driedaagse veldtocht van de jazz ekt rond dertigduizend bezoekers \rthsea Jazz Festival: LEIDSE COURANT MAANDAG 13IULI1981 PAGINA 5 BERT JANSMA Foto's: MILAN KONVALINKA |1AG Het is ergens over tweeën 's nachts en Igse Congresgebouw met omgeving ligt erbij it een historische veldslag heeft plaatsgehad, ikanten hebben bun strijd gestreden. En - sa- it Paul Acket gewonnen. Want de driedaagse bt van de jazz, in de wandeling North sea Jazz u(l geheten, heeft dan tóch, zoals het moest, om U de dertigduizend bezoekers getrokken. De le strijders zijn al op weg naar huis. Blues- Jimmy Witherspoon weet niet meer te melden i amechtig „Ik ben moe". Zelfs klarinettist cott, de meest flamboyante verschijning van I IJ val met dan weer een baseballpetje dan weer 1anse hoed op zijn Koyak-hoofd met grijze to- baardgeeft zich gewonnen. Hij heeft zojuist eerzame en alleenzittende echtgenote verze- 11 muzikanten betere mannen zijn omdat ze maken, maar verdwijnt toch maar alleen, fles Spa-water aan de lippen, in de lift van het hotel. Daar bespreken kluitjes Amerikaanse de volgende bestemmingen alweer. Zij en het n r laten een onvoorstelbare puinhoop achter die n gewone energie door de mensen van het Con- >ouw wordt aangepakt Hun proviand voor de e&gse - maakt keukenmeester Jan Willem Pal- VY gewoontegetrouw bekend - heeft dan ook be dt 50.000 sandwiches, 36.000 glazen bier, 55.000 vil van hetzelfde nat, 35.000 saté-stokjes, 16.000 rfrisdrank, 25.000 glazen wijn, 5.000 glazen ster- ijdi*, 2.500 koteletten. 4.000 kippen, 2.500 porties en 7.000 zoute haringen. Plastic en papier verpakking worden tot schrikbarende bergen feveegd. Het is voorbij. Op weg naar deze tekst 'n\w verslaggever nog het laatste gerommel van Zd-chauffeur over Paul Acket's weeën van enige nieerder. „Ik baal m'n taxi-beugel echt niet van lgen voor meneer Acket" Het is niet meer be- oelfc Om en nabij de honderd uren jazz zitten er ikp, met een serie unieke concerten en een hele- roféds waarvoor we op z'n minst weer een jaar Dj wachten, tot een zevende Northsea Jazz Festi- ;orp immense tent op bet grasveld buiten is een succes gebleken, de daktent op de hoge patio ~~>t Congresgebouw was dat al. Mocht er ooit Congresgebouw meer zijn, dan kan Paul Acket elk geval zeker van zijn dat hij met een tenten- Sook een héél eind komt genote uit het land van dé rijzende zon komt. In een lang nummer improviseert hij via Japans aandoende ioonvallen en met de klassieke aanzetten van de oos terse fluit. Er klinkt geen cliché en de vier scherp op elkaar lettende muikanten brengen jazz van de boven ste plank. Fiets gestolen Tijdens babbeltjes met bekenden onderweg van zaal naar zaal in het Congresgebouw, kom je steeds weer tot de ontdekking dat iedereen zijn eigen festival ziet. Je moet je oren dicht houden voor je buurman die ■verlekkerd kwijt wil dat hij net iets goed, moois of geks gezien, terwijl jij net even een broodje naar bin nen hebt geslagen. Want als je niet oppast, vergeet je dat mooie spoorboekje van te bezoeken evenementen dat je thuis gemaakt hebt, en begin je aan een gulzige zwerftocht die onbevredigend blijft. Je ziet dingen half, iets dat bovendien in de hand gewerkt omdat laat op de avond (zaterdag en zondag) concerten uitlo pen, ook al omdat Acket c.s. improviserend oplossin gen moeten vinden voor programmaveranderingen. Het zijn er in feite niet zoveel, al hoor je achteraf dat de musici van de Nederlandse bluesgroep Flavium wat geprikkeld zouden zijn omdat een van hun twee concerten uitvalt. Er gebeurt tijdens drie avonden zo veel, en de organisatie wordt voor zoveel instant-pro blemen gesteld, dat de mantel der liefde wat dat be treft maar groot moet zijn. Wat dacht u van een plot seling in het festival opduikende groep „vrije musici" uit Rotterdam die de Toneelzaal willen bezetten. Ze worden met zachte drang van het podium gehaald, en krijgen nota bene de gelegenheid buiten onder de lui fel van het gebouw een concert te geven. Apparatuur wordt voor hen neergezet en ingeschakeld, maar voor de wat ongenuanceerde geluidshoop die de groep pro duceert zijn maar een handjevol mensen te vinden. Die krijgen een stencil toegestopt met als vette kop „Dit is het laatste Northsea Festival" en daar onder in kleine letters „als het aan ons ligt". Ik denk dat bij heel wat andere festivals een rel was geworden. Een van de kleinere ongemakken die organisator Paul Ac ket te verduren had: De hem vorig jaar door de Avro geschonken fiets waarmee hij van het Congresgebouw naar het Bel Air hotel placht te pendelen werd gesto len. Goedgeslaagde gillen Schattingen van de bezoekersaantallen beliepen voor de vrijdag tot zevenduizend, voor de zaterdag tot te gen de vijftienduizend en voor de zondag achtduizend. Vooral de zaterdag bleek nog meer dan gewoonlijk een topper. Er lijken meerdere redenen voor: Het pu bliek koopt niet meer zó gemakkelijk een passepartout voor drie dagen en neemt een kaart voor één dag. Bo vendien bracht die zaterdag een aantal commerciële hits en een breed scala aan muziek waarbij jong en oud aan hun trekken kwamen. Hits waren o.a. de twee concerten van zanger Al Jarreau en de beide voorstellingen van James Brown. Maar wat een ver schil: Al Jarreau levert gelikt, ontspannen, maar ra zend knap een soort goochelnummer-met-de-stem, waarbij hij zelfs een hele drumsolo via zijn stemban den vertolkt. Het is een mengsel van pop en jazz, ge bracht door een stel voortreffelijke jonge muzikanten. Het eerste concert van James Brown brengt een hele PW A-zaal tot opstand. Brown, bijgenaamd „Godfather of Soul", laat zich begeleiden door een in grijze pak ken met vest en rode overhemden gestoken musici die Brown: Goedgeslaagde gillen. 'f het enorme zeildoeken gevaarte dat driedui- nan kan herbergen (en dat dan ook voortdurend ■^brengt pianist Herbie Hancock zaterdagavond an de allermooiste concerten. De tent is stamp- et publiek maant zichzelf tot orde door een ge- eerd „zitten, zitten" en dan blijkt in die immense e, met een berg versterkingsapparatuur toch een lus subtiel concert te kunnen plaats vinden, ick zelf speelt alleen akoestische piano, heeft as- :ie van de zwaar zingende basslagen van Ron r, het uitgekiende drum werk van Tony Williams mgt als verrassing de jonge trompettist Wynton lis. In Den Haag was Marsalis al te horen via lakey's Jazz Messengere een half jaar geleden, en lofte van toen blijkt helemaal bewaarheid. Een Uwe vergelijking: Marsalis' spel is een kruising de snelheid van een jonge Freddie Hubbard en in van Miles Davis. Hancock heeft er zin in en ontspannen: "Wat een lekker enthousiast pu- Daar hou ik van." En als er applaus komt bij de mdiging van Wayne Shorter's (vroeger musice-, bij zijn groep) compositie Nefertiti, grijnst hij: e vinden Wayne Shorter goed? Ik ook". Nog zo'n- concert leveren de Japans-Amerikaanse pianis- Ihiko Akiyoshi met haar fluitspelende man Lew kin. Op het dakterras brengt zij harmonisch en ch sterk en inventief werk in een aantal stan- maakt een aantal spannende „chases" met de 'landse drummer Johnny Engels, terwijl uit Lew Jpins fluitspel duidelijk te horen is dat zijn echt- „Mexican revolu tion": Jazz In Pancho Villa-ver momming. Topconcert van Herbie Hancock hun licht onder de korenmaat van gladde arrange menten moeten verstoppen en van die vervelende dis co-pasjes moeten maken. Hun leider mag alsmaar in de microfoon brullen dat Jams Brown, of Dzjee Bie, komt, maar Dzjee Bie laat op zich wachten. Orkestle den die even niets te doen hebben, zijn duidelijk gein- strueerd het publiek tot meeklappen te manen en doen dat routineus, even later komt een drietal dames zingend uitstel bepleiten voor Brown, maar dan vindt de zaal het zat. Hun oude nummers worden uitge jouwd en het zaallicht moet er zelfs voor aan. Tijdens het tweede concert wordt de solo van de dames haas tig geschrapt en mogen ze ook als begeleidingsgroepje nauwelijks hun mond meer open doen. James Brown blijkt zichzelf overleefd te hebben: Een kleine in een vreselijk oranjepak gestolen engerd, die nog enige snelle danspasjes in huis heeft, onder zijn blote bore- tpartij een nauwelijks weggedrukte buik bezit en al leen goedgeslaagde gillen in huis heeft. Het publiek is matig enthousiast en het heeft gelijk. Maar niet altijd. Aangezien het salsa-orkest van Eddie Palmieri afzeg de, moest Acket op de zaterdagavond als noodoplos sing een combinatie brengen van de groep van Mongo Santamaria en het salsa-orkest van Ray Barretto. Con ga-meester Santamaria brengt subtiele, mooie jazz op basis van latijns-amerikaanse ritmes. Maar geen pure salsa, en vooral het donkere deel van het publiek wordt nogal ongedurig. Ray Barretto wordt dan ook juichend ontvangen, maar al zit de muziek van de wat slungelige, bebrilde leider, best stevig in elkaar, muzi kaal halen zijn eenkennige ritmes het niet bij het veel. gevarieerdere werk van Santamaria. Die mag het zon dags alleen overdoen in de Carrousselzaal. Voor een publiek dat hem wel alle eer geeft en uitgebreid aan het deinen en dansen slaat. Pancho Villa-outfit Nog meer toppers. Oscar Peterson uiteraard. Al is er i-ldy Waters: Bezoekers barsten de immense tent uit. Al Jarreau: Drumsolo vla de stem banden. Herbie Hancock (plano) en Wyn ton Marsalis (trompet): Fabu leus concert. geen spatje nieuws meer aan zijn muziek, het blijft een uiterst muzikale, onstpannen race over de toetsen, weer gesteund door topbassist Nils Henning Oreted Petereen. Het leuke is dat de grote Canadees Peterson zelf steeds weer lijkt te genieten van z'n werk. De Duitse trombonist Albert Mangelsdorf houdt in z'n eentje tweemaal de Toneelzaal stil met zijn merkwaar dige spel waarin hij onder- en boventonen laat mee klinken en zo bijna akkoorden lijkt te spelen in een blues, een aantal eigen nummers en in Ellingtons „Creole Love call". Fascinerend. Grappig is de tot nu toe onbekende groep van de naar Mexico verhuisde Amerikaan Larry Russel, The Mexican revolution. Hij en zijn mannen zijn gestoken in een Pancho ViUa-ach- tige outfit, compleet met sombrero's en de patroonrie- men over de borst. Ze brengen in navolging van de salsa-successen, op klassieke Mexicaanse hits geaspi reerde jazz. Er vallen nog teveel gaten in de arrange menten, bop en latijns versmelten niet altijd even best, maar de heren met valse snorren gaan enthousiast door. Voor Muddy Waters komt zoveel publiek naar de buitentent dat er geen hond, ondergetekende even min, meer bijkon. Archie Shepp levert zijn merkwaar dig humeurige solo's waarin hij een aantal ,jazz-stan- dards" bijna uitwringt, al wordt hij naar de kroon ge stoken door een voortreffelijke, voorlopig nog onbe kend gebleven, nieuwe trompettist Shepp zal later tij dens een van de jamsessions op een podium staan met accordeonist Johnny Meijer. Een merkwaardige com binatie van een kritische en ongemakkelijke zwarte muzikant en een onvervalste Amsterdammer, die ooit als jazzmuzikant begon, maar jarenlang de muziek verzorgde in de Amsterdamse bar Pigalle (als ik het wel heb) bij het Rembrandtplein. Wat de saxofoniste Rosa King niet aan grote kwaliteiten heeft, compen seert ze door een ongelooflijke inzet en enthousaisme. Ze kan zich bijkans laten wegdragen na uitputtend vocaal en instrumentaal werk. Benen van Sarah Al ontbreekt de gouden, oude Count, de Basie Alumni band houdt in elk geval zijn naam hoog met een aan tal grote vakmensen die stuk voor stuk in Basie's or kesten hebben gebivakkeerd. De echte pep is er een beetje af, maar het aardige is dat ieder met een eigen nummer aan komt dragen: De met tropenhelm getooi de trombonist Al Grey („the last op the big plungers" noemt leider Clark Terry de met demper blazende Grey), trompettist Joe Newman (met een gemoderni seerde Struttin' with some barbecue), saxofonist Buddy Tate (Jumpin' at the Woodside), en meer „old soldiere" die niet mogen vervagen. De zondag brengt twee grote vocalisten op het podum: Sarah Vaughan en Mel Torme. Sarah Vaughan mag dan een beetje ou der zijn en er vaker bij gaan zitten („Om m'n benen te laten zien" zegt ze zelf), haar zang is nog altoijd van een weergaloze soepelheid en een vakmanschap. Ge stoken in een jurk met de kleur van een groene gif wolk, doorspekt ze haar concert met veel humor, zingt de televisie-cameraman toe dat hij zijn lens op de bas sist moet richten als die een solo gaat nemen, en wan neer ze tijdens het concert een enkel bloemetje krijgt aangeboden, zegt ze: „Oké, geef maar. Ik heb liever nu bloemen dan straks." Mei Tormé is ook al geen jonge god meer, zijn jasje sluit strak om een gevuld middel, maar zingen kan hij nog. Hij „scat" dwars door alle nummers heen, met o.a. een hommage aan Ella Fitzgerald, laat de Avro big band-solisten eerst verwoed zoeken in de pakken arrangementen op de lezenaars, en gaat uiteindelijk voornamelijk verder met eigen trio. Typisch Amnerikaans „showmanship", maar nog wel puur muzikaal. Het zesde Northsea Jazz Festi val zit er weer op voor bon derden musici, dertigduizend bezekers en een toren van ba- bel van journalisten uit Ja pan, Zweden, Joegoslavië, Portugal, Canada, de Verenig de Staten, Italië, India, Frabnkrijk, België, Engeland, Australië en HawaL De BBC en een Amerikaans station waren er om poolshoogte te nemen voor een co-produktie volgend jaar onder de titel „The anatomy of a festival" en er zullen weer diverse pla ten uitkomen die de afgelopen drie dagen zijn opgenomen. Het bewijst nog eens de trek kracht van dit festival, dat maar niet verloren moest gaan. En alle respect voor de meer dan zevenhonderd mede werkers, die hun gevoel voor humor vaak overduidelijk wisten te bewaren. Zoals die jongen aan de deur die on zichtbare stempels uitdeelde aan wie bet Congresgebouw even verliet, en die zijn klan ten meteen liet weten of ze zich wel goed gewassen had den. Was dat niet zo, dan viel onder zijn controlelicht niet alleen bet laatste zondag stempel te zien, maar ook bet stempel van de vorige dag. Hij mag blijven. Evenals het Northsea Jazz Festival Lew Tabackln door echt*- genote Toshlko Akiy oshi Japans geïnspireerd. Slotavond Kurt Thomas Stichting De welgekozen term „Slot avond" ter afsluiting van de twee weken durende studie dagen voor Koordirigenten en koorzangers, heeft sinds er met het stopzetten van de subsidie is gedreigd een sombere bijbetekenis gekre- Êen. Zou het werkelijk denk aar zijn dat dit instituut, dat zich in zeventien cursus jaren een vaste plaats in het muziekleven heeft verwor ven, noodgedwongen gaat verdwijnen? In een volle Oude Kerk in Scheveningen was veel pu bliek samengekomen, onder wie een aantal mensen die deze cursus vanaf het begin heeft begeleid, om te luisteren en te kijken slagtechniek laat zich ook bekijken wat er onder leiding van Jan Eel- kema en de andere docenten dit jaar met de cursisten was bereikt. Vijfentachtig waren het er met een gemiddelde leeftijd van 24 jaar, komende uit het hele land en ook uit België en zelfs Duitsland. Zij waren als steeds opgedeeld in vijf groepen, van beginners tot vergevorderden. De eerste twee groepen waren ook ieder zelf als koor vertegenwoor digd, een geselecteerd koor van buitenstaanders vormde het kamerkoor van de „a ca- pella" groep, terwijl de beide groepen die met koor en or kest werken de beschikking hebben over een groot koor waarin, naast alle cureusten, ook nog een vijftigtal Haagse koorleden zitten. Traditioneel werd de avond geopend door een vijfde koor, namelijk mannen die Grego riaanse gezangen gedragen zongen en daarmee de basis van de hele koorzangtraditie duidelijk onderstreepten. Zes tien cursisten dirigeerden ge durende ruim twee en een half uur een programma van overwegend religieuze muziek. In twee weken kunnen geen wonderen gebeuren en er wordt ook niet bewust naar een concert toegewerkt, maar veeleer getoond waar men mee bezig is geweest en hoe ver men daarmee is. Het is dan ook interessant om te zien hoe een beginnend cursist met zijn materiaal omgaat en hoe veel meer greep een gevorder de die ook andere jaren reeds meedeed, op de materie heeft. Een goed voorbeeld van die laatste categorie was Homero Ribeiro de Magalhaes, die in psalmen van Martin en delen van Gounods Faust, veel meer kleur, uitdrukking en bewe ging in koor en orkest wist te brengen dan veel van zijn voorgangers. Het programma was overwegend traditioneel en de interpretatie met langza me tempi en weinig contrast werking geeft in veel gevallen meer de indruk van een „zoe ken naar", dan een afgerond artistiek resultaat Maar dat mag ook op zo'n avond. Dat neemt niet weg dat aan de dic tie over het algemeen te wei nig zorg was besteed. Een speciale vermelding ver dient tenslotte de 22-jarige ba riton Frank Pondman, wiens ruime stemmiddelen bij dit eerste openbare optreden een grote indruk maakten. Trou wens, de overige solisten mochten er ook wezen. De in strumentale begeleiding van het Utrechts Begeleidingsor kest en het Gewestelijk orkest had een wisselend niveau, maar bloeide tegen het eind hoorbaar op. BESIER Toestand rock ster Jerry Lee Lewis zeer kritiek Memphis, Tennessee (AP) De beroemde rock-and-roll- zanger Jerry Lee Lewis, die al sinds de jaren vijftig onver moeibaar een stempel op de moderne muziek drukt, heeft vrijdagnacht voor de tweede maal in tien dagen een maago peratie ondergaan. Daarna is Lewis op de intensive care-af- deling van het ziekenhuis in Memphis opgenomen, waar hij een verdere behandeling on dergaat. Volgens een woordvoerster van het ziekenhuis is zijn toe stand kritiek. Eerder zouden de artsen hebben verklaard dat de populaire 45-jarige zan ger 50 procent kans heeft om het ziekenhuis levend te ver laten. Op 30 juni werd Jerry, bijge naamd „The Killer", voor de eerste maal geopereerd aan een maagperforatie. Hij was schijnbaar herstellende, maar een plotselinge koorts wees uit dat een infectie zijn ingewan den had aangetast Jerry's ex-vrouw Myra ver gaarde na een bezoek aan hei ziekenhuis dat „hij het nog niet heeft opgegeven. Hij vecht en ik denk dat hij het zal halen". Zanger Boney M gaat trouwen Belgrado - Bob Farell, de zan ger van de disco-groep „Boney M", gaat op 1 augustus trou wen in de Joegoslavische stad Skoplje. Zijn geliefde is de 18- jarige Joegoslavische Jasmin Chaban. Het huwelijk zal op film worden vastgelegd door twee televisieteams, een uit Londen en een uit Hannover.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5