Zdidóc (Bowumi eduld rS met sraël aakt op Informateurs willen geen nieuwe onderhandelingen Winters noodweer in Middeneuropese vakantielanden mm Veel een trifuges vaak deksels slech t beveiligd Tarieven overheid in 1982 maximaal 4 procent hoger Geisers in Ede ontploffen door te hoge gasdruk Donderdag 23 juli 1981,71e jaargang no. 22021 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND f Uitgave Westerpeis, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden Directeur-hoofdredacteur: 1.1. Hallewas. Chef redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,S2 per mm. Telefoontjes ƒ0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, jaar/ 202,30, Klachten bezorging: tel. 071122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers/ 0,70. Amerikaanse film „The last detail" met Jack Nicholson als de doorgewinterde marine-ser geant in de hoofdrol (Ned. II 21.30 uur). In praatprogramma „Kom 'ns langs op slot Zeist" ontvangt gastheer Karei Prior ditmaal o.a. Martine Bijl, Mies Bouwman en Paul van Vliet (Ned. I 20.15 uur). Veel bewolking en enkele buien. Middagtemperatuur omstreeks 17 graden. Matige tot krachtige wind draaiend naar noordwest. Morgen zon op: 5.48. Onder. 21.43. Schev. hoogw.: 8.41 en 21.20. Laagw.: 4.31 en 16.54 trisch men zoeken n ;en fataal JEKERADEEL zestienjarige jongen «Mongjum te Friesland zichzelf geëlektrocu- bij het wormen zoe- Volgens de politie de jongen de wor-, op een gemakkelijke ?r boven het maai- krijgen door twee in :ond gestoken ijzeren In onder stroom te Hij maakte de ver- ig echter al voordat Innen in de grond za- De jongen overleed laatse. Dl Sleep-operatie supertanker wil niet vlotten ZEEBRUGGE Vijftien sleepboten uit Neder land, België en Duitsland zijn er vanmorgen niet in geslaagd een 276.000 ton metende Libe riaanse supertanker vlot te trekken. De tanker, die sinds gisteravond enkele honderden meters voor de kust van Zeebrugge aan de grond zit, is geladen met 130.000 ton ruwe olie. Vanavond rond zeven uur zal bij hoogwater op nieuw een poging gedaan worden het gevaarte vlot te trekken. Alvorens de sleepboten aan het werk gaan moet 15.000 ton olie zijn overge pompt in kleinere tankers, zodat het schip wat hoger komt te liggen. Volgens de bergers is het gevaar voor scheuren of breken niet groot. Fietsen mogen mee op Schiphollijn UTRECHT Reizigers op de nieuwe Schiphollijn en de Veenendaallijn mogen vanaf 1 augustus hun fiets meenemen op de trein. De Spoorwegen komen daar mee tegemoet aan een ver zoek van de fietsersbond ENFB en andere organisa ties die het fietsen kunnen bevorderen. Tot nu toe mochten fietsen niet mee op de trein omdat de NS eerst wilde bekijken of het kon in verband met bij voorbeeld de drukte. ZEKER AL TWAALF DODEN Het water van de Chiemsee in Beieren is zo hoog gestegen, dat de campings aan zijn oevers zijn overspoeld. In allerijl moesten de kampeerders hun spul len in vieligheid brengen. WENEN Oostenrijk, Zuid-Duitsland en de JGIN HOUDTBEENSTIJF 1HINGTON TEL Het Ameri- geduld met Is- lijkt, als gevolg van iet aflatende Israëli- aanvallen op Pales- e doelen in Libanon, eput te raken. Na ister van buiten zaken Haig en dent Reagan heeft •k minister van de- Weinberger in krachtigste veroorde- door een Ameri- ie functionaris tot toe Israël ervan huldigd de Ameri- vr edespogingen het Midden-Oosten ns en wetens te on- nijnen. niet alleen in de Ameri- hoofdstad, ook in eigen wordt steeds meer krtiek op de handelswijze van gering-Begin. Zowel van- Ie Arbeiderspartij als in jhebbende dagbladen t er op gewezen dat de allen op de Palestijnen eind kunnen maken aan 'alestijns nationalisme en idien de PLO alleen politieke winst opleve- ashington lijkt de hoop :n spoedig staak-het-vu- n Libanon steeds kleiner rden, zeker nadat Israels ier Begin zijn landgeno-. isteren andermaal beloof- it de Palestijnse raketbe- tingen spoedig voorbij zijn. Omdat men daar 'gelopen tien dagen, on- ;s hevige aanvallen, ech- ,iet in geslaagd is, wordt :esd dat Israël spoedig andere middelen dan •ardementen zal grijpen. :ns een bezoek aan Noord- [1 zei Begin: Er kan niet r ongestraft joods bloed •ten worden", ren gingen de aanvallen weer onverminderd Drie maal werden steden joord-Israël door de Pales- n onder vuur genomen. vel de gehele dag hebben flische vliegtuigen wegen, - gen, commandocentra en htelingenkampen in Liba- bestookt. Aan Israëlische r is de afgelopen dagen een f U doden gevallen, in Liba- hebben vele tientallen sen bij de bombardemen- iet leven gelaten. Drie inwoners van een plaatsje in de buurt van de stad Zahrani in Zuid-Li- banon zitten, na een van de Israëlische aanvallen, op de puinhopen van wat eens hun huis was. „WEZENLIJKE VERANDERINGEN ONAANVAARDBAAR' (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De informa teurs Lubbers, De Koning en Van Thijn zijn niet van plan, opnieuw met de fractieleiders van CDA, PvdA en D'66 te gaan onderhandelen over essentiële onderdelen van hun voorstellen over het regeerprogramma en de portefeuilleverdeling van het nieuw te vormen kabinet. Wel willen zij met de fractielei ders bezien, of bepaalde punten uit het begin deze week bereik te onderhandelingsresultaat misschien zouden kunnen wor den verduidelijkt. Rond tien uur vanmorgen zijn de drie informateurs overleg begonnen met Van Agt, Den Uyl en Terlouw (ieder afzonderlijk) met name naar aanleiding van het eisenpakket dat gisteren door de CDA-fractie op tafel is gelegd. Door de houding van de CDA-fractie dreigt de afwikkeling van de kabinetsforma tie aanzienlijk te worden vertraagd. Daarna zal het drietal zich beraden op de situatie die nu is ontstaan. Tot ergernis van de PvdA en verbazing van D'66 besloot de CDA-fractie giste ren, een aantal wezenlijke onderdelen van de voorstellen van de informateurs te willen wijzigen. Het opnieuw consul teren van deskundigen zoals president Zijlstra van de Nederlandsche Bank en vertegenwoordigers van van werkge vers en werknemers, zoals het CDA wil, houdt in dat de besprekingen over het economisch terrein opnieuw moe ten worden gevoerd. De PvdA ging op vier fractieleden na met het onderhandelingsresultaat ak koord. De fractie van D'66 vindt de voorstel len alleen aanvaardbaar als de functie van „coördinerend minister voor het sociaal-economisch en financieel be leid" toebedeeld wordt aan Terlouw als beoogd minister van Economische Za ken. Volgens de informateurs zou Den Uyl als minister van Sociale Zaken en Werkgelegenheid deze coördinerende functie moeten krijgen. Tegen het plan om Den Uyl naast Sociale Zaken ook het totale werkgelegenheidsbeleid te la ten behartigen heeft D'66 op zich geen bezwaar. In politieke kring wordt de kans dat Terlouw zijn zin krijgt vrij hoog aangeslagen. De informateurs hebben gisteravond op Paleis Lange Voorhout tussentijds ver slag uitgebracht aan de koningin, die zij telefonisch voortdurend van de gang van zaken op de hoogte hebben gehou den. Pagina 7: Den Uyl geen „superminis- Hen pel Iers uit Polen ongewenst rPHOL De marechaussee op Schiphol heeft drie Polen, rertelden dat zij in ons land wat wilden bijverdienen met npellen, op een retourvliegtuig naar Polen gezet De man die een toeristenvisum voor drie maanden konden tonen, in te horen dat zij geen werkvergunning hadden en dus het npeUen wel konden vergeten. Volgens de marechaussee le mannen uitgewezen na overleg met het ministerie van RJANE ONDERSCHEPT EN KILO HEROïNE EN AAR De douane en koninklijke marechaussee ten aan de grenspost Berg Autoweg bij Zevenaar tien heroïne onderschept. De narcotica werd 7 juli gevonden en routinecontrole op een uit Turkije afkomstig trans- Het ministerie maakte één en ander pas gisteren be-' I, in het belang van het onderzoek, eroïne was verstopt in een personenauto achter de ach- ank en in de wieldoppen. De waarde vertegenwoordigt ele miljoenen guldens. De bestuurder is aangehouden. Poolse kaper wilde aan dienstplicht ontkomen BERLIJN De 21-jarige Pool, die eergisteren een Pools vliegtuig kaapte en dwong naar West-Berlijn te vliegen, heeft voor een on derzoeksrechter in West-Ber lijn verklaard dat hij uit zijn vaderland is gevlucht om aan de dienstplicht te ontkomen en omdat hij ver liefd was. De Pool, Bernard Pientka, vertelde de rechter dat hij eeni vriendin heeft in West-Duits- land. DEN HAAG Centrifuges werken over het algemeen goed, maar ze hebben een slechte dekselbeveiliging. De verschillen in kwaliteit zitten in de sterkte van het deksel en in de stabiliteit van de centrifuge. Tot deze conclusie is de Stichting Vergelijkend Warenonder zoek in Den Haag gekomen na een onderzoek van 46 cen trifuges, in prijs variërend van 160 tot 315 gulden. Het deksel van een goed be veiligde centrifuge kan niet worden geopend voordat de machine niet meer draait. Uit het onderzoek bleek dat er ze ven verschillende soorten dek selvergrendeling bestaan. Bij vier soorten vergrendeling was geen dekselbeveiliging. Bij sommige centrifuges werkte de beveiliging na enige tijd niet meer. Het probleem werd te stellen. Eén centrifuge wen door de onderzoekers onveilig bevonden. Terwijl de machine draaide, kon hij aan de voor kant geopend worden en was aanraking van de draaiende tunnel mogelijk. De 46 onder zochte centrifuges kwamen uit een klein aantal fabrieken. Onderling waren er dan ook geen of slechts kleine verschil len. Franse Alpen worden geteisterd door winters noodweer. In Oostenrijk is sinds 124 jaar niet zo veel regen gevallen als de afgelopen dagen. Ge volg is dat Wenen in een alarmtoestand verkeert, doordat de Donau elk ogenblik buiten haar oe vers kan treden en er woonwijken zullen on derlopen. Het water in deze „schöne blaue" ri vier stijgt met 2,5 centi meter per uur en staat al 7,5 meter hoger dan normaal. Vier mensen in Oostenrijk zijn in het wassende water van de Donau verdronken. Ook in de sterk gezwollen rivieren in Zuid-Duitsland zijn vier men sen verdronken, onder wie een meisje van twee jaar. In de Franse Alpen zijn drie bergbe klimmers om het leven geko men toen zij door een lawine werden verrast. Ze zijn dood gevroren. In een buitenwijk van Praag is een man tijdens een reddingsactie verdronken. In de bergen van Oostenrijk, Zuid-Duitsland en Frankrijk is hier en daar 2,5 meter sneeuw gevallen en het gevaar van la wines is groot. Als gevolg van de hoge waterstand van de Donau is de grensovergang Passau tussen Oostenrijk en West-Duitsland gesloten. De schade die het winterse weer heeft aangericht loopt in de miljoenen. Ondanks het slechte weer, verwacht de ANWB het ko mende weekeinde druk va kantieverkeer, maar vooral in de richting Spanje. In Neder land gaat een groot deel van de bouwvak op vakantie en in Duitsland sluiten de Opel- en Fordfabrieken voor de vakan- tietijd. DEN HAAG Dc provincies en gemeenten mogen hun ta rieven voor verleende diensten in 1982 met niet meer dan vier procent verhogen. Het betreft hier de tarieven voor za ken als leges, zwembaden en sportaccommodaties. Het ba sistarief voor de elektriciteitslevering loon-, kapitaal- en andere kosten, maar exclusief de brandstofkosten mag volgend jaar hooguit met drie procent omhoog. Dit heeft staatssecretaris Koning van binnenlandse zaken de bestu ren van provincies en gemeenten meegedeeld. Voor de doorberekening van de brandstofkosten via een zo genaamde brandstoftoeslag moeten nog nadere instructies worden opgesteld. De genoemde maxima gelden niet voor de levering van gas door gemeentelijke distributiebedrij- EDE Door een storing in het gasleidingnet heeft een groot deel van Ede gisteren een paar uur zonder gas ge zeten. Door een te hoge gas druk was een breuk ont staan in een hoofdgaslei ding. In de gasgeisers van enkele tientallen woningen ontstonden brandjes en en kele geisers ontploften. Door de breuk in de hoofdlei ding werd de gastoevoer naar een groot deel van Ede ontre geld. Door de hoge druk raak ten in enkele gevallen de be veiligingssystemen onklaar. De bewoners van de drie wij ken werden met geluidswa gens verzocht om de hoofdkra nen te sluiten. De plaats waar de breuk is ontstaan is inmid dels bekend, maar de oorzaak is nog niet achterhaald.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1