Italië en Nederland wachten op elkaar Waterpolocoach Pocsik wil accentverschuiving in aanpal| Koerswijzigir in beleid KN2 Landelijke propagandatocht voor drafsport met pony's Vertrek Mansveld plaatst FC Den Haag voor problemen Hollandse zeilers nemen afstand Theo Hogervorst laat broer en Haarlems trio achter zich? SPORT LE3DSE COURANT WOENSDAG 15TULI1981 PAGlj) HAARLEM Italië en Ne derland hebben xich in de tweede helft van het toer nooi om het Europees honk balkampioenschap defini tief afgescheiden van de twee andere deelnemers. Ita lië deed dit door een triomf van 20-6 op België, Neder land volgde gisteren in de avonduren met een zege van 14-2 op Zweden. Overwinnin gen die het gezicht van dit toernooi bepalen op een wij-* ze die in feite weinig met een Europese titelstrijd heeft te maken. Italië hield gistermiddag Bel gië op wel heel gemakkelijke wijze van het lijf. In zeven in nings veegde de squadra Bel gië van het veld. België dat het echter wel presteerde in de ópeningsslagbeurt de Italianen op een achterstand van 3-0 te zetten. Had Oranje in de openings- er veel moeite mee gehad de Zweedse ploeg te be dwingen, de tweede wedstrijd werd een farce. Twaalf honk- slagen joeg de Nederlandse aanval over de twee Zweedse werpers, die resulteerden in 14 runs. Na drie innings was het debacle al volledig, want toen leidde Nederland met 11-0, op gebouwd uit zes honkslagen, zeven vrije lopen en twee fou-j ten. Het betekende het einde van Stefan Bohlin, die op de heuvel werd opgevolgd door de pas 19-jarige Magnus Ho- glund, de man die vorig jaar de Nederlandse B-ploeg ver achter zich had gelaten. Maar tegen de echte selectie was ook hij niet opgewassen. Hij moest eveneens zes honkslagen toe staan. Daarbij was zijn contro le ook niet sterk. Het was alleen aan het ongeïn spireerde werk van werper Jan Venema te wijten dat de Zweden nog tot twee runs kwamen. Daarvoor waren drie honkslagen nodig maar ook vier vrije lopen. En dat is voor de werper van de aanstaande Nederlandse kampioen, een weinig verheffend optreden. Terecht werd de Neptuniaan vervangen door Tromp, die in twee innings demonstreerde beter gedisponeerd te zijn en geen enkele honkslag toe stond. De beste slagman was wederom Charles Urbanus met een gemiddelde van 1000 (een 3-honkslag, een opoffe ringsslag, een geraakt werper, en een vrije loop), met Rob Groeneveld met drie uit vier als knappe tweede. Op de sla- glijst van het gehele toernooi, neemt Urbanus een bijna on genaakbare plaats in met ne gen honkslagen uit 12 slag- beurten. Een schitterend ge middelde. De stand: 1. Italië 4-8, 2. Ne derland 4-6, 3. België 4-2, 4. Zweden 4-0. Slagman Charles Urbanus Is door de bal geraakt en wordt aan zijn elleboog verzorgd alvorens hij de vrije loop naar het eerste honk kan maken. (van twee) weekeinde zwemmen om de natk pioenschappen hebben mr. Jaap van der Krol de doen opvatten, dat het beleid een koerswijziging ondergaan. Op het bondsbureau in Utrecht gaf de voorzitter KNZB gisteren aan, dat de cyclus tot en met de titelstrijd, begin september in het Joegoslaviscl voortgezet wordt. „Maar direct na de EK", aldus I Krol, „zal er overleg gepleegd moeten worden tusse' bestuur, bondscoördinator (Sitters) en clubtrainer^a duidelijk, dat wij niet op de goede weg zitten en da leid aangepast zal moeten worden". Van der Krol gaf twee wegen aan, waardoor betere i resultaten kunnen worden geboekt. „Het gezag van d^ coach verruimen of met de clubs bindende afspraken m?e dat de forse investeringen die de KNZB aan het topziv< en de maatschappelijke begeleiding besteedt, rendabel n. In samenwerking met de Vrije Universiteit van Amsteihi de Koninklijke Nederlandse Zwembond (KNZB) in jun^ei gastheer fungeren voor het medische congres van de F)jr wereldzwemfederatie). Op het congres, dat in eerste ivs een strikt wetenschappelijk karakter zal dragen en dat 70 opgeluisterd wordt met trainersclinics, zullen de biomirs en de sportmedische aspecten van het zwemmen aan deier men. De KNZB heeft de organisatie op zich genomen tl doel meer wetenschappelijk onderzoek in Nederland mfoc maken via bijvoorbeeld universitaire steun. In dat opzin medewerking van de VU aan het congres van groot bQ WARMOND De Hollaifc- se Regenboogzeilers hebben op de derde echte dag van de 61ste Kaagweek definitief afstand genomen van hun Friese tegenstanders. Onder aanvoering van teamleider Luut de Groot veroverde de Hollandse „vloot" de eerste drie plaatsen. Uitstekende klasseringen die Holland nog eens veertien punten verder deden uitlopen. In de totaalstand kijken de Friese gasten nu, met nog een wed strijd te gaan, tegen een ach terstand van achtentwintig punten aan. Een onoverbrug bare kloof, zelfs als de Frie zen in de laatste wedstrijd doen wat de Hollanders vo rig jaar de zege opleverde: het veroveren van de eerste vijf plaatsen. Gisteren domineerde Holland bijna van start tot finish. De Fries Van Drooge mocht dan in zijn Lupine direct de eerste plaats pakken, met Peter Frech, Peter Kempeneers, Ton Theunissen en Luut de Groot als directe belagers mocht niet worden verwacht dat Van Drooge die positie zou kunnen handhaven. De Fries moest dan ook inderdaad bakzeil ha len. Na bijna de gehele eerste ronde de Hollanders nog ach ter zich te hebben gehouden, capituleerde Van Drooge eerst voor de sterk aandringende De Groot. De Hollandse team leider bemoeide zich daarna niet meer met de echte wed strijd en zeilde simpel naar de zege. Vervolgens was het de beurt aan Frech en Kempe neers om het ploegenspel op te voeren. In het voorlaatste kruisrak sloegen beide Hollan ders toe. Eerst passeerde Kem peneers de Lutine, daarna was net de beurt aan Frech om de arme Fries achter zich te la ten. Met eigen teamleider Donker gelukte het Van ^Drooge ver- volgens nog wel de Wilde Rakker van Hettinga naar een' eervolle vierde notering te stu ren, maar meer dan enig ge rommel in de marge beteken de dat toch niet. Vooral niet omdat vijfde Hollander Martin Heineke er in het laatste kruisrak alsnog in slaagde Friese belagers Ulrich Jager èn Zwart te passeren, waar door de Friezen ook nog eens de weinig benijdenswaardige negende en tiende plaats kre gen opgedrongen. Uitslag: 1 De Groot (Hol), 2 Kempeneers (Hol), 3 Frech (Hol), 4 Hettinga (Fri), 5 Van Drooge (Fri), 6 Donker (Fri), 7 Theunissen (Hol), 8 Heineke (Hol), 9 Jager (Fri), 10 Zwart (Fri). Stand: 1 Holland 70 1-kwart, 2 Friesland 98. Mesker ronde verder STUTTGART Marceila Mesker heeft zich tijdens het Grand-Prix-tennis toer nooi in Stuttgart weten te plaatsen voor de tweede ron de. De Haagse versloeg in drie sets de Italiaanse Sabi- na Simmonds, 7—6, 3 6, 6 0. Popeyespeler Haroon Is mail (Zim) versloeg de Roe meen Ilie Nastase met 6—3, 6—4. Louk Sanders werd in de eer ste ronde van de strijd om het open Oostenrijkse tenniskam pioenschap uitgeschakeld. De Nederlandse tennisser moest zijn meerdere erkennen in de Tsjechoslowaak Jiri Granat (1_£, 46). In KitzbUhel bleek de kwetsbaarheid van de Australiër Rod Frawley, op Wimbledon nog halve finalist, op gravel. Hij werd door de Tsjechoslowaak Jaroslav Na- vratil uitgeschakeld. (Van onze verslaggever) BENEDEN LEEUWEN Door middel van een drie weken durende en duizend kilometer tellende prestatie- en propagandatocht door alle Nederlandse provincies, hoopt de jonge draverijvere niging D'n Onderstal uit het Betuwse Beneden Leeuwen landelijke aandacht te trek ken voor een geheel nieuwe tak van de paardesport: dra verijen en rennen met pony's. Daarbij wordt niet in de eerste plaats gedacht aan het gebruik van de po pulaire, kleine Shetland- pony's, maar meer aan de wat flinker uit de kluiten gewassen rassen als Arabie ren, New Forest, Welsh- pony's en het Fjordenpaard- Het plan daartoe werd gebo ren in de vorig jaar gebouwde, ultramoderne manege Stich ting Hippisch Centrum Maas en Waal, die gefinancierd werd door de drie Betuwse ge meenten Wamel, Dreumel en Appeltern. Hoewel deze dor pendriehoek slechts zo'n 15.000 inwoners telt, beschikt men over meer dan duizend paarden en pony's. Maar om dat met name het „gebruik" van pony's nogal eenzijdig bleek, besloot een aantal paar- denenthousiasten andere mo gelijkheden met deze kleine diertjes te gaan onderzoeken. Daarbij bleek al snel dat de wat grotere pony zich uitste kend leent als draver voör de kleine sulky en als renpaardje. Na overleg met de stichting Nederlandse Draf- en Ren sport werd besloten een vere niging op te richten, die deze nieuwe takken van paardes port in Nederland moet gaan propageren. Na geslaagde ex perimenten op de eigen, 500 meter lange grasbaan, kwam men uiteindelijk tot het initia tief om met de leden een grootscheepse propagandatocht door de Nederlandse provin cies te maken. Zondag 19 juli a.s. vertrekken daartoe uit Be neden Leeuwen een karavaan bestaande uit met vier pony's bespannen sulky's, een huif kar en begeleiders te paard, die in 21 Nederlandse plaatsen demonstraties gaat geven in het draven en rennen met pony's. De route van deze ruim duizend kilometer tellen de trektocht begint op die dag om 12.30 uur op het Hippisch Centrum D'n Onderstal in Be neden Leeuwen en voert via Brabant, Limburg, Zeeland, Zuid-Holland. Noord-Holland, Utrecht, Gelderland, Overijsel, Drenthe, Friesland en Gronin gen weer terug naar de Betu we. Tijdens deze tocht zullen de monstraties met voor de sulky gespannen pony's en drave rijen met deze dieren worden gegeven. De route door Zuid-Holland voert op 27 juli langs Delft-Pij- nacker-Zoetermeer en Alpen aan den Rijn. De eerste pony-koers zal half september worden gehouden grasbaan in Beneden Leeuwen. op de 600 meter {ij (Van onze sportredactie) DEN HAAG De be slissing van Aad Mans veld om een contract te tekenen bij FC Utrecht heeft FC Den Haag voor een verrassing én voor problemen geplaatst Voorzitter Pieter den Duik wist niet beter, dan dat Mansveld zou Motorcoureur Pazzaglia overleden BOLOGNA De Italiaanse motorcoureur Saura Pazza glia is drie dagen na zijn ernstige val in de training voor de Grote Prijs van San Marino overleden. Pazzaglia, 27 jaar oud en rij dend voor het Italiaanse merk „Ad Majora", had bij zijn val in Imola een schedelbreuk op gelopen en verkeerde sinds za terdag in coma. De woord voerder van het ziekenhuis in Bologna, waar Pazzaglia ver pleegd werd, meldde dat de coureur voor zijn Qverlijden. niet meer bij bewustzijn is ge weest Moses zeer snel LAUSANNE Edwin Mo ses heeft gisteravond tijdens wedstrijden in Lausanne zijn eigen wereldrecord op de 400 meter horden tot op éénhonderdste seconde bena derd. Hij won in 47,14 secon den. Minder succesvol, bij zijn aangekondigde record poging, was de Britse Olym pische kampioen Steve Ovett op de mijl. Ovett kwam uit op 3 minuten 49,67 seconden, bijna negentiende van een seconde boven zijn eigen wereldrecord. Van de Nederlandse deelne mers leverden Elly van Hulst en Arno Körmeling de beste prestaties. Elly van Hulst werd vierde op de 1500 meter, in 4 minuten 13,01 seconde, een tijd die in geen jaren door een Ne derlandse atlete is gemaakt. Körmeling eindigde als zeven de op de 800 meter in 1.47,66. Geen Nederlander was dit sei zoen sneller. Liliane Mandema werd zesde op de 200 meter, 24,61 seconden. blijven. Hij vertelde: „In een gesprek met ons heeft Mansveld gezegd graag te blijven. Er was geen probleem voor hem om daarnaast een ama teurclub te trainen. Naar aanleiding van dat onderhoud ben ik, onge veer twee weken gele den, naar hem toe ge gaan om alles in orde te maken. Toen bleek hij ineens met vakantie. Terwijl hij toch wist, dat we op 6 juli met de eerste training zouden beginnen". Voor trainer Martin van Via- nen van FC Den Haag is het er niet gemakkelijker op ge worden, nu de laatste vedette uit het Zuiderpark is vertrok ken. De gisteren 37 jaar ge worden laatste verdediger, die het na zijn destijds mislukte avontuur bij Feyenoord nog één keer buiten Den Haag gaat proberen, bepaalde het gezicht, van FC Den Haag. De ruimte die hij achterlaat, kan door niemand van de momenteel telers Dmdat onder contract staande worden ingenomen, bovendien eerder al Ton Wic- kel van club veranderde, is FC Den Haag nu zijn centrale ver dedigingsduo kwijt. Het is niet aannemelijk, dat FC Den Haag nog een gelijk waardige vervanger voor Mansveld zal kunnen aantrek ken. Gisteren werd Bram Rontberg, spits van DHC, ge contracteerd en binnenkort valt de komst van de Britse spits Micky Morgan (op uit leenbasis) té verwachten. Dan blijft er nog plaats voor één contractspeler en volgens voorzitter Pieter den Duik zal dat waarschijnlijk Jan Renooy worden. De laatste man van NLS speelt nu nog op ama teurbasis bij FC Den Haag. De kandidaten voor de opvolging van Mansveld en Wickel zijn derhalve Guido Pen, Simon van Vliet (in de eerste oefen wedstrijd middenvelder), Mar co De Vroedt en Jan Renooy. Van de laatste mag niet wor den verwacht dat hij, vorig seizoen nog spelend in de HVB, zo snel al in staat is een dermate belangrijke rol te ver vullen. Ondanks zijn kwalitei ten. Welzl en AZ '67 nog niet akkoord ALKMAAR Kurt Welzl is niet meegereisd naar Rijs- sel, waar de Nederlandse kampioensploeg vandaag en vrijdag uitkomt in een inter nationaal voetbaltoernooi met.Lille en Lens (Fra) en Serajevo (Joe). Coach Kes- sel wilde dat Welzl uiterlijk gisteren zijn handtekening onder een contract moest plaatsen. De Oostenrijker heeft dat nog niet gedaan. Jaap Bos speelt het komend- seizoen toch opnieuw voor FC Twente. Bos, wiens contract bij Twente afliep en op eigen verzoek niet werd verlengd, besloot toch weer met de En- schedese club in zee te gaan, nadat een mogelijke transfer van de inmiddels tot midden velder omgeturnde rechter spits naar SC Heracles '74 geen doorgang kon vinden. Zaterdag eersteklasser IJsssel- meervogels zal in het nieuwe seizoen weer de beschikking hebben over zijn twee vleugel spitsen Jaan de Graaf en Jan Vedder. De laatste besloot te blijven voetballen toen zeker was geworden, dat De Graaf zou terug keren van Go Ahead Eagles. Het Nederlandse UEFA-jeugd- team (16-18 jaar) heeft in een internationaal toernooi in De nemarken gelijk gespeeld te gen Polen (3-3). Er vielen twee rode en vier gele kaarten. IN WEINIG SPECTACULAIRE RONDE VAN 'S-GRAVENZd (Van onze verslag 'S-GRAVENZANDE" De wieleromlopen in het West- land hebben in het verleden wel eens voor meer sensatie gezorgd dan die van gisteren in 's-Gravenzande. Een vijf tal renners maakte de koers vanaf het begin, bepaalde ook het tempo en verdeelde onderling de prijzen. Theo Hogervorst uit Pijnacker zorgde ervoor dat de finale nog even enige spanning op leverde. Twee ronden voor de finish sprong hij weg om even later als eerste renner de honderd kilometer te overbruggen. „Het ging wel lekker, al was het erg zwaar", riep Hoger vorst, wiens broer Peter ook in de kopgroep meedraaide, na afloop. Met een trotse glim lach, die het gebied tussen de beide oren bestreek, wilde hij best even uitleggen waar het allemaal aan had gelegen. „Ik heb in het begin veel werk moeten doen. Maar toen de anderen merkten dat we door het peloton zouden worden op geslokt, werd er wel prima sa mengewerkt". Met alle gevolgen vandien, want Jan van Wijk, Huub de Vries, Rob Borst (een Haar lems trio) en uiteraard de ge broeders Hogervorst zorgden ervoor dat ze op een veilige af stand van het niet bepaald door aanvalslusten geplaagde peloton bleven. Daarom was deze koers voor amateurs voor het talrijke publiek niet zo bij- Uitslagen koersen Hilversum HILVERSUM - De uitslagen van de gisteren in Hilversum gereden koer- EEbStE KOERS 2000 m: 1. Up Road (H.Slagter) 1.24.1, 2. Upper Frejo, 3. Tamor Bonheur. Winn. 1.90 TWEEDE KOERS 2000 m: 1. Tru man (L.Schoonhoven) 1.26.0, 2. Ups hot Hanover, 3. Unie Pride. Winn. 9.90 pi. 2.60 5.20 2.40 kopp. 194.10 trio 1.049.30. Niet gestart Uardy D. DERDE KOERS 2020 m: 1 Udet Ulandia (W.Duivenvoorden) 1.26.4, 2. Upper Oldeson, 3. Upsala Thelma. Winn. 7.80 pi. 1.90 1.60 2.20 kopp. 8.30 trio 333.30. Niet gestart Tacorina. VIERDE KOERS 24440 m: 1. Usti nov D'Aster (R.A.Koning) 1.23.6, 2. Tarpan Baker, 3. South Pacific. Winn. 4.90 pi. 1.70 1.80 3.10 kopp. 15.50 trio 408.00. VIJFDE KOERS 2000 m: 1. Utopia Fortuna (A. de Wrede) 1.22.6, 2. Tur bulent K, 3. Tara Fortuna. Winn. 2.30 pi. 1.50 2.00 1.90 kopp. 15.00 trio* 134.60. Niet gestart Schermer. ZESDE KOERS 2900 m: -1. Ulaan (L.Dooper) 1.23.0, 2. Regina du Bois, 3. Udo Harvester. Winn. 2.40 pi. 1.40 ten Weddenschappen Uniek West- -Frisia (A. van der Blonk) 1.20.9, 2. Tom Westlandia 3. Telsa Fortuna. 4. Sigolino. Winn. 2.10 pi. 1.40 2.10 1.80 kopp. 9.80 trio 115.60. Niet gestart Sa- lome. ACHTSTE KOERS 2020 m: 1. Parel Uma ster interessant. Tot die (F twee ronden aanbrakar) Theo Hogervorst koif°s) springen. Jan van Wijf7, j nog even de achtervolg 24 maar zag bij de finish toipei gapend gat van enkele tfed len meters. 'riej Bij de dames had de pl|„) ke favoriete Tedje Sto_ 88 wind in de rug en zij w^eetc ook zonder problemen.(N« Uitslag amateurs: l£ Hogervorst (Pijnacker),^ d van Wijk (Haarlem), 3bnk« de Vries (Haarlem), 4: Bof Hogervorst (Pijnacker), Borst (Haarlem), 6. Pief1"!? (Vlijmen), 7. Steef Fle^c (Oosterwolde), 8. Gerrien Nicolaas (Dordrecht), 9.19. Buskop (Rotterdam), 10..5* Kuiken (Rosschenhoofdj.ent In 0 Kim rie) Hue) Iwe) Holland (J.T.M. Snoek) lJ°P Paarl D., 3. Pancreas. Winn.t, 3.70 2.70 3.00 kopp 46.70 trld™? Niet gestart nr. 2 Sonja Wolf»,,:. NEGENDE KOERS 2440 m?"" la Fan Skarn (A. de Wrede) {T Sam Avon, 3. Real Formosa 2.20 pi. 1.30 2.60 1.40 kopp 1S,,P 38.60. 23 TIENDE KOERS 1609 m: £4' lientje V. (A.W. Bosscha) Maf*™, ranames, 3. Solid Speed. WinF" pl. 1.10 1.10 1.10 kopp 14)8 (I 765.70. ELFDE KOERS 2440 m: 1. S Hiddum (L. Schoonhoven) Ir Torro Ash tori, 3. Schavuit. Wil pl. 1.50 1.90 2.10 kopp 35ja 641.80. 1 TOTALISATOR OMZET 5 De nieuwe Hongaarse coach Denes'Pocsik io. 3. [de K UTRECHT Denes Pocsik is in schil. „In Joegoslavië wordt het fysieke beschouwt hij vooralsnog als een gron- nieuwe tactische wegen, die het fp d« zijn nopjes met de aanstelling als aspect sterk naar voren geschoven, in dige inventarisatie van de mogelijkhe- drastisch kunnen wijzigen. DaarqJ °P 1 bondscoach van het Nederlands wa- Hongarije wordt het accent meer op den van de spelers. Daarnaast zal hij in Nederland moeten inspelen, wil ^,p j 3 terpolozevental. Na drie jaar op- tactiek en techniek gelegd. Voor Ne- de Joegoslavische badplaats de kennis- professionele aanpak in Oost-E» bouwwerk in Koeweit vindt de be- derland prefereer ik een combinatie making hernieuwen met de toonaange- enigszins bijbenen *nkla snorde Hongaarse reus in Nederland van teide leerscholen". vende landen. Dat heeft hij in de drie Cnmnetitie iST erkenning voor zijn trainerscapaci- Pocsik waarschuwde ervoor op korte jaar Koeweit, dat hij naar de top van de F fff teiten. Na maandenlange onderhan- termijn successen te verwachten. Arabische landen bracht, ontbeerd. Met ingang van het seizoen 19l 95.' delingen met de Hongaarse zwem- Maandagavond maakte hij al kennis In de aanloop naar de EK zal Pocsik wordt de waterpolocompetitie ai Caist bond werd Pocsik eindelijk per 1 m?t de selectiegroep, die zich voorbe- het accent in de trainingen vooral leg- past. De 24 ere- en hoofdklasse juli gecontracteerd als opvolger van reidt °P het toernooi, dat eind juli in gen op de man-tegen-man verdediging den over drie divisies verdeeld Ivo Trumbic. Madrid wordt gehouden. In de Spaanse en de aanval met een numerieke meer- play-offs de beslissing over kam De Joegoslavische aanpak van Trumbic hoofdstad zal interim-coach Domburg derheid. „Die facetten zijn erg belang- schap en degradatie zullen maakt plaats voor de Hongaarse school. noS de scepter zwaaien, al zal Pocsik rijk in het hedendaagse polo en die Voor de eredivisie houdt dat in Op het eerste oog weinig verschillend wel in de opstelling en tactiek worden moeten volledig beheerst worden, acht clubs na de hele competi gezien -de Oosteuropese inbreng, maar gekend. Na dat toernooi neemt de Hon- Daarnaast is het polo geweldig in ont- twee poules van vier worden ve volgens Pocsik, gisteren in zijn „mai- gaarse ex-international de leiding op wikkeling door de uitbreiding van De bovenste vier gaan strijden denspeech"in het KNZB-bondsbureau Het toernooi in het Italiaanse Pes- speeltijd. De 4x 7 minuten ir.et als ge- landskampioenschap, de onde in Utrecht, bestaat er wel degelijk ver- cara- eind augustus, en de EK in Split volg 13 inzetbare spelers impliceert om behoud van het eredivisiesc

Leidse Courant | 1981 | | pagina 14