Polen vluchten met plunjezak naar onzekere toekomst 'ïxon -m use urn oei sluiten Wat je moet doen is de inbreker ontmoedigen WROEPEN VERDEELD OVER BRIEF VAN GARDENIERS JTENLAND LEIDSE COURANT/. WOENSDAG 15 JULI1981 Dagelijks werk voor de technische recherche: het zoeken naar sporen de ochtend na een Inbraak. VERZEKERINGEN WILLEN MEER DOEN AAN BEVEILIGINGEN Niet alleen de vakantieslachtoffers van de inbrakengolf die ons land de laatste we ken teistert, staan beteuterd te kijken, ook de verzekeringsmaatschappijen hebben geen reden om vrolijk te zijn. Uiteindelijk moeten zij het al bijna spreekwoordelijke slot van een inbraakbericht („De verzeke ring dekt de schade") waarmaken. „Wij zien met lede ogen toe", bekent de heer J. Kraaijeveld, hoofd van het bureau Voor lichting Verzekeringen in Den Haag. Een en ander houdt echter niet in, dat de verzekeringsmaatschappijen naar een maatregel zullen grijpen die zo voor de hand ligt: verhoging van de te betalen pre mies. Kraaijeveld: „Natuurlijk is het op de lange duur niet ondenkbaar, dat aan premieverhoging wordt gedacht, maar op de korte termijn is het beleid in de eerste plaats toch ergens anders op gericht, na melijk op de voorkoming van inbraken". „Wij stellen in het algemeen namelijk vast, dat de beveiliging tegen inbraken te wensen overlaat. Uit onwetendheid of nonchalance, dat zal ik niet direct durven zeggen, maar een feit is dat iedereen op simpele wijze al enkele hindernissen op zou kunnen werpen tegen inbrekers. Dan hoef je helemaal nog niet aan dure eleKtronische beveiligingsap paratuur te denken", aldus Kraaijeveld. Hij wordt in die zienswijze gesteund door op perwachtmeester H.W. Helmantel die spe ciaal is belast met het geven van informatie over methoden om misdrijven te voorkomen en die het grootste deel van zijn tijd aan in braakbeveiliging besteedt. „Er wordt echt te. weinig aan inbraakbeveiliging gedaan", zegt hij ook. „Als iedereen wat kleine ingrepen zou doen thuis, dan zou het aantal inbraken* zeker afnemen". Helmantel wijst daarbij in de eerste plaats op de zogenaamde „organisatorische maatrege len. Het sleutelbeheer bijvoorbeeld. „Die sleutels moeten niet overal slingeren: onder de vuilnisemmer of het matje bij de deur, aan het kozijn in de schuur. Dat zijn echt plaatsen die bekend zijn. Wat er ook bijhoort is een goede zorg voor het afsluiten van ramen en deuren, zeker bij afwezigheid. Let goed op, dat u van uw huis geen etalage maakt. Met andere woorden: kostbaarheden als antieke klokken niet zodanig tentoonstellen dat je ze op grote afstand al kunt zien. Het komt regel matig voor dat wij merken dat inbraken zijn gepleegd omdat voorwerpen op zicht han gen". Waar ook steeds weer op wordt gewezen is een goede verlichting. Helmantel: „Als je weg bent is 't het beste licht te laten branden en de gordijnen te sluiten, om op die manier de indruk te wekken dat je thuis bent Van be lang is ook registratie van je kostbare spullen. Daarvoor zijn op alle politiebureaus kaarten verkrijgbaar, waarop je merken en nummers van radio's, televisies, fietsen of bromfietsen kunt zetten. Er zijn ook methoden om andere voorwerpen, kunst of antiek bijvoorbeeld, te voorzien van merktekens. Zo is er een on zichtbaar schrijvende viltstift in de handel, waarmee je je naam of iets dergelijks op een voorwerp kunt plaatsen. Dit merkteken is al leen zichtbaar te maken door behandeling met ultraviolet licht". „Juist aan die organisatorische maatregelen gebeurt te weinig", constateert Helmantel. „De zorgvuldigheid ontbreekt gewoon bij het publiek en dat is spijtig genoeg. Wie het wel doet bouwt in elk geval al enkele hindernis sen voor een mogelijke inbreker, maar dat hoeft niet altijd voldoende te zijn. Soms zijn bouwkundige voorzieningen nodig. Beter hang- en sluitwerk bijvoorbeeld. Daar hapert echt nog wel wat aan, vaak met name aan de achterkant van de woningen". Op dit gebied is ook het TBBS actief, het technisch bureau ter bevordering van schade preventie. Preventie-ingenieur H. Stienstra: „Wij zijn in een commissie bezig met het op stellen van een ontwerp plus norm voor nieuwbouwwoningen in verband met in braakbeveiliging. Gebleken is namelijk in de praktijk dat per woning zo'n tweehonderd gulden meer moet worden uitgegeven om een heel wat betere beveiliging te krijgen. Wel: zet dat bedrag per woning nou eens tegeno ver de gigantische kosten voor de overheid om achter die dieQes aan te zitten. Het minis terie is in elk geval van onze stelling over tuigd dat een nieuwbouwwoning aan hogere normen moet voldoen. Vooruitlopend op die norm zelf wordt er door de minister al geld ingestoken". t Het bureau van Stienstra en de zijnen, opge zet door de gezamenlijke verzekeringsbedrij ven, houdt zich al meer dan tien jaar bezig met het onderzoeken van methoden, die schade voor de verzekeringen kunnen voor komen. Stienstra: „De mensen denken bij be veiliging meestal direct aan elektronische ap paratuur. Vaak zijn het echter alleen grote bedrijven, die de installaties aanschaffen. De kostenfactor speelt daar een voorname rol bij. „Aan de andere kant beseffen de meeste mensen zo langzamerhand wel, dat ze zelf met een paar simpele maatregelen al heel wat kunnen bereiken. Wij werken daar ook doel gericht op, om de mensen dat bij te brengen". Wie meer informatie wil over beveiliging in het algemeen kan een briefje schrijven naar het TBBS, Postbus 54 in Baarn. PIET BAKKER jiVERSUM De VARA kan zich vinden in ipvattingen van minister Gardeniers inzake sommercie in de omroepen. Aldus liet een rdvoerder van deze omroep weten. De! RA vindt ook dat het premiestelsel in de foep overboord gegooid mag worden, „maar wel voor iedereen". I het uitgeven van bijvoorbeeld boeken en mofoonplaten wil de VARA eveneens stop pen. Anderzijds is deze omroep van mening dat bij voorbeeld het uitgeven van natuurboeken veran kerd ligt in de statuten van de VARA. De Veronica Omroep Organisatie (VOO) vindt dat wat de minister nu wil, in feite nog meer beper kingen inhoudt „om op creatieve wijze radio en te levisie te maken". De Veronica-woo rdvoerder kan zich dan ook niet voorstellen, dat de pinister alle consequenties van haar brief, die volgens hem in de vakantietijd op een wel zeer ongelegen tijdstip is gekomen, overziet. De uitvoering van een aantal regels zal volgens de VOO-zegsman bijzonder moeilijk worden. Hij wees er bijvoorbeeld op, dat de drive-in-show van Veronica al tot 1982 geboekt De Evangelische Omroep is van mening dat er eni ge commercie mogelijk moet blijven, omdat de pro gramma's te duur worden. De woordvoerder van deze omroep wees overigens de kritiek op het uit geven van het blad Alpha van de hand. Hij zei het vreemd te vinden, dat de minister dit blad op één lijn heeft gesteld met andere commerciële activi teiten van de omroepen. Wat het uitgeven van boeken betreft beweerde hij dat de EO daarin een hoop research en wetenschappelijke kennis uit de vluchtige televisie-programma's vastlegt. Volgens de EO-woordvoerder is er dan ook bij zijn omroep geen sprake van winstmakerij. De andere omroepen die in de brief van de minis ter bekritiseerd worden (AVRO, TROS, NCRV en KRO) wilden nog geen voorlopig commentaar ge ven. Over het algemeen vinden zij de inhoud van de brief van zo groot belang dat men die met de leiding in volledige samenstelling wil bespreken. Alle omroepen zijn overigens wel van plan gehoor te geven aan de wens van de minister om voor 10 september commentaar te leveren. stroom taan Hongaarse opstand in 1956 en iechoslowaakse drama uit 1968 Oostenrijk nu voor de derde en vluchtelingengolf te verwer- Ieze keer zijn het Polen. In juni in zich in totaal 2.648 Polen aan ort van het doorgangskamp irchen, nog geen honderd per u ligt het dagelijkse gemiddelde tweehonderd. Ze komen per mef het vliegtuig, vaak ook in \gen auto, soms zelfs compleet ra van. Er zijn betrekkelijk wei- feenstaande mannen en vrou- u/. Het zijn meestal gezinnen, gezinnen met vrijwel steevast underen. pesten willen niet in Oostenrijk De Verenigde Staten, Canada ptralië zijn favoriet. De meeste I vluchtelingen hebben wel er- iverzee een broer, een oom of bterneef bij wie ze terecht kun- kfaar het duurt, als het gunstig gemiddeld zes maanden voordat Ta tie geregeld is. Al die tijd e gevluchte Pool de Oosten- lastingbetaler een kleine vijf- Otig gulden per dag, alleen voor td en voor maaltijden. Veel Oos- ïers beginnen langzamerhand tetje knorrig te worden, vooral pi weten dat het vluchtelingen- Traiskirchen de stroom Polen keer kan verwerken. Het minis- pan binnenlandse zaken heeft tn overal in Oostenrijk hotel- t gehuurd om de Polen te kun- pderbrengen, op de eerste plaats tinnen. Soms zijn het heel goede l met zwembad, en op de par- iats staan auto's met Poolse terborden. De Oostenrijker had lijk een ander idee van het be- Vluychteling. Bovendien, vluch- Polen is momenteel toch het I liberale land van Oost-Europa? voor dan vluchtenEn de Pool let auto en caravan naar Oosten- tornt kan ook niet creperen van e. een deel hebben de Oos ten rij- gelijk. De meeste Polen die mo- eel in Oostenrijk verblijven zijn rist gekomen. Alleen al in we- ijn er volgens de schattingen Ze kamperen met hun cara- of in hun tent bij het Prater-sta- en ze maken hun dagelijkse gang de Rennweg. Daar staat de Pool- 'k en daar wemelt het elke mid- i/i avond van Poolse toeristen ent 'olen die zich al als vluchteling •n gemeld. Er worden ervarin- titgewisseld en de volgende och- trekt er weer een kleine stoet kuto's van het Prater-stadior. Tniskirchen. De vrijgekomen M op de wilde camping in het rr worden gauw weer ingenomen andere Polen die kersvers de i zijn overgekomen, loorgangskamp Traiskirchen, een nalig kazerne-complex, kan ei- ik slechts 1.500 vluchtelingen frgen; er wonen er nu 2.250. De vkomers moeten minstens de nacht op de gang doorbrengen, er is voor ieder een bed, dekens, Os en een sloop, een pannetje om t eten, een mok, kampbestek, een tlosetpapier, een stuk grove zeep ten stuk toiletzeep en een tube *pasta (mét fluor). Werkwillige Oen kunnen in het kamp zelf een entje verdienen: 25 gulden per pd. Maar de eerste dagen hebben ten tijd om te werken: ze moeten commissies verschijnen, verkla- tn afleggen, uitvoerig hun toe- gtplannen toelichten, speciale verslaggever Leo van ien, momenteel in Polen aanwe- ij het partijcongres, maakte zijn iar Warschau via Wenen, waar Poolse vluchtelingen bezocht. Ploeg voor Universiade DEN HAAG - De ploeg die Nederland zal vertegen woordigen op de Uni vers ia- de-spelen, die van 19 tot en met 30 juli in Boekarest worden gehouden, bestaat uit dertig sporters. Elf bas ketballers, twaalf volleybal lers, twee atleten en een zwemploeg van vijf man. De basketbalploeg (heren) is als volgt samengesteld: Geer- ten Rijks, Ronald Schilp, Jelle Esveldt, Hans Heijdeman, Eric van Solm, Paul van Solm, Martin de Vries, Jos Kuijpers, Jaap Verkerk, Marco de Waard en Frank Ardon. Atletiek: Hugo Pont en Mar cel Klarenbeek (beiden 400 meter). Zwemmen, heren: Gerard de Kort (1500 meter vrije slag, 100 en 200 meter vlinderslag en 400 meter wisselslag), Ed ward Maasdijk (100 meter vrije slag, 100 meter vlinders lag). Dames: Hansje Geijssen (100 en 200 meter vlinderslag, 100 en 200 meter vrije slag), Anja van de Boogaerde (100 meter vrije slag) en Daphne Demuth (100 en 200 meter rugslag en 400 meter wissels lag). told wil nu eenmaal naar Canada. Hij heeft wel beloofd dat ze later, als het in Polen weer wat beter gaat, eventueel zul len teruggaan. „Als we in Canada rijk geworden zijn". Voor lopig bezit Witold alleen nog maar een plunjezak en Jadwi- ga een kapotte koffer. 'Politie De negentien politiemannen die geregeld hun dienst draaien in het vluchtelingenkamp hebben eigenlijk een makkie. Karl Radek zegt niet zonder trots: „We kennen hier maar weinig criminaliteit en met drugs en prostitutie hebben we ook geen problemen. Eigenlijk hoeft de politie hier maar op twee din pen te letten. Als de meeste andere Oosteuropeanen drinken de Polen graag een stevige slok en als ze 'm een maal om hebben wU dat nog wel eens op een vechtpartij uit draaien. Maar de meesten hebben gelukkig niet genoeg geld om buitensporig veel sterke drank te kopen. En dat is dan meteen het tweede probleem. De Polen kijken hier hun ogen uit naar alles wat er te koop is. Maar zij kunnen het niet kopen en dan wil er nog wel eens eentje zwak worden en neemt iets mee zonder te betalen. Over het algemeen valt ook dat echter wel mee". Stefan, de politicoloog, is wat kritischer. „De meeste laten zich verblinden door de welvaart en hebben nog maar één ding in hun kop: zo vlug mogelijk zoveel mogelijk geld ver dienen. En dan krijg je natuurlijk dat mannen zich niet schamen om zich voor een kwart van het normale loon te verhuren aan koppelbazen die hier geregeld voor de poort van het kamp werkkrachten ronselen. En van sommige meisjes weet ik, dat ze hier in de buurt of in Wenen met prostitutie een centje proberen te verdienen. Er zijn er al en kele die op een vast adres zitten. Het enige perspectief dat zij hebben is een beetje geld verdienen en dan de goot". Tweedehands artikelen Zolang ze nog toerist zijn en op hun wilde camping in het Prater zitten, zijn de Polen uiterst voorzichtig, op het schu we af. Als ze zich al tot een „vreemde" wenden is het: „Heb föhn te verkopen. Heb ook transistor te verkopen". Niet be seffend dat een tweedehands föhn en een oude transistorra dio wél in Polen, maar niet in Oostenrijk tot de gewilde arti kelen behoren, proberen ze op die manier een beetje Oosten rijks geld te krijgen om hun verblijf nog wat te kunnen rek ken, totdat ze het besluit nemen om zich in Traiskirchen te melden. Want op een ongelukkig ogenblik hebben ze van een landgenoot gehoord, dat je dan gauw werk krijgt en ook een visum voor Canada of God weet waarheen. „Vergeet het maar"., is het eerste wat ze dan in het kamp horen. „Werk krijg je pas als je de vluchtelingenstatus hebt en dat duurt minstens een half jaar". Toch zijn de vluchtelingen in Traiskirchen beter af dan hun landgenoten die weken, soms maanden in Oostenrijk blijven rondscharrelen. „Voor vijfentwintig gulden per dag kunnen we ze goed te eten geven en ook de normale zaken voor ze afwikkelen. Maar als ze ziek worden, kosten ze natuurlijk veel meer", zegt Karl Radek. Asielland Naar schatting bevinden zich momenteel in West-Europa een paar honderdduizend Polen. In Oostenrijk vreest men, dat wanneer het in Polen tot een catastrofe zou komen al die Polen hun toevlucht zullen zoeken in Oostenrijk. Karl Radek: „Wij zijn nu eenmaal een traditioneel asielland om dat we neutraal zijn. De Polen hebben voor Oostenrijk geen visum nodig en Traiskirchen is bovendien de gemakkelijk ste springplank naar overzee. Op het ministerie liggen overigens de plannen voor de op vang bij een dergelijke catastrofe al klaar. De vluchteligen zullen dan onder meer in scholen en kazernes worden on dergebracht. Maar Karl Radek, die officieel „Regierungsrat" heet, zegt: „Ik wil er niet aan denken. Van de andere kant: je móet natuurlijk helpen, want die mensen zoeken alleen maar een beetje toekomst En de Oostenrijkers zijn bereid om té helpen". Bij de ingang van het kamp, op een muurtje, zit Ewa uit Krakau, met haar dertien maanden oude zoontje op haar schoot. Ze lijkt gelukkig. „De mensen zijn hier zo aardig voor ons". Ze is er nog maar een dag. „Maar ook als ik ver der in dit kamp zou moeten blijven, zou ik toch niet weer naar Polen terug willen". Over een week zal ze wel anders Eraten. Haar man is monteur en denkt een goede kans te ebben in Canada. En haar kleine Janek heeft vandaag voor het eerst in zijn leven een banaan gegeten. Voor Ewa is de toekomst al begonnen. LEO VAN VLIJMEN IE WEINIG BELANGSTELLING ciale leven. Ze organiseerden partijen en ontvingen astro nauten, honkbalspelers en filmsterren onder wie wijlen John Wayne. Op 9 februari 1980 vertrok ken de ex-president en zijn vrouw Pat met stille trom naar New Vork. Het optrek dat ze daar voor ruim twee miljoen gulden kochten heb ben ze kort geleden in de krant gezet voor bijna zes miljoen. Ze hebben in New Jersey een nieuw onderko men gevonden: kosten 2,7 miljoen gulden. Voor het landgoed in San Clemente ontving Nixon van een groep zakenlieden 6,75 miljoen gul den, 2,7 miljoen meer dan hij er in 1969 voor moest neer tellen. Op campagne-buttons in het museum staan teksten als „Nixon is de man, Agnew trouwens ook". Zijn vice-pre sident verdween voortijdig uit de politiek. Een andere veelzeggende tekst: „De ,i" in Nixon is een afkorting van integriteit". De huidige eigenaars van het museum willen van het pand af voor de prijs van 3,24 mil- ioen gulden. Er schijnt een kandidaat-koper te zijn. Het vroegere buitenhuls van Nixon In San Clemente, waarin „zijn" museum is on dergebracht. WENEN Jacek is timmerman en komt uit Lublin. Hij vormt in twee opzichten een uitzondering op de meeste andere vluchtelingen. Hij is namelijk 44 jaar en. behoort in Traiskirchen dus tot de „ouwetjes". En bo vendien is hij spraakzaam, hoewel hij pas drie dagen in het kamp zit, nog steeds op de gang. De meeste vluchte lingen, zo vertelt kampleider Karl Radek, willen de eer ste week niet met buitenstaanders praten. Jacek spreekt alleen Pools, maar heeft zich al gemeld voor de cursus Engels die in het kamp gegeven wordt. Zijn reisdoel is Australië, waar hij een broer heeft wonen. Waarom hij is weggegaan uit Polen? „Ik had een eigen tim- merbedrijfje en als kleine zelfstandige heb je in Polen altijd last met de autoriteiten. Bovendien ben ik bang voor wat er in Polen «aat gebeuren. Ik weet zeker dat de Russen ko men". Dezl opmerking is het sein voor een algemene discus sie die al gauw wordt geleid door Stefan, een jonge Pool met een rossige baard, een student in de politicologie. „De Rus sen in Polen? Dat durven ze niet. Wij zijn een sterk volk en dat weten de Russen". Laten we maar eerlijk toegeven dat we niet uit angst voor de Russen uit Polen zijn weggegaan, maar omdat het ons daar zo rottig gaat. Polen is failliet en we zullen er nooit meer bovenop komen niet met de partij, niet met Solidariteit en niet met de Russen. Dit Polen heeft geen perspectief meer en daarom zitten we hier". Andere vluchtelingen Karl Radek, sinds 25 jaar leider van het kamp Traiskirchen, onvermoeid en altijd lachend zegt later dat Stefan vermoe delijk gelijk heeft. „De Polen zien het in hun land gewoon weg niet meer zitten. Nu er vijfendertig jaar na de oorlog nog steeds zoveel structurele armoe in dat land bestaat wil len ze in elk geval voor hun kinderen een betere toekomst. Die kinderen krijgen hier in het kamp voor het eerst van hun leven een banaan te eten. Daarmee is voor die ouders al een klein stukje perspectief werkelijkheid geworden". Voor Jadwiga, een achttienjarige leerling-verpleegster uit Lodz, gaat het perspectief gauw in vervulling. Ze is eigenlijk niet echt gevlucht, maar kwam drie weken geleden haar vriend Witold, die al sinds begin juni in Traiskirchen is, op zoeken. Witold wil naar zijn zus in Canada en zegt dat hij over een paar weken wel een vestigingsvergunning zal krij gen. De anderen lachen hem uit om zijn optimisme, want zij weten dat hij minstens nog tot oktober zal moeten wachten. Alleen Jadwiga lacht niet; zij gaat volgende week met Wi told trouwen, in de kampkapel, tijdens een Poolse mis, /net een Poolse priester. En wat Jadwiga betreft zouden ze dan de volgende dag weer terug kunnen naar Polen. Maar Wi- CLEMENTE Een voor Amerika's Richard trekt zo weinig be- dat de sluiting er- een jaar na de ope- onafwendbaar is. de deuren in januari rekende men. duizend be- per dag. Maar het meer dan eens, dat tien komen. museum zijn foto's, golfsticks souvenirs van de uitgestald. Men tevergeefs zoeken naar die de herinnering le vend houden aan het Water- gate-schandaal, dat ervoor zorgde dat Nixon als eerste Amerikaanse president voor tijdig uit het ambt stapte. Dat was in 1974. Kort nadat hij, in 1968, tot president was gekozen, kocht Nixon in het 25.000 inwoners tellende San Clemente aan de westkust van de Verenig de Staten een landgoed van vier ha, compleet met golf terrein en zwembad. De bewoners van het tevoren tamelijk gezapige San Cle-, mente kregen een trots ge voel. Aan de grens van de bebouwde kom verrezen bor den met het opschrift „San Clemente thuisplaats van het Witte Huis in het Wes ten". De straat waaraan Nixons landgoed lag werd omgedoopt in Avenida Del Presidente. In de loop der ja ren kwamen er mensen op bezoek als de Sovjet-leider Leonid Brezjnev, ex-presi dent Nguyen Van Thieu van Zuid-Vietnam en Henry Kis singer. Na zijn aftreden als president trok Nixon zich in San Cle mente terug in zelfgekozen ballingschap. Toen het schan daal rond het Democratische hoofdkwartier van de voor pagina's verdwenen was, hervatten de Nixons hun so- ln de Poolse kerk In Wenen verzamelen zich dage lijks weer honderden Polen om te bidden voor een gelukkige toekomst en het herstel van „hun" nog steeds zieke paus. Een portret van Johannes Paulus II is op de preekstoel aangebracht.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13