wereld draait ook wel door zonder het CDA in het college Scholen in de Merenwijk het prijsvraag ergst getroffen door vandalisme afscheiding FRACTIEVOORZITTER )OP WALENKAMP: voor beste MAANDAG 20IULI1981 PAGINA 3 de 21 nwagens op ttersveld ieu£N Drie woonwa- ie nilies hebben zondag- g een standplaats in- ien op het Schutte rs- iZin)onwagenbewoners wil- oo;hts korte tijd in Leiden De gemeente heeft de 13-agenbewoners te ken- ^igeven dat de wagens d. fdag het Schuttersveld noeten hebben verlaten. I' tas met rlijke ijnen gestolen EN Op het terrein et Academisch Zieken- e werd zondagmiddag zij half vier en vier uur entndtas ontvreemd, gui 160 gulden en diverse \en bevatte de handtas vtiedicijnen die bij gebruik etfinderen zeer gevaarlijk sen zijn. Het gaat om een aahet 25 hartpillen van het oeJ.Ritmodan" en een potje a^jnstillende capsules van verk „Broksilan". "Jkrijder rzaakt n }"jding jd) n,|EN Een spookrijder zondagmiddag voor de consternatie op de inlaan gezorgd. Zijn digde in een aanrij- waarbij zich echter persoonlijke ongeluk- btVoordeden. een 20-jarige inwoner dttillegom reed op de Ples- tefan in de richting van eefStationsplein. Hij heeft geen acht gesla- 'leop de afzetting en kwam rii? verkeerde weghelft te- Bi- Daar reed een 27-jarige t cfirdorper met zijn auto in van de rijksweg, e aanrijding die ontstond, n beide auto's aanzienlij- pkschade op. 40 e 0 !>EN Met een terughoudende openheid en niet nalatend op gezette momenten te hullen in gemeenplaatsen is de ve fractievoorzitter van het CDA, Joop Walenkamp, aan voord. Walenkamp is een nieuwkomer, werd op 5 septem- *978 tot gemeenteraadslid van het CDA benoemd en heeft in die korte tijd 'opgewerkt' tot fractievoorzitter. Niet al- door zijn politieke karikaturen die regelmatig de redactio- ■""pagina's van de plaatselijke bladen sieren, maar ook door soms heftig optreden in de raad, wist hij zich in korte tijd godheid te verschaffen. Een opvallende oppositievoerder de overwegend kalme CDA-fractie. Nu, als nieuwbak- fractievoorzitter, is hij vooralsnog één en al voorzichtig- Over zijn persoonlijke uitgangspunten lijkt hij liever te en praten dan over die van zijn christen-democratische frac- te Rijn politieke stellingen doet hij vrijwel onmiddellijk tel- teniet door een relativerende opmerking. Over het CDA in «toekomstig college: „De bereidheid is er, meer kan je niet den", maar tegelijkertijd „De wereld draait ook wel door zon- Gehet CDA in het college". Over zijn eigen persoon lijkt hij lelijker: „Het maakt mij geen barst uit of ik fractievoorzit- gewoon gemeenteraadslid ben". Dat moge waar zijn, zijn ling verraadt dat Walenkamp zijn gestegen verantwoorde- ïeid in ieder geval zeer goed aanvoelt. „Het maakt mij geen barst uit of ik fractievoorzitter of gewoon raadslid ben" wij onze mond zouden houden, rolt de trein wel door". „Het CDA heeft de bereidheid om in het college zitting te nemen, en meer kun je niet doen. Wij willen altijd wel praten maar krijgen vaak de kans niet. Toch ben ik niet pessimistisch over de moge lijkheid dat het CDA nog eens in het college komt, maar dan het liefst met zoveel mogelijk anderen. De geschilpunten tussen CDA en PvdA komen nog in het huidige college aan de orde dus die zullen tegen die tijd grotendeels opge ruimd zijn. Alleen verschillen we van mening over de parkeerpro- blematiek, maar grote ruzies daar over verwacht ik niet". Ongelooflijk Walenkamp volgt als fractie- zitter Helmuth Driessen op 'rTbij de volgende gemeente sverkiezingen de Leidse poli- laat voor wat die is om zich op provinciaal, niveau te bege- I Zoals gezegd, de verkiezing Walenkamp mag nauwelijks [verrassing heten. Walenkamp ^immers niet stil gezeten bin- 'de fractie. Hij liet van zich ho- an*wanneer het om cruciale be- "vsaspecten ging als het horeca- |^3id of om de krenten in de poli- jone pap als het „parkeerterrein- 23 in De Camp. Slechts tot aan de jende gemeenteraadsverkie- gaat hij door als eerste man de fractie. In alle bescheiden kamp verzorgde de propaganda voor zijn partij, werd secretaris van het CDA-verband en kwam 5 september 1978 in de raad nadat de CHU een zetel voor een recht streeks CDA-lid beschikbaar had gesteld. Gezien de aardige hoe veelheid vrije tijd die hij heeft („zelfs een huisvrouw heeft het moeilijker dan ik") ziet hij kans veel tijd aan het raadswerk te be steden. Dat is volgens Walenkamp er dan ook de oorzaak van dat de fractie in hem de nieuwe voorzitter heeft gezien. „Ik heb me in mijn raad speriode erg ingezet voor de be sluitvorming in de fractie. Over zaken als erfpacht en horecabeleid „Een persoonlijke toets is natuurlijk niet te vermijden". tli \n midden of hijbestaan binnen het CDA principië- m kans maakt als fractievoorzit- je verschilpunten. Als woordvoer- nerkozen te worden. van ^et CDA is het me toch a gelukt om een eensluidend stand- lisvrouw punt naar voren te kunnen bren gen, en ik hoop dat dit een rol 976 werd hij lid van het CDA heeft gespeeld bij mijn verkie- irin hij zich vanaf het eerste zing". nent actief opstelde. Walen- Voorzichtig, alsof hij zijn eerste stappen als fractievoorzitter zet, wil Walenkamp niet ingaan op de vraag of zijn persoon voor de an dere partijen (lees PvdA) aan vaardbaarder zou zijn dan de per soon van zijn voorganger Helmuth Kamertje Driessen. „Dat heeft in ieder geval J niet meegespeeld in de besluitvor ming van de fractie. Ik zou nooit willen meewerken aan het oprui men van Driessen om deze reden. Dat zou betekenen dat een andere partij de besluitvorming binnen jouw fractie gaat bepalen en dat is voor mij onaanvaardbaar. Boven dien, samenwerken doe je op basis van een te voeren beleid en niet op basis van personen". De oppositiebanken vallen hem niet zwaar ook al omdat hij naar eigen zeggen „niet weet hoe het is om in een fractie te zitten die in het college is vertegenwoordigd". „Het voordeel van de oppositie is dat je geen concessies hoeft te 1 doen, geen machtspolitiek hoeft te bedrijven". Daarentegen „je kunt als oppositie praten wat je wil, ze lachen je toch uit. Het beleid wordt binnen de vier muren van een klein kamertje door 6 wethou ders en 2 fractievoorzitters ge maakt. Zo ook met de bezuinigin gen: De raad mag ogenschijnlijk meepraten maar de keuzes zijn al gemaakt. Het CDA wordt daar door vaak in de rol van een soort getuigenispartij gedrukt, maar daarom kunnen onze uitspraken nog wel waar zijn. Maar ook als Over zijn standpunt ten aanzien van de huidige rood-liberale coali tie laat Walenkamp geen onduide lijkheid bestaan. Over de VVD: „Het is toch ongelooflijk dat als je pretendeert op te komen voor een gezonde economie van de stad er helemaal niets gebeurd. De VVD volgt de PvdA zonder meer en met de vlag in de top. Als ik tot de achterban van de VVD zou beho ren zou ik daar erg van schrikken. Ik zou ook nooit bereid zijn om zo ver te gaan en om zulke grillen en trucs te moeten uithalen omwille van de samenwerking. Ook D'66 vertoont een gedrag dat sterk be paald lijkt te zijn door de hoop op samenwerking in de toekomst. Beide partijen zouden met wat meer respect naar de raad toe moeten opereren." „De PvdA laat in haar besluitvor ming veel ruimte voor de mening van individuen en dat maakt dat toekomstige samenwerking met het CDA zal voor een belangrijk gedeelte afhangen van de mensen die in de fractie zitten". „Onze oppositie tam? We hebben moeten wennen aan dit college. We hadden verwacht dat met de VVD in dit college ook een aantal van onze beleidspunten ingewil ligd zou worden maar daar is niets van terecht gekomen. We hebben oppositie gevoerd tegen het huis vestingsbeleid van wethouder Ver boom maar met de komst van Tes- selaar is daar minder aanleiding toe. Zijn benadering valt in de CDA-fractie erg gunstig. Triest blijft dat Mevrouw Fase achterwe ge heeft gelaten een economisch beleid te voeren. Zo'n onenigheid met Waal over het parkeerterrein- tje in de Camp kan ik nog wel an- vaarden, want hij voert verder op een aantal terreinen een prachtig beleid. Bij Mevrouw Fase komt he lemaal niets uit de vingers". Walenkamp is het niet zozeer met zijn voorganger eens dat de nade rende bezuinigingen het enthousi asme van de partijen om deel te nemen in het college in zal per ken. „Ik denk dat dit vooral voor de PvdA wel eens tegen zou kun nen vallen. De socialisten hebben in hun onbekommerdheid leuke dingen met het geld gedaan, maar als het straks minder wordt... De CDA zal daar minder last van heb ben. Het ligt ons wel om verant woord met de centen om te sprin gen". Tot slot; Verandert de opstelling van de CDA-fractie met deze nieu we fractievoorzitter? Joop Walen kamp: Ach, een persoonlijke toets is natuurlijk niet te vermij den maar we zitten er uiteindelijk nog steeds met dezelfde 11 men sen". En met een knipoog naar de volgend jaar te houden gemeente raadsverkiezingen: „De herken baarheid van het CDA wordt steeds groter naarmate de andere partijen zich het moeras in draaien; en dat moet beloond wor den, denk ik". GERT VISSER LEIDEN „In de Merenwijk zijn de scholen het meest de dupe van het vandalisme. Nergens in Leiden is het zo erg als in de Me renwijk. Daar wordt de meeste schade aangericht. Het komt voor dat binnen een dag, nadat stoe pen zijn aangelegd ze weer ge sloopt worden. Ruiten van scho len worden ingegooid terwijl ze ingezet worden, voorzieningen op de speelplaatsen worden met de grond gelijk gemaakt en ook aan de daken hebben we veel schade. Het kost de gemeente jaarlijks tonnen maar er is echt geen kruid tegen gewassen," aldus een wan hopige woordvoerder van de ge meente. Onlangs besloot de ge meenteraad 226.000 gulden be schikbaar te stellen voor het aan brengen van onbreekbaar glas in de scholen aan het Valkenpad, „Omdat de schade aan de ruiten een onrustbare omvang aannam". In Veel wijken in de grote steden is een gebrek aan speelruimten. Van daar dat schoolterreinen worden opengesteld voor de hele buurt. Het aantal inbraken en vernielingen aan scholen neemt de laatste jaren echter sterk toe. Dat zou betekenen dat er een hoog hek rond het ter rein geplaatst moet worden, hoewel dit in strijd is met het idee school terreinen toegankelijker te maken voor de buurt. Om de discussie rond het al of niet plaatsen van een schoolhek, en zo ja in welke vorm, aan te moedigen heeft Heras Hek werk BV een ideeënprijsvraag uit geschreven. De bedoeling is een hek te ontwerpen, dat vandalisme be perkt en toch de buurtbewoners er niet van weerhoudt op het terrein te recreëren. In die wijken waar een gebrek aan speelruimte is, zijn de speelplaatsen van scholen na schooltijd geopend om de kinderen ook dan speelgele- genheid te geven. Maar de gemeen te probeert het voor de kinderen zo veilig mogelijk te houden. Brom mers op het schoolplein zijn taboe, zodat vaak gekozen wordt voor lage hekken, bijvoorbeeld een lage ste nen muur of een groenstrook. Eén van de juryleden van de Herasprijs- vraag, mevrouw ir. Ten Grotenhuis gaat nog verder: „Het liefst zie ik helemaal geen hek: een hek geeft een bepaalde afbakening aan. Wan neer een schoolterrein open staat voor de hele buurt is er geen af scheiding nodig. Tenzij schoolgaan de kinderen gevaar lopen doordat ze zonder te kijken een drukke weg op kunnen hollen." „Speelhek" Niet alleen speelruimte ontbreekt, maar ook speelvoorwerpen. Wan neer een schoolbestuur geen geld wil uittrekken voor bijvoorbeeld klimrekken, houten tonnen of pad destoelen, maar wèl voor een hek, is het belangrijk een hek te kiezen dat ook voor speelvoorwerp kan door gaan. Een stenen muurtje met krommingen, nisjes of kantelen zou geschikt zijn daar het bijna niet ka pot kan terwijl kinderen er naar hartelust in en op kunnen klaute ren. Ook bijvoorbeeld een houten palenhek zou niet misstaan in zijn omgeving. Ten Grotenhuis: „Laat het dan een hek zijn waarmee de kinderen iets kunnen doen. Ik denk dat de beste vormen van natuurlijke materialen zijn gemaakt zoals hout, steen of een groenstrook zodat het geen storende afbakening vormt in de buurt." Dat houdt trouwens niet in dat alle juryleden er zo over den ken. Er worden regelmatig schoolhekken vernield doordat kinderen ze ge- het terrein hebben, maar een elek triciteitsbeveiliging: zo gauw het elektriciteitscircuit, bijvoorbeeld langs de muren van de school, wordt doorbroken beginnen alarm bellen te rinkelen. Een vrij simpel alternatief voor een hek. Ook de fietsenrekken op het schoolpl bruiken als speeltuig, terwijl ze daar' niet op gebouwd zijn. Aan de ande re kant gaan de hekken de vernie ling in door vandalisme. Agressie van jongeren, doordat ze te weinig ruimte hebben of zich vervelen, uit zich in vandalisme. De vernielingen lopen uiteen van kapotte ruiten en dakpannen, regenpijpen, doorge knipte en kapotgezaagde hekken, ;in moeten het vaak ontgelden. diefstal van of sabotage aan video-, en televisieapparatuur en dergelij ke. Ook schoolbesturen en verzeke ringsmaatschappijen dringen aan op hekwerk, dat beveiligt tegen in braak en vernieling. Maar het is de vraag of het plaatsen van dergelijke hekken op de lange termijn effec tief is. Plaatsing van een hek bete kent bestrijding van het gevolg van agressiviteit namelijk vandalisme. Het is beter de óórzaak van agressi viteit te bestrijden en dat heeft niets met schoolhekken te maken. Schoolbesturen zijn niet verplicht een schoolhek te plaatsen, laat staan, dat er maatstaven voor zijn. Er zijn scholen, die geen hek rond Te duur De gemeente Leiden heeft niet de illusie, dat zij in staat is vandalisme en inbraak volledig tegen te gaan: „Optimaal beveiligen kan je scholen toch noo'it," aldus de woordvoeder van de gemeente. „Als je er een groot hek omheen zet, lijkt het voor de buurt wel een gevangenis en alle scholen beveiligen is veel te duur. Trouwens veel helpen doet het toch niet We gaan ervan uit dat de buurt zoveel mogelijk van het plein, gebruik moeten kunnen maken." De jury die de ontwerpen moet be oordelen, is zich bewust van de te genstrijdigheid van de opdracht: an- tivandalisme maar o<?k tegen een stootje bestand en dienend als speel tuig. De letterlijke opdracht van Heras is: een afscheiding te ontwer pen die beter aansluit op kinderen en volwassenen, ofwel de buurtbe woners, en tevens het schoolgebouw beschermt tegen vandalisme. De prijsvraag is openbaar; iedereen kan zijn ontwerp in de vorm van een maquette, tekening of foto's toestu ren aan notaris Peters, Antwoord nummer 11000 te Oirschot. De ont werpen moeten voor 1 oktober bin nen zijn met een toegevoegde uit eenzetting van de materiaalkeuze, montagetechniek en achtergrondi dee van het ontwerp van hoogstens 1000 woorden. De winnende ont werper ontvangt 5000 gulden, de tweede en derde winnaars ontvan gen respectievelijk 2000 en 1000 gul den.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3