Nieuwe toekomst voor honkbalteam Estafettes brengen Nederland toch naarE.K. Schutting weer terug j SPORTTHIBUIME EUROPESE TITEL WEER IN NEDERUND NIET EEN PERSOONLIJKE LIMIET De ploeg roor Split Amerikaanse arbiters gewenst LEIDSE COURANT/ MAANDAG 20IULI1981 PAGIN AMERSFOORT Hoewel er geen enkele persoonlijke li miet deelneming aan de Eu ropese kampioenschappen behaald is, vond de KNZB het toch nodig een zestienkoppi ge zwemploeg af te vaardigen naar Split waar de Europese kampioenschappen worden gehouden. Dank zij het beha len van drie estafettenormen, waarbij dertien mensen een ticket verdienden, het opstel len van reserves én de mild heid van de bond ten aanzien van drie anderen, kwam een ploeg tot stand die in kwanti teit de kwaliteit gemakkelijk overtreft. ..Limieten dienen om aan te geven wat je moet zwemmen om in de finale van een inter nationaal toernooi te komen. Drie estafetteploegen hebben aan die norm voldaan en dat betekent zonder meer uitzen ding". aldus het commentaar van de zijde van de zwem- bond. De herenploeg 4x 200 meter vrije slag voldeed met 7 minuten en 41,69 seconden aan de uitzendingseis van 7.42.5. Verantwoordelijk daar voor waren Peter en Frank Drost, Hans Kroes en Cees- Jan Winkel na een kwalitatief goede finale. Kees Vervoorn zou met zijn vijfde positie op dit nummer in aanmerking ge komen zijn voor een reserve- estafetteplaats, maar de Haag se student heeft dit seizoen te kort getraind, waardoor hij af zal zien van deelneming aan de E.K. Patrick Dybiona mag daarom als vijfde man mee naar .Split. Fred Eefting maakt het herensextet compleet. Hij benaderde de limiet op de 100 meter rugslag (58.0) met 58.73 zo dicht dat coach Sitters c.s., mede gezien de staat van dienst van de Utrechter in het nabije verleden, hem selec teerde. Annemarie Verstappen, Connie van Bentum, Wilma van Velsen en Monique Drost waren geza menlijk goed voor 3.52,38 te gen een limiet van 3.58,5 op de 3x 100 meter vrije slag. Deze ploeg lijkt zelfs medaillekansen in het Joegoslavië Split te heb ben. Wat betreft het samen stellen van een wisselslagploeg zullen de prestaties in Split de keuze uitmaken. Dit nummer wordt daar op de voorlaatste dag gezwommen. Niettemin werd aan de hand van de ver richtingen van Monique Bosga (rugslag 1.05,10), Pqtra van Staveren (schoolslag 1.13,42), Wilma van Velsen (vlinderslag 1.03,38) en Annemarie Ver stappen (vrije slag 57,70) met 4.19,60 ruimschoots aan de eis van 4.21,50 voldaan. Jolanda de Rover (rugslag) en Martizka an der Linden (schoolslag) werden voor de reserveplaat sen op deze estafette geselec teerd, waarbij de Rotterdamse schoolslagzwemster voor de vierde maal via het reservisten voordeel in een internationale ploeg werd verkozen. Beloftevol Een aantal jongeren kwamen tot beloftevolle prestaties. De 16-jarige Hans Kroes uit Lisse grossierde in jeugdrecords op de 200 en 400 meter wissels lag, de 200 meter vrije slag en vooral de 100 meter vrije slag. Gisteren werd de zwemmer van HPC gekroond als kam pioen op de 100 meter in 52,61 seconden, waarbij hij het se niorenrecord van Kees Vervoorn, gevestigd tijdens de Olympische Spelen in Moskou, op 0.04 seconde miste. De ge broeders Peter en Frank Drost eisten de ereplaatsen op bij de 200 meter vrije slag. Goed wa ren ook de verrichtingen van Petro Stalman op de rugslag. De 16-jarige véstigde drie aspi rantenrecords. Onverwacht Onverwacht goed was de finale 200 meter vlinderslag, waar Gerard de Kort uit Heemstede eindelijk de rijen der mee- zwemmers verliet door een kampioenschap in een interna tionaal behoorlijke 2.04,52. Niettemin werd deze zwemmer te licht bevonden voor Europe se uitzending. Bij de dames bleef de matheid troef. Favoriete Conny van Bentum leed een onverwachte nederlaag op de 100 meter vrije slag. De tot opvolgster van Enith Brigitha bestempelde Barneveldse werd in haar stre ven tot winnen geremd door twee factoren. Twee valse starts deden haar bij het derde vertrek te laat van start gaan. Bovendien was er het verras sende optreden van Annema rie Verstappen. De veelzijdige Brabantse mocht dan op haar specialiteiten (de wissel- en vlinderslag) enigszins tegenval len, juist op de vrije slag was zij een sensatie. Want ook op de 400 meter was zij de falen de Reggie de Jong (de enige uit de Olympische ploeg die niet geselecteerd werd voor Split) en Jolanda van de Meer duidelijk te snel af. De vierde titel van Verstappen kroonde haar tot de succesvolste deel neemster. De zwemploeg voor Split bestaat uit: Dames: Annemarie Verstappen (BZV), Connie van Bentum (DWK), Wilma van Velsen (TZC), Monique Drost (AZPC), Jolande van de Meer (Raket), Petra van Staveren (De Steur), Monique Bosga (AZPC), Jolanda de Rover (DJK), Maritzka van der Linden (Raket) en Marijke de Groot (Zwemlust/H). Heren: Peter Drost (AZPC), Frank Drost (AZPC), Hans Kroes (HPC), Cees-Jan Winkel (RZV), Patrick Dybiona (AZPC) en Fred Eefting (De Otters). Schoonspringen: Daphne Jongejans (De Randstad) en Wessel Zimmermann (De Randstand). HAARLEM Het Nederlandse honkbal is gisteren in Haarlem opnieuw geboren. Na jaren wan teleurstellin gen, regelrechte debacles zelfs, kreeg de nationale formatie eindelijk weer zijn publiek op de banken. Hossend en zingend werd de Europese titel gevierd, een succes dat ruim een week geleden zo ver weg leek. Het favoriete Italië, sinds 1975 titelhouder, werd afgeserveerd op een manier die voor onmogelijk werd gehouden. Overwinningen van 8-2 (vrijdag), 11- 7 (zaterdag) en 8-1 (gisteren) vormden de reeks waarmee het Nederlandse team schier onaantastbaar was. HAARLEM Het EK in Haarlem heeft geteerd, dat het niet lan ger verantwoord is om bij de wedstrijden tussen Nederland en Italië scheidsrechters uit die twee landen aan te wijzen. Het optreden van de arbiters was herhaaldelijk aanleiding voor dubieuze beslissingen, zowel achter de thuisplaat als op de hon ken. Aan de integriteit van het leiderscorps behoeft niet te wor den getornd, maar om voortaan alle twijfels weg te nemen, zou het aantrekken van Amerikaanse en/of Japanse scheidsrechter de oplossing zijn. Het is te hopen, dat de internationale honkbal- federatie snel een dergelijke beslissing neemt. Nederland is turopees kampioen en zwaait met de bloemen naar het publiek. Vlnr. Wedman, Sieval, «.v veldt, Tromp, Van Zuilichem, De Vries en (helemaal achteraan met bril en jack) Hijzelendoorn. NIJMEGEN Harry Schutting is terug. Gisteren liet de at leet van Prins Hendrik uit Vught zich voor het eerst dit jaar op de wedstrijdbaan zien. Op zijn specialiteit, de 400 meter horden, eindigde Schutting tijdens internatio nale invitatiewestrijden in Nij megen als derde in 50,78 se conden. Een maand prestatie training leek voldoende om direct bij zijn seizoendebuut onder de vijftigseconden- grens te duiken, maar een on handige actie voor de zesde horde voorkwam dat. Het op treden vaft Schutting, die tij dens de Olympische Spelen van Moskou de hooggespan nen verwachtingen niet waar maakte en in de anonimiteit verdween, was de meest op vallende prestatie die van Ne derlandse zijde op het kunst gras van sportpark Brakkes- tein de duizend toeschouwers werd voorgeschoteld. Uit den vreemde was daar Mike Boit, de Keniaan die een winnende 1500 meter scoorde in 3 minuten en 36,69 secon den. En ook de Nieuwzeelan- der John Walker, die op de 800 meter zegevierde in *1\l6,64 min. In beide races werd voor de snelle tijden ge zorgd door „hazen", die ook Cor Louws (1500 meter) en Arno Körmeling (800 meter) naar hun beste seizoenpresta ties trokken. Erik de Bruin, de voornaamste Nederlandse troef voor de Europese jeugd kampioenschappen volgende maand in Utrecht, miste zijn seizoentopper op het discus werpen maar net. De Typhoon- atleet slingerde de twee kilo gram zware schijf 54 meter en 86 centimeter weg. In Utrecht weegt de discus twee en een half ons lichter en moet de 18- jarige De Bruin zekér in staat worden geacht de zestigmeter- grens te overschrijden. Een seizoentopper was er wel voor Carla Beurskens op de 3000 meter. In een aanvallende race finishte de Festina-atlete achter de Amerikaanse Joan Hanson in 9 minuten en 16,98 seconden. Koen Gijsbers be vestigde zijn vorm door winst op de 400 meter in 46,1 secon den. Met trainingsmakker Gijs bers wil Schulting, die in Nij megen voorrang moest verle nen aan James King en Bart Williams, in augustus nog het aantrekkelijke Westeuropese westrijdcircuit afwerken. Invita ties voor krachtmetingen in lo er Zürich en West-Berlijn 2m grond van zijn prestatie vorig jaar al op het KN/ reau gearriveerd. Schulting: „Mijn studie g voor. Vorig jaar stond i_ atletiek op en ging ik naar bed. Nu denk ik I. twee jaar met mijn studie jj te zijn. Atletiek beoefen veel meer als een ontspa Als aan het einde van cfj zoen blijkt dat ik zo in d6N 49 seconden kan lopen, het volgend seizoen op oj de voet door". K Met een stevige bries in u zegevierde de op het irf^ tionale podium volstrekt kende Amerikflan Willy op de 100 meter in >e Gault was „invaller" vo<oi sprint- en springfenomee v Lewis. Deze „Jesse Oiu van de jaren tachtig was, door Jos Hermens c.s. g tracteerd, maar liep een- geleden in Oslo een bl<> op. Sam Monsels, die ei' een B-serie had warmgec (10,6), werd door Gaullfc een uitstekende 10,49 nfl zogen. Het slotnummer, de 5001 ter, was een buitenlancf deronsje. De Amerikaan r Melacon verwees in de sprint zijn belagers Huser Noorwegen en De Ge0c België naar de derde pr Dit trio werd gevolgd do< Japanners, die zo aardig ir om het evenement een^ internationaal aanzien t^. ven, maar bij grote wedsje weinig potten zullen b^ De snelste vijfkilometefo Bill McChesny, die dit jg 13.05 liep, gaf de voorkejg de drie kilometer, die hi in 7.48,94. Het polsstokhoogspiti werd een prooi voor Pts Desruelles. De Belg int 5.30 meter, maar faald 5.61 (Belgisch record)- keer. Het verschil met nu twee, Eltjo Schutter mei meter, onderstreepte ee meer de achterstand d Nederlandse springers infe tionaal, ook op België, hes Dat resultaat is het gevolg van een totaal andere aanpak, waarvoor de nieuwe Ameri kaanse coach Jim Stoeckel en zijn Nederlandse assistent Cees Herkemij verantwoorde lijk zijn. Basis-idee van die ver nieuwende filosofie is dat er voortaan gewerkt moet worden met een selectie die niet slechts geschikt is voor een eenmalige prestatie. Daar is het met het Nederlandse team in het verleden onder leiding van Hamilton Richardson en met name Ernie Meyers juist fout gegaan. Ironisch genoeg is in dit Europees kampioen schap gebleken, dat de relatief geringere druk om iedere keer te moeten presteren juist een hele goede basis is voor suc ces. Niet voor niets merkte een dol gelukkige Stoeckel met de be ker aan zijn voeten op, dat het hem had verbaasd hoe ont spannen zijn spelers al die da gen zijn geweest. Het Neder landse team kon daardoor de spanning en de emoties die de tweestrijd met Italië altijd met zich meebrengt zo goed de baas. Bovendien raakten de Nederlanders door die instel ling aanzienlijk minder ver moeid dan de Italianen, die in het laatste duel bijna geen bal raakten. Mede door het voor treffelijke werpen van Jan Hij zelendoorn, die weliswaar een vrij strakke bal gooide, maar wel zo hard dat de Italiaanse slagmensen niet meer genoeg kracht hadden om werkelijk iets uit te richten. Hijzelen doorn hoefde slechts vier honkslagen te incasseren. Don Wedman lijkt op weg naar 9-0 voor Nederland, maar wordt (volgens de scheids rechter althans) uitgetikt door achtervanger Giorgio Castelli. Daaronder zat één homerun een wedstrijd zonder tegen- het beslissende treffen, waarin (Guggiana), die hem pas in de punten (no-run) ontnam. bleek dat de Italiaanse wer- negende innings de illusie van Verder heerste Nederland in persstaf bij lange na niet toe reikend was om Nederland ook maar te bedreigen. Waar Stoeckel beschikte over Bart Volkerijk, Eric de Vries, Jan Hijzelendoorn, Bertil Haage en Eddy Tromp die alleen of in combinatie een wedstrijd kon den winnen, had Italië alleen David Farina. Nadat hij in twee wedstrijden al vervangen had moeten worden omdat de Ne derlandse slagmensen geen problemen meer met zijn wer pen hadden, werd hij gisteren weer opgeroepen. Nu om Ro berto Radaelli af te lossen, die in de achtste innings de ene na de andere Nederlander zag slaan en/of over de thuisplaat rennen. Het inschakelen van Farina was een wanhoopsdaad van de Italiaanse coach Gui- seppe Guilzzoni, die trouwens toch veel fouten maakte. Farina was zichtbaar vermoeid en hij kon Nederland niet te genhouden. De score liep van 3-0 op naar 6-0 en toen mocht Dario Borghino naar de heuvel. Hij kreeg nog twee punten om zijn oren (8-0). De drie Italiaan se werpers werden gezamenlijk onthaald op dertien honksla gen, een bijna vernederend aantal. En aan de andere kant wist Hijzelendoorn van geen wijken met de fraaie cijfers 6- 3-4. Dat het veld vier fouten maakte, zelfs drie in éen inning (de zevende), bleef zonder ge volgen. Stoeckel weigerde zijn werper in te ruilen toen die twee keer achter elkaar viér wijd gooide bij de stand van 8- 0. De Amerikaan wenste Hijze lendoorn de wedstrijd te laten uitgooieq en hem daarmee alle eer te geven die hem toekwam. Dat was trouwens een kenmer kende manier van handelen voor Stoeckel. Hij wenste niet rigoreus in te grijpen bij een fout of een kleine inzinking. Al zijn spelers kregen de kans en de jongeren mochten zich be wijzen. Wellicht is het die sym pathieke houding geweest waardoor Nederland in diverse situaties gelukkig was. Steeds als Stoeckel een nieuwe kracht inzette op een moment dat er iets moest gebeuren, pakte het goed uit. Zeker aan slag, waar de hele ploeg trouwens voor open monden zorgde door zó veel hits, maar ook in het veld. Robert Knol (20), op het laat ste moment aan de selectie toegevoegd, liet daar een op merkelijk staaltje van zien. Za terdag moest hij in de achtste slagbeurt, bij de stand 7-7, voor Gerard Balcquiere inval len op het derde honk. Een si tuatie die noodzakelijk was ge worden omdat Stoeckel diver se wijzigingen had doorge voerd in een poging om een achterstand van 7-4 (na een voorsprong van 4-2) goed te maken. Dat lukte, en daardoor kwamen er nog meer jonge spelers in het veld. Knol plukte met een snoekduik een keihar de tik van Romano van de grond, maakte liggend de van het derde honk aflopende Cos ta uit, stond op en voltooide een dubbelspel op het eerste honk, waar Urbanus (dok gis teren weer uitblinkend) Roma no uitmaakte. Voor die actie van Knol had het publiek te recht een minutenlange ovatie over. Het was een van die mo menten waarop te zien was, dat er onder het bewind van Stoeckel en Herkemij iets moois is gegroeid. Daarna sloeg Nederland zich wilskr achtig naar een zege van 11-7 in een zinderend duel. Kanshebber Vanaf dat moment was de gro tendeels jonge, onervaren ploeg ineens de grote kans hebber op de titel. Op niet mis te verstane wijze werden de verwachtingen omgezet in cij fers. Opnieuw bleek, dat Stoeckel geen loze kreten had gespuid toen hij vertelde dat zijn werpersstaf meer mogelijk heden bezat dan die van Italië. Ook had hij goed gezien, dat Italië fouten zou maken als het onder druk kwam. In de laatste drie wedstrijden liet de Ita liaanse coach steeds één keer een Nederlandse slagman vier wijd geven in een situatie met al twee nullen. Alle keren liep dat voor hem verkeerd af. Het leek of de Nederlandse slag mensen, geroutineerd of debu terend, een neus voor die situ aties hadden. Er werd naar hartelust geknald of een stootslag neergelegd, waarop heel veel punten werden ge maakt. Waar Italië beslissende fouten maakte, kon Nederland zich veel meer slordigheden permit teren. Zoals de ongecontro leerde aangooien op het derde en eerste honk van de zater dag verder goed werpende Bertil Haage. Die acties kost ten punten, maar Ne bezat de mentaliteit o daarover heen te zet eens zo hard terug te Waarmee al weer een genoemd waarop deze tg| geselecteerd. Alles wijsfp op, dat Stoeckel-Herkep gouden combinatie is.p voor de toekomst. Het ter lang niet zeker dat d rikaan voor een langere de wordt gecontracteëf; heeft werkzaamheden ip rika, maar wil als heil even kan verder met dej| landse selectie. Hij denn* aan wintertrainingen er strijden om een zo gro gelijke continuïteit te |i Ook ziet hij wel iets i j Olympische Spelen van il Los Angeles, waar fj voor het eerst op het pryj ma staat. Of hij dat dÊ zal kunnen realiseren nog even afwachten, voor het Nederlandse fio zou het een goede zai® Met zijn komst is een ve de periode afgesloten ll geschiedenis van het landse honkbal. Er is ee we toekomst aanger v ook als straks bij het L 1983 in Italië de nu vee' kampioen met behulp vE meer Anglo-AmerikaneL, zienlijk sterker zal zijn. een eveneens verjongd' want dat er in Italië ietj iets zal gebeuren, is w< lijk. Nederland is al veel en het onverwachte karig', schap zou wel eens eeCj kunnen zijn van een nieuwe toekomst. DICK HCf8 iit<

Leidse Courant | 1981 | | pagina 14