Commissie stedelijke vorm geving inventariseert ideeën van bewoners 1ÜBH Tien jaar oecumene in Merenwijk m Bebouwing Sjardin-complex in augustus '82 van start Jeugdige inbrekersbende opgerold LEIDEN De oecumenische ge loofsgemeenschap in de Merenwijk viert van 5 tot 15 oktober haar 10-ja- rig bestaan. Bij dit jubileum worden niet alleen de bewoners van de Me renwijk zelf, maar ook gelovigen van buiten betrokken. Dat is vooral het geval op een congresdag op 10 oktober over „Kerk als samenleving onder de Regenboog", waarvoor groeperingen in Nederland worden uitgenodigd die op een of andere ma nier oecumenisch willen samenwer ken. Dr. A. W. Houtepen van het interuni versitair instituut voor missiologie en oecumenica van de rijksuniversi teit in Utrecht zal op die dag spre ken. De andere activiteiten hebben een meer intern karakter, zoals de evalua tie van rooms-katholieken op 7 oktober van hun ervaringen met de oecumene in de Merenwijk. Op 12 oktober praten de protestanten uit de wijk over oecu mene onder leiding van Ds. A. C Hof land, voorzitter van de gereformeerde synode. Het kerkelijk experiment, waarbij her vormden, gereformeerden en rooms- katholieken samen een kerk gingen op bouwen, werd gezien als een „voorpost voor toekomstige ontwikkelingen van de kerken", zoals rk pastor J. A. A. van Well het vijf jaar geleden uitdrukte. Van Well had van het bisdom Rotter dam in overleg met de Leidse raad van kerken de opdracht om in de Meren wijk een pastoraat op poten te zetten en de mogelijkheden voor oecumene te onderzoeken. Eerst in een bouwkeet, later in de aula van een school leidde hij de gezamenlijke diensten samen met de gereformeerde dominee H. Horten- sius, die een deel van de week ook in een andere Leidse wijk werkzaam was. De Merenwijk heeft op het ogenblik vier pastores: een hervormde, een gere formeerde en twee katholieke. De geloofsgemeenschap heeft in de loop van haar bestaan een paar keer moeilijkheden gehad met bisschop Si- monis van Rotterdam. Die eiste in 1976 dat er in de Merenwijk aparte katho lieke diensten werden gehouden. Die kwamen er op zaterdagavond. De geza menlijke op zondag bleven. Later stel de de bisschop de voorwaarde dat er op zondag een dienst moest komen waarin de eucharistieviering door een rk pries ter werd geleid. In die dienst mocht een protestantse voorganger dan wel preken. Deze wens werd ingewilligd, waarmee de zuiver katholieke dienst op zaterdagavond verviel. De samenwerkende kerken in Meren wijk kregen begin 1979 de beschikking over een eigen kerkelijk centrum, dat „De Regenboog" werd gedoopt. Hier en daar is de Leidse binnenstad al een beetje verfraaid, zoals deze foto van het Stadhuisplein toont. LEIDEN De commissie stedelijke vormgeving is al sinds maart druk doende om de door de Leidenaars aangedragen ideeën voor de stads- verfraaiing te inventariseren en te verwerken. De Leidse bevolking kreeg tijdens de stadsvernieuwings tentoonstelling in de Waag daartoe de gelegenheid. Hier hebben de Lei denaars in groten getale gebruik van gemaakt. Aan de commissie is nu de taak om al deze ideeën uit te wer ken. Eigenlijk is de commissie al anderhalf jaar aan het werk. De commissie be staat uit vertegenwoordigers van de ge meentelijke afdelingen monumenten, stadsontwikkeling, stedebouw, plant soenen, bestratingen, volkshuisvesting en openbare werken. Ook zijn wijken in de commissie vertegenwoordigd. De heer R. Verplancke, vertegenwoor diger van de gemeentelijke afdeling volkshuisvesting en openbare werken in de commissie, maakt een tussenba lans op. Eén van de zaken die snel wor den uitgevoerd, is de installatie van een nieuwe klok op de brug tegenover V D. Verschillende Leidenaars heb ben via de ideeënbus in De Waag schampere opmerkingen geuit over het haveloze geval dat er thans staat. „Er komt een dubbelzijdige klok, maar het duurt wat langer dan gedacht omdat op de brug gelijktijdig drie klassieke lan taarns worden geplaatst. Die lantaarns moeten speciaal worden gegoten en daar zit dus meer tijd in.", meldt Ver plancke. Hij is een groot voorstander van plaat sing van klassieke lichtmasten, zoals ze worden genoemd, in de oude binnen stad. „Er zijn hele gebieden aangewe zen waar die lantaarns moeten komen. Daaronder valt ook de route Nieuwe Rijn-Herengracht-Zuidsingël. Een voorstel daartoe is voorlopig gestrand op het probleem van geldgebrek. De kosten bedragen ongeveer 260.000 gul den. Bovendien is de bestaande verlich ting op de Nieuwe Rijn en de Heren gracht nog goed." Lichtreclames Andere door de bevolking aangedragen ideeën betreffen de de lichtreclame. Voor- en tegenstanders deden daarover hun zegje in de ideeënbus. „De één wil er nog meer en de ander stelt negatief dat we zo langzamerhand net Las Ve gas lijken", zegt Verplancke. De com missie is op zich niet tegen de reclames die veelal aan lichtmasten hangen, maar zij zal Ben W wel adviseren de contracten voor de reclames aan de Blauwpoortsbrug niet meer te verlen gen. „De masten waaraan de lichtrecla mes hangen, maken deel uit van het ei gen karakter van de brug en de recla mes doen daar afbreuk aan", aldus Verplancke. De bij de commissie binnengekomen verlanglijst bevat overigens nog veel meer onderwerpen. De Leidse bevol king heeft veel gevraagd: bomen, bankjes, goede afvalbakken, goede be strating, meer of juist minder paaltjes, geveltuintjes, het in ere herstellen van oude gevelreclames, openbare toiletten en terrasjes. „Wat die bomen betreft, daar doet de plantsoenendienst alles aan. Ze halen zelfs bomen uit het oosten van het land en laatst hebben ze er ook nog een paar uit de tuin van Huis ten Bosch te pak ken kunnen krijgen. Die toch wel kost bare bomen worden in de stad geplant, zoals al is gebeurd op de Herengracht en de Beestenmarkt. Verder kunnen ze nog niet overal aan de gang omdat het planten pas kan gebeuren als de wal- muren zijn nersteia Verplancke meldt verder dat er hard wordt gewerkt aan het idee voor een muurschildering op de gevel van de Meelfabriek aan de Oosterkerkstraat. „De directie musea voert daarover overleg met kunstenaars. De gevel moet toch bewerkt worden met een soort steenslag en dan kunnen zij er ge lijk iets leuks van maken". Bezuinigingen Volgens Verplancke zullen de bezuini gingen duidelijke gevolgen hebben voor de uitvoering van de stadsver- fraaiïngsideeën. „Met het beetje geld dat we hebben, moeten we schipperen en sommige dingen kunnen niet door gaan zoals die ouderwetse lantaarns. Gelukkig zullen in sommige wijken dergelijke dingen nog betaald kunnen worden uit de stadsvernieuwingsgel- den. Bij plannen die al klaar zijn, kan dat niet meer, omdat de kredieten voor het bouwrijpmaken al zijn vastgesteld en daarin geen ruimte zit voor extra's". Een ander 'probleem' waar de commis sie mee werd geconfronteerd is de kleur van de nieuwe telefooncellen van de PTT: knalgroen. „Dat is de nieuwe huiskleur van de PTT en wij voeren nu onderhandelingen om te kijken of de telefooncellen niet in een meer bij de oude binnenstad passende kleur kun nen worden uitgevoerd. De PTT zegt dat ze met de nieuwe cellen meer ser vice kan bieden omdat daarin meer geldsoorten gebruikt kunnen worden. Als de gemeente ze zelf gaat verven in een passender kleur, dan zit ze later zelf ook vast aan het onderhoud en daar is geen geld voor", vertelt Ver plancke. Vluch telingencollecte In Leiden wordt zaterdag 8 augustus een collecte ge houden ten behoeve van de ANC-crèche in Morogoro en Tanzania. ANC is de belangrijkste bevrijdingsbe weging in Zuid-A/rika. De vrouwensektie van deze or ganisatie wil in de vluchtelingenkampen creches op richten zodat de moeders zich volledig kunnen inzetten voor de bevrijding van hun land. Collectanten kunnen zich opgeven bij Tiny Kraan, Morskade 5 in Leiden, tel. 764241 (niet 's ochtends). Kurosawa in Kijkhuis In de week van 3 tot en met 8 augustus draaien er in het Kijkhuis films van de Japanse regisseur Akira Kurosawa. Op maandag 3 augustus wordt Kurosawa's eerste film Judo Saga vertoond, het verhaal over een jongeman die met op de achtergrond de Japanse 'vechtcultuur' op zoek is naar zijn eigen identiteit. Donderdag, vrijdag en zaterdag draait de drie uur durende film Rood baard waarin een jong me dicus door schade en schande leert inzien dat vanuit mo reel standpunt het bedrijven van naastenliefde te verkie zen is boven het nastreven van materieel gewin. Judo Saga wordt tweemaal vertoond en wel om acht uur en om kwart over tien. De vertoning van Rood baard begint donderdag, vrijdag en zaterdag om acht uur. Fasson In de top van het Leidse bedrijf Fasson, producent van zelfklevende materialen, is enige verandering opgetre den. Vice-president en algemeen directeur van de Roll Materials divisie, de heer Donald E. Kember, is be noemd tot vice president en technisch directeur van Fasson. Hij is in die functie onder meer verantwoorde lijk voor de produktie, research en ontwikkeling van het bedrijf alsmede voor de coördinatie van de vijf Fasson-fabrieken in Europa. Don Kember wordt als vice-president en algemeen directeur van de Roll Mate rials divisie opgevolgd door Guus Lubsen. Mr. Koppelaars naar Rotterdam LEIDEN/DEN HAAG Binnenkort valt de benoeming te verwachten van mr. W. G. Koppelaars, lid van het college van bestuur van de Rijksuniversiteit Leiden tot voorzitter van het college van bestuur van de Erasmus-universiteit in Rotterdam. De heer Koppelaars volgt de huidige voorzitter, de heer J. van Os van den Abeelen op. Verwacht wordt dat de benoeming per 1 augustus zal ingaan. De heer Koppèlaars heeft zich in het col lege van bestuur van de Leidse universiteit vooral bezig gehou den met de bouwplannen van de universiteit. In die zin was hij ook nauw betrokken bij de ontwikkeling van het nu in aanbouw zijnde Witte Singel Doelencomplex. Mr. Koppelaars maakte als zogenaamd kroonlid gedurende negen jaar deel uit van het Leidse college van bestuur. Van de zijde van het college van be stuur wordt het betreurd dat de benoeming op korte termijn plaats zal vinden. „We zijn niet erg gelukkig met de snelheid die achter de benoeming wordt gezet. Naast het feit dat er in Leiden nog verschillende zaken zijn af te handelen, rest ons uitermate weinig tijd om een opvolger voor de heer Koppelaars te vin den", aldus een woordvoerder. De opvolger van de heer Koppe laars zal door de universiteitsraad aan de minister voorgedragen worden. LEIDEN De politie heeft een jeugdige inbrekersbende opgerold, die in de afgelopen weken goederen ter waarde van enige tienduizenden guldens heeft buitgemaakt. Tot nu toe zijn zeven jongens aangehouden, die in leeftijd variëren van 15 tot 20 jaar. Binnenkort worden meer aanhoudingen verricht. De politie kwam de knapen op het spoor na de arestatie van drie jongens, die via het dak het warenhuis V&D wilde binnendrin gen. De jongens opereerden meestal in groepjes van twee of drie. Zij sloegen hun slag in de regio Leiden. Om hun doelen te berei ken, maakten zij gebruik van auto's. De benodigde brandstof werd vanuit andere auto's overgeheveld. Onder meer werd in de afgelopen weken in Leiden twee maal bij V&D ingebroken en een maal bij een snackbar. In de regio werden de volgende bedrijven geplunderd: een wegrestaurant in Zoetermeer, een koffieethuis in Leiderdorp, een kaaswagen in Katwijk en ver scheidene melkauto's. Vier jeugdige delinquenten zijn inmiddels voorgeleid aan de officier van justitie. jsbarstende 'Moties 9sJ mjDEN Een ende huisvrouw en 'slapende Homerus' len gisteren tijdens leftrekelijkse zitting ch. de kantonrechter op Hoorgrond. Beiden ia een emotioneel tden te zijn. huisvrouw uit lirschoten tufte onlangs 9.iaar brommertje over '"Admiraal de Mtersingel. Toen een ^ceerslicht rood licht traalde, nam de vrouw terug en bracht haar 10mmend vélo keurig d(i de streep tot stilstand. Jlame reed echter weer voordat het sein op n was gesprongen. Op ioment kreeg zij twee lende agenten in het Ier. Zij vliedde weg. De nten zetten ijlings de tervolging in, maar !fen de tot inkeeer jmen vluchtelinge om rpoek al wachtend aan. 1 wilde eerst nog een _gie inschieten...," pïaarde de verdachte Hoos. „Dat heb ik even J gehoord", sprak 5 {tonrechter De Koning. Irr,iar dat heb ik toch niet jk.aan. Dat vond ik >g{lerachtig", vervolgde atyerdachte, „Maar de ten, twee jonge "letjes, stelden zich wel lerachtig op. Ze len: „Zo mevrouw u Ik zeg: „Dat •aarom sta ik ook te wachten". Ze :ven direct een bon, it ze hadden die dag j niemand gevangen. Ik dat ze best alleen een huwing hadden inen geven. Die itjes...". „Ik geloof, dat ik in de emotionele :r getrokken wordt", ■rrumpeerde de ter. Daarop barstte de (uw zonder direct wijsbare reden in loenlijk snikken uit. imotionele sfeer, waar antonrechter over *ak, bereikte daarmee ni hoogtepunt. De eis olroeg veertig gulden £ïte of een dae hechtenis. De rechter vonniste iform de eis van de icier. Het kon de Vogen verdachte niets ;4r schelen. Vluchtig j zij naar buiten, lintekend, met dbetraande ogen en een 'erfd gelaat, waarop Hien duidelijke sporen Iden achtergelaten, a gewezen politieagent uidig ligheidsbeambte sprak: rijd nooit door het rode it. Ik riskeer mijn ujerdure auto niet en endien zou ik daardoor lere weggebruikers in x kunnen brengen, agenten hebben jen". De zaak van de achte was al enige tijd I de gang en hoewel de 'achte aanvankelijk als onvermoeibare atieke rots in de ierlijke branding id, werd hij hoe langer meer door emoties irmand. De rechter rde de gemoederen de man vaderlijk te _£en en sprak gedempt: jihet niet zo, dat zelfs beste paard wel eens lliikelt?". „Ik ben niet jlr Nederland toe tornen om rotzooi te srioppen. Ik ga mezelf S|t kapot rijden. Ik heb hi niet gedaan en de n^nten hebben gelogen", gé de verdachte ritaigrant furieus. De iiiiter volhardde \tneens, maar dan in zijn tefee vaderrol: „Homerus >na toch ook wel eens ieben?". De verdachte trnde geen dtangstelling. De officier justitie, mr. Van Ie, had moeite met de itingen van de frltnoedelijke ovetreder: i (zegt, dat de agenten dtogen hebben. Dat vind refeen ernstige aantijging. 2tfals voormalig rktieagent zou moeten rotten, dat een proces efbaal niet zomaar wordt eSemaakt. Bovendien erjioort u te weten wat aA ambtsedig proces kltbaal is. Ik heb geen ireele reden om aan de t fklaringen van de iténten te twijfelen". Een lette van 150 gulden was leis. de rechter was BKertuigd van de goede lotuw, maar tegelijkertijd «rtuigd van de schuld" Ih de verdachte, die eiird veroordeeld tot een AEte van 100 gulden. De ging heen in stilte, Mat hij ter afsluiting van iit» betoog slechts een ipe zucht had geslaakt HM BUNSCHOTEN °U jldati LEIDSE COURANT DINSDAG 28 JULI 1981 PAGINA 3 LEIDEN Na de bouw vakvakantie in 1982 zal een begin gemaakt worden met de bebouwing van het zogenaamde Sjardincom- plex, het terrein aan de Middelstegracht waar nu nog het technisch handels- bureau Sjardin is geves tigd. Het handelsbureau hoopt binnen afzienbare tijd haar nieuwe onderko men in de Merenwijk te be trekken waar de eerste paal reeds voor werd gesla gen. De gemeente heeft de gron den van het complex in Pan- cras-Oost al grotendeels aan gekocht. Binnenkort kan be gonnen worden met het ma ken van plannen voor de woningen die dr.cn- gebouwd zullen worden. Direct na de bouwvak van '81 wordt een begin gemaakt met de bouw van 86 eensgezinswoningen op het Zaalbergcompex. Mi-, nister P. Beelaerts van Blok land gaf deze week het start sein tot de bouw. In oktober van dit jaar wordt begonnen met de restauratie van de Kerkpleinbrug over de Herengracht ter hoogte van de ir. Driessenstraat. De nieuwe brug wordt ten op zichte van de huidige ver breed doch het model blijft hetzelfde. De werkzaamhe den aan de brug nemen on geveer een jaar in beslag. Gedurende die tijd zal de ir. Driessenstraat voor autover keer afgesloten worden. De restauratie van de Scheluw- brug en de Kleine Haven- brug zal pas in 1985 plaats vinden. Binnenkort zal naast de Kleine Havenbrug een noodbrug aangelegd worden om het gebied tijdens de rio leringswerkzaamheden tus sen Haven en Zuidsingel toch bereikbaar te houden. In november van dit jaar Inbraak in kunsthandel LEIDEN Een inbreker, die zijn slag wilde slaan in 't Prentarium aan de Oude Rijn, is vanmorgen om streeks half drie door de po litie in zijn actie gestoord. Toen de politie na telefoontjes van omwonenden ter plaatse kwam, was de inbreker reeds gevlogen. In de straten en ste gen in de omgeving van de kunsthandel had de vluchten de een spoor van schilderijen, etsen en prenten achtergela ten. De inbreker verschafte zich toegang door het forceren van een deur. Het juiste scha debedrag is nog niet bekend. Roekeloze bromfietser De restauratie van de Kle wordt begonnen met herstel van rioleringen en walmu- ren aan de westzijde van de ie Havenbrug staat voor Herengracht tussen de Kerk pleinbrug en de Lourisbrug. Het gedeelte tussen Louris- op het programma. brug en Herenbrug is precies een jaar later aan de beurt Met het gedeelte tussen Kerkpleinbrug en Scheluw- brug wordt begin '83 begon nen. LEIDEN Een 17-jarige Leidse bromfietser is gister morgen na een mislukte en onverantwoorde inhaalpo- ging met een gebroken been en verschillende schaafwon den in het AZL opgenomen. De roekeloze weggebruiker wilde een bus aan de rechter kant inhalen op het moment, dat de chauffeur de halte al was ingereden. Toen de bus chauffeur de bromfietser op merkte, trapte hij snel op het rempedaal, zodat de jongen nog enige ruimte had. De jon gen reed echter tegen de stoeprand van de bushalte en belandde met zijn brommer acht meter verder tegen een boom.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3