Jen ondeugdelijke juto is als f?en bom Jie opscherp staat „Autobranche wordt de nek omgedraaid. De auto wordt compleet uitgemolken" kwaliteit van het Nederlandse wagenpark gaat sterk achteruit, ïrpniet onaanzienlijk deel van de automobilisten is geneigd minder uit te geven aan het onderhoud van zijn voertuig. Gedeeltelijk snfit men dit op te vangen door zelf aan de auto te sleutelen, laat men de zaak eenvoudig op zijn beloop. De economische isie drukt steeds duidelijker zijn stempel op de huishoudporte- teinee. En aangezien niemand graag zijn auto aan de kant wil zet- probeert men hoe dan ook de kosten te drukken, sndien werkt de Staat bepaald niet mee aan de bevordering eB<de veiligheid op de weg. De auto is uitgeroepen tot de melkkoe 0Ohet jaar en de overheid trekt driftig aan de spenen van de auto- idc wie auto wil rijden moet steeds dieper in de buidel tasten. Een lel die toch al onderhevig is aan diverse aanslagen, r- 30VAG, ANWB en Rijkspolitie onderkennen het probleem. Men eeuwt om een wetgeving die de automobilist verplicht tot een ilmatige controle van zijn voertuig. Die wet is in de maak, maar het zover is houdt de kwaliteit van ons autobestand vrijwel ge- tred met de economische situatie. Kortom, het wordt er voorlo- piet beter door. eze vakantietijd wijzen de eerder genoemde Instanties nog eens rukkelijk op de gevaarlijke situatie op de weg. „Een ondeugde- jauto is als een bom die op scherp staat", aldus BOVAG-lid M. -4man, die samen met vertegenwoordigers van de Rijkspolitie en LfNWB zijn visie geeft op de noodzaak van gedegen auto-onder- ï- yiap voor c Ir een of i „Jnhaas st „ichikt niel HAAG „Ik wil de auto- bilist in drie groepen onder delen", zegt BOVAG-lid J. sman. „Op de eerste plaats l je de zakenman, ten tweede particulier en tot de derde jorie behoort de particulie- ijder die zich aan een be id budget te houden heeft. te praktijk leert dat jé in de g|ate groep de mensen vindt niet alleen bezuinigen op auto, maar bovendien met ragen knoeien. Men rotzooit ir wat aan. Hoe vaak zie je een auto met één band op trottoir staan met een vent onder die wagen is gekro- Op zich al zeer riskant, -har meneer levert ook nog zijn "Mirage aan de vervuiling van ge milieu, want bij het olie ver- xlsen laat hij rustig de oude r» weglopen in de put. Zo'n d i-het-zelver is op den duur irJl meer geld aan zijn auto Ijt dan iemand die naar een end automobielbedrijf stapt, ucpt uiteindelijk verricht hij nfehts deelarbeid. Hij is niet in •pat zijn auto aan een volledige 70>OO-kilometerbeurt te onder- rpen. Oppassen is de bood- ylap voor de automobilist die i|j an(jere willekeurige stapt. Die beunhaas niet over gereedschap ir een speciaal merk. Ik zal t voorbeeld geven. Als je een r itrommel wilt vervangen heb daarvoor speciaal gereed- fc' lap nodig. Gebruikt de beun- la universeel gereedschap n1 ia de kans op beschadiging eij die trommel zeer groot. Dit g,irt gevallen kom ik in de r-kt ijk vrijwel dagelijks tegen". dweet dat er bij het publiek een raere angst bestaat voor een hoge n^ning. Uiteraard zijn de arbeids- g ten hoog, maar de angst dat de 'it bij een bonafide dealer gesne- wordt is niet terecht. Wij staan Ier zeer strenge controle van ne Importeurs. Klachten kunnen s leiden tot het ontnemen van dealerschap. Kijk, een automo- 'iX die zijn auto niet regelmatig controleren kan daar voordeel u hebben maar ook veel pech. Cij- ul heb ik niet maar de praktijk 3ut me, dat de rijder die te veel op kosten wil besparen een gevaar 9ip de weg. Ik wil de consument DOrschuwen. Je vergroeit namelijk dj) je auto. Je merkt de achteruit- ig vaak niet. Een deskundige j nteur constateert die achteruit- Jg wel. Laat Je je auto op gezette Ssn controleren dan ben je abso- goedkoper uit dan wanneer je e*maar mee blijft doorrijden. Elke r D00 kilometer acht ik ideaal. ar zeker niet langer ongecontro- rd doorrijden dan 15.000 tot D00 kilometer, onafhankelijk van dj merk auto waarin je rijdt. Doe ruim voor de vakantie, zeker als Jiaar het buitenland gaat. Want ,kost een vermogen om je auto te laten slepen". ,sfeman wijst verder op de nood- eik van een wet op de verplichte [dring. „In Zweden bijvoorbeeld i^taat een dergelijke wet al jaren, t wagenpark is daar ouder dan ons maar wel beter. De Neder- dse Staat werkt de huidige situa- in de hand. Met machteloze ede zie ik hoe onze branche wur- id langzaam de nek wordt omge- laid. De auto wordt uitgemolken, bm alleen al de diverse belastin- f> die worden geheven voordat de lo van de fabriek bij de consu- int is beland. Een halve auto is I) al opgeofferd aan de Staat, far komen na aanschaf nog eens loze accijnzen bij. Van mij mogen 3 automobilisten In opstand ko- fn. Een stuk burgerlijke onge- Orzaamheid. Dan Is het dacht ik heel snel afgelopen met deze bela chelijke toestand". Wantrouwig Niet alleen In Nederland, maar ook internationaal is de auto als belas tingobject ontdekt. In het jaar 1979-1980 is de verkoop van nieu we auto's met 22 procent terugge lopen. Tot en met mei 1980 nog eens met 13 procent. „De klant wil op het ogenblik langer met zijn auto doen. Dat leidt, zeker wat de duur dere auto's betreft, tot een ver hoogde activiteit in de werkplaats. Ons tarief ligt nauwelijks boven dat van een huisschilder. De klant hoeft echt niet wantrouwig te zijn bij een erkend bedrijf. Vraag gerust naar de conditie van de wagen en be spreek met de chef van de werk plaats wat er aan moet gebeuren. De klant weet dan waar hij aan toe Is". „Zelfs verkeerscontroles schieten te kort. Een politieagent kan een paar zaken controleren maar is niet in staat op straat de auto aan een technisch onderzoek te onderwer pen. Die controle Is onvoldoende. Er zijn te weinig autotechnische mensen op de weg. Echt, we zitten hier in ons land met een kwakke lend wagenpark. Per jaar gaat de zaak met zo'n vijftien procent ach teruit. De verplichte keuring is dan ook hoog nodig". Verplichte keuring Nederland telt zeventien verkeers- groepen van de Rijkspolitie. Adju dant Tienstra Is vervangend groepscommandant van een van die verkeersgroepen. Zij behartigen „Terecht bezuinigt men op de auto, maar men moet wel weten hoever men gaan kan" de goede doorstroming van het ver keer. Inherent hieraan zijn techni sche controles. Adjudant Tienstra is uiterst voorzichtig als het om cijfers gaat maar ook hij bespeurt dat technische gebreken aan de auto steeds meer toenemen. Tienstra: „Onze technische afdeling heeft in het laatste half jaar ongeveer twee maal zoveel tekortkomingen aan auto's geconstateerd als vorig jaar om deze tijd. Ik heb het sterke ver moeden dat dit te maken heeft met achterstallig onderhoud. De kleine gebreken nemen toe. Aan uitlaten, banden, handremmen en verlich ting. Typisch zaken die normaal bij een 10.000-kilometerbeurt aan het licht komen. De wet op de verplich te keuring is zonder meer een noodzaak. Een wet ontstaat Immers uit noodzaak, op impulsen in onze samenleving". Schrikbarend De heer Eggink, hoofd van de sur veillance-afdeling van de Verkeers- groep onderstreept de woorden van adjudant Tienstra. Eggink: „Het aantal technische gebreken is schrikbarend hoog. Als je tijdens een surveillance er willekeurig een auto uitpakt is het vrijwel onmiddel lijk raak. Dat kan variëren van een lekke uitlaat tot een voertuig dat rijp is voor de sloop. „Ach me neer", zeggen de mensen dan, „ik wist niet dat het zo erg was". Maar ook een leek kan zien dat hij met gladde banden rijdt. Daar hoef je echt geen specialist voor te zijn". Evenals Hulsman merkt hij op, dat iedere automobilist met zijn wagen vergroeit. „Men merkt de tekortko mingen niet meer. Daarom is een Links: Vooral met de vakan tie voor de deur worden er veel auto's verkocht. En daar zijn heel wat kneusjes bij. regelmatige controlebeurt bij een deskundig bedrijf zo belangrijk". Adjudant Tienstra vult aan: „Zeker voor de vakantie. Dat geldt ook voor bezitters van een caravan. Controleer vooral trekhaken. Als de caravan losraakt heb je opeens twee aparte voertuigen. Ook kijken naar schokdempers en de juiste be lading kiezen. Een dergelijke inves tering heb je er zo uit. Bovendien moet men ook aan andere wegge bruikers denken. Het eigenbelang mag niet prevaleren". Tenslotte komen er nog wat cijfers op tafel, die betrekking hebben op het door deze Rijkspolitiegroep te controleren gebied. In één maand werden tijdens een controle 245 technische gebreken geconsta teerd. Maar liefst 210 wagens on dergingen een technisch onderzoek na een aanrijding en werden on deugdelijk bevonden. De cijfers lie gen er niet om. Bezuinigen Dezelfde woorden spreekt de heer C. M. van de Kamp uit. Hij is chef van een van de 25 technostations van de ANWB. Ook hij wijst op een regelmatige controle, maar voegt er wel aan toe dat de automobilist best zelf in staat is op enige auto- technische zaken te letten en zo no dig kleine gebreken te verhelpen. Van de Kamp: „Terecht bezuinigt men óók op de auto. Als men maar weet op welke onderdelen men kan bezuinigen. Een paar bougies zijn zo verwisseld en een luchtfilter con troleren Is ook niet zo moeilijk. Het zelfde geldt voor het blaadje van de ruitenwisser. Dat zijn zaken die niet specifiek met veiligheid hebben te „Het aantal technische gebreken gaat de laatste tijd schrikbarend omhoog" maken. Dat laatste, die veiligheid dus, is puur specialistisch werk. Dat dient door een deskundig bedrijf te gebeuren". „Wij van de ANWB propageren de auto om de 15.000 tot 20.000 kilo meter te laten controleren. Het hangt er vanaf wat voor auto je hebt. Wij geven de automobilist het advies economisch auto te rijden. Ik wil beslist geen nare dingen zeggen maar als je zomaar naar een garage stapt geef je ze in feite carte blan che. Het is beter de auto technisch te laten keuren door een onpartijdi ge instantie en aangezien die er in ons land niet zoveel zijn komt men automatisch bij ons terecht. Ook Veilig Verkeer Nederland is niet on afhankelijk gezien de banden met de BOVAG. Bij ons wordt een auto alleen gecontroleerd. Verder niets. Wel geven we het advies wat er aan de auto gedaan moet worden. Voor zo'n technische keuring vragen wij 132 gulden. Op zich een aardig be drag maar het werkt wel kostenbe sparend hoe gek het ook mag klin ken. Men is dacht ik terecht bang voor hoge rekeningen". Herstel na schade Een recent onderzoek van de ANWB heeft aan het licht gebracht, dat het herstel na schade vaak slecht wordt gedaan. Er wordt dik wijls op een verschrikkelijke manier met bedragen gerotzooid. Wij heb ben bekeken of na een expertise rapport datgene was uitgevoerd wat er uitgevoerd had moeten wor den. Zo'n expertiserapport wordt door de expert na overleg met de werkplaats opgesteld na het bekij ken van de schade bij een aanrij ding. De BOVAG heeft ons dat on derzoeksrapport niet in dank afge nomen. Maar wij zijn een vereniging van automobilisten. Wij werken niet commercieel. Wel geven we na een keuring alle gewenste informatie over wat er werkelijk aan de auto moet gebeuren. Niet voor niets la ten grote bedrijven, waaronder ver zekeringsmaatschappijen, jaarlijks de auto bij ons keuren. Dat doen ze heus niet omdat ze de ANWB zo aardig vinden". „Verder geven wij cursussen Pech Onderweg. Ook dat kan een bespa ring van de kosten betekenen. Door deze cursus krijgt men een inzicht van hetgeen er onder de motorkap gebeurt, ledereen kan die cursus volgen. Contactpuntjes afstellen vormt dan geen probleem meer. Ook dat is economisch autorijden". Beleid overheid Van de Kamp is aanzienlijk minder te spreken over het beleid van de overheid. „Dit wordt te gek. De vraag is hoe lang pikt men dit nog in Nederland? Kijken we naar de ons omringende landen dan wordt ook daar de auto flink belast. Maar in Duitsland bijvoorbeeld ligt dat aanzienlijk lager dan in ons land. Echt, de Nederlander laat zijn auto niet gemakkelijk staan. Door de auto te veel te belasten werkt de Staat mee aan de onveiligheid op de weg. Het werkt bovendien het zwartrijden in de hand. Nee, ik heb er geen goed woord voor over. In Den Haag heeft men jammer ge noeg nog steeds niet door wat er aan de hand is". Ook over de wet op de verplichte keuring heeft Van de Kamp zijn be denkingen. „De ANWB heeft heel recent laten weten wel mee te wil len werken mits de Staat niet ver plicht stelt dat de 2,5 miljoen leden hun auto naar een commercieel be drijf moeten brengen. Ook bij ons moet men terecht kunnen al begrij pen wij best dat we de stroom dan nauwelijks aan zullen kunnen. Dat geldt nu al tijdens de vakantiepiek". Keuring vóór aankoop Juist voor de vakanties verwisselen auto's nog al eens van eigenaar. Van de Kamp wijst nadrukkeliijk op het belang de wagen voor de aan schaf door de ANWB te laten keu ren. „Helaas zien we nog te vaak dat mensen pas bij ons komen als de auto is gekocht. Triest, want er zijn heel wat handelaren die ook een slechte auto verkopen. Ook dat ding moet de deur uit. Soms pro beer ik tijdens een telefoongesprek duidelijk te maken, dat iemand op een bepaald adres beter geen auto kan kopen. Dat zeg ik dan niet rechtstreeks maar naar mijn me ning duidelijk genoeg. Uiteindelijk zit ik ervoor om het belang van de autorijder te behartigen en niet dat van de autoverkoper. Je kunt bij de aankoop niet voorzichtig genoeg zijn. Is de auto eenmaal gekocht, dan is het voor de koper raadzaam de auto eenmaal per jaar te laten controleren op eventuele gebre ken". „Gelukkig zien we dat mensen uit alle lagen van de bevolking hier ko men. Bovendien constateren we hier in toenemende mate oudere auto's. Men wil langer met zijn auto doen en de economische recessie is hier niet vreemd aan. Niettemin is het moeilijk te schatten, hoe groot het percentage is dat zijn auto re gelmatig laat keuren. Ik kan alleen maar zeggen, ga naar een erkend bedrijf dat goed bekend staat en vraag naar een degelijke garantie. En natuurlijk, maar dat heb ik al va ker gezegd, op gezette tijden de wagen laten controleren. Dat scheelt geld. het voorkomt narig heid en komt de veiligheid op de weg ten go 4

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11