Nacht van Alfredo' in steen gehouwen 'eageerbuis-babys volgend jaar ook in Nederland Dreigende hongersnood werpt schaduw over Pools partijcongres IEURS VAN ILAAN EER OPEN Mitterrand benadrukt noodzaak moderniseren NA VO-kernraketten ^nenland/buitenland" innenschippers dreigen veer met blokkades Langzaam herstellende paus niet naar Mexico India weigert toezicht op nieuwe kerncentrale Israël gaat Palestijnen in Libanon harder aanpakken weer LEIDSE COURANT MAANDAG 131UL11981 PAGINA 7 ERDAM Eind volgend jaar of be- J is de geboorte te verwachten van de Nederlandse reageerbuisbaby. T.G.Zeilmaker van de Erasmus Uni- eit in Rotterdam maakte dit zaterdag- bekend in de aktualitentenrubriek dpunt van de KRO. Dr.Zeilmaker is de leider van een team dat sinds enkele jaren onderzoek verricht naar de mogelijkheden om buiten de baarmoeder een eicel te bevruchten. Tot op heden is het gelukt om 33 keer een menselijke eicel in een „rea geerbuis" te bevruchten. Maar men had geen toestemming van het bestuur van het Dijkzicht- ziekenhuis om die bevruchte eicel terug te brengen in de baarmoeder. Inmiddels heeft het bestuur hieraan wel zijn goedkeuring gehecht. In september hopen hij en de gyneacoloog dr.B.Albeda met hun werk te kunnen begin nen. De kansen op succes zijn overigens niet al te groot. De ervaringen elders zijn dat van alle acht pogingen er maar één slaagt. Maar volgens de artsen duurt het ook gemiddeld vijf maan den om langs natuurlijke weg tot een zwanger schap te komen. De buitenbaarmoederlijke be vruchting zou de oplossing zijn voor vrouwen, bij wie beide eileiders verstopt zijn en die langs operatieve weg niet geholpen kunnen worden. Volgens dr. Albeda gaat het om duizenden vrouwen die hierdoor geen kinderen kunnen krijgen. Voor het zover is dat deze bevruch tingsmethode op zo'n grote schaal kan worden toegepast, zullen er echter nog jaren verstrijken of. Sijes erleden STERDAM In Am- lam is gisteravond op lige leeftijd overleden dstoricus prof. dr. B. A. s. Prof. Sijes was sinds verbonden aan het cs Instituut voor Oor- documentatie 170 bezette hij als buiten- oon hoogleraar de Cleve- a-leerstoel in Leiden. Prof. heeft bij tal van proces- tegen oorlogsmisdadigers isisteerd bij de voorberei de werkzaamheden. Hij de ondermeer een rapport ten behoeve van het proces en Adolf Eichman. Prof. is, jood en tijdens de oor sjaren ondergedoken, publi- 'e ondermeer over de ar- inzet, de februaristaking, len- en de zigeunerver- GEDULD BEVOLKING RAAKT TEN EINDE gewone partijcongres van de Poolse communisten, dat morgenochtend begint, staat onder een bijzonder slecht gesternte. De nieuwe sta kingsgolf van vorige week dreigt zich uit te breiden nu de Poolse regering heeft la ten weten dat de prijzen van levensmiddelen, maar ook van energie, drastisch zullen worden verhoogd. In het verleden heeft met name de stijging van de vleesprijzen in Polen altijd opstanden tot gevolg gehad, zoals bij voorbeeld vorig jaar juli. Ook zonder prijsstijgingen begint het geduld van de be volking trouwens op te hou den. De schaarste op vrijwel elk gebied heeft de laatste weken verschrikkelijke af metingen aangenomen. De voorbereidingen voor het buitengewone partijcongres zijn afgesloten. Voorgesteld is, de eerste secretaris van de partij al op de eerste dag van het congres bij geheime stem ming te kiezen. Stanislaw Ka- nia, die sinds vorig jaar sep tember de Poolse communisti sche partij leidt en die zich vo rige week opnieuw voor ver regaande vernieuwingen in de partij heeft uitgesproken, is ze ker van zijn herverkiezing. Dat de partijleider al bij het begin van het congres wordt gekozen is overigens zeer on gebruikelijk in Oost-Europa. Ook een verkiezing met gehei me stemming komt bij partij congressen in Oost-Europa nooit voor. Het partijcongres zal zich ech ter niet alleen bezighouden met de interne democratise ring van de partij, maar ook met economische hervormin gen. Velen vragen zich intus sen af of het daarvoor al niet te laat is. Ook in partijkringen wordt toegegeven, dat Polen aan de rand van een regelrechte hon gersnood staat. In de winkels is praktisch niets meer te krij gen. Er is gebrek aan vlees, suiker, verse groenten, meel, wasmiddelen, shampoo, toilet zeep, closetpapier en nog heel veel meer. De patiënten in de ziekenhuizen kunnen al niet meer voldoende gevoed wor den en moeten door familiele den van extra rantsoenen wor den voorzien. Ook aan genees middelen begint het te manke ren. Insuline bijvoorbeeld is zeer schaars en patiënten met een hoge bloeddruk kunnen nog maar nauwelijks geholpen worden. Hoewel er geen offi ciële cijfers bekend worden gemaakt, schijnt het sterftecij fer van pasgeboren kinderen duidelijk te stijgen. In alle Poolse kerken is giste ren een herderlijk schrijven van de paus voorgelezen, waarin deze pleit voor hervor mingen en vernieuwingen en waarin hij ook onderstreept dat de Polen als alle andere volkeren het recht hebben om hun problemen zelf op te los- Anders dan bij vorige gelegen heden is de pauselijke brief door de meeste Polen met eni ge scepsis ontvangen. De schrijnende voedselsituatie overschaduwt momenteel al les: de populariteit van de paus, de invloed van arbei dersleider Lech Walesa en de De leider van Solidariteit, Lech Walesa, die campagne voert voor de komende bestuursverkiezingen van het vrije vakverbond. verwachtingen die men enkele weken geleden nog van het partijcongres had. Het partijcongres zelf is inmid dels door de Sovjetrussische televisie „een beslissende ge beurtenis met een onzekere af loop", genoemd. Dat is ook de mening van de ruim 650 bui tenlandse journalisten die het partijcongres komen verslaan. Van hen hebben de Polen trouwens nog het meeste te verwachten, want zij brengen het felbegeerde westerse geld in het laatje. Alleen al om er bij te zijn, naar de televisie in het perscentrum te mogen kij ken en van de diensten van een telefoniste gebruik te kun nen maken, moeten zij elk 220 gulden betalen. Maar geen van hen neemt het de zichtbaar verpauperde Polen kwalijk dat zij uit het partijcongres een slaatje proberen te slaan. Het is echter slechts een druppel op een gloeiende plaat, want Polen is hard op weg ten on der te gaan. LIJKJE UIT PUT OPGEHAALD (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Alfredo Rampi, het jongetje wiens val in de put een maand geleden in én buiten Italië grote opwinding ver oorzaakte en dit weekeinde door mijnwerkers naar boven is gehaald, krijgt een standbeeld. Een bekende beeldhouwer heeft het model getoond; het stelt staatspresident Pertini voor met tegen zijn schouder de huilende moeder van Alfre do. In een klein hol in de basis van het sculptuur zit Alfre do: precies dus het tafereel aan de rand van de put in de nacht van 12 op 13 juni, die hier de „Nacht van Alfredo" genoemd wordt. Nadat Alfredo in die bewuste nacht aan uitputting was overle den, heeft men zijn op 60 meter diepte vastzittende lichaam met moderne technieken kunnen bevriezen. Het was zodoende een grote klomp bevroren modder, die zaterdag uit de diepte om hoog werd gehaald. De dood van Alfredo heeft in Italië veel losgemaakt. Tot in de regering toe zijn de gevolgen van zijn dood merkbaar: uit schaamte over het gebleken onvermogen een jongetje uit een put te redden is een nieuwe ministerspost in het leven geroepen: die van hulp bij burgerlijke rampen. De nieuwe minister is Zam- berletti, de man die belast was met de nazorg van de aardbe vingsrampen van Friuli in 1976 en van Napels vorig jaar. Ver der is een Alfredo Rampi-instituut opgericht, dat draaiboeken gaat ontwerpen voor hulpacties bij rampen. OTTERDAM De Nederlandse binnenschippers dreigen lieuw de waterwegen te blokkeren als voor eind augus- j geen beslissing wordt genomen over een evenredige jchtverdeling voor zand en grind. ,een vergadering zaterdag in Rotterdam, waar ongeveer 250 ippers aanwezig waren, is een actiecomité opgericht dat de Iracht kreeg de blokkade voor te bereiden. lp 1975 verhin gen zij met een blokkade al het scheepvaartverkeer op de Maas bij Rotterdam. (Van onze correspondent) PME De beurs van Milaan gaat vandaag weer open na ds woensdag gesloten te zijn geweest. Omdat de koersen' i de aandelen heel sterk waren gedaald moest woensdag -den ingegrepen om te voorkomen dat de hele handel uit ar zou springen. ordat er alleen werd verkocht zakten de koersen de afgelo- n vijf weken gemiddeld met meer dan veertig procent. Vooral f kleinere beleggers dreigden in de problemen te komen. Om i verkoop van aandelen te stimuleren heeft de regering onder feer voor de kopers belastingvoordelen aangekondigd. Sinds |17 is de beurs niet meer gesloten geweest. Zes doden bij brand op olietanker Tijdens zwaar on weer in de Italiaan se havenstad Ge nua is een Japan se tanker door blikseminslag ont ploft en in brand gevlogen. Door de ontploffing zijn zes mensen om het Ie- ven gekomen en tien gewond ge- jjf i raakt. Het schip had juist ruim 83.000 ton olie ge lost toen de blik sem insloeg en de restjes olie en gas sen in brand vlo gen. Andere om liggende schepen konden, op een na, tijdig het anker lichten. Blusboten zijn urenlang in de weer geweest. Zigeunerleider Koko Petaio: gemeenten zijn racistisch DEN HAAG De houding van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten met betrekking tot het vraag stuk van de illegaal in Ne derland verblijvende zigeu ners is racistisch. Aldus zigeunerleider Koko Pe- ,talo in een reactie op de brief van de Vereniging van Neder landse Gemeenten, waarin deze de gemeenten aanraadt geen zigeuners op te nemen, ook niet tijdelijk. Volgens ter zake kundige juristen is het advies de VNG wel degelijk op zijn plaats, omdat de verant woordelijkheid voor de zigeu ners bij de rijksoverheid ligt. ROME De virusziekte van de paus is nog niet verdwenen en zijn temperatuur blijft op en neer gaan. Maar volgens de negen artsen die hem behandelen gaat zijn toestand lang zaam vooruit. Het is echter zeker dat hij niet naar Mexico gaat. De paus zou op 12 december deelnemen aan de viering van het feit dat 450 jaar geleden de Maagd van Guadeloupe, de be schermheilige van Mexico, is verschenen aan een eenvoudige boer. De jaarlijkse viering van deze gebeurtenis is het belang rijkste religieuze feest in Mexico. Een hoge Mexicaanse geestelij ke, Corripio Ahumada, zei kort voor zijn vertrek naar Rome dat hij andere geestelijken voor de viering zou uitnodigen. NEW DELHI India zal niet toestaan dat de vijfde, nog te bouwen kerncentrale onder internationaal toezicht komt te staan, zo heeft de Indiase regering zaterdag verklaard. Alleen de door Amerika gebouwde kerncentrale bij Bombay staat onder internationaal toezicht. De Amerikanen hebben de levering van verrijkt uranium aan die centrale gestopt, omdat India weigert ook de andere centrales te laten controleren. In de Indiase verklaring staat dat de nieuwe centrale „onafhankelijk zal zijn van buitenlandse agentschappen", volgens waarnemers een duidelijke verwijzing naar de Verenigde Staten. Ameri kaanse functionarissen verdenken India ervan in het geheim pogingen doen om kernwapens te maken. Dat is vrijdag nog door premier Gandhi ontkend. In 1974 heeft India overigens een kernbom tot ontploffing gebracht. TEL AVIV BEIROET Israël gaat zijn acties tegen de Palestijnen in Libanon op voeren, zo heeft onderminister van defensie Tzippori gisteravond voor de radio ver klaard. Gistermiddag hebben Israëlische vliegtuigen een aanval uitgevoerd op Pales tijnse bases bij de Zuidlibanese dorpen Da- mour en Naameh. Tzippori wees op de mogelijkheid dat Israël ba ses zal aanvallen die verder over de grens met Libanon liggen dan tot nu toe het geval is ge weest. Hij benadrukte dat er pas een eind aan de aanvallen zal komen „als Libanon de Pales tijnse terroristen buiten de wet stelt". Het voornaamste doelwit bij de actie van gister middag was een basis van het Algemeen com mando van het volksfront voor de bevrijding van Palestina, het PFLP-GC. Volgens ooggetui gen heeft de aanval het leven gekost aan zeker twintig mensen in Damour en Naameh. Vol gens het Volksfront, een door Syrië en Lybië gesteunde guerrilla-beweging, zijn de Israëli's er niet in geslaagd de stellingen te vernietigen. De Libanesecisradio heeft gemeld dat de aanval is uitgevoerd met Amerikaaanse vlieg tuigen. Volgens de Falangistische radiozender de Stem van Libanon scheerden tijdens de Israëlische aanval Syrische vliegtuigen boven de Beka'a- vallëi om te voorkomen dat de Israëli's de daar gestationeerde SAM 6-raketten zou vernietigen. rranini geen )ure verwennerij (STERDAM De reclame ir Granini vruchtennectar misleidend. Tot deze conclu- is het college van beroep de Reclame Code Com- •ie gekomen bij de behan- ing van een klacht die was ediend door de Consumen- ibond. „Granini, da's pure irwennerij", aldus de slogan. Granini geeft u meer. Geeft u et sap èn het vruchtvlees", t (et college van beroep vindt at hiermee de suggestie 'ordt gewekt dat Granini lf 00 vruchtensap levert, ter- vijl het in werkelijkheid om en drank gaat met een vruch- esap-gehalte van maar 50 )ode en gewonde >ij steekpartij ÏOESBURG In Doesburg Gld.) is zaterdagmiddag een O-jarige Turk aangehouden ie ervan wordt verdacht een 5-jarige landgenoot voor liens woning in die stad te nebben doodgestoken. De «htgenote van de dader ligt jnet ernstige steekwonden in net ziekenhuis. De politie ver goed dat zij een verhouding >ad met het slachtoffer. Ze erheid daarover bestaat nog niet omdat de Turk in ver band met taalmoeilijkheden nog niet goed is verhoord. Eensgezindheid op Duits-Franse top BONN Frankrijk is voor spoedige besprekin gen met Moskou over een bewapeningsbegren zing voor raketten voor midellange afstand, maar zet zich ervoor in dat het Westen vóór het begin van dergelijke on derhandelingen een pas sende mate van militai re sterkte bereikt. Presi dent Francis Mitter rand heeft gisteren bij zijn ontmoeting met Bondskanselier Helmut Schmidt dit standpunt van zijn regering be krachtigd. Het overleg tussen beide lei ders verliep in een „ontspan nen en vriendelijke sfeer", al dus de woordvoerders van bei de regeringen. Zij zijn van me ning dat de huidige overmacht van de de Sovjet SS 20-raket- ten in Europa bezorgdheid wekt. Zij vinden beiden dat bewapening en onderhande lingen moeten samenvallen. Dit standpunt is volgens de waarnemer in overeenstem ming met de uitvoering van het dubbelbesluit van de NAVO van december 1979, dat voorziet in plaatsing eind 1983 van de strategische Euro-ra ketten in West-Europa en on derhandelingen tussen de Ver enigde Staten en de Sovjet- Unie over vermindering van het aantal raketten te Europa. Al voor de topontmoeting aan de Rijn was al duidelijk dat Mitterrand op het gebied van de belangrijke vraagstukken van de wereldpolitiek hetzelf de standpunt inneemt als zijn voorganger, Giscard D' Estaing, met wie Schmidt bij zonder bevriend was. De leiders van West-Dultsland en Frankrijk, Helmut Schmidt (rechts) en Frangols Mitterrand (links). Schmidt had al laten weten dat Bonn zich niet wil mengen in de discussies over de inter ne maatregelen van de nieuwe Franse regering, zoals het na tionaliseren van grote onder nemingen en banken en het invoeren van de 35-urige werkweek. Mitterrand heeft ervan afge zien een van zijn vier commu nistische ministers mee naar Bonn te nemen. Daarmee heeft hij de Bondskanselier volgens waarnemers een mo gelijk heftige politieke discus sie in de Bondsrepubliek be spaard. Vandaag worden de 'besprekingen voortgezet en zal Mitterrand ook de president van de Bondsrepubliek, Karl Cai^tens, ontmoeten. Gematigd zomerweer Het blijft gematigd zomers weer. De middagtemperaturen liggen zo rond de 19 graden. Wolkenzónes afkomstig van de Atlantische Oceaan dringen af en toe tot West-Europa door en brengen plaatselijk wat re gen. Droog, zonnig en warm vakantieweer komt voor in Spanje, Midden- en Zuid- Frankrijk, Italië en de Balkan- landen. Ook in Rusland is het ;warm. Zelfs in de omgeving van de Witte Zee worden maximumtemperaturen tot dicht bij de 30 graden waarge nomen. Weersvooruitzichten voor de vakantielanden: Noorwegen: enkele buien, 17 graden. Zweden: enkele buien, 20 gra den. Finland: wisselend bewolkt, 25 graden. Britse eilanden, Ierland: wisse lend bewolkt en af en toe re gen, 15-20 graden. Benelux, Frankrijk: wisselend bewolkt en plaatselijk enkele buien, 18-24 graden. Duitsland: eerst nog enkele buien, 20-25 graden. Italië, Joegoslavië: vrij zonnig en enkele lokale buien, 26-32 graden. Griekenland: zonnig en droog, 25-32 graden. Spanje, Portugal: meer bewol king, maar grotendeels droog, 25-30 gr. Alpengebied: plaatselijk zon, enkele regen- of onweers buien, van 19 graden in het westen tot 28 graden in het oosten en zuiden. Weersgesteldheid v De Bilt Deelen Eelde Eindhoven regen w.bew. 17 13 Athene Barcelona Berlijn Innsbruck Klagenlurt Kopenhagen 24 16 03 21 13 0 23 15 03 w.bew. 23 13 27 15 0.2 onbew. 27 18 27 21 0 2 geh.bew. 22 13 Stockholm h.bew. 27 16 Las Palmas n.ontv. Tel Aviv onbew.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7