8ESH yftigduizend gelovigen samen ter mmunie op Eucharistisch Congres Kapotte voeten: stil protest tegen de totale vernietiging Schiphollijn verlost luchthaven van parkeerproblemen Dagonderwijs meer resultaat dan avondonderwijs X WILLEBRANDS: „EUCHARISTIE, EEN ZUURDESEM VAN EENHEID" F ziet lichtpuntjes en grauwe toekomst rmiste Nederlanders Hhili weer terecht Plan voor betere kans schoolverlaters „Maria was ook geen priester" PENLAND LEIDSE COURANT/ MAANDAG 20 JULI 1981 PAGINA 5 Veel bewolking DE BILT In ons land en een groot deel van West-Euro pa is een westelijke stroming tot stand gekomen waarmee vochtige oceanische lucht wordt aangevoerd. In deze stroming komt veel bewolking voor waaruit mogelijk af en toe regen kan vallen. Vooral de komende nacht en morgen ochtend kan dit het geval zijn. De middagtemperaturen zul len hierdoor niet veel hoger komen dan circa 17 graden. De aanvoer van de vochtige lucht heeft in Noord-Italië, Zwitserland en Oostenrijk veel regen en op hoger gelegen plaatsen zelfs veel sneeuw ge bracht. Plaatselijk is in Zwit serland zelfs 80 mm neerslag gevallen, waarbij verschillen de bergpassen zijn onderge sneeuwd. Ook de komende da gen blijft het weer in ons land en in West-Europa onbesten dig, waarbij op koel weer met af en toe buien gerekend moet worden. De middagtemperatu ren zullen daarbij niet veel ho ger komen dan 17 a 18 graden. Weersvooruitzichten voor de vakantielanden: Britse eilanden: Wisselend be wolkt, af en toe regen, 16-20 graden. Scandinavië: Wisselvallig, 14- 19 graden. Duitsland: Half tot zwaar be wolkt en enkele buien, 17-21 graden. Alpenlanden: Eerst veel be wolking, later meer zon, 16-21 graden. Benelux en Noord-Frankrijk: Veel bewolking, af en toe buien, 17-20 graden. Zuid-Frankrijk, Spanje, Portu gal: Enkele onweersbuien, overigens zonnig, 22-28 gra den. Balkan: Eerst veel bewolking, later zonnig en warm, 23-30 graden. WeersgesleMheid van gisteren Weer Mei Min Neer- temp temp elag rw.bew. 21 15 0 zw.bew. 20 14 0 motregen 20 13 0.1 zw bew 19 10 0 regen 21 14 0.4 zw.bew. 18 14 0 zw.bew. 22 15 0 g eb.bew. 19 11 0 2 regenbui 19 15 0 1 regen 20 14 2 zw bew. 20 12 0 onbew 27 17 0 geh bew 19 12 0 motregen 22 16 2 motregen 21 14 0.1 zw.bew. 17 10 0 regen 19 13 9 regen 8 6 77 zw.bew. 18 7 0.2 onbew. 33 22 0 •bew. 21 9 0 b.bew. 23 15 0 regen 18 12 0.4 onbew. 28 14 0 onbew. 26 18 0 Lbew. 28 14 0 zw.bew. 10 10 65 l.bew. 24 16 0 zw.bew. 22 14 0 geh. bew. 22 15 0 l.bew. 24 14 Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Lh R'dam Twente Z.-Umburg Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Frank tori Genève Innsbruck Ktagenfurl Kopenhagen .Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs verongelukt - Bij een verkeerson- .Mook is dit weekein- jf maanden oude baby Heijnen uit Groesbeek leven gekomen. De- n zijn ouders botste op een andere perso- in, waarvan de be- (een Australiër) per op de verkeerde weg- id. De overige betrok- let ongeval bleven on- SCHIPHOL De nieuwe railverbinding tussen Den Haag, Leiden, Schiphol en Amsterdam heeft de lucht haven van vrijwel alle pro blemen met de verwerking van zijn passagiers verlost. In tegenstelling tot vorig jaar is er nu ruimte genoeg op de parkeerterreinen. De files op de voorrijwegen, die vorig jaar voor chaotische toestanden hebben gezorgd, bleven tot nu toe achterwe ge. Vertragingen hebben zich bij de chartervluchten nog nauwelijks voorgedaan. Volgens een woordvoerder van de luchthaven gebruiken veel vakantiegangers de Schiphollijn voor het vervoer van en naar Schiphol in plaats van de auto. Dit wordt gecon cludeerd uit de bezetting van de parkeerterreinen. Het ter rein voor lang-parkeerders P- 3, dat een capaciteit van 6000 auto's heeft, is gemiddeld voor een kwart onbezet. Dat hier mee de ontvangen parkeergel- den zijn teruggelopen neemt Schiphol voor lief. Een vlotte afhandeling van het verkeer op het luchthaventerrein heeft voorrang. Op fiet nieuwe NS-station is de vakantiedrukte wel goed merkbaar. Het aantal bagage wagentjes op het station, tach tig stuks, is volgens de woord voerder duidelijk onvoldoende gebleken. Vorig jaar juli werden op Schiphol ruim een miljoen passagiersbewegingen geregi- streerd. De luchthaven ver- wacht dat dit aantal dit jaar niet lager zal liggen. VOLWASSENENEDUCATIE: UTRECHT Dagonderwijs voor volwassenen levert meer resultaat op dan avon donderwijs. Van de volwas senen die „tweede-kanson- derwijs" volgen, valt op avondscholen tweederde voortijdig af, terwijl dit op de dagscholen de helft is. Dit blijkt uit een onderzoek naar de studieresultaten van volwassenenonderwijs, dat is gedaan door drie medewerkers van het Instituut voor Pedago gische en Andragogische We tenschappen van de Utrechtse universiteit. Als voornaamste oorzaak voor het hoge percentage uitvallers bij volwassenenonderwijs noe men de drie onderzoekers de slechte aansluiting van dit type onderwijs bij de eigenlij ke situatie van de veelal vrouwelijke cursisten. Vooral in het eerste jaar is het aantal uitvallers hoog, waarbij vrouwen uit lagere milieus eerder afhaken omdat zij moeilijker tijd kunnen vrijma ken in het gezinsleven. Min der goede ervaringen met eer der genoten onderwijs spelen daarbij ook een ontmoedigen de rol, aldus de onderzoekers. Sperwernesten leeggehaald HILVERSUM In het Gooi zijn drie (in ons land weinig voor komende) sperwernesten leeggehaald. Volgens vogelwachters zaten er tien jongen in de nesten. Vermoed wordt dat er een stropersbende bezig is. Leden van de Vogel werkgroep, het Vrij willig Natuurbeheer en de Jeugdbond voor Natuurstudie zijn van plan volgend jaar als de sperwer terugkomt perma nent de wacht te houden bij de nesten. Vorig jaar broedde voor het eerst sinds lange tijd weer een sperwerpaar op de Gooise hei. Toen werd het nest ook uitgehaald. ht van de grote schare gelovigen die gisteren de Eucharistieviering bijwoonde die door mgr. Gantin werd gecelebreerd. 'Tl -VGTON De vooruitzichten voor het zakenleven lirkgelegenheid zijn voor de naaste toekomst wei- zo ongunstig als die van 1980 voor dit jaar. De eco- Is geheel zal met slechts twee procent kunnen In de VS, West-Duitsland, Japan, Frankrijk en Ittannië stijgt de werkloosheid van gemiddeld 5,7 ot 6,6 procent eind dit jaar. Dit schrijft het Interna- Ionetair Fonds (IMF) in een rapport over de eco- toestand in de wereld. waarbij 141 landen zijn aangesloten, ziet niettemin en- puntjes. In de grote westerse geïndustrialiseerde lan- i de inflatie in 1980 gemiddeld 12 procent bedragen. wordt dat zij dit jaar zal dalen naar 9,5 procent en in «wegen rond een niveau van 8 procent. Voorts consta- IMF dat de wereld zich beter heeft aangepast aan de lieprijsverhogingen dan na de crisis van 1973. Het tota- op de handelsbalansen van de westerse landen is zelfs van 66 miljard dollar in 1980 tot ongeveer 50 miljard AG Drie Nederlanders, die in Chili zoek waren, r terecht. Ze verblijven momenteel bij de honorair i Valdivia en mankeren niets. Wel zullen ze het tien uitgezet. al (een socioloog uit Amsterdam, zijn vriendin en zijn Sittard) blijkt vorige week door de Chileense politie te esteerd, maar waarom is niet helemaal duidelijk. Het en zijn dat zij contacten hebben gehad met de Chileen- ie en omdat zij tegen de regering gericht propaganda- bij zich hadden. fen woordvoerder van het ministerie van buitenlandse niet bekend waarom of waarvoor het drietal in Chili iens de vader van de 27-jarige socioloog waren zij daar lm te maken voor de NOS. Bij de NOS wist men echter T oeristen beschoten In Amsterdam zijn zaterdagnacht twee jonge Westdultse toeristen beschoten. De een kreeg een kogel in zijn rug, de ander werd in zijn buik geraakt. Ze zijn beiden opgenomen in het ziekenhuis. Wie er heeft geschoten en waarom is volkomen onduidelijk. DEN HAAG Het ministerie van sociale zaken werkt aan een plan om schoolverla ters tussen 16 en 18 jaar meer kansen te ge ven op de arbeidsmarkt. Als de schoolverlater na intensieve bemidde ling door het arbeidsbureau en na het volgen van een opleiding na negen maanden nog niet aan het werk is, zou hij de garantie moeten krijgen op een baan voor één jaar. In dat jaar zou hij ervaring kunnen opdoen, waardoor zijn positie op de arbeidsmarkt verbetert. Minister Albeda van sociale zaken heeft al eer der een dergelijk plan aangekondigd. Zodra de zaak financieel rond is, zullen de arbeidsbu reaus een brief van het ministerie krijgen met aanwijzingen. Volgens het ministerie kan dat echter nog wel even duren. Man overleden na inademen giftige dampen RIDDERKERK De vrijdag na een bedrijfsongeval in Rid derkerk overleden 52-jarige Joegoslaaf Stevo Gajski blijkt het slachtoffer te zijn van gif tige dampen. Dit is gisteren gebleken uit sectie die door het Gerechtelijk Laboratorium in Rijswijk is verricht. De man, die in Rotterdam woon de, werd onwel bij het ver richten van laswerkzaamhe- den in een kleine ongeventi- leerde ruimte op de scheeps werf van Schram Bolnes en overleed later in het Rotter damse Sint Claraziekenhuis. Illllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllll Marokkaan doodgestoken GOUDA De 40-jarige Ma rokkaan A. Gharoun uit Gou da is zaterdagavond overleden aan de gevolgen van een steekpartij. Het slachtoffer werd eerder op de dag op het overvolle marktplein van Gouda neergeslagen en een aantal malen in de buik gesto ken. Vier landgenoten van het slachtoffer (een 40-jarige man en zijn drie zoons) zijn aange houden. Het zou gaan om een „afrekening" van een al jaren lopende ruzie tussen het slachtoffer en de oudste ver dachte. DUIZEND DEELNEMERS VREDESMARS IN EINDHOVEN eu^speciale verslaggever bfecheer) cfe/SS De Kerk van is meer dan een ■ny organisatie, meer Jonlaagse werkelijkheid. leid van de Kerk is ■Éiogere, bovenzinnelij- |iystieke orde. Aldus 1 rale thema van de le- ormee Johannes, kar- Willebrands gistermid- ^Nederlanders en Vla- enthousiast toesprak 2e Eucharistisch Con- Ixmrdes. aal gaf zijn „college" kort rnationale Eucharistie-vie- kMaria-weide, die werd op- door 26 kardinalen, 27 oppen, 241 bisschoppen en ters. Een huivering door- de meest nuchtere atheïst op eën steenworp afstand ^t waar 123 jaar geleden de aria verscheen, aan zo'n >mjOvigen de Heilige Hostie :nvereikt. Het Lichaam van iegebroken voor een nieuwe tun houvast in het heelal, grbrant was de populaire, rdjezant van de paus, Bernar- n (59), die in zijn preek op rdjke, van vlaggen en vaan- )r(ziene menigte het begrip kV(ieid belichtte. „De ware ge- i overal dankbaar voor zijn. lieven dat ze van God heb- s ïgen. Voor heel de schep- ;0(iij ons heeft toevertrouwd. liefde waarmee Hij ons h«n omringen". De voorzit- net Eucharistisch Congres __er: „Maar laten we toege- Iers en zusters, dat het ons lige wereld moeite kost die Behalve door de populaire Braziliaanse bisschop van Recife, Dom Helder Qa- mara (midden), wordt het Eucharistisch Congres in Lourdes ook bijgewoond door mrg. Polidonis, een bisschop uit Litouwen (links). Zij werden samen met de Oostenrijkse bisschop Wagner gefotografeerd tijdens een diner dat zater dag in een tent werd gegeven. Het is voor het eerst sinds de Tweede Wereld oorlog, dat een bisschop uit Litouwen een dergelijk congres mag bijwonen. dankbaarheid jegens God ook inder daad op te brengen. Ligt de oorzaak daarvan in de grond van de zaak niet in onze kritische zin, die op zich wel goed is maar die ons altijd maar onte vreden maakt, ontevreden over ons zelf, de anderen, de samenleving; zonder dat we nog in staat zijn tot be wondering, verwondering over het mooie van de wereld, over het ge heim van het menselijk hart dat in staat is liefde op te brengen?". Met voorgewende schroom bracht de uit zwart graniet opgetrokken, 1.90 me ter lange Derde-Wereldprelaat naar voren: „Mag ik zeggen dat er in mijn geliefde Afrika ongetwijfeld veel arme mensen te vinden zijn, maar ook Christenen die met blijdschap van hun dankbaarheid getuigen, en bij wie de Heilige Mis trilt van dank baarheid?". Toen de Eucharistievier- ders na de communie hun buurman, hun buurvrouw vrede wensten, ging ook van de Maria-weide een onmis kenbare vibratie uit. Mystieke een heid? „Wanneer wij cle kerk beschrijven als mysterie", zo signaleerde kardi naal Willebrands een paar uur later, „wordt ons vaak een idealistische vi sie verweten, alsof wij in abstractie spreken, onwerkelijk, alsof wij een mythe verkondigen". Zijn tegenaan val op deze kritiek fundeerde hij op de Heilige Geest en de Heilige Eu charistie. Door ter communie te gaan ontvangen wij Christus, Hemzelf, al dus de kardinaal. „En het is onze vereniging met Hem een aan ie der persoonlijk geschonken gave en genade die maakt dat wij, in Hem, tevens worden ingevoegd in de een heid van Zijn mystiek lichaam dat de Kerk is". De Eucharistie is een zuur desem van eenheid, beklemtoonde Johannes Willebrands, „Ook al komt dit Sacrament soms zeer verzwakt en verarmd op ons over". Kennelijk verwijzend naar liturgi sche praktijken die niet stroken met de officiële katholieke leer gaf hij een analyse van de taakverdeling bij de viering van de Eucharistie. Die viering in haar totaliteit geschiedt door heel het volk, aldus de kardi naal, maar de verkondiging van het Woord van God en het consecreren van de gaven voor de communie, is de taak van de priester. Johannes Willebrands zei „heel goed te begrijpen", dat zijn „verheven be schrijving" van de eenheid van de Kerk „scepsis en ook soms felle kri tiek" oproept, „van kritische groepen en niet-christenen". Hij bracht naar voren dat de Heilige Geest de be perktheid van de mens, „ons gebrek aan eenheid en liefde bij een veel voudige beleving van ons Kerkzijn niet opheft". De kardinaal eindigde met de rethorische vraag: „Zijn wij niet medeschuldig aan de afwijzing van christendom en kerk door marxisten en geven wij niet aanlei ding tot vermindering van geloof bij hen die nog slechts aan de rand van de kerk staan en spoedig reden heb ben om er uit te stappen?". WILLEM SCHEER Mgr. Gantin over vrouwen in het ambt: LOURDES „Aan vrouwelij ke priesters heb ik geen enkele behoefte. De vrouw heeft haar eigen plaats en haar eigen taak in dit leven. De maagd Maria was ook geen priester en toch heeft God haar uitverkoren als Moeder van Jezus Christus". Met deze resolute woorden wei gerde de voorzitter van het Eu charistisch Congres, kardinaal Bernardin Gantin, gisteravond op een persconferentie in Lourdes in te gaan op de vraag of het katho liek priesterschap in de toekomst wellicht in enigerlei vorm voor vrouwen kan worden openge steld. De kardinaal sprak de hoop uit dat de congresgangers in hun ge loof gesterkt zullen worden, dat zij, straks weer thuis, hun mede gelovigen zullen inspireren en dat daardoor het aantal priesterroe pingen weer zal toenemen. Ge vraagd naar een reactie op de ge ringe deelname aan het congres (er werden 50.000 congresgangers verwacht; er zijn er 30.000 geko men), zei kardinaal Gantin: „Of er tien mensen komen of tien mil joen, maakt niets uit. Het gaat niet om de kwantiteit, maar om de kwaliteit". EINDHOVEN Ook in Eindhoven hebben zaterdagmiddag de kerkklokken geluid ter verwelkoming van de ruim dui zend deelnemers aan de vredesmars 1981. Een wandeltocht met als inzet een kemvrij Europa van Portugal tot Polen. Een stil protest, waar sommige wandelaars kapotgelopen voeten en ontstoken enkels voor moesten offeren. Vanmor gen is de groep vertrokken richting België. „De hoop dat ik een steentje bij kan dragen aan een kernvrij Europa geeft mij voldoende kracht om door te lopen tot aan Parijs", zo verwoordde één van de deelnemers zijn gevoelens, kort voor het vertrek. De kern van de vredesmars wordt gevormd door een vijftigtal vrouwen uit Noorwegen, Zweden, Denemarken, Finland, IJs land en de Faroereilanden. Op 21 mei ging de mars van start, die 6 augustus in Parijs moet eindigen. Daar wordt een grote vredesmanifestatie gehouden ter herdenking van de bombarde menten op Hirosjima en Nagasaki. De organisatoren van de mars hebben in een telegram minster-president Van Agt opge roepen geen kruisraketten en Pershing-2 raketten in Nederland te plaatsen. Dat iets van de angst voor de totale vernietiging en de hoop op een nucleairvrij Europa overslaat van de deelnemers aan de vredesmars op de toeschouwers, werd treffend geïllustreerd door een wat oudere vrouw in Eindhoven. „Als mensen bereid zijn bijna 1200 kilometer te lopen zijn ze echt bang en vechten ze op hun manier tegen de atoombommen", meende ze. De vrouw liep na deze opmerking spontaan de laatste honderden meters mee. Onder de deelnemers aan de Vredesmars '81 bevinden zich en kele Japanners. Zij vestigen met gongslagen de aandacht op de kernwapenrace in Europa.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5