Ik eierdopje heeft 1en verhaal Een gebeuren dat riekt naar paardemoppen haringbolknakken en een grijs verleden vondfietsvierdaagse weer van start Kortebaandraverij in Voorschoten trekt veel publiek WEEHONDERDVIJFTIG EIERDOPJES IN HET RAAMKOZIJN Verzet tegen dubbel spoor tussen Leiden en Alphen Bloembollen sturen naar het buitenland PAARDENMARKT IN VOORSCHOTEN LEIDSE COURANT DINSDAG 28 JUU1981 PAGINA 5 woont in een prachtig •d huis aan één van de •ukste straten in Leiden. fet voorbij razende verkeer echter binnen nauwelijks horen, vooral omdat de laat die ze heeft opstaan hard uit de spaekers <mt. Behalve dit stukje \odern stereo vernuft is het de huis met oude of ulptieke dingen ingericht en tan overal kleine hiutseltjes. De eierdopjes in •t raamkozijn en verder in inkn kast in de kamer vallen gelirect op. Maar behalve aan je eierdopjes is ook uit tal Ian andere spulletjes te zien Iat we hier met een haast Maniakale verzamelaarster <an allerlei te doen hebben, rgfreemd genoeg zegt ze zachter: „Wat is het kaal hè, aan huis. Ja, ik heb maar eens j <k?n grote schoonmaak )ff\ehouden en veel troep eruit ithegooid. Heerlijk hoor zo'n sbjeeg huis. Ik ben benieuwd \oelang ik dat zo houd". Ze \gt uit dat ze onlangs veel pullen op een rommelmarkt ieeft verkocht om eens wat ■jlaats in huis te kunnen jonaken. Maar het blijkt dat .Je hiervan in sommige */*evaIlen nu alweer spijt ra>ft- Jo\ „Ik vind het heerlijk op van die echte rommelmarkten. De meeste eierdopjes komen daar ook vandaan. Ik houd er niet van om naar een winkel toe te stappen en er dan een nieuw eierdopje te kopen. Dat doe ik ook nooit Alle dopjes komen of van een markt of heb ik van iemand gekregen. Vooral dat laatste is erg leuk. Zo weet ik bij elk eierdopje van wie en op wat voor manier ik het gekregen heb. Het gaat mij niet direct om de dopjes zelf maar meer om het verhaal dat erbij hoort. Ik heb dopjes uit Moskou, Damascus, Hawai, Marokko enz. gekregen. Dan gaat er een kennis naar zo'n land en het idee dat ze daar dan voor mij naar eierdopjes zoeken, vind ik leuk. Ook met verjaardagen krijg ik ze, dan merk ik dat er moeite voor gedaan is. Ik vind het namelijk zo ontzettend stom, iets dat vaak te zien is tegenwoordig, dat je 25 gulden in een enveloppe krijgt en dat die enveloppe dan met dezelfde vaart weer naar een ander jarig familielid verdwijnt en zo verder. Nu is er echt iets speciaals voor je gekocht. '"Veel Nederlanders lijden aan een verzamelwoede. Zijn |het geen suikerzakjes dan zijn het wel postzegels of 1icker8, sleutelhangers, prentbriefkaarten, je kan het :o gek niet bedenken. Of toch. Veel Nederlanders ;unnen dat inderdaad, aldus blijkt uit deze rubriek. In irote kasten met glas pronken in veel huiskamers de leest vreemdsoortige verzamelingen. Soms zijn er ollecties die maar amper het daglicht kunnen velen. .Ze zijn opgeslagen op donkere zolders. Dit soort, meestal geheimzinnige, verzamelaar koestert zijn col lectie dan bij volle maan, terwijl op de achtergrond or gelmuziek te horen is. Over degene die echter met zijn 'unieke' verzameling wel voor de dag wil komen .gaat deze rubriek. Vandaag vertelt Marijke van der JVen uit Leiden over haar verzameling aan Sylvia van {Leeuwen. Dat doe ik voor anderen ook altijd". Ze schenkt nog een keer koffie bij en de fotograaf slaat aan het flipperen. Ze heeft in een aangrenzend vertrek namelijk een echte flipperkast staan. Of deze ook van een rommelmarkt komt weet ik niet De oude tropenkist in de gang waar misschien zelfs dr. Livingstone nog mee door het oerwoud heeft getrokken, komt er in elk geval wel vandaan. Evenals de serie metalen puddingvormen die uit het oude Palacehotel komen. „Ik verzamelde eerst van alles wat, maar dat gaat niet. Dan krijg je echt een verschikkelijke troep. Met de eierdopjes ben ik begonnen nadat ik van een oude mevrouw, die naar een bejaardentehuis ging, haar keukeninhoud kreeg. Daar zaten twee oude gevoerde eierdopjes met een deksel bij. Toevallig kreeg ik later weer iets waar een heel gek eierdopje bij zat en van familie kreeg ik dopjes die als laatste van een serie waren overgebleven. Daar is het eigenlijk mee begonnen. Op de vlooienmarkt in Brussel, en in Frankrijk vond ik er steeds meer bij. Soms heel onverwachts komt er iemand glunderend vanwege de exclusiviteit met een eierdop aanzetten. Iemand die ik helemaal niet zo goed ken, maar die het dan weet van mijn verzameling en iets heeft gevonden. Dat glunderende gezicht van zo iemand vergeet ik nooit meer. Prachtig is dat". Marijke van der Ven steekt allerlei verhalen af. Bij dit dopje zus en een ander dopje zo'n verhaal. Ze weet het allemaal precies. Alles noteren zou zeker twee klad bloken kosten en dat is wat te veel. Maar gelukkig komt fotograaf Theo Ringers binnen. Hij is uitgeflipperd. Marijke van der Ven: Bij elk dopje een verhaal. ALPHEN AAN DEN RIJN Het ministerie van verkeer en waterstaat heeft de Nederlandse Spoorwegen toestem ming gegeven om een dubbel spoor tussen Leiden en Alp hen aan te leggen. Door deze spoorverdubbeling is het mo gelijk elk kwartier een spoorverbinding tussen Alphen en Leiden te verwezenlijken. Maar al hebben de spoorwegen toestemming, het betekent nog niet dat er al met de aanleg begonnen kan worden. De gemeente Hazerswoude is bij de Kroon in beroep gegaan tegen deze beslis sing. Volgens de Nederlandse Spoorwegen is er sprake van zoge naamde tegenstrijdige belangen De boeren aan de Rijndijk zijn het niet eens met de aanleg van de dubbele spoorlijn als er geen veilige oversteekmogelijkheid komt. Deze boeren passeren dagelijks de huidige enkele lijn en vinden het oversteken nu al levensgevaarlijk, laat staan als er een dubbele lijn is aangelegd. Zij hebben dit bij de gemeente Ha zerswoude aangekaart, die toen op haar eerder genomen beslis sing, wel toestemming voor de aanleg, terugkwam. Het is nu afwachten op de uitslag van de beroepprocedure. Maar voor 1985 wordt de aanleg van de lijn niet verwacht BOLLENSTREEK Met ingang van 1 september is er weer de mogelijkheid voor particulieren (geen bedrij ven) om rechtstreeks een pakket bloembollen als ge schenk naar familie, vrien den of bekenden in het bui tenland te sturen. Daarvoor zijn uiteraard wel een aan tal richtlijnen. Zo mag het totale gewicht van het pak ket niet hoger zijn dan drie kilo, terwijl aan elke ont vanger slechts één pakket mag worden verstuurd. De pakketten moeten voor de verzending ter inspectie worden aangeboden aan één van de distrisctskantoren van de Plantenziektekundi- ge Dienst van het ministerie van landbouw en visserij. Dat kan van maandag tot en met vrijdag tussen half ne gen en twaalf uur 's mor gens en half twee en vijf uur 's middags. Bij de ambtenaren van die dienst zijn ook de vereiste for mulieren voor verzending naar het buitenland verkrijg baar. In Aalsmeer is het di strictskantoor gevestigd aan de Logmeerlaan 313, telefoon 02977-20951, in Boskoop aan de Overslag 4, telefoon 01727- 3181 en in Lisse aan de Ven- nestraat 26, telefoon 02521- 10100. Overigens kunnen par ticulieren ook opdracht geven voor verzending van bloem bollenpakketen aan een bloembollenexporteur, die dan zorgt voor het uitvoerdocu- ment en de inspectie door de Plantenziektekundige Dienst. Er is een aantal landen waar heen geen bloembollen mogen worden gestuurd. Dat geldt voor de Verenigde Staten van Amerika, Canada, Noorwegen en alle landen op het Zuidelijk Halfrond. Naar de noordelijke landen van Europa en alle lan den buiten Europa dient de verzending voor 16 november te gebeuren. Naar alle overige landen in Europa moeten de pakketten voor 30 november worden verstuurd. VOORSCHOTEN Boeren verstaan de merkwaardige kunst om bij het eerste morgenkrieken (dat is heel, heel vroeg) meteen klaarwakker naast hun sponden te staan. Wanneer de doorsnee Nederlan der zich nog gerust twee a driemaal kan omdraaien is de agrariër al een stief uur tje in de weer. Maar er zijn dagen, dat ook een enkele doorsnee burger bij het eerste hanegekraai uit zijn bed stapt. Zo'n dag was het vandaag, de dag van de jaar lijkse Voorschotense paardenmarkt. Voor de paardenhandelaars een strikt zakelijk gebeuren, voor de dagjesmensen een bij zondere bezienswaardigheid die reeds langs ingesluimerde zintuigen wakker maakt. Een gebeuren dat riekt naar paar demoppen, haring (op je nuchtere maag!), bolknakken en een grijs verleden. De toeristen die het niet zo nauw nemen en dus tegen tienen eens een kijkje op de markt gaan nemen vinden een lauw aftreksel van wat er een paar uur eerder te zien, te horen en te rui ken was. Zij treffen iets aan dat gedurende de zomer in zeer veel dorpen te vinden is: een fol kloristische markt met een standwerkerscon cours, kraampjes met „lekkere hapjes" en de nodige oude ambachten. Op zich niet onaardig, maar het heeft met de paardenmakrt eigenlijk net zoveel te maken als een varken met een kerkorgel. Voor de échte paardenmarkt moet men letter lijk vroeger opstaan. Heel wat vroeger, want wie de plaats van handel(ing), de Voorstraat, zo rond vijven betreedt treft er al een drukte van jawelste aan. Een boel drukdoenerij, gehinnik, gesnuif en gebries. En dat gebeurt dit jaar nu al voor het zevenhonderdzoveelste jaar. Belangstelling De paardenkooplieden genieten zichtbaar van de belangstelling. Zij weten de aandacht van velen op zich gevestigd. Men herkent de paar denkooplieden aan hun tot op de knieën han gende stofjassen en voorts aan een wandelstok. Een wandelstok zonder rubber dop eronder, daaraan herkent men de paardenhandelaar. Maar wie goed oplet ziet al snel dat er ook lie den, rondlopen, die weliswaar met wandelstok en stofjas rondlopen, maar die beslist niet van zins zijn een paard aan te schaffen. Deze lieden, veelal jongeren, bevolken wanneer de markt een uurtje of anderhalf oud is de tapperijen en vermaken zich daar met leutige boert. De echte handelaars wachten daar nog even mee. Deze kerels met hun met rood schuurpa pier beklede gezichten, tot aan de kruin uitge schoren halzen en kleine, waakzame oogjes lo pen nu bijna hardop denkend rond. Zij zuigen bedachtzaam aan hun bolknakken en bekijken de paarden van voor en van achter. Zij bekij ken de benen van de dieren, kloppen hier en daar eens en werpen, wanneer hun belangstel ling voor een bepaald bepaard eenmaal is ge wekt, ook een blik op het gebit van het dier. Bij dit alles trekt de koper een misprijzend gezicht, teneinde de prijs op een aanvaardbaar niveau te halen. De eigenaar staat er op een afstandje bij en maakt een hebberige indruk. Hij staat wat wijdbeens om aan te geven met beide be nen op de grond te staan heeft de handen diep in de zakken gestoken, helt enigszins ach terover en werpt vanonder de klep van zijn pet blikken in het rond die duidelijk maken dat men met hem de klachel niet kan aanmaken. Handjeklap Het is algemeen bekend dat de adspirant- kopers en -verkopers op een bepaald ogenblik tot het welbekende handjeklappen overgaan, maar het lijkt wel of de heren daarvoor een stiekum hoekje opzoeken, want dit merkwaar dige gebeuren krijgt de belangstellende stads mens hooguit bij toeval te zien. Wel echter al hetgeen eraan voorafgaat, zoals het lopen. De hele markt omvat naar schatting zo'n twee honderd paarden, dieren van zeer uiteenlopen de snit. Naast dieren van het formaat politie- paard treft men ook wezentjes aan die zonder men welhaast onder de arm mee naar huis kan nemen. Opvallende verschijningen onder de beuken van de Voorstraat waren twee stoffige kamelen, die dom en hooghartig om zich heen stonden te kijken. Er was zo ging het ge rucht zelfs een bijbehorende Arabier op de markt aanwezig maar bij navraag bleek dat de aanduiding van een gewaardeerd paardemerk te zijn. Je moet er maar verstand van hebben. LEO HENNY RSCHOTEN Siem Hartman elystad won gistermiddag met nna de jaarlijkse kortebaandra- in Voorschoten. In de laatste Dp versloeg de zes-jarige hengst de ogen van enkele duizenden fiouwers Peter Gregor met Jan Jiaar. De overwinning kwam ind via een kamprit. Ravenna e eerste rit gewonnen en Peter pr de tweede. Bij de kamprit li Peter Gregor niet alleen als izer, maar ook kreupel uit de .z prtebaandraverij met 28 paarden inie maar liefs* v'jf uur- Voor de tiJ omloop waren vier paarden over ven.' Dat waren Ravenna, Peter °r»r, Ona Olivier en Pallieter. Zo- ?erjavenna als Ona Olivier is in trai- ning bij Siem Hartman. Ravenna ging Cees Vergay verliet teleurgesteld Voor- terecht als favoriet van start. De draver schoten: „Ik kom normaal gesproken van Stal Rapid had eerder dit seizoen in de omgeving van de woonplaats van zijn trainer (Lelystad) al een korte baandraverij gewonnen. met Pallieter veel verder, maar het paard was over zijn water heen. Nu was ik tegen Ona Olivier bij voorbaat kansloos. Achteraf ben ik met een vier de plaats tevreden, maar er zat van middag echt veel meer in". Voor Siem Hartman was het een goede dag. Voor de eigenaars sleepte hij meer dan vier mille aan prijzengeld in de wacht: 3250,- met winnaar Ravenna en ƒ900,- voor de derde plaats met Ona Olivier. Wedstrijdsecretaris Piet Borsboom van de Stichting Nederlandse Draf-en Ren sport. „Het prijzengeld op de kortebaan is de laatste tijd enorm gestegen. Daar door is er grote aantrekkingkracht voor pikeurs en paarden. Wij laten niet meer dan 28 paarden meedoen, anders komt er helemaal geen eind aan. Door het mooie weer kreeg het publiek er hier nu geen genoeg van maar dat is dit jaar elders al dikwijls anders geweest". Het publiek zorgde in Voorschoten voor een totalisatoromzet van boven de veertig mille. {REMADE De jaarlijkse avondfietsvier- "Hgsc in Roelofarendsveen, Rijpwetering en vofeuwe Wetering gaat vanavond weer van |rt. Uiteraard hebben de organisatoren al hun t>p gevestigd op gunstig gezinde weergoden, it belooft een succes te worden, want alleen al rah driehonderd wielerliefhebbers hebben zich de voorinschrijving aangemeld. De ervaring irt echter dat op het laatste moment nog de Jotste toeloop komt. IjllÉanisatoren Willem van der Zwet en Leo van ,uTten hebben, naar hun zeggen, erg mooie routes uitgezet De eerste avond voert de achtentwintig ki lometer lange tocht richting Leimuiden langs de Drecht naar Bilderdam. Woensdagavond gaan de fietsers via Oud Ade en Leiden richting Warmond en dan over de Kaagbrug langs de Ringvaart terug- Zij hebben er dan zo'n dertig kilometer opzitten. De derde avond kan men kiezen tussen een korte (vijfentwintig kilometer) en een lange (veertig kilo meter) route. De „korte" fietstocht zal gaan richting Leimuiden-Rijnsaterwoude over het prachtige fiets pad langs het Brasemermeer en de Wijde Aa, via Ofwegen, Hoogmade en Rijpwetering rijdt men weer op huis aan. De „lange" route is gedeeltelijk hetzelfde als de „korte" route, alleen bij Ofwegen scheiden de wegen; Daar nemen de wielrijders van de lange route de tunnel bij de Ruige Kade, rijden dwars door de polder naar Leiderdorp en vandaar via de Zijl en het Vennemeer weer op huis aan. Vrijdagavond krijgen de deelnemers aan de fiets vierdaagse een „makkie", slechts twintig kilometer hoeven ze af te leggen en ze blijven dan geheel op het mooie grondgebied van Alkemade.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5