Braks ziet kans haring te vissen uit Schotse zee CDA wil opnieuw onderhandelen Sluiting Dodewaard duurder dan verwacht Si Ziekenfondsraad: Luchtbrug Houston werkt uitstekend Opslag radio-actief afval op land verdient voorkeur HP verliest kort geding van Philips "ierlander Sarzamer El Al mag 26 veiligheids mensen ontslaan GREENPEACE VOOR RAAD VAN STATE (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Nederland handelt in strijd met het verdrag van London inzake de dumping van radioactief afval in zee. In ons land is immers niet gezocht naar alternatieven, zoals het opslaan van het afval op land, zoals in het verdrag wordt geëist voordat men tot dumping overgaat. Dit hebben Greenpeace, de stichting Natuur en Milieu en de werkgroep Noordzee gisteren betoogd voor de afdeling geschillen van bestuur van de Raad van State. Het ministerie van volksge zondheid en milieuhygiëne spreekt dit tegen. De organisa ties willen de vernietiging van een vergunning die minister Ginjaar gegeven heeft voor de dumping van 2000 ton radio actief besmet materiaal uit ziekenhuizen, laboratoria en kerncentrales in ons land. Ook afval uit België en Neder land wordt via ons land gedumpt. Tijdens de behandeling van de zaak moesten ambtenaren van minister Ginjaar op vragen van staatsraad Toxopeus toegeven dat er vanuit Nederland niet wordt onderzocht of er in België en Zwitserland alternatieven bestaan voor de dumping van het ra dio-actieve afval, dat overigens volgens de ambtenaren geen ge vaar voor de volksgezondheid oplevert. Dit wordt echter door nieuwe onderzoekingen tegengesproken. In antwoord op vragen van Toxopeus en staatsraad Van Schaik stelden de ambtenaren dat het ophalen en bewerken van het be smette afval er helemaal op gericht is, het afval in zee te dum pen. „Er zouden onvoorstelbare problemen ontstaan als het af val weer anders verpakt zou moeten worden". Land of hope and glory niet voor spijkerbroek HAARLEM C. en A. Nederland mag niet langer de muziek „Land of hope and glory" van sir Edward Elgar gebruiken om in reclameboodschappen spijkerbroeken aan te prijzen. De reclameraad in Haarlem heeft dit be paald naar aanleiding van een klacht naar aanleiding van deze Ster-spot. De raad meent dat muziek en tekst van genoemd lied „appeleren aan nationa le gevoelens van het Engelse volk", die bij een groot deel van de Nederlandse bevolking door de BBC-uitzendin- gen tijdens de Tweede Wereldoorlog weer klank hebben gevon den. DIRECTIE SCHAT KOSTEN OP 660 MILJOEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De sluiting van de kerncentrale Dodewaard is duurder dan tot nu toe werd aangenomen. Uit berekeningen van de beheerder van de centrale, de Gemeenschappelijke Kerncentrale Nederland (GKN), blijkt dat sluiting 660 miljoen gulden zou kosten. De GKN-directie komt tot deze berekening in een nota „Dode waard open of dicht" die op verzoek van de raad van commissarissen is ge maakt Eerder had de GKN directie gemeld dat de sluiting van de centrale ongeveer 500 miljoen gulden zou kos ten. In de GKN-nota wordt het bedrag van 660 mil joen gulden als volgt opgebouwd: De aankoop van olie voor andere elektric- teitscentrales in plaats van uranium voor Dode waard 400 miljoen gulden; Afstoten van uraniumvoorraden, verbreken van contracten en overgang tot ontmanteling van de centrale 100 miljoen gulden; Het niet incasseren van winst na 1983 als de centrale helemaal is afgeschreven 60 miljoen gulden; Vernietigen van vooral overheidskapitaal dat in de centrale is gestoken 75 miljoen gulden; Snellere uitbreiding van andere elektricteits- centrales als Dodewaard wegvalt 25 miljoen gulden. Daarnaast zou ook het grootste deel van de 130 man personeel moeilijk elders aan de slag ko men. In oktober van dit jaar zal de raad van commis sarissen van GKN (allemaal elektriciteitsbedrij ven) over de nota praten. De nota is door de di rectie gemaakt naar aanleiding van een verga dering van de raad van commissarissen in april j.l. Daar pleitte de gemeente Amsterdam (vijf commissarissen in de raad) toen voor sluiting van de centrale. De andere zes commissarissen waren tegen. Zij wilden eerst meer gegevens. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Van Agtf deelde in de vroege ochtenduren mee, dat hij vandaag de fractieleiders van PvdA en D'66 uitdrukkelijk zal vragen of zij bereid zijn, opnieuw over een aantal onderwerpen te onderhandelen onder leiding van de huidige drie informateurs. Den Uyl en Terlouw wezen er echter gisteren al nadrukkelijk op, dat er wat hen betreft geen ruimte voor verdere onderhandelingen is. Volgens hen bleek dat tevens uit het feit dat de infor mateurs gisteren aan de fracties „definitief bescheid" hadden gevraagd. Informateur Lubbers bevestigde giste ren dat nieuwe onderhandelingen ongewenst zijn. „Alle marges zijn nu over en weer definitief vastgesteld", al dus Lubbers. De huidige bezwaren van het CDA tegen het ontwerp-regeerak- koord zijn nagenoeg gelijk aan de bedenkingen die Van Agt be gin vorige week namens zijn fractie in een brief aan de informa teurs had geuit. De bezwaren richten zich vooral tegen de kern wapenparagraaf en de sociaal-economische paragraaf. Ten aan zien van de portefeuilleverdeling wil de CDA-fractie de taken en bevoegdheden van de toekomstige PvdA-minister van onder wijs en zijn twee CDA-staatssecretarissen duidelijk afbakenen. De verdeling van taken tussen de minister van sociale zaken en werkgelegenheid (waarvoor Den Uyl kandidaat is) en de beoog de minister van economische zaken (Terlouw) is naar de mening van het CDA nu wel bevredigend geregeld. Volgens Van Agt heeft het de CDA-fractie „gestoken" dat de fractieleiders van PvdA en D'66 zich niet meer bereid hebben getoond verder te onderhandelen over het te voeren sociaal-eco nomisch beleid en de kernwapenkwestie. Dat de informateurs daartoe evenmin bereid waren, lag volgens Van Agt niet aan de informateurs zelf maar aan de houding van Den Uyl en Ter- louw. „Ik zie «echter niet in dat de noodzaak tot verder onder handelen niet zou bestaan", aldus Van Agt. Hij hoopte dat de informateurs door de stelling die de CDA-fractie nu heeft inge nomen „tot andere gedachten zullen komen". CDA-fractleleider Van Agt neemt plaats In de fractiekamer voor het beraad dat het antwoord moet opleveren op de laatste voorstellen van de informateurs. AMSTERDAM Het weekblad Haagse Post moet de afbeelding van het Philips-beeldmerk met twee hakenkruizen, op de omslag van haar laatste nummer rectificeren, op de omslag van een volgend nummer. Ook moeten er rectificaties komen in alle dagbladen waarin de advertentie voor het betreffende nummer was gedrukt. Verder moet het blad alle nog niet verkochte exem plaren terugnemen. Aldus het vonnis van de vice-president van de rechtbank in Amster dam in het kort geding dat Philips tegen de HP had aan gespannen. De gewraakte afbeelding illu streert het artikel „Eindhoven '30-'40, de terreur van de Phi- lips-politie", waarin wordt be schreven hoe de portiersdienst van Philips destijds een ware terreur uitoefende tegen ieder een die verdacht werd van linkse symphatieën. Volgens mr. Asscher rechtvaardigt de tekst geenszins een karakteri sering met hakenkruizen. Overigens heeft Philips de in houd van het artikel niet aan gevochten. HP gaat mogelijk in beroep. Geleidelijk warmer DE BILT In de komende dagen blijft het weer zich in onze omgeving in gunstige zin ontwikkelen. Een depressie, die vanochtend in het noorden en westen van het land veel bewolking veroorzaakte, trekt van de Noorse kust weg naar Zweden en de Oostzee. Via de Britse eilanden breidt een ho- gedrukgebied zich van de oceaan naar West-Europa uit. In verband daarmee blijft het morgen droog en komen er pe rioden met zon. De middag- temperatuur loopt in het bin nenland op tot omstreeks 22 graden. Na morgen wordt het geleidelijk warmer. Er stroomt dan lucht uit Midden-Europa naar onze omgeving. Daarbij kunnen middagtemperaturen van omstreeks 25 graden wor den bereikt. Weersvooruitzichten voor de vakantielanden: Noorwegen, Denemarken en Zuid-Zweden: Zonnige perioden en overwe gend droog, 21 graden. Noord-Zweden en Finland: Tijdelijk regen, 18 graden. Britse eilanden: Wisselend bewolkt en droog, maar in het noorden korte tijd regen, 18 graden tot 25 graden. Benelux, Noord-Duitsland: Zonnig en droog, 18 graden aan zee tot 24 graden in het binnenland. Frankrijk- Zonnig en warm, later kans op onweer, 23 tot 30 graden. Midden- en Zuid-Duitsland, Oostenrijk en Zwitserland: Zonnig en droog, 25 graden. Spanje, Portugal: Zonnig en zeer warm, later kans op onweer, 25 graden bij de noordkust tot 40 graden plaatselijk in het zuiden Italië en de Balkan: Warm tot zeer warm zomer weer, 27 tot 32 graden. Waerspe«teldheld van gisteren Genland 'ite verzuim »t iets terug [AAG Het ziekte- in Nederland is in zes maanden van ten opzichte van de- leriode in het vorig iwel onder mannen |er vrouwen iets ge- Ut blijkt uit cijfers Centraal Bureau Statistiek en het Ne- instituut voor pre- gezondheidszorg [dus gisteren een me- van het ministerie tomische zaken, uimpercentage over halfjaar van 1981 mannen 8,7 en voor 11,1. De gemiddelde x verzuimgeval be- x mannen 16,3 ka- igen en voor vrouwen enderdagen. Vergele- de cijfers van het eer- jaar in 1980 betekent fel bij mannen als bij i een iets lagere ver- juentie en een wat verzuimduur. Dat re in een daling van het percentage met 1 pro- ir mannen en 0,7 pro- ir vrouwen. |in heroïne ikt -htoffers RECHT Een man vrouw uit Dordrecht ds enige tijd in een juis in hun woon- dat zij heroine met ige stof hebben ge- Hun toestand is ern- t heeft de politie van cht gisteren meege- >ecpe politie kwam pas issafgelopen weekeinde chioogte van deze zaak. i. r4 wordt al zes weken hojgd, de vrouw een lel- be '^AAG De Neder- erf rijn zuiniger gewor- B2 wel 2,5 procent. Vol et CBS zijn er vooral duurzame goederen t. Uitgezonderd per- uto's, waarvoor iets ^verd uitgegeven, lie- aankopen in het eer- wartaal van dit jaar gterug. 'werd er minder geld •ven aan boten, cara- 1 woninginrichting, huis- Ljke artikelen, (brom- 3, motoren en sportarti- Ook werd er een pro- inder besteed aan voe- 0 en genotmiddelen. )-GENERAAL ;rs: ale zekérheid lieren krachtiger msie IAAG Generaal B. N geallieerd opperbe- «fcer voor Europa, ■lat de Europese Navo- aanzienlijk minder loeten besteden aan lie behoeften zoals so- 'oorzieningen, om de le-uitgaven minimaal rrocent per land per laten stijgen. Dat is s Rogers nodig voor 9 «ltreffender verdedi- in het vrije westen te- ;gr het Oostblok. Jheeft dit geschreven in '"Ikel in de „Navo Kro- De generaal zegt zich ongerust te maken mogelijkheden van de m zich aan te passen tetrategische situatie die aan door de inval van et-Unie in Afghanistan. )r kunnen de Russen gio bedreigen die we- e natuurlijke rijkdom- nmisbaar is voor het Bovendien heeft de sJJnie hiermee aange- ïfiereid te zijn om zijn achten ook buiten Eu- te zetten, aldus Rogers. r nng-arts -irt geding i ziekenfonds IEM De rechtbank ohem behandelt vol- week vrijdag een kort waarin bepaald worden in hoeverre ^fondsen huisartsen -ti verbieden patiënten ipings te bezoeken. f I ling is tegen het zieken- I in Velp ingespannen ■Jen huisarts uit Hars- ^)e arts bezoekt per jaar ■veine tienduizend zieke -Orders die in feite niet itiënten zijn. Hij fun- 4 vijftien jaar als „carn ets" in zijn omgeving die impeerplaatsen telt Het »nds wil dat de arts tiviteiten drastisch in- Zoniet, dan wil het het it met de arts beëindi- let ziekenfonds voelt "hadeeld en vindt dat de kampeerders zoveel mo- loor hun eigen huisarts ^cld moeten worden. TOESTAND HARTPATIËNT GAAT VOORUIT HOUSTON De 36-jarige Nederlandse buschauffeur W. Meuffels die zondag in de Amerikaanse stad Houston een ruilhart kreeg na twee dagen te hebben geleefd op een hart van plastic, gaat langzaam vooruit, al is zijn toestand' nog zeer ernstig. Gisteren heeft hij be zoek gekregen van zijn vrouw. Hij heeft nog problemen met de stolling van het bloed, maar hij heeft geen pijn. De Ziekenfondsraad die de uitzending i Nederlandse hartpatiënten naar het buitenland regelt, ziet geen reden een eind te maken aan de hartluchtbrug naar Houston. Dr. V. van den Dool, hoofd van het medisch adviescollege van de raad, heeft dit gisteren aan het ministerie van volksgezondheid laten weten. De voorzit ter van de Nederlandse hartpatiëntenve reniging had staatssecretaris Veder-Smit maandag gevraagd de hartluchtbrug on middellijk stop te zetten, omdat naar zijn mening met de belangen van de heer Meuffels in Houston was gesold. Het mi nisterie zou, aldus een woordvoerder, de bevoegdheid daartoe missen. Het beleid van de Ziekenfondsraad is erop gericht alle hartluchtbruggen in de toe komst overbodig te maken. Maar met de behandeling van Nederlanders in Houston zijn de ervaringen bijzonder goed. Van alle Nederlanders die in het buitenland geopereerd zijn, bleken de patiënten van Houston het meest tevreden; daar is de verpleegduur het kortst en zijn er na de operaties de minste complicaties en de minste sterfgevallen. De nazorg van de heer Meuffels kan waarschijnlijk in Lei den gebeuren, waar het Academisch Zie kenhuis een wereldfaam heeft op het ge bied van transplantaties, aldus dr. Van den Dool. AMSTERDAM De Is raëlische luchtvaartmaat schappij El Al heeft van het gewestelijk arbeidsbu reau in Amsterdam toe stemming gekregen om 26 veiligheidsbeambten, die op Schiphol werkzaam zijn, te ontslaan. De ver- voersbonden FNV zijn woedend over deze beslis sing omdat El Al nieuwe veiligheidsmensen zal aan nemen op ambassadecon tracten. De nieuwe veiligheidsbeamb ten zullen volgens de bonden niet onder een Nederlandse cao gaan werken, maar op ba sis van ambassadecontracten, omdat die niet onder de Ne derlandse wet vallen. Dat zou voor de Israëlische luchtvaart maatschappij, die in grote fi- BONDEN WOEDEND nanciële moeilijkheden ver keert, veel goedkoper zijn. El Al heeft dit motief steeds ontkent gedurende de onder handelingen die de luchtvaart maatschappij met de bonden heeft gevoerd sinds december. Die onderhandelingen verlie pen zeer stroef omdat El Al nooit wilde praten over de so ciale en maatschappelijke ge volgen van de ontslagen voor de 26. Voor enkelen betekent ontslag het einde van hun ver blijf in Nederland omdat ze geen verblijfsvergunning meer krijgen en voor anderen een ww-uitkering omdat soortge lijk werk in Nedrtland niet te vinden is. LEIDSE COURANT ALLEEN BRITTEN KUNNEN VANGST TEGENHOUDEN DEN HAAG Het zal van de Britse regering afhangen of Nederlandse vis sers binnenkort 3000 ton haring mo gen vangen uit de zee ten westen van Schotland. Minister Braks (landbouw en visserij) heeft zijn Britse collega Walker en de Europese Commissie om die vangstuibreiding gevraagd. Naar verwachting zullen de antwoorden nog deze week afkomen en bij het mi nisterie verwacht men dat deze posi tief zullen zijn. Minister Braks baseert zijn optimisme op een uitspraak van het Europese Hof. Indertijd werd daarin gesteld dat bij het ontbreken van een Europees beleid tussen EG-lidstaten onder ling zaken geregeld kunnen worden mits die regelingen niet in strijd zijn met het oprich tingsverdrag van EG. Volgens dat verdrag mag er geen sprake zijn van concurrentievervalsing. Volgens het ministerie kan de Europese Com missie vanwege die uitspraak het ver zoek in elk geval niet weigeren. Alleen de Brit se regering kan de zaak nog tegenhouden. Het ministerie verwacht echter niet dat dit zal gebeuren aangezien Nederlandse en Britse ambtenaren al enige tijd bezig zijn een afzon derlijke overeenkomst voor te bereiden over het vangen van haring door de Nederlandse vissers in Britse wateren, buiten de EG om. Al leen zijn de Britten bang dat ook andere EG- landen soortgelijke overeenkomsten willen en dat de Nederlandse vissers zich niet aan de toe gestane vangsthoeveelheid zullen houden. Het Nederlandse optimisme zou echter een deuk kunnen krijgen door een uitspraak van de Britse premier Thatcher. In het parlement zei zij gisteren dat Groot-Brittannië scherper zal gaan letten op de haringvisserij in zijn wateren nu de Europese Commissie het verbod op de haringvisserij heeft opgeheven. Groot-Brittan nië is sterk gekant tegen de beslissing om het verbod op haringvisserij in het zuiden van de Noordzee en ten westen van Schotland na drie jaar op te heffen. Thatcher wil de visserij on middellijk verbieden als wetenschappelijk kan worden vastgesteld dat er te veel vis is gevan gen. WOENSDAG 29 JULI 1981 PAGINA 9 Rijwiel- vierdaagse start met mooi weer ASSEN Begun stigd door bijzon der goed weer zijn gisteren rond 25.500 fietsers be gonnen aan de zestiende Drentse rijwielvierdaagse. Van hen starten er dagelijks 13.500 vanuit Assen voor de lange routes tot honderd kilometer; uit Hoogeveen en Emmen vertrekken de anderen voor routes tot zestig kilometer. Het aantal van 25.500 deelnemers is het maximum dat kan worden verwerkt in verband met de veiligheid en de sfeer. De eerste dag verliep voor treffelijk. Elk wed strijdelement ont breekt en men heeft voldoende tijd om van het prachtige Drentse landschap te ge nieten. In de dor pen die worden gepasseerd zijn al lerlei evenmenten te beleven. De oudste deelnee- mer is de 95-jarige M. J. Mulder uit Emmen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9