Britse rellen jpookbeeld voor Amerika et 85 man rond Italiaanse regeringstafel Polen hebben weinig belangstelling voor „historisch congres"" Pools partijcongres markeert zege van generaal Moczar tUSTIGE NACHT IN ENGELAND Jegin mag ormeren Nederland zal akkoord gaan met kernraketten Wereld bevolking stabiliseert over 130 jaar ITENLAND LHDSE COURANT/ WOENSDAG IS JULI 1981 PAGINA 9 )NDEN De Britse politie heeft een rustige nacht achter de rug. Nergens heb- n zich ernstige ongeregeldheden voorgedaan. Alleen in Londen werd een benzi- bom gegooid. In Britse regeringskringen wordt gezegd dat men gebruik zal ma- in van de ervaringen die de politie in Noord-Ierland heeft opgedaan, als de rellen de Engelse steden blijven voortduren. Premier Thatcher heeft in het Lagerhuis ithetisch gereageerd op een opmerking van Labour-leider Michael Foot, die eiste it er „eerlijkere" methodes door de politie gebruikt worden. Ook conservatieve inisters geven nu toe dat de werkloosheid en de spanning tussen de rassen de rzaak is van de onlusten. Wat de Amerikanen vooral verbaasd is dat de vriendelijke Britse Bobbies vaak in de voorste linies te vinden zijn. ASHINGTON Mochten er in t Verenigde Staten al illusies be- aan dat het strakke economische cleid van president Reagan niet It explosieve situaties zal leiden i de Amerikaanse ghetto's, de hokkende televisiereportages ver de rellen van de laatste tijd in ingeland zijn een waarschuwing oor wat hun mogelijk te wachten laat. j)e Amerikaanse president werd onlangs (ijnlijk aan deze gevaren herinnerd tijdens jen bezoek aan de zwarte gemeenschap in Denver. De voorzitter van de Nationale As- (ociatie voor de Vooruitgang van Kleurin- ren, Margaret Bush Wilson, waarschuwde iem toen dat zijn ingrijpende bezuinigin- jen', ertoe kunnen leiden dat de zwarten Verbazing lun'grieven „op straat brengen". Eulke opmerkingen zijn meer dan voldoen- je om de meeste Amerikanen de schrik om het hart te jagen. Hoewel ze de Britse rasse- nonlusten aan de vooravond van het huwe lijk van prins Charles en Lady Diana niet kunnen verklaren, zijn de Amerikanen er niet echt door geschokt. Zij, die zich het brandende Miami en de verminkten en do den van Watts en Detroit nog herinneren als de dag van gisteren, vinden dat de ge beurtenissen in Engeland in het niet vallen bij de gewelddadige onlusten in Amerika in de jaren zestig. In Miami in 1980, enkele uren nadat een ge heel uit blanken bestaande jury vier blanke politiemannen had vrijgesproken van het doodranselen van een zwarte verzekerings agent, lagen er veertien doden op straat, velen zwaar verminkt. Stadswijken ston den in lichter laaie. Maar gemeten naar het aantal slachtoffers stelde het dodencijfer van Miami niets voor bij de 35 mensen die in 1965 omkwamen in Los Angeles en de 42 doden in Detroit in 1967. De televisiebeelden en de krantenverslagen over Londen, Liverpool en Manchester wekken in zoverre verbazing dat beschaaf de Britse steden het toneel vormen van geweld en plunderingen en dat de vriende lijke Britse Bobby zich in de voorste linies bevindt. Maar het ontbreken van doden en zwaar verminkte slachtoffers, van leden van de Nationale Garde die er met machi negeweer in de aanslag op toezien dat ie dereen zich houdt aan de avondklok en van gebarricadeerde verboden gebieden wekken de indruk dat wat zich momenteel in Engeland afspeelt niet veel meer is dan wat jeugdige opstandigheid vergeleken met de verschrikkelijke beelden van Amerika's verleden. De Amerikaanse commentaren op de En gelse rellen variëren naar politieke voor keur. Rechts legt de schuld bij de niet afla tende stroom zwarte en Aziatische immi granten naar de grote steden, waardoor de subtiele economische balans in deze stagne rende wijken werd verstoord. Wat het ras- senaspect betreft, zo erkende de minister van financiën Donald Reagan enkele dagen geleden, vertonen de Engelse rellen over eenkomsten met de Amerikaanse, en voor andere conservatieven, zoals de columnist George Will, zijn de Britse rellen een ver lengstuk van het geweld waardoor de voet balvelden al jaren worden geteisterd. De Liberalen en zwarten daarentegen ach ten de rellen een reactie op het zogenaamde Thatcherisme en mevrouw Thatcher zelf. Haar „suïcide" economisch beleid dat heeft geleid tot een werkloosheidspercentage van 60 procent onder de zwarte jongeren met maar weinig kans op nieuw werk, wordt rampzalig geacht. En dit in een land waar de klasseverschillen toch al zo schrijnend zijn, zeggen zij. „Domme vrouw" Twee beelden van de gebeurtenissen van de afgelopen tijd zijn in het geheugen van Thatchers kritici blijven hangen. Haar aan wezigheid op een met bloemen getooide landbouwshow, waar ze de rellen betreurde als volkomen tegengesteld aan de Britse le venswijze en de woedende aanval in het Lagerhuis waar mevrouw Thatcher een „domme vrouw" werd genoemd. Voor Amerikanen die altijd verwachten dat hun leiders staande ovaties krijgen zelfs van de oppositie was deze vijandige houding van het parlement enerzijds onbegrijpelijk en anderzijds een bevestiging dat het me vrouw Thatcher en haar onbuigzame hou ding zijn die voor de rellen verantwoorde lijk zijn. De kwestie van de IRA-hongersta- kers waar de Amerikaanse media veel aan dacht aan besteden, is in hun ogen een voortdurend getuigschrift van een leider wier bekrompen visie haar ervan weer houdt van koers te veranderen. Hoewel de gevolgen van Reagans bezuini gingen, die de spanning in de Amerikaanse steden naar verv/achting zal opvoeren, pas over zo'n anderhalf jaar volledig merkbaar zullen zijn, spelen de zenuwen Washington nu al parten. Delen van Detroit, Washing ton, Los Angeles en tientallen kleinere ste den zijn het geweld van de jaren zestig nog steeds niet te boven. De puinhopen en de enorme parkeerplaatsen waar eens huizen stonden, zijn de stille getuigen van het on vermogen van deze supermacht om het probleem van de oude wijken in de steden op te lossen. 'an onze correspondent Cees Manders) ME Niet minder dan 85 personen Elke regeringspartij heeft recht op een be- ~"en vorige week een plaatsje aan de paald aantal ministers en staatssecretarissen, aanse regeringstafel: een premier. Bovendien moeten alle stromingen binnen ntig gewone ministers, zeven minis- de verschillende partijen voldoende aan bod 5 zonder portefeuille en maar liefst 57 komen. Uit de lijst blijkt dat elke minister omringd is door staatssecretarissen van een andere politieke kleur. Met andere woor den, elke minister wordt in de gaten gehou den door staatssecretarissen die behoren tot die coalitiepartijen waaraan de ministersze tel zelf voorbij is gegaan. En omdat deze Ita liaanse regering vijf partijen telt is het aan tal van 85 wel het minste waar de partijlei ders voor willen tekenen. Italië is een land met grote werkloosheid, dus is er veel te zeggen voor het scheppen van wat extra werkgelegenheid, ook aan de top. Maar toch is er dit keer wel enige kri tiek te horen geweest. Er zijn de nodige brieven geschreven naar de president en er is een klacht ingediend bij de Italiaanse re kenkamer, die bekijkt of elke overheidsuit gave wel door een wet gedekt is. Voor Italiaanse begrippen is 85, waaronder slechts twee vrouwen, niet eens zo uitzon derlijk: de voormalige regering van premier Forlani had hetzelfde aantal om de tafel. Ter vergelijking: rond de Nederlandse rege ringstafel zitten 35 regeringsleiders. België schaft papieren) aodstraf af Wan onze correspondent 1 Mare de Koninck) tUSSEL België gaat ^■nenkort officieel de ^■dstraf afschaffen. Minis- van justitie Moureaux ft daartoe een wetsvoor- ingediend, dat kan reke- op een meerderheid in parlement. doodstraf, die nog elk jaar ele malen wordt uitgespro- door de juryrechtbanken, aat in België eigenlijk al- nog maar op papier. Het is wordt ingevolge een roorlogs Koninklijk Besluit amatisch in levenslange ge- genisstraf omgezet. Am- ty International heeft vorig in een wereldwijde cam- ne aangedrongen op af- affing van de doodstraf. eagan leest ever dan dat ij luistert iSHINGTON Presi- nt Reagan heeft besloten dagelijkse besprekingen et zijn adviseur voor Na- •nale Veiligheidszaken, chard Allen, af te schaf- n. In plaats daarvan zal ■|Uen de president voortaan hriftelijk verslag doen. e dagelijkse besprekingen imen te veel tijd in beslag. t>en Reagan in het ziekenhuis kreeg hij alle informatie hriftelijk en dat werkte heel >ed. ERUZALEM President [lavon van Israël heeft de lidige premier van het nd, Begin opdracht gege- een nieuwe regering te men. ^aar een woordvoerder van Israëlische president mee- elde, ontvangt Navon Begin Vanmorgen om hem officieel i vragen een nieuwe regering vormen. Na de besprekin- en die er met de verschillen de politieke partijen gevoerd W1, ziet het er naar uit dat egin een meerderheidsrege ring kan vormen, aldus de ^oordvoerder. De Sovjet-delegatie, onder leiding van Victor Grlshyn (tweede van links), tijdens de eerste dag van het partijcongres. WARSCHAU Op het gisteren begonnen congres van de Poolse Verenigde Volkspar tij (PVAP) viert Mieczyslaw Moczar een klinkende overwinning op het „tijdperk- Gierek". De generaal, die sinds december 1980 weer lid is van het politburo van de communistische partij, is een van de belang rijkste mannen achter de uiteindelijke afre kening met oud-partijleider Edward Gierek en zijn secondanten, waarmee het 12e ple num van het centraal comité een begin had gemaakt. Het congres zal die vereffening ze ker afronden. De Opperste Controlekamer, waarvan Moczar voorzitter is, beschuldigde Gierek kort geleden van oneerlijk handelen. In het openbaar kreeg deze het verwijt te horen dat hij op onrechtma tige wijze aan het huis in Katowice gekomen is, dat hij ooit als dienstwoning had kunnen hu ren. Enkele dagen later gaf het centraal comité de justitie opdracht het pand terug te vorderen. Tevens moet ze een onderzoek instellen naar de omstandigheden waaronder Gierek een huis kreeg in Ustronie Slaskie, aan de voet van het Sudetengebergte. In de ogen van het Poolse publiek heeft gene raal Moczar Gierek ten val gebracht. Daartoe gebruikte hij de beruchte „kleine dossiers" die hij zonder onderbreking heeft verzameld sinds hij, onder Gomulka, minister van binnenlandse zaken werd en daarna in zijn huidige functie van directeur van de Controlekamer. Hij zou de val van Gierek hebben versneld door de dos siers van diens medewerkers op het geschikte moment te presenteren, terwijl de positie van de eerste secretaris steeds neteliger werd. Generaal Moczar, in opspraak gekomen door zijn rol bij de „pogrom tegen de intellectuelen" en bij de „anti-zionistische campagne" na de studentenopstanden van maart 1968, is nu een fervente aanhanger van de „vernieuwing van de samenleving" die ingezet is door de opvolger van Gierek, Stanislaw Kania. Ook al heeft hij niets van zijn houwdegen-reputatie verloren hij is voorzitter van de bond van oud-strijders Moczar heeft de laatste maanden zijn aan zien versoepeld door stelling te nemen tegen het anti-semitisme. Dat was, begin maart, krachtig aanwezig in de demonstratie van de organisatie „Grunwald". Het lijkt weinig waarschijnlijk, dat er voor Moczar nog een leidinggevende rol in de partij is weggelegd. Niet alleen is hij 67 jaar, maar ook heeft hij kort geleden verscheidene malen een hartaanval gehad. Volgens geruchten kan hij echter Henryk Jablonski opvolgen als voor zitter van de Staatsraad. Deze positie is tot nu toe zuiver formeel, maar krijgt mogelijk meer inhoud. (Vervolg van voorpagina) WARSCHAU Hoewel de Poolse kranten al enkele da gen vrijwel alleen maar over het partijcongres schrijven en radio en televi sie bijvoorbeeld de hele toe spraak hebben uitgezonden die partijleider Stanislaw Kania gisteren hield, lijkt er onder de bevolking maar weinig belangstelling te be staan voor het „historische partijcongres". De meesten van de 32 miljoen Polen die géén partijlid zijn nemen kennelijk een afwachtende houding aan. Zelfs bij de Warschause afde ling van Solidariteit wond men zich nauwelijks op over de herhaalde beschuldigingen van contra-revolutie die Kania in zijn openingsrede aan het adres van de vakbond had ge richt. „Dat moet hij wel zeg gen om de Russen gerust te houden; en als hij het echt meent, getuigt dat alleen maar van angst". Een van de leiden de katholieke intellectuelen in Polen, Wojciech Wieczorek, meende dat de meeste Polen waarschijnlijk niet warm lo pen voor het partijcongres, maar dat zij het wel in de ga ten houden. „Van belang is wat er na het congres gebeurt. Want er moet iets gebeuren. Het is toch al verbazingwek kend, dat dit romantische en van nature zo opvliegende volk zich al die tijd zo rustig heeft gehouden. Dat kan na tuurlijk niet zo blijven". Ook de voorzitter van de Poolse journalistenvereniging, Stefan Bratkowski, hoopt van dit par tijcongres een doorbraak, maar dan moet er wel andere taal klinken dan nu in de vlees- -noch-vis-toespraak van Kania is gebeurd. Morgenochtend, in de donderdag-bijlage van het dagblad Zycie Warszawy zal Bratkowski 25 eisen publice ren waaraan het partijcongres moet voldoen, wil het geloof waardig worden. Het zijn de zelfde eisen die de partijbasis al bij voortduring heeft gefor muleerd. Zij komen neer op volledige democratisering van de partij en bestraffing van al degenen die zich aan machts misbruik en wanbestuur heb ben schuldig gemaakt. Kania was gisteren overigens de eerste communistische par tijleider ter wereld, die in een openingsrede voor een partij congres een paus heeft geci teerd; de Poolse paus natuur lijk. En dat het partijcongres ook met hogere machten reke ning moet houden, daarvan waren gistermiddag velen in Warschau overtuigd toen op het moment dat het partijcon gres werd geopend, na weken van droogte en dagen van zwoelte, een zware duisternis over de stad zakte en er een ongekend noodweer losbarstte. In één van de portieken waar enkele Warschauers hun toe vlucht hadden gezocht, werd tussen twee donderslagen in gefluisterd: „Nu weten ze ten minste hoe er over ze gedacht wordt". Er werd niet om gela chen. Spanning Kutno, een plaats in Midden- Polen, heeft de afdeling van de vrije vakbond Solidariteit besloten een „hongermars" te houden uit protest tegen de voedseltekorten. In de noorde lijke stad Torun eisen werkne mers van een horlogefabriek het ontslag van de directeur, zij hebben verklaard daarvoor zelfs in staking te zullen gaan. De arbeiders in de havenste den aan de Oostzee, die vorige week een waarschuwingssta king van een uur hebben ge houden, hebben opnieuw met acties gedreigd als aan hun ei sen, betere werkomstandighe den, niet voor morgen is vol daan. Ook onder de boeren heerst ontevredenheid. Het verbond van particuliere boeren, Plat- telands-Solidariteit, verwijt het bestuur de oude boerenor- ganisaties voor te trekken bij het toewijzen van ontwikke lingsfondsen. In diverse Poolse gevangenissen zijn de gedeti neerden in hongerstaking om een verbetering van de om standigheden af te dwingen. V.S.-MINISTER HAIG: NEW YORK De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Alexander Haig heeft gisteren voor de Amerikaanse televisie verklaard optimistisch te zijn over plaatsing van kernraketten in Nederland en België. Haig zei te hopen dat de beide weerspannige landen zich zullen aansluiten bij Italië, West-Duitsland en Groot-Brittannië, die al met plaatsing hebben ingestemd. Volgens Haig zullen de bespre kingen over beperking van strategische wapens voor het einde van het jaar beginnen. Haig toonde zich sceptisch over het naleven van akkoorden door de Sovjet-Unie. Hij wees naar het gebruik van chemische wa pens in Afghanistan en Zuidoost-Azië. Washington verwacht ook nog steeds een verklaring voor de miltvuur-epidemie in Sverdlovsk, die volgens Amerika te maken heeft met een mili tair, bacteriologisch experiment. Het gebruik van chemische en bacteriologische wapens iskrachtens een internationaal verdrag verboden. Mao Zedong was „feodale dictator" PEKING Mao Zedong was een „feodale dictator" en het systeem dat hij heeft gecreëerd heeft niets dan ar moede, doodsangst en hard zwoegen gebracht. Dit staat in een manifest, dat in Pe king woonachtige buitenlan ders hebben ontvangen. Het manifest is ondertekend door „De unie voor de bestu dering van de democratische revolutie in China". De ondertekenaars verzetten zich tegen de analyse die de communstische partij heeft ge maakt van de historische rol die Mao heeft gespeeld. De partij vindt dat de fouten die Mao heeft gemaakt niet opwe gen tegen zijn verdiensten. De unie is van mening dat de communistische partij het volk beledigt door een dergelijk standpunt in te nemen. Het Chinese volk is de wreedheid niet vergeten, aldus het docu ment. „Het is tijd dat er een einde komt aan het bijgeloof rond Mao". Nieuwe hongerstaker in Noord-Ierland BELFAST Het Ierse repu blikeinse Leger heeft de 31- jarige vrijgezel Matt Devlin aangewezen als volgende hongerstaker, ter vervan ging van Martin Hurson, het zesde IRA-lid dat aan zijn hongerstaking overleed. Devlin begint zijn hongersta king vandaag, de dag waarop het IRA Hurson „met militaire eer" begraaft. Hurson overleed maandag op de 46e dag van zijn vasten. Devlin zit zeven jaar gevange nisstraf uit wegens poging tot moord. Hij werd in februari 1977 gearresteerd en in okto ber van hetzelfde jaar veroor- William Dyess nieuwe ambassadeur VS in Den Haag WASHINGTON President Ronald Reagan heeft William Dyess benoemd tot ambassa deur van de Verenigde Staten in Den Haag. De nieuwe diplo matieke vertegenwoordiger is 52 jaar. Hij is sinds 1958 in de diplomatieke dienst en vervul de als zodanig posten in Bel grado, Kopenhagen, Moskou en West-Berlijn. Sedert vorig jaar was Dyess onder-staatsse cretaris voor publieke zaken. In die functie organiseerde hij gedurende een aantal maan den de wekelijkse persconfe renties op het ministerie van. buitenlandse zaken in Was hington. De Verenigde Staten hadden geruime tijd geen ambassadeur in Den Haag meer. De vorige ambassadeur, mevrouw Geri Joseph, keerde begin maart naar haar land terug. GENÈVE De wereldbe volking zal over 130 jaar niet verder groeien en dan een omvang hebben van 8 tot 14,2 miljard (2,5 keer zo veel als nu), afhankelijk van het effect van program ma's voor geboortenbeper king. Dat heeft het blad van de Verenigde Naties „Deve lopment Forum" bekendge maakt Het eerste werelddeel waar de bevolkingsgroei tot nul zal da len is Europa, aldus het blad. Over vijftig jaar zal de bevol kingsomvang daar vijftig mil joen groter zijn dan nu om vervolgens niet verder te groeien. Daarna zal de bevol kingsomvang in de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie zich stabiliseren op respectievelijk 320 en 380 miljoen. Volgens „Development Forum" zal de bevolkingsomvang zich in Azië in 2100 stabiliseren na vanaf nu eerst te zijn verdrie voudigd tot 4,1 miljard. China zal er tot 2090 nog 500 miljoen mensen bij krijgen. Latijns- Amerika zal ziin bevolkings grootte van 400 miljoen nog zien verdrievoudigd. In Afrika zal de groei het laatst tot nul zijn gedaald. Het aantal inwo ners zal er dan in 2100 vier maal zo groot zijn als de 450 miljoen van nu.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9