Perspectief honkbalteam "ZZZZ Italianen knuffelen I.» Marco Lucchlnelli Twee race titels voor Oor Euser SPORTTRIBUIME Van der Ven blijft sterkste crosser „Ongelukkig" race - weekeinde LEIDSE COURANT MAANDAG 13 JULI 1981 PAG1 ZANDVOORT Tijdens de autoraces om de Grote Rl Zandvoort kon gisteren een Nederlands kampioen, do# veer 20.000 supporters, worden toegejuicht: Cor Euser, de zege in de Formule Ford 1600 tevens het Beneljl pioenschap inpalmde. Euser had een slechte start dc na één ronde Jaap van Silfhout steeds honderd metei zich te laten. Opvallend was de felle strijd tussen zes o om de derde plaats. Ben van Bilderbeek wist tenslotte kele centimeters verschil de Zandvoorter Tonnie Zil burg van zich af te houden. De ontmoeting Formule Ford 2000 Euroseries had als fa/ Ier Tommy Byrne, maar deze zakte na een slechte star' meer af en eindigde als zesde. Ron Kluit werd de verras! de dag. Aanvankelijk nam hij in de FF 2000-race afwlssi derde en vierde plaats in. Voorbij de helft van de race k steeds meer naar voren. Ondertussen bleven de wisselt de kopgroep spectaculair. Nagenoeg gelijk stormden Bas' Kristlan Nissen en Ron Kluit op de eindstreep af, waarbif derlander als overwinnaar tevoorschijn kwam. Huub Ve: won de serie Sports 2000. In een truck-race over een kwart mijl werd Anton Stalenb- een Scania kampioen van Nederland. Hij gebruikte 21,42. den een gemiddelde snelheid van 68.06,7 kilometer per DOET1NCHEM Kees van van de zijspancross in i der Ven heeft, hoewel er nog dorushoeve, meetellen^ twee kampioenswedstrijden het Nederlands kai\, moeten worden verreden, zijn schap. Muller en Van t: nationale motorcrosstitel in rukten daarmee op rn de 250 cc-klasse reeds veilig derde plaats in de alf gesteld. In Doetinchem won rangschikking. De g de regerend kampioen giste- winst van de dag was: ren op het circuit De Heksen- voor de combinatie Rt pias beide manches en werd Gastel en Erik Hurkma zodoende onbereikbaar voor door een eerste em zijn concurrenten. plaats de eerste positld August Muller en Cor van der klassement stevig In I Bijl zijn dagwinnaar geworden hield. ONDANKS NEDERLAAG IN EERSTE EK-DUEL HET ITALIË BARCELONA In de nacht van zaterdag op zondag is tij dens de 24-uursrace van Bar celona op het circuit van Mont- juich een lid van het Rode Kruis om het leven gekomen. Vier andere personen, waarvan drie motorcoureurs, raakten bij het ongeluk gewond. De hulp verlener werd geschept door een motor en op slag gedood toen hij op weg was naar een motorrijder, die uit de bocht was gevlogen. Een derde cou reur kon de ravage niet meer ontwijken en vloog In volle vaart op dezelfde plaats tegen de vlakte. Een vijfde persoon raakte gewond bij de aanblik van de chaos. Een toeschou wer moest met een hartaanval worden opgenomen in het zie kenhuis. Over de ernst van de. blessures van de drie gewonde motorcoureurs, de Brit Courly en de Spanjaarden Perez en Ortiz, was nog niets bekend. De Fransen Róche en Laffond wonnen de race. Tijdens de trainingen voor de Grote Prijs van San Marino op het circuit van Imola zijn twee motorcoureurs ernstig gewond geraakt. De Italiaan Saura Paz- zaglia werd na een valpartij in de 250cc-training met een schedelbreuk naar het zieken huis vervoerd. Zijn toestand is kritiek. In dezelfde training viel, zaterdag de Venezolaan Carlos Lavado van zijn machine. De nummer drie in het WK-klasse-' ment brak daarbij zijn linker been. Tijdens de race in de 500cc- klasse brak de Nederlander Willem Zoet een been en een schouder. Naderhand werden in een onweersbul zes mensen door de bliksem getroffen. Slechts één moest naar het ziekenhuis. Enthousiasme Dat beleid is voor meer dan één uitleg vatbaar en ook voor kritiek. Het is bijvoorbeeld vooral gericht op de toekomst. Maar ook deze week zitten er bij Nederland-ltalië zo'n zeven duizend mensen op de tribu nes. Die kun je niet zomaar naar huis sturen met het ver haal dat ze over, pakweg, vier jaar maar terug moeten komen als ze leuk honkbal willen zien. Stoeckel realiseert zich dat ge lukkig en probeert in elk geval zijn niet aflatend enthousiasme over te brengen op zijn spe lers. Tegen Italië (dat zaterdag wei nig overtuigend met 5-0 van België had gewonnen) lukte dat, waarbij werper Bart Vol kerijk een belangrijke rol speelde. Hij zag zich gecon fronteerd met een stel gelou terde meppers, die hem alleen in de derde Innings even goed raakten. Vooral door een twee- honkslag van Gugglana. ge volgd door een homerun van Romero scoorde Italië drie punten. Daarna liepen alleen Cortese (vijfde innings) en Cos ta (achtste) nog over de thuis plaat. Volkerijk moest negen honkslagen Incasseren (zijn werpcijfers: 8-2-9-0) en dat is bepaald niet veel gezien het slaggeweld dat de Italianen al een tijdje in de dug-out heb ben zitten. Bovendien maakte de Italiaan-, se hoofdscheldsrechter Frac- carl erg veel beoordelingsfou ten, en dat is altijd verwarrend voor met name de werper. Eén keer werd hij zelfs gecorri geerd door eerste-honk- scheldsrechter Van Gronlng- Schlnkel, waarna de Italiaan een als wijd aangegeven bal alsnog tot slag omboog. Ook, en dat was aanzienlijk belang rijker, zag hij een wijd in de bal die Voikerijk wierp op Orrizzl in de gewraakte derde slagbeurt. De Italiaan stond al op twees lag. Volkerijk wierp een voor iedereen zichtbare slagbal, waarmee de derde nul een feit was. De volledige Nederlandse ploeg spoedde zich naar de bank, maar werd verrassend teruggeroepen door Fraccari. Voikerijk moest weer naar de heuvel en wierp toen zijn wier- de wijd. Orrizzl naar het eerste honk. Daarna kwamen Guggla na met zijn tweehonkslag en Romero met zijn homerun. Ritme Volkerijk hervond zich daarna volledig en misschien daardoor kwamen eindelijk ook de slag mensen in hun ritme. De tot dan toe onaantastbare Ita liaanse werper Farina zag in de zevende slagbeurt Hennie Jen- ken over de thuisplaat hollen na vier wijd en een klap van kortestop Jlm Sieval. De druk op de Italianen werd zichtbaar groter. Het was dan ook goed voor de titelverdediger, dat Costa na een honkslag, een wilde worp en een hit van Cas- telli 5-1 kon maken. In de gelijkmakende slagbeurt ging Nederland pas echt agressief met de knuppel aan het werk. Bij 5-2 moest Farina het veld ruimen voor Cherubi- ni. Die gooide een veel harde re, maar minder lastige bal. Nederland sloeg door en kwam op 5-4. Coach Stoeckel hand haafde in die fase Henk van 't Klooster in het slagperk en dat was dubieus. De derde-honk- man had in drie beurten niets gepresteerd. Met slechts één man uit lagen er voor Neder land kansen. Van 't Klooster ging, voor de derde keer, uit op drie slag. Na hem bereikten achtervanger Paul Smit en de voor Sieval ingevallen Ed Tromp het derde en eerste honk. In die kansrijke positie kon Sidney Hickinson niets uit- pe Bi zichzelf. Coach Jim k kon dan ook lachen.>ei natuurlijk niet blij zijién nederlaag", zei hij, „pu hebben Italië uitstekei houden en dat is mee»- dereen had verwacht. I»» kerijk heeft een voortud partij geworpen, ik v«n groots. Italië blijft eel< goede ploeg, maar zek duel zie ik mogelijkhfei ervan te winnen." »f< De vraag blijft natuur»tr jonge, voor een deel oi d ploeg gisteren niet tefti zijn tenen heeft gelois vens is het onwaarfd< dat de selectie nog eet" van het niveau tie herbergt. Stoeckel d#»- Erie de Vries (zaterda<n; rig en daarom niet stak gen Zweden) daartoe <jV mag worden. Voor het| dat gisteren in Haarlal kunnen genieten, is dV pen. De ploeg zal mol wijzen, dat het inderdav: diepte in de werperss dan Italië. Dan pas zaUw ropees kampioenscha laatste dag aantrekk< ven. Zoniet, dan heeei geval de wedstrijd van geleerd dat Italië niet 'n nitie nog jaren toonaa^ hoeft te zijn in Europan DICK HL Het eindresultaat, winst of ver lies, moet in dit geval niet als bindend worden gezien. Na tuurlijk, Italië heeft nu nog twee zeges tegen Nederland nodig om zich al weer Euro pees kampioen te mogen noe men. Bijna niemand twijfelt eraan, dat het ook inderdaad zover zal komen. Het enige dat momenteel echt belangrijk is voor het Nederlandse honkbal is de manier waarop dat ge beurt. Benadert de ploeg in de resterende wedstrijden het ni veau en vooral de vechtlust van gisteren, dan kan de nieu we Amerikaanse coach Jim Stoeckel een langdurig verblijf tegemoet zien bij de nationale selectie. Stoeckel immers voerde na zijn komst een fikse verjonging door, koos vooral spelers met een sterke menta liteit en legde het accent op de verdediging. IMOLA Marco Lucchinelli kan na het winnen van de Grote Prijs van San Marino aangemerkt worden als de grootste kanshebber op het wereldkampioenschap in de 500 cc-klasse. Uit de laatste drie races voor het wereldkampioenschap (As sen, Francorchamps en Imola) wist de Italiaanse fabriekscou- reur de maximale score van 45 punten te halen. Dat heeft hem in de gunstigste positie van het WK-klassement gebracht Waar Lucchinelli de laatste drie GP's sterk optrad, lieten Ma- mola en Roberts steken vallen. Mamola, evenals Lucchinelli fabriek8rijder voor Suzuki, mag zich als kansloos achten voor de wereldtitel aangezien de Japanse stalbazen ongetwijfeld orders zullen uitvaardigen, waarbij alle bescherming aan Luc chinelli gegeven dient te worden. Roberts, de regerend wereldkampioen, reed van de laatste drie races er twee niet uit. In Imola verscheen hij niet aan de start- streep. Darmstoornissen vanwege een lichte voedselvergiftiging hadden een flinke aanslag gedaan op zijn lichamelijke conditie. Daarmee was Lucchinelli al voor de race zijn voornaamste con current Roberts is kopman van Yamaha kwijt. Barry Shce- ne, oud-wereldkampioen en teamgenoot van Roberts, moest daarop de belangen van deze racestal waarnemen. De Brit deed het en nam al spoedig de leiding. Halverwege de wedstrijd rukte Lucchinelli, die een thuiswedstrijd reed, echter op en in de der tiende ronde passeerde hij Sheene. Remproblemen zorgden er voor, dat de Brit niet kon aanhaken, waarna Lucchinelli onbe dreigd naar de overwinning reed. Die zege kwam overigens zes ronden eerder dan was voorzien. Hevige regenval maakte het racen op profielloze banden te ge vaarlijk, waarna de wedstrijdleiding de race afvlagde. Aangezien er meer dan tweederde van de wedstrijd was afgelegd, behoefde er niet opnieuw te worden gestart. Lucchinell kon zJch laten knuf felen door zijn uitgelaten landgenoten. De opvolger van de legen darische Agostini (in 1975 voor de laatste keer wereldtitelhouder) lijkt voor de Italianen in de maak. Nederlanders De Nederlandse coureurs In de 500cc konden van die regenach tige omstandigheden nauwelijks meer profiteren. Van Duimen, de nummer vier in het WK-klassement, moest al vroegtijdig met ont stekingsproblemen naar de kant. Hij duikelde daardoor twee plaatsen in de algemene rangschikking. Voor Willem Zoet was de afloop van de race in Imola nog dramatischer. Op een zesde plaats liggend ging de coureur uit Ophemert In de zesde ronde onderuit en brak daarbij een been en een schouder. Jack Mid delburg hield de Nederlandse eer In de 500cc-klasse nog een beetje overeind door na een inhaalrace als zevende te eindigen. In de 50cc-klasse werd de Spanjaard Tormo wereldkampioen. De Nederlander Henk van Kessel, nu op een fabrleksmachine, werd voor de derde achtereenvolgende keer tweede, terwijl Theo Timmer wederom als derde eindigde. Timmer heeft met nog één grand prix te rijden alle kans op de tweede plaats In het WK- eindklassement. In de 250cc was de overwinning uiteraard voor de Westduitser Anton Mang, die in de eerstvolgende Grote Prijs (Engeland) twee wereldtitels kan binnenslepen; zowel in de 250 als 350 cc kan Mang niet meer worden bedreigd. In de 125cc-klasse gaf WK- ranglijstaanvoerder Nieto dit keer de overwinning weg aan zijn teamgenoot Lorls Regglani. Motorcoureur Willem Zoet brak op het circuit van Imola een been en een schouder. richten. Hij liet twee ideale worpen gaan en sloeg vergeefs op de derde. Hek In de negende innings kreeg Nederland alsnog een kans op de gelijkmaker (dus verlen ging), en zelfs op de winst. Met Don Wedman op het tweede honk (en één nul) haalde Char les Urbanus keihard uit. Het stadion veerde op, toen een homerun (en dus de winst met 6-5) door de lucht leek te zei len. Tien meter voor het hek (dat dit jaar voor het eerst ver der naar achteren is gezet) maakte llnksvelder Costa met een vangbal een eind aan de Nederlandse droom. Wedman kon daardoor evenwel het der de honk bereiken. En met Rob Groeneveldt (te laat de vervan ger van de te trage aangewe zen slagman Jan Venema) aan slag zat er alsnog 5-5 in. Hij raakte de bal net iets te laat, waardoor die als een vuurpijl omhoog, en uiteraard weer omlaag, suisde. De Italiaanse derde-honkman Gugglana, met zijn homerun al de belangrijk ste man, had zijn handschoen op de juiste plaats. Nederland derhalve verliezer, maar de ploeg behaalde een belangrijke overwinning op HAARLEM Het Nederlandse honkbal is de laatste jaren herhaaldelijk geconfronteerd met doemdenken. Nadat in 1975 de Europese titel werd verspeeld aan Italië, is Neder land nooit meer in de buurt van het vroegere niveau geko men. Het wereldkampioenschap in Japan liet vorig jaar nog zien, dat de kloof zelfs alleen maar groter werd. Italië, ge steund door een grote (pseudo-)Amerikaanse inbreng, won met 10-5 op het werpen van Bart Volkerijk en besloot het toernooi met een uitstekende vijfde plaats. Nederland ver loor alle wedstrijden en eindigde als laatste. Twee verschil lende werelden. Niet zo onlogisch, dat het Europees kam pioenschap deze week in Haarlem vrij algemeen werd ge zien als extra bevestiging voor de verloedering van het Ne derlandse honkbal. De openingswedstrijd tegen Zweden leek alles zelfs nog te verergeren. De formatie leverde knoeiwerk en won ternauwernood met 6-5 in de laatste slagbeurt. Gisteren in het eerste duel met Italië bleek even wel, dat het koor der pessimisten de verkeerde muziek voor zich heeft. Nederland verloor weliswaar, maar de cij fers 5-4, het geconcentreerde veldwerk en het ineens ont stoken slagwerk toonden aan dat er wel degelijk perspec tieven zijn. Foto rechts: Henny Jenken glijdt het vierde punt voor Nederland binnen. Assis tent-coach Herkemeij loopt op de achtergrond tevreden terug, terwijl de Italiaanse achtervanger Orrizzl nog op de bal wacht. De Italiaanse ploeg onthaalt Romano na diens homerun.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 20