fW erklozen in Metaalsector !ebben geen Mikele kans in ^eidse regio" jrehandicapten centraal in voorstellingen „Spektakel" 3rV- DISTRICTSBESTUURDER DOEKLE TERPSTRA: Man overleden na ernstig ongeval Auto als box ■HEATERWERKGROEP VIER DAGEN IN LEIDEN Wandelen (1) De Wandelkring Leiden en omstreken heeft voor eind juli en begin augustus twee wandeltochten georgani seerdde parkenwandeltocht en de corsowandeltocht De parken wandeltocht wordt dinsdag 28 en woensdag 29 juli gehouden. Op beide dagen wordt vanaf het Stad huisplein gestart Er kan een parcours van vijf of een parcours van tien kilometer worden afgelegd. Het in schrijfgeld bedraagt twee gulden vijftig. Degenen, die de tocht volbrengen krijgen een vaantje of een medail le. Wandelen (2) De Corsowandeltocht heeft zaterdag 1 augustus plaats. Bij het VVV-kantoor aan het Stationsplein kan tussen negen en twee uur gestart worden. Gekozen kan worden uit wan delingen over de afstanden van tien, vijftien of vijfentwin tig kilometer. Voor de tocht is de NS-reductieregeling van toepassing. Dat betekent, dat de wandelaars die per trein reizen de heenreis betalen en na de tocht gratis terug kun nen. Bij de leiding moet dan een voordeelcoupon afgehaald worden. Vanaf half drie die dag trekt het Riinsburgs bloe mencorso door de Leidse binnenstad. Als beloning voor de geleverde prestatie kan gekozen worden uit een tegeltje van plateel of een medaille. Het inschrijfgeld bedraagt twee gulden vijftig. Aanbieding brochure Een delegatie van bewoners uit de Van Hoogendorp- straatde Limburg Van Stirumstraat en omgeving, zal vrijdagmiddag 17 juli om drie uur een brochure over handigden aan de heer Streef land van de Leidse Woning Stichting. De L.S.W. is eigenaar van de woningen aan de Van Hogendorpstraat en omgeving. In de brochure hebben de bewoners een groot aantal klachten en pro blemen ten aanzien van hun huisvesting op een rijtje gezet De brochure wordt aan de beer Streefland over handigd in bet kantoor van de Leidse Woning Stich ting aan de Turkooislaan in Leiden. -DEN LEIDSE COURANT WOENSDAG 15 JULI 1981 PAGINA 3 19 era ;°Df 1 <in 3 tn LEIDEN De 61-jarige heer J. Langejans is gisteren aan zijn, ruim een week geleden bij een ongeval opgelopen, ver- wondingen overleden in het Academisch Ziekenhuis. De Leidenaar was vorige week maandag betrokken bij een on geval op een fietspad in de Noordwijkse duinen nabij de Boer- naaveweg. De 61-jarige fietser keek tijdens het afdalen van een helling achterom en reed vervolgens in op een wandelend echt- Êaar. Eén van de wandelaars liep een gebroken enkel op. De etser kwam door de botsing zo ongelukkig ten val dat hij met ernstige verwondingen in het AZL moest worden opgenomen, waar hij gisteravond overleed. LEIDEN De eigenaar van een auto, die geparkeerd stond op het Ir. Driessenplein, deed gistermiddag een poging zijn auto als box te gebruiken. Hij liet een kleuter achter in de auto, draaide de ramen dicht, deed de auto op slot en verdween in de binnen stad. De kleuter kon dat niet erg waarderen en zette het al gauw, geplaagd door de hitte, op een gillen. De gewaarschuwde politie arriveerde gelijktijdig met de eigenaar van de auto. De laatste kreeg het vervolgens flink uitgemeten en werd volgens een woordvoerder van de politie duchtig onderhouden over zijn wat onbezonnen daad. ■J5N „De werkloosheid is in de re- £eiden en Alphen in het afgelopen Schrikbarend gestegen. Dat geldt na- ■^jk voor het hele land, maar het is 2jcht heel triest. Vooral als je bedenkt n.chter veel van die werklozen ook Sjszinnen staan. Mensen die in finan- '^iroblemen komen en daarbij vaak Set allerlei andere moeilijkheden in de privésfeer te maken krijgen, wanneer de werkloosheid echt langdurig is. Als vakbond doen we de laatste tijd niet veel anders dan proberen de toekomst van werknemers, die hun baan kwijt raken, financieel te ontlasten door een sociaal plan voor elkaar te boksen, maar die werknemers worden daar op langere ter mijn natuurlijk niet veel wijzer van." 23 £1 Terpstra is districtsbe- Vger van de industriebond ehHij lijkt er soms een )r9moedeloos van te wor- doedeloos van de strijd i. de gevolgen van ontsla- net voortdurend geeon- erd worden met werk- rs, die in èen zeer onze- ■Jjositie verkeren en het dat minder aandacht - d kan worden aan ande- derdelen van het vak werk. Daarbij speelt het em, dat het denken van NV. maar ook van het over oplossingen van de rosheid volgens Terpstra eel gehoor vindt bij kabi- i werkgevers. De bonden eten in een isolement. JA ftfers die Terpstra noemt, zijn gelijk wanneer hij ^eft over „schrikbarende ine". In mei 1980 was in gio Leiden 3,7 procent m de beroepsbevolking oos. Dat percentage was [5 van dit jaar 6,2 procent. bijna een verdubbeling Jti één jaar! En voor de 5i Alphen is het niet veel s. Daar zijn de cijfers van iworig jaar en mei dit jaar Jltievelijk 2 procent en 3,5 »ht. Terpstra merkt bij plaatste statistische gege- op: „Ik weet wel dat het Alphen stevig onder het landelijk cijfer ligt onge veer 6 procent van de beroeps bevolking in Nederland is werkloos maar de conclusie dat het in beide regio's zeer moeilijk is om werk te vinden is onontkoombaar. Neem nou de werknemers van Adler die hun baan kwijt zijn, zij kun nen het wel vergeten om werk te vinden in de metaalsector in Leiden of omgeving. Dat werk is er gewoon niet meer." De cijfers zijn nog ongunstiger dan ze volgens de huidige sta tistieken lijken, wanneer be dacht wordt dat ook het aantal mensen, dat in de WAO is be land zeer hard omhoog is ge gaan, dat jongeren langer op school blijven en dat werkloze vrouwen en jongeren zich lang niet altijd bij een gewestelijk arbeidsbureau laten inschrij ven, omdat ze verwachten, dat de stap naar het arbeidsbureau een vergeefse moeite is. Niet zo erg onlogisch overigens. Vorig jaar mei had het ar beidsbureau in Leiden 1316 vacatures en m mei van dit jaar kwam men niet verder dan het' schamele aantal van 249. Niet erg inspirerende cij fers voor een dagelijkse gang naar het arbeidsbureau. Eind juni stonden bij het Leidse ar beidsbureau 1149 werkloze vrouwen en 3451 werkloze mannen ingeschreven. Het bu reau verwacht dat dit aantal de komende maanden nog flink zal toenemen, gezien het aantal jongeren dat van school komt en geen werk kan vin den, sluitingen van bedrijven als Adler en Van de Berg en een dreigend ten onder gaan van de drukkerij Batteljee Terpstra. Op een lijn CNV-districtsbestuurder Terpstra: „De werkloosheid in de Leidse en Alphense regio's is schrikbarend toegenomen". Al jarenlang discussiëren eco nomen, vakbonden en politici tevergeefs over de maatrege len, die genomen zouden moe ten worden om de werkloos heid de kop in te drukken: de werkloosheid blijft stijgen en men wordt het niet eens. De laatste jaren zitten de werkge- versorganisties en het kabinet nagenoeg op één lijn als het om oplossingen gaat. Al vin den de werkgevers, dat het kabinet nog veel te weinig be zuinigt op de uitgaven van de overheid en op de lonen; het principe, dat er op lonen en sociale uitkeringen stevig be zuinigd moet worden om het bedrijfsleven meer ruimte te geven om investeringen te doen, die op hun beurt weer moeten leiden tot grotere werkgelegenheid staat voor beiden recht overeind. Het gaat dan om algemene lasten verlichting via belastingmaat regelen voor alle bedrijven. Dit zou met subsidies op inves teringen een heilzame invloed hebben op de werkgelegen heid. Daarnaast wordt inci denteel steun verleend aan noodlijdende bedrijven in de hoop dat zij daardoor behou den kunnen blijven. De vakbonden is deze politiek een doorn in het oog. Zij zijn van mening, dat de oplossing van het gigantische werkloos heidsprobleem gezocht moet worden in maatregelen, die veel meer gericht zijn op ver nieuwing en innovatie van de industrie en op een eerlijker verdeling van de arbeid. De officiële doelstelling van het CNV is, dat er gestreefd moet worden naar werkgelegenheid voor iedereen, zegt Terpstra. „Het CNV vindt net zoals overheid en werkgevers, dat er bezuinigd moet en kan wor den op de uitgaven van de overheid en op de lonen. Maar daar moet wel iets tegenover staan en in de maatregelen van het kabinet is dat niet of nauwelijks het geval. Het ka binet zegt dan wel dat de werkloosheid nog veel hoger zou zijn geweest als er niet zo bezuinnigd zou zijn, maar dat wordt nergens aangetoond. Ze hebben dat nog nooit met cij fers hard gemaakt en de werk loosheid blijft stijgen. Ik merk steeds dat leden zich afvragen, waarom ze nog zouden inleve ren. Onlangs werd bekend, dat het tekort van de overheid weer hoger was dan was bere kend en dat men nu tot 7,25 procent komt. Zo kom je toch geen steek verder," aldus Terpsta. Hij stelt met nadruk dat onduidelijk is, wat er met het geld, dat vrijkomt door be zuinigingen op lonen gebeurt. Zeggenschap De CNV-bestuurder noemt de ideeën van zijn vakbond die moeten leiden tot een verre gaande daling van de werk loosheid. Het eerste is het werkgelegenheidsfonds. „Wanneer iedereen een half procent van zijn inkomen zou inleveren, zou dat volgens be rekeningen van het Centraal Planbureau in Den Haag lei den tot 60.000 banen. Dat geld zou in een fonds moeten, dat wordt beheerd door een aantal deskundigen en dat moet wor den gebruikt voor gerichte maatregelen, zoals investerin gen in de bouw en in de indu strie." Als tweede mogelijk heid bepleit hij een investe- ringsloon. De werknemers in een bedrijf of bedrijfssector zouden 1 procent van hun loon moeten inleveren om investe ringen te doen. Daar zou zeg genschap over de investerin gen tegenover moeten staan. „Het gaat tenslotte om het geld van de werknemers", stelt Terpstra. „Zij geven geld aan het bedrijf en ze moeten dus ook de kans krijgen om mee te praten." Als derde troef in de strijd tegen de werkloosheid noemt Terpstra werktijdver korting en part-time arbeid. LEIDEN Vijf jaar geleden startte „Spektakel" in Arnhem met voorstellin gen. De onderwerpen die deze theater groep in haar voorstellingen behandelden, Egingen meestal over maatschappelijke roblemen, maar werden wel op een ge- eel eigen wijze, waarin veel humor, ver woord. De stukken bleken de discussie over bepaalde moeilijk liggende onder werpen te bevorderen. Door deze wijze van theater maken werd steeds meer een om be- dat vanavond wordt opgevoerd in een cir custent op het terrein van Molen de Valk, werd in opdracht van de Nederlandse Ver eniging van Blinden en Slechtzienden ge maakt Ondanks het succes dat „Spektakel" met zijn voorstellingen heeft, ziet de toekomst er niet rooskleurig uit Het theater dat de groep in Arnhem had, wordt gesloopt en goede ver vangende ruimte is er nog niet. De groep die uit 14 spelers bestaat, krijgt geen subsidie en ziet zich desalniettemin voor enorme kosten geplaatst Gelukkig werd voor de voorstellin gen die vanaf vanavond tot en met zaterdag avond in Leiden worden gegeven, wel subsi die verstrekt Voor deze serie voorstellingen kreeg het gezelschap subsidie van CRM en ook de Nationale commissie van het Interna tionale Jaar van Gehandicapten deed een duit in het zakje. „Spektakel" heeft behalve met zijn stukken voor volwassenen ook veel succes geoogst met die voor de kinderen. Vier spelers van de amateurgroep van „Spektakel" hebben het kinderstuk .Schiet nou oóhóp" gemaakt waarin twee weggelopen kinderen kennis maken met een gehandicapt meisje. „De kin deren breng je op zo'n manier in contact met het theater. Je doet mee aan een zekere be wustwording maar we proberen altijd met het theater zo dicht mogelijk bij de mensen te blijven. Niet alleen de onderwerpen zijn goed herkenbaar, maar ook de manier van spelen is dat. In de tent zit het publiek rondom de toneelspelers, hetgeen een directe betrokken heid geeft. We doen alles zonder trucs. Geen lichteffecten of versterkt geluid. Wel werken we veel met maskers en kostuums", aldus één van de spelers. Theaterwerkgroep „Spektakel" bouwt de to neelstukken op rondom de eigen interessen van de spelers. Iedere speler verdiept zich op geheel eigen wijze in het onderwerp en pro beert dit via een voordracht over te brengen. De andere leden van de groep geven op het geen wordt vertoond kritiek of schaven het hier en daar wat bij. Als iets goed overkomt, wordt het zo gelaten. Al deze uitingen over het onderwerp worden dan in een vorm ge goten en „Spektakel" heeft een nieuwe voor stelling. De groep werkt dus niet aan de hand van een bepaald voorgeschreven script Alles wat „Spektakel" laat zien is van geheel eigen makelij. Pas in oktober vorig jaar wist de toneelgroep dat zij iets over gehandicapten zou gaan doen. De juiste mensen moesten benaderd worden, de tent moest geregeld worden enzovoort Be gin februari van dit jaar werd eigenlijk pas echt met de opzet van deze voorstellingen be gonnen. Inmiddels heeft „Spektakel" al in verschillende ander plaatsen in Nederland gespeeld en overal waren de reacties positief. Vanavond speelt Spektakel „...O, ik zou nog liever dood zijn". Een project over blinden en slechtzienden dat vooral bedoeld is om aan zienden te tonen. Maar ook zijn de reacties van blinden of slechtzienden over de voor stelling erg postief. „Sommige grappen wor den door de blinden beter begrepen dan door de niet-blinden in de zaal. Een voorbeeld hiervan is dat de ene blinde tegen de andere in het toneelstuk zegt: „Goed dan spreken we af bij het bloemenstalletje bij het station". De blinden merken hier eigenlijk alleen de hu mor van. Voor anderen is dat minder duide lijk". Morgenmiddag is „Schiet nou oóhóp" te zien evenals vrijdagmiddag. Morgenavond is „Wat mankeert er nou aan" in de tent op het terrein van Molen De Valk te zien en gaat over de problematiek van lichamelijk gehan dicapten. „Wat mankeert er nou aan" is ook zaterdagmiddag en -avond te zien. De toe gangsprijs is twee gulden vijftig voor volwas senen en één gulden vijftig voor kinderen tot en met 16 jaar. Kaartverkoop aan de tent

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3