Familie Van de Velde overleeft gasontploffing in Spaans hotel VRIJWEL GEEN HULP VOOR ZOETERWOUDS GEZIN REGIOMOURINAAI REGI0U0UR1NAAL; Hooibroei in Zoeterwoude en Zevenhoven Achtste huttenbouwweek in teken van Wilde Westen Rijkspolitie si wint grote Blei ch ordt-bokaai REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 28 JULI 1981 PAGD G ZOETERWOUDE De aan de Beatrixstraat 3 wonende familie Van de Velde zal nog lang met gemengde ge voelens terug denken aan de zomervakantie 1981. Nadat de familie, bestaande uit de ouders Jan en Joke en de drie kinderen Janine (13 jaar), Marin (10 jaar) en Xander (7 jaar), woensdag 15 juli in alle vroegte was vertrokken begon de ellende enkele dagen daarna. Een zware ontploffing verander de het hotel „Arenillas" in het Spaanse plaatsje Islares waar het gezin Van de Velde verbleef in een ruïne. Won der boven wonder kwam de familie Van de Velde er re delijk goed van af. Uit de fo to's die enkele Spaanse kranten publiceerden, blijkt dat degenen die in het hotel verbleven, iets meer dan 20 gasten, door het oog van, de naald zijn gekropen. Eén persoon, de kok van het ho tel, werd zwaar gewond, de overige personen brachten het er beter van af, hoewel glasscherven vervelende wonden kunnen veroorza ken. Doffe dreun Op de bewuste ochtend slóeg het noodlot in alle vroegte, de klok wees 5.50 uur aan, toe. Een verschrikkelijke doffe dreun deed het hotel op zijn grondvesten trillen. „Je bent direct wakker maar je reali seert je nauwelijks wat er is gebeurd. Op dat moment dat de sponningen en ramen om je oren vliegen denk je dat er een bom is ontploft", aldus Jan van de Velde. „Xander, de jongste sliep bij ons op de ka mer. De twee dochters sliepen in een kamer aan de overzijde van de gang. Ik ging er direct heen. De deur bleek ontzet. Wat er toen in enkele secon den is gebeurd, weet ik niet meer. Ik heb een aanloop ge nomen en blijkbaar de deur geforceerd want even later stond ik in de kamer van Jani ne en Marin. Hoewel het erg donker was, ontdekte ik direct Het gezin Van de Velde, weer veilig terug in Nederland, bekijkt de Spaanse kranten, die melding maken van de hotelramp. dat de meisjes de ramp hadden overleefd." Mevrouw Joke van de Velde vult aan: „We hebben geprobeerd onze kalm te te bewaren en dat is won derwel gelukt". Sommige an dere hotelgasten raakten wel in paniek omdat men het hotel niet kon verlaten. Hét trapgat was finaal weggeslagen terwijl buiten ter hoogte van het bal kon een diep gat geslagen. Geen hulp De familie Van de Velde ver baast zich er nog steeds over dat er vrijwel geen hulp kwam. Circa 20 minuten na de klap kwam de eerste ambulan ce, de politie die arriveerde, deed niets anders dan nieuws gierigen op een afstand hou den. Wel werden auto's in een cordon om het hotel geplaatst met de lichten gericht op de negen jaar oude „Arenillas". Zodra een trap beschikbaar was, konden de gasten het ho tel verlaten. Het bleef overi gens een merkwaardige gang van zaken. „Ik ben later zelf het hotel weer ingegaan om de bagage te halen. Omdat we net waren gearriveerd in Islares waren de meeste koffers nog niet uitgepakt dus dat was wel gemakkelijk. Her en der heb ik nog wat spullen gevonden. Alleen de paspoorten ontbra ken nog wpnt die hadden we afgegeven bij de receptie. Ge lukkig konden ook die identi teitspapieren uit de puinhopen gered worden. Maar daar za ten we toen, buiten in de re gen. Op dat moment bood nie mand hulp", aldus Jan van de Velde terwijl hij geniet van een onverwachts zomerzonne tje. Politie erg laks De familie Van de Velde raakt niet uitgepraat over de han delwijze van de politie. Geluk kig kwam men in contact met een Engelssprekend Spaans paar dat de familie erg goed heeft geholpen. „José en Ana verbleven op een camping die vlak bij het hotel was. Zij spra ken vloeiend Engels en waren een grote steun voor ons. La ter kwamen wij op die cam ping in contact met een chi rurg uit Pijnacker en ook aan hem zijn we veel dank ver schuldigd. Hoewel hij op door reis was, heeft hij ons bijna een hele dag terzijde gestaan." Vooral over de Spaanse politie raakt het Zoeterwouds echt paar niet uitgepraat. „Nadat ik foto's en een filmpje had ge maakt van de ravage bij het hotel wilde de poltie de rolle tjes in beslag nemen. Heb ik mooi weten te voorkomen. La ter hebben we drie uur op een bureau gezeten, nee, da's niet het juiste woord want ik moest blijven staan en kreeg niet eens een kopje koffie of zo. Die politie in het plaatsje Ca stro Urdiales (enkele kilome ters van Islares waar het hotel stond, red.) is uren bezig ge weest een tolk te zoeken. En ze hebben ons maar één vraag gesteld: Heeft u in het hotel gas geroken? Dat was alles wat ze wilden weten". Jan en Joke zijn er nog beduusd van als ze er aan terug denken. Met de trein terug Omdat de auto van de familie Van de Velde de ontploffing niet zonder kleerscheuren was doorgekomen zat men zonder •vervoer. Uiteindelijk zou de vroegtijdige terugreis wor den gemaakt per trein. Van een leien dakje ging dat aan vankelijk niet. „Vijf uur in een treintje dat overal stopt en slechts banken heeft, die be staan uit enkele latten is geen pretje. We voelden ons net vluchtelingen. In het plaatsje Hendaye stapten we over in een trein die meer comfort had. Verder verliep de reis lekker vlot", aldus beëindigt een rap pratende Jan van de Velde zijn betoog. Ondanks de nare ervaringen was de thuis komst een ware verrassing. Joke van de Velde: „We had den nergens op gerekend maar het huis stond vol met bloe men en er waren zelfs tele grammen. Dat deed ons erg goed". Vakantiebezigheden Tien of vijf kilometer wandelen voor een medaillI Dat staat morgen op het programma voor de Voorschi tense jeugd van 6 tot en met 15 jaar. De start is oji negen uur bij het Cultureel Centrum, 's Middags is t om twee uur een brandweerwedstrijd aan het Fran Halsplantsoen. Oude kleren aan is dus de boodschat Donderdag is er een heel nieuw evenement: midgetgof bij het recreatiebad 'Het Wedde', 's Morgen voor d jeugd tot en met 9 jaar van tien tot twaalf en 's mife dags voor de oudere groep van twee tot vier uur. Vrj dag wordt de week afgesloten met een tckenwedstri van tien tot half twaalf in het Cultureel Centrum. Oranjefeesten (1) De Oranjefeesten in Rijnsburg bestaan woensdag uit i Vlietloop, damwedstrijden en een bingo-avond. De Rijd burgse Vlietloop start voor de vijf kilometer vanaf half zj ven 's avonds en voor de tien kilometer vanaf zeven utp bij de 'Voorhof'. Het inschrijfgeld bedraagt 3 gulden 50. damwedstrijden worden vanaf half acht 's avonds in Ah 'Denkhuis' gehouden. Leden en niet-leden van de Rijde burgse Damclub kunnen daaraan meedoen. De bink wordt in de 'Voorhof' gehouden en begint om half negeï Oranjefeesten (2) ran Het hoofdevenement is donderdag bij het Rijnsburgjre< Oranjefeest de ringrijderij met voorgespannen padpht den. Dat begint om twee uur aan de Graaf Florislaan h Deelnemers moeten tien gulden per paar betalen bij Óen inschrijving. Verder is er die dag een braderie, koffie h< drinken met bejaarden, tonnetje steken, boegspriettegc pen, touwtrekken, lampionoptocht en een oranjebleeg om half negen 's avonds in de 'Voorhof'. loei h Kindercorso \"ei Kindercorso donderdag tijdens de oranjefeesten in RijnT3, burg. De optocht met versierde fietsen start om half tienP morgens bij de nieuwe veiling Flora. De route is als vol£ v Laan van Verhof, Floralaan, Koningin Julianalaan, Vaev' kenburgerweg, Oegstgeesterweg, Hofstraat, Kerkstralee Oude Vlietweg, Smidstraat, Vliet Z.Z., Brouwerstraat, Jo\ Poststraat, Noordeinde, P. van Saxenstraat, Kanaalstraa Burg. Meyboomstraat, Hyacintenstraat, Burg. Herma/p" v V" m :r - - Hardrijders bekeurd op Veldbloem weg ALPHEN AAN DEN RIJN De politie heeft gisten automobilisten een bekeuring gegeven voor te hard i op de Veldbloem weg. Tijdens de twee uur durende controle werden snelheden y tot 85 kilometer per uur gemeten, terwijl op de bewuste wi maximum snelheid van 50 kilometer per uur geldt. De heeft de controle uitgevoerd omdat de weg, wegens recon tie van de President Kennedylaan, drukker wordt bereden anders. De Veldbloemweg vormt op dit moment de enige] ZOETERWOUDE/ZEVENHOVEN Hooibroei is er de oor zaak van geweest dat gisteravond rond de klok van acht uur de hooiberg van de heer Koos van der Poel aan het Wau tertje te Zoeterwoude uitgegooid moest worden. Hetzelfde geschiedde gistermorgen bij de tot de nok toe gevulde hooi berg van de Zevenhovense veehouder A. van Leeuwen. Nadat een peiling had aange geven dat de temperatuur op enkele plaatsen tot boven de 90 graden Celsius was gestegen zat er niets anders op dan de hooibergen leeg te maken. In Zevenhoeven is de brandweer de gehele dag en avond in de weer geweest om te voorko men dat er brand uit zou bre ken. In Zoeterwoude was de Leidse brandweer met acht man en een auto- en motor- spuit paraat om bij verdere ca lamiteiten direkt in te grijpen. Zover is het gelukkig niet ge komen. Met man en macht is er gewerkt om het karwei te klaren. Opvallend is daarbij saamhorigheid bij de plaatselij ke veehouders. Diverse colle ge-veehouders uit de buurt waren in een mum van tijd aanwezig om de heer Van der Poel te assisteren bij het ui terst vervelende werkzaamhe den. Het is namelijk bepaald geen petje om in broeiend hooi te moeten werken. Uit voor zorg waren in de hooiberg en kele spuitgasten aanwezig met de slang in aanleg. Ruim der tig ton hooi is op een aangren zend stuk land gedeponeerd. Het is twijfelachtig of het aan getaste hooi nog bruikbaar is als wintervoer voor de koeien. Tot diep in de nacht zijn een tiental mensen, onder het toe ziend oog van de brandweer, in touw geweest. Honderden Alphense kinderen zijn gisteren begonnen met de bouw van hun eigen huttendorp. De Stichting Huttenbouw houdt het timmer-, zaag- en bouwevene- ment dit jaar voor de achtste achtereenvolgende keer. De hutten zullen verrijzen op het bouwterrein op de hoek van de Prins Bernardlaan/Europasingel. Zoals te doen gebruikelijk heeft de bouwweek een thema. Deze keer is dat het 'Wilde Westen'. In het dorp zijn dan ook voornamelijk cowboys en indianen tussen de 4 en 13 jaar te vinden. De kinderen kozen gisteren hun stamhoofden. Deze komen dagelijks bijeen om te vergaderen over het wel en wee van het Wild West dorp. Over het slot van de week hoeven de stamhoofden echter niet meer te vergaderen. Volgens traditie wordt het huttenbouwfeest vrijdag zonde of niet besloten met het verbranden van de gemaakte bouwwerken. In de verliezersronde pj ste de Oranjevereniging als derde en in de winni ronde won de rijskpolitii gemeentewerken. Door uitzonderlijk goede weei er veel publiek bij de strijd, die in het Westei gehouden werd. Voorc laatste ronde was erj_ moeite waard; er waren sets nodig om de wii aan te wijzen. Hierdoor de grote Bleichordt-b naar de rijkspolitie. De 'nische leiding was in hal van de Rijnsburgse vi' balvereniging. jrl ft Het team van de rijkspolitie in actie tegen de Orah vereniging. RIJNSBURG De Rijns burgse rijskpolitie is gis teravond tijdens de volley balwedstrijden, georgani seerd in het kader van de oranjefeestweek, eerste ge worden. Er waren vier teams, gevormd uit de Oranjevereniging, de ge meenteraad, de dienst ge meentewerken en de rijks politie. In de eerste wed strijd verloor de Oranjeve reniging van de rijkspoli tie en moest de gemeente raad het onderspit delven tegen de dienst gemeente werken.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 4