atuurbeschermers boos over ote gaswinning bij Ameland 6et Binnenhof Vredestichter Rakowski houdt Russen op afstand I ibinet wil ig ongeveer _sr miljard ^zuinigen meer dwongen jtslagen gemeenten Win 1 A 1 1 litie hoorde rm niet inkr overs wèl An ti-discrimina tiewet nieu we hobbbel voor Belgische regering Vliegtuig mist vangkabel Inleveren blijft de boodschap Het Centraal Planbureau heeft ons voor 1982 een economi sche groei van drie procent voorgerekend, terwijl de Organi satie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) een groeicijfer van 2,75 procent voor ons land in het vooruitzicht heeft gesteld. Die voorspellingen staan in een schril contrast tot de cijferlawine over de economie van ons land, die de laatste jaren over ons is uitgestort. Zonder uit zondering wees die op een zowel conjuncturele als structure- 'e teruggang van onze economie. iJfnEpsi a 3k psMffli POOLSE VICE-PREMIER EEN NORSE EN ONBUIGZAME REALIST ONLAND/BUITENLAND leidse courant^' zaterdag 18 juli 1981 pagina 5 üzer verslaggevers) IEN Shell en en rich met het in gas bij Ame- trken tot dertig Bbieke meter, zo- uur van Ameland It aangetast. Dit Landelijke Vere- Behoud van de I en een comité 'en ntruste Amelan- ird van de in totaal kubieke meter gas ld is vrij probleem loos vanaf zee te winnen en wel met vier booreilanden, waarvan het eerste er al ligt, zo stellen de beide groeperin gen. Maar vanwege de huidige technische mogelijkheden zijn Shell en Esso, verenigd in de Nederlandse Aardoliemaat schappij (NAM), genoodzaakt om de overige vijf miljard vanaf het land - een ongerept natuurgebied - van Ameland naar boven te halen. De beide iu dat de totdat de technologie zover is, dat win ning van dit gas vanaf zee wel mogelijk is. Dat is beter dan de natuur, het landschap en het milieu van Ameland voor tientallen jaren te belasten met een nieuwe polder, een gas winningsstation, vlampijpen en een gasbehandelingsfa- briek, zeggen zij. Ondanks het feit dat het wel of niet gaswinnen op Ameland al jaren een slepend probleem is tussen diverse ministeries en verschillende overheden, heeft Ameland de NAM inmiddels toch een bouwvergunning ver leend. Zodat de NAM komen de winter al zou kunnen aan vangen met het doorprikken van de gasbel. In een brief op poten aan het bestuurscollege van Ameland, schrijft de Vereniging tot be houd van de Waddenzee, dat het verlenen van de vergun ning veel te ver gaat, omdat de „Ameland-plannen" van de NAM niet voorzien in een dringende behoefte. En dat is in dit geval een voorwaarde, waaraan niet is voldaan. De vereniging onderbouwt haar redenering met het argument dat vijf miljard kubieke meter een zeer kleine hoeveelheid is, die Nederland in slechts vier weken opstookt. Voorts brengt de vereniging in haar brief in herinnering, dat de Natuurbe- schermingsraad in maart tot de conclusie is gekomen „dat gasboringen in het Waddenge bied uit het oogpunt van na tuurbescherming onaanvaard baar zijn". Daarmee geeft de vereniging al aan dat het winnen van gas niet alleen Ameland, maar in feite de hele Waddenzee zal bedreigen. De vereniging vreest een lijdensweg voor de natuur in dit gebied, wanneer de NAM ook het gas naar bo ven zal halen dat bij Terschel ling zit (negen miljard m3) en onder het vogeleiland Griend (twintig miljard m3). Volgens de vereniging wil de NAM hiervoor een olie-gasmengsel met een pijpleiding transporte ren vanaf de Noordzee vlak langs Schiermonnikoog, naar de kust van Groningen. Een breuk in zo'n leiding zal een olieramp in de Waddenzee be tekenen, zo stelt de vereni ging. HENK ENGELENBURG (Van onze parlementaire redactie) AG Het demissionaire kabinet-van Agt heeft rgen in een extra vergadering besloten, op de rijks- voor volgend jaar circa vier miljard gulden te be- De ombuigingen in de uitgaven worden onder bcht op de terreinen van de gezondheidszorg, de so- trheid en de overheidssalarissen. et niet gebruikelijk is, dat een demissionair kabinet in- [wijzigingen aanbrengt op een begroting die door een iabinet moet worden uitgevoerd, was het kabinet het iter Van der Stee (Financiën) eens, dat aan de ombui- pt te ontkomen valt Elk kabinet, van welke politieke f, zou tot de conclusie komen, dat aan nadere bezuini- fet te ontkomen valt, zo stelde' de ministerraad vast. van het kabinetsberaad werd meegedeeld dat de eer- kn de begrotingsvoorbereiding nu is afgerond. Half au- leen nadere, meer concrete invulling van de begroting K&atsvinden. Als de kabinetsformatie de komende we- Ivordert, zou het nieuwe kabinet zelf al de laatste hand legtoting kunnen leggen. De volledige begroting moet mad augustus, drie weken voor Prinsjesdag, ter advies faad van State. IGING NEDERLANDSE GEMEENTEN iG Het is niet dat de over- igingen zullen meer gedwongen van gemeen- :n. De ontslagen imeente Enschede [dus zeker een ver- jgen bij andere ge- De positie van het wordt im- ;1 slechter. Deze leeft bij de Vere- Nederlandse Ge- (VNG). ,de VNG zijn de ge- 1 nu op een punt be- bezuinigd moet wor- jersoneel. Jaarlijks zijn i gemeenten ongeveer racatures. „Het is lo- t vooral op die post zal ingekrompen", aldus Oordvoerder van de is echter niet uitge sloten dat sommige gemeenten verder willen gaan en mensen gedwongen zullen ontslaan". De VNG verder: „De werk gelegenheid is altijd veilig ge weest, maar die is, gegeven de situatie, niet meer te handha ven". Het ministerie van binnen landse zaken noemde de uitla tingen van de VNG weinig schokkend. „De gemeenten moet zelf zien waar zij bezui nigen. Als ze dat op de post personeel willen doen is dat hun zaak, en niet van het mi nisterie". De ambtenarenbonden hebben intussen van het college van B en W van Enschede geëist dat ze hun plan, 250 arbeidsplaat sen te laten vervallen, terug trekken. Zolang dat niet ge beurt weigeren de bonden met het college te praten over de bezuinigingsoperatie. „Kraak van de eeuw", was de Franse nationale feestdag - 14 juli - door de gangsters uitgekozen als „moment suprè me". Maar wat het „moment suprème" moest worden, werd een moment van een overhaaste vlucht. Ofschoon de bende alle gege vens en schema's van het alarmsys teem bezat, werd de beveiligingsap paratuur kort voordat de kluis- wand bedwongen werd in werking gezet. De inbrekers vluchtten weg en lieten hun mate riaal in de gang achter. Zij konden niet vermoeden dat ook de agenten op de politieposten in een feestroes ver keerden. Het alarm werd nergens op gemerkt. Pas de volgende morgen ontdekte een bank bediende in de achterwand van de kluis het eerste boorgat, waarna de politie, in de tun nel aangekomen, van de snode plan nen van de gang sters kennis nam. (Van onze correspondent Mare de Koninck) BRUSSEL In België dreigt onverwacht opnieuw een regeringscrisis, ditmaal rond een wetsontwerp tegen racisme en vreemdelingen haat. Het wetsontwerp is al liefst 20 jaar oud, maar nooit door het parlement be handeld. Pas begin dit jaar - na gewelddaden tegen Jo den en gastarbeiders - werd het voorstel onder het stof vandaan gehaald en goedge keurd door de Kamer van Volksvertegenwoordigers- .Het wetsontwerp verbiedt aan zowel personen als vere nigingen om in woord of daad mensen te discrimine ren op grond van ras, huids kleur, nationaliteit en gods dienst In de Senaat bleek evenwel verzet tegen het ontwerp te bestaan. Gisteren bleken 63 leden van de Senaat, behalve van de re gerende CVP, ook van de op positionele liberale PVV en de rechtse taaipartij VU, van me ning dat diverse bepalingen uit de anti-racismewet strijdig zijn met de grondwettelijke vrijheid van meningsuiting en van -vereniging. Bovendien verzetten de senatoren zich te gen de ongebruikelijke bepa ling in het wetsontwerp, dat niet alleen benadeelde perso nen, maar ook bepaalde vere nigingen (zoals de Liga voor de rechten van de mens) een proces wegens racisme moeten kunnen aanspannen. De senatoren wilden nader ad vies. Premier Eyskens eiste namens de voltallige regering dat de parlementariërs giste ren - de laatste dag voor de vakantie - zouden instemmen met het wetsvoorstel. De uit slag van de confrontatie was kort na middernacht nog niet duidelijk. In de Senaat wissel den tumultueuze debatten en lange schorsingen elkaar af. In de vooravond liep zelfs de helft van senatoren woedend uit de vergaderzaal, toen mi nister van justitie Moreau - zij het in een citaat - had gezegd dat „alle juristen eigenlijk ko medianten zijn". Politieke waarnemers conclu deerden dat het plotselinge conflict het volstrekte gebrek aan vertrouwen weerspiegelt dat het rooms-rode kabinet Eyskens ook op andere terrei nen al herhaaldelijk aan de rand van de afgrond heeft ge bracht. Alle partijen zijn het erover eens, dat er in het najaar nieuwe verkiezingen moeten komen. Een F-16 van de vliegbasis Leeuwarden is daar gistermid dag na de landing in brand ge vlogen. De vlieger, de 23-jarige tweede luitenant F. Appel doorn, wist zich met zijn schietstoel te redden en bleef ongedeerd. De vanghaak van het toestel miste tijdens de landingsuit loop de vangkabel, de F-16 schoot door, sloeg over de kop en vloog in brand. imilllllllllllllllllllllllllllll Amsterdam oranjestad Wat de volle maan nu direct met de Baghwan heeft te maken, en wat de vor stelijke kleur oranje er mee heeft te doen, zal voor de bui tenstaander al tijd wel een raadsel blijven. Zo niet voor de vele tienduizen den aanhangers van de goeroe die in oranje ge waden in het Frans Ottensta- dion in Amster dam het Oranje Volle Maan Fes tival beleefden. Swami. illllllllllllflllllllllllllllllllll De publicatie van de beide verrassende groeiprognoses •bergt een groot risico in zich. Het risico namelijk, dat men weer gaat denken dat het geld niet op kan, en dat we met z n allen nog'meer dan nu reeds het geval is gaan uitge ven. Het kabinet Van Agt heeft o.m. de verdienste gehad de bevolking ervan te doordringen dat het niet best gaat met onze economie, en dat het tijd is om in te leveren, in plaats van steeds maar meer uit te geven. EEN tweede risico is ook, dat de politici in Den Haag die een nieuw kabinet trachten samen te stellen, de beide cijfers aangrijpen om toch noodzakelijke keuzes uit de weg te gaan. Want ook al hebben we dan wellicht volgend jaar weer een groei in de nationale economie, en is wellicht het conjecture- le euvel van de economie door de maatregelen van de afgelo pen jaren verholpen, structureel is er nog geen enkel uitzicht op verbetering. Dat blijkt wel uit het feit dat het Centraal Planbureau in de werkloosheidscijfers geen enkele vooruit gang constateert. En die gigantische werkloosheid is toch de kern van de economische malaise. INLEVEREN blijft dientengevolge nog een reeks van jaren noodzakelijk. De cijfers van CPB en OESO geven wèl aan dat het groeicijfer dat de informateurs Lubbers en De Ko ning in hun concept-regeerakkoord becijferden, enige reali teit had. De cijfers mogen de politici echter niet in de verlei ding brengen ze te gebruiken als een camouflage voor het ontlopen van politieke keuzes over matiging en/of ombui ging- In onderstaand artikel gaat Guardian-correspondent Mi chael Simmons nader in op de persoon Mieczsylaw Rakows- ki. Deze Poolse vice-premier belast met vakbondszaken hield woensdagmiddag op het partijcongres in Warschau een indrukwekkende rede, waarin bij duidelijk maakte dat er voor Polen geen weg terug meer is. Wanneer de hervor mingen niet doorgaan wacht het land een bloedbad, aldus Rakowski, die vandaag een van de zeven kandidaten is voor het leiderschap van de Poolse communistische partij. WARSCHAU Dat hetPoolse straatbeeld nog niet beheerst wordt door Russische militairen is waar schijnlijk voor een deel te danken aan de onvermoeibare pogingen van Mieczsylaw Rakowski, de vice- premier die sinds februari verant woordelijk is voor vakbondszaken. Meer dan eens heeft hij in de afge lopen maanden gewaarschuwd voor de zeer ernstige gevolgen als Solidariteit en zijn bondgenoten niet tot overeenstemming zouden komen met de regering en meer dan eens is hij er na lange, slopen de onderhandelingen in geslaagd om hen en Polen weg te trekken van de afgrond. Rakowski behoort tot de Polen die na de Tweede Wereldoorlog carrière hebben gemaakt, die worden geken merkt door wereldse opvattingen, in telligentie, ambitie en onvoorwaarde lijke trouw aan de partij. De mensen uit deze groep en Rakowski vormt daarop geen uitzondering bereikten al vroeg in hun carrière een hoge po sitie en zijn veelal van boerenafkomst. Rakowski is een man met een zekere ondoorgrondelijkheid in zijn glimlach. Hij kan vriendelijk en hartelijk ziin, maar als hii iemand begroet, grijpt hij de uitgestoken hand krampachtig en gedraagt hij zich eerder stroef en te rughoudend dan uitbundig. Als beoe fenaar van de kunst van het mogelij ke is hij een norse en onbuigzame rea list. Al 1 Een zichtbaar vermoeide vice-premler Rakowski, na afloop van een van de vele commissievergaderingen die deel uitmaken van wat voor de Poolse communistische partij het Negende Bijzondere Congres is. 1 Jaruzelski in februari premier werd en hij deelt Jaruzelski's grimmige vastbeslotenheid om de onafhankelij ke vakbondsleden en partijhervor mers een gedisciplineerde kans te ge ven. Beide mannen waren zich pijn lijk bewust, zoals hij afgelopen week einde toegaf, dat het geduld van Po- lens bondgenoten langzaam maar ze ker begint op te raken. In het poli- tiek-communistische spectrum van Polen valt Rakowski niet makkelijk te plaatsen. In zijn hele politieke loop baan heeft hij nooit de leidende rol van de partij in twijfel getrokken, en toch was de partij in de beginperiode van Gomulka anders dan onder Gie- rek en nu is de partij weer anders. In het openbaar heeft Rakowski nooit Polens trouw aan de Sovjet-Unie in twijfel getrokken en toch is de Russi sche houding iegens Polen sinds 1946 lang niet altijd dezelfde geweest Springplank Vijfenvijftig jaar geleden geboren in een voormalig Duits deel van Polen, blijft hij een expert in Duitse en Euro pese aangelegenheden. Sinds 1946 is hij lid van de partij en toen hij bij het leger wegging, kwam hij in het poli tieke apparaat van het centraal comité terecht. In deze springplankpositie ontwikkelde hij een onafhankelijk vermogen om de partijpolitiek in zeer leesbaar en toch officieel acceptabel proza om te zetten. Verder heeft hij zich altijd soepel en flexibel getoond in discussies. Deze flexibiliteit is van essentieel be lang geweest voor zijn politieke loop baan. Na een intensieve schoHng in de partij-ideologie kreeg hii aan het eind van de jaren vijftig de faciliteiten om het politieke weekblad Polytika op te richten. In 1958, de onstuimige vroege periode van Wladyslaw Gomulka, werd hij hoofdredacteur. Hii behield die zeer invloedrijke post en bleef zijn regelmatige en doordringende com mentaren schrijven, zelfs na de val van Gomulka toen de inmiddels ook al weer in ongenade gevallen Edward Gierek het roer overnam. In naam is hij nu nog steeds hoofdredacteur. Gematigd Taalgevoel Het valt niet te ontkennen dat hij een goed ontwikkeld taalgevoel heeft, niet alleen in het Pools, maar ook in het Engels, Duits en Russisch. Hij werd vice-premier toen generaal Woijciech Afgaande op zijn artikelen en uitspra ken lijkt hij nu voorstander van een gematigde vooruitgang van de her vormingsbeweging. Hij wil niets lie ver dan de geloofwaardigheidskloof tussen autoriteiten en volk dichten en hij ziet daarbij voor zichzelf een be langrijke rol weggelegd. Hij is een van de weinige mensen die precies weten hoe Polen er politiek en economisch voor staat. Als hij het heeft over een op handen zijnde catastrofe als er geen compromis wordt bereikt, of zegt dat democratie zonder brood een zeer twijfelachtige situatie is, weten de mensen die hem kennen dat hij elk woord daarvan meent MICHAEL SIMMONS Weersvooruitzichten voor de vakan- tlelanden. Weersontwikkeling: De depressie boven Denemarken trekt geleidelijk oostwaarts. Bulensto ringen trekken vla noord-wost-Europa oostwaarts. Tamelijk koele en onsta biele lucht stroomt vla de Britse eilan den naar West- en Midden-Europa. Britse eilanden: Wisselend bewolkt, enkele buien, 15 tot 20 graden. West. Noordwest-Eu ropa, Midden-Europa ongeveer tot de lijn Midden-Frankrijk. Midden-Zwit serland, Tsjechoslowaklje: In het algemeen veel bewolking en perloden met regen- of onweers buien, 15 tot 20 graden. Scandinavië: Wisselvallig, enkele buien, 15 tot 20 graden. Zuid-Europa, landen rond de Middel landse Zee: Overwegend zonnig en warm, 25 tot 30 graden, hier en daar meer dan 35 graden. Zeewatertemperaturen langs de Noordzeekusten: ongeveer 16 gra den.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5