Levenslang geëist tegen dader van aanslag paus Slotverklaring topconferentie uiterst gematigd Paus hoopt op beter begrip voor functie priester in Eucharisti* BUITENLAND Londense hotels in h u weli jks week nog niet half vol Dreigende stakingen in Polen afgelast Aanslag in Teheran LE1DSE COURANT/ WOENSDAG 22 JULI 1981 PAGINA] (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Als het van de procureur van de Italiaanse republiek afhangt ral Mehmet Ali Agca, die op 13 mei een aanslag pleegde op paus Johan nes Paulus II, de rest van rijn leven in een Romeinse gevangenis door brengen. Gistermorgen, op de tweede dag van het proces tegen de 23-jarige Turk, heeft de aanklager levenslang geëist voor de aanslag op de paus en twaalf jaar voor de andere delicten. Die variëren van het dragen van een vuurwapen tot poging tot doodslag op twee vrouwen. Bovendien eist de procureur dat Agca het eerste jaar in de isoleercel doorbrengt. Vandaag komt de door het hof be noemde, maar door Agca zelf afgewe zen advocaat aan het woord. Daarna moeten de tien juryleden de knoop doorhakken. Van het Vaticaan kwam gisteren via een artikel in de Osserva- tore Romano een allesbehalve duidelijk stemadvies: enerzijds moet Agca verge ving krijgen, maar anderzijds heeft de maatschappij de plicht zichzelf tegen terroristische aanslagen als deze te be schermen. Men verwacht is dat de jury vandaag het schuldig zal uitspreken en dat de rechter daarna de eis van de procureur zal volgen. De enige verrassing die het proces nog kan inhouden moet van Ali Agca zelf komen. Gisteren heeft zich ziek gemeld, maar de ijlings ontboden arts kon niets bijzonders ontdekken. Kennelijk was Agca ziek van het pro ces. Maandag al, de eerste dag van het proces, heeft hij aangekondigd zijn ver dere medewerking te zullen weigeren uit protest tegen het feit dat hij door een Italiaanse rechtbank wordt be recht, en niet door het Vaticaan. Agca was afwezig toen de openbare aanklager, de in de Romeinse rechtzaal vermaarde spreker Nicolo Amato al zijn retorische talenten aanwendde om van de Turk een zo zwart mogelijk beeld te schetsen. „Agca heeft niemand minder dan de paus naar het leven ge staan, de goedheid in eigen persoon, de man aan wie elke kwade gedachte vreemd is en die elke dag nog aan mil joenen hoop geeft op een beter leven nu en na de dood. Een aanslag op de paus is een daad van heiligschennis", aldus Amato. Volgens hem zijn het to taal verziekte figuren, die aanslagen plegen op de Kennedy's, Reagan, Mar tin Luther King, Lennon of Ghandi. „Maar een aanslag op de paus, die niet eens wereldlijke macht en invloed na streeft, die geen divisies heeft, die al leen maar een voorbeeld van naasten liefde wil zijn, is een omkering van alle waarden". Amato bleef gissen naar de beweegredenen van Agca, bij wie hij geen spoortje berouw had kunnen ont dekken. „Zo'n mens behoort niet tot deze wereld", aldus de procureur. Amato's oratisch geweld was slecht be steed aan de afwezige Ali Agca. Maar zelfs als hij erbij was geweest, had hij er nog voor spek en bonen bijgezeten, want het Romeinse hof beschikt niet over een vertaalinstallatie, zodat een buitenlandse verdachte niet in staat is te begrijpen wat men hem in de schoe nen schuift. Maandag werden alleen enkele directe vragen van de rechter voor Agca door een tolk vertaald en kreeg Agca de kans zijn terroristisch credo te belijden. Maar de grote getui genissen en de opmerkingen van de rechters bleven onvertaald. „Deze rechtzaal is niet de vergaderzaal van de Verenigde Naties", aldus Agca's advo caat. „Onbegrijpelijk", zo werd door en kele niet-Italianen opgemerkt. „In an dere beschaafde landen zou onmiddel lijk worden gewezen p de nietigheid van het proces". „Maar niet in Italië", antwoordde de advocaat glimlachend. WARSCHAU De voor morgen en vrijdag op het programma staande stakin gen van havenarbeiders in steden aan de Poolse Oost zeekust en van de werkne mers van de luchtvaart maatschappij LOT, zijn na langdurige onderhandelin gen met vertegenwoordigers van de Poolse regering afge last In de gesprekken met de ha venarbeiders zou een compro mis zijn gesloten over de rege ling van het ziekteverlof. De werknemers van LOT, die zich verzetten tegen de komst van een door de regering aan gewezen nieuwe directeur en deze functionaris zelf wilden kiezen, is een zekere mate van arbeiderszelfbestuur toege zegd. Van de kant van de Poolse re gering is de afgelopen dagen herhaaldelijk tegen de komen de stakingen gewaarschuwd. Zelfs de als zeer hervormings gezind bekend staande vice- premier Rakowski had de werknemers van met name LOT gewezen op de mogelijke gevolgen van hun actie. Britse ambtenaren zonder succes in Maze- gevangenis BELFAST Twee ambtena ren van het Britse ministerie voor Noord-Ierland hebben gisteren onverwachts een be zoek gebracht aan de Maze-ge- vangenis in Belfast waar IRA- leden in hongerstaking zijn. Hun poging om met de IRA- gevangenen te praten faalde echter, omdat de Britse rege ring niet wilde ingaan op de eis van de gevangenen hun leider, Brendan McFarlane, toestemming te verlenen bij het onderhoud aanwezig te zijn. Het Britse ministerie voor Noord-Ierland stuurde de twee ambtenaren naar de gevange nis; omdat verwanten van een -van de hongerstakers te ken nen hadden gegeven dat een dergelijk bezoek nuttig zou kunnen zijn om de bestaande impasse te doorbreken. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Alexander Halg. OTTAWA De toon van de slotverklaring aan het einde van de economische topcon ferentie in Ottawa is opval lend gematigd. Werd maan dag het monetaire beleid van Amerika tijdens de con ferentie nog heftig bekriti seerd, in de verklaring van gisteren staat alleen dat „de hoge rentestanden in het ene land de economische maatre gelen in een ander land ern stig kunnen bemoeilijken". Een topman de Amerikaan se centrale bank heeft giste ren tegenover het Ameri kaanse congres verklaard dat het gevecht tegen de in flatie zo belangrijk is dat de YJS. hun krappe moetaire politiek zullen handhaven. Tijdens de tweedaagse confe rentie van de regeringsleiders van de Verenigde Staten, Ca nada, Groot-Brittannië, Italië, Frankrijk, West-Duitsland en Japan is behalve over de dol larkoers gesproken over de be trekkingen met de Derde We reld en het Warschaupact. Wat dat eerste betreft hebben de conferentiedeelnemers ver klaard dat de ontwikkelin glanden op steun kunnen re kenen, mits zij de veiligheid van buitenlands privé-kapitaal garanderen. Volgens de regeringsleiders moet ook hard gewerkt wor den aan een positievere hou ding van de bevolking ten aanzien van kernenergie. Voor het herstel van de westerse economie moeten de mogelijk heden van het bedrijfsleven vergroot worden en moet de overheid verder bezuinigen. De deelnemers voorzien grote veranderingen in economische groei, loonpolitiek en de ar beidsverhoudingen. De ministers van buitenlandse zaken van vijf westerse heb ben ook gesproken over de on afhankelijkeheid van Namibië. Negen landen in Zuidelijk-A- frika hebben een boodschap naar Ottawa gestuurd waarin ze vragen niet betrokken te worden in de strijd tussen Oost en West. Aanslagen op Britse immigranten beraamd LONDEN Britse extreem rechtse, terroristische orga nisaties hebben plannen be raamd om aanslagen te ple gen op de niet-blanke bevol king van Groot-Brittannië. Volgens persberichten heeft Scotland Yard ontdekt dat rechtse extremisten van plan zijn een zware bom tot ont ploffing te brengen op een volksfeest van Westindische immigranten, dat eind augus tus in Londen wordt gehou den. Ze hebben daarbij de bomaanslag op het Oktober feest in München in 1980 als voorbeeld genomen. CIA hoeft Agee geen documenten te verstrekken WASHINGTON Een fe- derale rechter in Washing- ,ton heeft bepaald dat de Amerikaanse inlichtingen dienst CIA geen documenten hoeft te verstrekken aan haar voormalige werknemer Philip Agee. Agee, een voormalige agent van de inlichtingendienst en nu een van de scherpste critici van de CIA, had de CIA in 1979 gevraagd kopieën van alle documenten over te leg gen, die betrekking hadden op hemzelf. De CIA besteedde 402.000 dollar om de 8.699 do cumenten te vinden, maar weigerde om 8.175 daarvan over te leggen. Van het restant wil men slechts een gedeelte aan Agee verstrekken. Een aantal van de documenten had betrekking op activiteiten gericht tegen Agee, die sinds hij de CIA verliet twee boeken schreef over het functioneren van de dienst. Volgens rechter Gesell heeft de CIA terecht actie ondernomen tegen de in Hamburg wonende Agee, om dat hij duidelijk van plan was de dienst in discrediet te bren gen door geheime informatie te publiceren en de namen van nog actieve agenten in het bui tenland bekend te maken. TEHERAN De lijfwacht van de Hodjatoleslam Ali Akhbar Nategh Nouri, de plaatsvervanger van Ayatollah Khomeiny, is ernstig gewond geraakt bij een aanslag. Toen de lijfwacht in een auto weg reed bij het huis van Nategh Nouri opende een aantal per sonen het vuur op de wagen, waarschijnlijk in de veronder stelling dat de geestelijke lei der er in zat. Spanje en Portugal bouwen samen kerncentrale LISSABON Spanje en Por tugal zijn in principe overeen gekomen samen een kerncen trale te bouwen op Spaans grondgebied. De locatie komt dicht bij de grens met Portugal te liggen. Portugal zelf heeft nog niet besloten of het op ei gen grondgebied kerncentrales zal bouwen. Spanje heeft daar entegen een vrij omvangrijk kernenergie-programma. Geen verbod» r. op commerciëld' walvisvaart J BRIGHTON De lal die deelnemen aan de bij komst in Brighton vaf Internationale Walvisvl commissie hebben besl, niet alle commerciële JJ visvaart te verbieden daarmee een dringend zoek van president Rei afgewezen. Zestien landen stemden dit verbod, acht tegen ei# onthielden zich. Om Pjj kracht te kunnen wordeiR het verbod de steun vanH kwart van de afgevaard# nodig. P Diverse landen, waar# Engeland en de VS, hd aangedrongen op stopzdl van alle walvisvaart. r Voor de stemming haddef pan en de Sovjet-Unie, landen die nog steeds opp merciële basis aan de wf" vangst doen, laten wetei er niet genoeg bewijsmaw bestaat om de walvisvjl volledig stop te zetten. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Hoteliers en reisbureaus van de Britse hoofdstad die re kenden op een grote toeloop van volk voor het huwelijk van kroonprins Charles en Lady Diana, vandaag over een week, zien hun hoop de grond in geboord. De gemiddelde bezettingsgraad van de Londense hotels op 29 juli bedraagt momen teel nog geen 50 pro cent. Twee van de drie grote hotels langs de route van de bruids stoet hebben nog ka mers vrij. Deze voor de Britse toeriste nindustrie kwalijke omstan digheid beeft niets te maken met de recente rellen in een dozijn Britse steden. De door snee toerist komt niet in de Londense volksbuurten. Het rijke centrum van Londen dat meestal „Het West End" genoemd wordt, heeft geen last gehad van plunderaars en brandstichters. Straatge weld doet zich daar alleen voor tijdens zeldzame beto gingen. De politiemaatrege len in de huwelijksweek zijn zo sterk, dat eventuele her rieschoppers onmiddellijk op gepakt zullen worden. Bijna 600 detectives in burger zul len zich onder de toeschou wers mengen. Er zijn andere redenen waar om het huwelijk betrekkelijk weinig toeristen zal trekken. In de eerste plaats is 29 juli De officiële foto van prins Charles en Lady Diana Spencer die, zoals alle officiële foto's van het Komen de bruidspaar, Is gemaakt door Charles' ex-zwager Lord Snowdon. een ongunstige datum. De meeste Britten zijn dan net hun zomervakantie begon nen en toen de huwelijksda tum in februari werd be kendgemaakt, had het groot ste deel van de Britten zijn vakantie al geboekt. Boven dien trekt het buitensporig dure Londen geen toeristen aan, die zich dit jaar minder dan anders kunnen veroorlo ven. De beste plaats om het „huwelijk van de eeuw" rus tig te bekijken is thuis, op de televisie. De boodschap van de paus, die gisteren in Lourdes werd uitgezonden, is maai dag opgenomen in het Vaticaan. De H. Vader is erg vermagerd en zag er ve moeid uit. Paus richt zich speciaal tot de zieken LOURDES „God heeft gewild dat ik nu zelf in mijn eigen lichaam pijn en zwakheid ervaar", aldus paus Johannes Paulus II giste ren op video in Lourdes in een speciale bood schap tot de zieken. Des te dichter voel ik me nu bij u staan. Des te beter begrijp ik uw beproeving. Ik roep u op om met mij uw be proeving op te dragen aan de Heer". De eerste uitzending van de pauselijke bood schap werd in de onderaardse basiliek Pius X bijgewoond door circa 25.000 mensen, die h\ emoties na afloop verwerkten in een krach ge samenzang. Een geruststelling voor vel\ was, dat de paus, zijn onmiskenbare zwa heid ten spijt, toch ook even staande in bee kwam. Overigens deed de Heilige Vader in zijn to spraak tot het congres ook een onverwac emotioneel appèl om te bidden, veel te bi den, opdat het de kerk nimmer zal ontbreki aan priesters. GEESTELIJK EN OP VIDEO AANWEZIG TIJDENS EUCHARISTISCH CONGRES Het gekaapte Poolse vliegtuig op de Berlljnse luchthaven Tempelhof. Pool kaapt vliegtuig voor vlucht naar Westen (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN Een vliegtuig van de Poolse lucht vaartmaatschappij LOT met 50 passagiers aan boord is gistermiddag op een binnen landse vlucht gekaapt en naar West-Berlijn gevlogen. Op het vliegveld Tempelhof, een militaire basis van de Amerikanen, gaf de kaper zich over. Hij heeft politiek asiel gevraagd, maar of zijn verzoek wordt ingewilligd is niet bekend. Het toestel keerde na enige tijd naar Polen terug. Alle passagiers bleven ongedeerd. Het was de vierde keer dat een Pools vliegtuig werd ge kaapt en naar Tempelhof werd gebracht. De daders moesten met gevangenisstraffen van ne gen maanden tot vier jaar rekening houden. (Van onze speciale verslaggever Willem wezige, zo heeft ook de pauselijke afgeza Scheer) kardinaal Gantin benadrukt. Veel gelovig* LOURDES Paus Johannes Paulus II waren diep ontroerd toen ze de Heilige V hoopt dat tijdens het 42e Eucharistisch der, vermagerd en kennelijk vermoeid, ma; Congres in Lourdes een beter begrip is geestelijk ongebroken, hoorden en_ zage ontstaan voor de functie van de priester in spreken. t de Heilige Eucharistie. „Gewijde priesters De aan de priesterlijke functie gewijde pas^ nemen de plaats van Christus onder u in. ge in de boodschap van de paus sloot aan k Hun priesterlijke wijding is het onont- de opmerkingen die kardinaal Willebranj heerlijke teken dat het brood dat ze bre- hieraan eerder op het Congres wijdde. Zo; ken een geschenk van Christus is, dat de gemeld benadrukte de kardinaal dat de Ej mogelijkheden van de gelovige gemeen- charistieviering in haar totaliteit door he schap radicaal overstijgt", aldus de paus het volk geschiedt, maar dat de verkondigit gisteravond op een videoband in de onder- van het Woord van God en het consacrerf aardse Basiliek Pius X. van de gaven voor de communie, de takf van de priester zijn. De paus ging in zf De band, opgenomen in het Vaticaan, werd boodschap ook diep in op het offerkaraktf van zes uur 's avonds tot kwart over acht van de Heilige Eucharistie en op de „vernief non stop vertoond op dertig verschillende te- wing" van de gelovigen die de Eucharisf levisietoestellen. De congresgangers toonden bewerkstelligen. zich onder de indruk van deze elektronische Intussen neemt de „religieuze vibratie" j| toevoeging aan de vaak benadrukte mystieke het congres nog elke dag toe. De schattif aanwezigheid van de paus in Lourdes. In van het totaal aantal deelnemers is nu opg» Christo is Johannes Paulus hier in Lourdes lopen tot 40.000 en de zwarte pauselijke afg zant, kardinaal Gantin, wekt de indruk ha allemaal persoonlijk te willen ontmoeten, g zijn officiële limousine, door president Mitt$ rand tijdelijk afgestaan, raast hij de hele d; door van het ene naar het andere deel v;j het Congres. Zijn populariteit lijkt, altha^ hier in Lourdes, die van de paus te gaan h naderen. De Nederlandse congres-deelneme mochten hem vandaag de hand drukken. Cf dachtig aan het congresthema „Brood gebr ken voor een nieuwe wereld" hebben de N derlandse volwassen deelnemers gisteren r sloten om voortaan samen te dineren met 1 jongeren, die in een tentenkamp zijn ondë gebracht. Op kosten van de volwassenen nf gen de .jongeren voor de verdere duur v? het congres mee aanzitten aan de hoteltafe Onder de Vlaamse deelnemers is gister grote beroering ontstaan toen, vier dageng laat, alsnog twee landgenoten uit Hammeii Oost-Vlaanderen arriveerden. „Ge moet o Mgr. Gantin, de persoonlijke afgevaar- excuseren", aldus deze twee heren van mf digde van paus Johannes Paulus II lijkt delbare leeftijd „maar ge moet ook weten f we zijn komen lopen uit Hamme Het tw< iedere congresganger persoonlijk te tal had het Eucharistisch Congres aangegi' willen kennen. Zijn populariteit neemt pen om er een 2000 kilometer lange beo* met de dag toe. vaart te voet aan vast te knopen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 10