Ver an twoordelijkh eid in de kerk behoort bi jparochianen te liggen Bouw Churchillbrug kost 16 miljoen Straten dicht en huisvuil een dag later opgehaald Provincie wil geld beschikbaar stellen voor info-centra buitenlanders REGIO LEIDSE COURANT ZATERDAG 25 JULI 1981 PAGINA 3 PATER A. LAMOT BU 40-JARIG PRIESTERSCHAP LEIDEN B en W van Leiden hebben de raad om een kre- diet gevraagd van bijna 16 miljoen gulden voor de bouw van de Churchillbrug. Deze brug over de Rijn zal een ver binding vormen tussen het Morskwartier en Leiden Zuid- West Verwacht wordt dat de nieuwe verbinding bestaande wegen als de Rijndijk, Morsweg en Noordeinde van het ver keer zal ontlasten. De geplande brug bevat twee rijstroken en fiets- en voetpaden. Bovendien zullen onder het kruispunt Haagweg-Churchillaan twee fiets- en voetgangerstunnels worden aangelegd. Over het verkrijgen van de benodigde gronden voor de aanleg van de brug vinden nog onderhandelingen plaats. Teneinde het westelijk havengebied van Leiden voor de scheepsvaart bereikbaar te houden en om de recreatievaart doorgang te geven zal de brug van een beweegbaar gedeelte worden voorzien. Tijdens de bouw van de brug zal een aantal ter plaatse liggende woonboten moeten worden verwijderd. Voor de realisering van de Churchillbrug valt een subsidie van ongeveer 6 miljoen van het ministerie van verkeer en water staat te verwachten. TIJDENS PAARDENMARKT. VOORSCHOTEN Het openbare leven wordt maan dag en dinsdag verstoord in verband met de korte- baandraverij en de paardenmarkt. Enkele straten zijn één of beide dagen gesloten voor alle verkeer, het huis vuil wordt een dag later opgehaald en de gemeentese cretarie, de kantoren van alle gemeentelijke diensten en bedrijven en het kantoor van de centrale boekhou ding, zijn dinsdag tijdens de paardenmarkt dicht. De secretarie is die dag alleen voor aangiften bij de bur gerlijke stand geopend van half negen tot negen uur 's morgens. In verband met de draverij op maandag is die dag de Prins Bernhardlaan tussen de Bachlaan en de Prinses Margriet laan afgesloten voor alle verkeer. Datzelfde geldt voor het gedeelte van de Bachlaan tussen de Grieglaan en de Oude Adegeesterlaan. De Voorstraat is zowel maandag als dins dag voor alle verkeer ontoegankelijk. De Schoolstraat, Treubstraat en Bloklaan zijn dinsdag in verband met de kermis afgesloten. Ook zijn er wijzigingen aangebracht in het schema voor het ophalen van huisvuil. Dinsdag tijdens de paardenmarkt wordt er geen vuil opgehaald. In de wijken die die dag aan de beurt zijn Adegeest West, Noord-Hofland Zuid en Noord-Hofland Noord wordt het huisvuil een dag later verzameld. Dat heeft tot gevolg dat voor de overige wijken het schema ook een dag opschuift. In de Boschwijk, de Bloemenwijk, het centrum, de Vlietwijk en Bijdorp wordt het vuil donderdag opgehaald. Vrijdags zijn dan de Nassau- wijk, Adegeest Oost, de Dobbewijk, de Vlietwijk Noord en de Krimwijk aan de beurt. ALPHEN AAN DEN RIJN ren opereert, heeft de provin- Indien het provinciaal be- cie gevraagd geld beschikbaar stuur besluit geld beschik- te stellen voor info-centra. De baar te stellen voor een in- jongeren willen boeken in hun formatiecentrum voor bui- eigen taal en documentatie tenlandse jongeren, dan over werk, werkloosheid en krijgt Buurtcentrum Rid- sollicitatie-procedures. In prin- derveld 9000 gulden voor de cipe wil de Provincie tegemoet inrichting van een infroen- komen aan de wensen. Er zal trum. dan zo'n 62.000 gulden vrii ko men. Dat geld moet verdeeld worden over zeven plaatsen in De provinciale jeugdraad, een de provincie, waaronder Alp- samenwerkingsorgaan ten be- hen. De definitieve toezegging hoeve van jeugdwerk in Zuid van de provincie valt binnen Holland, waarbinnen een een termijn van vier weken te werkgroep buitenlandse jonge- verwachten. Amfetaminen- fabriek in Noordwijk opgerold NOORDWIJK In No«rd- wijk en Schoonhoven heeft de politie gisteren twee labo ratoria voor het vervaardi gen van amfetaminen opge rold. Het in beslag genoipen spul heeft een waarde van 150.000 gulden. Vier measen tussen 21 en S3 jaar zijn 'we gens overtreding van de opi umwet aangehouden. Volgens een woordvoerder van de rijkspolitie district Den Haag is de politie, in santen- werking met de recherché-in formatiedienst Den Haag1- op onderzoek uitgegaan nadat er bij de politie klachten dver stankoverlast waren binnenge komen. De twee laboratoria waren in gewone wonirtgen ingericht. In Noordwijk Wer den grondstoffen en amfeta minen gevonden. In het huis in Schoonhoven bevond zich een grote hoeveelheid grond stoffen. De politie heeft de in druk dat beide laboratoria al enige tijd in bedrijf waren, maar zij kon niet zeggen hoe lang. Wel zouden er al tiental len kilo's amfitaminen zijn ge produceerd. In Noordwijk is een 33-jarige Hagenaar aange houden. In Schoonhoven ging het om een man uit Utrecht en een man en een vrouwr uit Schoonhoven. Nog vier paalzitters overeind NOORDWIJKERHOUT Regen en wind trotserend, gingen 'slechts' vier van de achttien deelnemers aan het wereldkampioenschap paal- zitten gisteravond hun derde nacht in. Zestig uur geleden hadden zij zich op hun paal- tje geposteerd en waren zo doende ruim halverwege het wereldrecord van honderd uur en drie minuten, dat aan de horizon langzaam op doemt. Het Oosterduinsemeer het toneel van dit kampioenschap trekt deze dagen steeds meer belangstellenden. Niet het populaire plankzeilen, maar het merkwaardige kam pioenschap is daar deze keer debet aan. Hoe dichter het we reldrecord in zicht komt, des te meer kijkers ten tonele ver schijnen. En die kijkers slaan het gebeuren veelal minuten lang met verbijstering gade Wel wordt het toneel, dat aan de volksoploop te grondslag ligt, elke dag steeds kleiner In eerste instantie bliezen acht tien paalzitters hoog van de to ren, donderdag was dat aantal al tot zeven gereduceerd en gisteren volharddden nog vier deelnemers. En het toeval wil, dat zij vrijwel naast elkaar zit ten: op paal drie zit onver stoorbaar de Voorhouter Ri chard Stam en op de palen vijf, zes en zeven zitten respec tievelijk de enige nog in de strijd zijnde vrouw Corina Koetsier uit Katwijk, de Zilke- naar Jan Polman en de favo riet Hendrik Steenbeek- uit Hazerswoude. Zij werden- gis teravond bezocht door de-hui- dige wereldrecordhouder,-Aad van den Berge uit Oude Wete ring. De deelnemers warden door Aad getracteerd op* een aantal nuttige tips. Zowkon men hem tegen Richard-Stam horen zeggen: „Zodra hek«ior- gen mooi weer is, moet j« zo veel mogelijk kleren uixirek- ken, je wassen, opfrissen en douchen. Daarna kan je er weer flink tegen aan". Ea dat moet allemaal op een roines- cuul plankje, slechts met, be hulp van een voetensteun, die enige decimeters lager aan de paal is genageld. Eén vap de medische verzorgers had uit solidariteit én om te oefenen (want het evenement wordt wegens het succes volgend jaar bijna zeker herhaald) op paal vier plaats genomen. Hij ken schetste de conditie van de vier als „redelijk" (alleen Cori na was door een diep dal ge gaan) en verwachtte, dat zon dag nog drie paalzitters reste ren. Wie er voor zondag af zal stappen, hield hij wijselijk voor zich. LEIDEN Het is zo goed bjals zeker dat de Haagse rechtbank volgende week donderdag het faillissement uitspreekt over de drukkerij .i Batteljee en Terpstra, geves- JKtigd aan de Oude Rijn in If Leiden. De werkzaamheden in het bedrijf zullen aan het eind van deze maand gestopt worden, omdat geen geld be schikbaar is om de lonen Xlverder uit te betalen. De 20 werknemers van Batteljee en Terpstra krijgen volgen de week ontslag aangezegd. Gisterochtend had bewind voerder mr. F. Kloppenburg een laatste gesprek met de aandeelhouders, verenigd in de Haagse beleggingsmaat schappij Lotisico, om hen als- nog te bewegen geld in het be drijfje te steken. Het antwoord luidde negatief, omdat de hui dige hoge rentestand dat niet zou toestaan en omdat het te veel geld zou kosten om een nieuwe directeur aan te trek ken. In de loop, van de ochtend stelde mr. Kloppenburg de werknemers op de hoogte. De bewindvoerder houdt het evenwel niet voor onmogelijk dat er alsnog een koper voor het bedrijf gevonden wordt. De problemen, waarin de drukkerij terecht is gekomen, zijn naar zijn mening niet te wijten aan niet vakbekwaam personeel of te oude machines maar aan het ontbreken van een goed management. „Het bedrijf is niet zo slecht, het ontbreekt alleen aan goede lei ding. Het is een hele trieste zaak dat een levensvatbaar be drijf als dit gesloten moet wor den", aldus mr. Kloppenburg. Tijdens zijn gesprek met het personeel benadrukte hij dat het behoud van arbeidsplaat- saen voorop zal staan in de on derhandelingen met potentiële kopers. Pas wanneer het niet anders kan, zullen alleen de machines en het pand worden verkocht. Dat gebeurt vermoe delijk half augustus. De prijs voor het geheel kan voor een koper nauwelijks een beletsel zijn. Mr. Kloppenburg: „Er staan hier twee machines die een jaar geleden voor 120.000 gulden werden aangeschaft. Voor iets meer kan men het hele bedrijf opkopen". Getracht wordt de lopende or ders zoveel mogelijk af te wer ken doch in hoeverre dat zal lukken, is mede afhankelijk van de hoeveelheid geld die er is om het loon van de werkne mers te betalen. De heer Klop penburg zal in eerste instantie contact opnemen met de Ko ninklijke Vereniging van Gra fische Ondernemers in de hoop dat in die kringen een geïnteresseerde te vinden is. Hij verwacht dat wanneer het bedrijf overgenomen wordt er wel een aantal personeelsleden af zullen moeten vloeien. Er zouden zo'n 8 a 9 mensen kun nen blijven werken. De drukkerij van Batteljee en Terpstra aan de Oude Rijn. ZOETERWOUDE Vandaag is het precies veertig jaar geleden dat pater A. Lamot tot priester werd gewijd. Nimmer heeft pater La- mot kunnen bevroeden dat hij een zeer belang rijk deel van zijn le venswerk zou verrich ten in Zoeterwoude. Tijdens zijn studie filo sofie aan het Filosofi- cum van de Kruisheren aan de Vrouwenweg heeft hij eens gedacht: „Ze mogen me naar de missie sturen of waar ook, als het maar niet Zoeterwoude is". Nu zit pater Lamot toch in de statige werkkamer van de meer dan honderd jaar oude pastorie aan de Zuidbuurtseweg on der de beschermende hoede van de Sint Jan. De kerk die is aange tast door de verwoes tende brand in 1964 doch toch altijd nog het middelpunt is van het buurtschap tussen dorpskern en de groene oase van Weipoort en Geerpolder. Pater A. Lamot, veertig jaar priester, hij is de pen sioengerechtigde leef tijd inmiddels gepas seerd. Bij dit jubileum kijkt hij terug, maar ook vooruit. Op 25 juni 1916 zag pater La mot in Rotterdam het levens licht. Van 1928-1935 studeer de hij aan het College van het H. Kruis te Uden. Het noviciaatsjaar (de proeftijd van een kloosterling, red.) bracht hij door in Neeritter in Limburg terwijl op 28 au gustus 1936 de heer Lamot zijn eerste H. Professie deed, om vervolgens zijn intrek te nemen in het Kruisheren klooster aan de Vrouwen- weg. „Vreemd eigenlijk. Ik vond het klooster niet huise lijk. Ik heb altijd de gedachte gehad dat het in Zoeterwou de steeds regende en waaide. Dat bleef me steeds bij en daarom leefde ik in de ver onderstelling in ieder geval nooit naar Zoeterwoude te gaan. Maar je ziet het, je wordt altijd gestraft" aldus pater Lamot die er overigens in één adem aan toevoegt er nooit spijt van te hebben ge had toen hij in 1967 positief reageerde op het verzoek van de bisschop. De gedachte die hij in zijn studiejaren had over Zoeterwoude is duide lijk gewijzigd. Ruim 14 jaar dient hij inmiddels de paro chie van de patroonheilige Sint Jan. Zijn benoeming was in enkele minuten geregeld. En toch was het een uiterma te belangrijke stap en een ommekeer in het leven van de huidige jubilaris. LESGEVER Na het verblijf in het Kruis herenklooster aan de Vrou wenweg studeerde de heer Lamot twee jaar theologie in Rome en nog eens twee jaar aan het Theologicum te St. Agatha-Cuyk. Op 25 juli 1941 werd de priesterwijding ver richt door Mgr. A. F. Diepen, bisschop van 's-Hertogen- bosch. Als jong priester droeg de heer Lamot op 3 augustus van dat jaar zijn eerste Plechte H. Mis op in zijn ge boorteplaats Rotterdam. „Van nature ben ik een les gever. Zeven jaar ben ik ver bonden geweest aan het Col lege van het H. Kruis te Uden waar ik tevens geeste lijk leidsman was van de stu denten. Vervolgens veertien jaar novicenmeester in het noviciaatshuis te Neeritter en toen nog drie jaar novicen- meester en magister van de fraters te St. Agatha-Cuyk" aldus pater Lamot. Een novi cenmeester leidt jonge men sen op die priester willen worden en zich vestigen in een klooster. Een zware maar mooie taak. „Ik werkte met 18-19-jarigen die met een ge richte opleiding bezig waren. De geestelijke aspecten wa ren erg belangrijk. Het inle ven in de waarden van het kloosterleven. Dat betekende veel persoonlijke kontakten". Via een eenjarig verblijf in Bussum godsdienstleraar aan het St. Vitus-college werd Zoeterwoude zijn nieu we standplaats. PAROCHIE GEESTELIJKE Zoals reeds gesteld was de beslissing omtrent de over plaatsing naar Zoeterwoude zeer snel genomen. Binnen 15 minuten moest het bisdom antwoord hebben en na kort overleg met de Provinciaal van de Kruisheren heeft pa ter Lamot de plaats aangeno men. Het betekende het be gin van een nieuw hoofd stuk. Immers het werk als parochie-geestelijke, als op volger van deken Van der Boog, was geheel ander werk dan pater Lamot in de voor gaande 26 jaar had gedaan. Op 2 juli 1967 volgde door Mgr. M. A. Jansen, bisschop van het bisdom Rotterdam, de benoeming tot pastoor-de ken van de parochie Sint Jan's Onthoofding. Tegelij kertijd werd deze parochie gefuseerd met de Kruishe- renparochie aan de Vrou- katholieke kerk. Een geheel nieuw levensgevoel is ont staan. Toen pater Lamot naar Zoeterwoude kwam was de parochie nog op de oude, tra ditionele leest geschoeid. „In de jaren zestig was er nauwe lijks sprake van een tekort aan priesters. De teruggang zagen we echter aankomen. Dat was aanleiding om op ba sis van de Bijbel de verant woordelijkheid te leggen waar ze eigenlijk thuishoort. De parochieraad en later de parochievergadering werden ingesteld. Erg belangrijk, im mers het parochiegebeuren is een zaak van de parochianen. Voor de priester betekende dat een hele verschuiving in het takenpakket. Van be stuurder en organisator meer naar een opstelling als pasto raal dienstbare" zo zegt pater Lamot. De parochianen heb ben een grotere verantwoor delijkheid. Honderden men sen dragen nu echt een steentje bij. Daardoor ont staat een aktieve, levendige gemeenschap. De mensen durven hun parochie te dra gen en daarom ziet pater A. Lamot de toekomst best zon nig in. Zijn Zoeterwoudse tijd kent vele momenten om met ple zier aan terug te denken. „Ik noem ze in vogelvlucht: de inwijding van de Christu Dienaarkerk, de komst van het Eucharistisch Ziekentri- duiim, de groei van de daad werkelijke verbondenheid met de missionarissen, de prachtige Kruiswegstaties in de CD-kerk. het schitterende cadeau dat ik kreeg bij mijn 12'/2-jarig verblijf in Zoeter woude en niet te vergeten de vreugde, die ik beleef aan de oecumene in het dorp. Het is eigenlijk te veel om op te noemen", aldus pater Lamot, die toch ook graag naar de toekomst kijkt. „Priester zijn in deze tijd kun je niet alleen. Het is samenwerken met de parochianen, de parochie moet een levende cel zijn. De mensen zijn mondiger gewor den, gaan dieper op de mate rie in". FEEST wenweg, het oude studie huis!! Een van de belangrijk ste taken was het bouwen van een nieuwe kerk. Geluk kig was er al een aardig startkapitaal omdat de Sint Jan na de brand slechts ge deeltelijk is herbouwd. Na veel voorbereidend werk verrees in het plan Westein de I uiteindelijk de huidige Christus Dienaarkerk, die op 21 maart 1970 werd gewijd door bisschop M. A. Jansen. Aan de naamgeving van de kerk zit een financieel tintje. „Als de kerk de naam Kruis verheffing zou krijgen zou dat worden aangemerkt als een vervangende kerk voor de Kruisherenkerk en zou de rijkssubsidieregeling niet van toepassing zijn. We hebben toen toch gezocht om de kerk binding mee te geven met de Kruisverheffing. In de briel van Paulus aan de Philipzen wordt gesproken over Chris tus als dienaar en zo is de naam ontstaan". NIEUWE SITUATIE Er is veel veranderd in de Hoewel het vandaag precies veertig jaar geleden is dat pa ter Lamot werd gewijd, zul len de feestelijkheden in de parochie plaatsvinden op 13 september. De jubilaris heeft al te kennen gegeven dat hij per sé geen persoonlijk kado wil. „Een verfraaiing van de kerken is mijn wens. Ik denk dan bijvoorbeeld aan een al- taarrand en lezenaarsdoek in de liturgische kleuren voor de Sint Janskerk" zo besluit pater Lamot zijn warme be toog. Vijfenzestig jaar is hij; op zijn verjaardag heeft hij een herbenoeming voorlo pig voor twee jaar als pas toor van de parochie aan vaard. Zoeterwoude mag er best trots op zijn. Diegenen die hun felicitaties nog wil len aanvullen met een gelde lijke bijdrage voor het paro chiegeschenk de volgende nummers: giro 27.17.53 van het kerkbestuur parochie Sint Jan of bankrekening van het kerkbestuur: Rabo bank Zoeterwoude rekening nr. 37.53.00.449 onder ver melding van „feestgeschenk pater Lamot". Gerard van der Hoeven

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3