Nieuwbouw Zeehospitium over twee jaar gereed Geen uitstel voor bewoners Nieuw Rijksdorp Bezwaren tegen bouw appartementen Noord wijk afgewezë; Inschrijving voor Zoeterwoudse wielerkampioenschap REGIO REGI0(J0UR)NAA Tweede fase Blokhuis Zoeterwouds gezin aan dood ontsnapt Katwi jk in beroep tegen weigering subsidie; voor restauratie Joodse Begraafplaats „SPANNINGEN PLEITEN EERDER VOOR SNELLE SLUITING" LEIDSE COURANT DONDERDAG 23 JULI 1981 PA<! PTT-winkel in Zoeterwoude ZOETERWOUDE De rijdende PTT-telefoon- winkel komt dinsdag 28 juli naar Zoeterwoude. Van tien tot twaalf uur zal de winkel worden ge parkeerd op de Dr. Bouwdijkstraat. Het is een vorm van extra ser vice van de PTT. Zo kunnen de bewoners er hun wensen, vragen en problemen op telefoon- gebied kwijt. Er kan kennis worden ge maakt met de nieuwe ge neratie telefoontoestellen zoals de druktoestellen Unifoon en Diavox. Eigen tijdse modellen met handi ge druktoetsen, naar keuze in rood, wit of beige. En niet te vergeten de Erico- foon. Een fraai eendelig toestel met de kiesschijf aan de onderkant. NOORDWIJK Gedeputeerde Staten (GS) hebben de bezwaren tegen de bouw van een ap partementencomplex aan de Wilhelminaboule- vard in Noordwijk afgewezen. De leefbaar heidsvereniging 'Kritisch Noordwijk' en de heer AJ. Schild aan de Golfweg hadden be zwaar gemaakt tegen de goedkeuring die GS aan het bouwplan hebben gegeven. Het betreft het voornemen van de heer M. Kuipers voor de bouw van Residence Hooghduin (apparte menten met andere bestemmingen op de begane grond) aan de Wilhelminaboulvard 19 tot en met 23. In december keurden GS het plan voor het ge deelte van de boulevard, waar nu nog oude villa's staan, goed. GS stellen dat zowel het geldende be stemmingsplan 'Kern Noordwijk aan Zee' als het ter beoordeling liggende bestemmingsplan 'Noord- boulevards' behalve de mogelijkheid voor apparte- mentenbouw ook gevarieerde andere bouwmoge lijkheden met name op de begane grond toestaan. „Wij menen dan ook dat het bestemmingsplan in deze vorm de mogelijkheid in zich heeft Noord wijk de badplaatsfunctie te geven, die zowel u als het gemeentebestuur voor ogen staat", aldus GS. Beperking van de appartementenbouw ten gunste van bijvoorbeeld alleen hotel-pensions of horeca- getinte bestemmingen zou volgens het college niet garanderen dat op de nog te bebouwen gedeelten van de boulevard ook inderdaad die andere bouw mogelijkheden worden gerealiseerd. Wat betreft de hoogte van het complex stellen GS dat die, op grond van het bestemmingsplan en ook vanuit ste debouwkundig oogpunt, acceptabel is. De bezwaren van de heer Schild richten zich voor namelijk op de te verwachten parkeeroverlal de realisering van Residence Hooghduin. GS kan die parkeerdruk niet of nauwelijks]0 men omdat in het plan één parkeerplaa0 wooneenheid moet worden gerealiseerd. „Wr1 ben u er reeds eerder op gewezen dat de papt verlast in Noordwijk, en met name in uw wu structureel probleem is dat als gevolg van (T plaatsfunctie van de gemeente", stellen GS.F ZOETERWOUDE De inschrijving voor het individueel wielerkampioenschap van Zoeterwoude is met ingang van heden open. De deelnemers, verdeeld in de categorie se nioren, junioren en dames, zullen elkaar be strijden in een tijdrit, een sprint en een cri terium. In het weekeinde van 14 augustus zal dit sportieve gebeuren plaatsvinden. De organisatie is in handen van de KPJ. In tegenstelling tot andere jaren kunnen ook li centiehouders deelnemen aan het wielerkam pioenschap dat door deze nieuwe regel aan waarde zal winnen. Nieuw is ook de afstand van de sprint. Het is gebleken dat een sprint over 700 meter te lang is voor een ferme krachtsexplosie. Om de echte sprinters uit het rennersveld te kunnen selecteren zal de afstand nog slechts 300 meter bedragen. Vrijdag 14 au gustus gaat de titelstrijd van start met een tijd rit over 11,8 kilometer, zondag de 16e wordt de sprint verreden terwijl het kampioenschap wordt afgesloten met de wegwedstrijd over 55 kilometer. Aanmelden voor het wielerspekta kel kan geschieden bij mej. S. van Veen, Zwet- kade 30 of bij mej. D. van Leeuwen, Wiepoort- seweg 80B. Het inschrijfgeld bedraagt 2,50 voor junioren en 5,- voor senioren en dames. Het inschrijfgeld dient direkt bij aanmelding te worden voldaan. In verband met het opstellen van startschema's is het van belang uiterlijk 10 augustus in te schrijven. Aanmeldingen na die datum worden niet meer geaccepteerd. Zolderbranci snel geblust1 a *lP Vele badgasten enli ners van Katwijk ha zich gistermiddag vier uur naar Wassf seweg waar op det van de Vlnklaan br»; het pand van Doe-he winkel Guljt was ultf ken. De plaatselijke I weer kon de sensi luste toeschouwers klg alras teleursteller had het vuur zeer sr blust. Onderzoek aan het licht dat het] moet zijn ontstaanli kortsluiting op de van het pand. De heeft met name C schade opgelopen, vang van de schade li niet bekend. De tweede fase van winkelcentrum 'Blok- breiding omvat duizend vierkante meter huis' in Lisse verrijst in een snel tempo, vloeroppervlak, bestemd voor een aantal In februari werd met de bouw begonnen winkels en een filiaal van de Amro-bank. en naar verwachting kunnen de panden al Er zijn nog slechts enkele ruimten te in september worden opgeleverd. De uit- huur. ONTPLOFFING IN SPAANS HOTEL! LEIDEN Het Zoeterwoudse gezin Van de Velde, moeder en drie kinderen, is gisternacht ternauwerm de dood ontsnapt. Het hotel waarin zij verbleven in L Villades nabij de Spaanse stad Bilbao veranderde troosteloze ruine na een ontploffing. Op het moment van de ontploffing, rond zes uur in de ol lagen de leden van het gezin in bed, de heer en mevrou de Velde met hun 7-jairg zoontje Sander in de ene kaf hun twee dochtertjes Janine van 13 en Marin van 9 in df re. Door de ontploffing raakte de deur tussen de twee ontzet, zodat de nleisjes, die licht gewond werden, aanval onbereikbaar voor hun ouders waren. De bagage van het gezin kon, op een reistas na, gespaard De auto, waarmee het Zoeterwoudse gezin sinds vorigq woensdag op vakantie was, werd verpletterd onder een stortend plafond. KATWIJK B en W ga?n in beroep bij de Kroon tegen het besluit van Gedeputeer de Staten (GS) om geen sub sidie te verlenen voor de res tauratie van de Joodse Be graafplaats. GS hebben het bezwaarschrift van B en W tegen het niet verlenen van provinciale subsidie afgewe zen. GS voegen aan het be sluit toe dat het 'gelet op de financiële situatie waarin de provincie Zuid-Holland zich bevindt' ook niet mogelijk is buiten de provinciale sub sidieregeling om een finan ciële bijdrage te verstrek ken, omdat dit rechtsonge lijkheid zou scheppen ten aanzien van soortgelijke even dringende gevallen. Het provinciaal bestuur ba seert het al eerder ingenomen standpunt op het feit dat het ministerie van CRM in mei vorig jaar besloot geen rijksbij drage voor de restauratie te geven. Volgens B en W echter was in de brief van de staats secretaris geen sprake van af wijzing, maar van tijdelijk uit stel van toekenning van de rijkssubsidie. Djt zou zijn geba seerd op het grote aantal in uitvoering zijnde restauraties en de beperkte geldmiddelen die hiervoor ter beschikking staan. Bovendien stellen B en W dat de staatssecretaris in de bewuste brief verklaarde dat hij bereid is ernaar te streven dat de restauratie van de be graafplaats in het werkpro gramma 1983-1986 wordt opge nomen. Tot slot voeren B en W van Katwijk nog aan dat de staatsscretaris de subsidiabele kosten al heeft vastgesteld zo dat de gemeente de restauratie kan voorfinancieren. Volgens GS houdt de brief van de staatssecretaris zeker geen definitieve toekenning van subsidie in en is het dus geheel niet zeker of de rijkssubsidie te zijner tijd wordt verleend. GS voegen daaraan toe dat zij voor monumentenrestauraties waarvoor al een rijkssubsidie is gegeven. Bovendien hoeft uit de goedkeuring van een restauratieplan op basis van de Monumentenwet niet automa tisch te volgen dat daarvoor ook subsidie wordt verleend. De restauratie van de Joodse Begraafplaats, die in 1977 op de lijst van beschermde monu menten is geplaatst, is groten deels voltooid'. Het karwei kost ongeveer 718.000 gulden, waarvan door CRM ruim 555.000 gulden subsidiabel wordt geacht. Het rijk zou de helft daarvan betalen, de ge meente Katwijk dertig procent en de provincie zou nog eens tien procent bijdragen. geld van het rijk niet a wil de provincie haar ook niet geven en daar p gemeente Katwijk nie< akkoord. II De Nederlands Israel' Gemeente Leiden - eig^ se van de begraafplaats te in april nog een ii- lingsactie om 400.000 bij elkaar te krijgen. R^ helft daarvan is nodig a vulling op de subsidies restauratie te kunnen ren. De rest is bestemd, hoger uitgevallen kosf het opknappen van de 1 derswoning te kunner ken. Orgelconcert De organist Charles J. de Wolff geeft vrijdagavom kwart over acht in de Grote Kerk te Noordwijk-Bi een concert. Dit gebeurt in het kader van de serie zc avondconcerten van de Stichting Orgelcentrum. Zijn gramma zal in zijn geheel zijn gewijd aan de beroemo ganist Johann Sebastiaan Bach. De Wolff speelt van het Concerto in c dur; de Partita over 'Sei gegrüsset gütig'; het Preludium en Fuga in a moll; twee bewerkt over 'Vater unser im Himmelreich' en tot besluit de T ta en Fuga in f. Vuurwerk Een groots vuurwerk wordt zaterdag afgestoken de Boulevard In Katwijk. Verleden week kon het niet doorgaan doordat de sterke wind vanuit noord-westen pal op de Boulevard stond. Het brai vaar was daardoor groot en bovendien zouden te schouwers alleen maar rook in plaats van het klei ke festijn te zien krijgen. Als het weer goed 1 wordt het vuurwerk om half elf 's avonds af geste Nieuwe expositie In het Oude Raadhuis wordt morgen een expositie geo\ met aquarellen, gouaches en pastellen van Paula var Weerdt-Schmit en keramiek van Else van Beek en Bi Bink. De opening wordt om acht uur verricht door de nebroekse kunstenaar Ben Vernimmen. WASSENAAR Het is niet aan ons om op dit moment uitspraken te doen over het al dan niet terecht zijn van het handelen van de gemeente. Dat schrijven Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland in antwoord op vragen van het D'66-statenlid E.H. Schuyer over de affaire Nieuw Rijksdorp in Wasse naar. GS zijn niet bereid de bewoners uitstel te verle nen. „De spanningen vormen eerder reden tot sluiting op zo kort mogelijke termijn". Eigenlijk had het bejaardentehuis al op 20 juli gesloten moeten worden, maar acht bewoners wilden niet weg. Met zeven bewoners moet nu nog overleg gevoerd worden. Daarvoor zijn 20 plaatsen in de regio beschikbaar, aldus GS. Nieuw Rijksdorp is brandgevaarlijk en voldoet niet aan de eisen die in de wet op de bejaarde noorden zijn opgenomen. Het college van GS vertrouwt erop dat de overige bejaarden alsnog bereid zullen zijn te verhuizen. GS stellen, dat de bewoners al ruim voor 21 juni van het voor nemen tot sluiting op de hoogte zijn gesteld. Al eerder zou de eigenaar van Huize Nieuw Rijks- dorp erop zijn geattendeerd dat hij „ernstig re kening moest houden met sluiting". GS zien op formele gronden geen mogelijkheid de gemeen te Wassenaar over de gang van zaken te kapit telen. Het statenlid Schuyer had gevraagd of er „termen aanwezig waren" om Wassenaar te be rispen. KATWIJK De bewoners van het Rijn lands Zeehospitium kunnen binnen onge veer twee jaar beschikken over een geheel nieuwe accommodatie. De nieuwbouw om vat de huisvesting van ruim 100 patiënten, voor het merendeel in éénpersoonskamers, en een gebouw ten behoeve van de dienst verlenende afdelingen. Een deel van de be staande gebouwen, waarvan sommige date ren uit het begin van deze eeuw, zal worden afgebroken terwijl vier van de meest recen te paviljoens zullen worden ingericht voor bewoning door personeelsleden. De kosten van het project bedragen ruim 52 miljoen gulden. Het Rijnlands Zeehospitium, van oorsprong een sanatorium voor de behandeling van long- tot bot- en gewrichtstuberculose, is zich in de jaren vijftig en zestig meer en meer gaan toeleggen op de klinische revalidatie van kinderen en volwassenen met overwegend motorische stoor nissen. Naast dit revalidatiecentrum, dat even eens beschikt over een dagbehandeling voor jeugdige patiëntjes, ontstond een aantal pavil joens waarin ernstig motorisch gehandicapte kinderen en jongeren permanent zijn gehuis vest en worden verzorgd. Het zijn deze pavil joens, aangeduid als het Voorzieningencentrum, die in de loop der jaren zo zijn verouderd dat vervangende nieuwbouw noodzakelijk is ge worden. Voor de ontwikkeling van het nieuwe Voorzie ningencentrum is al in 1975 in beginsel toe stemming verleend, terwijl de schetsplannen in 1978 werden goedgekeurd. Deze zes jaren van voorbereiding, in een brief van 17 juli 1981 ver leende de Staatssecretaris van Volksgezondheid en Milieuhygiëne toestemming voor de bouw, heeft de direktie van het Zeehospitium aller minst ontmoedigd. „Vergeleken met allerlei an dere projecten kunnen we zeggen dat de proce dure bij ons zelf betrekkelijk snel is verlopen. Het contact met de officiële instanties is in al die jaren dan ook uiterst plezierig geweest". De oorspronkelijke plannen zijn, geheel naar de tand des tijds, door verschillende bezuinigings maatregelen wat gewijzigd, maar echt ingrij pende consessies hoefden er niet te worden ge daan. „De hele opzet is uiteindelijk wat com pacter geworden, maar misschien is dit in de praktijk zelfs wat doelmatiger". In de nieuw- bouwplannen is zoveel mogelijk gestreefd naar de realisatie van éénpersoonskamers, waarbij de privacy van de jongeren en jongvolwassenen de hoogste prioriteit heeft gekregen. De huis vestingscapaciteit, die momenteel ligt op 102 bewoners, kan in de toekomst worden uitge breid tot 150. Tijdens de nieuwbouw, waarmee na de bouwvakvakanties zo snel mogelijk wordt begonnen, ondervinden de huidige be woners geen enkele hinder van de werkzaam heden. De huidige onderkomens zullen pas worden afgebroken als het nieuwe Voorzienin gencentrum gereed is. Van het oude complex zullen alleen het oudste paviljoen „Feijenoord", de nieuwste paviljoens Van Raalte, van Wal- sum en Dr. Warns, en het schoolgebouw „De Vierbot" worden behouden. Verwacht wordt dat de totale werkzaamheden in 1983 zijn afge rond. De Joodse Begraafplaats.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 4