Israëli's in actie op Libanese grond poolse regering dreigt net noodtoestand DSCHIETTNGEN GAAN [INDEED DOOR "fesjeik en ltser in IVhaus beroofd STAKINGEN DOORGAAN Jongetje vermist Noodweer teistert vakantiegebieden ewoners Nieuw Rijksdorp schrijven brief-op-poten 6oma/nt Maandag 20 juli 19817 le jaargang no. 22018 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,52 per Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden, mm. Telefoontjes /0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, jaar/ 202,30, Losse nummers 0,70. Amusementsprogramma „Ron en Bella op vakantie" met o.a. The Guys and Dolls en Gilbert O'Sullivan (Ned. II 21.20 uur). Laatste aflevering uit de twee delige serie „Onder moeders vleugels" over de dochters March (Ned. I 21.55 uur). Veel bewolking en mogelijk enige tijd regen of motregen. Middagtemperatuur rond 17 graden. Morgen zon op: 5.44. Onder. 21.47. Schev. hoogw: 6.16 en 18.54. Laagw.: 2.26 en 14.29. wellicht deze uit ziekenhuis In Rome wordt de ko gen het ontslag van paus CPaulus II uit het Gemel- uis verwacht. De paus nu volgens de negen be- le artsen zo goed, dat er jn meer is hem nog lan- |t ziekenhuis te houden, (open zaterdag gepubli- ledisch bulletin is even gunstig: de virus-infec- t in betekenis af, de verdwenen, en zijn toe- it een hervatting van zijn jktiviteiten niet meer in aus moet tot september Voorvaderen Diana steeds merkwaardiger MADRID De Spaanse ge schiedkundige prof. Juan Ba- lonso, die al eerder heeft be weerd dat Lady Diana Spen cer, de verloofde van de En gelse prins Charles, de Spaan se held El Cid onder haar voorvaderen telt, komt nu ook aandragen met een niet min der roemruchte figuur: Djingiz Khan, de stichter van het Mongoolse koninkrijk, zou eveneens tot Diana's voorva deren behoren. De Verenigde Staten hebben ook een duit in het zakje gedaan: De Amerika nen hebben Humphrey Bogart aan Diana's stamboom toege voegd. PASPOORT NAAR DE EEUWIGHEID LATIN A Een Oosteuropese vluchteling in een opvangkamp' in het Italiaanse Latina is geëlek- trocuteerd door het aanraken van een paspoort. De 23-jarige Branko Krevatin wilde zich meester maken van het paspoort van een andere kampbewoner. Maar deze, de 34-jarige Bulgaar Mitko Dundagov, had maatrege len tegen diefstal genomen. Hij had elektriciteitsdraden aan de pas vastgemaakt. De stroom doodde Krevatin. De Bulgaar is gearresteerd wegens dood door schuld, maar ook wegens vals heid in geschrifte. Het bewuste document was een nagemaakte Duitse pas. Eenarmige bandiet spuwt recordbedrag NEVADA Een advocaat uit het Amerikaanse Californië heeft afgelopen vrijdag uit een fruitmachine het grootste be drag aller tijden getrokken: 992.012,05 dollar. In het casino van South Lake Tahoe had hij ongeveer 10 minuten aan de gokmachine gestaan en er 23 dollar ingegooid. Toen gebeur de het ongelooflijke: de „ee narmige bandiet" bleef staan op alle vier regels van de hoogste combinatie. De eige naars van het casino hebben vanwege de publiciteit het be drag afgerond en de advocaat gisteren een miljoen dollar uit betaald. ZIGEUNERS KRUGEN UITSTEL: NOG TWEE DAGEN MALIEVELD DEN HAAG De zigeuners op het Haagse Malieveld mogen daar tot aanstaande woensdag twaalf uur blij ven. Dit uitstel van twee dagen is gisteren bedongen door minister De Ruyter van justitie. Hij heeft de ge meente Den Haag om het uitstel gevraagd, om verder te kunnen zoeken naar een oplossing voor het onder brengen van de 140 zigeuners. Dit heeft een woord voerder van Justitie afgelopen nacht gezegd. Volgens zigeunerleider Petaio zal de zigeunergroep het beraad van Justitie afwachten. Eerder had Justitie de zigeu ners een terrein aangeboden wat de status „Huis van Bewaring" zou krijgen. De zigeuners zagen hierdoor echter hun bewegingsvrijheid aangetast. „Dit plan be tekent dat de tijd weer is aangebroken als die van de nazi's in de jaren dertig", zo reageerde Petaio op het plan. De zigeunerleider zei dit gisteren tijdens een ma nifestatie in Amsterdam, waar enige honderden men sen hebben geprotesteerd tegen de behandeling van de zigeuners door de Nederlandse overheid. BEIROET Israëlische troe- i vanmorgen aanvallen uitge- [p Palestijnse commandocentra in ten van Libanon, 45 kilometer ten van de Israëlisch-Libanese grens, een legerwoordvoerder in Tel Aviv tra vernietigd en is een groot aan- jnen gedood. Over de eigen verlie- j zich niet uit. Palestijnse woord- zeiden dat de troepen, die vanuit de lucht werden aangevoerd, snel waren verdreven. Volgens Libanese bron nen is Israël de afgelopen dagen met pant ser- en andere gemechaniseerde eenheden de strook in Zuid-Libanon binnengetrokken, die wordt beheerst door de christelijke mili tie van majoor Haddad. De manoeuvres heb ben nieuw voedsel gegeven aan de specula ties over een Israëlische invasie in Libanon. De Israëlisch-Palestijnse beschietingen zijn het afgelopen weekeinde zonder ophouden verder gegaan. Palestijnse raketaanvallen en Israëli sche bombardementen bleven elkaar opvolgen. Volgens de laatste berichten zijn aan Israëlische zijde meer enige tientallen doden gevallen, aan de noordkant van de grens zou het aantal slachtoffers meer dan 400 bedragen. Ook tij dens de eerste besprekingen van de Ameri kaanse speciale onderhandelaar Habib met pre mier Begin voerden Israëlische vliegtuigen aanvallen op een twintigtal Palestijnse doelen Israëlische functionarissen hebben de afgelopen dagen duidelijk gemaakt dat als de hevige bom bardementen geen einde maken aan de Pales tijnse raketaanvallen, tot hardere acties zal worden besloten. Onderminister van defensie Zipori duidde op een invasie, toen hij stelde dat Israël „het gebied zal uitkammen en een eind aan de beschietingen maken". Pagina7 Reagan: „Die knaap (Begin) maakt het ons erg moeilijk". ^TIENDUIZENDEN <NS BUIT ININGEN Een of meerde- hebben het afgelopen week- ik hun slag geslagen in het Kurhaus. Vrijdagmid- een 25-jarige oliesjeik uit ibi, H. M. Alimat, van zijn at- >ffertje beroofd. De man was ■p moment aan de balie bezig laten inschrijven als hotel- aterdagavond werd een Duitse B).| dupe. koffertje van de Arabier zaten Lmerikaanse dollars en Travellers i, 3000 Nederlandse guldens, 3000 HH^arken, 10.000 Saoudi-Arabische 11.000 Abu Dabi-derhams, een I I, een rijbewijs, autosleutels en een I (leid Arabische kleding, compleet jtser raakte zaterdagavond zijn i kwijt, dat op zijn hotelkamer lag. rijbewijs en kentekenbewijs zaten }t tasje een groot aantal Euroche- ?t het bijbehorende pasje en een I loek met 15 blanco cheques en s het bijbehorende pasje. De vertegenwoordigen een waarde "3 gulden. De daders zijn vermoe id iet een valse sleutel de kameF bin- omen. VOOROVERLEG OTTAWA-CONFERENTIE Reagan: rente in VS mogelijk lager OTTAWA De hoge rentestanden in de Verenigde Staten kunnen in de na bije toekomst worden verlaagd. Voor waarde is wel, dat de Amerikaanse inflatie moet zijn gedaald. Dit zei pre sident Ronald Reagan gisteren in het vooroverleg van de economische top conferentie in Ottawa. Eerder hadden bondskanselier Schmidt en de Franse- president Mitterrand de president op het hart gedrukt dat de hoge rente stand in de VS een haast ondraagbare belasting vormt voor de economieën van West-Europa en andere delen van de wereld. Van Westduitse zijde werd meegedeeld dat de bondskanselier koel heeft gerea geerd op Reagans voorstel Amerikaanse energie te leveren op voorwaarde dat Schmidt het contract met de Sovjet-Unie voor de bouw van een aardgasleiding op zegt. De ontmoeting tussen Mitterrand en Reagen werd daarentegen als „warm en vriendschappelijk" omschreven. Op de Ottawa-conferentie zullen van daag naast Frankrijk en Duitsland ook Canada, Groot-Brittannië, Italië en Ja pan vertegenwoordigd zijn. Reagan en bondskanselier Schmidt lijken zich goed te vermaken op het golf-terrein bij kasteel Montebello in Ottawa. De be windslieden worden geflankeerd door twee nonchalant ogende veiligheidsmen sen. !HAU De Poolsè overweegt de tand af te kondi- ien de staking van inarbeiders en van meel van de lucht- tschappij LOT :k doorgaat. Pre- aruzelski heeft dit n laten doorscheme- :n hij op het partij- s van de Poolse Ver- Arbeiderspartij een :ht gaf over de mise- economische situa- arin het land ver rekking tot de dreigen- VINCIE EN GEMEENTE AANSPRAKELIJK GESTELD egk de arbeidsonrust zei hij letter lijk, dat de regering alle grondwettelijke middelen zal gebruiken om te voorkomen dat het land naar een chaos af glijdt. In uiterste consequentie betekent dit het afkondigen van de noodtoestand. Tevoren had de Poolse premier in zijn verslag over de economische situatie van zijn land gezegd, dat er van verder loonsverho gingen geen sprake kan zijn voordat de Poolse economie zich heeft hersteld. Verder zei hij, dat de regering wil samen werken met de onafhankelijke vakbond Solidariteit maar dat de Polen niet kunnen ver wachten dat de arbeidsvoor waarden verbeteren zonder dat daar harder werken tegen overstaat. Het nationale inkomen zo deelde de Poolse premier ver der mee, zal dit jaar met 15 procent dalen. Door de stijgen de schulden zijn de winkels leeg en lijdt Polen onder een gigantische inflatie, aldus pre mier Jaruzelski. Gisteravond is op de plenaire vergadering van het partijcongres felle dis cussie gevoerd over de toe spraak van premier Jaruzels ki. Pagina 7: Vervolg Stanislaw Kania, man van midden en door en door Pools. NOORDWIJKERHOUT De 4-jarige Thijs van der Zon uit de Nachtegaalstraat in Noordwijkerhout wordt sinds gistermiddag vermist. Het jongetje was met zijn ouders bij het Oosterduinse Meer. Na half drie 's mid dags is Thijs, die gekleed was in een zwart zwem broekje met een witte bies, niet meer gezien. De rijkspolitie heeft gisteren in samenwerking met de rijks politie te water al gedregd in het meer, maar die actie heeft niets opgeleverd. Vanmorgen werd er opnieuw gedregd, maar nu in samenwerking met de dienst luchtvaart. Iedereen die het jongetje zondag na half drie heeft gezien, wordt ver zocht contact op te nemen met de politie in Noordwijkerhout: 02523-5342 of de politie in zijn of haar woonplaats. HAMBURG/LYON/ROME Grote delen van Zwitser land, Oostenrijk en Noord-Italië zijn dit weekeinde overval len door zware sneeuwstormen, hevige regenval, overstro mingen en windhozen. Noord-Italië werd geplaagd door tor nado's die daken van huizen en fabrieken rukten. Langs de Rivièra en in de Franse Provence woedde een mistral waar door de temperatuur niet boven de 22 graden is gekomen. Ook in de Pyreneeën is sneeuw gevallen. Regenval en mist leidde tot chaotische taferelen op de wegen; in Zuid-Duits- land ontstonden files van twintig kilometer. In de Alpen zijn achttien passen voor het verkeer gesloten we gens plaatselijke sneeuwval van anderhalve meter. Het is de zwaarste sneeuwval in deze tijd van het jaar sinds '66. In het hele Alpengebied, van Zuid-Duitsland tot Noord-Italië, steeg de waterstand van de rivieren sterk door de hevige regen val. De regenval veroorzaakte grote hinder voor het verkeer op de Oostenrijkse Brenner-Strasse. Ten zuiden van Bolzano be zweek een dijk; twee dorpen moesten geëvacueerd worden. De Duitse automobielclub adviseert de automobilisten op weg naar de getroffen gebieden, om sneeuwkettingen en winterkleren mee te nemen. In de Franse Alpen zijn drie bergbeklimmers door de koude omgekomen. Gisteren werden twintig padvinders van de besneeuwde hellingen gered, nadat zij er zeventien uur hadden vastgezeten. Men aar Bewoners van Nieuw Rijksdorp stellen »cie en gemeente Wassenaar u "p brief aansprakelijk voor leds plaatsgevonden noodlot- volgen, alsmede voor moge- i de toekomst plaatshebben- olgen van uw beslissingen", ief is verzonden naar de fractieleiders in de Tweede Kamer, de demissionaire minis ters, staatsraad Veringa, het colle ge van GS, het college van Wasse naar en staten- en raadsleden. De hersenbloeding die een bewoon ster, de 84-jarige mevrouw Van der Horst-Staring, kreeg (nadat afwijzend werd beslist over verzoek tot schor sing van het provinciaal besluit tot sluiting van Nieuw Rijksdorp) be schouwen de briefschrijvers als „één van de gevolgen van uw beslissin gen". Mevrouw Van der Horst knapt in ziekenhuis Bronovo licht op. „De verantwoordelijkheid voor de bejaar den is voor u drijfveer geweest voor de snelle sluitingsprocedure. Het zal u duidelijk zijn, dat de bewoners de gevolgen van deze procedure even zeer tot uw verantwoordelijkheid re kenen". De Wassenaarse raad moet vandaag een uitspraak doen over ten eerste het voeren van verweer tegen het door Huize Nieuw Rijksdorp BV in gestelde beroep en ten tweede over het instellen van een vordering tot ontruiming tegen de huurder, Huize Nieuw Rijksdorp BV, c.q. de bewo ners van dat pand. B en W stellen in de toelichting, dat er eigenlijk onmid dellijk ontruimd kan worden, maar dat men bereid is overleg te voeren met de bewoners. Het college deelt verder mee, dat „wij nu voorstellen voorbereiden om het terrein van Huize Nieuw Rijksdorp conform de mogelijkheden in het Centrumplan in te richten". Henk Burgwal overleden ZEIST Henk Burgwal is vrij dagnacht in Zeist na een hartaanval over leden. Hij werd 59 jaar. Burgwal is een groot aantal ja ren secretaris geweest van de Koninklijke Ne derlandse Voet bal Bond (KNVB) en genoot uit hoofde van die functie interna tionaal een grote bekendheid. PARIJS/LEIDEN Met het behalen van zijn der de Tour de Francezege gaat Bernard Hinault zich scharen in de rijen der groten die meermalen het zoet van de eindoverwin ning hebben mogen sma ken. De Tour is voorbij, voor de beroepsrenners breekt het criteriumcir cuit aan met donderdag om 18.30 uur, na een hele dag wielerspektakel in het Westland; de pro fronde van Wateringen met alle Tourvedetten. De deelnemers aan onze Tourpjrijsvraag gaan hun plakboeken completeren om volgend jaar, wan neer de Tour op 2 juli 1982 in Bazel van start gaat, met succes een slag te slaan in de Tour prijsvraag 1982! Want dat staat nu al vast, volgend jaar komt uw krant terug met een nieuwe Tour prijsvraag en wie weet scoort u dan hoger dan u nu al gedaan hebt. Het antwoord op vraag 24 (welke renner wint de 23e etappe) was: Johan van der Velde, zijn twee de ritoverwinning. De dagprijzen van vraag 24 gaan naar: John v.d.Geest (v. Klaverweij- deweg 39, Hoogmade); Boukje Ras (Haaghuishof 20, Leiderdorp) en Colin- da Straathof (Noordeinde 10, Leimuiden). Het antwoord op vraag 25 (welke Nederlander komt het eerst over de streep in Parijs) was eveneens Johan van der Velde, die achtste werd. De dagprijzen van vraag 25 gaan naar: P.H.J.K- raan (Bruynlaan 51, Hoogmade); A.v.Marwijk (Landlustweg 11, Alphen a.d.Rijn) en H.E.Pompe (Zilkerduinweg 166, De Zilk). teveelreklame: Juiste tijd t Zo, dat zit er t 1 op, moet Bernard Hi nault ge- >- dacht heb- V ben toen hij zich na de I laatste etap pe soigneer de voor de huldiging. Rebus De oplossing van de re bus was: Met De Leidse Courant als eerste over de finish. Drie prijzen on der de vele goede oplos sers: Hans van der Geest (Zijldijk 36, Leiderdorp); Hans Uyttewaal (Oude Nieuwveenseweg 3, Nieuwveen) en J.H. Vree burg (Pilarenlaan 4, Hof wijk 6, Noordwijkerhout). De juiste tijd van de eind overwinnaar van de Tour, Bernard Hinault, was 96 uur 19 minuten en 38 se conden. Drie prijzen voor degenen die er het dichtst bijzaten: P.I'Ami (Breitnerlaan 51, Hazers- woude) (96.20.20), op slechts 42 seconden de eindtijd benaderde; Ma rian Droog (Dr.v. Noort- straat 144, Stompwijk) (96.20.13) en Freddie Lek (Elzenstraat 32, Roelofa- rendsveen) (96.18.47). (Tussen haakjes staat de door de deelnemer inge vulde tijd vermeld). De einduitslag van onze Tourprijsvraag verschijnt a.s. zaterdag in deze krant, nadat vrijdag de prijsuitreiking heeft plaatsgevonden. Een tipje van de sluier kan de jury reeds oplichten. De laat ste vragen brachten een ware verschuiving teweeg in het eindklassement van onze prijsvraag en de eindtijd van de Tourwin naar moest voor vele prij zen als scherprechter fungeren! Hartelijk dank voor de talrijke enthousiaste reacties die wij van deel nemers mochten ontvan gen of zoals Jaap Döll het zo treffend ons liet weten: „C'est fini. Mergi! Le Leidse Courant" pour toujours! NOS vertrekt bij cross Lichtenvoorde LICHTENVOORDE De in het NOS-programma Studio Sport geplande samenvatting van de Grote Prijs van Nederland motorcross 500 cc vond giste ren geen doorgang. Een overdaad aan reclame rond het circuit van Lichtenvoorde was voor de program maleiding van de NOS aanleiding de cameraploeg terug te trekken. De door minister Gardeniers onlangs onderschreven reclamebeperkingen bij t.v.-reportages van snelheids- sport werden in Lichtenvoorde volgens de NOS duide lijk overschreden, 's Morgens waren bij een proefuit- zending nog geen bezwaren gemaakt tegen de vele reclamedoeken. In de middag bleek de organisatie niet van zins om tussen twee manches in, de reclame opstelling te veranderen, waarop de NOS-ploeg ver trok. Jos Vaessen, algemeen secretaris van de Koninklijke Nederlandse Motorrijders Vereniging (KNMV): „Dat er te veel reclame was, had men 's morgens ook kunnen zien. Nu zette men ons tijdens de wedstrijd voor het blok. Ik noem dat chantage, waar we niet voor uit de weg gaan. Bovendien betaalt de NOS niet voor deze uitzendingen. Dan is er ook niets te eisen. Dat is het verschil met voetbal. Als de NOS deze lijn blijft vol gen, zullen er weinig evenementen over blijven om uit te zenden. Daar kunnen wij niet akkoord mee gaan. Wij hebben in het bestuur al besproken dat in een dergelijke situatie de toestemming voor de uitzending van de TT van Assen ook achterwege zal blijven." to^iriTiVi *v -ïVffTgMMHBSaJ

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1