Weg vrij voor tweede kabinet-Van Agt Levering F-16's aan Israël weer opgeschort Meubelfabriek Oisterwijk Violenroof uit auto J Inbraak in rijwielzaak LEIDS BEDRIJF DUPE VAN GEDWONGEN VERHUIZING? „Reageerbuisbaby in Nederland niet haalbaar" :in jMwtSomcMit Dinsdag21 juli 1981,71e jaargang no. 22019 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND J Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekeredijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,52 per mm. Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Telefoontjes 0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal/ 53,45, jaar 202,30, Losse nummers 0,70. Muziekprogramma waarin muziek voor clavecimbel en de clavicinist Bob van Asperen centraal staan (Ned. I 21.55 uur). Reportage van het zaal voetbal dames in de Arnhemse Rijnhal (Ned. II 21.20 uur). Veel bewolking en af en toe regen. Middagtemperatuur cir ca 17 graden. Matige westelij ke wind. Morgen zon op: 5.45. Onder: 21.46. Schev. hoogw.: 6.16 en 18.54. Laagw.: 2.26 en 14.29. Ie zit in de maag i «erncentrale JtlBURG De politie van r^jirg zit met een nogal vreemd j. i voorwerp in de maag: een gelijkende maquette-van de xale in Borssele. rders tegen kernenergie Mlie ongevraagd neergezet in ur-Walcheren" een op Ma- lijkende toeristische attrac- irectie van Miniatuur-Wal- il dat de politie de betonnen ophaalt als gevonden voor- laar de dienaren van Her- zijn bang dat de „kerncen- in ten eeuwigen dage in de lal blijven staan omdat nie- •m komt opeisen. Vooralsnog maquette tussen de struiken Siatuur-Walcheren. Jonge klauteraar brandt zich aan schrikdraad DEVENTER Een elfjarige jongen uit Deventer is het afgelopen week einde het slachtoffer geworden van een doe-het-zelf beveiligingsinstal latie. De familie Van O. uit die plaats had, om ongenode gasten uit de buurt te houden, de schutting rond het huis overspannen met schrikdraad. De installatie bleek bij de jeugdige klauteraar prima te werken: hij kreeg een stroomstoot van 220 volt. Het jongentje hield er ernstige brandwonden aan over. De politie heeft de apparatuur inmid dels onklaar gemaakt. Tegen Van O. is proces verbaal opgemaakt. Verkopers aansprakelijk voor gebreken DEN HAAG Een verko per is altijd aansprakelijk voor mogelijke gebreken aan de goederen die hij een klant levert. Als een consument een kapot artikel heeft aan geschaft dan kan hij verhaal halen bij de verkoper. Desge wenst kan de klant ook bij de fabrikant of importeur van het produkt aankloppen. Dit staat in het wetsontwerp „consumentenkoop" dat te zijner tijd boek zeven van het burgerlijk wetboek zal ver vangen. EINDHOVEN Uit een in Eindhoven geparkeerde auto zijn elf violen gesto len ter waarde van ruim honderdduizend gulden. De diefstal in al in het weekeinde gepleegd. Pas maandag werd aangifte gedaan. Eén van de violen is halver wege de vorige eeuw door de Fransman Jean Baptiste Vuillaume gebouwd. Deze viool is volgens de aangifte vijftigduizend gulden waard. Miss van vier De vierjarige Emma Mason uit Midden-En- geland is ge kozen tot „Miss Pears 1981", een ti tel die wordt ontleend aan een bepaald zeepmerk. In een „harde strijd" ver sloeg zij vijf andere kandi daten. Gras als verplicht menu ENTER Twee jongens van zestien jaar uit het Overijsselse Enter zijn gis teren aangehouden omdat zij twee jongens van der tien onder bedreiging van een voorwerp dat op een vuurwapen leek, zouden hebben gedwongen tot het eten van gras, het kruipen door de modder en het uit voeren van enkele andere vreemde opdrachten. Een van de twee dertienjarigen begon tijdens de opdracht te gillen. Zijrt vader hoor de dit, schoot te hulp en leverde de zestienjarige jongens aan de politie uit. ROTTERDAMMER BEKENT MOORD DEN HAAG Een 34-jarige Rotterdammer heeft tegenover de Haagse politie bekend in de nacht 14 op 15 juli zijn 31-jarige stadge noot H.G.A. na een ruzie in een café aan de Parallelweg te hebben doodgestoken. De Rotterdammer heeft zich gistermiddag vrij willig bij de politie gemeld. Hij verklaarde dat zijn metgezel hem al de hele avond had lopen treiteren. In een Haags café kwam de ruzie tot ontlading. Daarbij liep het slachtoffer al enkele messteken op. De man sloeg op de vlucht, maar werd in de buurt van het Stationsplein door zijn belager ingehaald. Laatsgenoemde bracht toen de dodelijke steken toe. De stervende Rot terdammer werd door voorbijgangers kort daarna op straat aangetroffen. Hij is tijdens het vervoer naar het ziekenhuis overleden. r informateurs en de ®ptieleiders Van Agt, Yh Uyl en Terlouw kon Iteravond pas om jtart over tien begin- inplaats van negen 'ejr. Van Agt zat name- x in Boxmeer om .ar het startschot te Jïsen voor een wieler- nde. Vanuit de ramen n de onderhande- Q0skamer keek Den I ongeduldig naar iten om te zien waar CDA-leider bleef, en deze om kwart er tien arrriveerde 3 start had een uur er plaatsgehad, zei in Agt) vertelde een dioverslaggever hem it Den Uyl nogal boos is over de vertraging, lou da's dan jam- sr" was van Agts ^mmentaar - (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De informateurs Lubbers, De Koning en Van Thijn hebben vanochtend om kwart over vier hun werk bekroond met een akkoord over het ontwerp-regeerprogramma en de zetel verdeling. In het ontwerp staat ondermeer dat de komende kabi netsperiode het behoud van de koopkracht van de mensen met mi nimum inkomens en -uitkeringen niet gegarandeerd kan worden. Er moet rekening gehouden worden met een koopkrachtdaling in het komende jaar van maximaal 1 procent. Voor de „echte mini ma" (degenen die met één loon of uitkering een gezin moeten on derhouden) zal nog bekeken worden of behoud van koopkracht wél mogelijk is. De hoogste inkomens moeten ruim vier procent inleveren. Dit staat in het vannacht tot stand gekomen ontwerp-regeerprogram. De informateurs stellen verder voor, in de komende vier jaar nog ne gen miljard gulden te bezuinigen op de overheidsuitgaven. De zwaarste klappen zullen moeten vallen in de sector van de sociale verzekeringen en de salarissen van ambtenaren en trendvolgers. Verder staat in het ontwerp-program, dat er per jaar niet 130.000 wo ningen zullen kunnen worden gebouwd (zoals eerder in de onderhan delingen was afgesproken) maar 125.000. De aftrek van de hypotheek rente zal worden beperkt voor hypotheken van meer dan ƒ375.000 (was ƒ537.000). Ten aanzien van de kerncentrales stelt het ontwerp-program dat bin nen zes maanden een studie gereed moet zijn over de gevolgen van eventuele sluiting van Borssele en Dodewaard. De Ultracentrifugefa- briek in Almelo blijft in ieder geval open. De nieuwe kernraketten zul len voorlopig door het kabinet van de hand worden gewezen. Aan de hand van de resultaten van de ontwapeningsbesprekingen tussen de Amerika en de Sovjet-Unie zal later worden bekeken welk standpunt Nederland over de kruisraketten zal innemen. In de komende regeer periode zal het kabinet een beslissing moeten nemen over de vermin dering van het aantal NAVO-kerntaken dat de Nederlandse krijgs macht vervult. Over een olieboycot jegens Zuid-Afrika zegt het ont- werp-akkoord, dat Nederland „op de meest effectieve wijze" zal deel nemen aan het bestaande vrijwillige olie-embargo tegen Zuid-Afrika. Wanneer de drie fracties akkoord gaan met de voorstellen van de in formateurs dan zullen, naar de mening van de drie informateurs, Den Uyl en Van Agt de twee aangewezen formateurs worden. Pag. 7: Nachtelijk beraad Zetelverdeling De vijftien ministeries I zijn, volgens het voorstel van de drie informa teurs, als volgt over de I partijen verdeeld: CDA: Algemene Zaken, Financiën, Justitie, Ont- f wikkelingssamenwer- king, Volksgezondheid en Milieuhygiëne, Land- bouw en Visserij. PvdA: Sociale Zaken en Werkgelegenheid (te- fa vens Antilliaanse Zaken en vice-premierschap), Onderwijs, Binnenlandse Zaken, Buitenlandse Za- j: ken, CRM, Volkshuisves- ting en Ruimtelijke Or- I dening. D'66: Economische Za ken, Defensie, Verkeer en Waterstaat. Behalve het voorstel om Den Uyl vice-premier te laten zijn hebben de in formateurs tevens voor gesteld ook Terlouw tot tweede vice-premier te benoemen. Aan de vijftien ministe ries worden volgens het voorstel van de informa teurs zestien, staatssecre tarissen toegevoegd. latuur °s IPee was pat A JeNMet4 VOETSTUK J >erders van de groep oiorssele hebben een ma- evan de kerncentrale in 3»ur-Walcheren ge- iS. |<>-MU ZIE je'M NIET) u - ■- sectie van dit Zeeuwse ;Pdam heeft hem naar de l?nde bosjes verplaatst. )iitie van Middelburg voelt Pts voor het loodzware mee naar het bureau te als gevonden voor doende zal de maquette de bosjes blijven staan. WASHINGTON ZEER ONTSTEMD OVER AANVALLEN OTTAWA TEL AVIV De Verenigde Staten hebben besloten de levering van een tiental F-16 gevechtsvlieg tuigen aan Israël opnieuw op te schorten. In Ottawa maakte minister Haig van buitenlandse zaken bekend dat president Reagan tot dé maatregel heeft besloten, omdat het overvliegen van de nieuwe toestellen het kli maat in het Midden-Oosten alleen maar zou verslechte-, ren. De Amerikaanse regering is zeer ontstemd over de Israëli sche aanvallen op Palestijnse kampen in Libanon, als ook over de recente vernietiging van de kerncentrale bij Bag dad. In beide gevallen werd gevlogen met door de VS gele verde toestellen die, volgens afspraak, alleen voor de Israë lische verdediging mogen wor den gebruikt. Minister Haig wilde niet zeg gen of de opschorting van de levering een tijdelijke maatre gel is. Er zal volgens hem eerst diepgaand met de regering-Be gin moeten worden gesproken. Intussen heeft een naaste ad viseur van president Reagan, Richard Allen, verklaard er goede hoop'op te hebben, dat spoedig een staakt-het-vuren kan worden afgekondigd. Hij verwacht niet dat de strijd zich verder zal uitbreiden. Pagina 9: Vervolg. ADVERTENTIE Toonzalen in: Amsterdam: Leidsekade 98. Berkel (ZH): Noordeindsew. 116. Beverwijk: Parallelweg 100. Meubelboulevard. Ede: Grotestraat 72-74. Heerenveen: Dracht 142. Hengelo (O): Deldenerstr. 3-5. Hulst: Industrieweg 5. Roosendaal: Dr. Brabersstr. 24. Utrecht: Hollantlaan 28. Valkenburg (L): Reinaldstr. 9. Zuidlaren: Verl. Stationsweg 8. Zwolle: Melkmarkt 48. Oisterwijk: Heusdensebaan 65. tel. 04242-19012. VOOR 4700 GULDEN "GESTOLEN LEIDEN Uit een rijwiel- en klokkenzaak aan het Levendaal is gisternacht voor 4700 gulden aan artikelen gestolen. De dieven ontvreemdden vijf rijwielen en drie klokken. Zij kwamen binnen door over een muurtje te klimmen en aan de achterkant van de zaak een deur te forceren. ADVERTENTIE Door een bijzonder vervelen de samenloop van omstandig heden zit het Leids meubel warenhuis in blank vurehout, Haaghuishof danig in de pro blemen. Onlangs ontving Haaghuishof de totaal onver wachte mededeling, dat de op slagloods in andere handen is overgegaan. Gedwongen verhuizing. Het gevolg hiervan is dat de bekende meubel- en magazijn stellingen specialist gedwongen is haar opslagruimte voor half september a.s. te verlaten. En dat brengt voor Haaghuishof een gigantisch opslag-probleem met zich mee. Op korte termijn is er namelijk geen passende, even grote ruimte beschikbaar. Wat nu? Dhr. Wouter Baart (bedrijfsleider van Haaghuishof). "Als een donderslag bij heldere hemel. Ik heb er geen andere woorden voor. Het bericht kwam voor ons als een totale verrassing. op straat met 9000 kub. meter meubelen? Daar sta je dan. 9000 kub. meter stellingen, planken, stoelen enz. Waar moet ik het laten? Ik kan hel toch moeilijk allemaal op straat laten staan? Zie PAGINA 10 DEN HAAG Het academisch medisch centrum in Am sterdam het niet verantwoord is in Nederland menselijke ei cellen buiten de baarmoeder te bevruchten (reageerbuis baby's). De successen voor de wetenschappers en de a.s. ou ders zijn te gering, de inzet die van het personeel wordt ge vraagd is te groot en de kosten staan in geen verhouding tot de resultaten. Zo luidt de reactie van het medisch centrum op de mededeling van prof. Zeilmaker van de Erasmusuni- versiteit in Rotterdam, dat eind vplgend jaar of begin 1983 de eerste Nederlandse „reageerbuisbaby" is te verwachten. Volgens Zeilmaker was het al 33 keer gelukt een eicel „bui- tenbaarmoederlijk" te bevruchten. Het inplanten kan pas gebeuren als een speciale commissie zich positief heeft uitge sproken en alle voorwaarden duidelijk zijn omschreven.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1