Begin: Burgerbevolking wordt niet meer ontzien Aardverschuiving in Poolse politieke top linistersposten en financiële westies vormen hindernis Connie Brood terug in televisieland Zigeuners onderbrengen op „Terrein van Bewaring PARTIJCONGRES KIEST VOOR GEMATIGDE KOERS-KANIA Nieuwe procedure voor gebruik methyl bromide /oS s?Ssys.''X€<<A ?eicUe 6oma/rtt RB Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekeredijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V.. Leiden. Wr Directeur-hoofdredacteur: J. I. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,S2 per mm. Telefoontjes /0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, jaar 202,30, ig Klachten bezorging: tel. 071-122248(18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers 0,70. Zaterdag 18 juli 1981,71e jaargang no. 22017 Western „The Revengers" over wraak van Amerikaanse veefokker op éénogige blanke (vanavond Ned. II 20.27 uur). Engelse film „Les misérables" naar de gelijknamige roman van Victor Hugo (morgen Ned. I 20.05 uur) Af en toe zon maar ook enkele buien. Middagtemperatuur rond 17 graden. Noordwesten wind, aan de kust toenemend tot krachtig. Zon op 05.42, onder 21.49 uur. Scheveningen hoogwater 04.58 en 17.34 uur, laagwater 01.04 en 13.10 uur. nard Hinault wint laatste tijdrit I M PRIEST/LEIDEN %ard Hinault heeft derde tijdrit, de j&kppe, over 46,5 &t veel overmacht Daniël Wil- niet Gerrie Kne- werd tweede, ind was ook het an Lucien van Ie zelfs een sneile- laakte dan Joop .Ik, zodat Joop vergeten om nog een plaatsje te klimmen in de algemene rang schikking. De juiste tijd van Bernard Hianult 1 uur 01 minuut en 16 secon den laat geen enkele twijfel over de tijd afge rond in minuten zoals ge vraagd in onze Tourprijs vraag. Die is dus 61 mi nuten. Niet meer niet minderl De dagprijzen gaan naar: Frans Cortenbach (Nas- saulaan 5, Zoeterwoude); D. Jansen (Rijndijk 61, Hazerswoude) en Gerard Onderwater (Rijnsburger- weg 56, Voorhout). Geluk kan niet op. ROOSENDAAL De negenja rige Mieke van Dommele en haar zesjarig zusje Martiene kunnen sinds gisteren hun ge luk niet op. In een wei naast hun ouderlijk huis aan de Strij- maden in Roosendaal vonden de meisjes niet alleen vele tien tallen klavertjes vier, maar ook klavertjes vijf, enkele zes jes en zelfs een klavertje zeven. Waaraan die rijkdom aan uit zonderlijke klavertjes moet worden toegeschreven is niet bekend. Het weitje is nooit met kunstmest of een ander che misch middel behandeld. Brood wordt 6 cent duurder DEN HAAG Brood wordt maandag zes cent duurder. Dat heeft de Bakkerijstichting giste ren laten weten. Het goedkoop ste ongesneden brood gaat dan 1,53 kosten. De stijging van de broodprijs is het gevolg van de stijging van de maximumprijs die de produ centen in rekening mogen bren gen aan hun afnemers. Sinds begin dit jaar is het brood zes tien cent duurder geworden. In januari ging de prijs vier cent omhoog, in maart drie cent en nu dus zes cent. Man beschuldigd van twee Atlanta-moorden ATLANTA Een 23-jarige neger, Wayne Williams, is gisteren in staat van beschuldiging gesteld voor de moord op twee van de 28 jonge ne gers, die in de afgelopen twee jaar om het leven zijn gebracht in en rond de stad Atlanta in de Amerikaanse staat Georgia. Williams, fotograaf van beroep, zit sinds 21 juni gevangen. Hij werd aan vankelijk verdacht van de moord op de 27-jarige Nathaniel Cater, het laat ste slachtoffer in de bizarre reeks. Nu is hij ook beschuldigd van het do den van de 21-jarige Jimmy Payne. rmerende Ichten r spinazie *1list" :GEN De ling rond iraatgehalte jazie is „niet K De be- I daarover .„overdreven irend". Dat Tnening van fmeegse in- e drs. E. Weerspreekt ee de uit een on- van de huis- jifinde van de „puwhoge- ei in Wage- !0l. De inter- Jieeft in het rfudzieken- ven Nijmegen gelopen jaren honderden h^enpatiënten Igelijkse do- rlitraat toege- oi die die tien eftien keer zo 0|S als de hoe rden die door ejingen in tie waren ge- jfi. Zij heeft atnadelige ge- al vastge- Volgens me- Bruijns het nitraat i de mond omgezet in lavaarlijke ni- S daarna in doed wéér ni- ai ^erlanders n in Chili I HAAG De a|andse ambas- Chili stelt "Onderzoek in de verdwij- -wan drie Ne- 4ders daar. De ijn vermoede- ivangen geno- in de 27-jarige >og Rob Hof Sjn 23-jarige lin Lia Schol- It Amsterdam 18-jarige Ed- [>f uit Sittard. as vader Hof zij in Chili n film te ma- Se zouden af in dinsdag aan lileens-Argen- grens gevan- [enomen zijn. ADVERTENTIE LEVERING F-16's NA ISRAËLISCHE AANVAL OPNIEUW OPGESCHORT JERUZALEM TEL AVIV Is raël zal bij de „voortdurende strijd tegen de Palestijnse bloedorstig- heid" Libanese bevolkingscentra niet meer ontzien. Dit heeft premier Begin gezegd in een reactie op de Is raëlische bombardementen en be schietingen van Palestijnse doelen in en rond de Libanese steden Bei roet en Sidon. Begin verklaarde dat Israël „terroristische bases en com mandoposten" zal blijven aanvallen, ook wanneer die zich in woonwijken of vluchtelingenkampen bevinden. Bij de Israëlische aanval van giste ren zijn volgens de laatste berichten meer dan 130 mensen gedood en 500 gewond. In New York is vannacht de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties achter gesloten deuren bijeen geweest om de gebeurtenissen van deze week te bespreken. De Israëlische en Palestijnse beschie tingen van de afgelopen dagen esca leerden vanmorgen in de aanval door de Israëlische luchtmacht én marine op Palestijnse doelen in en bij Beiroet en Sidon en in Zuid-Libanon. In Beiroet zou het hoofdkwartier van de guerrilla beweging El Fatah zijn vernield. Uit de getroffen huizen en tenten in vluchte lingenkampen werden vannacht nog steeds slachtoffers gehaald. „We zullen wraak nemen", aldus een woordvoer der van de PLO-leider Arafat, die zelf een „snelle vergeldingsactie, die de vijand nooit zal vergeten" aankondig de. In Washington, waar nog steeds reke ning wordt gehouden met een Israëli sche invasie in Libanon, werd bekend dat de Amerikaanse regering de leve ring van door Israël bestelde F-16 ge vechtsvliegtuigen opnieuw heeft opge schort. Regeringswoordvoeders in Je ruzalem noemden dit besluit „onrecht vaardig". Zoals bekend heeft Israël moeten beloven dat de vliegtuigen al leen voor de eigen verdediging worden gebruikt. Net als na de recente aanval op de kerncentrale bij Bagdad willen de VS bekijken in hoeverre de aanval len van gisteren een schending van die afspraak betekenen. Het gaat om in to taal tien toestellen. In een poging een verdere escalatie van de gevechten te voorkomen heeft presi dent Reagans speciale afgezant voor het Midden-Oosten, Habib, opdracht gekre gen direct vanuit Saoedi-Arabië naar Jeruzalem te vliegen. Een andere oorlog; dezelfde beelden. Leden van een reddingsbrigade gaan op zoek naar gewon den in een door Israëlische bommen verwoest flatgebouw in Beiroet. Aan de andere kant van de grens hebben jonge Joodse moeders een toevlucht gezocht in de kelder van een ziekenhuis. Connie Brood en Boris Aborow, een Nederlands-Russisch echtpaar dat jarenlang in een piepklein flatje in Moskou huisde, kozen een jaar geleden voor Nederland. Connie, eens correspondente voor de IKON- en NOS-televisie in Rysland, vorig jaar gearresteerd op verdenking van smok kel, kwam kortgeleden weer in het nieuws. Nu als presenta trice van „Zeker weten", een tv-programma met kinderen van tien tot twaalf jaar, waarop nogal wat kritiek werd gele verd. Op de voorpagina van onze bijlage Finale haalt Connie Brood tegenover een van onze verslaggeefsters, Luduina Salters, herinneringen op aan tien jaar verblijf in de Sovjet- Unie. En passant veegt zij. teleurgesteld, de kritiek op „Ze ker weten" van tafel. Vooral omdat zij van die kritiek geen jota begrijpt. VERDER IN FINALE ONDER MEER: 42e Eucharistisch Congres in Lourdes, een vrolijk gebeuren zonder praalvertoon. Prof. dr. J. van den Doel voor centrale loonpolitiek, een interview in het kader van de serie "Tering naar de nering". Neder landse automobilist niet beter of slechter dan z'n Duitse collega. Het Zwarte Woud, een toeristische wonderboom. AANBOD MINISTERIE VAN JUSTITIE: DEN HAAG De honderdveertig op het Malieveld bivak kerende zigeuners moeten Den Haag maandag om twaalf uur verlaten. Dat is de uitslag van gisteren gevoerd overleg tussen het ministerie van justitie en de gemeente Den Haag. Justitie deed echter het aanbod de zigeuners tijdelijke standplaatsen te verschaffen. De terreinen in kwestie zou den dan tijdelijk de status van Huis van Bewaring krijgen. De zigeuners zouden dan formeel in staat worden gesteld een verblijfsvergunning aan te vragen. Een woordvoerder van Justi tie wees er echter op dat de beslissing op een dergelijke formele aanvraag van een verblijfsvergunning negatief zal zijn. Justitie wü de terreinen niet met name noemen om de betrokken ge meenten niet voor een voldongen feit te stellen. De zigeuners reageerden op de term „Huis van Bewaring" erg paniekerig. Zij vinden het aanbod „regelrechte internering". Zi geunerleider Petaio liet weten vóór zondagavond geen uitsluitsel VANAVOND ISC0THEEK MATCH :jnvang 20.30 uur Sa ;afe„dehoek" l KOUDEKERK krant ontvangen? Bel 18.00 en 19.00 uur 071-122248 en per ile koerier wordt de krant nabezorgd. WARSCHAU De verkie zing van een nieuw centraal comité van de Poolse com munistische partij heeft tot een ware aardverschuiving in de politieke top van het land geleid. Veel hoge par tijfunctionarissen, zowel voorstanders van de harde lijn als radicale hervormers, hebben het veld moeten rui men. Ofschoon van lang niet alle nieuw gekozen leden van het centraal comité be kend is tot welke vleugel van de partij zij behoren, heerst in Warschau de me ning dat de uitslag van de verkiezingen een overwin ning betekent voor de gema tigde partijleider Kania. De uitslag van de verkiezin gen voor het centraal comté lijkt verder de kansen van Ka nia om morgen opnieuw tot partijleider te worden geko zen, aanzienlijk te vergroten. Tot welke veranderingen de eerste geheime verkiezing van het Poolse centraal comité heeft geleid blijkt wel uit het feit, dat slechts vier leden van het huidige politbureau, het dagelijks bestuur van het cen traal comité, zijn herkozen. Ook veel ministers hebben hun plaats in het comité moe ten afstaan aan nieuwelingen, onder wie zich opvallend veel boeren en arbeiders bevinden. Tot degenen die niet zijn her kozen behoren staatspresident Jablonski, generaal Mieczys- law Moczar en Tadeuz Grabs- ki, van wie vooral de laatste bekend staat als een voorstan der van de harde lijn. Volgens waarnemers heeft het partij congres gekozen voor de ge matigde lijn van partijleider Kania. Hij kreeg overigens niet het grootste aantal stem men. Die eer viel zijn medes tander premier Jaruzelski te beurt. Diens hoge score bete kent echter weer niet, dat hij nu de voornaamste kandidaat is voor het partijleiderschap. Het is algemeen bekend dat generaal Jaruzelski geen poli tieke ambities heeft. Terwijl het partijcongres, in middels dagen achter op het schema, zich vandaag opmaakt voor de keus van het nieuwe politbureau en de partijleider, groeit de sociale onrust in Po len. Meer dan 40.000 havenar beiders in vier steden aan de Oostzee hebben verklaard dat zij komende donderdag in sta king gaan om een akkoord over betere werkomstandighe den af te dwingen. Zij leggen met dit besluit een oproep van vakbondsleider Lech Walesa om voorlopig niet te staken naast zich neer. Pagina 5: Vredestichter Ra- kowski houdt Russen op af stand. SN THIJN SCHAT KANS OP KABINET TACHTIG PROCENT I Ifan onze parlementaire redactie) 1 HAAG Het optimisme over de 'hndkoming van een kabinet van li PvdA en D'66 neemt in politiek 'Haag toe, nu de fractieleiders en hformateurs Lubbers, De Koning 'fan Thijn het nagenoeg eens zijn Seen ontwerp-regeerakkoord. Infor- |iur van Thijn zei gisteren, dat hij Aanzien van het ontwerp-regeerpro- bma geen blokkades meer ziet. De dat het beoogde kabinet er komt, 4 hij op tachtig procent. belangrijkste kwesties waarover nog igheid bestaat betreffen d^ sociaal- economische paragraaf in het ontwerp-ak- koord (met name de handhaving van de koopkracht voor de minima en de om vang van de uit te voeren bezuinigingen) alsmede de verdeling van de ministerspos ten over de drie partijen. Over de proble matiek rond kernenergie en kernwapens zijn de onderhandelaars gisteren dichter dan ooit bij een compromis gekomen. Van algehele overeenstemming over deze pun ten is echter nog geen sprake. Volgens de woordvoerder van de informateurs liggen de meningsverschillen op sociaal-econo misch gebied „uiterst gevoelig". Het zal naar zijn mening zeker nog enige dagen vergen, eer er een program-akkoord is, waar alle fractieleiders mee kunnen in stemmen. Overigens zijn er volgens de woordvoerder „merkbare successen in de klimaatverbetering geboekt". Gisteren spraken de fractieleiders Van Agt, Den Uyl en Terlouw verschillende malen zonder de informateurs met elkaar over de portefeuilleverdeling. Behalve een gesprek met z'n drieën vonden er ook gesprekken plaats tussen Van Agt en Den Uyl en tussen Van Agt en Terlouw. Het initiatief om zonder de informateurs te proberen tot een vergelijk te komen over de verdeling van de ministersposten en de personen die deze posten moeten gaan bezetten was afkomstig van Ter- louw. DEN HAAG Grondontsmet ters mogen vanaf maandag met methylobromide werken als ze een verklaring van geen bezwaar heb ben. Tot nu toe was voor het wer ken met die stof een speciale ont heffing nodig. Tussen het mo ment van aan vraag van een verklaring van geen bezwaar en de afgifte ervan mogen nu maxi maal tien werk dagen zitten. Vroeger konden er vijf weken overheen gaan voor de ontsmet ter ontheffing had gekregen. Een van de be- langrijkste voor waarden voor het gebruik van methylbromide is dat de te ontsmet ten grond of kas zo ver van drin kwaterleidingen en woonhuizen moet liggen dat er geen gevaar be staat voor veront reiniging van drinkwater of voor de omwo nenden. Een verklaring van geen bezwaar wordt niet afgege ven als de grond ontsmet kan wor den door stomen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1