42e Eucharistisch Congres iLourdes vrolijk sbeuren zonder praal jrl Baedeker •isterfelijkerdan ]n leermeester Zegenend begeeft kardinaal Gan- tin zich naar het altaar om daar in de open lucht voor te gaan in de Eucharistie. Op de achtergrond de basiliek van Lourdes. idf Nederland met vakantie is, richt Karl Baedeker (1801- ozlch van over het graf tot de Nederlandse vakantieganger, aam dekt althans de lading van vier reisgidsen (Duitsland, i/i]k, Spanje en Oostenrijk) met hun klassieke band, in de Leeslinten ,önde kleuren rood en blauw. Uitgeverij Kosmos hoopt, dat li»,aartsvader" van de reisgids veel mensen er toe zal aan- h om zich zo'n lijvig werk (formaat 14 x 26.5 cm, gewicht 600 gram, prijs 29.90) aan te schaffen. Baedeker is on- >tijker gebleken dan John Murray, min of meer zijn leer- lar, die op dit gebied pionierswerk heeft verricht. reisboek dezelfde zes pagina's met standaardtips voor autorij ders en de inschakeling van benzinestations als verkooppunten. [tker was altijd een begrip voor betrouwbaarheid en perfec te „nieuwe generatie reisgidsen voor een nieuwe generatie Jtlegangers" Is in de eerste plaats bestemd voor automobi le Shell is nu ook bij de uitgave betrokken. Vandaar in elk Een grote, los bijgevoegde landenkaart verhoogt de gebruiks waarde van deze Baedekers in slechts geringe mate. De „lees baarheid" laat te wensen over. In de boeken zelf met hun sjie- ke leeslinten ontbreekt het aan detailkaarten. Wel zijn er veel duidelijke plattegronden van steden in opgenomen. Een aantal toeristische routes Is zeer summier aangegeven. Ver der vindt men eigenlijk geen speciaal voor de automobilist be stemde Informatie. De Baedekers zijn veel meer algemene reis gidsen voor iedereen die onderweg is. Binnen een omvang van Sterretjes Alles draait dus om de selectie. Bondigheid kenmerkt de be schrijving van land en volk, geschiedenis en kunst, soms afzon derlijk de literatuur alsmede handel en industrie. Het hoofdstuk „Reisdoelen van A tot Z" eist circa twee derde van de inhoud voor zich op. De afdeling „praktische informatie" getuigt van het oude vakmanschap, met veel verrassende selecties, onder meer de hedendaagse „doe-vakanties". Frankrijk en Spanje kregen twee en een halve pagina extra voor zéér beknopte taallesjes: „Donde estè el retrete?" (waar is de WC?). In noodgevallen te raadplegen, dus. De Baedekers blijven trouw aan het traditionele sterretjessys teem voor het aanduiden van bezienswaardigheden. Men treft er veel actuele gegevens in aan over posttarleven, wisselkoersen, prijzen, enzovoort, die snel verouderen. Karl Baedeker placht vóór elke herdruk het land opnieuw te bereizen, dus zullen ook in deze gidsen de nodige correcties wel consciëntieus worden aan gebracht. Overigens had men bij de beschrijving van Essen (waar Baede ker geboren is) of Koblenz (waar hij is overleden) best eens kun nen verwijzen naar sporen die de pionier daar toch wel zal heb ben achtergelaten, zijn graf bijvoorbeeld. En zijn naam ter ere zou men kunnen overwegen om zijn in 1839 geschreven gids over Holland en België, in een authentieke vertaling op de markt te brengen, al was het alleen maar terwille van de curiositeit. ES Waar kom ik vandaan, waar heen en wat doe ik hier? Het me- van de negenduizend jongens en in het tentenkamp achter de hotel- Lourdes, op een weide aan de de Franse Pyreneeën, is nog niet dan een voorlopig antwoord. Ze Ich gevangen in een geheimzinnig r en komen daar ook rond voor ir ze wel van overtuigd zijn, is dat ee een avontuur gaat dat goed af- v*er se wel. Hoe de ontknoping er erult zien, het wordt een happy end. 5t een Goede God is", zegt Bert Glo- 3rjaar oud en tweedejaars student lai Katholieke Theologische Hoge- tsjvan Amsterdam, „staat als een ^en water. En dat God overal en in t reëel aanwezig is, kan ook geen discussie zijn. Maar of Hij in de n%tie nog eens extra aanwezig is. en dat dan moet voorstellen, ik weet ''W niet". irJlonderdagmiddag 16 juli, de eerste Ph het 42e Eucharistisch Congres. l€ Christus, brood gebroken voor 3r wereld" luidt het motto. En er ne- B'O Nederlanders aan deel onder wie ''lal Willebrands, mgr. Simonis en illöller. Bert Glorie daalt af van het '4d-gitarenkamp" naar de groene ïsegenover de grot waar in 1858 Ber- d» Soubirous bij achttien verschillen- a genheden de heilige Maagd Maria iCDuwde. Bert zelf heeft, in de letter- ah van het woord, nooit iets aan- >cd en zal ook straks de openings- Ivjheid van het congres alleen met m kunnen ervaren. Hij is blind ge- -tn loopt aan de arm van een vrien- v<e steile paadjes vermijdend brengt «massaliteit van het gebeuren ter re dat immers 27.000 katholieken tifcr de hele wereld bijeen heeft ge- sc „ik weet niet of het goed is, voor dJnemers zelf is het ongetwijfeld erg ">3aar op de rest van de wereld kan t irkomen als een demonstratie van pl di d ei >r e H Bernardin kardinaal Gantin, de pauselijk legaat bij het 42e Eucharistisch Congres in Lourdes begroet een aantal aanwezigen. Achter hem de voorzitter van de Franse bisschoppenconferentie, kardinaal Etchegaray. triomfalisme. Zoiets van: Hou er rekening mee, we zijn er nog, wij katholieken. Ik ben ook bang dat zo'n manifestatie op buitenstaanders de indruk maakt van een massale hersenspoeling. Dat zou een spij tig misverstand zijn. En wat mijzelf betreft, ik beleef mijn geloof het liefst in kleine groepen. Situaties waarin je een persoon lijke band met je medemensen kunt ont wikkelen". Schouder aan schouder We zijn in het winkelcentrum van Lourdes beland. Rozenkransen, crucifixen, Maria- beeldjes. Maria-schilderijen, Maria-ansich- ten, Maria-medaillons, Maria-snoepjes. In alle maten en prijzen. Veldflessen om Lourdes-water mee naar huis te nemen. Jerrycans voor de grootgebruikers. Schouder aan schouder persen we ons door de nauwe straatjes. Dan het hek door, dat het terrein rond de heiligdom men ontsluit. De weide tegenover de grot, daarvan gescheiden door een riviertje, is zo groot dat zelfs de 50.000 bezoekers op wie de organisatoren aanvankelijk hadden gerekend er nog alle ruimte zouden heb ben gehad. In de grot, onder het oog van Maria, wordt de boodschap van de Paus voorgelezen. De Eucharistie is een sacra ment van onuitputtelijke liefde, beklem toont de Heilige Vader. Dat sacrament maakt heel de mens weer nieuw, herstelt hem in zijn menselijkheid. Dank zij de wonderbaarlijke aanwezigheid in de Eu charistie van de reddende Christus, dank zij de genade die erin besloten ligt en de leer van licht en liefde. In processie trek ken de pauselijke afgezanten en een stoet van andere prelaten vanuit de grot naar het podium op de weide. Enkele crucifixen voorop, maar verder zonder poespas. Uit de luidsprekers klinkt, achtereenvolgens in acht verschillende talen, het lied „U Heer zij lof gebracht". Elke keer zingt een ander deel van de gelovigen mee. Opgetogen, maar zachtjes. Met de congresshawltjes (voor elke taalgroep een andere kleur) wordt vrolijk gezwaaid. Als de processie op het podium is geëindigd treedt er stilte in. De gelovigen luisteren naar hun pries ters. Bezinning Gaat er nu werkelijk iets griezeligs uit van zo'n manifesatie, zoals Bert en met hem talloze niet-traditionele katholieken vre zen? Het valt niet te ontdekken. Uit een kleine honderd landen komen zo'n 27.000 mensen samen om zich te bezinnen op de kern van hun geloof. En om hun gemeen schappelijke opvatting, om hun gemeen schappelijke godservaring samen te vie ren. Nou en? Tienduizend man in een voetbalstadion, in overspannen aanbid ding bijeen voor het lederen monster, lijkt toch minstens tien keer griezeliger. Nu maken de hoteleigenaren en de mid denstanders van Mariastad, bij het ingeto gen karakter van dit Eucharistiecongres wel een kanttekening. De afwezigheid van de Paus. Had Johannes Paulus il dit jubi- lieumcongres voorgezeten het eerste vond honderd jaar geleden in Lille plaats dan was zowel de deelname als de uitbundigheid zonder twijfel aanzienlijk groter geweest. De gevolgen van de moordaanslag maakt het de Paus onmo gelijk het voorzitterschap van het congres zelf te vervullen. „Daardoor zitten wij nu met het slechtste seizoen dat we ooit heb ben gehad", vertellen de hoteliers van Lourdes. „In de verwachting dat het con gres 50.000 mensen zou trekken is des tijds alle verblijfsaccommodatie gereser veerd waarover wij beschikken. Nu er maar 27.000 deelnemers zijn gekomen, staan alleen al binnen onze gemeente grenzen 10.000 bedden leeg". Derde Wereld Als zijn vervanger in Lourdes heeft de Paus de grote zwarte kardinaal Bernardin van Christus in de Eucharistie. Is hieraan voldaan, dan volgt een levenshouding van doeltreffende solidariteit met de mede- mens-in-nood vanzelf. Gerichtheid tot God Terug in het jongerenkamp vult de Vlaam se theologiestudent Marcus Kenis (21) aan: „Je moet het zó zien: een intensieve beleving van de bovennatuurlijke dimensie van de Eucharistie leidt wél noodzakelij kerwijze tot betrokkenheid bij je mede mensen. Maar betrokkenheid bij je mede mensen voert niet vanzelfsprekend naar gerichtheid tot God. Aangezien de Eucha ristie beide dimensies in zich verenigt, ligt het voor de hand, dat het naar God toege keerd zijn op de eerste plaats komt. En dat de Paus de echte aanwezigheid van Christus in de heilige Eucharistie sterk be nadrukt". Marcus Kenis studeert niet in zijn eigen land, maar in het Nederlandse Rolduc. In tegenstelling tot Bert Glorie staat voor Marcus vast dat hij „over drie jaar" pries ter zal worden. In het hotel in Lourdes waar de volwassen leden van de Neder landse delegatie verblijven, geniet de reli gieuze houding van de jonge Vlaming ver re de voorkeur. „De jongens van Rolduc", zegt een mevrouw, „dat worden de echte, geheide priesters. Van die jongens moet de katholieke kerk het hebben". De ge loofsbeleving van de meeste Nederlandse jongeren in Lourdes zweeft ergens tussen de twee polen „Bert" en „Marcus". Maar waarin zij en de overige negenduizend jon geren elkaar ontmoeten is de rotsvaste ze kerheid van de Blijde Boodschap. En de hele dag door tot diep in de nacht (wat dit betreft mag het congres niet echt ingeto gen heten) zingen ze die zekerheid luid keels uit. Sommige volwassen congres gangers in de hotels van Lourdes hebben zelfs geklaagd dat ze er niet van kunnen slapen. De pauselijk legaat tijdens de plechtigheid bij de Lourdesgrot. In zijn linkerhand houdt hij het pauselijk kruis. Gantin aangewezen, voormalig aartsbis schop in de Afrikaanse staat Benin en voorzitter van onder meer de pauselijke commissie Justitia et Pax. Een benoeming van juist een Afrikaan is een uitdrukkelijke verwijzing naar de Derde Wereld. En dus naar de, uit Christus' opdracht voort vloeiende plicht om de problemen daar daadkrachtiger aan te pakken dan nu ge beurt. Op het symposium te Toulouse, dat ter voorbereiding van het congres in Lour des is gehouden stond deze invulling van het motto „Brood gebroken voor nieuwe wereld" heel centraal. Soms op een wijze die in haar radicaliteit botste met de offi ciële kerkelijke leer. Achthonderd miljoen medeburgers zijn niet in staat te voorzien in hun eerste levensbehoeften, zo is daar naar voren gebracht door de Braziliaanse priester Vincent Cosmao. De tijd is voorbij dat dit probleem kan worden overgelaten aan een handvol experts in de marge van het kerkelijk leven. Heel de kerk, in al zijn geledingen dient zich dit aan te trekken, aldus zijn beroep op het katholieke gewe ten. Als de kerk de opdracht van Jezus Christus werkelijk gestalte wil geven dan zal ze de verkondiging van het woord hier op moeten richten. Ook de opvoeding van leken en priesters. Ook de liturgische praktijk. Ook de Eucharistie. Als een reactie van de Paus op dit pleidooi kunnen de passages in zijn boodschap aan kardinaal Gantin worden gelezen waarin hij stelt, dat een waarachtige spiri tuele religieuze oriëntatie van de mens op de eerste plaats komt. Dat wil zeggen: Ge loof in de reële, letterlijke aanwezigheid

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13