albot latra lurena, nelSe IN EN OM DE KAS Animo voor omschakeling van bedrijven afgenomen shoonheid binnen de perken kassen niet probleemloos Telen in energiebeparende gen bij het achterultkijken, dlrekt of vla de binnenspie gel. De uiterlijke schoonheid, goede stroomlijn en uitne mende wegligging dankzij midscheepse motorplaatsing moeten worden betaald met een aantal praktische na delen. Zoals genoemd: matige ventilatie, vrij veel mo torgeluid in het intgerleur, weinig bergruimte en hoofd ruimte. De overzichtelijkheid van de carrosserie bij par keren is vanzelf slecht, daar de neus niet en de achter steven maar matig te ovezien valt. Wat betreft de vering koos Talbot voor een compromis; een goede we gligging vraagt ook bij een middenmotor-auto om ste vige vering, maar toch wilde men een goed comfort. Dat is bijna gelukt; de Murena ligt stevig op de weg maar Is toch soepel geveerd. Alleen met richels e.d. weet de vering geen raad, zodat de Murena daarop „hard" reageert. Buitenbeentje In elk opzicht is deze Matra Murena een aparte ver schijning, die slechts een beperkt aantal mensen zal aanspreken. Zonder twijfel is hij mooi en exclusief van uiterlijk, bijzonder door zijn drie zitplaatsen en door zijn middenmotor-conceptie, die hem een uitzonderlijk goe de wegligging geeft. Hij heeft daardoor echter ook een aantal praktische nadelen die deels zwaar kunnen we gen, en goedkoop Is hij niet. Voor 36.900 (de 1,6 is 5000 goedkoper) zijn heel wat andere fraaie auto's verkrijgbaar, deels ook snellere auto's. Want de Talbot motoren hebben bepaald niet het sportieve karakter dat hun omhulsel zou doen vermoeden, al staat daar tegenover dat ze opvallend zuinig zijn. Dat maakt de Murena iets voor de individualist, die niet per se hard hoeft te gaan, maar wel graag in iets anders rijdt dan zijn buurman en gevoel heeft voor elegance. personen auto's In Zwitserland wordt op het ogenblik serieus gedacht aan de invoering van een spe ciaal vignet voor personen wagens die gebruik maken van de autosnelwegen. Ook bestaan plannen voor een extra heffing op het zwaarde re verkeer. De regering en een commissie uit de Zwitserse Tweede Ka mer, de National Rat, zijn het in hoofdzaak eens over een voorstel omtrent de invoering van deze lastenverzwaring voor het wegverkeer. Ver wacht wordt dat de opbrengst voor de Zwitserse Bondsstaat tussen 310 en 430 miljoen franken per jaar zal zijn. Het vignet voor personenau to's moet, volgens het voor stel, 30 Zwitserse franken, dat is momenteel een kleine 40. - per wageri per jaar gaan kosten, te betalen zowel door de Zwitsers zelf als door bui tenlanders die van het Zwit serse autosnelwegennet ge bruik maken. Vrachtauto's moeten, afhankelijk van groot te en gewicht, tussen 500 en 3000 franken per jaar gaan neertellen, terwijl autobussen 500 franken moeten opbren gen. Dit levert de Zwitserse regering dan nog eens zo'n kleine 200 miljoen franken op. De maatregelen ten opzichte van de buitenlanders zijn be grijpelijk indien men weet dat jaarlijks vele honderdduizen den auto's van vreemde natio naliteit over de Zwitserse we gen rijden, uitsluitend met een bestemming in de buurlanden. Dit zogenaamde transitver- keer zorgt mede voor de grote drukte die het doorgaande wegennet hier vaak kenmerkt. De wegenbouw in dit Alpen land is extreem duur. Nederlandse vakantiegangers en vrachtrijders hoeven zich deze zomer overigens nog geen zorgen te maken. Het voorstel wordt pas in het aan staand najaar door het Zwit serse parlement behandeld. Wat de kansen betreft wordt door deskundigen verwacht dat de heffing op het vracht verkeer er wel zal komen maar tegen het vignet op de personenauto's bestaat brede kring veel bezwaar. ZATERDAG 18 JULI 1981 PAGINA 17 speciaal vignet voor Frankrijk wil zich weren tegen concurrentie uit EG Onzekerheden in de ontwikkeling van de sierteelt in Frankrijk hebben de Eerste Minister van Frankrijk eind 1979 ertoe ge bracht opdracht te geven tot het samenstellen van een rap port dat nu is verschenen. Daarin wordt onder meer geconsta teerd dat de concurrentie uit de EG-landen zeer groot is, waartegen een betere verdediging moet worden ontworpen. Genoemd wordt onder andere: verbetering van het handel sapparaat, verbod tot verkoop van de produkten in consigna tie, maatregelen tegen de buitenlandse „wilde handelaren", een betere verdediging van de Franse grenzen en kwaliteits verbetering. De sierteeltbranche in Frankrijk omvat 15.000 kwekers en 13.000 handelaren. De teelt beslaat 21.000 ha, waarvan 1200 ha met warme kassen en 2100 ha overdekt. Rekening hou dend met de toeleveringsbedrijven verschaft de branche aan 500.000 mensen werk en ondernemingen voor landschap saanleg aan nog 2200 vaste krachten. Er is een produktie- waarde van 2,03 miljard gulden, plus 438 miljoen gulden aan import en er wordt voor een waarde van 186 miljoen gulden geëxporteerd. In het rapport, samengesteld door de heer C. Dhinnin, wordt gesteld dat er drie uitdagingen voor de Franse kwekers zijn. Ten eerste een snel toenemende consumptie van de produkten, vooral van potplanten, die echter steeds meer door importen worden gedekt. Ten tweede een steeds scher per concurrentie die soms oneerlijk wordt genoemd, waarbij (uiteraard) op Holland wordt gewézen met lage gasprijzen en ten derde „wilde verkopen" door sommige EEG-landen en en kele uit de Derde Wereld. Ten slotte wordt ten vierde in de kasteelt aandacht gevraagd voor de energie. Verder wordt geconstateerd dat de toekomst van de sierteelt in Frankrijk afhangt van de aanpassing van de bedrijven op technisch gebied en op commercieel gebied. Op dat gebied bestaan er enkele zorgelijke punten zoals de organisatie van de handel met zijn belastingproblemen en de financiering en aanpassing aan de stijgende energiekosten. De organisatie van de handel heeft zich niet bij de vraag aan gepast. Het gevolg is geweest dat de markt vooral direct of indirect door buitenlandse firma's wordt beheerst. De stijging van de energieprijs heeft in Frankrijk kennelijk niet veel invloed gehad op het verbruik, dit in tegenstelling tot De nemarken en Nederland. Het Produktschap voor Sierteelt (PVS) reageert hierop dat Nederland het centrum is geworden van verscheidene bloemsoorten uit alle landen, met name uit warme landen. Nederland heeft ook nog een „kunstmatige" gasprijs en hierbij zal het Franse produktieapparaat zich moe ten aanpassen door gedurende twaalf maanden van het jaar te produceren, wil het overleven. Het genoemde rapport geeft de Franse kwekers enkele aanbevelingen. Zo zou het handelsapparaat moeten worden verbeterd en het effect versterkt. Het gebied van de groothandelaren moet be perkt. Op de markten zou de verkoop in consignatie moeten worden verboden. Er zou ontduiking van de belastingen moe-' ten worden voorkomen, speciaal voor de buitenlandse „wilde handelaren". Dit laatste acht het PVS binnen de EEG niet mo gelijk. Er zou ook een betere verdediging van de Franse gren zen en die van de EEG moeten plaatsvinden, vooral tegen plantenziekten en het niet inachtnemen van kwaliteitsvoor schriften, aldus het rapport. Tenslotte zou het exportkrediet aan de Franse tuinbouwbe-, drijven moeten worden verhoogd. Volgens de heer Dhinnin beschikt de Franse sierteelt over nog een aantal azen, waar door de produktie in de komende tien jaar kan worden ver dubbeld door een groeiende markt. Overigens heeft reeds eerder de Vereniging van Bloemenveilingen Nederland (VBN) gesteld dat de bevolkingsomvang van Frankrijk slechts weinig verschilt van die in West-Duitsland, maar dat het totale ver bruik in Frankrijk toch veel lager ligt. Een belangrijke factor is het lager besteedbaar vermogen door de Fransen, maar ook wordt een minder geschikt distributiesysteem als oorzaak aangewezen. Het verbruik is vrijwel beperkt tot de zogeheten „gelegenheidsmarkt", waar de handelsmarges vrij groot zijn en mede daardoor de afzet beperkt. In Zwitserland VKANTIE lin heeft rond de vakantieperiode altijd extra aandacht Niet alleen is de bloei in deze tijd van het jaar uit- lig; wie enkele weken de tuin de tuin laat, moet daar- en daarna toch wat extra uurtjes uittrekken om alles in e banen te laten verlopen. U met vakantie 5Cf doet U er goed Ms'de voorkomende ar^BS allemaal af te q^tn en zo weinig npli'jk over te laten tfa de thuiskomst. bijvoorbeeld de Jn van narcissen pp Ipen en andere in bloeiende (n jewa8sen. Hyacin- trc in tulpen moeten v( ilijk elk jaar uit de I genomen wor- narcissen kunnen er veel bezwaren Ie jaren blijven Jn. Toch moet ook af en toe de Jjp in. Wanneer de elkaar gegroeide I erstrengelde bol ban in de herfst worden uitge- bloeien ze het end voorjaar weer Igens kunnen nog voor de vakantie ook de bollen van de naamde herfsttijlozen nog best in de aarde worden gezet, bloemen die rond de wisseling van de maanden septem- en oktober wit of paarsachtig bloeien hebben veel van ussen en doen het tussen de dan al wat verdorde resten de zomertuin prachtig. wil kan het planten uitstellen tot augustus. Behalve deze stbloeiers zijn er ook krokussen die in dat jaargetijde ien. De bekendste daarvan is wel de saffraankrokus waar- e gele kleurstof saffraan (te gebruiken in rijstgerechten en e ien voor visschotels) wordt gewonnen. [e in de tuin een stukje heeft uitgetrokken voor stro- of r, igbloemen kan die (als de bloemen tenminste ver genoeg- g^vikkeld zijn) ook het best vóór de vakantie oogsten, ij zijn in ons land nu eenmaal nooit zeker van het klimaat en forse regenbui tijdens uw afwezigheid kan een ware rava- I, lanrichten in de met zorg en toewijding opgekweekte bed- 31 1 de droogbloemen op een mooie zonnige dag en wikkel jgSer om de stelen een elastiekje. Touwtjes worden door het ir|ipen van de stengels tijdens het droogproces te wijd en ,ei vallen de bloemen uit de bos. Hang de bosjes met de e,emen naar beneden op een droge en luchtige plaats. Ideaal s/aen zolder waarvan een raampje open kan om voor een rr 'ie tocht te zorgen. In elk geval uit de zon houden. In het. ,0 iar kunt u met de oogst van deze weken en wat fantasie, 'eldig aardige boeketten maken die het interieur maanden- (9 een apart sfeertje geven. naar het zuiden gaat op vakantie en daar goed uit zijn gpn kijkt kan voor droógboeketten ook heel mooi en gratis verzamelen. Er groeien in die zuidelijke streken an- e soorten planten dan bij ons en velen daarvan hebben na bloei prachtige zaaddozen. Ook distels van forse afmetin- kunnen in een droogboeket zorgen voor een geheel eigen reng die wat exotisch aandoet. Goed kijken dus en nimmer Ir een bepaalde plant een akker intrekken. In verschillende Hen hebben wij toch al niet zo'n goede naam. terugkomt van vakantie en zijn tuin veranderd ziet in een 'otische mengeling van groen en half en heel uitgebloeide riten moet niet in wanhoop geraken; met een paar uurtjes k werken is dat verholpen. En de meeste vakantiegangers In hun vrije tijd toch te weinig aan lichaamsbeweging, i ook voor het eigen lijf kan dat werken geen kwaad. Inte nded! Het omschakelen van de groenteteelt naar de bloementeelt heeft in het seizoen 79/80 nog op vrij grote schaal plaatsge vonden. Door de bevredigende resultaten in de groenteteelt in het vorige seizoen en de toch wel teleurstellende resultaten in de snijbloementeelt, is menig ondernemer zich wel achter het oor gaan krabbelen. Deze ontwikkeling draagt er in belangrij ke mate toe bij dat beide sectoren in een meer stabiele perio de terecht zullen komen. Dit zal weer een gunstige uitwerking op de aanvoerpatronen hebben. Verschuivingen zullen er ech ter altijd wel plaats blijven vinden, maar de animo om om te schakelen is duidelijk afgenomen. Er gaan zelfs weer geluiden op om terug te schakelen van bloemen naar groenten. Voor veel bedrijven is een weg terug zeer moeilijk, omdat men vaak veel heeft moeten investeren voor een omschakeling. Buitenlandse tuinbouw Niet alleen de Hollandse tuinbouw, maar ook de tuinbouw in de omringende landen gaat onder problemen gebukt. Er zou sprake zijn van een oneerlijke concurrentiepositie, waarbij de Hollandse tuinders in het voordeel zouden zijn door de. voor Europese begrippen, lage gasprijs. Er is van Hollandse zijde in Brussel gevraagd om te onderzoeken welke steunmaatregelen de tuinders in het buitenland ontvangen, want dit is geen dui delijke open zaak. Het komt er voor de tuinbouw op neer dat men oplettend de vinger op de pols moet houden om zonder kleerscheuren de komende periode te overbruggen. De Talbot Matra Murena rauw werk kost altijd geld. Op een paprikabedrijf van een hectare zal men bij het missen van een vrucht per plant per teelt ai gauw een opbrengst- vermindering hebben van min stens 7500 gulden. Vele klein tjes maken ook een grote. Zo is het bekend dat een cent gasprijsverhoging een kosten verhogend effect heeft van 10.000 gulden voor een bedrijf van een hectare. Er zijn zoals uit de praktijk blijkt nog steeds mogelijkheden om be sparingen tot stand te bren gen. Een ondernemer zal van daag aan de dag steeds meer zaken goed op papier moeten zetten eri bijhouden om pre cies te weten wat er op zijn bedrijf gebeurt. Met alleen hard werken is het vandaag aan de dag moeilijk om een bedrijf draaiende te houden. Inzicht Het is van het grootste belang om een goed Inzicht te heb ben van wat er op het eigen bedrijf plaats vindt. Dit is niet alleen in de tuinbouw nodig, maar ook in andere bedrijfs takken. Er zijn voorbeelden genoeg waaruit blijkt dat de zaken uit de hand lopen, om dat men onvoldoende weet wat er gaande Is. In een perio de van economische terug gang kan geen enkel bedrijf het zich permitteren om mis slagen te maken, laat staan te incasseren. Iedere onderne mer In de glastuinbouw weet wel welke de belangrijkste kostenbronnen zijn. Deze kos tenposten staan soms vast, zonder dat er door de onder nemer iets aan veranderd kan worden, zoals de post rente kosten. Aan andere kosten posten kan wel gesleuteld «••orden. Er zal echter steeds rekening mee gehouden moe ten worden dat een kosten post omlaag brengen niet tot gevolg mag hebben dat de opbrengsten daardoor gaan dalen beneden een aanvaard baar niveau. Zo kan men be zuinigen bij de aanschaf van plantmateriaal. Als dit ten koste van de kwaliteit van het plantmateriaal gaat, dan is dit weer terug te vinden in de vroegheid en de totale pro duktie. Minder stoken kan als gevaar met zich meebrengen, oogstverlating, verhoogd risi co op schimmelziekten en kwaliteitsverlies. De omschakeling van groente- naar bloementeelt is niet altijd als even gelukkig ervaren. kiezen van de naam Talbot greep het vroege- sler-France terug op een roemrijk verleden, albot-Lago stond voor sportsucccssen in >n grand prix, alsmede produktieauto's van ure kwaliteit. Zowel het Engelse als het Fran- fit ging tijdens de massamotorisering met zijn 2>dukten ten onder, en de naam kwam via tal- «rnames via Simca bij Chrysler-France. Om te 2n dat die roemruchte naam niet zomaar een ■i uut is kwamen als eerste de geheel nieuwe ^^n Tagora en Murena uit. Beide auto's uit de Hfklas8e die moeten bewijzen dat ook het nieu- »ot indrukwekkende auto's kan maken. e wat overhaaste introduktle van de modellen ,e levering traag op gang: de produktie is ge- og niet voldoende om ledereen van alle types te voorzien. Met name de duurste Tagora en Mu- jn nog lang niet overal leverbaar. Vooral wat be- Murena is het echter de moeite waard om op ani,irdere 2,2 te wachten, die ten opzichte van de al 8*1ierbare 1,6 meer uitrusting en prestaties biedt. '"37 mag je ook verwachten van een auto met zo'n bef uiterlijk, waar snelheid en verfijning vanaf od( Als uitgangspunt diende de sinds 1973 gepro- Matra Bagheera, een sportwagen met dwars k 'te achteras geplaatste motor en kunststof carros- >-3$e conceptie van de Murena is hetzelfde, zij het -24, daar aangepast aan de grotere motoren die Tal- Had de Bagheera eerst 1298 en later ic motoren, voor de Murena koos men de 1592 "2flchtbrom van Solera-1510 en de 2,2 liter die ook ■21 Ie Tagora werd ontwikkeld uit de vroegere 2 Li- '-limca motor, el i "jenzinnige carrosserie e Én iets langere wielbasis dan die van de Bagheera itté een geheel nieuwe carrosserie, die bestaat uit Jajragend plaatstalen deel „aangekleed" met kunst stof panelen die deels een meedragende functie heb ben. Het stalen deel is thermisch verzinkt en heeft daardoor een grote weerstand tegen corrosie, die uiter aard op de kunststof buitenkant al helemaal geen vat heeft. Daar de Talbot-motoren eveneens worden ge kenmerkt door grote betrouwbaarheid zal zo'n Murena dus zeer lang meegaan. Doordat de motor voor de ach teras staat kent de Murena geen achterbank, hetgeen deels net als bij de Bagheera wordt goedgemaakt doordat naast.de bestuurder twee passagiersstoelen staan. De drie stoelen zijn daardoor wat smal, maar wel erg comfortabel en zijn goed gevormd; bij gebruik van alle zitplaatsen is enige Inschikkelijkheid gewenst, en moet de middelste passagier een beetje oppassen dat hij-zij de bestuurder niet in de weg zit. Met tweeën is er uiteraard ruimte genoeg, althans In de lengte en breed te; de hoofdruimte is echter nogal beperkt. Dat geldt ook voor de persoonlijke eigendommen: de bagage ruimte achter de motor is regelmatig gevormd, maar niet zo groot en in het interieur is al evenmin veel berg ruimte voorhanden. Dat komt mede door de glazen af scheiding ter hoogte van de achterste deurstijl (om het motorgeluid te isoleren), zodat er geen „pakjesplank" Is. Uit de racerij ondaks de vrfj soepele vering, nauwelijks over zodat de Murena werkelijk „als op rails" over de weg gaat. ge lukkig zijn de remmen, (schijven rondom) van bijpas sende capaciteit en net zoals het stuur licht en gevoelig bedienbaar. De versnellingsbak verdient geen superla tieven, maar werkt gewoon goed. De bedieningsorga nen en het dashboard zijn redelijk overzichtelijk, maar het had nog wel beter gekund. De afwerking van het Interieur is overigens erg fraai, met dik tapijt en stofbe- kleding tot op het plafond. Standaarduitrusting zijn twee van binnenuit verstelbare buitenspiegels en (bij de 2,2) electrisch bediende ramen. Die zijn ook nodig, want zoals elke zeer gestroomlijnde auto heeft de Mu rena nauwelijks natuurlijke ventilatie, zodat kachelventi lator of een open raam hier uitkomst moeten bieden. Werkpaard Het Idee om de motor voor de achteras te zetten stamt uit de racerij: met deze opstelling is een ideale ge wichtsverdeling over voor- en achteras bereikbaar, re sulterend in een zeer neutraal weggedrag. Dat heeft de Murena dan ook, tot op zeer hoge snelheden. Met de dlrekte besturing laat de wagen zich zeer nauwkeurig door een bocht leiden, zonder de minste neiging van de gekozen lijn af te wijkeh. Daarbij helt de carrosserie, De huidige Talbot-motoren zijn bepaald geen nerveuze renpaarden, bij hoge toerentallen voelen zij zich niet zo thuis. Dat wordt mede veroorzaakt door de nopgal lan ge versnellingen, waarmee vooral de 2,2 liter viercilin- der dankzij zijn grote souplesse weinig moeite heeft. Door de stroomlijn is een behoorlijk hoge top mogelijk, terwijl de acceleratie toch niet zo verbluffend is. De prestaties van de 1,6 vallen, met het oog op het zeer vervaarlijke uiterlijk, misschien wat tegen, bij de 2,2 zijn ze voldoende. Doordat de motoren noden tot gematig de toerentallen valt het verbruik echter erg gunstig uit, zelfs de 2,2 is bij een normale rijstijl met 1:10 tevreden en kan rustig rijdend met nog minder toe. Jammer al leen dat juist bij lagere toerentallen de motor een zeer doordringend gebrom afgeeft, ondanks de geluidsisoie- rende extra binnenruit achter de stoelen. Die binnenruit zorgt trouwens ook af en toe voor hinderlijke spleqelin- Op het gebied van energiebe sparing heeft er in het afgelo pen seizoen veel onderzoek plaatsgevonden, zowel op de particuliere bedrijven als op bepaalde opgezette projecten. Hier zijn positieve en negatie ve ervaringen mee opgedaan. Wel is duidelijk geworden dat het telen in energiebesparen de kassen niet altijd pro bleemloos verloopt. Door lichtverlies en een ander kli maat komt de vroegheid en de produktie in gevaar. Mis schien leveren andere teelt methoden voor deze opstan den oplossingen. Met energie- schermen zijn gunstige erva ringen opgedaan. Zo is er bij een stookteelt van komkom mers met een energiescherm in de eerste tien weken van de teelt dertig procent te bespa ren. De ervaringen met infra rood als verwarmingsbron zijn positief te noemen, besparin gen tussen de twintig en der tig procent zijn in het afgelo pen seizoen haalbaar geble ken. Daarnaast zijn er ontwik kelingen waarbij er geëxperi menteerd wordt met rassen die minder energie vragen. Ook op het gebied van de ar beid wordt er steeds meer aandacht besteed om ar beidsbesparend te werken. Zoals bijvoorbeeld het interne transport dat op veel bedrij ven verbeterd is of wordt. Het uitvoeren van een ziektebe strijding met behulp van swing- of pulsfogapparatuur levert ook een aanzienlijke be sparing op. Daarnaast is het vooral ook belangrijk om ne tjes in de gewassen te werken. De veelbesproken energiebe sparing stelt de tuinder voor grote zorgen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 17