Q de naar de nering DEN HAAG De plannen om onze economische crisis te overwinnen schieten als paddestoelen uit de grond. Tal van maatregelen worden gesuggereerd om de malaise het hoofd te bieden en om te buigen tot een weer bloeiende welvaart. Veelal blijft het in de ogen van de Groningse econoom prof. dr. F. Hartog bij een deeloplossing of een niet werkelijk ingrijpende verande ring van onze economische politiek. Zijn ideeën gaan een heel andere kant uit. Je moet een schokeffect creëren dat nieuw elan brengt. Bij voorbeeld met een ingrijpende aan pak van onze inkomstenbelasting: afschaffing van de progressie, een tarief van 25 procent en geen af trekmogelijkheden. De bedoeling van deze aanpak is dat de mensen weer geprikkeld worden om iets te bereiken. Door gaan met de roep om nivellering is in de ogen van prof. Hartog de dood in de pot. Dat wordt nu al merkbaar. Hij becijfert dat het ver schil in netto-inkomen tussen mini mumloon en een inkomen van een ton al heel klein is geworden. Ie mand met vijf keer het minimum loon bruto verdient volgens hem netto per uur maar de helft meer dan de laagstbetaalde. Dictator Prof. Hartog: „Er zijn wel andere oplossingen voor de huidige proble men, maar die zijn politiek onhaal baar. Om eens helemaal met de ruimste kring te beginnen: als zulke problemen in het Romeinse Rijk speelden, dan was men gewoon po litici enige tijd terzijde te schuiven. Men benoemde een dictator met tijdelijke volmachten. Na een be paalde tijd moest hij zijn mandaat weer teruggeven. In de tussentijd mocht hij de boel saneren. Dat zou je bijvoorbeeld voor twee, drie of vier jaar aan Zijlstra kunnen opdra gen. Je kunt natuurlijk niet de de partementen buiten spel zetten, maar die volgen gewoon de orders van Zijlstra op. Het parlement komt twee keër per jaar bijeen om de grote lijnen uit te zetten. Dan zou na een tijd de zaak waarschijnlijk goed gesaneerd zijn. Daarna kun nen de politici weer vrij hun gang gaan, misschien geïnspireerd door hoe het eigenlijk moet". „Als het na verloop van tijd toch weer vast loopt, dan kun je zoiets weer doen. Hoewel je misschien niet altijd een Zijlstra bij de hand hebt. Ik zou niet zo gauw iemand anders zien, die zoiets kan. Iemand die niet alleen vakbekwaamheid heeft, want dat hebben wel meer economen, maar die waarschijnlijk ook het vertrouwen, het gezag en de overtuigingskracht heeft, om dat te doen. Maar ja, politiek is dat na tuurlijk onhaalbaar". „Waar wel een mogelijkheid in zit is de kabinetsloze periode bij wijze van spreken eens een jaar te rek ken. Dan zou in dat jaar enorm veel gesaneerd kunnen worden. Want een afgetreden kabinet kan men niet naar huis sturen. Men zou al die plannen die nu al klaar liggen voor sanering van de overheidsfi nanciën daar zit het kwaad op het ogenblik kunnen uitvoeren. Ongehinderd door het parlement. Men krijgt als demissionair kabinet van de koningin immers de op dracht alles te doen wat in 's lands belang is. Wat is er meer in 's lands belang dan sanering van de economie? Dan kunnen ze dus rustig hun gang gaan". Dolgedraaid door belastingsysteem" „De derde mogelijkheid om uit de problemen te komen wat mij ook de laatste tijd bezighoudt is een eind maken aan het feit dat we he lemaal dolgedraaid zijn door ons belastingsysteem. We hebben een inkomstenbelasting met een toren hoge progressie. Alleen werkt die waarschijnlijk toch niet eens zo ef fectief: bij de hoge progressie zijn allerlei aftrekposten en vrijstellingen gerekend omdat het anders ver keerd zou werken. Hierdoor wordt enerzijds de effectiviteit veel minder en anderzijds is de constrictie zo ingewikkeld, dat noch de belasting plichtige, noch zelfs de ambtenaren die belast zijn met 'de uitvoering, precies de weg weten. Ook is in een proefschrift berekend dat je met een algemeen tarief van dertig pro cent boven de belastingvrije voet en het opruimen van alle aftrekpos ten en vrijstellingen als overheid dezelfde opbrengst binnenhaalt als nu". „Dus de hele progressie afschaffen. En dan is nog niet eens rekening gehouden met andere besparingen die zullen optreden, zoals minder belastingvlucht, minder belasting ontduiking, minder kosten van aan slaan en inning. Ik zou het tarief ge rust op vijfentwintig procent willen stellen. En de belastingvrije voet kan dan vermoedelijk ook nog wei iets omhoog zonder dat iemand er slechter van wordt". „Ik denk dat het best mogelijk is. Als iemand in een zandkuil gevallen is en hij probeert langs de kant om hoog te krabbelen, dan lukt dat niet. De rand brokkelt steeds meer af. Kleine stapjes helpen niet meer. Je moet er in één keer uitspringen. Dus echt eens één keer iets specta culairs doen. Het hele klimaat eens veranderen. Hier heb je nu zo'n'mo- gelijkheid. Ik heb nooit van iemand een steekhoudend argument hierte gen gehoord, ledereen die daar een beetje over kan oordelen valt je bij". „Denk eens aan de invoering van de sociale markteconomie van de Bondsrepubliek Duitsland in 1948. Bij toverslag veranderde de zaak. Na '45 was het huilen. Toen kwam Erhard en die schafte alle controles in één klap af en maakte alleen het geld schaars. Een systeem dat vijf entwintig jaar lang heeft doorge werkt in de Westduitse economie". „Er is een forse maatregel nodig, die het werken weer Interessant maakt. Zo'n vermindering van de progressie bijvoorbeeld, waardoor De tijden zijn somber. De werkloosheid blijft stijgen.- De lijsten met failliet ver klaarde bedrijven worden dagelijks langer. Voor de verkiezingen voor de Tweede Kamer hebben de politieke partijen allerlei oplossingen aangedragen die de werkloosheid tot aanvaardbare vormen moeten terugbrengen en onze economie weer ge zond kunnen maken. De politieke kopstukken zijn nog niet uitvergaderd over de formatie van een kabi net dat tot een van de be- langrijkse taken de ge zondmaking van het eco nomisch leven zal hebben. Maar hoe moet dat? Mati ging wordt er geroepen. Maar is het wel een oplossing om zo maar het mes in de lonen te zetten? Daarbij komt nog de vraag of de politici de economisch meest wenselijke dan wel de politiek meest haalbare op lossing willen kiezen. Wij hebben acht bekende Nederlandse economen gevraagd hoe naar hun mening deze problemen zijn ontstaan en wat in hun ogen eraan gedaan moet worden. Zonder uitzondering stellen zij vast dat we hoe dan ook de tering naar de nering moeten zetten. Of dat nu de burger is of de overheid. En ook staat voor hen vast dat het be drijfsleven meer ruimte gegeven moet worden om winst te maken, want daarin zit een heel belangrijke bron van inkomsten waaruit de collectie ve voorzieningen betaald worden. Na de hoogleraren Heertje, Van Doom, Pen, Van den Doel dit keer een interview met prof. F. Hartog. In de drie nog volgende afleveringen komen de economen Schouten, Kui pers en Langman aan het woord. niet een enorm groot deel van de tijd van de werkende mensen in be slag wordt genomen met het zoe ken naar wegen om zoveel mogelijk belastingen te ontwijken. Het zou best eens een behoorlijke sanering kunnen brengen. Niet alleen in de werking van de belastingen, maar wat de hele mentaliteit betreft. Want met name door die aftrekpos ten zijn het juist de gehaaidsten die weten te ontsnappen". „Nivellering is helemaal niet zo rechtvaardig. De mensen die ge woon hard werken en zich scholen worden er heel sterk door getrof fen. Als dat verandert zal de ar beidsmotivatie heel sterk omhoog kunnen gaan. Het zou betekenen dat niet langer het zich inspannen zwaar wordt gestraft". „Links berooft mensen van de vruchten van hun inspanning" „Ik vind dat de linkse politiek men sen berooft van de vruchten van hun inspanning. Dat vind ik de es sentie van links. Binnen de Partij van de Arbeid is bij de vorige ver kiezingen al gepleit voor een maxi mum-inkomen van vijf keer het mi nimumloon. Neem nou eens aan dat niemand meer dan honderddui zend gulden mag verdienen. Je moet dan wel even oppassen. Want het inkomen is natuurlijk ongelijk over de produktieve levensduur ge spreid". „Iemand die het minimumloon ver dient bereikt de top op zijn drieën twintigste jaar en blijft daar voor de rest van zijn leven op zitten. Iemand die een ton verdient heeft dat waar schijnlijk maar gedurende een Jaar of tien in zijn leven. Hij komt scherp omhoog en gaat daarna misschien zelfs weer omlaag. Je moet dus ei genlijk de produktieve levensduur nemen, als je over inkomensver houdingen praat. Het Centraal Planbureau heeft dat wel eens uit gerekend. Toen bleek dat veertig procent van de inkomensongelijk heid maar schijn Is". „Een inkomensstatistiek registreert natuurlijk de minimumlonen en het gemiddelde, enzovoort. Maar die persoon van honderdduizend gul den kan op een ander tijdstip de zelfde persoon zijn, maar dan met een veel lager loon. Verder moet je bedenken dat het gaat om bruto- bedragen. Die moet je corrigeren voor belastingen en sociale lasten. In de derde plaats moet je ook cor rigeren op arbeidstijd. Dat kan veertig uur zijn voor de minimumlo ner en vijfenveertig tot zestig uur voor die man van een ton. Ik heb aan de hand van belastingtarieven en de schatting van de arbeidsduur berekend, dat dit per uur netto een verhouding van één op anderhalf betekent". Oogopener „En daar zit dan al het andere nog tussen. Het is misschien zelfs nog aan de ruime kant. En toch is er nog een nivelleringsstreven. Als dan aldoor geroepen wordt: De sterkste schouders moeten de zwaarste las ten dragen, dan is dat een misken ning van de werkelijkheid. Er zijn niet zoveel sterke schouders, want de inkomenspiramide is aan de top erg smal". „Collega Weitenberg heeft bere kend en dat zou een oogopener kunnen zijn, maar het dringt niet door waar het eigenlijk door zou moeten dringen dat als je het maximumloon legt bij drie keer mo daal dat klopt ongeveer met mijn honderdduizend gulden je nog geen miljard gulden voor herverde ling zou overhouden. Dat zou ge woon verdwijnen als je dat over alle anderen zou uitsmeren. Zelfs als je twee keer modaal zou nemen, zeg dus 66.000 gulden als maximum, en je zou dat geld over de rest verde len, dan zou een minimumloner er vier procent bij krijgen en een mo dale drie procent. In die situatie zou niemand meer dan veertigduizend gulden per jaar verdienen. Een bij na absolute gelijkheid. En toch krij gen de laagsten er dan maar een paar procent bij. Dat komt omdat er al zo sterk genivelleerd is. Met alle averechtse consequenties voor de neiging tot Inspanning, de nel- ging tot scholing, de omvang van de besparingen en de opbrengst van de belastingen. En nog hoor Je steeds...: grote ongelijkheid". Tandpasta „Neem nou eens de sociale uitke ringen. Dat is net tandpasta, die heel gemakkelijk de tube uitgaat, maar er nooit meer in. De sociale uitkeringstrekkers hebben nog nooit wat Ingeleverd. Ze zijn in twin tig jaar reëel gestegen met honderd procent. Waarvan de laatste zeven jaar ongeveer twintig procent. Ze hebben nog nooit Iets ingeleverd. Dat Is iets waar de politieke partijen weinig over zeggen". „Ik heb pas uitgerekend hoe dat zit met „het kopen" van stemmen. Wat is nou het aandeel van de per manente sociale uitkeringstrekkers in de hele kiezerspopulatie? Lang zamerhand Is dat een derde. Men sen die er gewoon echt belang bij hebben, dat die uitkeringen min stens op peil blijven en liefst voort durend verhoogd worden. Allemaal bij elkaar geteld en dan heel conservatief een raming over de van hen afhankelijke gezinsleden die ook stemgerechtigd zijn Is dat nu wel ongeveer een derde. Als dit tot het Jaar 2000 doorgaat, zul len zij de meerderheid hebben. Dan worden wij door hen geregeerd en kunnen zij hun eigen inkomen vast stellen. En dat zijn kiezers waarop politieke partijen inspelen". „Sociale uitkeringen kun je dus niet aanpakken, daar geloof ik gewoon niet In. Daar iets aan doen lukt niet. We hadden het niet zo ver moeten laten komen. Maar dat is nou een maal gebeurd en het heeft weinig zin te proberen daarin te hakken. Niet alleen omdat het zo'n grote pressiegroep is, maar omdat het parlement zelf de pressiegroep van deze mensen is, omdat ze zoveel stemmen leveren. Dus Ik ben ge neigd te zeggen: zoek het in de io nen, maar dan langs de indirecte weg". „Maar dan wel Iets spectaculairs doen, iets klimaatverbeterends, zoals mijn idee voor een wet op de inkomstenbelasting met maar drie artikelen: a) een inkomstenbelas ting met een vast tarief; b) dit tarief te heffen boven een bepaalde be lastingvrije voet voor mensen met verschillende gezinsposities; c) die belasting wordt afgehouden aan de bron; Je hoeft dan ook geen aansla gen meer te sturen". In de knel „Door Iets fundamenteel sanerends te doen wordt het weer van belang je in te spannen. We hebben de hoogste sociale lasten en belastin gen van de hele wereld en daardoor zit het bedrijfsleven zo sterk In de knel. Het financieringstekort van de overheid drijft de rente sterk op, want de overheid is zo gulzig op de kapitaalmarkt dat ze het bedrijfsle ven het geld voor de voeten weg kaapt. Geld dat het bedrijfsleven nodig heeft om te investeren en ar beidsplaatsen te scheppen". „Het vervelende van de politiek Is, dat als bedrijven en bedrijfstakken niet langer meer rond kunnen ko men en ze met overheidssteun in stand worden gehouden, niet zicht baar is welke werkgelegenheid er niet tot stand komt die anders wel tot stand zou zijn gekomen. Het heeft de schijn tegen vergeleken met een politiek, waarbij je geen steun meer verleent". „Het maakt dat je wel stalen zenu wen zou moeten hebben om het zonder steun te doen. Maar je kunt daarentegen de vennootschapsbe lasting meteen al met de helft verla gen. Als je geen steun geeft en die vijf miljard in de zak houdt, dan kun Je de vennootschapsbelasting zo halveren. Dan blijft het in handen van de bedrijven waar Investeren zin heeft". „Die vijf miljard wordt als betrekke lijk ongerichte steun besteed. Het zal best eens een keer raak zijn. In het algemeen echter niet, of liever, als je het aan de een geeft, wat misschien wel terecht Is, kun je het aan de ander niet weigeren. En dat Is, dacht Ik, goed geld naar kwaad geld gooien. In de meeste gevallen komen die ontslagen toch nog, al leen wat later. Zo kunnen loonsver hogingen voor de werknemer aan vankelijk erg aantrekkelijk zijn, maar als die bij een schaarste wor den gegeven en blijvend zijn, kan het uiteindelijk arbeidsplaatsen kosten". Bevriezen „We hebben het In het stukgoedbe- drijf in de Rotterdamse haven ge zien. Tijdelijke schaarste, dus gin gen de lonen omhoog. Dat kan in zo'n geval. Het geld kruipt waar het niet gaan kan. Maar als die schaar ste verdwenen Is en je regelt de ho gere lonen blijvend via een cao, dan kom je er niet meer vanaf. En dan komen de ontslagen. Dan zie Je dat het werk naar Antwerpen gaat. Een mogelijkheid tot loonmatiging zou kunnen zijn de cao's aan te merken als minima en voorlopig te bevrie zen. Liefst in onderling overleg na tuurlijk, want de overheid kan toch geen duurzame loonbeheerslng toe passen. Als de arbeidsmarkt vanuit Den Haag geregeld wordt, komt er helemaal niets van terecht". „Die mlnlmum-cao's moeten wel een vrije uitloop naar boven heb ben. Maar altljd'op tijdelijke basis, zodat daar geen rechten aan ont leend kunnen worden. Zodat niet de hele vloer omhoog komt. Die vloer de cao-lonen is vast, maar het is wel mogelijk Incidenteel loon daar bovenuit te betalen. Bij partiële schaarste, bijvoorbeeld op de arbeidsmarkt. Is die schaarste weer verdwenen je lokt de men sen naar de plaatsen waar nog werk Is dan gaat dat extra er ook af". „Een gezonde economische politiek heeft vaak de schijn tegen, omdat wel duidelijk Is waar de pijn geleden wordt, maar de heilzame gevolgen niet zonder meer duidelijk zijn, al thans niet direct. Ik zou al blij zijn als die vloer blijft op het niveau, waar hij zich nu bevindt. Dan zijn we al een heel eind". Het doel en de uitkomst „Je kunt dit als econoom wel alle maal zeggen, maar de politiek heeft een heel andere invalshoek. Econo men hebben, denk ik, de neiging' om weinig te letten op de bedoelin gen van mensen, maar alleen op de uitkomsten. De politiek werkt vooral met bedoelingen. Dan zijn er allerlei dingen waar je niet met elkaar over kunt praten, omdat je op verschil lende golflengten zit. Zo ligt het po litiek goed kelners op zondag een hogere toeslag te geven, maar het gevolg is wel, dat allerlei etablisse menten daardoor nu op zondag moeten sluiten. Er ontstaat dus minder werk. Dan kijkt de econoom naar het laatste en de politicus naar het eerste". „De politicus streeft naar ethische zelfbevrediging. Hij streeft naar maximering van het aantal stem men: „Kernwapens het land uit en laat dan de Russen maar komen, mijn geweten is in eik geval wel zui ver". Ook op economisch gebied rekent de politiek de uitkomst niet; men telt alleen het doel. Misschien moet Je wel met belde rekening houden, ook de econoom die vooral let op de uitkomsten. Hij weet dik wijls niet eens wat de mensen echt bedoelen. Ik denk dat dat wel een sterk economisch denkraam is. Maar ach, bedoelingen „Je kunt altijd het beste de mensen nemen zoals ze zijn, ook in je per soonlijke leven. Toen Ik nog pro beerde de mensen om.me heen te veranderen, had ik wel eens ruzie, daarna eigenlijk niet meer. Dat moet je in de politiek ook doen. Als de mensen „laag bij de grond" zijn, zijn ze waarschijnlijk het gelukkigst bij een economisch, laag bij de gronds stelsel, waar het eigenbe lang zijn kansen krijgt". „Alle andere stelsels die we ken nen, behalve het kapitalisme, zijn idealistische stelsels, rnaar daar zijn de mensen ongelukkiger. Walc Omdat hier het stelsel er vd» mens is en daar de mens voe stelsel. Als men niet mee kq men dan wordt men of door h trinatie of door geweld aan h$i sel aangepast. Het stelsel i vooruit op de mensen". i I Nieuwe mens „Natuurlijk veranderen de mj wel de middeleeuwer sue niet naar eigenbelang mii kunt niet naar willekeur de veranderen onder het motto: i stelsel veranderen, dan verark de mensen wel mee. Dat is nee niet gebeurd. Zelfs op Cubiis Daar heeft men dat toclsi sterkst: „de nieuwe mens",l€ die is niet gekomen. En nu u dat, zonder er te veel ophef t maken, weer teruggedraaid eric den de belangenprikkels gelen weer ingevoerd. Al gaat hete niet van harte". e „Vooral de kerken, specialist goede bedoelingen, keuren it spraken dikwijls het kapitalist stelsel af, gewoon omdat het t< seerd is op strevingen die met keerd acht. Dat zal een ecok totaal niet aanspreken, war zegt: Wat leidt tot het beste l taat voor de mensen? Men zef eens, dat de mens bij brood i niet kan leven, maar in het kij iistische stelsel heeft hij wq meeste brood". „Ik geloof dat de mensen in b^j rijke mate met rust gelaten worden. Ik ben ook niet bang! mensen met eigenbelang. Ik bang voor idealisten; dat zij; bommengooiers. De Duitsers gen, toen ze idealistisch warej les kort en klein. Met een Df die van plan is op safari te gl Oost-Afrika, een Mercedes o. kleuren-tv te kopen en die ber, zich daarvoor in te spannen, zo'n Duitser heb ik liever te ri dan met de idealistische. Hun energie, die eerst in het vero van de wereld stak, is nu gesi in economisch presteren. Dat ze heel wat onschuldiger". r Dolgedraaid i „Ik denk dan ook niet dat de| tiek ooit omgebogen zal k(j worden in de richting die voi dereen het meest heilzaam f politiek gaat, met die ethischj vattingen over economische, seis, dikwijls niet zoals dat eig zou moeten. Zo van: wat pal beste bij de mensen. Dan konj met hun idealen. Maar met Iq maak je mensen ongelukkig, bij die Idealen te kort schlete verleiding Is dan ontzettend ze voor het stelsel pasklaar te ken, ze voortdurend te frust door te zeggen dat ze te laag gronds zijn en dat het eigent In feite minderwaardig is". „Als je dat voortdurend verc gaat dat langs Freudiaanse w den duur het sterkst evenwich storend werken. De boel draa lemaal dol. De belastlngh draait dol. Allerlei overheids lingen draalen dol. Het respec overheidsregelingen verdwijnt neemt het recht in eigen han< „Het mag allemaal nog net g worden, maar er zijn toch al nen dat men mensen de moi] snoeren. Dat doen mensen dl' zoveel respect hebben voel waarheid van de dag. Maar vindt dat Je goede argum hebt, dan moet je ze toch] steeds blijven zeggen. Ach soms wordt er wel naar je d terd, dan kom je ineens ergen van jezelf tegen. Dan heb je M best gedaan. Als je je mond H is dat niet te verontschuldigen dus prof. Hartog. 1

Leidse Courant | 1981 | | pagina 12