Grootste vuurwerk sinds 1749 Charles en Diana ontroerd door 100.000 gelukstelegrammen ^President Malta ook Ldiplomatiek ziek" 'God wil niet dat wij ons als marionetten gedragen 'ITENLAND WOENSDAG 29 JULI 1981 PAGINA 7 LEIDSE COURANT Geen uitmonstering is de Brit ten te gek om uiting te geven aan hun gevoelens voor ko ningshuls en vaderland. Das sen, Jassen, truien, broeken, bellen, paraplu's maar vooral de meest vreemdsoortige hoofddeksels In de Britse kleu ren en met In leder geval de namen en waar mogelijk ook portretten van prins Charles en Lady Diana er op. t LONDEN De vrijgezellentijd van prins Charles is gisteravond in het Londense Hyde Park afgesloten met het grootste ruurwerk sedert eeuwen. Alleen het knal- en lichtfestijn van 1749 was nog groter. tie kleurenregen in het beroemdste park van e Engelse hoofdstad werd bijgewoond door rins Charles zelf, zijn moeder koningin Eliza beth II en zijn vader prins Philip. Door een erehaag, gevormd door padvinders met laaien de toortsen begaven ze zich naar de voor hun gereserveerde plaatsen. Lady Diana liet, over eenkomstig traditionele voorschrift, verstek ■^gaan. Om tien uur plaatselijke tijd stak prins ICharles een baken in brand. Voor die ceremo niële daad maakte hij gebruik van de toorts Jwaarmee de Olympische vlam in 1948 naar ^Londen en in 1956 naar Melbourne was overge bracht. Nog geen uur later stonden over alle Britse eilanden samen niet minder dan honderd J vreugdevuren in lichterlaaie. Aan het vuur werk dat daarna in Hyde Park werd ontstoken vergaapten zich naar schatting een half miljoen mensen. Een van de hoogtepunten was de uit- jbeelding van het koninklijk paleis en van de jportretten van bruid en bruidegom. De kosten /van deze orgie van licht en knallen, 300.000 ^(jgulden, werden voor het grootste deel betaald .Jdoor de BBC en de Britse commerciële televi- i^sie, die het spektakel rechtstreeks op het jjccherm brachten. jlntussen hadden zich langs het traject van de lGbruidsstoet al vele duizenden belangstellenden Qiverzameld om zich te verzekeren van een goed afzicht op het sprookjesgebeuren. Het was zwoel ltlweer, wat overnachting in de open lucht goed mogelijk O Jmaakte. De straatventers de- «den gouden zaken. Vrijwel H ((falie toeschouwers kochten H 1 Britse vlaggetjes om mee te H 6|zwaaien. Veel mensen droeg kleren in de kleuren van de j(Britse vlag. Er werd zelfs H een „punk" opgemerkt die H 3|zijn stekelhaar zo patriot- Hh&hBsI Jisch geverfd had. mussen het gerechtshof in de 'Strand en de kathedraal op H f&Ludgate Hill waren luid- N3 {sprekers aangebracht. Van- H daag werden ze gebruikt RHH voor de uitzending van de m i kerkelijke huwelijksinzege- flning. Gisteravond en -nacht Ubazuinden ze voortdurend |9H "radio-programma's van de 'iBBC uit. Bekende disc-joc- |||||1 Jkeys hielden interviewtjes r met de mannen, vrouwen en kinderen die op straat kam- 1 peerden. Prins Charles gaf gistera- - vond in Hyde Park het start- ^sein voor het grootse vuur- werk. Tegelijkertijd werden in heel Groot-Brittannië gro te vreugdevuren ontstoken. - - LONDEN „Ik vind het bijzonder aangrijpend, ik kan er nog steeds niet over uit", zo verwoordde prins Charles gisteravond in een televisie-interview zijn ontroering over de ruim 100.000 gelukstelegrammen die hij en zijn jonge echtgenote hebben ontvangen. Alleen al gisteren werden er op Buckingham Palace 20.000 telegrafische ge lukwensen aangeboden. Het aantal huwelijksgeschen ken beloopt de 6000. De meeste staan nog onuitgepakt in de paleisgangen. In het door de BBC en het commerciële station ITV uitge zonden gesprek met Charles en Diana zei de laatste vooral diep getroffen te zijn door de reacties van de kinderen, die talloze tekeningen en ook zelf-gebakken huwelijkstaarten hebben opgestuurd. Het tweetal heeft gisteren de avonduren apart doorgebracht. „Om te voorkomen dat er alsnog kibbelpartijen ontstaan", al dus Diana, die haar nervositeit niet verdoezelde. Ook de kroonprins zei gisteravond te verwachten dat hij „de huwe lijksplechtigheid voor de helft van de tijd in tranen zou door brengen". Lady Diana schoot in de lach, toen Charles ver kondigde dat de keuze van luidruchtige muziek bij het bestij gen van de trappen van St. Pauls Kathedraal vooral was ge daan „om te voorkomen dat ons tandengeklapper wordt ge hoord". De bruid leek geheel bekomen van haar wanhoop van afge lopen weekeinde, toen zij door de overweldigende belangstel ling van vooral persfotografen in tranen uitbarstte. Maar op de vraag van haar prins of zij na zes maanden verloving al was gewend geraakt aan de niet aflatende publieke belang stelling, antwoordde zij: „Een klein beetje". Zij vertelde dat Charles wat dit betreft „een rots in de branding" was ge weest. De bruidegom verklaarde dat hij in tegenstelling tot zijn bruid al van jongsaf gewend was geweest „aan het feit dat camera's je overal beloeren en altijd klaar staan om iede re beweging die je maakt te registreren". „Het is mogelijk eraan te wennen", aldus de prins die er wel aan toevoegde dat hij een bepaalde gedragslijn had leren uit stippelen „om te voorkomen dat je er echt gek van wordt". Lady Diana maakte duidelijk dat het krijgen van kinderen een van haar voornaamste wensen voor de toekomst is. CYNISCHE SFEER IN N OORD - IERLAND LONDEN Terwijl veel Britten vandaag de bruiloft vieren, doet één bevolkingsgroep verwoede pogingen de „trouw- koorts" te beteugelen. Het zijn de Britse feministen, die het „Di don't do it" (Di, doe het niet) tot lijfspreuk hebben ge maakt Ook zijn er groepen mensen, die helemaal niets met het huwe lijk te maken willen hebben. Een deel van hen is gisteren voor één dag naar Frankrijk gevlucht. Anderen maken vandaag een tochtje per autobus naar het merengebied. Tijdens de reis en de daarbij horende pic-nic zijn de woorden „Lady Diana, prins Charles en huwelijk" verboden. Wie ze toch in de mond neemt moet het gezelschap direct verlaten. BELFAST „Het huwelijk van de eeuw' mag voor de inwoners van Engeland, Wales en Schotland een ware feestdag zijn, in het door geweld geteisterde Noord-Ierland wordt de dag van vandaag gekenmerkt door een cy nische tegenstelling. De protestanten vieren uitbundig het huwelijk. De katholieken wil len er niets mee te maken hebben en wach ten vandaag op het overlijden van twee IRA- hongersakers, die vanmorgen de 67e en 68e dag van hun hongerstaking zijn ingegaan. 'dVALETTA De „diplomatieke ziek te", de laatste tijd met name in landen rond de Middelland se Zee geen onbe kend verschijnsel, 'heeft opnieuw de 'kop opgestoken. Na ^het Spaanse en het Griekse staatshoofd, «heeft gisteren ook de president van Malta, Anton Butti- gieg, aan Bucking ham Palace laten etweten dat hij bij het «huwelijk van prins LfCharles en Lady j Diana verstek moet laten gaan. werd meegedeeld dat „hangende kwesties" tussen Londen en Valletta het de presi dent onmogelijk ma ken naar de Britse hoofdstad af te reizen. Deze kwesties hebben onder meer betrek king op de vraag wie verantwoordelijk is voor de verwijdering van blindgangers en scheepswrakken uit de TVeede Wereld oorlog in de Maltese wateren en voor het onderhoud van Britse militaire begraaf plaatsen op het ei land. Zoals bekend geeft het Spaanse konings paar geen gehoor aan de uitnodiging voor de Bruiloft vanwege het feit dat het bruid spaar de huwelijksreis in het door Spanje op geëiste Gibraltar be gint. De Griekse pre sident blijft weg om dat de afgezette en in Londen wonende ko ning Constantijn is uitgenodigd als „Ko ning der Grieken". Aan de verklaring van de regering van Malta werd overigens toegevoegd, dat men de „grootste waarde ring" heeft voor de Britse koninklijke fa milie. Charles en Dia na werden uitgeno digd om tijdens hun huwelijkscruise op de Middellandse Zee het eiland te bezoeken. Een beetje verlegen is ze wel, de zes jaar oude lila Kerr. Met een duim in haar mond staat ze naast de schil wacht bij Cla rence House, in de hoop straks een glimp van Lady Diana op te vangen. In de hoofdstad van sde vroegere Britse ko lonie Malta, Valletta, De veiligheidsmaatregelen langs de bruidsroute zijn onge kend. Gebouwen en mangaten langs de route worden van tijd tot tijd door politiemannen, technici en in het zoeken naar springstoffen getrainde honden gecontroleerd. Prins Charles en Lady Diana tijdens het interview AARTSBISSCHOP DR. RUNCIE HOUDT BRUIDSPAAR VOOR: Afscheid een plaats van aankomst, maar de plaats waar het avontuur werke lijk begint". Voorts benadrukte dr. Runcie: „Op een huwelijksdag wordt duidelijk gemaakt dat God niet wil dat wij ons als marionetten gedragen. Hij wil door ons werken en speciaal door onze huwelijken, om de toe komst van deze wereld te schep pen". Groten der aarde Onder de 2500 gasten die in de St Pauls Kathedraal de preek aan- horden bevonden zich talrijke „groten der aarde". Van de 29 aan wezige leden van buitenlandse ko- niklijke families mochten er 17 met hofauto's meerijden in de bruidsstoet van Buckingham Pala (Vervolg van de voorpagina) LONDEN In zijn preek ging de aartsbisschop van Canterbury dr. Robert Runcie nadrukkelijk in op het sprookjeskarakter van het „huwelijk van de eeuw" in de Britse hoofdstad. Terwijl er buiten werd gedanst en met vlaggen ge zwaaid, sprak dr. Runcie in de kerk: „Hier is het materiaal waar uit sprookjes worden gemaakt: de prins en prinses op hun huwelijks dag. Maar sprookjes eindigen meestal op het moment van het huwelijk, met de de eenvoudige zin dat zij verder lang en gelukkig leefden. Dit is wellicht zo omdat in sprookjes het huwelijk gezien wordt als een anticlimax na de ro mantiek van de hofmakerij. Dat is niet hoe christenen erover denken. In ons geloof is de trouwdag niet Saten waren vertegenwoordigd door de echtgenote Nancy van president Ronald Reagan. Onder de eerste ministers in de kathedraal bevonden zich de Au stralische Malcolm Fraser, Pierre Trudeau van Canada en Robert Muldoon van Nieuw-Zeeland. Overigens had lang niet iedereen de uitnodiging aanvaard. Een wei geraar was bijvoorbeeld de Noord- ierse protestantse leider ds. Ian Paisley, die het niet kon verkrop pen dat ook een rooms-katholieke kardinaal de plechtigheden bij woonde. Ook oud-minister Tony Benn, leidende figuur van de lin ker vleugel van de Britse Labour- partij was thuis gebleven, evenals drie vertegenwoordiger van het, linkse, gemeentebestuur van groot-Londen. ce naar de kathedraal. Zij zijn bloedverwanten van de Britse ko ninklijke familie. In de kerk zaten zij broederlijk bijeen met de ko ningen en koninginnnen, prinsen en prinsessen die niet verwant zijn aan het Britse koningshuis. Onder hen koningin Beatrix en prins Claus, koning Boudewijn en ko ningin Fabiola, koning Olav en de kroonprins en -prinses van Noor wegen, koningin Margrethe van Denemarken met haar gemaal, ko ning Gustaaf en de koningin van Zweden. Verder de vorsten van Luxemburg, Lichtenstein, het Afrikaanse Tonga en Lesotho, Ja pan, Jordanië, Nepal, Swaziland en Thailand. Van Frankrijk, West-Duitsland, Portugal en IJsland waren de pre sidenten aanwezig. De Verenigde jDe Franse president Francois Mitterrand wordt verwelkomd door Lord (Charteris, kamerheer van koningin Elizabeth. Mitterrand is gisteren In Londen gearriveerd om de plechtigheid bij te wonen. Later op de dag nam Londen uit bundig afscheid van de prins en prinses van Wales. Op deze eerste dag van hun wittebroodsweken re den ze van Buckingham Palace door de binnenstad heen naar Wa terloo Station om daar de konink lijke trein naar Romsey in Hamps hire te nemen. In die plaats bren gen ze twee dagen door op Broad- lands, het achttiende eeuwse land huis van wijlen Lord Mountbatten, de grootoom van prins Charels. Zaterdag vliegt het jonge paar naar Gibraltar, om vandaar een cruise van twee weken op de Mid dellandse Zee te beginnen aan boord van het luxueuze jacht Bri tannia. Lakeien van Buckingham Palace gearresteerd LONDEN Twee lakeien van het Britse koninklijke paleis, Buc kingham Palace, zijn op 18 juli gearresteerd. De Britse politie heeft dit pas gisteravond bekendgemaakt. Een van de twee wordt ver dacht van de diefstal van explosieven, de ander van diefstal van ap paratuur uit een kolenmijn. Het tweetal, dat is ondervraagd door de anti-terroristenbrigade van de politie, zou volgens verklaringen van de politie niet van plan zijn geweest een aanslag te plegen op een van de leden van de koninklijke familie. Hiermee werden berichten tegengesproken, als zouden de explosieven in het paleis zijn aange troffen. De twee worden in voorarrest gehouden en volgende week dinsdag voor de rechter geleid.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7