Vakantie in eigen land erg in trek >odzakeli jke veranderingen aan kequet Atlantic zijn „te duur" 9 ïtico Croes ndt i in ENLAND Ford gaat in beroep tse straffen l^ist tegen Intainerdieven IS Registratie alleen ed voor Interpol idmolukse KNIL-ers ?n ook een uitkering Strengere normen aantal onderwijzers geen probleem voor lagere scholen NEDERLAND GAAT KAMPEREN LEIDSE COURANT WOENSDAG 15IULI1981 PAGINA U Vervolg van voort AG Naar aanleiding van het jeluk met een Breguet heeft een iscommissie ingrijpende wijzi- m het vliegtuig voorgeschreven: ibouwen van een reserve bestu- hanisme. Die wijziging is nooit pht omdat het te duur was, te zou vergen en andere Europese •s van het marinepatrouille- er de noodzaak niet van inza- na het tweede ongeluk hebben erige Nederlandse Breguets op irg een vliegverbod gekregen, ie behelpt zich nu precies een met de verouderde Lockheed nd heeft de commandant van de itieme patrouillevliegtuigen, kapi- 'b F. S. Peters, in een brief aan de int zeemacht evenwel gesteld, rwegende operationele en politie ke overwegingen" het vliegverbod kunnen opheffen, zonder dat de vereiste ingrijpende wijzigingen ziin aangebracht. „Volstrekt on aanvaardbaar aldus de voorzitter van de kamercommissie. Een enquête op het vlieg kamp Valkenburg onder de onderofficieren die met Breguets vliegen heeft aangetoond, dat ruim 75 procent van hen met „emotio nele problemen" te maken zou krijgen, als besloten zou worden de toestellen zonder goede ingreep weer te laten vliegen. De onderzoekscommissie van de marine wijst er in haar rapport op, dat het ontbre ken van een reserve besturingsmechanisme in strijd is met de geldende luchtwaardig heidsvoorschriften. Daarmee plaatst zij een vraagteken bij de verklaring van lucht waardigheid, die zowel de toenmalige minis ter van defensie (oud-vlieger) Den Toom, als een internationale commissie van ge bruikers in 1969 bij de aanschaf van het toe stel heeft afgegeven. De onderzoekcommissie acht inspectie van kwetsbare onderdelen van de Breguet nau welijks mogelijk, zodat tijdige ontdekking van catastrofale defecten „vrijwel alle op toeval berusten". Die inspectie gaat zo: een monteur gaat op de schouders van een colle ga zitten, steekt een lange stok met aan het einde een spiegeltje in het gedeelte van het vliegtuig waar de besturingsleidingen lopen, stopt een zaklantaarn in zijn mond en richt die op het spiegeltje. Zo moet hij dan ont dekken of er scheurtjes of breuken zitten in een bepaald onderdeel, waarvan het bestu ringssysteem er maar liefst 68 telt. De Koninklijke Marine heeft in een reactie toegegeven, dat Nederland na het eerste on geluk ruim zeven jaar geleden het risico heeft genomen met de Breguets te blijven vliegen, omdat herhaalde pogingen de ande re Europese gebruikers van het toestel te overtuigen van de noodzaak ingrijpende wijzigingen aan te brengen, zonder succes bleven. Na het ongeluk van dit jaar is de meerderheid van de gebruikers tot andere gedachten gekomen. Alleen West-Duitsland ligt nog dwars. Als op een bijeenkomst op 5 augustus in Parijs geen unanieme 1 kan worden genomen, zal Nederland probe ren bij meerderheidsbesluit tot de gewenste verbetering te komen. Opheffing van het vliegverbod „wordt thans niet overwogen", aldus de Koninklijke Marine. AMSTERDAM Ford Ne derland gaat in hoger beroep tegen de uitspraak van de Amsterdamse rechtbank om de vestiging in Amsterdam open te houden. De rechtbank bepaalde vorige week in het kort geding van de fnv tegen Ford, dat de ves tiging voorlopig open moest blijven en dat men de bezeting moest beëindigen. De directie van Ford Nederland meent dat sinds december alle rele vante informatie over de situ atie van de Ford-vestiging, waarom de ondernemingsraad had gevraagd, „in detail en uitgebreide vorm" is verstrekt. Openhouden van de fabriek kost alleen maar geld, zo zegt de directie. "ItDAM De Rotterdamse officier van justitie mr. Jfïeijring, heeft gisteren forse gevangenisstraffen /J gen twee leden van een groepje containerdieven. w f drie jaar onvoorwaardelijk. Hij stelde voor twee mse taxichauffeurs, die de dieven enkele malen i interessante lading hadden getipt, alternatieve te geven. feurs zullen (op eigen verzoek) gedurende een half jaar ler week bejaarden uit een Rotterdamse verzorgingste- is vervoeren. De containerdieven ontfermden zich dit een met vloerbedekking geladen vrachtwagen in Til- >ver een met sherry gevulde container (inclusief trek- jlegger) in Schiedam. Op de zitting bleek overigens dat en (ze hadden nog vijf keer toegeslagen) meestal niet te elen. „Een met runderhart geladen container konden |e straatstenen niet kwijt", zo verklaarden ze gisteren, fer hield met die tegenvallers geen rekening. Hij vond je straf de enige oplossing voor het tweetal van wie er vermogensdelicten op zijn strafblad heeft staan. GANGSFASE VAN TIEN JAAR #^AG Aruba is toch bereid zich te houden aan een k^sfase van tien jaar, die moet uitmonden in onaf- ■kheid van het eiland. Dit heeft Betico Croes giste nd- r van de Arubaanse meerderheidspartij MEP komt terug op een uitlating van korte tijd geleden,.dat Aruba i 1986 wil losmaken uit het Antilliaanse staatsverband, •aak zorgde zowel op de Antillen als in Nederland voor e deining. Nu de ronde-tafelconferentie (RTC) voor de it, lijkt Croes enige olie op de golven te willen gooien, in Nederland voor gesprekken met enkele kamerleden ister Van der Stee (Antilliaanse Zaken). Croes wil zoals „de weg plaveien voor komende RTC in september op ten". len de beslissingen worden genomen over bestuurlijke lisatie binnen het Antilliaanse staatsverband en de duur overgangsperiode, waarna elk van de eilanden gebruik en van het zelfbeschikkingsrecht. ALO: van de voorpagina) Zigeunerleider Petaio heeft gisteren verklaard legistratie van de zigeuners die de rijkspolitie giste- bet Gelderse Didam heeft verricht, „alleen goed is crpol". Petaio wil dat de zigeuners in staat worden om een status als vreemdeling aan te vragen en dat D een mogelijke afwijzing van hun aanvraag in be nnen gaan. De rijkspolitie heeft gisteren van 125 zi- boven de zeven jaar foto's en vingeradrukken geno- zoveel mogelijk personalia opgevraagd. 3ddag groeide de groep uit tot 180 man, nadat Petaio 's was komen aanrijden met een groepje van veertig zi- die volgens Petaio ziekenhuizen zouden hebben be- jaarop sloot de rijkspolitie het terrein van de zigeuners olken gisteravond de mededeling hadden voorgelezen '^euners Nederland uit moeten, verliet de zigeunergroep erplaats bij Didam rond negen uur, richting Breda. De lokkeerde de afritten van de snelweg, opdat de zigeu- van de weg afkonden. 3 moeten in Europa op verschillende plaatsen terecht [op zogenaamde vrijplaatsen, waar ze zonder officiële 'ergunning tijdelijk kunnen blijven. Het land of de ge- 'aar zij dan verblijven, is dan niet verplicht tot finan- and aan deze mensen. D'66-kamerleden Wessel-Tuin- lohnstamm hebben deze gedachte geopperd in schrifte den aan staatssecretaris Haars van justitie naar aanlei- J» de moeilijkheden met de groep zigeuners die al enkele ioor Nederland dwaalt. i^AG Zuidmolukse KNIL-militairen van de orga- jjAma" hebben gisteren op het Haagse Binnenhof "»ie overhandigd aan de vertegenwoordiger van de van de van de Tweede Kamer. Hierin eisen zij van inlandse Staat dat de soldij voor de in 1951 naar ons ^gebrachte vierduizend Zuidmolukse KNIL-militai- dt uitbetaald. uizend KNIL-militairen vallen namelijk buiten de op kracht geworden wettelijke regeling die de uitbetaling rstallige soldij regelt. De „Ama" vindt dat de betrok- uizend militairen recht hebben op een pensioenuitke- de periode 1951-1956. De petitie was echter in het Ma id en kan daarom niet in behandeling worden geno- In het Dolfinarium in Harderwijk is zaterdag een Steller- zeeleeuwtje geboren. Van deze, in Europa vrij zeldzame diersoort, leeft in Harderwijk een hele familie: Vader Bart, zijn twee „echtgenotes" Snibbechien en Lammechien en zijn kinderen Dirk, Aafke en de nu geboren dochter Janneke. De trotse moeder Snibbechien poseert hier met Janneke. DEN HAAG Volgens minister Pais van onderwijs ko men de lagere scholen niet in de problemen door de aange kondigde strenge toepassing van de normen van het aantal onderwijzers waarop een school recht heeft. Integendeel: De circulaire aan de school- en gemeentebesturen van 27 april, waarin de verscherping van het beleid wordt aan gekondigd, en de mededeling daarover aan de scholen van begin juni hebben slechts tot doel de scholen „tijdig" op de hoogte te stellen om te voorkomen dat er door eventuele gedwongen ont slagen van onderwijzers problemen met de roosters ontstaan. Minister Pais heeft dit geantwoord op schriftelijke vragen van het kamerlid Niessen (PvdA). De bewindsman wil haast maken met de sanering van het lager-onderwijspersoneel, zo blijkt uit zijn antwoord. Zodra het precieze aantal leerlingen in het schooljaar 1981/1982 vaststaat, zal worden bepaald of er sprake is van een „aanzienlijke" vermindering van het aantal pupillen. Zodra die vraag bevestigend wordt beantwoord, zal onderwijzers ontslag worden aangezegd. Moeder van overleden baby aangehouden WEERT De politie van het Limburgse Weert heeft gisterer een ongeveer 30-jarige vrouw aangehouden. Zij wordt ervan verdacht „meer te weten" van de dood van haar pasgeboren dochtertje, dat onlangs door buren van de vrouw werd gevon den. Een nader onderzoek moet uitwijzen of het kindje op een gewelddadige manier of door verwaarlozing is omgekomen. Het lijkje verkeerde al in verregaande staat van ontbinding. (Vervolg van voorpagi na) DEN HAAG Veel Nederlanders hebben besloten dit jaar hun zomervakantie in eigen land door te brengen. Met name de categorie kampeerders breidt zich flink uit De cam pings gaan vanaf vol gende week de top van het hoogseizoen goede tijden tegemoet. Althans dat voorspelt het Nationaal Bureau voor Toerisme (NBT) in Den Haag. De ver wachting is dat men hier over de gehele toe ristische linie genomen zal profiteren van het groot aantal „thuisblij- vérs", dat een vakantie in het buitenland niet langer meer kan beta len. Volgens het NBT zit er duidelijk groei in het het nationale toerisme. Ruim vier en half miljoen Ne derlanders kiezen thans voor een vakantie bin nen de eigen grenzen. Nederland behoort op dit moment, aldus het NBT, tot een van de goedkoop ste vakantielanden van West-Europa. Voor bui tenlanders, vooral Duit sers, is het daarom bui tengewoon aantrekkelijk om in de richting van de Noordzeekust te trekken. De verwachting is dan ook dat dit seizoen zeker 150.000 oosterburen méér dan vorig jaar hier hun vakantie zullen door brengen. Vakantiespreiding Het Nationaal Bureau voor Toerisme baseert deze redelijk optimisti sche geluiden op de gege vens die men wekelijks krijgt van een veertigtal VVV-kantoren in het land. De VVV's stellen dat de vakantieboekin gen voor bungalows en hotels in de maand juni en juli weliswaar wat zijn achtergebleven ten op zichte van vorig jaar, maar dat een en ander vanaf aanstaand week einde tot eind augustus weer wordt gemaakt door de vakantiegolf die dan losbreekt. Hier teke nen zich al direct de ge volgen van de vakantie- spreiding af: het hoogsei zoen begint later, maar duurt daarentegen ook langer. Het NBT gelooft niet dat het wisselvallig karakter van het weer gedurende de laatste weken tot ge volg zal hebben dat veel landgenoten alsnog be sluiten hun vakantie in het buitenland door te brengen. „De weerkaart ziet er overal in Europa ongeveer hetzelfde uit. Alleen in het zuiden is er sprake van een stabiel en dus betrouwbaar weerty pe. In Duitsland, Enge land, Frankrijk en de Scandinavische landen is het niet veel anders ge steld dan bij ons", aldus een woordvoerder van het NBT. Een initiatief van de Streek-VVV „Hart van Brabant" in Tiburg om zogenaamde goed-weer- garanties voor fietsers in het vooruitzicht te stel len, ziet deze zegsman dan ook louter ais een „aardig stuntje", dat ze ker geen grote navolging zal vinden bij collega's van VVV-vestigingen el ders. Pas wanneer blijkt dat de vakantie in eigen land alle kans loopt totaal te verregenen, dan is het aannemelijk dat een klein deel van de catego rie thuisblijvers zijn plannen alsnog drastisch wijzigt en schielijk het goede weer opzoekt. Zo'n vaart zal het evenwel hoogstwaarschijnlijk niet lopen, meent men bij het NBT in Den Haag. Zelfs de zomervakantie van vorig jaar die goeddeels in het teken stond van lage temperaturen en veel neerslag, heeft het toerisme over het geheel genomen geen windeie ren opgeleverd. De laat ste twee jaar worden, hoewel men op het eerste gezicht anders zou ver moeden, gekenmerkt door een herstel van het nationaal toerisme in vergelijking tot de daar aan voorafgaande jaren. Dagtoerisme Het dagtoerisme heeft daaraan zeer beslist een aanzienlijke bijdrage ge leverd. Maar liefst één miljoen Nederlanders gaat dit jaar helemaal niet met vakantie en aan deze mensen is het in be langrijke mate te danken dat de horecabedrijven, amusementsparken en grote publiekstrekkers als Madurodam, Efteling, dierentuinen en dergelij ke de laatste jaren flori- sante tijden beleven. De grootste groep vakantie- gangers-van-eigen-bo- dem, die het zonnige zui den voorlopig links laat liggen, geeft zoals gezegd de voorkeur aan kampe ren. De verkoop van goedkope arrangementen (verzorgde bungalowva kanties enz.) door de VVV-kantoren vertoont eveneens een opwaartse lijn. Het Nationaal Bu reau voor Toerisme in Den Haag stelt dit met tevredenheid vast. PETER VIERING Pvda-fractie „bijgepraat" door Den Uyl DEN HAAG Terwijl CDA-leider Van Agt van de pauze in de formatie ge bruik maakt om de Tour de France te bezoeken en Ter louw (D'66) bijkomt op zijn zeilboot heeft PvdA-voor- man Den Uyl gisteren zijn fractie bijeen geroepen. Hij heeft zijn partijgenoten op de hoogte gebracht van de ontwikkelingen in de kabi netsformatie. Volgens een woordvoerder ging het om een algemene in formatieronde van Den Uyl, gevolgd door opmerkingen uit de fractie. Het was alweer een week geleden dat Den Uyl met zijn fractie over de gang van zaken in het overleg met Van Agt (CDA) en Terlouw (D'66) sprak, aldus de woord voerder. Het wachten is nu op de drie informateurs Lubbers, De Koning en Van Thijn. Daarin zullen tussenoplossin gen worden aangereikt voor de problemen die er op een aantal beleidsterreinen nog liggen. De notitie zal morgen gereed zijn en dan begint ook weer het overleg met de frac tievoorzitters. Grote hoeveelheden hasj- attributen in beslag genomen ARNHEM De politie van Arnhem heeft gisteren in een zogenaamde hasj-winkel in Arnhem een grote hoeveelheid soft-drugs-attributen ter waarde van enkele duizenden gul dens in beslag genomen. De waarde van de attributen, waaronder honderden hasj-pijpjes, beloopt vele duizenden guldens. De 22-jarige winkeleigenaar is gearresteerd. Hij zou een 19-jari- ge Arnhemse jongen met de dood hebben bedreigd als deze zijn mond over de winkel tegenover de politie zou opendoen. De jon gen had eerder ingebroken in de winkel en daar een halve kilo verdovende middelen gestolen. Bij de inval deze wwek werden in totaal zeven hasjdealers en gebruikers aangehouden. Bij de eigenaar werd bij hem thuis en in de winkel kleine hoeveelhe den hasj aangetroffen. VALSE CIRCULAIRE: „Collegegeld hbo gaat niet door" DEN HAAG Zeker dertig scholen in het hoger beroepson derwijs hebben een valse circulaire ontvangen, waarin mi nister Pais zogenaamd aankondigt dat de invoering van het collegegeld voor het hbo voorlopig wordt uitgesteld. In de circulaire, waaronder de handtekening van Pais staat, wordt gezegd dat er zoveel bezwaren zijn tegen de invoering van het collegegeld en dat de inning ervan administratief zo moeilijk is te verwezenlijken, dat de minister besloten heeft de invoering uit te stellen tot nader te bepalen datum. De circulaire is gedrukt op officieel briefpapier van het mi nisterie, verpakt in nagemaakte dienstenveloppen. Volgens een woordvoerder van onderwijs gaat het waarschijnlijk om een misplaatste maar strafbare studentengrap. BONDEN: Alternatief plan voor Philips in Uden EINDHOVEN De ge zamenlijke bonden heb ben Philips gisteren ruimschoots tijd ge vraagd om een alterna tief plan op te stellen voor de vestiging in Uden en om de reorgani satieplannen voor die Philips-vestiging te be studeren. Philips wil het personeelsbe stand in Uden ongeveer halve ren. Begin dit jaar werkten er nog ongeveer vijfhonderd mensen. De bonden willen dat Philips het reorganisatieplan volledig uitgewerkt en met alle cijfers en argumenten on derbouwd, op tafel legt. De bonden willen op basis van het f»lan onderhandelen met Phi- ips, maar Philips mag intus sen op geen enkele wijze uit voering geven aan de voorge nomen reorganisatie, zo me nen de bonden. Iets koeler DE BILT Met een zwakke westelijke stroming wordt voortdurend lucht aangevoerd, waarin gebieden met bewol king en regen worden afge wisseld door gebieden waarin opklaringen voorkomen. In de ochtend trekt zo'n opklarings- gebied over ons land, maar in de loop van de middag zal de bewolking opnieuw gaan toe nemen met mogelijk wat lichte regen of motregen. De weste lijke stroming wordt in stand gehouden door een depressie boven IJsland en een hoge- drukgebied in de omgeving van de Azoren. In deze druk- verdeling komt de komende dagen weinig verandering. Wel zal iets koelere lucht uit het zeegebied tussen IJsland en Schotland ons land berei ken en daarom komen de mid- dagtemperaturen geleidelijk op een iets lager niveau, zo om en nabij de 17 graden. Nor maal voor half juli is een mid- dagtemperatuur van 22 gra den. Weersvooruitzichten voor de vakantielanden: Skandinavië: Af en toe zon, plaatselijk een bui en middagtemperatuur omstreeks 18 graden. Schotland: Perioden met zon, maar ook enkele buien. Middagtempera tuur ongeveer 17 graden. Engeland: Af en toe zon en vooral in het zuiden van tijd tot tijd regen. Middagtemperaturen van 16 tot 19 graden. Benelux, Noord-Duitsland: Half tot zwaar bewolkt, enkele buien en middagtemperatuur ongeveer 18 graden. Frankrijk: Zwaar bewolkt, af en toe re gen en middagtemperatuur rond 18 graden. Midden- en Zuid-Duitsland. Oostenrijk en Zwitserland: Eerst vrij zonnig en middag temperatuur ongeveer 23 gra den, later zwaar bewolkt en af en toe regen. Middagtempera tuur omstreeks 19 graden. Iberisch Schiereiland: Wisselend bewolkt en in het noorden af en toe regen. Mid dagtemperaturen van 20 gra den in het noorden tot 28 gra den in het zuiden. Italië en de Balkan: Warm zomerweer, mogelijk een onweersbui en middag temperatuur ongeveer 30 gra den.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11