Palestij nen schenden bestand Onderwijs brengt zwaarste offer voor bezuiniging 1981 X)it weekeinde irie miljoen j u torn obilisten ransewegen „We zitten met een kwakkelend wagenpark" daagse portier hongerstaking Fiscus acht wao- trekker m ultimiljonair Zaterdag 25 juli 1981,7 le jaargang no. 22023 DAGBLAD VOOR §;j ZUID-HOLLAND P Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34. 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hooldredacteur: J. J. Hallewas. Chef-redacteur. Wim.Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,52 per mm. Telefoontjes Z0.31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, jaar/ 202,30, Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers 0,70. Vanavond Amerikaanse tv- film „Een schitterend seizoen" over ten dode opgeschreven atleet (Ned. I 19.55 uur). Mor genavond Russische speelfilm „Siberiade" over geschiedenis van Siberisch dorpje (Ned. II 20.45 uur). Af en toe buien, maar ook en kele opklaringen. Middagtem# peratuur ongeveer 17 graden* Meest matige noordwesten wind. Morgen zon op: 5.51. Onder 21.41. Schev. hoogw.: 11.04 en 23 37. Laagw.: 6.24 en 19.03. FO aan een touwtje WFf O Ua# r r. t 'ELO Het bestaan van O's is nog steeds niet aange- fld, ook niet door de heer Ad- k uit Almelo. Deze hoorde eer- to^leravond een vreemd gefladder IIzag door de nachtkijker van II buurman een witte driehoek F*de lucht. Een UFO, dacht hij de gealarmeerde politie met n. De landmacht in Nieuw- llingen zei het vreemde fladde- Blde voorwerp op de radar te )ben waargenomen en zou de »r Addink op de hoogte houden i de verdere ontwikkelingen, t hoefde echter niet, want de 'gende ochtend merkte hij dat de buurkinderen hun vlieger Iden opgelaten en het touw aan j boom hadden vastgebonden. Lady Diana Spencer Is blij verrast met de gele roos die zij krijgt van de vier maanden oude James Brook- ham. Samen met haar aanstaande bezocht zij het eerste bataljon van de Cheshire Regiment, waar van Charles commandant is. Egypte geeft Soedan haven aan Middellandse Zee heeft Soedan een kuststrook aan de dellandse Zee aangeboden. Dankzij dit ge schenk kan de Soedanese regering een ei gen Middellandse-zeehaven bouwen. Dit heeft president Numeiri van Soedan giste ren meegedeeld. Sadat wil hiermee uiting geven aan de waardering die Egypte voor de Soedane- zen heeft, aldus Numeiri. Tevens past het in zijn streven de integratie tussen Egypte en Soedan te vergroten. Donderdag hebben Sadat en Numeiri per helikopter een vlucht gemaakt langs de Middellandse- Zeekust. Sadat heeft daarbij aangewezen welke delen voor de aanleg van een haven in aanmerking komen. Hypotheek rente omhoog AMSTERDAM De FGH Hypotheekbank en de Westland Utrecht Hypotheek bank hebben hun hy potheekrente met 0,2 procent verhoogd. Deze grote hypotheek banken berekenen nu voor een hypotheek met gemeentegarantie een rentetarief van 12,6 pet, voor een basishy potheek een rente van 12,8 pet en voor een tophypotheek een ren te van 13,05 pet, zo heeft men laten weten. JERUZALEM HOUDT REKENING MET „ONGELUKJE" In het bijzijn van premier Begin maakte de Ameri kaanse bemiddelaar Philip Habib het staakt-het-vuren be kend. JERUZALEM Volgens de Is raëlische staatsradio hebben Palestijnse guerrillastrijders in Zuid-Libanon het gistermiddag tot stand gekomen bestand al weer geschonden. Het opperbe vel in Tel Aviv heeft verklaard dat er rond zeven uur 's avonds minstens één Palestijnse raket op Israëlisch grondgebied is te recht gekomen. De Israëli's en de christelijke milities van majoor Haddad zouden het vuur niet hebben beantwoord. In Jeruzalem houdt men er re kening mee dat het om een ac tie van geïsoleerde militairen gaat, die nog niets van het be stand afwisten. Van Palestijnse zijde is nog niet op de beschul digingen gereageerd. Gistermiddag is onverwacht een staakt-het-vuren tot stand gekomen. Het werd rond half twee in Jeruzalem bekendgemaakt door de speciale Ame rikaanse bemiddelaar Habib na een on derhoud met premier Begin van Israël. Deze verklaarde met de uitspraken van Habib in te stemmen. De Palestijnse be vrijdingsbeweging PLO heeft gisteren bij monde van leider Yasser Arafat met het bestand ingestemd. Israëlische functionarissen hebben het woord „bestand" zorgvuldig vermeden. Ook wordt er niet gesproken over Pa- lestijnen. Israël, dat weigert de PLO als gelijkwaardige partner te behandelen, heeft slechts ingestemd met de Ameri kaanse voorstellen om de vrede in het gebied te handhaven. Volgens waarne mers wordt het aanvaarden van het be stand door Begin gezien als een neder laag voor de premier. De kwaliteit van het Nederlandse wagenpark gaat zienderogen ach teruit. Wie auto wil rijden moet steeds dieper in de beurs tasten. Een beurs die toch ai onderhevig Is aan diverse niet weg te cijferen aanslagen. Reden voor veel autobezitters het met het on derhoud van hun blikken afgod niet al te nauw te nemen. Of zij klungelen zelf maar wat aan, of zij nemen een of an dere beunhaas in de arm. Van gedegen onderhoud is in veel gevallen geen sprake meer. Op de voorpagina van onze bijlage Finale gaat onze ver slaggever David Levie dieper in op dit probleem. Een pro bleem overigens, dat de BOVAG, de ANWB en de Rijkspoli tie volledig onderkennen. Men schreeuwt als het ware om een wetgeving die de automobilist verplicht tot een regel matige controle van zijn voertuig. Aan de andere kant is men niet blind voor het feit, dat de overheid de auto als een enorme melkkoe beschouwt, die tot de laatste druppel moet worden uitgemolken. Verder in Finale onder meer: Prof. Hartog wil werk weer aantrekkelijk maken, een interview in het kader van de se rie "Tering naar de nering". In Lourdes kan ledereen gewoon katholiek zijn. „Tan te Elly" brengt failliete fabriek tot ongeken de bloei. Joe Andy verplaatst zijn circus van Groningen naar Arnhem. „Gebruik van gebarentaal drukt dove in isolement". Huiskamer wordt het reisbu reau van de toekomst. HAAG De van moord op tenminste drie meisjes achte Haagse portier Koos H. is'al bijna twee weken in ngerstaking. Dit heeft de officier van justitie, mr. J. Holt- lis, gisteren bekendgemaakt. >os H. heeft al sinds begin vorige week voedsel geweigerd. De weegreden van zijn actie is nog onbekend. De behandeling n zijn strafzaak is inmiddels al drie keer uitgesteld. Zoals be nd wordt de 32-jarige Haagse portier verdacht van moord op 11-jarige Edith Post uit Wassenaar, de 18-jarige Emy den Ier u\t Schiedam en de 12-jarige Tialda Visser uit Den Haag. 'erigèns heeft hij alle moorden tot dusver ontkend. {Van onze correspondent) jLRIJS De Franse ver keerspolitie heeft gewaar- tïuwd voor ernstige ver- I "ersopstoppingen in het mende weekeinde. Naar _rwachting zullen er zo'n "Se miljoen auto's op de B orgaande wegen rijden: de I lft richting zuiden, de an- rrfe helft weer op de terug- :g naar huis na een vakan- in Zuid-Frankrijk of U^anje. 3genen, die tijdens het week- JBde naar Zuid-Frankrijk ^«trekken, wordt dringend aangeraden niet vroeger dan zaterdagmiddag de lijn Or- léans-Beaune-Mulhouse te overschrijfen om niet in al te grote opstoppingen terecht te komen. Als de mensen daar mee rekening houden, aldus de politie, hoeven zich geen al te grote moeilijkheden op de Franse wegen voor te doen. Automobilisten naar Spanje moeten er rekening mee hou den dat daar vandaag de ben zineprijs met 3 peseta's is ver hoogd. Een liter benzine, ver gelijkbaar met onze super, kost nu 211,6 cent per liter. bacterie roduceert siiper- ntibiotica EW JERSEY Een bacterie s is aangetroffen in de grond n een bosrijk gebied in het iden van de Amerikaanse jat New Jersey blijkt een aantal nieuwe „super-antibio tica" te kunnen produceren. De nieuwe antibiotica kunnen infecties bestrijden waarbij pe nicilline en andere middelen niet meer helpen, zo heeft het wetenschappelijk onderzoek instituut Squibb gemeld. De onderzoekers zeggen dat de structuur van de nieuwe soort antibiotica, Monobactams ge naamd, niet zo gemakkelijk kan worden geneutraliseerd als penicilline en andere anti biotica. )en krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummeil 1-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabe- fgd. De twee Ameri kaanse hartchi rurgen Cooley en Atsuku tonen onderdelen van een kunsthart, zoals zij dat donderdag bij een 36-jarige Nederlander hebben inge plant. Een ope ratie om ver stopte aderen door andere te vervangen mis lukte. toen de patiënt, wiens naam niet is vrij gegeven, plotse ling een hartaan val kreeg. De patiënt, de der de die een der gelijke operatie heeft ondergaan, verkeert in een stabiele, maar kritieke situatie. MAASTRICHTTwee echtelieden uit Maastricht, die beiden zwaar invalide zijn, kregen gisteren de ongelooflijke belastingaanslag van 450.240 gulden omdat de fiscus dacht dat zij voor de duizelingwek kende waarde van ruim 225 miljoen gulden aan on roerend goed bezitten. Niets is echter minder waar. De 37-jarige man moet met zijn vrouw van een wao-uitkering zien rond te komen. Ze wonen op een huurflat Het heeft echter nogal wat moeite gekost om de belastinginspectie daarvan te overtuigen. De ambtenaren adviseerden de verbijsterde man namelijk de aanslag maar te betalen en daarna een bezwaarschrift in te dienen. Uiteindelijk kwam de Maastrichtse belastingin specteur tot de conclusie dat er een vergissing moet zijn gemaakt en dat de aanslag ten onrechte in de bus van het echtpaar is gekomen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het ministerie van on derwijs moet het zwaarste offer bren gen in het kader van de bezuinigingen op de rijksbegroting, die de minister van financiën voor dit jaar nog nodig acht. Maar ook andere departementen zullen aanzienlijke veren moeten la ten om minister Van der Stee een beet je financiële lucht te geven. Eerder was al meegedeeld, dat die bezuinigin gen in totaal 665 miljoen gulden moeten bedra gen. Hiervan zal 350 miljoen worden gevonden door de ministeries minder compensatie voor prijsstijgingen te geven dan ze eigenlijk zouden moeten hebben. De andere 315 miljoen zijn een gevolg van overschrijdingen van de begrotin gen. Om dit laatste bedrag terug te krijgen heeft de minister van financiën nu een verdeelschema opgesteld. Daarvan komt rond 70 miljoen voor rekening van het ministerie van onderwijs. On der meer moeten als gevolg daarvan het aantal leerkrachten in het voortgezet en hoger be roepsonderwijs worden beperkt (30 miljoen gul den), de rijksstudietoelagen minder worden verhoogd dan de kostenontwikkeling nodig maakt, de matériële uitgaven worden beperkt en minder worden uitgegeven voor de open universiteit en ontwikkelingswerk. Defensie moet 35 miljoen opbrengen via beper king van de aanschaf van groot materieel. Volkshuisvesting wordt aangeslagen voor 34,5 miljoen. Voor de helft gaat dat ten koste van de uitgaven voor warmte-isolatie, de andere helft komt door verlaging van de kosten voor wo ningverbetering, infrastructurele voorzieningen e.d. Binnenlandse zaken levert 17,6 miljoen in, algemene zaken 0,2 miljoen, buitenlandese za ken 0,9 miljoen en justitie 9,2 miljoen gulden. Bezuinigingen bij economische zaken leveren 4,8 miljoen op, bij het Centraal Bureau voor de Statistiek 3,9 miljoen. Het wordt de PTT moge lijk gemaakt 30 miljoen meer aan de schatkist af te dragen en via tariefaanpassingen bij Do meinen en de belastingdienst kan 8,3 miljoen meer worden ontvangen. Sociale zaken moet dit jaar 22 miljoen minder uitgeven voor het aanvullend beleid, 13,5 mil joen voor tewerkstelling van gewetensbezwaar den en 5 miljoen voor scholingsmaatregelen. CRM moet onder meer 17,5 miljoen zien te be zuinigen op de bijstandsuitkeringen. Het minis terie van volksgezondheid en milieuhygiëne moet het met 13,7 miljoen minder doen; dit laatste lukt als de schadevergoedingsregeling volgens de nieuwe hinderwet later in werking wordt gesteld. Landbouw moet het met 2,2 mil joen minder doen voor het landbouwonderwijs; van wetenschapsbeleid wordt 5,1 miljoen ver langd. De meeste van al deze bezuinigingen zijn structureel, d.w.z. dat ze ook in latere jaren van kracht blijven. (Van onze parle mentaire redactie) DEN HAAG Inkomsten uit ka- merverhuur door particulieren moeten vrijge steld worden van belasting. Daar naast dient de korting op de in dividuele huur- subsidie, nu toe gepast als men kamers verhuurt, afgeschaft te wor- den. Kamerbewo ners moeten in aanmerking kun nen komen voor huursubsidie. Deze maatregelen heeft de werkgroep Kamerhuren, in 197J) ingesteld door het ministerie van volkshuisvesting, bij staatssecretaris Brokx op tafel ge- Belastingvrijstelling moet kamerverhuur aantrekkelijk maken legd om "het verhu ren van kamers weer aantrekkelijk te maken. Volgens de werkgroep zijn de maatregelen dringend nodig nu het gebrek aan woonruimte voor alleenstaanden zul ke desastreuze vor men heeft aange nomen en de kloof tussen vraag en aanbod nog steeds groeit De werk groep vindt dat ook verbouwing ten behoeve van kamerverhuur ge subsidieerd moet worden. Daarnaast, aldus de werkgroep, ont breekt het de over heid aan een be leidsvisie op lange termijn waardoor de noodzakelijke woningen niet worden gebouwd. En dat terwijl de werkloosheid in de bouw zo groot is.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1