lollenbank geen bewijs ►ij opgevoerde brommers D'66 wil eigen formateur FNV: Deeltijdbanen moeten aan trekkelijker worden Wiegel: PvdA heeft strijd om de macht gewonnen Staat verliest miljarden door fraudes in bouw mzineprijs i vrije arkt schiet ihoog ïswa te Lfter gaat ïet door Politie Enschede krijgt overuren niet meer betaald Kritisch Faunabeheer wil proces tegen doden aalscholvers Nieuwe regeling voor aannemen van werklozen Wie komt waar? Zomer- moeheid weer -INENLAND LEIDSE COURANT/ WOENSDAG 22 JULI 1981 PAGINA 9 "IMP VOOR POLITIE' irfers Uien Kanaal versteken IMEGEN Drie [dsurfers uit Nijme- zijn van plan nog b zomer op hun surf- tik het Kanaal tussen ais en Dover over te ben. drietal, John Verste- George van Megen en Is Duijnstee, slaagde er weekeinde op die ma- 1 het IJsselmeer te be ngen. Dat ging echter lilijker dan ze hadden icht. Naar verwach- zouden ze de afstand fen Hoorn en Lelystad, cilometer, in twee uur rbruggen. Door een ke tegenwind viel dat Ier anders uit: Ze de er zes uur over. Des- anks laten ze zich er van weerhouden de rsteek over het Kanaal aan proberen. jTERDAM De sterk nnderde produktie bij |dfinaderijen en toege- 11 vraag door de vakan- l zorgen ervoor dat de |neprijzen op de Rotter- e spotmarkt omhoog ten. Gisteren werd voor Ion benzine meer dan lollar 1096) betaald; tecordprijs. Oliehande- Jtverwachten dat de be an de pomp in augus- aarom drie tot vijf cent per wordt. ct t de produktieverminde- Ibij de raffinaderijen (als jg van het olie-overschot i cd wereldmarkt) speelt ook j>ersvlucht van de dollar Irote rol. Gisteren werd Amerikaanse munt, nee Nederland zijn olie tt, weer twee cent duur- Eén en ander drijft de I neprijs sneller op, dan de I8.(numprijs-bijstelling cent per twee weken) —lat. edi I^ERDAM De water- Teitentoonstelling „Hiswa iter", die van 2 tot en ïg! september in de Rot- mse Leuvehaven zou m gehouden, gaat niet Lof 'pestuur heeft besloten de tehde tentoonstelling af te ^n wegens gebrek aan e, usiasme bij de exposan- Dezen hebben er bij de i op gewezen dat de ver- ig volgend jaar vijftig m bestaat. Zij vinden dat in te|ar een reusachtige gou- rofl Hiswa-tentoonsteUing sulworden gehouden in de Indrdamse RAI. „Wij wil- Ize tijd en energie en ons preserveren voor deze ie opgave", aldus de ex- [flitie Breda üft verkeerd giandeld 3AAG De politie in I heeft volgens minis- e Ruiter van justitie op Onginnedag onjuist ge- eld door 133 aangehou- ongeren langer dan zes st te houden op het tuiter heeft dit geant- op vragen, van de ka len Roethof (PvdA) en l-Tuinstra (D'66). Dat ze aangehouden op ver- de orde te willen ver is volgens de minister list. De demonstratie in zij hadden willen ïn was niet aangemeld, insen werden aangehou- 'Qfonder dat er sprake was :en vermoeden van 5 fl aan een strafbaar feit ladden dan ook niet moe- porden aangehouden, al- bewindsman. DEN HAAG De politie kan met een rollenbank niet bewijzen dat een brommer is opgevoerd. Alleen een onderzoek naar de cylinderinhoud kan dat be wijs leveren. Deze opmerkelijke uitspraak heeft de Hoge Raad gedaan in een proefproces en betekent „een ramp" voor de politie. De heer C. van Doesburg, voorzitter van de Centrale Politie Verkeerscommissie, meent dat deze uitspraak de „slagkracht" bij de politie zal verminderen. „Er is ons een handzaam en nauwkeurig middel uit handen geslagen", verklaarde hij. De rollenbank, die door verschillende korpsen voor veel geld is aangekocht, kan alleen nog als selectiemiddel worden gebruikt. Het bewijs dat er aan een brommer geknoeid is, kan alleen nog na een tijdrovende demontage in de werkplaats worden gele verd. Volgens Van Doesburg heeft de Hoge Raad met deze uitspraak alleen aan de rechtzekerheid gedacht en niet aan de noodzaak bij de politie om snel en doeltreffend te kunnen optreden. Het gevaar bestaat namelijk dat elke bromfietser met een opgevoer de brommer het bewijs van de rollenbank nu zal aanvechten. Daarmee loopt hij of zij echter wel het risico dat bij de demonta ge blijkt dat de cylinder is uitgeboord en men in feite dus op een motor rijdt. Het gevolg daarvan is een serie dikke bekeuringen voor het niet betalen van motorrijtuigenbelasting en het rondrij den zonder kenteken en rijbewijs. De rollenbank kan nog wel worden gebruikt als selectie middel, maar om te bewijzen dat een brommer is opge voerd, moet hij helemaal worden gedemonteerd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De PvdA heeft de ver kiezingen verloren, maar de strijd om de macht in het beoogde kabinet ge wonnen, aldus VVD-fractieleider Hans Wiegel in een eerste reactie op het be reikte resultaat van de drie informa teurs. Het CDA mag dan wel de premier leve ren, maar daar staat volgens hem tegeno ver dat Den Uyl een soort super-minister wordt. Ook hebben de socialisten de beide departementen in de welzijnssector. On derwijs en CRM, weten te bemachtigen. D'66 komt maar bekaaid af, vindt de libe-, rale fractieleider. De werkgeversorganisaties VNO en NCW hebben uiterst negatief gereageerd op de voorstellen van de informateurs met be trekking tot het te voeren sociaal-econo misch beleid. Die bieden geen basis voor een nieuw industriëel beleid, vinden zij. Belangrijke adviezen als het rapport-Wag- ner en de SER-rapporten zijn door de in formateurs niet overgenomen, zo constate ren VNO en NCW. Wat in de voorstellen ontbreekt is dat een goed economisch be leid een voorwaarde is voor herstel van de werkgelegenheid. De twee grote vakcentrales FNV en CNV willen zich voorlopig nog onthouden van commentaar. ENSCHEDE De Enschedese politie is gestopt met het uitbetalen van overuren. Vanaf 3 juli wordt overwerk alleen nog in vrije tijd gecompenseerd. Voor verschillende politiemensen, met name bij de recherche, betekent de maatregel een inkomstender ving van enkele honderden guldens per maand. Volgens hoofdcommissaris J. Hoppel is het onvermijdelijk dat de dienstverlening aan het publiek wordt aangetast. In overleg met de burgemeester en de hoofdofficier van justitie zal worden nagegaan bij welke taken de politie de prioriteit gaat leggen. De Enschedese politie hoorde in de loop van dit jaar dat voor overwerk in 1981 slechts f 250.000 beschikbaar was. In juni bleek dat geld al helemaal op te zijn. Voortzetting van het in de eerste maanden van dit jaar gevoerde beleid zou leiden tot een tekort op de rekening van de politie van 850.000. De financiële nood van de gemeente laat niet toe dat uit de ge meentekas dat tekort wordt bijgepast. OOSTERBEEK De Stichting Kritisch Faunabeheer over weegt de provincie Gelderland een proces aan te doen we gens het verlenen van een vergunning tot het afschieten, van aalscholvers. Dit heeft de stichting gisteren meege deeld. Een ifcreek geleden gaf de commissaris van de koningin in Gel derland, mr. W. J. Geertsema, toestemming aalscholvers dood te schieten die vis roven uit de kweekvijvers in Lelystad. Drie werknemers van de Organisatie tot Verbetering van de Binnen visserij mogen nu van 1 augustus tot en met eind september on beperkt aalscholvers schieten. Evenals de Vogelbescherming wijst Kritisch Faunabeheer erop dat de aalscholver een beschermde diersoort is. Bovendien, aldus Faunabeheer, heeft negentig procent van de aalscholvers in de maanden augustus en september nog jongen te verzorgen. Als de ouders worden afgeschoten, zullen die jongen zich niet kunnen redden. DEN HAAG Met ingang van 1 augus tus zullen vijf be staande regelingen waarbij onderne mers een subsidie van de overheid krijgen in de loon kosten bij het in dienst nemen van werklozen, opgaan in een nieuwe rege ling, de Plaatsings- bevorderende Maat regel (PM). Volgens deze nieuwe re geling kunnen onderne mers een subsidie op de loonkosten krijgen van 750 tot 2500 gulden per maand per in dienst ge nomen werkloze. Op deze bedragen wordt een korting toegepast als de werkloze jonger is dan 23 jaar of in deeltijd werkt. Dit heeft minister Albeda (sociale zaken) bekend gemaakt. Algemene uitgangspun ten voor toepassing van de regeling zijn: de werk loze staat al langer dan drie maanden ingeschre ven, hij moet in Neder land wonen en werken, er moet van blijvend werk sprake zijn, er dient een arbeidovereen- komst te komen voor on bepaalde tijd met een werktijd van minimaal 15 uur per week. DEN HAAG Het te for meren kabinet van CDA, PvdA en D'66 met CDA- leider Van Agt als minis ter-president en Den Uyl en Terlouw als vice-pre miers zal veel bekende ge zichten opleveren. Hoewel nog niet alle ministerspos ten zijn ingevuld, is het in de meeste gevallen al ze ker welke personen over de verschillende ministe ries de scepter gaan zwaaien. Naar verwach ting zal het nieuwe kabi net Van Agt er als volgt gaan uitzien. Algemene Zaken: Van Agt (CDA). Sociale Zaken en Werkgele genheid, alsmede Antilliaanse Zaken (tevens vice-premier): Den Uyl (PvdA). Economische Zaken (tweede vice-premier): Terlouw (D'66) Financiën: Van der Stee (CDA), nu ook. Binnenlandse Zaken: Van Thijn (PvdA). Buitenlandse Zaken: Van der Stoel (PvdA), was dit ook in het kabinet-Den Uyl. Onderwijs: Van Kemenade (PvdA), was dit ook in het kabinet-Den Uyl. CRM: Meijer (PvdA), onder Den Uyl staatssecretaris van CRM was. Landbouw en Visserij: Braks (CDA), nu ook. Justitie: De Ruiter (CDA), nu ook Ontwikkelingssamenwer king: De Koning (CDA), nu ook. Volkshuisvesting en Ruim telijke Ordening: Van Dam (PvdA). Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne: Van Leijenhorst (CHU) of prof. dr. E. Bleu- mink, hoogleraar in Gronin gen, of Lansink (CDA). Defensie: Brinkhorst (D'66) of de vroeger fractieleider van D'66 Van Mierlo. Verkeer en Waterstaat: Lam- bers-Hacquebard (D'66) Informateur Lubbers blijft CDA-fractieleider in de Tweede Kamer. Voor de opvolging van Terlouw als fractieleider van D'66 worden Engwirda en Brinkhorst genoemd. Voor de opvolging van Den Uyl als PvdA-voorman komen de fractieleden Kombrink en Wöltgens in aanmer- king. OM POSTIE IN KABINET VEILIG TESTELLEN (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Onder handelaar Terlouw con stateerde gisteren bitter, dat D'66 achteraf gezien betere onderhandelings resultaten zou hebben geboekt wanneer er ook een D'66-informateur was geweest. Naar zijn mening moet er nu in ie der geval wel een forma teur uit zijn eigen partij worden toegevoegd aan de toekomstige forma teurs Den Uyl en Van Agt. Den Uyl heeft in middels positief op deze wens gereageerd. Volgens Terlouw liggen er tus sen D'66 en PvdA ook nogal wat verschillen van opvatting over de wijze waarop de werk loosheid moet worden aange pakt. Terlouw daarover: „De PvdA streeft naar onze opvat ting teveel naar een werkgele genheidsbeleid op de zeer kor te termijn, waardoor de werk loosheid niet blijvend wordt teruggedrongen". PvdA-frac- tieleider Den Uyl noemde het gisteren begrijpelijk dat Ter- louw bang is voor een beper king van bevoegdheden van de nieuwe minister van Eco nomische Zaken: „Maar we zullen daar in een vriend schappelijk gesprek zeker uit kunnen komen". Informateur Lubbers ontkende gisteren overigens dat er taken van het ministerie van Economische Zaken naar Sociale Zaken zul len worden overgeheveld: Jan Terlouw. „Wel is het de bedoeling dat de minister van Sociale Zaken met zijn collega van Economi sche Zaken een werkgelegen- heidsprogram opstelt voor de komende vier jaar. De minis ter van Sociale Zaken is dan verantwoordelijk voor de voorbereiding, uitvoering en verdediging van dat program". Informateur Lubbers toonde zich gisteren bijzonder opti mistisch over de uitkomst van het beraad van de drie frac ties. Sprekend namens zijn collega-informateurs zei hij: „In rede kunnen wij niet zien hoe de fracties zouden kunnen weigeren het groene licht te geven". Als de fracties de on- derhabdelingsresultaten heb ben goedgekeurd zijn er vol gens Lubbers geen „hobbels" meer te nemen. De vorming van een kabinet is dan nog maar een kwestie van enkele weken, aldus Lubbers. Met het slechte weer van de laatste dagen komt er nauwelijks bezoek in de dierentuinen. Veel afleiding voor de beesten is er danook niet. Het enige wat erop zit om de tijd door te komen, is maar een dutje te doen. (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT CNV-secreta- ris A. Molendijk heeft afge lopen maandag voor radio en tv aangedrongen op een krachtige bestrijding van fraudes in de bouwwereld. Malafide aannemers en kop pelbazen houden thans zes tot zeven miljard achter door geen belasting en óf so ciale premies af te dragen. De bouwfraudes zouden be tekenen dat de belasting plichtigen gemiddeld 1500 gulden per jaar meer moe ten opnbrengen dan nodig is voor eenzelfde totale belas tingopbrengst van de staat. Molendijk zei zijn becijfering te ontlenen aan justitie. Het Sociaal Fonds voor de Bouw- nijverheid meent dat de ra ming nog aan de voorzichtige kant is. De federatie bouw- en houtbonden FNV meent dat de mogelijkheden om iets aan de bouwfraudes te doen, on voldoende worden benut. De enkele maanden geleden door de Tweede Kamer aangeno men „anti-koppelbazenwet" zou volgens de bouwbond nog steeds niet in werking zijn ge treden, omdat het ministerie van sociale zaken eerst nog wil overleggen met werkgevers en werknemers. „Maar we heb ben nog steeds geen uitnodi ging ontvangen voor dat over leg", aldus de hout- en bouw bonden. (Van onze sociaal-economische redactie) AMSTERDAM De vakcentrale FNV is een sterke voorstander van deeltijdarbeid. Zij consta teert een groeiende vrc&g naar deeltijdbanen, vindt dat de werknemers meer mogelijkheden moeten krijgen om zelf te bepalen hoe lang zij willen werken en ziet deeltijdarbeid als een waardevol instrument tot herverdeling van ar beid. De FNV vindt dan ook, dat er meer van dit soort banen moeten komen en dat de overheid dat moet stimuleren. Zelf wil zij er ook wat aan gaan doen in het overleg met de werkgevers. Met name verlangt de vakcentrale, dat voor deeltijdbanen dezelfde ar beidsvoorwaarden en sociale voorzieningen gaan gel den, zij het naar rato, als voor volledige functies. Over deeltijdarbeid bestaat zeer weinig statistische informatie, zo stelt de FNV vast in haar gisteren ver schenen nota „Een deel van het geheel": niet bekend is bijvoorbeeld hoeveel deeltijdbanen er zijn en hoe groot de werkloosheid is onder deeltijdwerknemers. Het actueelste cijfer is dat van 1975 toen er (de zelf standigen niet meegerekend) 491.000 deeltijdbanen waren, waarvan driekwart door vrouwen werd ver vuld. Met name voor vrouwen, die willen gaan wer ken, is deeltijdarbeid belangrijk. Meer deeltijdbanen kan een wezenlijke bijdrage le veren tot het oplossen wan de werkloosheid. De FNV waagt zich echter niet aan het uitspreken van ver wachtingen over het aantal banen, dat via deeltijd werk geschapen zou kunnen worden. Zij beseft, dat er heel wat funkties zijn, die niet gesplitst kunnen worden. Ook wordt erkend, dat het splitsen van funkties kostenverhogend kan werken. Hoofddirecteur V olksgezondheid wordt hoogleraar LEIDSCHENDAM Dr. F. A. Vorst, hoofddirecteur ge zondheidszorg van het.minis terie van volksgezondheid in Leidschendam is benoemd tot gewoon hoogleraar aan de Rijksuniversteit in Maastricht. Dr. Vorst (57) zal met ingang van het nieuwe academisch jaar werkzaam zijn op het vakgebied van de leer van de gezondheidsvoorzieningen zo wel bij de algemene als de me dische faculteit van de RU- Limburg. Tijdelijk regen Een actieve depressie boven Engeland trekt vannacht dicht langs ons land en kan daarbij langdurig regen brengen. Het centrum van de depressie buigt waarschijnlijk af naar het zuidoosten en wordt mor gen boven Noord-Frankrijk of Zuid-Duitsland verwacht. Voor ons land betekent dit dat er nog veel bewolking blijft waaruit morgen af en toe een bui valt. De temperatuur ver andert nog weinig, veel meer dan 17 graden zal het niet worden. Bij het overtrekken van de depressie waait de wind een tijdlang uit uiteenlo pende richtingen. Daarna gaat een noordwestelijke wind wat drogere lucht aanvoeren. Dit betekent na morgen een lichte weersverbetering. De buiig heid zal tegen het weekeinde minder worden en er komt wat meer zon. De depressie zal in de komende dagen opnieuw onbestendig weer brengen in Midden-Europa en het Alpen gebied. In Spanje blijft het goed vakantieweer. Weersvooruitzichten voor de vakantielanden: Scandinavië: Afnemende regenkansen en geleidelijk meer opklaringen, 16 tot 21 graden. Britse eilanden: Overgang naar droog en tame lijk zonnig weer, 17 tot 23 gra den. Benelux, Noordwest-Frank rijk: Eerst regen, later wisselend bewolkt, 17-22 graden. Duitsland, Oostenrijk en Zwit serland: Half tot zwaar bewolkt en af en toe buien, 18 graden. Iberisch Schiereiland: Opklaringen, maar ook enkele buien, 22 tot 30 graden. Italië en de Balkan: Warm tot zeer warm zomer weer en een kleine kans op een onweersbui, 28 tot 38 gra den. Weersgesteldheid van gisteren Weer Mai Min Meer temp temp slag Amsterdam geh.bew. te 13 2 Oe Bilt motreg. 19 12 2 20 13 6 Eeide Eindhoven Den Helder Lh. R'dam mist 20 Frankfort regen motreg. 18 13 zw.bew. 18 11 geh.bew. 19 16 zw.bew. 18 15 onbew. 30 22 onbew. 25 15 zw.bew. 20 15 geh.bew. 23 13 geh.bew. 15 zw.bew. 17 Kopenhagen zw.bew. Luxemburg Madrid Malaga 25 14 0.2

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9