Jakcentje voor chool jeugd in iollenbedrijven Sfeer van wantrouwen tussen bewoners Noorderkwartier en LWS Besluit provincie wordt opnieuw aangevochten tl O TIJDENS AANBIEDEN KLACHTENRAPPORT BEWONERS HUIZE NIEUW RIJKSDORP: Toestand bejaarde Nieuw Rijksdorp zeer kritiek Meer reizigers in 1980 voor NZH LEIDSE COURANT ZATERDAG 18 JULI 1981 PAGINA 3 LLENSTREEK Het pelseizoen is r voorbij. Honderden tieners hebben zomer weer in een aantal weken zakcentje bijverdiend door het pel- 02van tulpenbollen - andere bollen hoe- 'niet te worden gepeld - bij de bollen- mHjven. In deze omgeving gebeurt het "e'.en bij alle bedrijven nog met de Vd. In de Noord-Oostpolder zit men aurentegen onthand omdat de scholie- 'na'J door de vakantiespreiding pas 20 ia vrij krijgen en dan is het pelseizoen, 1 "half juni begint, al voorbij. Een re- °k,j voor veel ondernemers om machines 2C te schaffen voor dat werk. ontwikkeling dat machines moeten '^•den ingezet bij gebrek aan werkkrach- w - bij andere bedrijfstakken is dat vaak fekeerd - wordt door de Bollenstreek 'h[ gevolgd. De meeste scholieren in deze «k krijgen eerder vakantie. De bollen- 30 rijven zien bovendien vrij veel nadelen j. f het machinaal pellen. In de eerste '0 »ts zijn de aanschafkosten erg hoog, 00fi de 70.000 gulden per machine, maar ook zijn de machines nog verre van vol maakt waardoor je veel meer uitschot (niet meer bruikbare bollen) krijgt. De bollente- lers in de Noord-Oostpolder zijn het met deze kritiek eens en zijn ook allerminst te spreken over het ministerie van onderwijs dat door het spreiden van de schoolvakan ties hen extra problemen bezorgt. Verdiensten Bij het bedrijf Groeneveld en Lindhout uit Noordwijk schrikt men merkbaar als er vragen over het bollenpellen worden ge steld. Men wil alleen kwijt dat het werk met de hand gebeurt en dat het voorname lijk wordt gedaan door kinderen van de la gere school en ouder. Als het woord 'kinde rarbeid' valt, wordt zonder waarschuwing het telefoongesprek beëindigd. Een nieuwe poging levert alleen op: „Daar zitten wij niet mee en ik heb geen zin verder vragen te beantwoorden". Veel openhartiger is men bij een ander Noordwijks bedrijf: Konijnenburg en Mark. De schooljeugd aan het bollenpellen, een beeld dat In de Bollenstreek voor lopig te zien blijft. Daar wordt verteld dat een bollenpeller, als hij of zij er een beetje handigheid in heeft, in drie kwartier een mand met ongeveer 1.500 bollen kan pellen. Een simpel reken sommetje wijst uit dat één bol dan in 1,8 se conde moet worden gepeld. Dit bedrijf be taalt 3 gulden 75 per mand wat erop neer komt dat iemand vier bollen moet pellen om één cent te verdienen. Het bedrijf had dit jaar ruim 6.600 tulpenbollen te pellen, een karwei dat door ongeveer 150 scholie ren is gedaan. „Bij ons gebeurt dat allemaal met de hand. Machines zijn goed voor hele grote bedrij ven met grote oppervlakten. Wij hebben al lemaal kleine partijtjes omdat wij zelf nieu we soorten ontwikkelen. Machines zouden te kostbaar worden. Bovendien krijg je met de hand een betere kwaliteit". Bij Konij nenburg en Mark worden de meeste bollen gepeld door scholieren van 14 of 15 jaar. „Ze komen het meest uit Katwijk. Waarom dat is, weten we niet. Waarschijnlijk omdat wij erg dichtbij zitten, maar misschien ook omdat wij vrij weinig betalen. Maar zolang ze nog komen, gaan wij niet meer betalen". Een extra service van dit bedrijf is dat de pellers, tussen hun werk van zeven uur 's morgens tot vijf uur 's middags, gratis kof fie van hun baas krijgen. Familie Dan zijn er ook in de streek kleinere fami liebedrijfjes, waarvoor het aanschaffen van een pelmachine de moeite niet loont. Een voorbeeld daarvan is dat van de Gebroe ders Van Kampen in Hillegom. Daar waren dit jaar maar tachtig manden te pellen. Deze geringe hoeveelheid is het gevolg van het feit dat het bedrijf na dit jaar ophoudt te bestaan wegens pensioenering van de ei genaar. „We hebben het daarom de laatste jaren steeds af laten lopen. Het pellen ge beurt door onze kinderen. Die verdienen daar niets mee. Ze krijgen hun kleren en hun zakgeld en daar moeten ze het maar mee doen", vertelt mevrouw Van Kampen. Het ziet er voorlopig voor de schooljeugd in de Bollenstreek dus nog gunstig uit wat be treft het pellen van bollen als middel om extra zakgeld te verdienen. Aan machines willen de bedrijven liever niet en als de schoolvakanties niet worden verschoven is er dus niets aan de hand. Voor degenen die geen blaren op de handen wensen, hebben de bedrijven altijd nog wel tel- en inpak- werk. ASTRID SCHOORDIJK j size Emmaus ƒ900.- ïwap] slangstelling 'Soroude nbachten en "Smmelmarkt *ETERWOUDE „De |cmrachtingen waren niet «noog gespannen, maar Abachtendag met jimelmarkt is zeer voor raaiing vatbaar". Zo etst bezigheidsthera- ite Marianne van der de nieuwe aktiviteit in Zoeterwoudse bejaar- i centrum Huize Em us. De gehele vrijdag- widag en - avond was het Tjfcllig druk in en rond )a recreatiezaal van Em- Jtis. Reeds een half uur |^r de aanvang stonden iaeerste ongeduldig op de ^p. Immers bij een rom- Imarkt moet je zorgen ictijd te zijn om de beste 7)ze te hebben, a®, bewoners van bejaar- xicentrum Huize Em ails kijken met veel vol ding terug naar het Jjjnement. Ook voor hen 5 het even wennen en '4 spanning werd afge- jtht of de opzet, juist in n i vakantietijd, wel juist Ondanks het feit dat gn wegens vakantie el- s vertoeven was dat in u^nate van belangstelling ^iwelijks te merken. En arbezoekers zullen zeker 3;h spijt gehad hebben. Verse oude ambachten tden weer uitgeoefend oihet was een lust te zien in vroeger jaren am- oïhtelijke werkzaamhe- I werden uitgevoerd. welfare afdeling wist i ih goed te presenteren met name de vele rkstukken van de be- ^ïeidstherapie oogstten ll waardering. Interes it was het eens nader ■mis te kunnen maken Tt de wijze waarop de -voners van het bejaar- dcentrum bezig kunnen Mevrouw Alkemade -de heer Van Vliet de- instreerden kundig wat \t weven en pitriet alle- /ial gemaakt kan wor- a. Voor de jeugd, maar t voor de wat ouderen, iren er leuke spelletjes i gelet op de animo een fde keus bleken. Met de brengst van de ambach- Idag en rommelmarkt Kt Emmaus de bezig- itherapie nog meer >gelijkheden te bieden, stond al geruime tijd op t verlanglijstje een bby-loupelamp en een yfeetterecorder. Met een r^itief saldo van zo'n ne- ^nhonderd gulden kan i wens in vervulling ri. Erg belangrijk om- zo verzekerde Marian- van der Pol ons, juist =aig zijn van veel waarde ivoor de mensen. „Het £enkt hen veel voldoe- fcg. We mogen niet ver- Hen dat de mogelijkhe- m door visuele en licha- ëlijke omstandigheden |Pt optimaal zijn". De in slagen weg lijkt ons de lede, de werkstukken Ken van uitstekende Iraliteit. Wij twijfelen er pt aan of een dergelijk jftiviteit zal in Emmaus vervolg krijgen. Jurjen Jacobs van het actiecomité overhan digt de gebundelde klachten aan LWS-di- recteur Streef land. LEIDEN De bewoners van enige renovatiewonin gen in het Noorderkwartier hebben gisteren in een uiterst wantrouwige sfeer een klachtenrapport aan geboden aan de directeur van de Leidse wonings tichting (LWS), de heer C. Streef land (zie ook de LC van gisteren). De actievoerders hebben een ulti matum gesteld, waarbinnen de LWS iets moet gaan doen aan de erbarmelijke toestand, waarin enkele woningen verkeren. Indien dit niet binnen twee maanden gebeurt, „wordt grootscheeps in Den Haag aan de bel getrokken". Vijf jaar geleden zijn de woningen in het Noorderkwartier gere noveerd. Toch is het leefklimaat in enkele huizen sinds jaar en dag verre van ideaal. De meest gehoorde klachten hebben be trekking op de wateroverlast. De huizen staan nagenoeg onder water; schimmel op de muren en wegrottend tapijt zijn de kost bare gevolgen. Volgens Streefland is het hoge waterpeil een zaak voor de ge meente. De actievoerders zijn daarentregen van mening, dat de LWS verantwoordelijk is voor de gemaakte fouten. „Als we hier de deur uit gaan willen we horen, dat u iets aan de situatie gaat doen. Zo niet, dan trekken we met man en macht naar Den Haag. Feitelijk is het zo, dat het niet nodig zou moeten zijn, dat wij hier verschijnen. De LWS had de problemen al in een eer der stadium moeten oplossen", aldus de gebelgde bewoners. Streefland: „Nu u plotseling met dreigementen komt, kan ik toch echt geen koeien met gouden horens beloven. Ik zal er met het bestuur over praten en ook met de gemeente zal overleg worden gevoerd", aldus Streefland. Aan beide kanten van de tafel werd besloten, dat verder praten onder een dergelijke sfeer van wantrouwen nutteloos zou zijn. Toen Streefland de gedupeerde bewoners echter uitgeleide deed, scheen de zon al weer door de wolken; binnen twee maanden zouden de mensen uit het Noorderkwartier in elk geval meer horen. HAARLEM/WASSENAAR Mr. van Lier, de door be woners van Huize Nieuw Rijksdorp in Wassenaar in de arm genomen advocaat, is van plan op zijn beurt een bezwaarschrift in te dienen op grond van de wet Admi nistratieve Rechtspraak Overheids Beschikkingen (AROB) tegen het provin ciale besluit tot sluiting van het bejaardentehuis. Dat heeft hij gistermiddag ge zegd. WASSENAAR/DEN HAAG De toestand van de 84- jarige mevrouw Van der Horst, bewoonster van Huize Nieuw Rijksdorp, is zeer kritiek. Zij kreeg gistermor gen in het bejaardentehuis een beroerte gehad en daar na in ziekenhuis Bronovo nog één er overheen. Artsen vrezen voor haar leven. Mevrouw Van der Horst is gistermiddag uit haar coma ont waakt. Het is mogelijk, dat de spanningen naar aanleiding van het provinciale besluit tot sluiting van Nieuw Rijks dorp, voor de 84-jarige bewoonster te veel zijn geworden. De behandelende specialist heeft inmiddels tegen de doch ter van mevrouw Van der Horst, mevrouw Van Bremen, gezegd, dat zij zich moet voorbereiden op het ergste. Me vrouw Van der Horst was al hartpatiënt, leed aan hyper ventilatie en had diabetes. Mevrouw Van Bremen ver klaarde te overwegen een aanklacht tegen gemeente en provincie in te dienen. De bewonersactie staat echter los van het geschil tussen de directie van het bejaardente huis en de provincie, waarover gisteren uitspraak is gedaan door de Raad van State. De Haarlemse advocaat Van Lier neemt daarnaast een verzoek tot schorsing van het besluit nog in overweging. Hij laat dit echter afhangen van de moti vering van Staatsraad Verin- ga, die gisteren uitspraak deed in het conflict tussen Huize Nieuw Rijksdorp BV en pro vincie. De provincie heeft be sloten het tehuis te laten slui ten omdat het niet voldoet aan eisen, die in de wet op de be jaardenoorden worden gesteld. De Raad van State heeft de provincie in het gelijk gesteld. Huize Nieuw Rijksdorp is bo vendien brandgevaarlijk. Plannen voor renovatie wer den door de gemeente Wasse naar afwezen. „Niet realis tisch" was de motivering. Hui ze Nieuw Rijksdorp BV heeft de gemeente inmiddels gedag vaard, om een ingrijpend ver bouwingsplan af te dwingen. Volgens de gemeente zou min stens 1,3 1,9 miljoen gulden j* voor verbouwing nodig zijn. Tienling in Stompwijk Poes Miep van de familie De Haas aan de Boven meerweg 25 In Stompwijk heeft gisteren tien jongen in één keer geworpen. Een zeer bijzondere bevalling dus, hoewel Miep borg staat voor veel nakomelingen. In maart nog bracht de driejarige moe der acht kleintjes ter wereld. Dat het deze keer een bij zondere geboorte Is, wordt door ver schillende dieren artsen bevstigd. Het komt heel zelden voor dat een kat tien jonkies In één keer ter wereld brengt. Voor de familie De Haas levert de ge boorte een pro bleem op. De klein tjes kunnen niet al lemaal bij hun moe der terecht voor voedsel en de fami lie zoekt dan ook mensen met zogen de katten, die er nog een paar klein tjes tijdelijk bij kun nen hebben. Anders moeten ze met fles jes worden bljge- voed. Mensen die een Jong katje - rood, gevlekt of zwart-wit - willen hebben, kunnen ze over een paar we ken gratis afhalen in Stompwijk. MAAR FLINK VERLIES EN BEZUINIGINGEN LEIDEN De NZH (NoonI Zuid-Hollandse Vervoer Maatschappij) heeft over 1980 ten aanzien van het aantal vervoerde reizigers niet te klagen. De NZH meldt in haar jaarverslag over 1980, dat het aantal rei zigers is gestegen en dat een winst is geboekt van 1.412.847 gulden. Bij deze winst wordt echter opge merkt dat dit een gevolg is van een gewijzigde afschrij- vingspolitiek. Zou dit niet gedaan zijn dan was een ver lies geboekt van 1.341.000 gulden. Dit jaar wordt be zuinigd bij de NZH, omdat het het beleid van het rijk dit noodzakelijk maakt. Het totaal aantal gereden kilo meters steeg in 1980 van 47.344.000 naar 47.367.000. Ten aanzien van het aantal vervoerde reizigers wordt in het jaarverslag opgemerkt, dat door de invoering van de strippenkaart het niet meer mogelijk is precies aan te ge ven hoeveel reizigers vervoerd zijn. Er zijn aanwijzingen, dat zowel op de lokale als op de interlokale lijnen het reiziger saanbod evenals vorig jaar is gestegen. Meer dan aanwijzin gen zijn het echter niet, omdat door de invoering van de strippenkaart, die veel „bui tenhuis" (PTT, sigarenwinke liers) wordt verkocht het gege ven van het aantal verkochte kaartjes niet meer beschikbaar is. Er wordt gezocht naar mo gelijkheden om het aantal ver voerde reizigers via tellingen te meten. Het jaarverslag meldt, dat de invoering van de strippenkaart vrijwel moeite loos is verlopen. Het perso neelsbestand maakte in 1900 een kleine groei door: van 1907 naar 1976. In 1980 ging de stijging van de kosten uit boven de stijging van de opbrengsten. De kosten stegen met 13 procent maar de tarieven mochten maar met 7,5 procent worden verhoogd Er moest een groter beroep op de overheid worden gedaan om de tekorten te dekken. In het laatste kwartaal moest er bezuinigd worden, omdat het rijk geen geld meer beschik baar stelde om de tekorten volledig te dekken. Voor 1981 betekent dit een bezuiniging van 6 miljoen gulden. Deze 6 miljoen wordt gevonden in een beperking van de marke ting activiteiten, beperking van het abri-programma (bus haltehokjes), besparingen op het opleidingsprogramma, op het energieverbruik en een verlaging van de personeels kosten. Ook in 1980 konden enkele nieuwe wijken op het buslij- nennet worden aangesloten. In Leiden werden de lijnen 15/16 verlengd naar Koppelstein en ook in Noordwijk en Hillegom vonden uitbreidingen plaats. Aan het eind van vorig jaar beschikte de NZH over 625 au tobussen, waarvan 32 zoge naamde mini- en microbussen voor groepsvervoer en twee buurtbussen. Orgelconcert met romantische inslag LEIDEN Wie Ben Fey het orgel van de Marekerk heeft horen bespe len gedurende de eerste in de reeks K& O-orgelconcerten, kon gisteren de verandering constateren die een andere muzikale persoonlijkheid in de klank van een instrument kan aanbrengen. Jan Schmitz en met hem de Japanse fluitiste Takahashi, toonden een romantisch tempera ment. Hoewel op het programma werken stonden die niet uit „De Romantiek" stammen, pakte deze interpretatie in grote lijnen gunstig uit. In de barokke werken van Bach, Walther en Krebs was dat voornamelijk te danken aan het technisch meesterschap waarover Schmitz beschikt en die hem in staat stelt de partituur helder te laten klin ken. Het hoge tempo en de strakke dy namiek van zijn spel versterkten het „technisch karakter ervan. Nadelig werkte dit mijn inziens op de lichtvoe- tigheid van de muziek, positief echter omdat Schmitzs forse toon en ferm ge bruik van de bassen zodoende werd ge neutraliseerd. In Bachs Partita voor fluitsolo klonk eveneens een romantische instelling door. De brede frasering, dynamiek en tempowisselingen waaraan Takahashi zich zelfs waagde, horen eigenlijk niet thuis in Bachs muzikale taal, maar mis stonden niet in een spel dat doortrok ken is met passie. Ook de combinatie fluit-orgel bleek een succes, al lag dat meer aan het gehalte van de samen klank dan aan de compositorische ge dachte die voor het merendeel vrij be tekenisloos klonk. De werken van van Koert en Andriessen boden Schmitz wat de Barok hem had ontzegd: een breed en uitbundig gevoel waarmee hij een onmiskenbare affiniteit toonde. Het concert kreeg zodoende een slot dat overweldigend was en qua muzikaliteit meest cTzertuigde. DIRK VOOREN

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3