pen Uyl mag geen ..super- minister" worden Indonesische vader eist geadopteerd dochtertj e op SeidócQowta/nt Acht en vier jaar geëist voor overval met dodelijke afloop Binnenland )NTREDDERING BIJ FRIESE PLEEGOUDERS CDA-FRACTIE OP TAL VAN PUNTEN DWARS jïraks kan goedkope Appels niet weren iat ?PSP-kamerlid wil Onderzoek naar te ^ang vasthouden yan arrestanten Brede basis blijft noodzaak AlS compromis is het akkoord het maximaal haalbare. Na tuurlijk had het vanuit het standpunt van het CDA bekeken beter gekund, maar bij de vorming van een coalitie moeten nu eenmaal compromissen worden gesloten. Pijnlijke com promissen vaak, die echter onontkoombaar zijn. En als die compromissen tussen politieke leiders eenmaal zijn gesloten, dan valt daar zelfs met veel wrikken meestal slechts weinig aan te veranderen. De fracties stonden in feite niet voor de opgave vast te stellen of men elke komma in het akkoord wel mooi getypt vond, maar wél voor de politieke vraag of men deze coalitie aandurft. ui/eer LEIDSE COURANT DONDERDAG 23IULI1981 PAGINA 7 ïej rst »0fNALDUM Het echtpaar De ist uit het Friese Menaldum ver- ert al enkele maanden in grote on- kerheid, omdat hun in december adopteerde, vierjarige dochtertje [jah uit Indonesië, waarschijnlijk ar haar oorspronkelijke ouders te- z moet. he i rk kele maanden geleden werd het ja^itpaar opgeschrikt door het bericht tica) Mijah niet door haar echte moeder it ijs afgestaan, maar zou zijn ontvoerd rgepr een buurvrouw die het meisje on- t bei anti der overlegging van een valse geboor teakte zou hebben overhandigd aan een Indonesische stichting die adopties re gelt. De buurvrouw is inmiddels door de politie gearresteerd. Van de stich ting weet de familie De Best dat de oor spronkelijke vader van Mijah zijn kind opeist. Aanvankelijk was het echtpaar ervan overtuigd dat het meisje dan maar terug moest naar Indonesië om met haar echte ouders verenigd te wor den, maar de vader van het kind, Yus Amir, heeft nog steeds niet de stukken opgestuurd waaruit moet blijken dat hij inderdaad de vader is. „Als je nu echt je kind terug wilt, wat ik me kan voorstellen, dan houd je de zaak toch niet zo op? Ik krijg zo langza merhand de indruk dat hij eerder een bedrag aan smartegeld in het hoofd heeft, hij tracht de zaak dan ook op hoog niveau uit te spelen", zo vertelt de heer De Best. Inmiddels heeft de Indonesische am bassade het echtpaar te verstaan gege ven om maar beter niet naar Indonesië te gaan om zelf de zaak te regelen, om dat hun veiligheid in dat land niet ge garandeerd kan worden. De situatie in het gezin is intussen onhoudbaar ge worden. Vader en moeder De Best dur ven niet meer op te hopen dat zij het kind. dat al vloeiend Nederlands spreekt en volkomen gewend is in Ne derland, mogen houden. „Daar komen wij wel overheen, maar wat betekent het voor Mijah? Wij hébben haar er al voorzichtig op voorbereid dat ze mis- schioen naar Indonesië terug moet", al dus De Best. Indonesische parlements leden zullen de zaak met het Neder landse parlement opnemen, zo heeft Sabam Sirait van de Indonesische De mocratische partij gezegd. Rotterdam wil informatiesysteem bodemvervuiling BOTTERDAM Rotter- dam wil een informa tiesysteem opbouwen waarin gegevens staan over de gevolgen die ver schillende soorten bodem verontreiniging voor de ge zondheid van de bevolking in de stad kunnen hebben. Het stadsbestuur meent dat zo'n systeem handig is als er maatregelen moeten worden getroffen tegen weer een geval van bodemvervuiling. Een Rotterdams onderzoekteam gaat aan de hand van binnen landse en buitenlandse litera tuur proberen zo'n systeem, dat voor steden bruikbaar is, op te stellen. Bestaande studies en onderzoeken in Nederland' richten zich voornamelijk op agrarische gebieden, maar daar gelden heel andere nor men dan in een dichtbevolkte stad. •aad D'66: Van links naar rechts kamerlid Brinkhorst, secreta- Overleg CDA: Van links naar rechts De Boer, Van Agt en Leijen- Vergadering PvdA: Meijer gaat zitten, Den Uyl (links), Van Keme- ise Pauw en fractieleider Terlouw. nade (rechts) en Kombrink (staand) zien toe. 'EN HAAG De wijzigings voorstellen waartoe de CDA- ractie gisteren besloot, be- beffen de sociaal-economi- .u^he paragraaf uit het ont- jferp-regeerakkoord, de kern- 301 'apenparagraaf en de por.te- iuilleverdeling. Het eisen- Igakket van het CDA houdt et volgende in: DoHet ministerie van Sociale Zaken oet blijven zoals het nu is, dus Den mag geen „super-minister" van jciale Zaken en Werkgelegenheids geld worden. Er moet een duidelijke taakom- hrijving worden vastgelegd voor de fee CDA-staatssecretarissen die de beoogde PvdA-minister van Onder wijs, Van Kemenade, aan zijn zijde krijgt. De ene staatssecretaris moet het lager onderwijs onder zijn beheer krijgen en de andere het voortgezet onderwijs. Er moet meer koopkracht worden ingeleverd, ook door de minima, ten einde zoveel mogelijk werkgelegen heid te scheppen. De uitkeringen moeten verder om laag. Er moet een beter functionerend belastingstelsel komen, waarin onder meer de basistarieven moeten wor den verlaagd en het aantal aftrekpos ten dient te worden verminderd. De informateurs dienen opnieuw advies te vragen aan de president van de Nederlandsche Bank (Zijlstra) en de werkgevers- en werknemersor ganisaties over de uitvoerbaarheid van het voorgestelde sociaal-econo mische en financiële beleid. Het voorbehoud dat Den Uyl in het ontwerp-akkoord heeft gemaakt ten aanzien van de plaatsing van nieuwe kernwapens (de PvdA wil bij de be slissing daarover uitgaan van haar ei gen verkiezingsprogram) moet ver dwijnen. Het aantal kerntaken van de Ne derlandse krijgsmacht kan volgens het CDA niet zomaar worden ver minderd. De afstoting van kerntaken moet geschieden in relatie met de be slissing over het al dan niet plaatsen van kruisraketten in Nederland. Verontwaardiging Groot was de verontwaardiging van PvdA-fractieleider Den Uyl toen de ingrijpende eisen van de CDA-fractie bekend werden. „Van Agt heeft zich bereid verklaard, het onderhande lingsresultaat op de kernwapenpara graaf na te willen verdedigen in zijn fractie. Het ging hier duidelijk om een eindbod, waar niets meer op af te dingen viel. Toen de gelegenheid er nog was, zag Van Agt geen noodzaak, nog nadere wijzigingen in de voor stellen aan te brengen. Wat de CDA- fractie nu heeft gedaan is ronduit on fatsoenlijk tegenover de informa teurs", aldus Den Uyl. Volgens Den Uyl is de PvdA-fractie door hem on der druk gezet om het onderhande lingsresultaat in zijn geheel te aan vaarden, ondanks de bezwaren van de fractie op bepaalde onderdelen, zoals het verlies aan koopkracht voor de minima en de kernwapenpara graaf. „De discussie is gevoerd onder het motto 'slikken of stikken'. Het is slikken geworden, maar ik heb nu geen ruimte mèer om verder te gaan onderhandelen", aldus Den Uyl. Nederlaag D'66-fractieleider Terlouw zei gister avond, dat Van Agt kennelijk een nederlaag heeft geleden in zijn frac tie. „Ik weet niet wat het CDA be zielt. Het CDA trekt hiermee funda mentele stenen uit het bouwwerk van de informateurs. Daardoor komt het akkoord op losse schroeven te staan", zo zei hij. Terlouw maakte duidelijk dat zijn aanvankelijke opti misme over de voortgang van de ka binetsformatie aanzienlijk is gedaald. ^N HAAG Het ministerie van landbouw kan niet >orkomen dat grote hoeveelheden zeer goedkope appels |t Argentinië en Chili op de Nederlandse markt komen, ndat de import in EG-verband is overeengekomen. Bo- md;ndien is de import-overeenkomst in juni afgelopen, al- 2 is een woordvoerder van het ministerie van landbouw. ah. et aflopen van de overeenkomst biedt onvoldoende soelaas Bt/^°r de Nederlandse fruittelers, omdat de koelhuizen grote hoe- "felheden buitenlandse appels bevatten van inferieure kwali- rit, aldus een woordvoerder van het Landbouwschap voor roenten en Fruit. Dat maakt uitvoer van deze appels niet mo- llijk. De prijs van de Europese bewaarappelen (en van de Ne- irlandse die in augustus op de markt komt), komt hierdoor on- so te staan- Vooral de Granny Smith uit Chili is momen- nne 8°edkoop dat de Europese Commissie een compenserende likvaststellen (f 4,41 per .100 kilo) bij de invoer. Een 'ortgelijke op de Argentijnse appelen lijkt volgens het schap in Jt verschiet te liggen. vrij HAAG Er moet worden onderzocht hoe kan wor- tn voorkomen dat arrestanten te lang langer dan Ier dagen op politiebureaus worden vastgehouden. I dat onderzoek kan dan gelijk het probleem van de van bewaring worden meegenomen, die met te celruimte zitten doordat de voorlopige hechtenis is ingvoerd. 30 stelt het kamerlid Van Es (PSP) in schriftelijke vragen aan "''"Inister De Ruiter (justitie). Hij vindt dat nu al moet worden [erwogen de voorlopige hechtenis minder toe te passen, even- het in bewaring stellen van buitenlanders. Bovendien, zo idt Van Es, moet de leefsituatie in het huis van bewaring istisch worden verbeterd. lgens het PSP-kamerlid komt het te vaak voor dat arrestan- p veel langer dan vier dagen worden vastgehouden. Hij ba- fert die uitspraak op gegevens uit Breda en Rotterdam. Sjoelen in openlucht In Hoorn werd gisteren het „nationaal kampioenschap" sjoelen gehouden. Ongeveer hon derd wedstrijdbakken stonden in het centrum van de stad opgesteld, waarop bij tijd en wijle een vinnige strijd werd uitgevochten. Leidde spionage UCN tot Duitse levering Pakistaanse UC-fabriek DEN HAAG Het Kamerlid Frinking (CDA) wil van de regering weten of er enig ver band bestaat tussen de spiona ge van de Pakistaan Khan bij de Ultra Centrifuge Nederland (UCN) in de jaren 1972-1975 en recente berichten dat een Duit se onderneming aan Pakistan uitrusting heeft geleverd voor een ultra centrifuge fabriek. De betrokkenheid van de Duitse onderneming werd twee weken geleden onthuld door het Duitse weekblad Stern. Dit bericht werd later door de Duitse regering be vestigd. Volgens het blad heeft de betrokken onderneming zonder de vereiste vergunningen materiaal geleverd aan Pakistan voor de verrijking van uranium in een ul tra centrifuge fabriek. Frinking wil nu van de regering weten, zo blijkt uit schriftelijke vragen van hem aan minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken), of het Duitse bedrijf een toeleve ringsbedrijf is van UC-Nederland. Ook vraagt hij welke stappen de regering denkt te nemen naar aan leiding van de berichten. AMSTERDAM Wegens een gewa pende overval op een drogisterij annex postkantoor in Amsterdam, waarbij de eigenaar van de zaak om het leven kwam, heeft de officier van justitie in Amsterdam gisteren acht jaar geëist te gen de 32-jarige Rudy H. Zijn mededa der en halfbroer, Freddy K. (21) hoor de vier jaar tegen zich eisen. De halfbroers waren op 27 maart de zaak aan de Hoofdweg binnengegaan en Rudy had dreigend met een revolver geld geëist. Zijn broer bleef bij de deur staan. De eigenaar, de 48-jarige H. Hoeksema, gooide het geld op de grond. Toen Rudy bukte om het op te rapen, viel de girokan toorhouder hem aan. Tijdens de daarop volgende worsteling ging de revolver af en Hoeksema werd in het hart getroffen. De daders vluchtten met een buit van vijftig gulden, maar thuisgekomen belde Freddy de politie. De broers verklaarden dat ze de overval hadden gepleegd om voor Freddy een wijnhandel te financieren. In oktober had hij een ton geërfd, maar dat geld was bin nen vier maanden op, onder meer aan heroïne waaraan beide broers verslaafd waren. Voor de wijnhandel was al veer tienduizend gulden aanbetaald maar de overige achtduizend bleek Freddy niet meer te hebben. HOEWEL het informatieberaad er twee dagen geleden zo hoopvol uitzag dat op korte termijn de totstandkoming van een nieuw kabinet op brede basis verwacht mocht worden, lijkt na de gebeurtenissen van gisteravond die mogelijkheid plotseling verdwenen. Lijkt verdwenen, want echt verdwe nen is de kans op een oplossing naar onze overtuiging zeker niet. Vooropgesteld zij dat de vertraging, die zich nu voor doet, betreurenswaardig is. Als zo'n vertraging nog enige we zenlijke verbetering in het ontwerp-regeerakkoord zou ople veren, dan zou dat mooi meegenomen zijn, maar zelfs dat is niet te verwachten. Hooguit wat bijstellingen. De PvdA en ondanks enig voorbehoud ook D'66 heb ben die vraag gisteren positief beantwoord. Het CDA heeft die kernvraag eigenlijk nog ontlopen. Wat is daarvan de oor zaak? Het is heel wel mogelijk dat die mede gevonden moet worden in het gewenningsproces, dat een wisseling van coa litiepartners onmiskenbaar en begrijpelijk met zich mee brengt. Bij CDA-onderhandelaar Van Agt was dat gewen ningsproces de laatste tijd zeer duidelijk merkbaar. Nadat hij aanvankelijk over de beoogde coalitie geen enthousiast woord over de lippen kon krijgen, was bij Van Agt de laatste weken toch duidelijk een kentering merkbaar. Erg enthou siast is hij nog steeds niet, maar het is duidelijk dat ook hij nu gelooft in de noodzaak van de brede basis. Het is zeer wel mogelijk dat zijn CDA-fractie als geheel een zelfde soort van gewenningsproces doormaakt, maar dan wat vertraagd. Die vertraging is niet verwonderlijk, want met de ruggespraak van de heer Van Agt met zijn fractie was het de laatste weken kennelijk niet al te best gesteld. Doordat de fractieleden van het CDA over het algemeen de ontwikkelingen niet gelijktijdig met hun fractievoorzitter hebben kunnen doormaken, hebben zij gisteren wellicht het beantwoorden van de politieke kernvraag de vraag of men dit kabinet wil nog niet aangekund of aangedurfd. DaT is op zich geen schande, al heeft het er de sfeer bij de geboorte van het in 's lands belang onvermijdelijke kabinet niet beter op gemaakt. Het is ook jammer dat Den Uyl voor dat gewenningsproces bij het CDA weinig begrip wist op te brengen en gisteravond meteen luidkeels verklaarde, dat af spraken waren geschonden en dat hij geen millimeter onder handelingsruimte meer heeft. Daarmee heeft hij het voor de CDA-fractie alleen nog maar moeilijker gemaakt om straks de politieke kernvraag wel met ja te beantwoorden; een ja woord waar CDA-fractievoorzitter Van Agt gisteren reeds wel aan toe was. INDIEN de onderhandelingspartners en niet te vergeten de informateurs enig begrip opbrengen voor de situatie waarin de CDA-fractie zich lijkt te bevinden, dan behoeft de nu opgelopen deuk in het wordingsproces van het kabinet geen diepe of blijvende te zijn. Dan kan met enig begrip over en weer en enige bijstelllingen de beslissing alsnog positief uitvallen. Gezien de noodzaak van de totstandkoming van een krachtig kabinet moet dat wel snel gebeuren. van sociale za- 1**1 l l ken wil de moge- beroepsmogelijkheden lijkheden uitbrei- i v den die een on- voor ondernemingsraad dememingsraad heeft om in be roep te gaan tegen besluiten van de bedrijfscommissies. Hij heeft daarover advies aangevraagd bij de Sociaal Economi sche Raad. Bedrijfscommissies bestaan uit werkgevers en werknemers uit een bepaalde bedrijfstak of een deel daarvan. Zij houden zich uitsluitend bezig met de controle op het functioneren van de wet op de ondernemingsraden. Wanneer werkgevers en onderne mingsraden in bedrijven het niet met elkaar eens kunnen wor den, kunnen zij met hun geschil naar hun bedrijfscommissie. Er zijn er ongeveer veertig in Nederland. Op het ogenblik kunnen ondernemingsraden tegen besluiten van de bedrijfscommissie in beroep gaan bij de minister van so ciale zaken. Tegen beslissingen van de minister kunnen zij te^ recht bij de Raad van State. Maar er is een aantal besluiten van de bedrijfscommissies waartegen zij helemaal niet in beroep kunnen. Albeda wil nu het beroep van de Raad van State ver vangen door beroep hij het College van Beroep voor het Be drijfsleven. Voorts wil hij dat tegen alle besluiten van de be drijfscommissies beroep mogelijk wordt bij het College van Be roep voor het Bedrijfsleven. Overigens is de SER al bezig met een advies over het drastisch terugbrengen van het aantal be drijfscommissies die wellicht ook een heel andere functie zullen gaan krijgen. Onvast weer Het weer blijft onvast. Een de pressie, die over Engeland na derbij komt, is beduidend langzamer gaan lopen waar door de bijbehorende regenzo ne minder aktief werd. Wel kwamen hier en daar buien voor. De restanten van de de pressie zullen morgen nog dicht bij ons land liggen. Er zal wel af en toe zon zijn, maar daarnaast kunnen gemakke lijk buien ontstaan, die soms vergezeld worden van onweer. Ook de temperatuur verandert nog weinig. De middagtempe- ratuur zal ongeveer 18 graden zijn. De wind blijft eerst nog zwak of matig uit het zuidwes ten. Aan de achterzijde van de depressie ontstaat morgen op de Noordzee een wat krachti ger noordwestelijk windveld. Mogelijk bereikt dit later op de dag ook onze kust. Behalve dat in het weekeinde de wind west of noordwest wordt, ver andert er niet veel. De kans op buien blijft bestaan, maar er zullen ook perioden met zon zijn. Weersvooruitzichten voor de vakantielanden: Scandinavië: Afnemende re genkansen en geleidelijk meer opklaringen, 16 tot 21 graden. Britse eilanden: Overgang naar droog en tamelijk zonnig weer, 17 tot 23 graden. Benelux, Noordwest-Frank rijk: Eerst regen en ongeveer 17 graden. Later wisselend be wolkt en enkele buien, 22 gra den. Duitsland. Oostenrijk en Zwit serland: Half tot zwaar be wolkt en af en toe buien, 18 graden. Iberisch schiereiland: Opkla ringen, maar ook enkele buien, 22 graden in het noor den tot 30 graden in het zui den. Italië en de Balkan: Warm tot zeer warm zomerweer en een kleine kans op een onweers bui, 28 tot 38 graden. 21 13 0.2 Z.-Umburg 21 iw.bM. 20 18 Mww. 24 IS

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7