Padre Lamberto (Prins) uit Woorhout houdt Brazilië na 43 jaar nog niet voor gezien ehoefte aan afbouwwoningen in Leidschendam Jeu de boules baan in Roelofarendsveen reslaagde lportdag ^MISSIONARISSEN DUIKEN IN DEZE TUD WEER fVEN ONDER OP HUN VADERLANDSE NEST ^verwijl de komkommers bij on4osjes de voorraadschuren :,nkan het vullen zijn en zelfs, "ranwege het grote aanbod, •er4p de redactionele „veiling" ^ioms doorgedraaid worden, M>ij het jaarlijks terugkerende verschijnsel van een tomerse leemte in het nieuws, is het opwekkend te Deseffen dat de icAnissionarissen weer in het fel land zijn. Als ooievaars lobereiden ze zich hier voor op 8 ede trek terug. Zendelingen k/rjran de warme grond op anverlof, aangevlogen vanuit en derde wereldlanden voor een dik verdiende vakantie in het vaderland en voor het verstrekken van gironummers ten dienste .van hun projecten. Want •(sinds enkele tientallen jaren Jvatijn de kraaltjes, de ^spiegeltjes en het zilverpapier, en ook de Zieltjes, vervangen door ontwikkelingshulp annex projecten die met westerse inbreng op de been 'a (gehouden moeten worden. 'it Missionarissen op verlof endenen zich graag voor lokale napubliciteit, en ook aan het >pjthuisfront weten ze over het algemeen wel enkele premies in de wacht te —slepen, vooral in de ■parochies vanwaar ze eens juitzwermden naar alle i I windrichtingen; op het ij kompas van de Heer van de ■wijngaard. Vandaag ontmoeten wij Bernard Prins, missionaris van het H. Hart, in zijn 68ste levensjaar. In Voorhout is hij geboren, maar zijn bloed heeft zich in 43 jaar C aangepast aan Braziliaanse waarden: pater Bernard Prins is Braziliaan best als een tijd terug. Een krachtige, lenige figuur, die veel moeilijkheden de baas is gebleven. In 1970 wist hij het al. Pater Prins was weer even in de bollenstreek en hij zei, na aankomst, meteen al: „Ik ga er weer naar toe en ik zal daar ook begraven worden". Het is elf jaar later en Bernard Prins gaat 't eind van deze maand nogmaals terug. Dat is dus zeker. Alleen dat begraven, daar is de Voorzienigheid .nog niet aan toe. Bernard Prins is een vastbijter. Toen hij 25 jaar was vertrok de Voorhouter naar Brazilië, en bleef daar. Het zijn „mijn mensen" geworden. Zoals je een missionaris onveranderlijk altijd zult horen praten over „mijn mensen". Brazilianen zijn, zeker in zijn ogen, „een hartelijk en aardig volk, maar bovenal zo menselijk!" En dan spreekt de pater nog niet eens over het carnaval van Rio, dat zö menselijk is dat er elk jaar tientallen doden bij vallen. Maar we hebben het nu, tussen Leidsevaart en Zeereep, niet over Rio of de Copacabana. We komen in het verhaal terecht in het aantrekkelijke stadje Alfenas met ongeveer 50.000 inwoners, van wie pater Bernard circa 30.000 tot zijn zielen mocht rekenen: „wat inhield, dat je iedere zondag een dopeling had". Hij was er ruim zes jaar pastoor. Laat een foto zien van een sprookjesachtige witte kerk, die met haar twee groenblauwe torentjes midden in de stad de blikken staat te vangen van ieder die het bouwsel maar bewonderen wil. Pater Bernard Prins begint zijn antwoorden en de spellingen van namen in het Portugees, waarna hij zich verontschuldigt en verder gaat in een niet accentvrij Nederlands. „De eerste keer LANGS Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; kunt dan naar toestel 18 vragen. ben ik twaalf jaar weggebleven uit Nederland. Dat was niet zo gemakkelijk voor me, vooral omdat toen mijn ouders nog leefden. Later mochten we iets regelmatiger op verlof". Missionaris Prins vertelt in het voorbijgaan over de tegenstelling tussen het aan de boulevards bruisende Rio, Rio de Janeiro, en de intens arme binnenlanden, waar hij verzeild raakte op een klein seminarie. De parochie werd bezocht per paard, want van een weg was geen sprake. Die parochie had overigens een doorsnee van 70 kilometer, en de kapel lag op 44 km. afstand. „Doodarm waren de mensen daar. Stinkend arm. In de huizen stonden alleen maar kisten als stoelen. Als je zo arm bent, trek je vaak naar de stad, voor werk; ondervoed en ziek, en dan moet je maar verder zien rond te komen. Vaak moesten ze worden opgenomen, die werkzoekenden, in een klein ziekenhuisje met alleen maar een verpleegster als hulp. Ieder gehuchtje had z'n eigen kerkje, voor een paar honderd mensen die hoofdzakelijk daar gingen samenscholen omdat er altijd een winkeltje bij zo'n kerkje was". De jaren in een buitenwijk van de gigantische stad Sao Paolo. Nog erger dan de binnenlanden: geen wegen, allemaal modder en veel tropische regens. „We gingen dan s morgens de Mis lezen in de verafliggende parochiekerkjes. Toen hadden wij, de paters, een heel klein Fordje 36, dat we regelmatig uit ae modder moesten scheppen. Dan zat dat ding tot aan de assen in de brei en de wielen draaiden rustig maar tevergeefs door. De mensen kwamen je dan „uitscheppen". Na tien jaar intensieve arbeid werd Bernard Prins overgeplaatst naar de staat Minas Gerais, een gebied dat 15 keer Nederland is. „Daar werd ik nonnenvader, althans geestelijk leidsman van meer dan honderd religieuzen. Dat waren mijn zustertjes. Op dit zustercollege gaf ik godsdienstles en ik moest er biecht horen en de Mis lezen. Daarbij kwamen een gymnasium en een weeshuis, verbonden met een ziekenhuis en een kraamkliniek. Daar had ik ook nog zorg voor. Voor het hospitaal heb ik vele litertjes bloed afgestaan!" Pater Prins, ofwel Padre Lamberto, zoals hij genoemd wordt, was rector van een groot college en vervulde er Pater Prins even terug in Nederland. ook de functie van overste. En gaf er Engels. „Als overste had ik, onder anderen, de huidige vice- president van Brazilië als „leerkracht". Hij gaf les in physica en technisch tekenen. Tja, dr. Antonio Aureliano Chaves de Mendonca is nu wel vice- president, maar eens was ik zijn baas!" Missionaris of niet, Bernard Prins werd ook nog econoom van zijn congregatie, en beheerde vijf jaar lang de financiën: „ik zat zogezegd aan de centenla, en we moesten het hoofdzakelijk hebben van de giften en de AOW. Daar was behoorlijk veel werk aan". Toen kreeg je Alfenas, in Minas Gerais. Die kerk heeft een eeuwige herinnering aan mij, want ik heb hem laten schilderen. Nee, niet van buiten, maar van binnen; met kunstwerk. Ik had zelf een „potje" gemaakt en verder heb ik allerlei activiteiten op touw gezet om aan geld te kunnen komen. Het grappige was, dat de mensen, gezien mijn achternaam, dachten dat ik inderdaad een soort prins was. We hadden eens een pater die de Graaf heette, en die vonden ze al interessant Maar een prins, die moest dan toch wel heel behoorlijk rijk zijn!" Het schilderwerk is machtig mooi geworden, want de kunstschilder (die zelf geen eigen ideeën had) kon op een magnifieke manier een prentje of een schilderij naschilderen. Het priesterkoor moet een wonder van schoonheid zijn. De man deed er anderhalf jaar over, en als hij af en toe even weg ging kwamen zijn broers om verder te schilderen. Na Alfenas was pater Prins nog twee jaar pastoor in Bauru, in Sao Paolo. Nu is hij overste daar. „Vind ik niet zo'n lekker baantje, maar ja wat wil je, op mijn leeftijd zit je niet meer zo gauw in de rimboe. We zitten daar met ien man van wie er vier boven de 65 zijn. Nee, helaas, uit Nederland komen er geen priesters meer. Wel Brazilianen. Vorig jaar zijn er nog twee door de paus gewijd. Eén vent leek precies op John Kennedy; die was ongeveer 45 jaar. Zo komen er ook bij ons in Bauru toch wel een paar priesters per jaar bij. En nu zit mijn vakantie er weer zowat op". Als padre Lamberto in Bauru terug is, is het er „winter". Maar wat heet.. Zijn priesterlijke bloed herkrijgt dan weer de normale Braziliaanse temperatuur. Voor Bernard Prins gaat er niets boven zijn geliefde Brasil, dat hem in 43 jaar enorm lief geworden is. ^REMADE De sport- ;e f in het kader van de Va- dqitiespelen is een gran tees succes geworden. Een elford aantal jeugdigen, na- o]ijk driehonderd, in de mftijd variërend van vier scl zes jaar, nam deel aan Idq tienkamp in de 'a&an een stuk of le» in het zwembad. De Sukamp in de sporthal be nd uit: kegelen, bloklo- t, een hindernisbaan, ilschieten, tou whangen, jelen, op skippyballen een 'lin afleggen, basket wer- a, een hoepelrace en een rrassingsspel. het zwembad konden de |deren zich uitleven in: bal lpen, boot varen, koek hap- met een bal op een racket l baan afleggen, sprietlopen, fpels lopen, ban duiken, he rtjes vullen, tijdzwemmen, ikkers rapen en kegelen. I ieder onderdeel konden de ilnemers punten scoren en B over de gehele dag de leste punten verdiend had, is winnaar. De kinderen igen uit volle borst liedjes leken totaal geen hinder te bben van de wind of de niet hoge temperatuur. Al met was het gisteren één groot 1st in „De Tweesprong". Ge- irfkig hadden zich dit jaar ufdoende vrijwilligers aange- stJld om het grote aantal kin- ofen te begeleiden. Aan het u»d van de dag kreeg ieder nfld als herinnering nog een verslintje, een consumptie at een lot voor de grote loterij, n irgemeester Bolten reikte teMailles uit aan de winnaars, ia) „gouden" medailles in de nijrschillende leeftijdsklassen ïlpgen naar: De deelnemertjes aan de sportdag vermaakten zich opperbest in het zwembad. Jtlrgen de Jong (vier jaar), Benjamin Borgers (vijf jaar), Marcel Loos (zes jaar), Edward Schouten (zeven jaar), José Weninck (acht jaar), Renate Hoogenboom (negen jaar), Ma- rike Brouwer (tien jaar), Rob ter Meulen (elf jaar), Annema- rie van Gerwen (twaalf jaar), Marco Hoogenboom (dertien jaar), Angelique Oomen (veer tien jaar) en last but not least in de leeftijdsklasse van vijf tien- en zestienjarigen: Michel Bakker. ROELOFARENDSVEEN Een groep jon geren, in de leeftijd van 10 tot 15 jaar heeft met elkaar en dank zij een gemeentelijke bijdrage van 800,— voor aanschaf van ma terialen, een echte openbare jeu-de-boules- baan aangelegd aan de Breitnerlaan/Piet Mondriaanlaan achter het bejaardencen trum Googerweide. Gisteravond walsten ze een partij schelpen en deponeerde deze op de baan; hiermede werd een periode van hard werken afgesloten. Twee weken lang zijn de kinderen namelijk in de weer geweest om bestaande beplanting te rooien, 25 centimeter 10 kubieke meter) grond te verwijderen en daarna dit gat te vul len met (Hoogoven)slakken en gewalste schel pen. De baan is 13 bij 3 meter groot geworden en is omgeven door houten bielzen. Eromheen is de straat betegeld en zijn er wat banken ge plaatst. Een drainage zorgt voor een goede af voer van het regenwater. Initiatiefnemers Jac- 3ues Bouwmeester en Patrick Deen hopen nu at iedereen, jong en oud, het jeu-de-boules- spel komt beoefenen, zodat ze een echte vereni ging kunnen gaan oprichten. Aan een dergelij ke vereniging in Hazerswoude willen ze vragen om in de Veen eens een demonstratie te komen geven. Het jeu-de-boules-spel is erg in opkomst in Ne derland, waarschijnlijk zijn Nederlandse va kantiegangers naar Frankrijk daar debet aan. In Frankrijk is namelijk op ieder dorpspleintje wel zo'n openbare baan, waar jong en oud een balletje gooit, te vinden. Vreemd genoeg heet het spel daar „Pétanque" en niet jeu-de-bou les". Jeu de boules kan het best gespeeld worden met ijzeren of stalen ballen, maar ballen van ander materiaal voldoen ook uitstekend. Twee teams van meestal twee personen elk spelen te gen elkaar. Iedere speler heeft twee ballen van dezelfde kleur tot zijn of haar beschikking. Men begint het spel door een klein houten bal letje het „but", in het midden op de baan te werpen. Dan mogen de spelers hun „boules" van achter de houten balk op de baan werpen. De spelers(sters) van het team waarvan de bou- le het verst van het but af blijft liggen, mogen hun boules blijven werpen totdat een van de boules dichterbij het but ligt dan die van de te genpartij. Dan zijn de spelers(sters) van het an dere team aan de beurt. Bewoners van de „Googerweide" kunnen een jeu-de-boules" spel halen bij de beheerder centrum, de heer Straver. LEIDEN Geboren: Bianca Hele na Maria, dv. L. Korpershoek en A. G. M. Baak; Esther Antonia, dv. L. A. F. M. Remmerswaal en C. J. M. van de Wiel; Erwin, zv. A. A. van Schagen en M. M. E. M. van der Meer, Jeroen Willem Tine, zv. V. W. M. van Hinsbergh en E. J. M. J. van Seggelen; Tamara Geertrudi, d.v. M. P. van Eeden en G. J. Freeke; Linda, dv. H. Brinkman en M. A. A. Hovin- ga; Jacob Pieter, zv. J. de Best en J_ van Polanen; Ciska, dv. N. van der Bent en W. E M. de Mol; Dion Quiri- nus Johannes, zv. G. B. van Kesteren en J. S. van der Zwaan; Johannes Petrus Jacobus, zv. J. P. M. de Rid der en W. A. H. Wagemans; Petra Helena, dv. M. M. Schaap en L. H. de Best; Either, d.v. A. EUsgeest en W. J. Schut; Jeroen, zv. C. C. C. J. Verdie- sen en O. M. J. van Horsen; Moha- med, zv. T. Labidi en S. Abidi; Pie- BURGERLIJKE STAND der Meij en J. G. Spiering; Ozgür. zv. A. Ko^ak en S. Yesiöz; Pieter Dirk Leonardo, zv. D. de Roode en L. M. P. de Windt; Rutger Immanuel, zv. T. J. de Looij en Y. M. Klooster, Jo- han Hendrik, zv. H. W. Zandbergen en E. de Leeuw; Jan-Hermen, zv. G. A. Ploeg en J. B. Faberij de Jonge; Ouafae, dv. A. Bahi en F. EU Bekka- oui; Diane Elster, dv. W. F. D. van der Stel en G. van der Veen; Ruben, zv. R. Eikerbout en J. C. Hes; Maria Johanna, dv. A. C. van Veldhuizen en J. B. M. Heemskerk. Nicolaas Jo hannes Jeroen, zv. J. M. Taillie en J. J. Boot; Loraine Tina, dv. S. G. Hil- lier en A. Mivehchi; Maria Johanna, dv. P. H. M. Grimbergen en H. G. M. van Wissen; EUizabeth Buck, dv. J. W. Stoeckel en S. B. Buck; Gölhan, zv. M. Bozkurt en S. Cekici. Overleden: A. G. van 't Hag, geb. 23- 12-1933 man; S. M Ouwerkerk, geb. 16-3-1909, vrouw, echtg. van D. J. van den Berg; J. Verver, geb. 4-12- 1880 vrouw, geh. gew. met A. Baart; M. J. Steggerda, geb. 28-7-1909, geh. gew. met B. L. B. Kretzschmar; S. Pape, geb. 3-11-1948 man; J. H. Oost veen, geb. 15-10-1899 vrouw, echtg. van H. Janssen. Gehuwd: A. Kroesemeijer en M. van Soest; J. W. A. van Mierlo en E. H. Smelik; H. van der Laan en M. Gijze- nij. dEIDSCHENDAM Uit een door de itfiV in Leidschendam uitgevoerde pei- nfig blijkt dat ongeveer 15 personen al len dan een woning in 't Lien kunnen lopen als deze als afbouwwoning e'ordt gerealiseerd. Aan het door een üpeciale werkgroep van de FNV uitge leerde onderzoek hebben 42 personen ipelgenomen. Vierendertig zullen in aanmerking komen voor een premie-A- woning, vijf voor premie-B en van de overige drie is het niet duidelijk of ze binnen de verdeelsleutel passen. De meeste kandidaat-kopers (28) willen een woning die door de woningbouwve renigingen wordt gebouwd. De uitslag van het onderzoek is naar bur gemeester en wethouders gestuurd waar bij werd aangetekend dat het zeker zin zal heben afbouwwoningen te gaan bouwen omdat voor een aantal Leidschendammers dan het kopen van een eengezinswoning haalbaar wordt. Een voor andere woning zoekenden bijkomend voordeel is de te verwachten doorstroming. Acht aanstaan de kopers zouden namelijk een woning achterlaten met een huur tussen de twee drie- en vierhonderd en elf laten een wo ning achter met een maandhuur tussen de vier- en vijfhonderd gulden. Als de koopdrempel door het bouwen van afbouwwoningen omlaag gaat, aldus de FNV, zal dit bovendien betekenen dat het aantal Leidschendammers dat een eigen woning aanschaft omhoog gaat en dus ook het aantal mensen dat zich op de huizen markt begeeft Voor de bouwwereld kan dit alleen maar een goede zaak zijn, ook al wordt een (klein) aantal dan ook voor 10% zelf door de kopers afgebouwd. De werk groep is van plan contact op te nemen met de daarvoor in aanmerking komende in stanties en projectontwikkelaars waarna zal worden onderzocht in hoeverre dit soort woningen in de eerste fase van 't Lien kan worden gerealiseerd. Direct na de vakanties zullen de belangstellenden voor afbouwwoningen bij elkaar worden geroepen en verder worden geïnfor meerd. Leidschendammers die de infor matiedag op 15 juni heben gemist en die nog interesse hebben kunnen zich nog melden aan Smidslaan 32 en 54 en aan de Prins Johan Willem Frisolaan 179. n i ^*QJQ jFlTKEmHBANT WOENSDAG 15 JULI 1981 PAGINA 5

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5