Engelse topjockey Starkey in Gold Cup op Duindigt Worden de beestjes ons de baas? Boris was een eenzame huismus hond zoekt; huis Kortsjn oj-Karpo v begint 1 oktober Medisch jargon steeds chaotischer SPORT LODSE COURANT ZATERDAG 25 JULI 1981 PAGINA 4> WASSENAAR In de Gold Cup, een ren voor de inter nationale klasse, komen morgenmiddag op Duindigt elf volbloeds aan de start. Zij zullen strijden om een prijzengeld van ruim 28 mil le. Uit Engeland komt Rio- nore over en hij krijgt de steun van één van de beste jockeys van Engeland, Ger- ville Starkey. Enige tijd ge leden won Rionore de Grote Prijs van Den Haag. Het paard ging toen als tweede over de finish, maar had hinder gehad in de eind strijd van Blakey Ridge en kreeg alsnog de overwin ning toegewezen. Dat bete kende de enige nederlaag voor Blakey Ridge dit sei zoen, die maar liefst vier keer heeft gewonnen. Blakey Ridge en Rionore ver trekken in de Gold Cup als fa voriet. King's Eagle en Le Normand, beiden eigendom van de Voorburger Hans Moerman, kunnen zich ook met de uitslag gaan bemoeien evenals de winnares van de Trailstakes in Schaesberg Steel Maiden. De beste tweejarige volbloeds komen uit in het Van Brie- nens Memoriaal. Drie van de negen paarden zijn in Enge land in training. Boxberger Speed krijgt de steun van Starkey. Pharos Raaphorst met Brain Rouse kwam bij zijn eerste start in Engeland in de prijzen. Hoge verwachtingen heeft men van Romney's Aid met de Nederlandse kam pioensjockey Kevin Davies. Deze combinatie won onlangs in een zeer snelle tijd. Het pro gramma bestaat morgen op Duindigt uit twee rennen en acht draverijen. De eerste start is om 13.00 uur. Onze tips vóbr deze meeting luiden: VAN BRIENENS MEMORIAAL: Romney's Aid, Pharos Raaphorst, Boxberger Speed en outsiders: Box- berger River en Season Raaphorst. GOLD CUP: Rionore, Blakey Ridge, King's Eagle en outsiders: Le Nor- mand en Steel Maiden. OOSTENDEPRIJS: Urlow Pluto, Uriea Marijke en Upperten Laren. CAGNESPRIJS: Upper Tefka, Uncle Westlandia en Theresa Kennedy. DEAUVILLEPRIJS: Ursin Gallant, Sonny Prise en Usta Oldeson MARSEILLEPRIJS: Thor ter Lune, Shirley Mac en Rob Alkestis. BORDEAUXPRIJS: Parioca S, Peter Post en Ros Performer. LA BAULEPRIJS: Rainier Gallant, Ossian en Pijlsnel. OSTENDEPRIJSttweede afdeling): Opnieuw overleg sluikreclame DEN HAAG De Neder- landse Sport Federatie (NSF) heeft zich tot de mi nister van CRM gewend en haar verzocht het besluit voor wat betreft de reclame bij sportaccommodaties nog eens in overweging te ne men. De minister had, zoals bekend, meer dan één rij reclamebor den in sportaccommodaties verboden, conform artikel 11 van de omroepwet. De NSF meent dat twee rijen reclame borden niet te beschouwen zijn als overheersende beeldrecla- De minister heeft dit verzoek voor advies voorgelegd aan een door haar ingestelde com missie en tevens het bestuur van de KNVB gelegenheid ge geven haar zienswijze kenbaar te maken. Er zal in ieder geval overleg worden gevoerd tussen de Ko ninklijke Nederlandse Wieier Unie en de NOS over het uit zenden van de Ronde van Ne derland voor profwielrenners, waarvoor in eerder stadium door de minister toestemming was geweigerd. ATLANTA De datum van de tweekamp om het wereld kampioenschap schaken tussen de kampioen van de Sovjet- Unie Anatoly Karpov en de naar het westen overgelopen Rus Viktor Kortsjnoj is gisteren opnieuw verschoven. De partij wordt niet op de oorspronkelijk vastgestelde datum van 19 september gespeeld, maar zal in verband met techni sche problemen 1 oktober beginnen. In Atlanta vindt momenteel het jaarlijkse congres van de wereldschaakbond plaats. Hier werd opgemerkt dat het opnieuw verschuiven van de datum betekent dat een overeenkomst met de Sovjet-Unie moet zijn bereikt, met betrekking tot eventuele emigratie van gezinsleden van Kortsjnoj naar Zwitserland. Sportwereld BIRMINGHAM Op de voorlaatste dag van het Eu ropees kampioenschap brid ge in Birmingham hebben de Nederlandse dames en he ren gewonnen. De heren ze gevierden over IJsland (16— 4) en de dames over Oosten rijk: 17—3. Polen, bij de heren reeds kam pioen, leed een smadelijke ne derlaag tegen Engeland (20 1). Engeland kreeg daardoor weer uitzichten op de tweede plaats. AMSTERDAM De honk- balbond heeft, na het beha len van het Europees kam pioenschap, zijn coaches Jim Stoeckel en Cees Herkemij gevraagd het Nederlands team ook in 1982 te begelei den. Beiden hebben positief gerea geerd. Herkemij zal de lopen de zaken behartigen, terwijl Stoeckel, net als dit jaar, in mei weer naar Nederland zal komen. METZ Kampioen Saint Etienne is de nieuwe Franse voetbalcompetitie begonnen met een gelijkspel (0—0) in de uitwedstrijd tegen Metz. De overige uitslagen zijn: MetzSaint-Etienne 0—0; StrasbourgMonaco 01; NiceValenciennes 12; Bor deauxNantes 32; Lyon Nancy 20; Laval—-Sochaux 11; LilleBrest 11; ToursParis St. Germain 1 2; BastiaLens 10; Montpel- lierAuxerre 0—0. STEEDS MEER TROPISCHE INSECTEN IN NEDERLAND WAGENINGEN Als we niet heel erg oppassen zit ten we vandaag of morgen opgescheept met allerlei miertjes, kevertjes, torretjes, motjes, mugjes, schim mels uit tropische en subtropische gebieden, waarop we het principe „eerbied voor al wat leeft en groeit" maar beter niet kunnen toepassen. Diertjes die soms naar heel fraaie namen luisteren als farao-mier en Flo- rida-mot, soms naar vieze zoals kakkerlak en malaria mug. Er zijn al tientallen tropische insecten in Neder land gesignaleerd die zich in ons vochtige, centraal verwarmde huis- of kasklimaat bijzonder op hun ge mak voelen, weelderig gedijen en tengevolge daarvan welig tieren. De kakkerlak is er een van en hij dreigt meteen een regel rechte plaag te worden. Via geïmporteerde tropische voe dingsmiddelen en ook via de bagage van reizigers uit war me landen waar de kakkerlak nog een herenleven leidt, is hij in Nederland doorgedrongen en heeft zich op bepaalde plaatsen zo snel vermenigvuldigd, dat bestrijdingsdiensten handen te kort komen. Zoals in Amsterdam, waar de onts- mettingdienst de wanhoopskreet laat horen: „Geef ons meer mensen of meer geld om het werk te kunnen uitbe steden. Wij kunnen het niet meer aan". Nu voelt een kakkerlak zich niet overal even happy. In een kraakhelder zindelijk huis zul je hem niet tegenko men, zeker niet in woningen, waar hij geen verstoppertje kan spelen in reten en kieren. In oude huizen en in nieuw- bouw-woningen waar het met de zindelijkheid en hygiëne maar zo-zo gesteld is, waant hij zich in het paradijs. Met alle gevolgen van dien voor de volksgezondheid. Hoewel de geleerden het er nog niet helemaal over eens zijn of de kakkerlak nu alleen maar een „vies beest" is, of dat hij ook ziektekiemen overbrengt. In elk geval moesten al enkele eethuisjes gesloten worden voor een grondige ontsmet tingsbeurt. Wel gevaarlijk is een lid van de anopheles-familie, de ma lariamug, de naam zegt het al, die de gevreesde moeras koorts, malaria, overbrengt. In Nederland kwam deze on aangename steekmug dankzij grondige bestrijding al jaren lang niet meer voor. Toch kregen mensen in de buurt van Schiphol een tijdje geleden malaria. De muggen waren er in geslaagd per vliegtuig als illegale immigranten ons land binnen te komen. Dan is er nog een aantal insecten dat onze planten ernstig kan bedreigen, zowel sier- als groenteteeltgewassen. Die kunnen voor een bloemen en planten exporterend land als het onze fataal worden. De mineervlieg of florida-mot uit Amerika is zo'n beestje. Vooral chrysanten hebben ervan te lijden. In onze kassen voelt 'ie zich lekker. Het is dubbel vervelend dat hij al bestand is tegen normale bestrijdings middelen, althans in Amerika. Bij de planteziektekundigedienst in Wageningen weet men daar alles van. Ingenieur W. J. Groenestein van die dienst praat over oorzaken en gevolgen van de insecteninvasie: „Het wereldhandelsverkeer is de laatste tientallen jaren enorm toegenomen net als het reizen van de mensen. Niet alleen van toeristen, maar ook van gastarbeiders, die vaak met hun hele hebben en houen uit bijvoorbeeld het nabije oosten hierheen komen verhuizen. Die kunnen allerlei in secten meebrengen in hun bagage, die hier niet thuis ho ren: farao-mieren, kakkerlakken, noem maar op. Door het toenemend handelsverkeer in plantaardige produkten en vooral door de snelheid van dat handelsverkeer, is de kans op ongewenste import van insecten veel groter dan vroe ger". „Wij zijn bijzonder gespitst op de import van kweekmate- riaal door handelaren. Die planten komen in kassen te recht. De insecten die in die planten zitten, komen dus te recht in een ideaal klimaat. Wij hebben bij de Planteziek- tekundige Dienst kortgeleden een speciale quarantaine-af deling opgericht om planten een tijdje af te kunnen zonde- remMen zou kunnen zeggen dat we wat „veiligheidsklep pen" hebben ingebouwd. Wij zijn erg voorzichtig. Voordat je het weet heb je, als je maar vrijelijk importeert, ziekten in huis gehaald waar je geen weg mee weet. Laat men niet te gauw zeggen: de deskundigen weten daar wel raad mee, want men realiseert zich niet, dat er weliswaar een miljoen soorten insecten beschreven zijn, maar dat dat naar schat ting slechts ongeveer 40 procent is van het totale aantal in secten dat er bestaat", aldus ir. Groenestein. We moeten dus wel voorzichtig zijn, want Nederland is voor een gedeelte afhankelijk van de export van bloemen. Komt er een bepaald insect in bloemen of planten voor, dan kan het land waarheen geëxporteerd wordt, de import weieens gaan verbieden. En dat zou een grote strop beteke nen. Neem bijvoorbeeld de mineervlieg. Wij exporteren chrysanten naar Engeland. Daar komt dat beestje nog niet voor en ze zitten daar beslist niet op te wachten ook. Met Engeland hebben we gelukkig een overeenkomst kunnen sluiten, waarin we toezeggen er bijzondere aandacht aan te zullen besteden dat onze chrysanten mineervlieg vrij zijn. We moeten voorzichtig zijn dus. Paniek hoeft gelukkig nog niet. Het is nog niet zo dat de beesten ons de baas aan het worden zijn. Kijk vanavond voor alle zekerheid nog even of dat gekriebel achter het behang niet een kakkerlak of een illegale vogelspin is. GERARD CRONÉ UTRECHT Als het gaat om ziekte, gezondheid, le ven, dood, geboorte en het menselijk lichaam is er sprake van een chaotisch in ternationaal taalgebruik. Medische specialisten be heersen die taal misschien nog min of meer, maar een leek begrijpt er absoluut niets meer van. Dit consta teert de arts Ivan Wolffers in een beschouwing over het medisch jargon in het art senblad „Medisch Contact". Een internationale medische taal heeft natuurlijk vele voor delen, aldus Wolfiers, maar er zijn ook legio bezwaren tegen aan te voeren. Het aantal me dische termen ligt rond de 200.000 en dat is een veelvoud van het aantal woorden dat een normaal mens in zijn moe dertaal ter beschikking heeft. De medische woordenschat breidt zich voortdurend uit. Voor elke term die in onbruik raakt komen er verschillende terug. De medische woorden boeken worden dan ook steeds dikker. Vaak verstaan specia listen van verschillende vak gebieden elkaar ook niet meer, aldus Wolffers. Zelfs binnen één specialisme zijn er taalver schillen. Als voorbeeld noemt hij een ziekte waarvoor in het Engels twaalf, in het Duits dertien en in het Frans eenen dertig synoniemen bestaan. De grote medische woorden boeken krijgen er niet alleen bij elke volgende druk duizen den nieuwe woorden en ter men bij, maar een groot deel van de al opgenomen begrip pen moet ook steeds worden herzien omdat ze van inhoud veranderen. Een ander ver schijnsel is, dat termen meer woorden omvatten naarmate een fenomeen onduidelijker is. Bovendien wordt de medische terminologie nog ondoorzichti ger door duizenden en duizen den afkortingen. Wolffers: „Wanneer blijkt dat medici elkaar onderling niet begrijpen en dat sommige spe cialistische termen al aan huis artsen moeten worden uitge legd, hoe groot is dan de kloof tussen de taal van de arts en van zijn patiënt?". Onenigheid Duitse bisschoppen FRANKFURT De West- duitse bisschoppen hebben moeilijkheden met de curie over de catechismus. Dat schrijft het Westduitse blad „Tijdschrift van kritische christenen" dat zich beroept op een „betrouwbare bron". Volgens het blad vindt de con gregatie voor de clerus de ca techismus van de bisschoppen Stimpfle (Augsburg) en Hengs- bach (Essen) niet orthodox ge noeg. De Westduitse bisschop penconferentie heeft deze ca- thechismus („Botschaft des Glaubens") goedgekeurd. De bisschoppen zouden van plan zijn over deze aangelegenheid te gaan praten op hun volgen de najaarsvergadering. Be paald zou dan moeten worden hoe men zich moet opstellen tegenover „Romeinse inmen ging"- Grieken jagen f bisschop van hun eiland ATHENE Bewoners van t het Griekse eiland Kephalo*., nië weigeren hun (ortho-^ doxe) bisschop Prokopios op het eiland toe te laten. Sinds n 1979 hebben zij al onenig heid met hun bisschop diep zij ervan beschuldigen de re- likwieën van hun patroon-® heilige Gherassimos voor veel geld te hebben ver kocht. I] In 1979 werd Prokopios van l het eiland afgejaagd. De lei-f ding van de Grieks-orthodoxe I kerk sprak de bisschop on- 5j langs vrij wegens gebrek aan f bewijs. Ondanks deze beslis- L sing slaagt de bisschop er niet r. in weer aan het werk te ko- men. Hij nam echter wel zijn l intrek in een hotel op het ei- f land. De eilandbewoners, ge steund door alle priesters, wa- j ren woedend en dreigden het L hotel waarin de bisschop ver- r bleef op te blazen als deze niet f. tot inkeer kwam. Mgr. Proko- P pios is daarop teruggekeerd jj naar Athene. Relatie tussen kerk en staat Cuba beter AVANNA De betrekkin- gen tussen de staat en de kerk in Cuba zijn danig ver- beterd, zo meent de voorzit ter van de Cubaanse bis- j| schoppenconferentie, aarts bisschop Pedro Meurice. Volgens hem worden ze ge- kenmerkt door wederzijds respect en de wil om proble men op te lossen. In een vraaggesprek met het Cubaanse persbureau Prensa Latina benadrukt mgr. Meuri ce dat het marxisme en het christendom verschillende voorstellingen hebben van de wereld en de mens. Ze hebben echter, zo zegt hij, de zorg om de wereld en de mens gemeen schappelijk. In Cuba is de ge loofsvrijheid bij de wet gega randeerd en volgens mgr. Meurice zijn meer gelovigen actief geworden in de kerk. De aartsbisschop betreurt het evenwel dat er te weinig pries ters zijn. Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond (of soms ook wel een kat) beschreven die in het asiel ver blijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan... tenzij het dier een goed tehuis vindt. De in de rubriek beschre ven honden zijn óf gevonden, óf door hondenbezitters naar het asiel gebracht. Ze worden om uiteenlopende re denen afgestaan, vaak begrijpelijk, maar soms ook vol slagen onzinnig. De in „hond zoekt huis" beschreven die ren zijn alle goed gezond, hebben een wormkuur onder gaan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van circa 60 gulden ten bate van zwerfdieren zijn ze af te halen. Adres: Nieuw Leids Dierenasiel, Besjeslaan 6b, Leiden. Tel.: 411670. Geopend di. t/m vr. 10-12 en 14-17 uur, za. 10 tot 12 en 14-16 uur. Zondag en maandag gesloten. r Goedige Boris bruist van energie. LEIDEN Als er iets is, waaraan de reusachti ge Boris ten gronde zou kunnen gaan, dan is het wel om dagelijks alleen thuis te moeten zitten. Desondanks hebben de bazen van deze bastaard Labrador hij heeft er drie versleten, of liever omgekeerd hem telkenmale aan zijn lot over gelaten. Hem kon het weinig vleiende predicaat 'huismus' in de schoenen worden geschoven. In de kinderschoenen, om precies te rijn, want nog maar tien maanden geleden begon het aardse bestaan van Boris. De Leidse dame, die Boris tezamen met een Setter uit Ierland in huis had gehaald, was niet in staat om de dieren een gedegen opvoeding te geven. Weliswaar zagen de honden er uiterlijk verzorgd uit, maar innerlijk was er van alles mis. De jonge honden kwamen nooit buiten en leefden bovendien in een niet al te ruim bemeten flatwoning. De ont lasting deponeerden de dieren omdat de vrouw het allemaal wel best vond ergens in de kamer. Na verloop van tijd belandde Boris echter in het asiel en maakte aldus kennis met de wereld, die zich op de begane grond van het flatgebouw voor hem uitstrekte. Al snel werd duidelijk, dat Boris buiten niet wist wat hij zag. Er ging zogezegd een wereld voor hem open. Aan de riem had hij nog nooit gelopen en ook dat gaf praktische problemen. Hij had de neiging om zichzelf aan de halsband op te hangen en omstrengelde zijn begeleider in een poging zich van de riem te verlossen. Ook in het hok maakte Boris een verwarde indruk. Met zijn grote platvoeten (door zijn huismussenbestaan was hij er niet van op de hoogte, dat een hond op de kussentjes onder de voeten dient te lopen; hij deed het meer op de hielen) stapte hij zenuwachtig door zijn te kleine kooi en schroomde daarbij niet om door zijn uitwerpselen te waden. De persoonlijke zorg van de asielbeherende Wil Tiele deed Boris echter zichtbaar goed. Boris werd weer een beetje hond en na zes weken stond hij ge reed voor vertrek. Een Leids echtpaar nam hem mee. De man zei het allemaal wel te begrijpen (al eerder een hond ge had, begreep de dieren, en meer van die praat) maar kwam op den duur bedrogen uit. Hoewel het echtpaar op het hart gedrukt was, dat Boris niet al leen gelaten kon worden, gebeurde dat toch. En als Boris alleen is, gaat hij uit pure zenuwachtigheid sloopwerk verrichten. Zo werd het hem bijvoor beeld niet in dank afgenomen, dat de gordijnen werden gevierendeeld en dat de bekleding van de autobanken werd gestroopt. In gezelschap zal Boris nimmer de slopershamer hanteren. De zelfverze kerde baas, die in het begin dermate met de hond was ingenomen, dat hij er een kapitaal om wilde verwedden, dat hij de hond altijd zou houden, kwam met hangende poten terug. Inderdaad kon Boris niet tegen eenzaamheid (zindelijk was hij wel). Vervolgens was het de beurt aan twee jongens uit Alphen aan den Rijn. Bij hen ging Boris niet slopen, maar ook zij kwamen er achter, dat hij niet alleen gelaten wenst te worden. De jongens hadden ver klaard, dat er altijd wel iemand thuis zou zijn, maar dat voornemen werd toch geen bewaarheid. En zo komt het, dat Boris het voor de derde maal in het asiel niet meer ziet zitten. Ondertussen is het vriendelijke hondebeest wel veranderd. De huis mus in hem is grotendeels ter ziele en zijn platvoe ten heeft hij eveneens van de hand gedaan. Verde re uiterlijkheden zijn gelukkig niet veranderd. Bo ris is kolossaal doch elegant. Dè pels is letterlijk schitterend en de kop oogt uiterst sympathiek. De ogen werken altijd op de gemoederen van de asiel bezoekers, die dikwijls constateren, dat het dier oren ter grootte van zemenlappen heeft. Eveneens opvallend is de dikke ronde staart, die over de volle lengte van wel een halve meter in het luchtruim bungelt. Met de hoge poten kan Boris rennen als een bezetene. Daarbij kan Boris als waaks bestempeld worden. Als vreemde bezoekers hun intrede doen zal de Zwarte gigant met veel misbaar gaan blaffen, maar zodra hij aangesproken wordt en dat weten de heren inbrekers toevallig niet sterven de blafge- luiden weg om plaats te maken voor enthousiast ge- kwispel. Boris is een goedige allemansvriend, die er duidelijk behoefte aan heeft om iemand te flanke ren en af en toe een stevige aai te innen. Zijn contactuele eigenschappen laten niets te wen sen over, want ook met de categorieën kinderen, poezen en honden is het gelijk 'dik aan'. Angst en zenuwachtigheid spelen hem momenteel nog par ten en dat ontaardt in een bibberend corpus. Maar het jonge dier is zowel lichamelijk als geestelijk nog in de groei. Hij heeft een opvoeder nodig, die hem wil begrijpen, die hem niet alleen zal laten (het doet er niet toe wie, maar er moet iemand bij hem zijn) en die regelmatig met hem uit wandelen gaat. In dat geval is de hond nog ruimschoots binnen de dag waarop de groei eruit zal zijn, een exemplaar uit duizenden. Kees De Keeshond Kees, het dier van vorige week, ge noot ruime belangstelling. Een man uit Langeraar, die een boerderij bewoont, heeft Kees meegeno men. De nieuwe baas van Kees weet wat voor vlees hij in de kuip heeft, want al eerder had hij een Keeshond als compagnon. Belangrijk voor Kees is bovendien, dat hij de ruimte krijgt

Leidse Courant | 1981 | | pagina 4