Israël krijgt voorlopig geen F-16's Charles en Diana, Om twaalf uur in St. Pauls Polen krijgen komende maand nog minder vlees Florence voortaan toeringcar-vrij Beveiliging waterdicht BUITENLAND TOENEMENDE PROTESTEN TEGEN RANTSOENERING: WARSCHAU In Warschau hebben de vrije vakbond „Solidariteit" en de Poolse re gering koortsachtig een voorlopig compro mis bereikt over de korting op de voedsel rantsoenen. In de industriestad Lodx trok een aantal stadsbussen getooid met spandoe ken door het centrum, tegen de schaarse voedselvoorziening demonstrerend. Het par tijblad wees op de ernstige toestand in het land. Minister Lakomiec van binnenlandse handel ging akkoord met een plan de extra korting op het vleesrantsoen voorlopig alleen te laten gel den voor de maand augustus. Hij behield zich wel het recht voor de kwestie later nader te be zien. De regering noemt de gekorte rantsoenering (van 3,5 naar 3 kilo vlees per persoon per maand) nodig omdat het land eenvoudig niet in staat is meer vlees in te voeren. In Lodz, met 800.000 inwoners de tweede stad van het land, trokken bussen in optocht door de hoofdstraat. Ze waren voorzien van span doeken met overduidelijke teksten als: „Honge- rigen aller landen, verenigt u (een cynische va riant op de communistische slagzin over de pro letariërs", „De regering regeert, de partij leidt en het volk heeft honger", „We hebben meer dan genoeg bonnen, maar waar is het voedsel" en „De partii is de gids van de natie, maar ze is helaas blindDe optocht van de bussen was het begin van een actieweek in deze textielstad in het centrum van Polen. Vandaag houden de streekbussen een zelfde tocht, morgen is het de beurt aan een kolonne vrachtauto's. Op het plaatelijke kantoor van Solidariteit zei men, dat donderdag een stoet vrouwen en kinderen een „hongermars" wil houden. Maar ook uit andere delen van het land komen berichten dat Solidariteit de voedselsituatie beu is. Zo wil men in de noordelijke stad Slupsk aanplakbiljetten ophangen tegen de korting op de rantsoenen. De afdeling Elblag van Solidari teit protesteerde tegen de voorgestelde rantsoe nering van wasmiddelen. Als die doorgaat, wil men het werk neerleggen in fabrieken, omdat wasmiddelen daar voor de hygiëne onmisbaar zijn. De indringendste verklaring kwam van een scheepswerf in de Oostzeehaven Szczecin. De arbeiders daar stelden een manifest op met als titel „Hongerig en zonder uitzicht". Er staat on der meerin, dat partij en regering het afgelo pen jaar al hun tijd hebben verdaan met een machtsstrijd tegen de vrije vakbond, die werd beschuldigd van pogingen om de macht te grij pen, van anti-socialistische strevingen en ande re onzin, aldus de verklaring. De politieke lei ding is er niet in geslaagd het land een samen vattend programma te bieden van economische en sociale hervormingen, aldus de oproep waar in de havenarbeiders de autoriteiten waarschu wen dat ze hun verlangens met vasthoudend heid zullen nastreven, als die hun eisen niet in willigen. (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Het centrum van het Noorditaliaanse Florence is voortaan toeringcar-vrij. In de buitenwijken van de stad zijn speciale parkeerplaatsen aangelegd, vanwaar stadsbus sen de in grote aantallen naar Florence reizende toeristen naar het centrum brengen. De maatregel is genomen in het belang van het toerisme. Fiorentijnen en toeristen ergeren zich al lange tijd aan alle veelkleurige toeristen bussen uit alle delen van Europa, die de binnenstad verstoppen en de bezienswaardigehden ont sieren. Verwacht wordt dat Rome, dat met dezelfde proble men kampt, het voorbeeeld van Florence spoedig volgt. HANDHAVEN BESTAND IS VOORWAARDE WASHINGTON BEIROET De hervatting van de leve ring van Amerikaanse F-16 gevechtsvliegtuigen aan Israël hangt onder meer af van de vraag of Jeruzalem het verle den week van kracht geworden bestand blijf respecteren. De Amerikaanse minister van defensie, Weinberger, heeft dit gisteren verklaard. Volgens de bewindsman moeten er tevens pogingen worden ondernomen om via onderhande lingen vrede en veilighheid in het Midden-Oosten voor een lange termijn te verzekeren. Op het Wite Huis in Washington heeft Philip Habib aan presi dent Reagan verslag uitgebracht van zijn vredesmissie in het Midden-Oosten. Mede door de bemiddeling van Habib werd af gelopen vrijdag het bestand tussen de PLO en Israël van kracht. Woordvoerders van de Amerikaanse regering hebben verklaard dat het bestand ook van toepassing is op de enclave van de dissi dente Libanese majoor Haddad in het uiterste zuiden van Liba non. De Palestijnen waren van mening dat dit gebied buiten de overeenkomst viel. Volgens Washington zijn ook de Israëlische verkenningsvluchten boven Beiroet door de PLO als een schending van het bestand veroordeeld en de door Jeruzalem gewraakte versterking van Palestijnse posities in Zuid-Libanon niet in het akkoord vervat. In Beiroet werd gisteren bekend dat het Volksfront voor de Be vrijding van Palestina, dat zich verantwoordelijk had gesteld voor de raketaanvallen op Israël na het ingaan van het bestand, zijn verzet tegen het akkoord heeft opgegeven. Het Volksfront is een afsplitsing van het grote marxistische Volksfront voor de bevrijding van Palestina. Het is pro-Libisch, staat onder leiding van een voormalige Syrische luchtmacht-officier en heeft voor zijn 500 guerrillastrijders onlangs moderne wapens van Libië ge kregen. Volgens een verklaring van PLO-leider Arafat hebben alle Palestijnse organisaties zich verplicht het bestand te eerbie digen. De ommezwaai van het Volksfront zou het gevolg zijn van de grote druk die de PLO-voorman zelf heeft uitgeoefend. Arafat had het optreden van de radicale splintergroep zondag al „onverantwoordelijk" genoemd. Gorillajong ondergaat hersenopeatie OTTAWA Artsen van het kinderziekenhuis in Toronto in Canada hebben met een hersenoperatie het leven van een jonge gorilla gered. Vijftien neurologen, anesthesisten, verpleegsters en röntgenologen hebben twee uur lang gewerkt om een tumor uit de hersenen van het dier te verwijderen. Volgens de artsen is het de eerste hersenoperatie die op een jonge gorilla is uitge voerd. Zij zijn echter bang dat de moeder haar jong niet meer accepteert. Met zijn kaalgeschoren kopje ziet het dier er heel an ders uit. Militairen moeten „Springbokken" spelen mogelijk maken WELLINGTON De Nieuwzeelandse autoriteiten zullen militaire eenheden inzetten om te voorkomen dat de reste rende wedstrijden van het Zuidafrikaanse rugbyteam De Springbokken in Nieuw-Zeeland, net als de eerste twee ont moetingen worden verstoord door anti-Apartheiddemon- stranten. Dit besluit volgde op de bekendmaking van de Nieuwzeelandse rugbybond, dat de verleden week begonnen toernee van de Springbokken gewoon wordt voortgezet. Zaterdag hadden de monstranten, kort voor het begin van de tweede wedstrijd, kans gezien het veld te bestormen. Toen zij niet snel konden worden afgevoerd werd de wedstrijd afgelast. Volgens de autoriteiten zullen de militairen de politie helpen om rust en orde te bewa ren, maar zullen zij by verdere acties tegen demonstranten niet worden ingezet Veel storingen in Amerikaanse kerncentrales WASHINGTON In de raim dertig kerncentrales die in 1980 in de Verenigde Staten in bedrijf waren, hebben zich in dat jaar bijna 4.000 onregelmatigheden voorge daan. Dit staat in een rap port van de consumentenor ganisatie „Kritische Massa". Geen van de onregelmatighe den had ernstige gevolgen, al dus het rapport. Het aantal in cidenten lag aanmerkelijk ho ger dan in 1979. In het jaar dat de centrale van Harrisburg da genlang het nieuws beheerste, noteerde de commissie voor toezicht op kernenergie (NRC) 2.300 meldingen van bijzonde re voorvallen. Het rapport van de consumen tenorganisatie concludeert dat 20 procent van de onregelma tigheden te wijten is aan men selijke fouten, 16 procent aan constructie- of fabricagefouten en 57 procent aan manco's in de apparatuur. Diamant smokkel mislukt HAMBURG Een 43-ja rige Belgische vrouw is op het vliegveld van Hamburg aangehouden, toen ze probeerde dia manten ter waarde van ongeveer drie miljoen gulden West-Duitsland binnen te smokkelen. De vrouw had de edelste nen in een gummi-zakje gestopt en dit in haar dar men verstopt Ze had de diamanten van Antwer pen via Amsterdam naar Hamburg gebracht. Ze wa ren bestemd voor een dia manthandelaar in deze stad.. De waardevolste stukken van de in beslag genomen smokkelwaar zijn drie geslepen diaman ten van tussen vijf en der tien karaat, die samen al ruim twee miljoen gulden waard zijn. De Belgische was de gehele reis al door de politie in de gaten ge houden. Militaire faciliteiten voor VS in Egypte en Soedan ALEXANDRIË President Sadat van Egypte heeft gezegd dat Egypte en Soedan zijn overeengekomen de Verenig de Staten militaire faciliteiten aan te bieden om tegenwicht te kunnen bieden aan de Rus sische stappen in het gebied. Op een bijeenkomst in de uni versiteit van Alexandrië zei Sadat dat hij hierover had ge sproken met president Numei- ri van Soedan, die gisteren na een bezoek van een week uit Egypte is vertrokken. Sadat benadrukte dat zijn land alleen militaire faciliteiten zal geven en geen bases en zich niet zal aansluiten bij verdrag sorganisaties. Thatcher wil nu jeugdwerkloosheid bestrijden LONDEN De Britse pre mier Thatcher heeft in het Lagerhuis laten weten dat zij dit jaar alsnog 840 mil joen gulden wil besteden aan de bestrijding van de werkloosheid van vooral jongeren. LEIDSE COURANT HET BINNENHOF DINSDAG 28 JULI 1981 PAGINA 8 (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De weg die de konink lijke koetsen morgen in de Lon- dens city zullen volgen, is ruim drie kilometer lang. Die afstand wordt afgelegd in ongeveer twintig minuten. Heel de route wordt afge zet met berempts-soldaten van de gardetroepen, manschappen van de marine, soldaten van het landleger en de luchtmacht, en politieman nen. Tien militaire muziekkapellen zorgen op strategische punten voor opgewekte muziek. Vooral de bere- muts-soldaten hebben het niet ge makkelijk. Het dragen van die zware hoofddeksels veroorzaakt heel wat ongemak. Elke gardesol daat heeft al gisteravond zijn bere- muts zorgvuldig geborsteld en hem voor de nacht in klamme handdoe ken gestopt, opdat alle haren - (geen nylon, maar echte berevacht) netjes in dezelfde richting zouden gaan liggen. Hedenavond wordt de beremuts nog maals grondig uitgeborsteld en ver volgens voorzien van de kinriem. Het koperwerk van die riem moet ge poetst en het zwarte deel ervan met een viltpen opnieuw in de inkt gezet worden. Elke gardesoldaat heeft vier tot vijf uur nodig om zijn zwaar uni form compleet in orde te brengen. De beremuts-soldaten moeten vier uur lang op de weg van de bruidsstoet „op de plaats rust" staan. Ze mogen dan niet bewegen. Na een kwartier wordt hun rechterhand, die een geweer van meer dan negen pond torst, volkomen gevoelloos. Daarna beginnen hun schouders en rug pijn te doen. Vervol gens krijgen ze kramp in de hals en in de benen. Telkens wanneer een deel van de bruidsstoet voorbij komt, moe ten ze het geweer presenteren, wat tij delijk opluchting brengt. Maar dat in de houding staan, soms twintig minu ten aan een stuk, valt hen nog zwaar der, omdat ze hun geweer voortdu rend mooi recht moeten houden. „Het ergste is dat, lange wachten", zegt gardesoldaat David McCullogh, die met 289 andere parademannen van het eerste bataljon Ierse Garde troepen de weg van de bruidsstoet zal helpen omboorden. „Je mag niet be wegen, zelfs niet wanneer het ergens ondragelijk begint te jeuken, of wan neer een bosje haar van je beremuts je kriebelt om het uit te gillen. Je mag zelfs niet achter je kijken wanneer een van de toeschouwers je plotseling een por in je rug geeft. Maar wij troos ten ons met de gedachte, dat wij op de beste plaatsen staan en alles goed kunnen zien". De eerste ruiters en auto's beginnen vanaf vijf over elf (Nederlandse tijd) voorbij te komen. Leden van de Britse koninklijke familie vertrekken dan per wagen uit St. James' Palace, bezij den de Mali, om met een Kapiteins Escorte van de koninklijke lijfwacht naar St. Pauls in de City te rijden, waar ze om kwart over elf verwacht worden. Om kwart over elf verlaten buitenlandse gekroonde staatshoof den, onder wie koningin Beatrix en prins Claus, koning Boudewijn en ko ningin Fabiola, Buckingham Palace per wagen. Ze komen om vijf voor half twaalf aan voor St. Pauls. Om twintig over elf vertrekken de bruidsmeisjes en -jonkers van Claren ce House, de woning van de 81-jarige Britse koningin-moeder. Er zijn twee bruidsjonkers en vijf bruidsmeisjes, onder wie Clementine Hambro (5), een achterkleindochter van Sir Win ston Churchill, aan wie lady Diana ook verwant is. Om acht minuten voor half twaalf verlaten koningin Elizabeth II en haar gemaal, prins Philip, hertog van Edinburgh, Buckingham Palace in een open semi-staatsiepostiljon-lan- dauer, getrokken door vier grijze paarden (als het regent zitten ze in de gesloten Ierse staatsiekoets). Hun rij tuig wordt vooraf gegaan door een es corte van bereden politie en 116 ge helmde paradesoldaten van het eerste, tweede en derde Koninklijke Geleide. vanaf hande jes langs kroonprins Charles 'en Twee leden van de koninklijke lijf wacht dragen bijlen in plaats van zwaarden op hun schouders. Dat zijn de zogeheten „farriers", die in het verre verleden hoefsmeden en paar denartsen waren. Op hen rustte de weinig prettige taak om veroordeelde paarden af te maken. Ze moesten dan telkens een van de hoeven afhakken en die aan hun overste tonen als be wijs, dat de dieren gedood en niet ver kocht waren. De Britse koningin en haar gemaal komen om achttien minuten voor twaalf aan bij de kathedraal, waar ze verwelkomd worden door een mu ziekkapel van de koninklijke mari niers, drie officieren en 120 man schappen van de drie strijdkrachten, die een erehaag vormen. Precies om half elf verlaat de bruidegom Buc kingham Palace in een open staatsie postiljon-landauervan 1902 (bij slecht weer in de gesloten Schotse staatsie koets). Hij is vergezeld van zijn „sup porters" (getuigen), prins Andrew (21), die de ring voor de bruid mee brengt en prins Edward (17). Het rijtuig van de bruidegom dat geëscorteerd wordt door ruiters van de koninklijke lijfwacht, rijdt om tien voor twaalf voor bij St. Pauls. Om vijf over half twaalf verlaat de bruid Clarence House, waar ze de laatste maanden voor haar huwelijk doorgebracht heeft. Ze is vergezeld van haar vader, lord Spencer. Beide nemen plaats in de zogeheten Glazen Koets, die grote brede ramen heeft en binnen verlicht wordt. Bereden politie escorteert lady Diana naar St. Pauls, waar ze om vijf voor twaalf verwacht wordt. De huwelijksinzegening door dr. Ro bert Runcie, aartsbisschop van Can terbury, geassisteerd door ds. Alan Webster, deken van de kathedraal, begint om twaalf uur en is omstreeks tien over een afgelopen. Om twintig over een verlaten bruid en bruidegom Diana het van naar Pauls draal Verwacht wordt ruim 500 joen het via de sie zullen gen. den Simons schetst hen te uitzending Nederland zie pagina 2U_ Om zeker te zijn van een goed zicht op het gebeuren van mor gen zijn zondagnacht al de eerste toeschouwers op de Mali neergestreken, de laan tegenover Buckingham Palace. de kathedraal. In de staatsie-postiljon landauer van 1902 (bij slecht weer in de Glazen Koets) rijden ze naar Buc kingham Palace, waar ze om achttien voor twee aankomen. Hun rijtuig wordt gevolgd door een stoet van an dere koetsen met koninklijke familie leden. De Britse koningin Elizabeth rijdt om vijf voor half twee samen met lord Spencer in een semi staatsie landauer weg van de kathedraal. Daarachter komen koetsen met onder anderen: prins Philip en mevrouw Shand Kydd, de gescheiden moeder van de bruid; de koningin-moeder en prins Andrew; prinses Anne en haar echtgenoot kapitein Mark Phillips; prinses Margaret en haar zoon, graaf Linley. Hierop volgen weer koetsen met on der anderen: prinses Alice, de herto gin van Gloucester, de hertog van Gloucester en de graaf van Ulster, de hertog en hertogin van Kent, de graaf van St. Andrews en lady Helen Wind sor. \Oi rijden. Naar het voorbeeld van koning gin Elizabeth en prins Philip zulletvi Charles en Diana de eerste twee da gen van hun huwelijksleven door g brengen op Broadlands, het achttien 4, de eeuwse landhuis van wijlen lor<r Mountbatten, dat nu toebehoort aarij de 33-jarige lord Romsey, een klein zoon van de door de IRA vermoord^: Mountbatten. Op 1 augustus vertrekken ze pel J» vliegtuig naar Gibraltar. Daar begin nen ze die dag een cruise van twe&e weken aan boord van het koninklijke jacht Britannia in het gebied van d« Middellandse Zee. Wedding Breakfast Om kwart over twee verschijnt de Britse koninklijke familie op het bal kon van het paleis om te wuiven naar tienduizenden juichende toeschou wers. Daarna trekt ze zich terug voor de zogeheten „wedding breakfast", een met veel champagne overgoten familie- en vriendenlunch, waarop 120 gasten zijn uitgenodigd. De bui tenlandse getroonde en andere staats hoofden lunchen met premier That cher in de Bank van Engeland, niet ver van St. Pauls. Omstreeks vijf uur vertrekken de pasgehuwde prins en prinses van Wa les (bij droog weer) in een open koets naar Waterloo-Station, vanwaar zij per trein naar Romsey in Hampshire Griekse president, „diplomatiek ziek", niet naar huwelijk ATHENE De Griekse presideni Karamanlis zal niet op het huwe lijk van prins Charles en Lady Dia na Spencer aanwezig zijn. Officieel^ wordt hij weerhouden door een nie-0 raandoening, maar volgens ingee wijden lijdt hij aan een „diploma-» tieke ziekte". De 74-jarige president f- was gisteren aanwezig bij de instal a lering van nieuwe officieren en blaakte toen nog van gezondheid. Het grote struikelblok lijkt te zijn dat door de Britse autoriteiten ook de voormalige Griekse koning Constan-1 tijn is uitgenodigd, die in 1974 bij een volksraadpleging zijn troon verloor De uitnodiging was desondanks ge richt aan de „Koning van de Grie ken". Do vader van Lady Diana, Earl Spencer In diacuaaie met twee bobbies tijdens de repetitie van de bruiloft 99 LONDEN Voor het huwelijk van prins Charles en1" Lady Diana is de grootste veiligheidsoperatie in de ge schiedenis van Londen op touw gezet. Met het oog op re-" cente aanslagen op de Amerikaanse president Reagan en paus Johannes Paulus II en het incident waarbij de BritjJ se koningin was betrokken, is de veiligheid „zo water dicht als maar mogelijk is", aldus ondercommissaris Wilj ford Gibson, die het oppertoezicht over de veiligheit heeft. Een dag voor de grote dag cirkelen helikopters boven Lon den, snuffelen politiehonden in riolen op zoek naar explosie ven, hebben scherpschutters hun plekjes op de daken uitge zocht, zijn de brievenbussen verzegeld en wordt het terreii bij de St. Pauls kathedraal enkele malen per dag „geveegd' op zoek naar begraven bommen. Ongeveer 3.000 politiemannen en 2.000 soldaten zullen lani_ de drie kilometer lange route staan, die leidt van Bucking ham Palace naar de St. Pauls kathedraal. De Koninklijke fa milie en haar gasten zullen deze route twee maal in vol or naat rijden. Voor het eerst bij een dergelijke gelegenheid zullen de politic mannen en soldaten, die op vier passen afstand van elkaai staan, het publiek in het gezicht kijken en niet de stoel Voorts zullen rechercheurs zich onder de menigte begevei om verdachten op te sporen, Op weg naar de repetitie van de huwelijksinzege ning keuvelt de moeder van Lady Diana, mevrouw France Shand-Kydd (links) met de dochter van prinses Margeret, Lady Sarah Armstrong-Jones. Lady Sarah (17) zal morgen één van de bruids meisjes zijn. Chef-kok Dave Avery naast de door hem ontwor pen vijf verdiepingen tellende bruidstaart. Nancy Reagan, echtgenote van president Ron, Reagan, bracht gisteren alvast een bezoek aan Pauls Kathedraal. Bij haar aankomst groette ze talloze belangstellenden die zich voor de kerk zameld hadden.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 8