aa t erop oor uit' ier kopers voor failliete drukkerij ÉJitgezette krakers iroberen indere oonruimte „Kattenplaag in dierenasiel mOV—BELEIDS MEDEWERKER TEN ÏAVEOVER NTWIKKELINGENIN WNNENSTAD: m Ondernemers waren niet klaar voor planvorming in de binnenstad Woonhuis brandt totaal uit Adolphe Poth overleden 3dén LEIDSE COURANT VRIJDAG 31JUU 1981 PAGINA 3 n. EN De Haagse rechtbank heeft gis- itend het faillissement uitgesproken de Leidse drukkerij Batteljee en Terp- 39 een bedrijfje waar 20 mensen werken, srojttigd aan de Oude Rijn. Bewindvoerder 9'15F. Kloppenburg heeft in de afgelopen vier serieuze kopers gevonden die be- ijken te zijn de inventaris van het be drijf en 8 personeelsleden over te nemen. Batteljee en Terpstra is ten onder gegaan aan de schuldenlast van vier ton, die te groot was om door het beperkte orderpakket te kunnen worden opgevangen. Het machinepark van de drukkerij was daarentegen gloednieuw. Nu de schulden door het faillissement zijn weggeval len, zijn vier bedrijven, waaronder drie uit Lei den, berèid de drukkerij over te nemen. Het uitgangspunt bij de onderhandelingen was, dat de nieuwe eigenaar een aantal personeelsleden „over moest nemen". Dit uitgangspunt liikt ge slaagd te zijn daar alle vier de aspirant-kopers te kennen hebben gegeven 8 mensen mee te willen nemen. Batteljee en Terpstra werkt de komende twee weken met 8 mensen door om de liggende or ders af te maken en zodoende geen klanten te verliezen. Mochten de vier geïnteresseerden onverhoopt toch afhaken, dan wordt verwacht dat het bedrijfje na deze periode onder de ha mer zal gaan. >roj)EN/RIJSWIJK „Toen het gemeentebestuur plan ning ontwikkelen voor de Leidse binnenstad, hadden de fiiizte ondernemers eigenlijk niet in de gaten van welke "%enis deze plannen voor hen zouden zijn. Pas toen de 1pmmingsplannen ter visie werden gelegd, werd er ge- eerd. Maar toen waren ze veelal te laat, was het spel al eeld en bereikten ze niet veel meer met hun argumen- >ok al omdat ze meermalen verwezen werden naar rap en als het structuurplan voor de binnenstad of het ver- scirculatieplan. De ondernemers waren eigenlijk nog klaar voor de planvorming in de binnenstad". T. ten Have: „Het is nu zaak dat winkeliers en gemeente de handen ineen slaan". »n Have is hoofd van de ling he het Koninklijk Neder- Ondernemers Verbond, •tste organisatie voor en iet midden en klein be- *2jin Nederland. Vanuit het kantoor in Rijswijk L hij zich ondermeer met i«. ituatie in Leiden bezig. MtNOV werd in het verle- '""lechts mondjesmaat bij de ^iteiten van de Leidse lenstand betrokken. Dit is het veranderen. Het Leid- midden- en kleinbedrijf ■*t geleerd, dat het succes "fhun akties mede afhanke- ^jjs van onderlinge solidari- 3 en dat aan de professionele ^pisatie op het stadhuis lts een professioneel ant- •d kan worden gegeven, bewoners beschikken in gevallen over een bewo- tdviseur, de middenstand gebruik maken van de undigheid die hen via het IV wordt geboden. ^Dties "gospel in de gemeente Lei- speelt zich af in de pro- groepen waar gemeente. Maners en bedrijven om de HUI zitten. Dat vraagt nogal emoties van de midden- I, die vaak geconfronteerd Ht met bewoners die de ■alleen zien als woonwijk He bedrijven er liever uit Hen of met ambtenaren die wijzen naar eerder aangeno men plannen waar de midden stander eigenlijk niets mee te maken heeft gehad. De verte genwoordigers van de bewo ners zijn vaak jonge mensen die weten waarover ze praten en daarvoor vaak alle tijd heb ben, terwijl de ondernemers met name dat laatste zo vaak ontbreekt. Het gemeentebe stuur heeft natuurlijk best oog voor de ondernemers, maar doordat deze zo ongeorgani seerd optreden wordt er slechts met enkelen overlegd. En dan weet de rest van niets. De organisatiegraad van de Leidse ondernemers ligt erg laag". Horzel „Kijk, in de binnenstad wil men nog wel gezamenlijk ope reren, omdat daar de belangen veel meer met elkaar overeen komen. In de stadsvernieu wingsgebieden hebben de on dernemers daarentegen niet dagelijks met elkaar te maken. De grote bedrijven weten over het algemeen de wëg wel en wanneer het hen al te moeilijk wordt gemaakt, gaan ze weg. De kleinere ondernemers we ten echter niet zo goed wat ze moeten doen". Ten Have ver wacht dat hierin binnen niet al te lange tijd verandering zal komen. Binnenkort is er weer elkaar te komen. De ondernemers lijken zich niet zozeer te willen verenigen om zo het beleid van de ge meente nog harder aan te kunnen vallen, maar juist om een serieuze gesprekspartner voor het gemeentebestuur te kunnen vormen. „De onderne mers komen er zo langzamer hand achter dat het geen zin heeft om alleen maar te roe pen dat het allemaal zo slecht gaat, maar dat ze beter de han den in elkaar kunnen slaan met de belangen van de Leidse ondernemer. „Een horzelfunc tie", omschrijft Ten Have deze ambtenaar. Vertrouwen De grootste problemen van de middenstand in Leiden mogen zo langzamerhand bekend worden geacht, de bereikbaar heid van de binnenstad en het gebrek aan parkeermogelijk- heden. „De gemeente moet 99 erleg i zullei om er van te maken wat er van te maken valt", consta teert Ten Have. Om meer aandacht te verkrij gen voor de specifieke proble men van de middenstand pleit hij voor een direct overleg tus sen de gemeente en het mid den- en kleinbedrijf. Boven dien zou er ten stadhuize ie mand zich door alle afdelingen heen bezig moeten houden eens duidelijke cijfers op tafel leggen over de huidige par- keermogelijkheden. Dat zou wel eens een ander beeld kun nen geven dan nu wordt voor gesteld. Tot nu toe heeft men dat echter niet gewild, omdat dat de besluitvorming zou bei- vloeden. Een gat in de par keervoorzieningen zal in een oude stad als Leiden altijd wel blijven bestaan, doch eerst moet er duidelijkheid komen over de huidige situatie voor dat je kan bepalen waar je naar toe wil. Het college wil de huidige parkeerproblema- tiek niet onderkennen". Par keergarages kunnen volgens Ten Have bijdragen aan een oplossing voor het probleem. „In ruil voor invloed op het parkeerbeleid kunnen de on dernemers mede zorg dragen voor de exploitatie, bijvoor beeld in de vorm van een par- keerschap waar zij samen met de gemeente deel van uitma ken. Er moet dan wel sprake zijn van wederzijds vertrou wen". In een enquete die on langs door de Leidse afdeling van het KNOV werd gehou den spraken de ondernemers zich voor een dergelijke con structie uit Onzekerheid Als ander minpunt voor de ondernemers ziet hij de be- drijfsverplaatsingen in de stads vern ieuwingsgebieden: „Wanneer een bedrijf op de nominatie staat verplaatst te worden komt de ondernemer in grote onzekerheid te verke ren. De verplaatsing kan nog wel enkele jaren duren en moet hij dan wel of moet hij dan niet investeren. Uiteinde lijk blijkt dan dat het bedrijf door gebrek aan ruimte niet eens verplaatst kan worden. Hier is toch sprake van een onbevredigende situatie. Het zou beter zijn wanneer eerst kritisch bekeken zou worden of het bedrijf werkelijk ver plaatst moet worden. Staat het wel in een woonstraat en zijn de schadelijke aktiviteiten niet, eventueel met steun van de gemeente, te beëindigen. Er wordt in Leiden veel te mak kelijk over bedrijfsverplaatsin- gen gepraat. Er heerst een anti-bedrijfssfeer die alleen maar gebaseerd is op excessen die zich hebben voorgedaan". Toch, over de hele linie kwali ficeert hij het beleid van de Leidse gemeenteraad niet als negatief. „Leiden heeft de één né grootste binnenstad van Nederland en dat brengt nu eenmaal problemen met zich mee. In Amsterdam doet zich ongeveer hetzelfde voor. Het Leidse stadsbestuur is met veel energie aan het werk gegaan en Leiden gaat erop vooruit, de stad oogt beter. Het beleid is echter op een aantal punten tekort geschoten. De kleine ambachtelijke bedrijvigheid is eerder in een hoekje gedrukt dan dat die is toegenomen, zoals het college zich dat had voorgesteld. Ik verwacht dat er, mede door de economische recessie, nog wel klappen zul len vallen in de detailhandel. Daarbij stelt men zich in Lei den niet zo auto-minded op hetgeen soms wel eens uit lijkt te draaien op autootje pesten". „Nu is het echter zaak dat de winkeliers zich verenigen en het gemeentebestuur samen met de middenstandsorganisa ties aan het werk gaat. Stap voor stap waarbij steeds wordt* gekeken hoe de zaken er voor staan en waar er aangepast moet worden". GERT VISSER SIDEN Drie jongens, die gisterochtend na een ihterlijk vonnis uit een woning aan de Van der Ta» aat werden gezet, hebben getracht in een leegstaan- woning aan de van Huisweg 10 nieuwe woonruimte vinden. drie jongens waren om tien uur uit de gekraakte wo llig gezet en reeds om elf uur werden zij met een schroe- draaier gesignaleerd bij de woning aan de van Huisweg. woning, eigendom van de Leidse Woningstichting, nd leeg. Het is de bedoeling dat deze aan het nu nog iwoonde naastgelegen huis gekoppeld gaat worden, "landag zou er een groot gezin uit een renovatiewoning lelijk in ondergebracht worden. en de politie rond elf uur een kijkje kwam nemen, was echter geen kraker te bespeuren. Rond half een werd •nieuw een melding ontvangen dat het huis gekraakt ■ïrd. De politie trof er vijf jongens aan waarvan twee door i ingeslagen ruit aan de achterkant de vlucht namen en overige drie de woning vrijwillig verlieten. De twee duchtende krakers meldden zich later op het bureau. In loop van de middag werd het huis voor de tweede keer gekraakt doch de politie weigerde op te treden voordat er Ontregelen waren genomen zodat de krakers na er uit te jjjn gezet niet nog eens een poging zouden wegen. Toen ^ter op de dag bleek dat zij het pand weer verlaten had- ijtn, heeft de Leidse Woningstichting de Leidse beveili- ngsdienst Huska ingeschakeld die een hond in het huis ^ft gezet. LEIDEN Een woonhuis aan de Van Galenstraat 18 is vannacht totaal uitgebrand. Twee ernaast staande pan den liepen lichte schade op. De bewoner van het afge brande huis moest met ern stige brandwonden naar het ziekenhuis worden vervoerd. De Leidse brandweer ontving rond half vier vannacht de eerste melding van de brand. Met autospuit en ladderwagen werd de brand te lijf gegaan. Reeds na een kwartier was de brandweer de brand meester. Het nablussen, waarvoor nog een extra wagen werd ingezet, duurde tot half zeven vanoch tend. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Het vuur is achterin de woning op de be gane grond ontstaan en via de buitenkant van de woning naar boven geslagen. De be woner, die ten tijde van het uitbreken van de brand in bed lag, kon het huis tijdig via de achterdeur ontvluchten. Zijn vrouw en kinderen zaten op een camping in Warmond. De nablusslngswerkzaam- heden duurden tot half ze ven. Bevolkingsverloop (1) De commissaris van de koningin in deze provincie Af. Vrolijk heeft een overzicht doen uitgaan over de loop van de bevolking in de diverse, binnen de provincie grenzen gelegen, gemeentenNiet dat de commissaris zelf alle bewoners heeft geteld, maar hij heeft die cij fers ontvangen van de directeur generaal van de Sta tistiek om ze vervolgens te publiceren. De cijfers date ren van 31 december 1980 en zijn derhalve wellicht in teressant voor de lezers van deze rubriek. Vandaar een kort overzichtje. Bevolkingsverloop (2) In alfabetische volgorde is als eerste gemeente uit de Leid se invloedsfeer Ter Aar aan de beurt. Op 31 december 1979 woonden hier in totaal 8083 personen. Door overlijden, ge boorte, vestiging en vertrek was dit aantal een jaar later 8185, van wie 4169 mannen en 4016 vrouwen. Een toename derhalve van de bevolking met 1,83 procent In Alkemade nam de bevolking toe van 12825 eind '79 tot 12907 (6697 mannen en 6210 vrouwen) op de laatste dag van het afge lopen jaar. Een groei van 0,64 procent. De bevolking van Alphen groeide met 1,4 procent: van 51780 tot 52506 (26143 mannen en 26363 vrouwen). Bodegraven groeide met 3,32 procent tot 16881 inwoners (8492 mannen en 8389 vrou wen). Hazerswoude groeide er eveneens stevig op los: van 10628 naar 10882 (5533 mannen en 5349 vrouwen). Hille- gom boekte een groei van 1,48 procent: van 17937 naar 18203 (9156 mannen en 9047 vrouwen). Bevolkingsverloop (3) Katwijk kreeg 0,45 procent meer inwoners Deze ge meente groeide van 38163 naar 38334 (19014 mannen en 19320 vrouwen). Koudekerk a/d Rijn boekte met 2,47 een hoger percentage: van 4371 naar 4479 inwoners (2266 mannen en 2213 vrouwen). Leiden boekte ook een lichte winst (0,19 procent). Van 103046 inwoners aan het einde van '79 groeide deze gemeente naar 103246 een jaar later. Leiden telt thans 50429 mannen en 52817 vrouwen. Leiderdorp staat met een groei van 1,42 op de lijst. Aantal inwoners eind '80 21127 van wie 10353 mannen en 10774 vrouwen. Leimuiden boekte een winst van 1,16 naar een totaal van 4289 van wie 2230 mannen en 2059 vrouwen. Lisse is opgevoerd met een groei van 1,48 procent naar 19668 inwoners van wie 9814 mannen en 9854 vrouwen. Nieuwkoop boekt een groei van 2,38 procent (9465 inwoners van wie 4726 vrouwen); Nieuwveen 5,08 procent naar een totaal van 3101 inwoners van wie 1497 mannen; Noord wijk een groei van 1,25 procent tot 23632 inwoners (11498 man nen en 12134 vrouwen); Noordwijkerhout een groei van 1,98 procent tot 14418 inwoners van wie 6896 vrouwen. Bevolkingsverloop (4) De lijst van de provincie is langer. De volgende gemeente is Rijnsburg met een toename van de bevolking met 2,13 procent tot 11665 waartoe behoren 5839 mannen en 5826 vrouwen. Sassenheim meldt een groei van 0,4 procent tot 12665 inwoners waarvan 6432 vrouwen. Valkenburg be hoort weer tot de snellere groeiers met een percentage van 3,43. Aantal inwoners: 2959 (1512 mannen). Warmond staat op de lijst met een groei van 1,81 procent tot 5003 inwoners van wie 2600 vrouwen. Woubrugge groeide 2,4 procent naar 4648 inwoners van wie 2381 mannen. Zevenhoven meldt een toename van 2,05 procent naar 2394 inwoners met 1231 mannen en Zoeterwoude wordt gemeld met een groei van 1,81 procent tot 7601 inwoners van wie 3712 vrouwen. Bevolkingsverloop (5) Bovenstaande gemeenten kunnen alle tot de categorie groeiers worden gerekend, maar er waren ook plaatsen die in inwonertal achteruitliepen. Dat zijn er wel minder. Weer in alfabatische volgorde: Leidschendam daalde met 0,07 procent tot 29995 inwoners; Oegstgeest verloor 1,81 procent inwoners tot een totaal van 15392; Rijnsaterwoude verloor 0,4 procent tot een bevolking van 1251 zielen; Voorhout daalde 0,63 procent tot 6937 zielen; Wassenaar verloor 0,03 procent tot een totaal van 26981 inwoners. Inbraak in groothandel LEIDEN Inbrekers hebben in de nacht van woensdag op donderdag voor enkele duizenden gulden spullen ont vreemd uit een groothandel in zoetwaren aan de Morsweg. Onder meer werden sigaretten, koffie, stereoapparatuur en een televisie meegenomen. De daders waren binnengekomen door twee hangsloten door te knippen waarna de schuifdeuren die toegang tot het bedrijf gaven, konden worden geopend. 11 LEIDEN Het Nieuw Leidsch Dierenasyl kan de nog steeds groeiende kattenstroom nauwelijks verwerken. Het aantal binnengebrachte katten bedraagt momenteel maar liefst 85. De situatie in het asiel is met het berei ken van dat aantal kritiek te noemen. Weliswaar is de vraag in vergelijking met enkele weken ge leden iets gestegen, maar het aanbod is eveneens schrikba rend toegenomen. En dat geeft problemen, want het leefmi lieu van de dieren verslechtert zodoende in een razendsnel tempo. De kleine kooien zijn eigenlijk bestemd voor telkens één kat, maar dat streven is niet meer in stand te houden. De eigengereide dieren deponeren hun ontlasting naast de daar voor bestemde bak, omdat de mede-kooibewoner er al ge bruik van heeft gemaakt. Ook geeft het nuttigen van de maaltijden nogal eens problemen. In de grote gemeenschap pelijke kooi werken de dieren door de overbevolking op el- kaars zenuwen. Het grote hok is er juist voor bedoeld om dat tegen te gaan. Als de asielbeheerder helemaal geen kant meer uit kan, resteert nog maar één oplossingen en dat is om de dieren te laten inslapen. DEN HAAG Op 95-jarige leeftijd is de violist Adolphe Poth in Den Haag overleden. Hij was van 1917 tot 1950 concertmeester van het Residentie-Orkest en een beken de figuur in het Nederlandse en Belgische muziekleven. Adolphe Poth werd in België geboren en studeerde daar mu ziek. Zijn vioolstudie voltooide hij bij Eugène Isaye. Hoewel hij het grootste deel van zijn leven in ons land heeft ge woond en gewerkt, heeft de heer Poth altijd de Belgische na tionaliteit behouden. Behalve concertmeester van het Resi dentie-Orkest was hij onder meer leraar aan de muziek school te Leiden en het Rotterdamse Conservatorium. Ook maakte hij deel uit van tal van examencommissies en jury's, waaronder de jury van het Concours Reine Elizabeth te Brussel. Aan Adolphe Poth zijn verscheidene hoge onder scheidingen toegekend.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3