F Hongermarsen' in Poolse steden endtijd Zdevisie- eclame erdubbeld ran Agt houdt been stijf: ieuwe onderhandelingen Studie beurzen verhoogd Vakantieganger heeft in Nederland plaats genoeg PROTEST TEGEN ENORME PRIJSSTIJGINGEN Nederland mag weer op Noordzeeharing vissen romfietser over et hoofd gezien jbraak in snackbar Motor rijdt tegen hek DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Vrijdag 24 juli 1981,71e jaargang no. 22022 Uitgave Westerpers. behorende tot SijthoH Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas. Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, jaar/ 202,30, Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers/ 0,70. Nieuwe science-fiction-serie „Galactica" over bemanningg van aards ruimteschip (Ned. I 19.25 uur). Spraakverwarrend spelprogramma „Babbelonie" met o.a. Henk Molenberg en Albert Mol (Ned. II 21.15 uur). Af en toe een bui, maar ook enkele opklaringen. Middag- temperatuur omstreeks 17 gra den. Matige, naar west tot noordwest draaiende wind. Morgen zon op: 5.50. Onder: 21.42. Schev. hoogw.: 9.49 en 22.25. Laagw.: 5.21 en 17.54. Te dik voor de schoolbank HEERENVEEN Het komt de laatste jaren veel voor dat scholen behoefte hebben aan verstelbaar meubilair om kinderen die te lang, te groot of te dik zijn, ook een zitplaats te bie den. Om deze reden heeft het bestuurscollege van Heerenveen besloten om tien verstelbare banken-sets aan te schaffen. De verstel bare meubelen zijn alleen bestemd voor leerlingen die er noodzakelijkerwijs ge bruik van moeten maken, hetgeen zij met een medi sche verklaring moeten be wijzen. Rita onder curatele Rita Hayworth, dé pln-up van de Amerikaanse film uit de jaren na de tweede wereldoorlog Is giste ren onder curaltele van haar dochter geplaatst. Yasmin Khan, geboren uit het huwelijk met wij len Ali Khan, zal de financiële be slommeringen van haar moeder overnemen omdat zij een herse- naandoening heeft die leidt tot voortijdige seniliteit. Brazilië wordt van krokodillen beroofd RIO DE JANEIRO Ondanks een internationaal verbod op de handel van wild en produkten ge maakt van vreemde diersoorten, dreigt met name Brazilië te wor den beroofd van zijn krokodillen. De grote vraag uit de westerse we reld naar krokodillenleer houdt de jacht op kaaimannen en de smok kel in hun huiden levend. De au toriteiten staan veelal machteloos tegenover de uitstekend uitgeruste en georganiseerde smokkelaars, die er bovendien altijd met lichte straffen vanaf komen. Volgens schattingen gaat alleen al in de krokodillenhandel in West-Duits- land jaarlijks een bedrag om van meer dan 100 miljoen gulden. Politie zet wekker af TIEL Een gezin in de Hoogein- desestraat in Tiel is in de afgelopen week herhaaldelijk om vier in de nacht in de slaap gestoord door vrolijke muziek. Eerst werd ge dacht aan een feestje, maar elke nacht die herrie werd te gek. Nadat de politie van de feestvierder op de hoogte werd gebracht en „het ge luid" gelokaliseerd had, werd er bij een huis aangebeld. De politie for ceerde de deur toen niemand open deed. Er was niemand thuis, want de bewoners waren op vakantie in Turkije en de nachtbraker was een wekkerradio die elke nacht om vier uur „feestvierde". Vlieger in aanvaring met reclamesleep EERSEL De politie van Eer- sel (NB) onderzoekt hoe het ge komen is dat woensdagmiddag een reclamesleep van een vlieg tuigje in aanvaring kwam met een grote vlieger. Beide vielen in een aardappelveld. Het vlieg tuigje kon na de aanvaring vei lig landen op het vliegveld Bu- del. Volgens de politie is het mogelijk dat de lijn van de vlie ger tegen de sleep is aangeko men zodat deze van het vlieg tuig losbrak. Maar ook kan het zijn dat de reclamesleep spon taan is afgebroken en in zijn val de vlieger meenam. De Dienst Luchtvaart van de rijkspolitie is bij het onderzoek betrokken. Geen interesse bijstandtrekkers voor huizenruil GRONINGEN Het plan van de Groningse WV en de sociale dienst in deze stad om bijstandtrekkers een goedkope vakantie te bezorgen is zo goed als .mislukt. Het was de be doeling van deze instan ties te bemiddelen bij huizenruil tussen Gro ningers en Eindhovena- ren. In Groningen gaven vijftig mensen zich op, maar in Eindhoven was de interesse minimaal: vijf belangstellenden meldden zich. HAAG De televisiere- beschikbare jd wordt uit- d van drie zes uur per Dit heeft de terraad van besloten op el van mi- Gardeniers cultuur, re- t en maat- pelijk werk. tbreiding van jd voor tv-re- houdt ver met de voor- len zendtijd- iding voor te- De NOS jjiier nog over en, maar het t tot de uit- ng van de re- eendtijd is al »en om bij een !f besluit van IS, geen tijd te zen. ister laerts we ;emeester doorn en onzer ver vers HAAG De ;e CDA-mi- van volks- esting en elijke orde jonkheer drs. leelaerts van ïnd wordt met g van 1 sep- :r aanstaande —meester van >orn. Hij le heer Dijck- •r op die ge maakt van de regeling. de heer :rts van Blok- ninister werd, ij burgemees- Amstel- Hij is 48 jaar derlands Her- WARSCHAU In de Poolse stad Kutno zal morgen een „hongermars" worden gehouden uit pro test tegen wat de onafhan kelijke Poolse vakbond Solidariteit „de chaos op de markt" noemt. Volgen de week zal ook in Lodz, Polens tweede grote stad, gedemonstreerd worden 'als de voedselsituatie niet verbeterd. Gisteren hebben de autoriteiten nadere bij zonderheden bekend ge maakt over de reeds aan gekondigde verhoging van de voedselprijzen. Volgens voorzitter van de staats commissie voor prijzen Krasinski zijn de prijsverhogingen nodig om te voorkomen dat de Polen aan het einde van het jaar in lan ge rijen moeten staan voor lege winkels. De maatregelen moeten de overheidssubsidie vervangen en de druk op de markt wegne men. Volgens de maatregelen stijgen de prijzen van sommige elementaire levensmiddelen als brood en suiker met vierhonderd procent. Gisteren zijn nadere bijzonderhe den bekend gemaakt over de re geling rond de luchtvaartmaat schappij. De door de regering aangewezen kandidaat, lucht-' machtgeneraal Kowalski, wordt in verband met het militaire be lang algemeen directeur. De kan didaat van de vakbond onderdi recteur, speciaal belast met het economisch beleid. Ook nu moe ten Polen lang in de rij staan om op vertoon van bonnen, voedsel te ko pen. an onze parlementaire redactie) HAAG Tussen de CDA-fractie jds en de fracties van PvdA en D'66 zijds heerst groot verschil van me iver de vraag of over de voorstellen e informateurs opnieuw onderhan- kan worden. De CDA-fractie meent el nieuwe onderhandelingen wel de- mogelijk zijn, maar PvdA en D'66 n zich op het standpunt dat er geen pende wijzigingen meer in de voor- n van de informateurs mogen wor- angebracht. ie informateurs Lubbers, De Koning en ?hijn hebben gisteren via hun woord voerder, laten weten niet van plan te zijn de onderhandelingen met de drie fractievoorzit ters Den Uyl, Van Agt en Terlouw te her openen. Wel willen zij nog over een aantal zaken „praten". Zij zullen ook niet voldoen aan het verzoek van de CDA-fractie, zich op sociaal-economisch en financieel gebied op nieuw te laten adviseren door de president van de Nederlandse Bank, Zijlstra, en de werkgevers- en werknemersorganisaties. Wel zijn de informateurs bereid de punten, waartegen de fracties bezwaren hadden geuit, nog eens nader te verduidelijken. Van daag en maandag zullen de informateurs het overleg met de fractievoorzitters voortzetten, teneinde over een aantal kwesties te spreken die in de voorstellen van de informateurs onvoldoende of nog helemaal niet geregeld zijn, zoals: de verdeling van de taken tussen de minis teries van sociale zaken en economische za-. ken; de verdeling van de staatssecretarissen en de taakomschrijving van met name de beide CDA-staatssecretarissen op Onderwijs; de kernwapenparagraaf, die CDA-fractie- leider Van Agt tot nu toe nog niet voor zijn rekening hèeft willen nemen. Verkoop per foto Een bladzijde uit de „catalogus" van een Colom biaanse advo caat. Assistenten van deze man hebben baby's ontvoerd uit ar menwijken in Bo gota. Die werden vervolgens ver kocht aan echt paren in onder andere Neder- land, Frankrijk en ^lf de Verenigde Staten. De advo caat en een aan tal medewerkers van de Colom biaanse kinder bescherming zijn gearresteerd. De onderzoekers zeggen over fo to's van zeker vijftig kinderen te beschikken. Op de foto rechts een onbekende moeder met haar kind in het zie kenhuis in bogota waar volgens de politie kinderen werden verhan deld. DEN HAAG De toelagen voor stu denten in het beroepsonderwijs en het wetenschappelijk onderwijs gaan om hoog. Het maximale bedrag dat een uit wonende student komend jaar kan krijgen is 10.490 gulden. Voor een stu dent die nog thuis woont is dat 7070 gulden. Deze bedragen zijn exclusief college- en inschrijvingsgeld en eventu ele reiskostenvergoeding. Het ministerie van onderwijs en weten schappen heeft dit gisteren bekendge maakt. Aanstaande kleuterleidsters kun nen maximaal 8690 gulden toelage krijgen als zij niet meer thuis wonen; voor meisjes die nog bij hun ouders wonen is het maxi mum 5270 gulden. Deze toelagen worden deels als beurs, deels als renteloos voor schot gegeven. Ook de tegemoetkomingen in de studie kosten voor leerlingen in het voortgezet onderwijs zijn verhoogd. Het ministerie heeft de volgende maximumbedragen (af hankelijk van het inkomen van de ou ders) vastgesteld: 380 gulden voor lager beroepsonderwijs, lavo en mavo; 490 gul den voor havo, atheneum, gymnasium, meao, mhno, middelbaar nautisch onder wijs en middelbaar sociaal en pedagogisch onderwijs; 630 gulden voor middelbaar agrarisch, technisch en middenstandson- derwijs, 820 gulden voor het eerste leer jaar mts, de opleiding voor sportleider en de opleiding voor verpleegkundige. Thuiswonende studenten kunnen verder nog in aanmerking komen reiskostenver goeding. Leerlingen die op kamers of in een internaat wonen kunnen een tege moetkoming van maximaal 2070 gulden (jonger dan achttien) of 4090 (achttien jaar en ouder) krijgen. Voor leerlingen van zestien en zeventien jaar is nog een toe slag van 1620 gulden maximaal mogelijk. VOORSTEL EG-COMMISSIE: DEN HAAG Nederland zal de rest van dit jaar 12.000 ton haring mogen vangen, waarvan 3.000 ton in de wate ren ten westen van Schotland en 9.000 ton in het zuidelijk deel van de Noord zee. Dit blijkt uit de voorstellen die de EG-commissie, het dagelijks bestuur van de Gemeenschap, heeft geformu leerd voor het visserij be raad maandag in Brussel. De commissie heeft zich ge baseerd op rapporten van verschillen de biologen. Zoals bekend was de ha ringvangst in de Noordzee vijf jaar verboden. Totaal kan dit jaar volgens de commissie 65.000 ton haring gevangen worden voor de kust van Schotland, en 19.000 ton in de Noordzee. Eén en ander zonder gevaar voor de visstand. De EG-commissie wil voorts 10.000 ton Schotse haren toewijzen aan Noorse vissers. In ruil hiervoor zou den de Noren de EG-lidstaten moeten toe staan in haar wateren op kabeljauw en wijting te vissen. Ook Nederlandse vissers zouden van zo'n akkoord kunnen profite- iENHEIM De 63-jarige C.T. uit Sassenheim is gister- ag met rugletsel opgenomen in het Academisch Zie- nis in Leiden. an raakte gewond toen hij werd aangereden door een auto, tl hij met zijn brommer op het fietspad van de Hoofdstraat De 44-jarige autobestuurder C.B. uit Sassenheim zag hem het hoofd toen hij een inrit in wilde rijden. [WIJK Bij een inbraak is vannacht ruim 300 gulden ilen uit een snackbar aan het Hoornesplein. luiers zijn de winkel binnengekomen door een ruitje van de in te slaan. Zij forceerden de kassa waar slechts vijftien in inzat, maar namen ook een doos mee die 300 gulden be- DEN HAAG De vakantieganger die het druilerige weer in Nederland ver kiest boven het zweterige gedrang op de overvolle campings in Zuid- Frankrijk, kan nog vrijwel overal te recht. Hotels, pen sions en campings zijn redelijk vol, maar bieden nog plaats. Moeilijker is het echter een vakantiehuisje te vinden, zo blijkt uit cijfers van het Nationaal Bureau van Toerisme (NBT). In vergelijking met verleden jaar zijn vol gens het NBT de Ne derlandse campings aanzienlijk beter be zet. Hotels en pen sions doen vergeleken met vorig jaar iets minder goede zaken, met te verwachten bezettingspercentages van 65 en 75. De toeristische belangstelling coon- centreert zich op de kustprovincies en Waddeneilanden en de provincie Drenthe. Volgens het NBT is op Terschelling niet temin nog een zee van ruimte. LEIDEN Een 18-jarige Leidenaar is gistermiddag met gekneusde en geschaaf de benen in het Academisch Ziekenhuis opgenomen na een ongeval op de Maresin- geL Hij reed daar met zijn motor in de bocht ter hoogte van de Pasteurstraat en wilde een on effenheid in de weg ontwij ken. Daarbij verloor hij de macht over net stuur en reed aan de overkant van de weg tegen de omheining van het slachthuis aan. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabezorgd.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1