Felle discussie op y Pools partijcongres Paus beklemtoont bovennatuurlijke dimensie van de Eucharistie we Sociaal-democraten halen net geen zetel in Lagerhuis 3egin kan weerbarstige x-generaal liet missen Polen willen niet Speciale commissie onderzoekt oorzaak van Britse rellen HTENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 17 JULI 1981 PAGINA 7 erzoekt metselaars- eden hoofd iaanse chtingen- kst 5 Het openbaar mi le in Rome heeft in ld met het schandaal de vrijmetselaarsloge m vooronderzoek ge- tegen de zestigjarige r Pelosi, hoofd van de UngendiensL wordt beschuldigd van •ming van een crimini- irganisatie en politieke ge, onder andere voor Delli, de leider van de jan wie hij geheime do- iten zou hebben gege- Pelosi heeft ontkend, hij heeft inmiddels wel ïtslag ingediend. len verwacht: n Jazzfestival jonden ieb[ anfrEN Het grootste kiicht-jazzfestival dat D Londen zou worden eltden is afgelast vanwe- s recente rellen in de En- arhoofdstad. ik Gillespie, Ella Fitzge- n lerbie Hancock en Sarah e ^amn bevonden zich on- internationale bekende tejen die op het festival >°4i verschijnen. Het jaz- lctyal was gepland voor de nde twee weekeinden in k^am Common in het zui- anan Londen, tef ^i-capitol, de organisatoren •jet festival, is echter be- dat het evenement ijkheden zal opleveren, 1 lam Common ligt vlakbij jHn, de Londense wijk met Jroot aantal immigranten .de rellen het hevigst wa- NIEUW CENTRAAL COMITÉ GEKOZEN Havenarbeiders in Gdansk in afwachting van de onderhandelingen die Solidariteit voerde met de regering. De gesprekken werden afgebroken. (Van onze speciale verslaggever Leo van Vlijmen) WARSCHAU Het partijcongres van de Poolse communistische partij heeft vannacht in geheime stemming ie 200 leden van het nieuwe centrale comité gekozen. Het partijcongres had daarbij de keuze uit 300 kandida ten. Hoe de samenstelling van het nieuwe centrale comité eruit ziet zal waarschijnlijk in de loop van de dag bekend worden gemaakt Daarna zal het nieuwe comité een kandidaten lijst opstellen voor de verkiezing van de eerste secretaris van de partij. Op deze kandidatenlijst zullen naast de naam van de huidige partijleider Sta- nislaw Kania waarschijnlijk nog DOORBRAAK VAN HISTORISCHE BETEKENIS (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Groot-Brittannië's nieuwe nationale partij, de in maart opgerich te Sociaal-Democratische Partij (SDP), heeft gisteren bij de tussentijdse ver kiezingen in het Noordengelse War rington een bijzonder eervolle tweede plaats veroverd. SDP-kandidaat Roy Jenkins, gewezen voorzitter van de Eu ropese Commissie en voormalig vice- voorzitter van de Britse Labourpartij, kreeg 42 procent van de stemmen. De socialistische Lagerhuiskandidaat Doug Hoyle haald 48 procent, 1759 stemmen meer dan Jenkins. Vrij algemeen wordt aangenomen dat de sociaal-democraten in Warrington een eerste Lagerhuiszetel veroverd zouden hebben als Shirley Williams, de populaire ex-Labourminister van onderwijs, zich kandidaat had gesteld. Vermoedelijk zal ze in het najaar een kans wagen in een kiesdistrict van Zuid-Londen. De tussentijdse verkiezingen werden ge houden omdat de socialistische afgevaar digde van Warrington zijn lidmaatschap van het Lagerhuis had opgezegd. De SDP, die op 30 tot 35 procent van de stemmen had gehoopt, haalde veertig procent. Jen kins beschouwt dit als een bewijs dat zijn partij samen met zijn liberale partners bij algemene verkiezingen een meerderheid kan halen en een regering vormen. De teruggang van Labour in het socialisti sche bolwerk Warrington is ontegenzeg gelijk te wijten aan de verdeeldheid tus sen de linker- en rechtervleugel van de partij. Het komende congres van Labour in oktober belooft dan ook bijzonder span nend te worden. Ook premier Margaret Thatcher en haar conservatieve partij hebben in Warrington stof tot nadenken gekregen. De conservatieve kandidaat kreeg maar zeven procent van de stem men en verloor daardoor de waarborgsom omdat het vereiste minimum van 12,5 procent niet werd gehaald. isident Navon van Israël heeft premier Begin on- \gs aangewezen als kabinetsformateur, omdat hij de rv te kansen heeft een nieuwe regering te vormen. Om- de door hem beoogde coalitie een meederheid van 1 cbts één zetel heeft, kan Begin de steun van zijn ra- a/e partijgenoot Ariel Sharon te missen. Daarom ja bij moeten toegeven aan diens aanspraak op de de itt/e van minister van defensie. Bezien tegen de ach- v frond van de deze week sterk toegenomen spanning et Midden-Oosten is deze post uitermate belang- r) Jc. niet alleen voor Israël, maar ook voor het Mid- -Oosten en uiteindelijk voor de hele wereld. In het .derstaande artikel gaat Guardian-verslaggever Eric ver in op het karakter van deze weerbarstige ex-ge- yrzal- AVIK SHARON EIST DEFENSIE RUZALEM Sinds Ezer Weizman een jaar geleden af- i als minister van defensie, heeft premier Begin hard- ;kig geweigerd om ex-generaal Ariel Sharon, de huidige nister van landbouw, tot diens opvolger te benoemen. ;in heeft gezegd dat het dan slechts een kwestie van tijd zijn voordat Sharon zijn ambtswoning met tanks zou singelen. Natuurlijk heeft Begin die venijnige uitspraak niddellijk betreurd, maar zijn ontkenningen klonken t overtuigend. ir, tanks of niet, in het nieuwe Israëlische kabinet on- leiding van Begin zal de lawaaiige ex-generaal naar waarschijnlijkheid de post van Defensie krijgen. Zijn ïrplaatsing is de voornaamste prijs die betaald moet rden voor de krappe verkiezingsoverwinning van Be- De premier verwacht dat hij een kabinet kan vormen in de Knesseth de steun heeft zijn eigen 48 Likoed-ze- plus dertien van de kleine religieuze partijen. Maar t zo'n krappe meerderheid 61 van de 120 zetels n hij niet riskeren om een teleurgestelde Sharon in de jositie te drijven. 53-jarige Sharon wordt beschouwd als een van de beste dcommandanten die Israël ooit heeft gekend: agressief, conventioneel en inspirerend. „In oorlogstijd", zo gaf ^izman eveneens een gepensioneerd generaalgrif „zou ik voor hem door het vuur gaan". Maar Sharon is oit een teamspeler geweest. Zijn staat van dienst wordt kenmerkt door verzet tegen elk gezag, een eerst-schiet- j-dan-praatmentaliteit, een strategie waar hij zich ook in politieke arena van bedient. Hij dreigde eens een van |n collega's tot op het bot uit te kleden op de kabinetstafel noemde een ander een politieke hoer. jj een vergeldingsactie op een Jordaanse dorp in 1953 van tn door Sharon opgerichte eenheid werden 69 mensen, ider wie vrouwen en kinderen, vermoord toen hun hui- in werden opgeblazen. Sharon beweerde later dat hij »cht dat de gebouwen leeg waren. Üijdens de Suez-oorlog, drie jaar later, dropte Sharon tegen t orders van opperbevelhebber Dayan in, paratroepen in t Mitla-pas. Daarbij kwamen 38 Israëliërs om en werden r 120 gewond. Sharon hoefde niet voor de krijgsraad ver- Shijnen, omdat je volgens het Israëlische oorlogsrecht een wnmandant straft als hij niet genoeg heeft gedaan, maar let als hij te veel had gedaan. haron is ervan overtuigd dat de joden het recht en de licht hebben om zich te vestigen op het oude land van iraël ten westen van de Jordaan. Hij is ongevoelig voor de lalestijnse argumenten en voor de problemen die het geeft .m bijna anderhalf miljoen Arabieren te regeren, die zich ooit zullen verzoenen met het burgerschap van de zionis- che staat. Met ijzeren vuist herstelde hij de rust en vrede de Gaza-strook na de oorlog van 1967 en hij zou niet aar- Jen om dat nog eens te doen ")ns uitgangspunt blijft gelijk", zei Sharon onlangs in een ithullend vraaggesprek met het dagblad Ma'ariv. „We innen met de Palestijnen praten. Maar een doorbraak iar onderhandelingen is alleen mogelijk als orde en recht ihandhaafd blijven en als iedereen weet wat we willen". ERIC SILVER THE GUARDIAN België stuurt werklozen naar Derde Wereld BRUSSEL De Belgische minister van ontwikkelings samenwerking Daniel Coens is van plan enkele duizen den jonge werkloze Belgen aan tijdelijk werk te helpen in Derde-Wereldlanden, waaronder Suriname. Hoe wel Coens zegt al besprekin gen te hebben gevoerd weet de Surinaamse ambassade officieel van niets. Duizend zwarten gearresteerd in Zuid-Afrika KAAPSTAD De Zuidafri- kaanse politie heeft gister ochtend meer dan duizend zwarten gearresteerd en in vrachtwagens afgevoerd naar politiebureaus. Hun wordt ten laste gelegd dat zij zich zonder pasje langer dan 72 uur op een verboden plaats bevonden. Zwarten moeten pasjes hebben om zich buiten hun eigen thuisland te begeven. De meeste arrestanten hadden zich illegaal gevestigd op braakliggend land naast het kamp Crossroads waar twin tigduizend zwarten wonen. Dit kamp moet plat omdat er een blanke woonwijk komt. Onder de arrestanten bevinden zich veel vrouwen met baby's. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Britse minister voor milieuzaken Michael Heseltine krijgt de leiding van een speciale commissie. Deze zal de sociale problemen onderzoeken, die de aanlei ding vormen van het geweld dat de afgelopen veertien da gen de grote Engelse steden heeft geteisterd. De benoeming van Heseltine wordt algemeen toegejuicht. Minis ter Whitelaw (binnenlandse zaken) heeft de plannen openbaar gemaakt tiidens een verhit Lagerhuis-debat over de rellen. On langs werd Whitelaws ontslag geëist omdat hij niet snel genoeg was opgetreden. Nu was het Lagerhuis vol lof over zijn politiek. Alleen zijn plan om de politie agressiever te laten optreden kreeg kritiek van de socialisten. Whitelaw erkende dat de socia le problemen nog ernstiger gemaakt worden door de toenemen de werkloosheid. Op basis van de bevindingen van Heseltine zullen „aangepaste sociale maatregelen" genomen worden. Het gewezen conservatieve Lagerhuislid Enoch Powell, nu Unionistisch afgevaardigde van Noord-Ierland, verklaarde dat de voortdurend toenemende kleurlingenbevolking de Britse ste den spoedig onbestuurbaar zal maken. Zijn uitlatingen lokten scherpe reacties uit. Whitelaw heeft een onderzoek bevolen naar het politie-optreden van woensdag in Brixton. Huiszoekingen door de politie, waarbij het interieur werd vernield, vormden de aanleiding tot nieuwe rellen. De schade, die in de duizenden guldens loopt, zal worden vergoed. Minister Whitelaw heeft in het Lagerhuis bevestigd, dat de poli tie de afgelopen veertien dagen ongeveer drieduizend herrie schoppers heeft ingerekend. Veroordeelde relschoppers zullen, omdat de gevangenissen overbevolkt zijn, worden onderge bracht in twee burgerlijke detentiekampen en een militair kamp. Drie 21-jarige blanken, die in Coventry een Indiase club en tem pel in brand gestoken hadden, kregen gisteren elk vier jaar ge vangenisstraf. Ze waren door de politie opgepakt toen ze, net als op de tv, lege melkflessen vulden met benzine. Whitelaw heeft de Engelse rechters opgedragen dergelijk geboefte snel en hard te straffen, maar er zullen geen speciale rechtbanken voor snel recht worden opgericht. Volgens Whitelaw zal de regering zich inspannen om het toene mende racisme te bestrijden. teit niet tegemoet gekomen wordt. Inmiddels dient zich weer nieuwe ar beidsonrust aan, ondanks oproepen van Lech Walesa om de uitkomsten van het Congres, dat waarschijnlijk met een aan tal dagen verlengd gaat worden (tot dinsdag), af te wachten. Volgende week zullen in tal van Poolse steden zoge naamde hongermarsen worden gehou den als protest tegen de slechte voedsel- bevoorrading. De onderhandelingen tus sen de dokwerkers in de Oostzeehaven en de regering zijn gistermiddag afge broken. De verschillende afdelingen van Solidariteit zijn gisteravond al bijeenge komen om zich te eraden op harde ac ties. minstens vijf andere namen voorko men. Vannacht wordt de uitslag van deze verkiezing verwacht Wanneer vandaag de samenstelling van het nieuwe centrale comité bekend wordt, kan men daarin al een aanwijzing zien voor koers die het partijcongres uit eindelijk zal gaan varen. Tot nu toe zijn in openbare plenaire zittingen zowel voorstanders van de harde lijn als her- vormingsgezinden aan het w^oord geko men. De algemene verwachting is dan ook, dat het partijcongres een midden weg zal bewandelen, dit betekent dat er een gematigd hervormingsprogramma zal worden opgesteld, maar dat aan de eisen van de partijbasis en van Solidari- partu mndt strijd aan tegen meer w t-shirt WARSCHAU „Wij hebben de mensen, de handen en de koppen; nu komt het er voor de Polen op aan dat ze ook aan de slag gaan." De woorden zijn van Jan Szczepanski, hoogleraar in de sociologie. Hij sprak ze twee weken geleden in de Sejm, het Poolse parlement Kort tevoren had premier Wojciech Jaruzelski in het zelfde parlement verzucht: „We maken kortere werkdagen, we produceren min der, maar we verdienen meer." Uit de so cialistische buurlanden, met name de DDR en Tsjecho-Slowakije klinkt al maandenlang het verwijt dat de Polen niet meer werken. Dat is ook een van de weinige punten waarover hervormers en conservatieven in Polen het eens zijn: Po len moet weer aan de slag. De vraag is echter, hoe? Eigenlijk zijn het twee problemen, zoals een Poolse journalist met een serieus gezicht ver klaarde: „Op de eerste plaats hebben zij het ongeluk dat de ze wel een Westerse levens stijl wensen, maar niet aan het Westerse werktempo kunnen wennen. En op de twee de plaats heeft 25 jaar communisme de Polen het werken afgeleerd." Dat er weinig ge werkt wordt valt iedereen op die in Polen rondtrekt. De meeste winkels bijvoorbeeld gaan open wanneer het zo uitkomt en dat dan nog maar vijf dagen per week. In de dienst verlenende sector is het nog erger. Loketten blijven soms zonder aanwijsbare reden dicht, inlichtingen worden vaak met tegenzin gege ven en achteraf blijken ze doorgaans ook nog onjuist. Het kunnen niet alleen de lage sala rissen zijn die lokettisten en bedienend perso neel tot een het-zal-mij-een-zorg-zijn-houding hebben verleid. Bovendien zijn de salarissen de laatste maanden toch fors omhoog gegaan. „Nie ma'- Een van de oorzaken van de lusteloosheid on der winkel- en kantoorpersoneel is waar schijnlijk, dat iedereen er genoeg van heeft telkens „nie ma" (is er niet) te moeten verko pen. „Nie ma" klinkt het ook steeds meer in de restaurants, waar nog zonder distributie bonnen gegeten kan worden. Zelfs in het luxueuze hotel Victoria Intercontinental in Warschau is op de menukaarten van de drie restaurants twee derde van het oorspronkelij ke aanbod geschrapt. En van de gerechten die er nog wel op staan, is doorgaans ruim de helft niet te krijgen. De porties vlees zijn bo vendien met veertig procent verminderd. Dat levert natuurlijk knorrige gasten op en dit heeft weer tot gevolg, dat het horecaperso- neel, dat de laatste jaren een uitstekende trai ning heeft gehad, weer in de oude fout ver valt: slechte en soms lompe bediening. Het is alweer niet ongewoon meer dat twee kelners samen een sigaretje staan te roken en met een vermoeid gebaar een roepende klant dui delijk maken, dat ze wel zullen komenals ze tijd hebben. In de bedrijven en op de fabrieken is het beeld hetzelfde. Men komt te laat op het werk, neemt lange middagpauzes (even kij ken of er ergens iets te koop is) en sinds de vrije zaterdag werd ingevoerd is ook het ab senteïsme op maandag tot 20 procent geste gen. De eigenlijke oorzaak van dit alles moet gezocht worden in het feit dat het Poolse volk tientallen jaren lang door het regime volstrekt is gedemotiveerd. Dat erkende woensdagavond ook vice-premier Rakowski, die zich op het partijcongres nog eens pal achter de aangekondigde hervormingen op stelde en daarvoor een stormachtig applaus kreeg. Hij constateerde echter tevens, dat er een diepe kloof was ontstaan tussen het volk enerzijds en de autoriteiten en de partij an derzijds. Het was nu zaak, aldus Rakowski, die kloof zo spoedig mogelijk te overbruggen. De vraag is echter of dat spoedig kan. Op het ogenblik neemt de stemming tegen de partij nog steeds toe. Het is niet toevallig dat men in Warschau steeds meer T-shirts ziet opdui ken met de letters A-F erop. Die staan voor anti-socialist. Dissident Alleen de geschiedenis van die shirts is al ty perend. Enkele weken geleden raakten aan de rand van Warschau een groep dronken mannen in conflict met enkele politie-agen- ten. De ruzie ontaardde tot een vechtpartij. Toevallig kwam Adam Michnik, een van de meest tekende Poolse dissidenten, voorbij. Hij probeerde de dronken mannen en de om standers die zich intussen in het gevecht had den gemengd tot bedaren te brengen door te zeggen dat de politie niet altijd schuld had. Dat hielp niets. Tenslotte schreeuwde hij: „Luister nu toch, ik ben Adam Michnik, een anti-socialistisch element." Daarop kreeg hij eerst applaus en vervolgens de gelegenheid om zijn zienswijze van het gebeuren te geven. Tenslotte werd alles in der minne geschikt. Dit voorval, dat als een lopend vuurtje de ronde deed, bracht enkele lieden in War schau op het idee de handel van hun leven organiseren: T-shirts met de letters A en F. Ze gaan tegen woekerprijzen van de hand. Hoe de partij het tegen die T-shirts moet op nemen is een raadsel. En toch, indien het de partij niet lukt de kloof te overbruggen dan zal er nog tot in lengte van dagen in Polen niet gewerkt worden. De laatste anekdote die hierover de ronde doet gaat over twee Polen die elkaar ontmoeten en waarvan de een zegt: „Er zijn twee manieren om de economi sche crisis op te lossen, de natuurlijke en de wonderbaarlijke. De heilige Jozef zal bijvoor beeld uit de hemel kunnen komen en ons het voorbeeld geven hoe we moeten werken." „Dat is dus de wonderbaarlijke manier," zegt de tweede Pool. „Nee," antwoordt de eerste, „dat is de natuurlijke manier." De wonder baarlijke manier zou zijn indien de Polen uit zichzelf weer aan het werk zouden gaan." Het zou nog wonderbaarlijker zijn indien het partijcongres erin" zou slagen de Polen weer als vanouds te laten ploeteren. Voorlopig ziet het er daar echter niet naar uit. LEO VAN VLIJMEN 42STE EUCHARISTISCH CONGRES IN LOURDES GEOPEND (Van onze speciale verslaggever Willem Scheer) LOURDES In een boodschap, die gister^ middag namens hem werd voorgelezen bij de opening van het 42ste Eucharistisch Congres in Lourdes, heeft paus Johannes Paulus II de nadruk gelegd op de boven natuurlijke dimensie van de Eucharistie. In de Eucharistie is Gods Zoon Jezus Christus wonderbaarlijk aanwezig, zo zei de Paus. Daardoor, alsmede door de gena de en de leer van licht en liefde die in dit sacrament besloten liggen, vernieuwt de Eucharistie de totale mens. Eenmaal ver nieuwd door Christus' lichaam en bloed, aldus de strekking van de pauselijke uit eenzetting, krijgt de mens als vanzelf aan drang ook gestalte te geven aan de sociale dimensie van de Eucharistie; de naasten liefde. De brief van de paus was gericht aan zijn af gezant kardinaal Bernardin Gantin, voorma lig aartsbisschop in de Afrikaanse staat Be- nip, en voorzitter van het congres. Motto van het congres is: „Jezus Christus' brood gebro ken voor nieuwe wereld." Zo'n 27.000 katholieken uit de hele wereld gaven met een vrolijk applaus uiting aan hun instemming. Ze hadden zich verzameld op de weide tegenover de grot, waar in 1858 de maagd Maria aan de molenaarsdochter Ber- nadette Soubirous verscheen. Terwijl van alle kanten met congressjaaltjes werd gezwaaid, schreed kardinaal Gantin in gezelschap van tal van andere in rood en paars getooide prelaten, in een overigens een voudige processie, van de grot naar een podi um op de weide. Daar volgde een woord dienst, waarin onder meer werd ingegaan op de resultaten van het symposium, dat ter voorbereiding van het Eucharistisch Congres in Toulouse is gehouden. Op dit symposium hebben nogal wat verte genwoordigers van de Derde Wereld de na druk gelegd op de sociale dimensie van de Eucharistie. Daarmee wordt gedoeld op de oproep tot sociaal engagement, tot hulp aan de medemens, die met de Eucharistie even eens onverbrekelijk verbonden is. De ver houding tussen de sociale en de bovennatuur lijke dimensie is een vraagstuk, dat vooral de jongeren die aan het congres deelnemen, en die in een apart tentenkamp zijn onderge bracht, sterk bezighoudt. Veel iongeren lijken op de vertaling van Christus boodschap in .jStrijd voor een betere wereld" meer nadruk te leggen dan de ouderen. Het aandeel van de jongeren in het totaal aantal congresgangers is niet gering. Een der de van de 27.000 congresserende katholieken verblijft in het „Kamp der duizend gitaren", zoals het jeugddorp wordt aangeduid. Van de 120 Nederlanders hier in Lourdes zijn er 40 jonger dan 23 jaar. De Nederlandse delegatie, woensdag aange komen, vierde de Eucharistie gistermorgen in de half onderaardse, sobere, St Jozefkapel, samen met de Belgische afvaardiging. Hoofd celebrant van de mis, die door enkele tiental len priesters gezamenlijk werd opgedragen, was monseigneur Van Pethegen, bisschop van Gent. Ook hij benadrukte sterk het bo vennatuurlijk karakter van de eucharistie. „We zijn hier vooral om hulde te brengen aan Jezus Christus, die telkens weer aanwezig komt en reëel tegenwoordig blijft in de heili ge eucharistie", zo bracht hij in zijn preek naar voren. „In Lourdes", zo hield hij zijn ge hoor voor, „durft elke gelovige uit te komen voor zijn geloof". En daarmee zei hij, zeker met betrekking tot de jongeren, niets te veel. Wandelend van het tentenkamp naar het centrum van Lourdes, en weer terug, heffen ze voortdurend „Halleluja's" en „Ave Ma ria's" aan, soms afgewisseld met een „We shall overcome" of een „Blowing in the wind". Het 42ste eucharistisch congres, hon derd jaar nadat in Lille het eerste is gehou den, belooft een allerminst sombere aangele genheid te worden.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7