Stanisla w Kania, man van het midden en door en door Pools Splitsing bedreigt Sandinisten Zes jaar onsch uldig in gevangenis Polen Ijleagan: )ie maap «(Begin) 'naakt het nns erg noeilijk" en n» £eidóe6oma/rtt Hotelramp kost meer dan honderd mensenlevens Belgische senaat nog niet op vakantie Spaak jr. dood gevonden in Brussels appartement 1TENLAND leidse courant MAANDAG 20IULI1981 PAGINA 7 'AC inj stijg nsei JHINGTON De Ame- anse president Ronald ajpan heeft zich geschaard mee de mensen die kritiek ia ien op het militaire be- tr van de Israëlische pre- W<r Begin. Volgens het Is- ische dagblad Maariv t Reagan tegen zijn I ite medewerkers gezegd Begin riskeert dat de hun steun aan Israël op- w zullen bezien. •n t elin de jens Israëlische regerings- »en heeft Begin gisteren Jend gereageerd op deze chten. Israëlische kranten even onder meer dat Rea- had gezegd: „Die knaap [in, red.) begint het ons erg ilijk te maken". De media laarden dat de gewel- _J iraal ook vraagtekens zet Begins politiek tegen de stijnse guerrilla's. „Groot- eps militaire acties zonder I politiek over de gehele li- hebben nog nooit een op- ng geboden voor een diep- irteld en accuut pro- aldus de media. Ook Dayan, oud-minister defensie zette zijn vraag •ns bij Begins beleid. Veiligheidsraad van de enigde Naties, na de bom- iementen van vrijdag op roet in spoedzitting bijeen, ft een mild oordeel uitge- iken over Israël. Alle par worden slechts opgeroe- de strijd te staken. De titter van de Veiligheids- d, de Nigerees Ide Ouma- noemde de luchtaanvallen irenswaardig. Het was lend dat bij de slotver- ring namen van landen of misaties zorgvuldig wer vermeden, om te voorko- dat de Verenigde Staten veto zouden uitspreken, ion en de Palestijnse be- ingsbeweging PLO heb- ia afloop gezegd geen ge legen te nemen met de slot- tfdaring. Braziliaanse ïffieoogst )82 bedreigd DE JANEIRO In de irnaamste Braziliaanse kof- itreken wordt de komende [en gematigde tot vrij ern- «e vorst verwacht. In de deelstaten Parana en Sao ulo in het zuiden van Brazi- zou de temperatuur kunnen len tot 0 a min 5 graden, vorst zal de huidige oogst deren maar wel ernstige iade bezorgen aan de oogst- 2, die eerder dit jaar door weer al een paar tikken ift gehad. In terna tionale strekkingen jn geen )wboy-films de gÉ >NN De Amerikaanse 00 I-onderhandelaar voor ont- de pening Eugene Rostow deft in een gisteren gepubli ceerd interview in het West- d€ itse weekblad Der Spiegel 3r< rklaard dat over het NAVO- ze sluit tot plaatsing van kern netten in Europa niet met de issen onderhandeld kan e orden. De Westduitse bonds- K nselier Schmidt heeft presi- m nt Reagangisteren echter jeinieuw gevraagd spoed te jrntten achter onderhandelin- en n. Een woordvoerder van D it Kremlin heeft daar ook op Dsi ingedrongen want, zei hij, W ïinnerend aan Reagans car- 96 Ére, nternationale betrek- aa ogen zijn geen cowboy- o| Ins", odi 061 ranse 1 werkweek naar l '9 uur °jARIJS Door de Franse onden van werkgevers en I erknemers van ongeveer ,e( I bedrijfstakken is besloten „6 werkweek te verlagen in 40 tot 39 uur. Dit is de trste stap naar het doel van resident Mitterrand te ko- men tot een werkweek van Siuur- Uj 'adat de bijzonderheden van U e eerste verlaging tot in bij- onderheden zijn uitgewerkt, jjj het plan door het parle-1 ;l| lent^ moeten worden goedge- resident Mitterrand heeft na- bt hij de leiding van Giscard ■JJ Estaing overnam beloofd dat 1., "j de werkweek geleidelijk bekorten tot 35 uur, wat ;;|al moeten zijn bereikt tegen WARSCHAU Stanis- law Kania, de man die wat zijn uiterlijk betreft een sympathieke twee lingbroer van Archie Bunker zou kunnen zijn, heeft zijn deze keer demo cratische verkiezing tot partijleider aan vier fac toren te danken. Hij is fatsoenlijk, hij is gema tigd, hij verstaat de kunst zijn tegenstanders plat te praten en hij is door en door Pools. De nu 54-jarige Kania, die al een eerbare partijcarrière achter de rug heeft, behoort tot de weinige leden van de voormalige partij-top met een schone lei. Hij heeft zich nooit aan corruptie schuldig gemaakt en kan evenmin aanwijsbaar medeverant woordelijk worden gesteld voor het wanbeleid van de vroegere partijleiding, waar toe hij overigens wel allang behoorde. Een laatste poging die daartoe toch op het partij congres is ondernomen - de voormalige partijleider Go- mulka zou hem, zo ging het gerucht, ervan beschuldigd hebben dat hij in de jaren ze ventig achter het besluit stond om op stakende arbei ders te schieten - is falikant stuk gelopen op de feiten. Het partijcongres althans is ervan overtuigd geraakt dat ook in dit opzicht Kania geen blaam treft. Stanislaw Kania is de typi sche man van he* midden. Hij wil wel vernieuwing, ziet daar zelfs de onontkoombare noodzaak van in, maar is op de eerste plaats voorzichtig. In zijn toespraak direct na zijn verkiezing tot eerste se cretaris van het centrale co mité zei hij, dat hij de partij zal proberen te leiden „noch naar links, noch naar rechts, maar recht vooruit, naar de socialistische vernieuwing". Hij heeft de laatste maanden niet de indruk gewekt pre cies te weten tot hoever die vernieuwing kan, mag en moet gaan, maar zijn gema tigde houding en zijn vermo gen om argumenten op hun- waarde te schatten, stempe len hem tot de juiste partijlei der voor dit moment. Vrijwel niemand in de partij weet op dit ogenblik immers precies hoe het Poolse socialisme zich zal ontwikkelen. Kania kan bij de discussie over de vernieuwing echter een uit stekende leider zijn, die voor al te driftige sprongen zal op passen. Kania's belangrijkste eigen schap is waarschijnlijk dat hij met de rustige hardnekkig heid van de Zuidpoolse boer die hij is, zijn gesprekspart ners niet loslaat voordat zij op zijn minst in schijn, einde lijk toegeven. Gedurende de tien maanden waarin Kania tot nu toe de Poolse commu nistische partij heeft geleid, is Stanislaw Kania. deze karaktertrek hem voor al in de discussie met de Rus sen zeer van pas gekomen. Het is hem vrijwel zeker niet gelukt echt het vertrouwen van het Kremlin te winnen, maar men heeft zich vermoe delijk zuchtend gewonnen moeten gegeven aan deze- pratende bulldozer. Pools En tenslotte staat Kania erom bekend, dat de naam Polen in zijn mond bestorven ligt. Ook op het partijcongres sprak hij herhaaldelijk over het Poolse socialisme, over de Poolse weg en over de Poolse toekomst. Hij heeft kennelijk, begrepen, dat in het huidige Polen, waar sinds enkele ja ren een ongelooflijke ople ving van nationale trots aan de gang is, alleen een zeer Poolse boodschap een goede boodschap kan zijn. Men fluistert dan ook, dat het idee om - geheel tegen de gebrui ken in - het Poolse partijcon gres met het Poolse volkslied te openen en pas daarna de verplichte Internationale te zingen, van Kania zelf stamt. Nu de Poolse communistische partij in een overgangsstadi um is lijkt Stanislaw Kania de ideale leider. Formeel blijft hij dat tot het volgende partijcongres dat pas in 1985 zal plaatsvinden. Indien de hervormers echter hun zin kunnen doordrijven zal er wellicht al veel eerder een partijcongres bijeen moeten komen. De middenfiguur Kania zal dan geen kans meer maken op het partijlei derschap. Maar zoals hij de eerste democratisch gekozen partijleider is geworden, zal hij dan ook de eerste zijn die zonder schade of schande, maar eervol zijn ontslag krijgt. En dat betekent al een belangrijk stuk vernieuwing, in de Poolse communistische partij. LEO VAN VLIJMEN DEN HAAG Nicaragua heeft gisteren het feit herdacht dat twee jaar geleden de strijdkrachten van het verzetsleger FSLN de hoofdstad Managua binnentrokken. De roes van de bevrijding is allang voorbij en hoewel er hard wordt gewerkt stape len de problemen zich op. Er dreigt voort durend een voedseltekort, er is gebrek aan mensen die het nieuw beleid kunnen uitvoeren en de infrastructuur (wegen, te lefoonverbindingen en dergelijke) be vindt. zich in een allerbelabberdste toe stand. Bovendien, en dat is erger, worden de kloven binnen de politieke partijen en de vakbonden steeds breder en staan ruim zesduizend Somoza-getrouwen bij de grens, klaar om het ontwrichte land bin nen te vallen. Dictator Somoza is dood en begraven, maar de revolutie is nog lang niet gewonnen. Op 17 juli 1979 moest Anastasio Somoza het land verlaten. De opmars van de Sandinisten was niet meer te stuiten en het leger leed enor me verliezen in de strijd tegen het FSLN. De door Somoza nog gauw aangestelde interim- president Francisco Urcuyo hield het ook maar vierentwintig uur vol. De dag daarna trokken duizenden aanhangers van het FSLN Managua binnen en werd een tijdperk van 43 jaar dicta toriale overheersing afgesloten. Somoza, vorig jaar in Paragauy vermoord, liet zijn land een trieste erfenis na: vijftigduizend doden, aan puin geschoten steden, akkers waarop niets meer te oogsten viel, 1,6 miljard dollar schuld en in de schatkist zeven miljoen dollar. Nu de laatste resten van de dictatuur zijn ver dwenen en de burgers zelf het beleid bepalen komen de oude tegenstellingen weer naar bo ven. In hun gezamenlijke strijd tegen Somoza NICARAGUA HERDENKT VAL VAN SOMOZA hebben bankiers, grootgrondbezitters, boeren, arbeiders en priesters hun onderlinge geschil len opzij gezet. Deze tegenstellingen steken nu weer de kop op. Kleine rechtse partijen hebben zich afgesplitst van het FSLN, onder de leuze „Sandinisme ja, communisme nee". De bouege- oisie vindt dat het beleid, gebaseerd op samen werking ten dienste van de arme bevolking, te veel marxistische trekjes vertoont. De midden klasse zou dan ook graag zien dat de zesduizend Somoza-aanhangers die vanuit het buurland Honduras een guerrilla-oorlog voeren het land binnenvallen. De goed georganiseerde volksmi lities bewaken echter de grens, om te voorko men dat de revolutie vanuit het buitenland wordt ondermijnt. Onlangs zag het ernaar uit dat er veranderin gen moesten worden aangebracht in de vijf man sterke .junta van de wederopbouw", om dat de roomskatholieke kerk vier priesters had opgeroepen uit de junta te stappen. De vier, mi nisters van cultuur, buitenlandse- en economi sche zaken en de coördinator van jeugdorgani satie en alfabetisering wezen het ultimatum van hun bisschoppen van de hand. Zij zwoeren trouw aan de kerk, maar weigerden het volk in de steek te laten. Later kregen zij alsnog toe stemming om hun taak uit te voeren. De toekomst van Nicaragua is niet bepaald rooskleurig. Afgezien van het enthousiasme van het overgrote deel van de bevolking en de goede landbouwopbrengsten drijft de economie op buitenlandse hulp. Alleen de kosten van de alfabetiserinscampagne lagen al op 25 miljoen. Daarvan werd ruim 17 miljoen door buiten landse organisaties bijeen gebracht. De enorme hoeveelheid werk die wordt verzet neemt niet weg dat Nicaragua een ontwikkelingsland is met gebrek aan infrastructuur, sociale voorzie ningen, goed opgeleid personeel en, als altijd het belangrijkst: geld. JOKE PERSOON (Van onze correspondent in Parijs) PARIJS In Frankrijk is gisteren algemene opgeto genheid ontstaan over de invrijheidstelling van de we gens moord veroordeelde Guy Mauvillain. Deze 62-jari- ge man, die in 1975 tot 18 jaar werd veroordeeld, heeft altijd beweerd'onschuldig te zijn. De nieuwe minister van justitie Robert Badinte, destijds een van Mauvillains verdedigers, heeft hem vrijgelaten in afwachting van een herziening van het proces. Mauvillain werd veroordeeld zonder dat men over overtuigende be wijzen beschikte. De jury van het Assisenhof kende hem echter verzachtende omstandigheden toe, maar dit leidde tot nog grotere verwarring: ofwel Mauvillain was schuldig en zou de maximumstraf moeten krijgen, of hij was on schuldig en zou vrijgesproken moeten worden. Diverse ar tiesten, onder wie Simone Signoret en Yves Montand, spaarden geen moeite om herziening van het proces te ver krijgen. Een recente tv-uitzending over deze zaak droeg bij aan mobilisatie van de openbare mening. Mauvillains vrij lating, zaterdagavond rechtstreeks door de tv uitgezonden, lokte in cafe's waar naar de uitzending gekeken werd gejuich uit. Velen waren ervan overtuigd dat hier de klei ne man vermorzeld werd door de onbarmhartige juridische molen. Als het Hof van Cassatie het vonnis ongeldig ver klaard, krijgt Mauvillain een nieuw proces. Anders moet hij de rest van zijn straf, elf en een half jaar, uitzitten. (Vervolg van voorpagina) WARSCHAU De posi tie van partijleider Sta nislaw Kania is met zijn herverkiezing op het buitengewone partijcon gres van de Poolse com munistische partij aan merkelijk versterkt. Met de steun van het bij na totaal vernieuwde centrale comité en het politburo zal Kania zijn gematigde hervormings- koers kunnen voortzet ten. Men lijkt serieus be gonnen aan pogingen om de kloof tussen par tijleiding en basis te overbruggen. De uitslag van de verkiezing van de leden van het nieuwe centrale comité heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag zowel in de wandelgangen van het partijcongres als daarbui ten grote beroering gewekt. Het bericht dat slechts 18 van de 143 leden van het voormali ge centrale comité herkozen waren, sloeg in als een bom. Het meest opmerkelijke was dat 8 leden en kandidaatleden van het oude Politbo en de partijsecretarissen van de gro te centra niet waren herkoze- n.Opvallend in de samenstel ling van het nieuwe centrale comité is, dat er vrijwel geen functionarissen meer lid van zijn. De meerderheid van de 200 leden bestaat uit arbeiders (80) en boeren (28). Ook ma ken 11 technische specialisten, 9 hoogleraren, 8 artsen en 6 mensen uit het onderwijs er deel van uit, en zelfs de leider van de Poolse padvinders heeft een zetel in het partij- parlement gekregen. De „vrienden" van Polen Na een schrale en hortende start heeft het partijcongres van de Poolse Verenigde Arbeiderspartij plotseling een wen ding genomen, die ongetwijfeld geschiedenis zal maken. Door slechts 18 van de 143 leden van het voormalige centrale comité en nog maar een kwart van de leden en kandidaat-le den van het politbureau te herkiezen, heeft het partijcongres immers het heft in eigen handen genomen. Dit kon slechts gebeuren omdat bij de verkiezing van de hoogste partij-orga nen voor het eerst in de historie van het communisme in Oost-Europa democratische spelregels werden gehanteerd. DAARMEE is de Poolse communistische partij de eerste die heeft gebroken met de praktijk van het zogenaamde demo cratisch centralisme, volgens welke de hogere organen bepa len wie door de lagere organen gekozen mogen worden. En in werkelijkheid wil dit zeggen, dat de nieuwe leiding van de Poolse Verenigde Arbeiderspartij niet meer vanuit een ivo ren toren kan decreteren wat zij wil, maar zal moeten doen wat de basis wenst. Want een democratisch gekozen leiding kan ook op democratische wijze weer worden afgezet. In Polen schijnt nu het tijdperk van de almachtige functio narissen vrijwel ten einde te zijn. Dat is verheugend voor de Polen zelf en vooral voor wie het goed meent met de demo cratie. Het is echter beangstigend voor de communistische zusterpartijen in Oost-Europa. In het kennelijk niet meer te stoppen democratiserings- pro ces in Polen zijn immers grote aantallen corrupte en onbe kwame hoge partijleden aan de kant gezet. Corruptie en on bekwaamheid zijn echter geen privilege van de Poolse com munistische toplaag. Ook in de broederlanden treft men in de hoogste partijregionen meer kaf dan koren aan. De bo venlaag in de andere Oosteuropese landen heeft derhalve re den genoeg om met angst en afkeer het democratiseringspro1- ces in Polen gade te slaan. En om dit soort democratie buiten de eigen grenzen te houden zal men ongetwijfeld alles in het werk stellen om de democratische vlucht die de Poolse com munisten nu hebben genomen te frustreren, zo mogelijk on gedaan te maken. PARTIJLEIDER Kania zal dan ook meer moeite hebben met het sussen van zijn collega's in Oost-Europa dan met het in goede banen leiden van het democratiseringsproces in ei gen land. Want al is Polen een heel eind op de goede weg, het heeft nog niet gewonnen. Het heeft juist van zijn „vrien den" nog veel te duchten. De hal van het Hyatt Regencyhotel in Kansas City, nadat twee gallerijen naar beneden waren gestort. KANSAS CITY Bij een ramp in een hotel in de Amerikaanse stad Kansas City zaterdag zijn zeker 108 mensen om het leven geko men. Twee gallerijen van het één jaar oude Hyatt Re gency-hotel braken af en stortten naar beneden. Enor me brokken beton vielen in de hal van het hotel, waar tweeduizend mensen een danswedstrijd gadesloegen. Voor zover bekend is zijn er geen Nederlanders onder de slachtoffers. Onmiddellijk na de ramp kwam een groot scheepse reddingsoperatie op gang. Inmiddels zijn er al meer dan honderd doden ge borgen. Honderden zwaar ge wonden zijn naar het zieken huis gebracht, terwijl licht ge wonden op straat moesten worden verpleegd. Een man verklaarde dat alles in een flits was gebeurd. „Ik hoorde gekraak en toen kwam de hele boel naar beneden", aldus de hevig geschrokken ooggetuige. Het hotel is gebouwd rond een grote open ruimte, waar de dansvloer en de receptie gele gen zijn. Die open ruime wordt overkoepeld door een aantal gallerijen. Eerst stortte de gallerij van de derde ver dieping naar beneden. De klap was te groot voor de gallerij van de twee verdieping, die daarop gedeeltelijk afbrak. Het ongeluk gebeurde terwijl de populaire rockband van Steve Miller speelde op een traditio nele „tea dance '-wedstrijd in de receptie. Twiggy als Eliza Doolittle toneelstuk, met naast Twiggy de acteur Robert Powell in de hoofdrol. BRUSSEL De Belgische se- 'naat mag nog niet op vakantie als gevolg van een onverwach te politieke rel tijdens de „laat ste" zittingsdag (afgelopen vrijdag) over een wetsontwerp tegen racisme en vreemdelin genhaat. De senatoren moeten aanstaande vrijdag nogmaals bijeenkomen om het pleit te beslechten. De hevige ruzie in de Senaat die ook het rooms-rode kabinet-Eyskens aan het wankelen bracht ontstond toen 63 parlementsle den de anti-discriminatiewet in strijd verklaarden met de Belgische grondwet. Het wets ontwerp waarover de opwin ding is ontstaan, stelt onder meer lidmaatschappen straf baar van verenigingen die ra cisme belijden. DUBLIN Bij de Britse ambassade in de Ierse hoofd stad Dublin is zaterdag ge vochten tussen politie en sympathisanten van de IRA- hongers takers. Voor de ambassade werd een verklaring voorgelezen van de acht hongerstakers in de Maze-gevangenis in Belfast, waarvan er zich twee in le vensgevaar bevinden. Zij wij zen bemiddelingspogingen van derden af, ook van het Rode Kruis. Na het horen van de verklaring begonnen demon stranten benzinebommen en Stenen te gooien. (Door Mare de Koninck) BRUSSEL - Fernand Spaak, de 57-jarige zoon van de overleden Belgische staatsman Paul Henri Spaak, is gisteren dood in zijn apparte ment in Brussel aangetroffen. Hij is gestor ven door een schot uit een jachtgeweer. In het appartement vond de politie ook het lijk van Spaaks echtgenote, die klaarblijkelijk in de badkuip was geëlectrocuteerd. De Belgische justitie was gisteravond nog zeer zwijgzaam over de toedracht van het drama. Men wilde niet bevestigen of het om een dubbele moord ging of om een huwelijksdrama. Aanhou dingen zijn nog niet verricht. Spaak was kabinetschef van de voorzitter van de Europese Commissie in Brussel, de Luxemburger Gaston Thorn. Samen zouden zij gisteren naar Ottawa vertrekken voor de economische topcon ferentie van Westerse leiders, die daar vandaag en morgen plaats heeft. Een hevig geschokte Thorn verklaarde gisteren op de Brusselse lucht haven Zaventem dat Europa met de dood van Fernand Spaak een groot en tragisch verlies heeft geleden. Als zoon van een van de grond leggers van het verenigd Europa werd Fernand in de jaren vijftig kabinetschef van een andere „vader van de EG", voorzitter van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, Jean Mon- net. Van 1976 tot 1980 was Fernand Spaak am bassadeur van de EG in Washington. Fernand Spaak, de Belgische politi cus, die gisteren onder onduidelijke omstandigheden dood in zijn appar tement is aangetroffen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7