Onrust in Indonesië over vermeende kinderhandel Vakantie met doods angsten in Chili Philips vignet met hakenkruispeil Geen absolute garantie voor koopkracht minima Appel- oogst helft minder dan vorig jaar egen valse mderdjes t Brabant Boosaardige veronderstelling Wegblokkade DEN HAAG De ap- peloogst in Nederland zal dit jaar maar 48 procent van die van vo rig jaar bedragen: 285.000 ton nu tegen 590.000 ton vorig jaar. Met de peren is het nauwelijks beter ge steld: dit jaar wordt slechts 58 procent van de oogst van vorig jaar verwacht. Dit blijkt uit eerste tel lingen door het Centraal Bureau voor de Statistiek op grond van schattingen door landbouwdeskundi gen. Een dergelijk kleine appeloogst, zo meldt het Produktschap voor Groenten en Fruit, heeft Nederland in een kwart eeuw niet gehad. Een pe- renoogst van die omvang is sinds het midden van de zestiger jaren niet voorgekomen. Uit de cijfers blijkt de verwoestende werking die de nachtvorst van dit jaar op het fruit heeft ge had. Overigens zijn de vooruitzichten, zoals meestal het geval is in een jaar met nachtvorst- schade, per ras en per ge bied zeer verschillend. Bij de appelen staan de goudreinetten er het slechtst voor (78 procent minder dsn vorig jaar), en Golden Delicious, Ja mes Grieve en Lombarts- calville leden minder schade dan Cox Orange Pippin en Winston. Voor de appelen ver wacht het Produktschap een veilingprijs van min stens een gulden per kilo. De appeloogst zal overal in Europa kleiner zijn dan vorig jaar. Lekkerkerk voert „campagne om „gif-huizen" te slijten ROTTERDAM De ge meente Lekkerkerk gaat in september een groot scheepse campagne voe ren, omdat nog een groot aantal woningen in de voormalige gifwijk Lek- kerkerk-West onverkocht staat. De afgelopen maan den zijn zestig van de in totaal 180 te verkopen wo ningen van de hand ge gaan, maar de verkoop dreigt te stagneren, aldus een woordvoerder bij de gemeente Lekkerkerk. Voor de advertentiecam pagne zal de gemeente ruim een ton uittrekken. Daarvoor moet nog goed keuring van de raad wor den gevraagd. De gemeen te dacht dit voorjaar dat de verkoop beter zou vlotten, ook al omdat twee voor deeltjes gepresenteerd werden: Een geldpremie voor „snelle beslissers" en gunstige hypotheekvoor- waarden. De verkoop van een aantal op houten palen gebouwde wonin gen is vertraagd, omdat TNO de funderingen niet goedkeurde. Die waren nog te veel in beweging als gevolg van het onder de wijk teruggekeerde grondwater. NNENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 28 JUU 1981 PAGINA 7 SSINGEN Bij twee wsvlaamse banken, in dorpe en in Axel, zijn ren in totaal negen val letjes van honderd ont- Volgens de politie zijn pnderdjes afkomstig uit «nt iljetten zijn het afgelopen einde door bestuursleden sen motor- en een ruiter- samen met de opbrengst door hen georganiseerde evenementen, in de tkluis van de banken ge lieerd. Navraag bij de be sleden leerde, volgens de e, dat de biljetten zijn end tijdens de Brabantse rwedstrijd „de acht van in", die vorige week is Jen. De rijkspolitie zoekt erder naar de eerste eige- p van de valse bankbiljet- fstedentocht y< water igonnen HUW ARDEN De alfde Friese elfsteden- |t te water is maandag- igen in Leeuwarden be- dhen. Ongeveer 350 sche- >0 en scheepjes doen aan atocht mee, alsmede een ed>oot en enkele tientallen mo's. De tocht voert langs ïdlf bekende steden en is aials de schaatswedstrijd 3eÈveer 200 kilometer lang. Dojocht duurt tot en met za- seag. ervoorzitter van het organi- gend comité maakte tijdens tart gewag van het streek- sd Friesland en de positie iè de watersport in Fries- v|. Als doorgaat wat het aitkplan beoogt, dan is dit de wtte elfstedentocht te water, Dctei de voorzitter. De com- eiaris der koningin mr. H. Dcjstra zei toen hij de vloot [inschoot „zoiets niet in het sffkplan gelezen te hebben". 4ademie !iiigert Turk k« cursist hHlGELO De veertigja- Z. Akar uit Hengelo l1t bij de Hengelose poli- 35n bij de officier van jus- PS in Almelo een klacht aijdiend tegen de Twentse '**le academie in Hengelo. Jonderwijsinstituut wei- j Akar als cursist in te Jrijven voor de opleiding bureel werk, omdat er 'ake aanwijzingen zijn dat c lid is van een f ascisti- organisatie. elacademie vreest dat Akar ^reiligheid van andere Tur- °.i die er studeren, in gevaar "brengen. Akar zegt geen acten te onderhouden met jasten. „Ik ben zelf tegen- b^der van die bewegingen", ^Êgt hij. Akar, die PvdA-lid 'r.fil dat de politie en justitie g>eken wie of welke instel- „ghem heeft zwartgemaakt. j0gens een woordvoerder ve de Hengelose politie en j (j de officier van justitie, [j^lt de zaak ernstig opgeno- i en tot de bodem uitge- it. Men wil uitzoeken of de ncfoelwijze van de sociale zejemie een kwestie van dis- 'eïinatie of belediging is. el flempauze bij vati-atoomdorp «Kalkar v^KAR De overgeble- tH actievoerders bij de n 2e kweekreactor in het jise Kalkar hebben giste- Jbesloten in elk geval de nijende week geen pogin- h,meer te ondernemen om blpover de centrale een tjj)atoomdorp neer te zet- Dat heeft volgens hen, r jen het politie-optreden afgelopen weekeinde, Igiig zin meer. aantal actievoerders ■^nmelde gisteren tussen de *g en honderd. De meeste Nederlanders, die over- iten in het dichtbij de ekreactor gelegen vriend- pshuis te Hönnepel. Duitse politie rekent nog op nieuwe acties van de II Kalkar-mensen, maar de rond de reactor in aan lijn niet meer afgezet. im haalt tend m3 rond weg ERDAM De met verontreinigde onder een bouwter- 'an het woningbouw- t „De Peperklip" in de damse wijk Feye- wordt afgegraven, especialiseerd bedrijf ïog tijdens de bouw- kantie ongeveer dui- tubieke meter vervuil- Tond naar de afvalwer- j Rijnmond vervoeren, 1 Heeft de gemeente giste- ^bekendgemaakt. -iorzaak van de verontrei- 1 Hg is nog niet bekend, op ve bewuste terrein hebben n <ger de Rotterdamse Tram- !r|naatschappij en een verf- '"lek gezeten. De kosten van tchoonmaak lopen in de HlER en daar is in commentaren de veronderstelling geuit dat CDA-fractievoorzitter Van Agt zou willen afhaken als kandidaat-premier, op het moment dat de vorming van een coalitie tussen CDA, PvdA en D'66 „onvermijdelijk" zou zijn geworden. Dat is geen aardige veronderstelling. Ze gaat na melijk uit van het vooroordeel dat Van Agt van het begin af aan deze coalitie niet heeft gewild; de onderhandelingen op vele manieren heeft gefrustreerd en steeds geniepig zou heb ben toegewerkt naar een mislukken van de onderhandelin gen die nu inmiddels al weer twee maanden het land bezig houden. MEN kan menselijkerwijs niet aannemen dat zo'n veron derstelling juist is. Iemand die door zijn partij op pad wordt gestuurd om een brede coalitie tot stand te brengen bin nen de voorhanden zijnde mogelijkheden die doet dat ook. En zo niet, dan zal hij tegenover zijn partij openlijk zeg gen dat hij dat einddoel van zijn partij voor deze formatie niet ziet zitten. Daar dat niet is gebeurd, dient ervan uitge gaan te worden dat Van Agt, die als lijsttrekker, fractievoor zitter en onderhandelaar opereert, de bedoeling heeft deze coalitie tot stand te brengen. Alsmaar al niet van uitgegaan kan worden waar kan men in de politiek dan nog wél aan vasthouden? De veronderstelling dat de beoogde premier zodra de coali tie in kannen en kruiken is, zou willen afhaken, is dus niet minder dan een boosaardige gedachte. Wij gaan daar dan ook niet van uit. Integendeel. Van Agt is de man die de nieuwe coalitie kan leiden; die er bovendien en vooral borg voor staat dat er in het CD A-kamp niet al te veel onrust ontstaat over de ommezwaai van samengaan met liberalen conser vatieven naar samengaan met socialisten. ZO'N ommezwaai kost een politieke partij moeite, dat is zonneklaar. In 1977 werden de christendemocraten na maan den van onderhandelen met de PvdA ook toen de meest gewenste coalitiepartner gedwongen in zee te gaan met de VVD. Dat leverde een coalitie met een redelijk goede samen werking op; reden waarom het aangaan van een regeercon- tract met een andere partner begrijpelijke aanpassingsmoei lijkheden geeft. Dat is natuurlijk extra het geval bij de per soon die de vorige coalitie leidde en de beoogde premier is van de komende coalitie. Met begrip voor die aanpassings moeilijkheden moet nu niettemin gesteld worden, ook on danks het gegeven dat het overleg van de afgelopen week slechts een beperkt aantal nieuwe tegemoetkomingen aan het CDA heeft opgeleverd, dat de CDA-fractie in de Tweede Kamer, inclusief haar voorzitter Van Agt, nu snel de brede coalitie mogelijk moet maken die het CD A-congres in febru ari jl. wenste. Nogmaals: het concept-regeerakkoord geeft de CDA-fractie ons inziens daartoe juist voldoende ruimte, hoe wel na de geringe resultaten die gisteren bij het overleg zijn bereikt moet worden gevreesd, dat de meerderheid van de CDA-fractie daar anders over zal denken. Morgen wolkenvelden DE BILT Het weer in ons land raakte gisteren onder in vloed van een hogedrukgebied dat van de Oceaan naar Ier land trok. Aan de flank ervan stond in onze omgeving een stevige noordwestenwind, die vannacht afnam door het dichterbij komen van het drukcentrum. Het hogedruk gebied verliest nu langzaam zijn betekenis, maar zijn rol zal werden overgenomen door een volgend hogedrukgebied dat op de Oceaan snel tot ont wikkeling komt. Voordat de invloed van dit drukgebied volledig merkbaar wordt zul len morgen eerst nog wolken velden over ons land trekken. Toch zal er morgen ook nog af en toe zon zijn, terwijl regen van betekenis niet wordt ver wacht. Weersvooruitzichten voor de vakantielanden: Scandinavië, Finland: In Finland vanuit het zuiden regen, elders veranderlijk be wolkt en plaatselijk regen. Middagtemperatuur meest tus sen 18 en 22 gr. Britse eilanden: In het noorden wolkenvelden en plaatselijk wat regen, in het zuiden droog en geleidelijk meer zon. Middagtemperatuur van 18 gr. in het noorden tot 25 gr. later plaatselijk in het zuiden. Benelux: Droog met vooral in het zui den zonnige perioden. Middag temperatuur van 18 gr. aan zee tot 24 gr. in het binnenland. Frankrijk: In het noorden wolkenvelden, maar later, evenals elders in Frankrijk zonnig. Tempera tuur van 19 gr. langs de Ka- naalkust tot 30 gr. later in het zuiden. Spanje, Portugal: Zonnig en zeer warm. Tempe raturen van omstreeks 25 gr. bij de noordelijke kust tot 40 gr. plaatselijk in het binnen land van Zuid-Spanje en Zuid- Portugal. Alpengebied: Vooral in het oostelijke deel nog enkele buien, overigens vanuit het westen droog en vrij zonnig. Temperaturen in de dalen vanuit het westen op lopend tot rond 25 gr. 0-graden niveau stijgend tot rond 3000 meter. Balkan: Eerst vooral in het noorden en oosten nog enkele onweers buien, langs de Adriatische Zee en in Griekenland, en la ter ook elders, zonnig. Temperaturen van rond 25 gr. in het noorden tot omstreeks 30 gr. in Griekenland. Op de Griekse eilanden rond 27 gra den. JAKARTA Het toenemende aantal kinderen dat al dan niet langs legale weg naar het buitenland wordt ge bracht voor adoptie in west-Europa, stuit op groeiende wrevel bij de autori teiten en de publieke opinie in Indone sië. Een baby die een paar maanden ge leden in Oost-Ja va werd ontvoerd, zou door Nederlandse ouders zijn geadop teerd, zo meldt een Indonesisch dag blad. Het meisje is door haar ouders op de Madura-eilanden als vermist opge geven. Het kind is volgens de krant geadopteerd door een gezin in Bloe- mendaal. De onrust over de adopties is onlangs ont staan toen in een vliegtuig verscheidene Nederlandse en Italiaanse gezinnen wer den gezien, met in totaal negen Indonesi sche baby's. De echtparen werden onder vraagd op de luchthaven van Jakarta, maar allen beschikten over de vereiste adoptiepapieren. De publieke opinie van Indonesië meent dat er sprake is van kin derhandel, ook al zijn de motieven van de pleegouders zuiver. Een woordvoerder van een Islamitische organisatie wees er op dat deze „uitvoer" strijdig is met de grondwet, omdat die bepaalt dat de staat de zorg op zich moet nemen voor arme kinderen. De publieke opinie is ervan overtuigd dat georganiseerde bendes kin deren ontvoeren en tegen grote winsten verkopen. Volgens de „Indonesian Times" wonen vooral in Nederland veel ontvoer de kinderen. De Indonesische politie heeft onlangs kinderen ontdekt die voor drie- tot vierhonderd dollar „per stuk" werden verkocht. Vorig jaar kwam de politie een huis op het spoor waar zwangere vrouwen verbleven die hun kind voor driehonderd dollar afstonden als huispersoneel aan ge goede families. Een urenlange stremming van het verkeer op de A-15 bij Gorkum was gisteren het gevolg van het kantelen van een vrachtwagencombinatie. Vele zakken melkpoeder blokkeerden tussen de afslagen Vuren en Arkel de weg. De politie leidde het ver keer op het verkeersplein Deil om. AMSTERDAM Het afbeelden van het Philips beeldmerk, waarin de twee sterren vervangen zijn door hakenkruizen, is beneden alle peil. De schade die het concern hiervan ondervindt, is wellicht on herstelbaar. Dit heeft de advocaat van Philips, jhr. mr. R. de Ranitz, gisteren gesteld tijdens een kort geding dat was aangespannen te gen het weekblad Haagse Post in verband met het artikel „Eindho ven 1929-1940. De terreur van de Philips politie". In dit artikel wordt beschreven hoe de portiersdient van het Eindhovens bedrijf in die jaren uitgroeide tot een particuliere politie, die een ware ter reur uitoefende tegen iedereen, die ervan verdacht werd socialist of com munist te zijn. Volgens het artikel strekten de contacten van de Philips politie zich uit tot in Nazi-Duitsland. De inhoud van het artikel werd tij dens het kort geding echter niet aan gevochten. Mr. De Ranitz beriep zich op de mer- kenwet, die onrechtmatig gebruik van een beeldmerk verbiedt. Hij noemde de afbeelding op de omslag van de HP in strijd met deze wet en met de zorgvuldigheid. „HP wil hier mee Philips zo grof mogelijk in dis krediet brengen en een rel veroorza ken, die goed is voor de verkoop", zei de raadsman. De raadsman van de HP, mr. T. de Waard, vond dat Philips de zaak op zijn kop zette door een rectificatie te eisen via een beroep op de merken- wet. De afbeelding óp de voorpagina kon volgens hem niet los gezien wor den van de inhoud van het artikel. „Het beeldmerk is het symbool van datgene, waar de ondernemer voor staat. Als dat niet onbesproken is, is het merk het ook niet aldus De Waard. Hij noemde het artikel goed onderbouwd, wat wel bewezen werd door het feit dat Philips dit niet aan vocht (Vervolg van de voorpagina) Gistermorgen kreeg Van Agt van de informateurs al een brief met een na dere toelichting op het te voeren so ciaal-economisch beleid. De informa teurs maakten in deze brief duidelijk dat er geen absolute garantie moge lijk is voor het behoud van de koop kracht van de minima. Anderzijds zullen echter de minima minder aan koopkracht behoeven in te leveren als de economische groei in de ko mende tijd blijkt mee te vallen. £et CDA stond op het standpunt dat meevallers in de economie uitslui tend moeten worden aangewend voor het scheppen van meer werkgelegen heid. Tijdens de moeizaam verlopende be sprekingen konden de informateurs en de fractieleiders gisteravond en vannacht nog geen overeenstemming bereiken over de taakverdeling tus sen enerzijds de beoogde minister van onderwijs en wetenschappen (de PvdA'er Van Kemenade) qp ander zijds de twee CDA-staatssecretarissen die de minister naast zich krijgt. De informateurs hebben uiteindelijk be sloten, dit probleem over te laten aan de toekomstige formateurs. Van Agt blijft grote bezwaren hou den tegen de defensieparagraaf in het ontwerp-regeerakkoord. De CDA-on- derhandelaar vond bij.de informa teurs geen gehoor voor de wens van zijn fractie om vast te leggen dat ui- terliik eind 1983 een besluit omtrent de plaatsing van kruisraketten in Ne derland moet worden genomen. In de voorstellen van de informateurs wordt de beslissing daarover voor on bepaalde tijd uitgesteld- Het voorbe houd van de PvdA ten aanzien van de kernwapenparagraaf (de PvdA wil zich aan haar eigen verkiezings programma houden, waarin plaatsing wordt afgewezen) is tegen de zin van het CDA eveneens gehandhaafd. D'66-onderhandelaar Terlouw meen de gisteravond dat het er waarschijn lijk op zal uitdraaien dat de oplossing voor het kernwapenprobleem pas tij dens de komende kabinetsperiode kan worden gevonden. De informateurs zijn nog steeds van plan, morgen het eindverslag over hun werkzaamheden aan koningin Beatrix uit te brengen. Weliswaar zal de koningin morgen aanwezig zijn bij het huwelijk van prins Charles en Lady Diana, maar zij is van plan in de loop van de middag uit Londen te rug te keren. SITTARD „Van onder mijn blinddoek zag ik een weiland, bewakers met bivak mutsen en mitrailleurs. Hier gaan ze ons neerschieten, dacht ik, maar verderop stond een helikopter, waar we werden ingestopt. Een uur zaten we gevangen in de helikopter met de angst dat we er onderweg uit zouden worden gegooid". Aldus de 27-jarige Rob Hof uit Sittard, die gisteren met zijn vrien din Lia Scholtén (23) en zijn broer Eddie (18) in Nederland is terug gekomen na een week gevangenschap in Chili. Het had een vakantiereis moeten worden, maar de drie werden half juli gearresteerd, omdat ze filmopnamen hadden gemaakt en met hoofdre dacteuren van oppositionele bladen hadden ge sproken. Daarna waren ze enkele dagen zoek. Rob en Lia wilden het een en ander opsteken van het leven in Chili. Tot december wilden zij in Latijns-Amerika blijven. Broer Eddie voegde zich tijdens zijn vakantie bij hen. Rob sprak on der andere met hoofdredacteuren van door de autoriteiten toegestane oppositionele bladen; ge sprekken die hij vastlegde op de band. „Maar het ging niet over controversiële zaken", zegt Rob. Tevens maakte hij filmopnamen van de mensen bij wie hij verbleef, in Temuco. In deze stad, zevenhonderd kilometer van Santiago, verbleven Rob, Lia en Eddie enige tijd bij zus en broer Mary (39) en Jorge (32). Rob en Lia waren met hen in contact gekomen via in Ne derland wonende kennissen. Volgens Rob waren hun Chileense kennissen verdacht, omdat ze in de dagen dat Allende vermoord werd, even gevangen waren gezet. Op maandag 13 juli werden de Chilleense vrienden gearresteerd, naar later bleek, ver dacht van contacten met guerillastrijders. In tussen bleven de drie Nederlanders onder be waking in het huis. In de avond werden ook zij gearresteerd en geboeid en geblinddoekt mee genomen naar het hoofdkwartier van de bin nenlandse veiligheidsdienst. Er volgden vijf da gen met verhoren, intimidatie, slapen op koude vloeren, slecht eten of helemaal geen eten. Ze waren voortdurend geboeid, geblinddoekt en kregen onder strenge bewaking. Na enige tijd werden ze vrijgelaten, maar na enkele uren weer opgepakt. Rob: „Ze deden het alleen maar om te kijken met wie we zouden gaan praten". De vrijheid was lang genoeg geweest om telefo nisch contact op te nemen met vader Hof in Sittard die Buitenlandse Zaken en de pers in lichtte. Donderdag 16 juli volgde een vliegreis naar Santiago die eindigde met een ruwe be handeling in een kazerne, waarna ze naar Te muco terug werden gevlogen. Daar kregen ze een goede verzorging en moesten ze een ver klaring ondertekenen waarin stond dat ze goed waren behandeld en dat ze niks kwijt waren. De films en geluidsbanden waren in beslag ge nomen. Maandag de twintigste juli konden de drie via Lima in Peru proberen de thuisreis te maken. Rob heeft de indruk dat de Nederlandse ambas sade in Chili niet al te voortvarend heeft ge streefd naar het mogelijk maken van een snel lere thuisreis. Bovendien is hij ontevreden over de klakkeloosheid waarmee de Chileense hono rair consul in Temuco werd geloofd. „Die zei dat we vrijdag al vrij waren gelaten, welk be richt door de Nederlandse ambassade zonder meer is doorgegeven. „Er is niemand bij ons in Temuco geweest, wat we toch wel hadden ver wacht". MET HANGENDE KOP Deze zwanen lijken meer dan genoeg reden te hebben om de kop te laten hangen. Zij behoren tot de vele met olie be smeurde vogelslachtoffers uit de rivier de Elbe. De smurrie is afkomstig van de Liberiaanse tanker die afgelopen zondag in de Duitse rivier aan de grond liep en vierhonderd ton ruwe olie verloor.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7