in Rome. Na een y gevecht waarbij vier Hj nen gewond raakten koAl de overvallers ontko' met een bedrag van iH, dan 1,25 miljoen guldene Volgens de politie slaagdqie stadsguerrillastrijders eriniti een bestelwagen, geverfint een wijze alsof het een fc,- auto betrof, door te dringen* de binnenplaats van het Ê>'i gebouw. Toen het gepant®, voertuig met een hoeveela geld arriveerde werd metle fautomatische wapens or vuur geopend. Tijdens; i schotenwisseling liepen lij! bewaker, twee PTT-beamio en een voorbijganger veroc dingen op. I De overvallers maakten jé volgens van een vijftal tuigen gebruik om een 1 heenkomen te vinden, wal ze het ene na het andere j tuig achterlieten om stratf blokkeren en hun aftoc^ dekken. Prikacties Britse ambtenaren voorlp LONDEN De Enf ambtenaren hebben gisfp besloten in te stemmenr het voorstel van de regiL voor een salarisverhc r van 7,5 procent. AanvaPJ lijk hadden zij 15 pr geëist en had de reg(1 niet verder willen gaan,? 6 procent. De leiders van de negen tenarenbonden stemden F het regerinsgvoorstel in.L naast de loonsverhoging?6 7,5 procent de belofte f3' dat er bij de loononderha^1 lingen voor volgend jaau* arbitragecommissie komt er overeenstemming is bei zullen de ambtenaren vo' de week hun al 21 wekei rende campagne van prL° ties beëindigen. Die prikacties hebben in"' overheidsinstellingen werk in de war gebracht: stakingsacties van de luchf keersleiders leidden totKr annuleren van veel vluch

Leidse Courant | 1981 | | pagina 8