deTijd B KOW Er J r» Levenslang voor Agca HP d0ENE BUITENLAND Spaans koningspaar niet naar bruiloft van de eeuw si-:.\ts B AVAILXBIJ: wei )i )i\G AÜGELIKQUSS! Bomaanslagen in Genève en Piraeus Drastische prijsverhoging levensmiddelen in Polen Labour heeft schema vo uittreden EG Zesvoudige moord in Zuid-Frankrijk LETpSE COURANT/ DONDERDAG 23 JULI 1981 PAGINA 8 NAVO- OPPERBEVELHEBBER: Geheime documenten kunnen Europa overtuigen van Russische dreiging BRUSSEL De opperbevel hebber van de Navo-strijd- krachten in Europa, de Ame rikaanse generaal Bernard Rogers, heeft deze week op zijn hoofdkwartier in Brus sel gezegd dat de Ameri kaanse veiligheidsdiensten geheime gegevens over de ussische bewapening moe ten vrijgeven om de Euro peanen te overtuigen van de Russische dreiging. De Amerikaanse minister van defensie Weinberger heeft enige tijd geleden aangeboden een aangepaste versie v^n een uiterst geheim rapport over de Russische SS20-raketten te pu bliceren, om Europa de nood zaak van plaatsing van kern- raketten duidelijk te maken. Diverse veiligheidsdiensten zijn echter bang dat de Russen door dergelijke publicaties te veel te weten komen over het functioneren van de diensten. Russen gebruiken dum - dumkogels LONDEN Russische sol daten worden sinds kort uit gerust met de beruchte „dum-dumkogels". Dit staat in het vandaag uitgekomen gezaghebbende jaarboek voor wapens .Jane's in fantry weapons". Dum-dumkogels, bij verschei dene internationale conventies verboden, veroorzaken grote wonden, omdat ze uit elkaar spatten zodra ze hun doel ra ken. De kogel is bestemd voor de Russische ak74-geweren, een nieuwe versie van de ou dere Kalasjnikov, die door ex perts wordt beschouwd als een van de beste geweren die ooit zijn gemaakt. „Jane's" maakt ook melding van een door West-Duitsland ontwikkeld geweer dat kogels zonder huls afschiet Het revolutionaire wapen kan de traditionele vuurwapens overbodig maken. Afghanen vragen congres-VS om meer hulp WASHINGTON Twee vertegenwoordigers van het Afghaanse verzet zijn giste ren verschenen voor de sub commissie van het Huis van Afgevaardigden voor de mensenrechten en de Con grescommissie voor de vei ligheid en samenwerking in Europa. Zij vroegen om „echte hulp" De vertegenwoordigers waren de studente „Nahid" uit Ka boel en Malik Mohammed Hoessein, een der leiders van het verzet. „Nahib" vroeg de Amerikaanse regering om met spoed meer hulp te geven. „De Russen schieten vanuit heli kopters", zei ze, „maar wat zij ook ondernemen, het volk kunnen ze er niet onder krij- gen". ROTSPUNT STRUIKELBLOK 99 (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De onverwachte weigering van koning Juan Carlos en koningin So phia van Spanje om op 29 juli in Londen het huwelijk van de Britse kroonprins Charles en Lady Diana bij te wonen, op grond van het feit dat het jonge paar via Gibraltar op huwelijksreis zal gaan, heeft geleid tot een grote Spaans-Britse diplo matieke rel. De Spanjaarden beschouwen het als een bele diging dat het jonge paar vanuit de marineba sis van Gibraltar, de laatste Britse kolonie in Europa, aan de cruise in de Middellandse Zee begint Sommige Britten beschouwen de Spaanse reactie echter als een belediging. Conservatieve Lagerhuisleden dringen er op aan de steun in verband met de Spaanse aan vraag tot lidmaatschap van de EEG en de 99 NAVO op te zeggen. Het Brftse Hogerhuis heeft gisteren vóór volwaardig staatsburger schap van de bewoners van Gibraltar ge stemd. De meeste inwoners van de Rots wil len hun gunstige Britse nationaliteit niet ver liezen. Uit Madrid werd gisteren gemeld, dat Spaan se ambtenaren vergeefse pogingen gedaan hebben om Buckingham Palace te bewegen een ander vertrekpunt te kiezen. Het Spaanse koningspaar is al geruime tijd geleden door de Britse vorstin uitgenodigd op het huwelijk. De invitatie werd in dank aanvaard. De rela tie met de Britse koninklijke familie is erg goed. In de jaren zeventig hebben Juan Car los en saofia het huwelijk van prinses Anne bijgewoond. Koningin Sophia en haar kinde ren brengen geregeld privé-bezoeken aan Groot-Brittannië. is» i i I!S SI. 1 émt De tribunes langse de route waarlangs de bruidsstoet komende woensdag zal trekken zijn nu nog leeg... ,,.dIIJT, .gifiüiill.L TOURIST TRAVEL AGENCY In Piraeus veroorzaakten bommen een ravage. GENVE Op het centraal station van het Zwitserse Genè ve zijn gisteren twee bommen ontploft Bij deze explosies, de vierde binnen een week, zijn vier mensen gewond ge raakt Een bom in het Griekse Pireaus koste drie mensen het leven. Eerder deze week ontploften bommen in andere Zwitserse ste den. De verantwoordelijk werd toen opgeëist door de Armeense „organisatie van de 9e juli". Die eist vrijlating van een geestver want die gevangen zit wegens moord op een lid van de Turkse ambassade. Twee onbekenden hebben gisteren een overval gepleegd op een scheepvaartkantoor in de havenstad Pireaus, bij Athene. Bij de aanslag zijn drie mensen gedood en meer dan zeventig gewond. De daders drongen met automatische geweren het kantoor bin nen en lieten bij hun aftocht een bom achter die onmiddellijk explodeerde. De Griekse autoriteiten tasten omtrent het motief volledig in het duister. PROCES ROEPT VRAAGTEKENS OP (Van onze correspondent Cees Manders) ROME De 23-jarige Mehmet All Agca is door de Romeinse rechtbank veroordeeld tot levenslang voor de aan slag op de paus en het verwonden van twee vrouwelijke pelgrims op 23 mei. Hij kreeg nog tien jaar extra voor klei ne vergrijpen als verboden wapenbezit en een vals paspoort Agca moet het eerste jaar van zijn straf in een isoleer cel doorbrengen. Agca, uit protest afwezig, werd door zijn advocaat omschreven als een godsdiens tfanaticus die erkenning zocht. In zijn pleidooi, dat slechts een uur duurde, trachtte de advocaat aan te tonen dat van een internationaal complot geen sprake is en dat Agca de aanslag in zijn eentje heeft voorbereid. De jury en de twee rechters hadden zeven uur nodig om tot een uit spraak te komen. De veroordeelde heeft drie dagen de tijd om tegen het vonnis in beroep te gaan. Het proces heeft niet iedereen bevredigd. Daarvoor duurde het te kort en lag teveel nadruk op de tv-camera's: en de publici teit. Agca gaf er na de eerste dag al de brui aan. Waarschijnlijk zouden velen in zijn positie ook voor de eer bedankt heb ben. De verdachte kon door het ontbre ken van een vertaalinstallatie de woorden van rechters, openbare aanklager of getui gen niet volgen. Anderzijds waren tv- en bandopnamen wel toegestaan. In Neder land zou het eerste verplicht aanwezig en het laatste strikt verboden zijn. Ook het rommelige karakter van de zit ting zou in Nederland niet voorkomen. De microfoon, die de president met een van de andere rechters moest delen, viel enke le keren om en moest zelfs af en toe door een ander worden vastgehouden. Erger is echter nog dat onvoldoende werd inge gaan op de motieven van de verdachte. Hoe deze psychologisch in elkaar zit, iets wat in Nederland centraal zou staan, werd alleen behandeld door zijn advocaat. Die citeerde slechts een psychiater die kort na de aanslag in een krante-interview over Agca had gesproken. Tijdens het proces is meer nadruk gelegd op de goede kwalitei ten van de paus, dan op de beweeegrede- nen van de verdachte. Rode Brigades kondigen vrijlatingen aan ROME De Italiaanse ui terst linkse terroristische Rode Brigades hebben in Milaan en Napels bekendge maakt, dat zij twee ontvoer den zullen vrijlaten. Het zijn de op 27 april ontvoerde politicus Ciro Cirillo en de op 3 juni ontvoerde Renzo Sandrucci, een hoge functio naris van de autofabriek Alfa Romeo. Het communiqué dat in Napels werd verstrekt zegt dat de fa milie van Cirillo en diens par tij, de christen-democraten, ongeveer drie miljoen gulden losgeld hebben betaald. De verklaringen laten in het mid den wanneer de twee vrij zul len komen. Het lot van een derde ontvoerde is nog onze ker. Roberto Peci, broer van de voormalige terrorist Patri- zio Peci, is op 10 juni in han den van de terroristen geval len, die gedreigd hebben hem te zullen vermoorden, zoals op 5 juli met de directeur van de chemische fabriek Montedi son, Giuseppe Taliercio, was gebeurd. WARSCHAU In Po len gaan de prijzen van levensmiddelen sterk omhoog. De staatscom missie voor de prijzen heeft meegedeeld dat in eerste aanleg de prijzen van de belangrijkste le vensmiddelen omhoog gaan. Zowel brood, meel als suiker worden in de loop van dit jaar tussen de 100 en 400 procent duurder. Op het ogenblik zijn de pro- duktiekosten van vrijwel alle levensmiddelen in Polen ho ger dan de verkoopprijs. Melk bijvoorbeeld kost in de winkel maar een kwart van wat de boer ervoor krijgt. De werknemers in Polen zul len voor de stijging van de kosten van het levensonder houd schadeloos worden ge steld door loonsverhogingen in fasen. De mensen met een be ter salaris zullen die compen satie echter maar gedeeltelijk in geld krijgen. Voor de rest zullen ze genoegen moeten ne men met schuldbewijzen van de staat. Er is op het ogenblik in Polen sprake van een gel- doverschot. Met andere woor den: er is meer geld dan er goederen zijn. Volgens de prij- zencommissie kan op het ogenblik maar aan zeventig procent van de vraag worden voldaan. Daarin komt voorlo pig allesbehalve verbetering. In Warschau is gisteren op so bere wijze de 37e verjaardag van de stichting van de com munistische republiek gevierd. Mede omdat op het laatste mo ment twee stakingen waren afgelast, verliepen de feeste lijkheden in een opgeluchte sfeer. LONDEN Wanneer d< gelse Labourpartij de gende parlementsverkii gen wint, wil ze bij twaalf maanden de ten ding van Engeland ui Europese Gemeenschap hebben. Dit blijkt uit et „The Times" gepublh tijdschema voor de teru ding uit de EG. Dit tijd ma is door het partijbesi opgesteld. Na het opstellen van een boek moeten volgens La onmiddellijk de onderhjJ lingen over de uittreding ginnen. Al in dit stadiurdl len de Engelse leden var ministerraad van de EG aj nog maar deelnemen aan cussies over de Engelse uf ding. Tijdens een overganj riode moet Engeland) „bevrijd" zijn van EG-ri en richtlijnen. In het le( stadium zal Engeland allej den met EG-instellingerr voortvloeien uit het lidrp schap, verbreken. 5 ji Volgens Labour is het lidrf schap van de Europese meenschap in 1975 (toen B land toetrad) aangeprezei een „wondermiddel" vodi politieke, economische ea dustriële problemen. Gebit is echter dat het middel is dan de kwaal, aldus Lai Onbekend vliegtuig I neergestort na botsing j MOSKOU BUENOS RES Een onbekend tuig is eind vorige wee Russisch grondgebied gestort, toen het na een sing met een Russisch tuig in brand was gevli Een woordvoerder van Argentijnse ministerie buitenlandse zaken heel zegd dat het misschiet Argentijnse vrachtvliet I is dat medicamenten voedsel vervoerd van prus naar Teheran. Volgens het Russische pe/ reau Tass, dat het inciden teren onthulde, gaf de voerder van het viermol straalvliegtuig geen anb op vragen van Russische? keerleiders. Ook weigerdj alle hulp. Het Argent- vliegtuig telde volgens woordvoerder in Buenos drie bemanningsleden ei passagier. Argentinië heel heldering gevraagd over onduidelijke affaire. BEIROET In een brief die de ronde doet in Teheran en de handtekening draagt van de voortvluchtige ex-presi dent van Iran, Bani-Sadr, zegt deze de ondergrondse oppositieleider Massoud Ra- javi te hebben benoemd tot premier van het land. Dit is in Teheran gemeld. Bani-Sadr kondigt ondergronds verzet aan Uit de brief blijkt opnieuw, dat staatshoofd van Iran, hoewel Bani-Sadr zichzelf nog steeds hij op 21 juni na een stemming, beschouwt als het wettige in het parlement werd afgezet.l Oppositieleider Rajavi, verzetstrijders op het ogel een campagne van boirf moordaanslagen uitvoerer gen het bewind van de lahs, komt op de lijst vd* Revolutionaire Garde vod een van de meest gezj personen van het land. Van onze correspondent in Parijs) PARIJS In het plaatsje Auriol, bij Marseille, zijn vijf mensen van één familie en een vriend ver moord uit wraak op de jonge politie-inspecteur Jac ques Massie. Massie was tot voor kort lid van de SAC, een militante organisatie van de rechtervleu gel van de neo-Gaullistische beweging. Zondag bleken Massie, zijn vrouw, hun 8-jarig zoontje, de ouders van mevrouw Massie en een vriend uit de afgelegen woning van de politieman verdwenen. In het trappenhuis waren sporen van brand en bloedvlekken. De wagen van Massie werd teruggevon den, eveneens met bloedsporen. Dinsdag slaagde de politie er in de daders aan te houden, die de lijken in het massief van La Baume begraven hadden. De SAC, opgericht door leden van de voormalige ordedienst van De Gaulle om hoge partijleden te beschermen, richtte zich na De Gaulles voorstel voor Argentijns zelfbestuur meer op illegale praktijken. De organisatie werd meer en meer een schuilplaats voor „zware jongens". Massie was het hoofd van de afdeling van de SAC in Zuid-Frankrijk en was als zodanig een machtig man. Bedrijven in Z. Afrika bewapenen in geheim blanke para-militairen OTTAWA Canadese fir ma's in Zuid-Afrika moeten in het geheim blanke para militairen groepen opleiden, die de bedrijven in geval van een zwarte opstand moeten verdedigen. Daartoe heeft de Zuidafrikaanse re gering opdracht gegeven. Bij niet nakomen van deze eis is er een hoge boete of zelfs gevangenisstraf voor de direc tie in het vooruitzicht gesteld. De bedrijven is gevraagd deze veiligheidsmaatregelen niet o- penbaar te maken. Dit heeft een kerkelijke werk groep in Canada onthuld in een rapport, dat is aangeboden aan de minister van buiten landse zaken. In 1979 hebben Amerikaanse kerken soortgelijke maatrege len voor Amerikaanse bedrij ven onthuld. „De terreur van de Philips-po- litie" staat er in schreeuwende witte letters op de felrode om slag van de Haagse Post van deze week. Daaronder prijkt het bekende Philips-vignet, dat maar iets veranderd is: er staan nu twee hakenkruizen in. Het omslagverhaal gaat over de portiersdienst van Philips in de jaren 1920 tot 1940, die werd omgesmeed tot een particuliere politiemacht; die samenwerkte met de Ge stapo. Koos Rietkerk, VVD-er in hart en nieren, die eens staats secretaris van sociale zaken was, is tegen de gedachte dat de sociale uitkering moet wor den gebaseerd op de draag kracht van het gezin. „Ik pleit voor de handhaving van de kern van ons verzekeringsstel sel tegenover het bijstandsstel- seL Ik wil niet terug naar de bijstand, naar de armenzorg, want dat vind ik terugkomen op ontwikkelingen die we net ontgroeid zijn". Het Bhagwan-feest in Amster dam wordt kritisch bekeken. De Haagse Post: „Het dansen gaat door tot vroeg in de och tend. Het doet echter denken aan het verhaal van de Israë lieten, en hun dans om het gouden kalf". Over de rellen in Liverpool en andere Engelse steden conclu deert het blad: „Als de rellen van de afgelopen weken er voor kunnen zorgen dat de re gering haar economische koers wijzigt, dan zijn de miljoenen schade aan vernielde huizen, leeggestolen winkels en gebro ken ruiten niet voor niets ge weest Die schade is immers niets vergeleken met het fail lissement van het hele land". Veel oranje ditmaal op de voorpagina van Elsevier's Ma gazine. Niet uit vaderlandslief de echter, maar uit Bhagwan- liefde, het Bhagwan-gevoel. Een vierkante fles of een LP van Bowie geeft goedkoper hetzelfde gevoel „maar uiter aard exclusief mystieke ver antwoording. Het echte Bhag wan-gevoel is sjiekër, voor wie „het voelt". En wie weet is het inderdaad wel fijn om einde lijk eens niet jezelf te zijn. Een vergelijkend warenonderzoek leert overigens dat goedkopere middelen om het Bhagwan-ge voel deelachtig te worden, aanzienlijk minder kans op de ziekte van Pfeiffer opleve ren". De Libanon staat machteloos tegenover de Israëlische aan vallen. „Voor Libanon is de enige hoop dat de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie in het Midden-Oosten tot een po litiek akkoord zullen komen, want alleen dit kan het land bevrijden van zijn vele legers die het land tot één groot slag veld maken". De ambtenaren moeten er nu pok aan geloven. Zelfs de Ver eniging van Nederlandse Ge meenten meent: „Er is altijd stabiliteit geweest of zelfs een neiging tot uitbreiding in ver band met de verzwaring van taken. Die tijd lijkt echt voor bij". Sterven in je eigen bed. Dat is de laatste wens van de meeste mensen. De Tijd wijdt er een groot artikel aan. Er worden ner en der initiatieven ont plooid om aan die „laatste wens" van de zieke te voldoen. Daarvoor is wel een ambulan te gezondheidszorg nodig. Dr. Oostvogel van het verpleeg huis Antonius in Rotterdam: „De overheid zou de ambulan te gezondheidszorg veel meer steun moeten geven. Langza merhand komt men er achter, dat het eerste échelon gewel dig is verwaarloosd". Een groot interview met Bram Vermeulen, ooit de helft van Neerlands Hoop. Bram zelf: „Ik denk dat ik de enige Ne derlander ben die Nederlands achteloos zingt. Als ik bijvoor beeld Robert Long hoor of Ben Cramer, dan denk ik: Wat kan Nederlands toch verschrikke lijk slecht worden gezongen. Zo doe je dat niet jongens. Ne derlands zing je alsof je de boel verrot scheldt". Van de grote schoonmaak van Nederland komt niets terecht, zegt Hervormd Nederland. Al heeft minister Ginjaar dan eind vorig jaar gezegd: „Wat niet in de bodem thuishoort, moet eruit", er zit toch maar weinig schot in. Er is geen geld en de Wet Bodembescher ming kan nog lang op zich la ten wachten. Vrede in het Midden-Oosten is alleen mogelijk door druk van buiten. Pater Chacour, Grieks orthodox, die in Israël een vredescentrum opbouwt, zegt: „Wij moeten de prijs betalen voor wat andere volkeren de joden hebben aangedaan. Wij zijn niet vechtlustig. Palestij- nen hebben nooit een ander volk gedomineerd". En, als er een straaljager overvliegt, zegt hij: „Die gaan onze christelijke broeders in Libanon helpen". Polen is een gloeiend heet pro bleem voor het socialistische blok, zo formuleerde vice-pre mier Rakowski het. En de vakbond Solidariteit blijft vol gens Hervormd Nederland concluderen: „De regering moet in staat zijn een behoor lijk rapport samen te stellen en een programma voor stabi lisatie van de economie te overleggen, maar ze wil niet". Polen blijft dus ontevreden en teleurgesteld. Hans Visser, directeur van de Stichting voor Kerkelijk So ciale Arbeid van de Hervorm de Gemeenten in Rotterdam, staat een andere manier van drugsbeleid voor. Hij wil her oïne gaan verstrekken aan verslaafden, die verslaafd wil len blijven, om zo een mens waardig bestaan voor hen te waarborgen. „We willen on voorwaardelijke verstrekking aan verslaafden van alle medi cinale middelen die nu op de zwarte markt verkrijgbaar ziin, via huisartsen en buurt- of regiogerichte verstrekkings- posten, en stopzetting van alle gedwongen behandelingen en therapieën, dus ook in gevan genissen en huizen van bewa ring", zegt hij. Commentaar van De Groene op de informatie: „Om kwart voor vier 's nachts vertrok Van Agt, in elk geval in de ze kerheid, dat als dit kabinet er komt zoals het nu is voorge steld, hij ook voortaan de tijd zal kunnen vinden om het wielergebeuren actief en pas sief te blijven volgen, of popu lair gezegd: hij kan dan wel gaan fietsen". Dries wordt de Drees van de jaren tachtig, een symbool. De export van Zuidafrikaanse steenkool naar Nederla5 krijgt ook alle aandacht in Groene. Het blad meent: „Is wat langere termijn moet w<< den gestreefd naar een uitbif ding van de op handen zijnw olieboycot met een volledi» boycot van Zuid-Afrikaarf! kolen". De persvrijheid in Nicaragi< is verder het onderwerp vlo een uitgebreide reportage een beschouwing over de rij tionale reserve zal zeker rrj; nigeen aan het denken zette> Vrij Nederland vraagt zich p hoe racistisch Engeland Toen Margaret Thatcher r^ in de verkiezingsrace zat, )e ze: „Er moet een eind komtc aan de vrees, dat Engelaj? wordt overspoeld door efj zwarte vloedgolf". Nu praat ir over de „harmonie tussen rassen". De kleurling Proffo gemeenteraadslid van Lewi0 nam, een voorstadje van LcTj den waar de rellen op z'n lf( vigst waren, zegt op de vral. of er nog meer actie zal komfa vanuit de zwarte bevolkiir „Die kans is groot. Het woif| geweld tegen geweld. Je kife, niet over gelijkheid spreklr en nieuw politiemateriaal I pen, dat nemen de jongerf niet meer. Het gaat om de 1 strijding van het racisme". Het nieuwe CS-traangas, de politie gebruikt, moet i worden onderzocht door TN Men wacht daar op een dracht Vietnam heeft on<4 dit gas geleden. Een Nijmeegt arts: „Wij constateerden griep, hoesten, brandenj ogen, huidverbrandingen, nauwdheid, oogbeschadigingl bij mensen met contactlenzi maar ook een neurologist verschijnsel als apathie, gas zou in Nederland meer gebruikt moeten wtjj den".

Leidse Courant | 1981 | | pagina 8