Pander verbouwt! Jjoorawijkse hoteliers verhuren ïeer kamers aan Leidse studenten Rijk nu naar de prijzen. Leiden-Noord doet beklag over slechte toestand woningen D'66 tegen sloop voor uitbreiding Vreewijk Pander Subsidie voor geluidwering nieuwbouw aan Langegracht _igeval A( het steinde -1' AVaalf mille stolen Aan de Botermarkt in Leiden gaat Pander werken aan een optimale indeling en presentatie. Daarvoor is ruimte nodig. U kunt nü profiteren van zeer interessante opruimingsprijzen in zitmeubelen, eetkamers, slaapkamers, kasten etc. LEIDSE COURANT VRIJDAG 17 JUU 1981 PAGINA 3 iiebe£N Vier Noordwijkse hotels bieden 9r- ovwinterseizoen weer onderdak aan eer- l|a"d,tsstudenten van de Leidse Universi- 21 4/1 1978 werd een dergelijk plan voor Cuiiurfst en tevens voor het laatst in .20 Dijk gebracht Het initiatief was toen spe®ienderend succes. Toch heeft de Stich- tudentenhuisvesting opnieuw contact it met de VVV's in de regio. De opzet "Ofsoor de stichting dit jaar gekozen tv-fii verschilt evenwel van die in 1978. sgr. 2Pe zaken er nu voorstaan, kunnen on- i. f vijftig studenten worden geholpen. in 1978 is de bedoeling van het plan, grootste deel van de eerstejaarsstuden- ^ede<£ dringend een kamer nodig hebben, op- J0.10 «en kan worden. „Urgent" zijn de studen- NieilWC ODZet 3 Dorf een re'stÜd van anderhalf uur of langer Tiebben om in Leiden te komen. In ande- versiteitssteden zoekt men eveneens elk Zie Néarsti6 naar een oplossing voor het op- i, iv-a|obleem van de nieuwe eerstejaars. Gro- uz. i heeft al eens tentenkampen geprobeerd Igeningen huurde caravans. Leiden dus, 8.30 ood in hotels (ook nog werd de mogelijk- magekeken om de studenten tijdelijk in uni versiteitsgebouwen onder te brengen, maar dat bleek uiteindelijk niet te kunnen). Twee hote liers voelden in 1978 wel iets voor de primeur. In de wintermnaanden zijn de hotels immers doorgaans zeer matig bezet en staat een groot gedeelte van de hotels leeg. Zodoende vonden ongeveer veertig studenten onderdak. „Enkele van die kamers bleken te duur te zijn en wer den niet gevuld. Het was de stichting, die de hotelkamers huurde. We konden ons echter niet veroorloven om met verlies te draaien. Het rijk geeft voor dergelijke projecten geen subsi die. Na verloop van tijd zijn we dus gestopt", aldus de heer A. Htlbben van de Stichting Stu dentenhuisvesting. Nu wordt het met een andere opzet we derom geprobeerd. Het verschil is, dat de stu denten persoonlijk (en niet de stichting) een huurovereenkomst met de hoteleigenaren aan gaan. De stichting heeft een bemiddelende taak. Op die manier blijft de stichting gevrij waard van huurrisico's. Op die basis zijn tot nu toe vier Noordwijkse hotels met Studentenhuis vesting in zee gegaan: Golfzicht (met dit hotel liep het project in '78 al goed), Panorama, Zon nedak en Pension Marijt. De Stichting Studentenhuisvesting heeft de be trokken hotels van de nodige adviezen voor zien, vooral met betrekking tot de huurcontrac ten. Zo zijn de op te stellen leefregels bespro ken, maar ook is de hotels geadviseerd om een contract voor tenminste drie maanden met de studenten af te sluiten. Dit om de hotels enige zekerheid omtrent de rentabiliteit van de ver- .huur te geven. De huren zijn ongeveer even hoog als de gemiddelde huurprijzen, die de stu denten voor een dergelijke kamer bij de stich ting zouden moeten betalen. De huurprijzen va riëren van tweehonderd tot driehonderd gul den per maand. De 'normale' hotelgasten beta len aanmerkelijk meer. Uiteraard krijgen de studenten voor die prijzen alleen een kamer. Op de gebruikelijke hotel-fa ciliteiten worden de studenten niet getrakteerd; voor bewassing an schoonhouden van de ka mers moeten zij zelf zorg dragen. Het wordt de studentikoze bewoners mogelijk gemaakt op hun kamer koffie en thee te zetten. In sommige hotels mogen de studenten in de keuken hun eigen maaltijd bereiden. Aantrekkelijk „We doen meer dan normale moeite om de ho tels vol te krijgen. Want het moet ook voor de hotels aantrekkelijk blijven", aldus Hübben. Maar het is voor de studenten in meer dan één opzicht aantrekkelijk om in een hotel te krui pen. Degenen namelijk, die gedurende de win ter in de hotels zijn ondergebracht, hebben na die periode voorrang bij de toewijzing van ka mers in de Sleutelstad. Overigens hebben de urgente kamerzoekenden in de periode juli-au- gustus normaliter al voorrang boven degenen, die al langer in Leiden studeren. Hübben verwacht, dat de nood minder groot zal zijn dan in voorgaande jaren. Niet alleen van wege het hotelplan en omdat binnenkort enige honderden kamers van leegkomen, maar ook omdat het colportatiesysteem afgeschaft is. Hübben: „De stichting heeft nu in eigen hand wie op de vrijgekomen kamers komen wonen. Dat zullen dus de urgente gevallen worden. Ik verwacht, dat we aan het begin van het college jaar de meeste mensen die van veraf komen een onderkomen hebben kunnen aanbieden." Toekomstkunde Aan de Leidse universiteit wordt vanaf woensdag 23 september gedurende zes weken een hoorcollege „Inlei ding toekomstkunde" gehouden. Plaats van handeling is het psychologisch instituut aan de Hooigracht 13. De hoorcolleges zijn vooral bedoeld voor de post-kandida- ten in de sociale wetenschappen, maar de inhoud be staat uit een algemene terreinverkenning zodat het college ook voor anderen relevant kan zijn. Vakan tie - acti vi tei ten Het jeugdcentrum in de Vroolijcke Arke start maandag 10 augustus weer vakantie-activiteiten voor de jeugd. Maan dag 10 augustus kan iedereen voor drie gulden mee naar het strand. De bus vertrekt om een uur. Dinsdag is er in het clubhuis een leuke film te zien, woensdag wordt er een uitstapje naar het museum van Volkenkunde gemaakt, waar wordt gekeken hoe de indianen in Mexico leven. Donderdag worden de Indianen nagespeeld. Iedereen kan zich ftan verkleden en worden er potten gemaakt en ook wordt er een maaltijd klaargemaakt. Vrijdag 14 augustus kunnen de kinderen mee naar Duinrell. Brood moet wel zelf meegebracht worden. Kosten voor dit uitstapje dat van 's morgens tien tot 's middags vier uur duurt zijn 7,50 gul den. 23.00 15k!«MOND Een 17-jari- 7,00 ptser uit Leiderdorp vanmorgen bij een i2.30ig met een bromfiet- hersenschudding en ^aakfractuur opgelo- iklng 30 sde 24-jarige Hillegom- ituurder van de brom- liep een hersenschud- op. Beiden werden ebracht naar het Aca- «ch Ziekenhuis in Lei ingeval gebeurde van-, >n om kwart voor acht Oosteinde. De exacte ling van het ongeval is «m| niet bekend. itie vermoedt dat de het fietspad in bot- \zijn gekomen, doordat an hen te veel aan de •Rajkant van de weg heeft igen worden verzocht in verbinding te stellen le politie in Sassenheim 1-12048). "Vensgevaarlijk Bietje lvro)EN Een 15-jarige sfo^n uit Den Haag en 16- ïoode jongen uit Leiden gistermiddag om (sjrt voor drie de machi- 151'van de trein Utrecht :n de schrik op het lijf ;d met een levensge- k spelletje. loogte van de Stadhou- lan gingen zij op de aan staan toen de trein kwam. De machinist iet zekere voor het on- en maakte een nood- De gewaarschuwde po- nam de jongens mee ]at*|het bureau, waar zij ste- werden onderhouden 'hun domme manier van' et fcrdrijf. larj ;ls etsÏADE: SeJEN MILLE Ifrkeermeters Xtnield lbe alOEN In de afgelo- jk vier weken is voor een mml bedrag van 7000 gul- t w» parkeermeters en par- 1 «automaten vernield. >ergaat om bijna honderd Jeermeters. Twee straten 1 binnenstad hadden het ■—zwaarst te verduren. Op iel pothekersdijk werden 42 a eermeters vernield en dele Boommarkt 47 meters. aU la ki DEN Uit een kan- .^Jruimte annex opslag- ^nte achter een winkel i. de Haarlemmerstraat icjisteren uit een tas ruim. WO gulden gestolen. eprschijnlijk is een klant sfl geslaagd ongemerkt de winkel naar het kan- r te sluipen. „RENOVATIE HEEFT ELLENDE SLECHTS VERGROOT' LEIDEN Onze huizen zijn een paar jaar geleden gerenoveerd, maar er zijn zeer grote gebreken. De tocht en de grote vochtigheid hébben tot gevolg dat de gasrekening enorm hoog is sommigen zijn 50 procent van hun inkomen kwijt aan huur, gas, licht en andere vaste kosten zodat we in een onhoud- Tocht De bewoners klagen dat zij veel last van tocht hebben. Er zouden grote kieren op de zolders zijn, deuren slui ten slecht. „Je tocht overal weg en wij maar stoken," aldus mevrouw Lantrok. Verschillende bewoners stel bare situatie verkeren. We eisen dat op korte ter- ien zij erg veel hinder ondervinden van lekkages mun msfltrpirplpn crpnnmpn limrrlpn Hpnr Ac aiiro. mijn maatregelen genomen worden door de eige naar van de woningen de LWS (Leidse Wonings tichting) en door de gemeente en het hoogheem raadschap. Aldus de bewoners van een groot deel van de woningen van de LWS in het Noorderkwartier in een brochure met eisen en klachten over de staat waarin hun wonin gen verkeren. Zij boden de brochure vanmiddag aan de directeur van de LWS, de heer C. Streefland aan. De brochure is met medewerking van enige tientallen buurtbewoners opgezet. „Wij vinden dat uiterlijk half september concrete plannen op tafel moeten liggen en dat de eerste problemen reeds zijn aangepakt", aldus de bewoners. De problemen spelen niet in alle woningen in de buurt, maar in (grote delen van) de Van Hoogen- en dat vloeren grote gaten en gebreken vertonen. Ook de plafonds geven aanleiding tot klagen. De plafonds zijn tijdens de renovatie vernieuwd en er zijn tegels aangebracht. Luisterend naar de bewoners was dat een overbodige uitgave: „Het plafond is in geen enkele ka mer goed", „Als het stormt, schiet de hele rij platen om hoog" en „Als het waait en je doet de voordeur open, dan klappen de plafondtegels". Over de keukens wordt gezegd, dat de kastjes verzakken en dat de laden nogal eens uit elkaar vallen. De bewoners klagen dat zij al vele duizenden guldens hebben moeten uitgeven aan onderhoud, dat door de LWS zou moeten gebeuren. Zolders worden geïsoleerd, vloerbedekkingen moeten regelmatig vernieuwd wor den en ramen sluiten slecht. In de brochure wordt ge- Moeder en dochter staat. Van Zijp uit de Van der Duynstraat laten zien, dat het grondwater veel te hoog dorpstraat, de Van der Duynstraat, de Van Limburg steld, dat alle problemen zeer grote gevolgen hebben Stirumstraat en het stukje Willem de Zijgerlaan dat bij voor het budget van de bewoners. Met name de gasre- het Noorderkwartier hoort. Ook in de Mauritsstraat, de kening wordt als zeer hoog en drukkend ervaren. In de T"U J~ A J brochure is een staatje opgenomen met bedragen die bewoners moesten bijbetalen. Die bedragen variëren van 449 gulden tot 850 gulden. Eén huurder van een LWS-woning kreeg zelfs een navordering van het energiebedrijf van 885 gulden. „Wij moeten betalen voor de slechte woningen van de LWS. Na de renovatie is de ellende alleen maar groter geworden. Wij zijn het slachtoffer van een situatie, die ontstaan is buiten onze schuld," zegt mevrouw Lantrok. „Ze hebben wel een pomp geplaatst om het grondwa terpeil te verlagen, maar dat helpt nauwelijks. Hier en daar staat 50 centimeter water onder de woningen en ondanks alle beloften, gebeurt er nauweljks iets. We kunnen er uiteraard niet mee accoord gaan, wanneer de noodzakelijke voorzieningen uit onze eigen zak be taald zouden moeten worden. We hebben al genoeg el lende gehad en zijn al te veel de dupe van de fouten van anderen. De gemeente en de LWS hebben nog heel wat goed te maken." Johan Willem Frisostraat, de Amaliastraat en de Kem perstraat zijn vele klachten. „We zitten al zo lang in de ellende en in de rotzooi," vertelt mevrouw G. Lantrok. Zij woont in de Van Hoogendorpstraat en is één van de animators van de actie tegen de LWS. „Vóór de reno vatie en dat is al zes jaar geleden, werd beloofd, dat de problemen met het hoge grondwaterpeil opgelost zou den worden. Maar dat is ondanks herhaaldelijke pogin gen nog steeds niet gelukt. Het water staat zo hoog dat we erg veel last hebben van schimmel en de vloerbe dekking rot onder je voeten vandaan." In vele huizen staat een flinke laag water onder de vloer. Omdat de vloeren van hout zijn, heeft dit water een erg slechte invloed op de vloerbedekkingen. In de brochure is een aantal opmerkingen hierover op een rijtje gezet. Om er een paar te noemen: „Door het water onder het huis is het niet warm te krijgen; het huis stinkt naar riolering en vocht; de keuken ruikt altijd muf; ik ga met ijskoude voeten naar bed, schande." Leiden: Breestraat 146/Botermarkt 21-22 DEN HAAG - AMSTERDAM - ROTTERDAM - EINDHOVEN - LEIDEN - GRONINGEN - ENSCHEDE - APELDOORN LEIDEN De minister van volksge zondheid en milieuhygiëne heeft een bijdrage verstrekt van ruim 140.000 gulden voor het aanbrengen van ge- luidwerende voorzieningen in de 57 nieuwbouwwoningen op de hoek van de Langegracht en de Klokpoort. Deze voorzieningen zijn nodig om de over last van het verkeer zoveel mogelijk te beperken. Hiermee is de geluidisolatie voor de helft gefinancierd. Voor de overige 50 procent, is een bijdrage gevraagd aan het ministe rie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. De gemeente verwacht medio augustus deze toezegging in huis te heb ben. Het gaat om de woningen op de hoek van de Langegracht en de Klokpoort. De normen die door de gemeente bij deze ge- luidwerende maatregelen worden aange houden, zijn volgens de nog in voorberei ding zijnde wet op de geluidhinder en zijn strenger dan de huidige voorschriften. Dit Het thans nog braakliggende terrein op de hoek van de Langegracht en de Klokpoort. is gedaan omdat het punt waar de wonin gen, waarvoor vorige maand de eerste le ramen die door een speciale constructie Suskasten ingebouwd. Dit zijn ventilatie-# paal werd geslagen, door zeer veel ver- het geluid buiten de woningen moet hou- f»aten in de gevels, die door een speciale keer wordt gepasseerd. Het betreft dubbe- den. Daarnaast worden er zogenaamde akoustiek toch geluidwerend zijn. LEIDEN De panden Vree wijkstraat 4 en 6 moeten behouden blijven. Sloop van de panden voor een uitbreiding van Hui ze Vreewijk is niet verstandig gezien de betrekkelijke gaafheid en stedebouw- kundige eenheid van Vreewijk. Dit stelt het raadslid voor D'66, H. Glaubitz, stelt, dat hij een aantal malen in de raads- sloop af te zien „als dit maar enigszins mo- gebeuren en zouden de resultaten ten volle in schriftelijke vragen aan het college van B commissies^ ruimtelijke ordening en volks- gelijk is". Hij vraagt ook of onderzocht is of moeten meewegen in de discussie rond Hui- en W. Volgens de bouwplannen zouden de huisvesting vragen heeft gesteld over de renovatie van de twee panden mogelijk is ze Vreewijk, aldus Glaubitz. Hij vraagt het twee panden tegen de grond moeten om verbouwing van huize Vreewijk, maar dat met behoud van de karakteristieke gevel- college de raadscommissies ruimtelijke orde- ruimte te maken voor de uitbreiding en mo- hij nooit een bevredigend antwoord heeft wand. Mocht dit onderzoek niet hebben ning en volkshuisvesting volledig op de demisering van Huize Vreewijk. Glaubitz gekregen. Hij vraagt het college van de plaats gevonden dan zou het alsnog moeten hoogte te houden.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3