formatietelefoon voor ravanners groot succes Museum Boymans maakt ruimte voor 19de en 20ste eeuw fouwe uitHaulerwijk geen auteur, laar overschrijver f riBOEKEN 'Verwoeste wijk Toxteth zelf weer opbouwen' kerk wereld IVER EEN TELEFOONTJE DAN MENSEN VAN DE WEG HALEN Korte metten JENLAND/KUNST LEIDSE COURANT WOENSDAG 15IUU 1981 PAGINA 7 Door de bagage gelijkmatig over de caravan en de auto te verdelen, kunnen dit soort situaties voorkomen worden. tERGEN De speciale informa- Ivnor caravangebruikers, die de litie in Driebergen afgelopen eeft ingesteld, is nu al een groot Sinds dinsdag krijgen de vier ilitiemannen in de centrale vele ■den telefoontjes per dag van men- binnenkort op vakantie gaan, eerst nog de nodige adviezen be- i voor een goed gebruik van hun ïrlijk zijn we blij dat we met de latielijn een soort gat in de markt gevonden", zegt adjudant Van ||tran de rijkspolitie Driebergen. «eigenlijk vinden we het grote aan- ragenstellers verontrustend. Nu ers dat zeer veel mensen met ivan de weg op gaan, zonder de elijke voorwaarden te weten of Zeven geboden te voldoen". we de centrale nu voortdurend om zoveel mogelijk mensen te helpen. Ik wil niet zeggen dat we ermee in de problemen komen, maar we hebben het er wel erg druk mee. We hebben al heel wat num mers moeten draaien met de mededeling dat we la ter zullen terugbellen". Overigens is de speciale lijn maar voor enkele we ken ingesteld. De rijkspolitie wil met de lijn bin nen korte tijd de grootste vragenstroom oplossen. De vragen die men het meest stelt, gaan over de goede gewichtsverhouding tussen auto en caravan, over de wijze van belading en wanneer men met de caravan de grens over mag. Men weet namelijk niet wanneer de benodigde papieren in orde zijn. Veel vakantiegangers beladen hun caravan en de auto veel te zwaar, ze nemen zogezegd hun halve huishouden mee op vakantie, aldus Van Dijk. Technische mankementen komen ook veel voor en vaak moeten kleine auto's de in verhouding veel te zware caravans trekken. >t Van Dijk: „Zowel landelijke controles op in als de vele vragen die we de laatste we ir de telefoon kregen, hebben ons duidelijk la dat velen te weinig kennis hebben over ivanrijden. En aangezien we liever met ie- |^llen, dan dat we hem van de weg halen als I zijn vakantiebestemming rijdt, bemannen De adjudant weet zeven geboden op te sommen voor goed caravan-gebruik: Zorg dat de papieren van auto en caravan met elkaar overeenkomen. Gebruik dus alleen de passende combinatie auto- caravan. Houd caravan en auto in evenwicht door een ge lijkmatige belading. Stapel de lading niet te hoog op. Plaats zware spullen dicht bij de as van de cara van. Weeg de caravan ter controle. Let er op dat u onder het rijden de maximum toegestane snelheden absoluut naleeft. Auto en caravan moeten een horizontale lijn vor men. Er mag geen knik in de koppeling zitten. Daarom moet de lading heel nauwkeurig over auto en caravan verdeeld worden. Bij het beladen van de auto moet men rekening houden met het bijko mende gewicht van passagiers achterin. De lading in de caravan niet te hoog opstapelen maar gelijk matig verdelen. De zwaardere spullen bij de as plaatsen. Een te zware auto doet de koppeling naar beneden buigen en de caravan opwippen; door te veel lading achter in de caravan, komt de koppe ling omhoog. Onstabiliteit is in beide gevallen het gevolg en een slingerende combinatie op de weg is het resultaat. En het wegen van de caravan? Van Dijk: „Je haalt de weegschaal uit de badkamer en plaatst die on der de koppeling. Dan zet je de koppeling van de caravan met een stok ertussen op de weegschaal en je leest het gewicht af. Dat gaat perfect". Tenslotte: iemand die met een keurig afgestelde combinatie rijdt kan toch nog alles verprutsen door te hard te rijden. „Bij het rijden met een caravan is 't absoluut noodzakelijk dat men zich aan de maxi mum toegestane snelheden houdt", aldus Van Dijk die zegt te spreken namens vele ervaren caravan- bezitters. Hij vertelt dat er bepaalde uitgekiende normen be staan die aangeven welke caravan van een bepaald gewicht bij welke auto hoort. Zo mag een kleine auto alleen een bijpassende en dus niet te zware caravan trekken. f „Iedereen maakt fouten, maar iemand die in ieder geval al zorgt dat de papieren van de auto en de caravan met elkaar kloppen zal weinig moeilijkhe den met de politie krijgen", zegt de adjudant. Volgens een ANWB-norm mag het gewicht van een beladen caravan zestig procent uitmaken van het gewicht van de trekkende, eveneens beladen personenauto. De rijkspolitieman noemt de wette lijke normen strenger, ook al „komt" zijn eigen ca ravan boven de zestig procent als hij op vakantie gaat. Papieren Over de benodigde papieren bestaat veel onzeker heid. In elk geval is voor caravans lichter dan 750 kilo alleen een bewijs nodig dat het ding in Neder land is gekocht of ingevoerd. Is de caravan zwaar der, dan komt er meer bij kijken. Van Dijk: „Een auto heeft een kentekenbewijs en bij een caravan heet dat het registratiebewijs. Op het registratiebe wijs staat het gewicht van de caravan vermeld. Hoe groot de maximale belading voor de auto is, kan men vinden in het instructieboekje, of vragen aan de handelaar. Daarnaast dient men nog een aanvullingsblad bij het kenteken van de auto heb ben. Dat laatste krijgt men pas als de trekhaak is goedgekeurd door de Rijksdienst voor het Wegver keer. „Velen zijn daar niet van op de hoogte en vragen zich nu lichtelijk in paniek af of die keuring zo vlak voor de vakantie nog valt te regelen", aldus Hertog. Dit manco wijt hij voornamelijk aan de ga ragehouders die de klanten niet voer de verplichte keuring inlichten. Verwarring bestaat er ook over het toegestane ge wicht van een beladen caravan. Op het registratie bewijs van de caravan staat namelijk doorgaans een andere gewicht vermeld dan op het aanvul lingsblad voor de auto. In die gevallen moet men van het laagste gewicht uitgaan. Dat is de wettelij ke grens. Voor het gemak en de snelheid hanteert de rijks politie een speciaal formulier. De vragensteller aan de telefoon geeft de benodigde technische gege vens van de auto en de caravan. Voordat de politie het formulier naar de „klant" stuurt, vermelden de politiemensen op de achterkant of de gegevens met elkaar kloppen, of de man dus wel of niet met de combinatie mag rijden en wat er eventueel aan moet gebeuren. De politie houdt geen gegevens achter. „Het moet wel leuk blijven", zo reageert Van Dijk. De politie geeft ook veel mondelinge informatie over ondermeer het onderhoud van de caravan. „Laat de caravan voor elke vakantie opnieuw con troleren, ongeacht hoeveel kilometers er zijn ver reden. Nieuw vet in de lagers en remmen bijstel len. Een jaar stalling kan meer schade veroorzaken dan een paar weken rijden". HENK ENGELENBURG Ti pleidooi voor thuis bevallen »ek „Thuis bevallen" Engelse psychologe Litzinger in de verta- drs. J. Klerkx is één pleidooi voor het in de vertrouwde omgeving van kinderen. De beklemtoont de na- tie\d van het hele ge rond zwangerschap en aorwoord is geschreven rfof. dr. G.J. Klooster- uoogleraar in de verlos- aren de gynaecologie in ••dam. Hij had ook de -%ie over de vertaling r t boek, dat op enkele ®is aangevuld met gege- |t de Nederlandse situa- <j( toch wel erg afwijkt Engelse. rmee is dan gelijk het punt van het boek jjtven. Het is duidelijk te i dat woede over de. in zaken in Engelse zie den Sheila Kitzinger, van vijf kinderen, die fuis werden geboren, jebracht tot het schrij- jn het boek. In haar als begeleidster van n in hun zwangerschap wordt zij bovendien telkens weer geconfronteerd met het meestal ontbreken van keuze mogelijkheid tussen thuis be vallen of in het ziekenhuis voor de aanstaande ouders. In Nederland liggen de zaken, zeker wat dat laatste betreft, heel wat gemakkelijker. Hier zijn nog veel artsen die het thuis bevallen stimuleren. De Nederlandse vroedvrouwen krijgen een veel zwaardere op leiding dan hun Engelse colle ga's, die meestal uitsluitend werkzaamheden verrichten, die bij ons door een kraamver zorgster worden gedaan. De bevallingen zelf worden bege leid door meestal manne lijk artsen, die doorgaans ge neigd zijn de zwangerschap als een ziekte te zien. Uitgebreid gaat mevrouw Kit zinger in op de situatie in En gelse ziekenhuizen. Ook wat dat betreft ligt de situatie in de Nederlandse ziekenhuizen door de bank genomen anders. Allereerst kent men in Neder land de poliklinische beval ling. Dat wil zeggen dat moe der en kind enkele uren na de bevalling per ambulance naar huis gaan, waar een kraam hulp ongeveer tien dagen aan wezig is om moeder en kind te verzorgen. Ten tweede wordt in de meeste Nederlandse zie kenhuizen grote moeite ge daan om de sfeer zoveel moge lijk huiselijk te maken. De aanstaande vader wordt ook niet, zoals in veel Engelse zie kenhuis gebeurt, om elk wisse wasje de verloskamer uitge stuurd. Tenslotte wordt de En gelse aanstaande moeder veel eerder behandeld met pijnstil lende middelen en allerlei technische apparaten om de bevalling te bespoedigen, waardoor een natuurlijk ver loop onmogelijk wordt. „Thuis bevallen" is behalve een warm pleidooi vooral be langrijk als waarschuwing aan het adres van de Nederlandse verloskunde. Het aantal thuis bevallingen loopt in Neder land jaarlijks terug. Iets meer dan dertig procent van de babys worden nog thuis gebo ren. Wanneer dit aantal nog verder terugloopt, is de kans groot dat ook in Nederland de technologie een steeds steviger greep op het gehele gebeuren rond geboorten krijgt, waar door de natuur geweld wordt aangedaan. Sheila Kitzinger: Thuis be vallen. Uitgeverij Meulen- hoff/ Informatief b.v. Prijs: 28,50. ROTTERDAM De zomer is voor de Nederlandse musea traditioneel de tijd waarin ze geen tentoonstel lingen houden, maar hun eigen verzamelingen laten zien, waarvan een deel voor de rest van het jaar het veld moet ruimen voor die ten toonstellingen. De afdeling moder ne kunst van het Museum Boy- mans-Van Beuningen te Rotter-, dam was tot nu toe bijna in haar geheel op de zomer aangewezen, omdat ze niet over een permanente expositiemogelijkheid voor het ei gen bezit beschikte. Daarin komt nu verandering. De regenten van de Stichting Willem van der Vorm hebben erin toegestemd dat de col lectie van de stichting onderge bracht in een aantal zalen van het oude museumgebouw wordt ver plaatst, zodat in het oude gebouw ruimte vrijkomt waarin in elk ge val de kunst van de 19e en 20ste eeuw tot omstreeks 1940 perma nent kan worden getoond. Deze operatie verhuizing en nieuwe opstelling wordt in de tweede helft van juli voltooid. Onder de werken, die dan tentoongesteld worden, zijn er twee zeer belangrijke aanwinsten. Uit de collectie D.G. van Beuningen komt, als schenking, 'De watermolen Proven- cher te Moret' (1880) van Alfred Sisley in het museum en als langdurig brui kleen uit particulier bezit het 'Land schap bij Aix met de Tour de César' van Paul Cézanne. Beide vormen een waardevolle uitbreiding van de collec tie schilderijen uit de jaren 1870 tot 1900 van de impressionisten en de generatie na hen die het museum al bezat. In de zalen van het oude gebouw wor den verder werken getoond van o.a. Van Gogh, Munch, Van Dongen, de Nederlandse realisten van de jaren der tig, Mondriaan, Kandinsky en Rietveld naast de keuze uit de grote collectie surrealisten die al sinds januari geëxpo seerd is. In aparte ruimten komt docu mentatie over een aantal van de kun stenaars wier werk men in de opstel ling kan zien. Voor de kunst van na de tweede we reldoorlog, met haar vaak grote forma ten, blijft het museum aangewezen op de nieuwe vleugel, wat betekent dat daarvoor nog geen permanente opstel ling in zicht is. Voor de zomeropstelling 1981 is een keuze gemaakt waarin spe ciale aandacht besteed wordt aan de (vaak veel ruimte opeisende) objecten die in de laatste jaren zijn aangekocht: werk van Bruce Nauman, Robert Mor ris, Don Judd, Carel Visser en o.m. de grote stalen wanden die Richard Serra vorig jaar ontwierp voor de beneden zaal aan de Mathenesserlaan. Nieuw hierbij is een groot object in koperpla ten en hout van Joseph Beuys het eerste grotere werk van Beuys in het museum, nadat deze zich vorig jaar heeft gemanifesteerd in een tenyoon- stelling van zijn tekeningen en een o- penbare discussie en onlangs door een optreden als gastdocent aan de Acade mie van Beeldende Kunsten. Objecten maken ook een belangrijk deel uit van de verzameling Pop Art, met Claes Ol denburg, Andy Warhol, James Rosen- quist, Tom Wesselman e.a. De werken zijn gedeeltelijk in langdurig bruikleen uit particulier bezit. Uit de naoorlogse schilderkunst zijn vooral voorbeelden gekozen uit de ja ren vijftig (Cobra) en uit de recente ontwikkelingen in Duitsland, Italië, Amerika'en Nederland. Ook hier aan winsten: het schilderij 'Bilderstreit' van Anselm Kiefer en een nieuw werk van Julius Schnabel, naast recente aanko pen die al eerder in het museum ge toond konden worden. Objecten en schilderijen staan in de zo meropstelling tot op zekere hoogte te genover elkaar. Daarin weerspiegelt zich een ontwikkeling die in de naoor logse jaren heeft plaatsgevonden: het schilderij als het meest voor de hand liggende medium voor beeldende kun stenaars in de jaren vijftig (en eigenlijk al heel lang daarvóór), daarna de vrij plotselinge opkomst van allerlei, vaak zeer ongewone vormen van ruimtelijke kunst zo sterk dat veel kunstenaars aan het voortbestaan van het schilderij twijfelden en in de laatste jaren een algemene opleving van de aandacht voor de mogelijkheden van de schilder kunst. EKER De mensen van uitgeverij zijn verbijsterd. Enkele dagen gele- :eft men ontdekt dat een boek verle- lek met „gepaste trots" aan het Neder- n lezerspubliek aangeboden, vrijwel 51 begin tot eind plagiaat is. Douwe ^a uit Haulerwijk, die op het stofoms- ~h „De vrouw uit het Staphorsterveld" gekondigd als een debuterend schrij- weft niet voor het eerst van zijn leven #ek geschreven, maar heeft wel een ■vergeschreven. jevers in Franeker voelen zich geweldig sn, maar ziin getroost door de schrijfster 1 oorspronkelijke roman, mevrouw Jo Ïprp-Ypma, die heeft gezegd: „U bent ifer geworden van goed vertrouwen en lelijk voel ik me ook nog een beetje ge jat iemand mijn boek zo goed heeft ge- i dat hij het heeft overgeschreven", let boek een paar dagen uit was belde puw uit Steenwijk uitgeverij Wever op: b de roman „De Vrouw uit het Staphor- d", dat bij u is uitgegeven gekocht en i het las, kreeg ik het gevoel het boek te hebben gelezen. Nu ontdek ik dat het )ijna gelijk is aan de roman „Miet van !die ik in mijn boekenkast heb staan". moment ging bij Wever een rode lamp tn. Het boek van mevrouw van Dorp jjter tafel en de reactie was: We zijn be ll. Hele passages uit de roman van me- van Dorp zijn letterlijk overgeschreven, a uit Haulerwijk, een 27-jarige man die iver vertelde veehandelaar te zijn, maar f aan de kost komt door bij een handel in in te werken, heeft het verhaal van me- van Dorp verplaatst van de Krimpener- fnaar de omgeving van Staphorst. Ach- ?ezien heeft Slofstra zich weinig of zelfs aal geen moeite getroost om de roman f aan te passen. Hij heeft het dialect van Pmpenerwaard niet vervangen door dat laphorst en omgeving, door de mensen uit Staphorst Nederlands te laten praten. Dat was voor Slofstra gemakkelijk. Hij hoefde dan ook geen studie te maken van het Staphorster dia lect. Bij Wever verwachtte men veel van de debute rende schrijver. Op het stofomslag liet men drukken: „De lezer wordt op bijkans meesle pende wijze getuige van dikwijls emotionele verwikkelingen". Aan het slot staan deze zin nen: „Een roman die de aandacht tot de laatste bladzij gevangen houdt. Om dan nog eens te le zen en te ondergaan". De strop voor de uitgever is aanzienlijk. De op lage was 5000 exemplaren. Die boeken kunnen vernietigd worden. Zegt Weever: „Er is pla giaat gepleegd en dat is strafbaar". Er is een brief naar Haulerwijk gegaan waarin op zake lijke wijze de uitgeverij zijn misnoegen heeft uitgedrukt over de wijze waarop men is behan deld. De man is op papier verteld, dat hij de au teurswet heeft overtreden en dat hij de gevol gen daarvan heeft te verwachten. Op overtre den van de auteurswet staat in de Nederlandse wetgeving een maximum straf van zes maan den of een boete van ten hoogste 25.000 gulden. Daar komt nog overheen een eis tot schadever goeding van uitgeverij Wever. Er zijn adver tenties geplaatst en folders verstuurd en de strop zal daarvan in de buurt van 30.000 gulden liggen. De vraag is of de man uit Haulerwijk dit bedrag kan betalen en daar komen dan de kos ten van het boek nog bij. Meer manuscripten Slofstra had nog meer boeken overgeschreven. Keurig getypte manuscripten van vier romans liggen bij Wever te wachten. Als het eerste boek van Slofstra goed was verkocht dan had het tweede kunnen volgen. Nu is de ontdek king gedaan dat het tweede boek een ietwat bij gewerkte versie zou zijn van „Jaap Holm en zijn vrinden", een boek van W.G. van de Hulst, dat indertijd een bestseller was. Maar dat boek komt nu niet uit bij Wever Aartsbisschop Derek Worlock van Liverpool heeft bena drukt dat op lange termijn eerlijke contacten tussen de bevolking en de plaatselijke autoriteiten noodzakelijk zijn. Worlock deed deze uitspraak deze week tijdens een bezoek aan het opleidingsinstituut Phoenix voor volwassenen in de wijk Toxteth waar deze week rellen waren. De bisschop suggereerde dat de bevolking van Toxteth zelf moet worden betrokken bij het overleg over de wederop bouw van de gebieden waar tijdens de rellen beschadigin gen en vernielingen zijn aan gebracht, alsmede over de vraag wie moet worden te werkgesteld bij deze wederop bouw. Worlock wees er op ge bruik te maken van de moge lijkheden die de Britse rege ring biedt om jonge werklo zen in het betreffende gebied te scholen, waarna zij in Tox teth aan het werk kunnen. In deze wijk van Liverpool is 40% van de beroepsbevolking werkloos. Volgens de aartsbisschop gaat het hier om méér dan een symbolische geste. Het kan volgens Worlock een prakti sche uitdrukking zijn „van de hoop die wij als een Phoenix willen zien op stijgen uit de as van het afgelopen weekend". Lady Diana heeft heilige achteroom Behalve een koningin in de persoon van Lady Diana Spencer levert de Spencer- family in Engeland binnen afzienbare tijd ook nog een heilige op. Daaraan werken momenteel de paters Passio- nisten in Groot-Brittannië, bij wie vorige eeuw een ach ter-achter-achteroom van Lady Spencer zich aansloot. Het was toen de 3U-jarige George Spencer, de jongste zoon van de tweede lord Spencer. George Spencer werd pries ter in de Anglicaanse kerk, maar ging in het kielzog van de katholiserende Oxford-be- weging in 1830 over naar de R.K. Kerk. In 1846 sloot George Spencer zich aan bij de Passionisten, die een jaar eerder John Henry Newman hadden begeleid bij diens overgang naar de R.K. Kerk. George Spencer studeerde in Rome onder leiding van de latere kardinaal Wiseman. In 1832 werd George Spencer opnieuw tot priester gewijd, nu in de R.K. Kerk. In 1849 werd hij provinciaal overste der Passionisten. In 1864 stierf hij op weg naar een volksmissie in Edinburgh. arbeiders van de tractoren- fabriek Ursus bij Warschau is in de Poolse hoofdstad een comité gevormd dat zich beijvert voor de oprich ting van een monument voor de op 28 mei overleden kardinaal Stefan Wyszyns- ki. Het comité wordt geleid door de rector van de uni versiteit van Warschau. Ook het gemeentebestuur van de Poolse hoofdtad is erin vertegenwoordigd. Een Europese Anglicaans-Lu therse commissie heeft bena drukt dat er tussen beide ge loofsgemeenschappen een hoge mate van overeenstem ming bestaat over de weder zijdse erkenning van het bis schopsambt. De commissie vergaderde in Pullach bij München. In de zomer van volgend jaar zal de commissie concrete voorstellen doen die moeten leiden tot een nauwe re band tusen de Anglicaanse en Lutherse kerken in Euro- Aartsbisschop Obando y Bravo van Managua in Ni caragua heeft zijn toes te ming geweigerd voor een verandering van de gods dienstige uitzendingen in zijn land. De staatstelevisie had voorgesteld voortaan de zondagse hoogmis uit te zenden vanuit verschillende kerken, om zo het karakter van de christelijke gemeen schap beter weer te geven. De aartsbisschop staat er op dat alleen missen worden uitgezonden waarbij hij zelf de celberant is, zoals tot nu gebruikelijk. Het instituut voor oecume nisch onderzoek van de uni versiteit van Tilbingen zal on der leiding van dr. Hans Küng een onderzoek instellen naar de postitie van de vrouw in de eerste vier eeuwen van de kerkelijke geschiedenis. Voor dit onderzoek heeft een stichting van Volkswagen in Hannover een bedrag van 432.000 mark beschikbaar ge steld. De stichting verwacht dat de resultaten van het on derzoek van grote betekenis zullen zijn voor de theologie. De regering Mitterand heeft de uitwijzing ongedaan ge maakt van de Zwitserse do minee Berthier Perregaux die in 1973 Frankrijk werd uitgezet. De geestelijke werd als medewerker van de protestantse organisatie voor vluchtelingen het land uitgewezen omdat hij had deelgenomen aan demon straties en hongerstakers had gesteund. Tegen zijn uitwijzing werd destijds door protestanten en katho lieken krachtig stelling ge nomen. De protesten wer den door de regering Gis- card afgewezen. Ruim 2100 leden van de Ne derlands Hervormde Kerk zijn het niet eens met het standpunt van hun generale synode waarin bezit en ge bruik van kernwapens wordt afgewezen. Drie Friese predi kanten namen in januari het initiatief bij de synode een protest in te dienen. De on dertekenaars van de brief aan de synode zeggen een eenzij dig atooomvrij maken van Nederland heilloos te vinden, „omdat een dergelijke ver zwakking van de Westerse verdediging kan leiden tot een nucleaire chantage door een atheistische ideologie en door een niets ontziend on derdrukkingssysteem, die bei de belichaamd worden in het Russische communisme". Bisschoppen en Missieraad gaan contacten verbeteren? De bisschoppenconferentie zal de Nederlandse Missieraad (NMR) een voorstel doen ter verbetering van de contacten over en weer. Deze zijn nu te zeldzaam en te los, met het gevaar dat beide instanties uit elkaar groeien. Dit was een van de afspraken die zijn ge maakt tijdens overleg tussen afvaardigingen van de bis schoppenconferentie en de NMR. Verder is besloten dat de NMR een nota zal maken over de vraag wat tegenwoor dig precies onder „missie" moet worden verstaan, welke activiteiten van de NMR wor den verwacht en welke prio riteiten hierbij in acht moeten worden genomen. Bisschop penconferentie en NMR zul len dan binnen afzienbare tijd een diepgaande bezinning daaraan wijden. De bisschop penconferentie zegde toe dat zij zal proberen op haar ver gadering van 10 en 11 augus tus de definitieve houding te bepalen ten aanzien van het functioneren en de financie ring van het interkerkelijk vormingswerk inzake ontwik kelingssamenwerking (Ikvos).

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7