Justitie aast op illegale tv-reclame Inbraken in woningen Belgen betalen ruim twee gulden voor liter benzine 4itse regering wil illenschoppers snel zwaar straffen Hagenaar beroofd en mishandeld voor 22 gulden Professor Tenhaeff overleden Nederlanders goed mee in „Koninginnerit" Maandag 13 juli 1981,71e jaargang no. 22012 P Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I. J. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, jaar/ 202,30, Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers 0,70. Reportage van het twaalfde Knokke Songfestival, met deelname van twaalf ploegen uit tien landen (Ned. II 21.20 uur). Programma „Van vogelf luit tot orgelpijp" over compo nist Piet Kee (Ned. I 21.55 uur). Wolkenvelden en vrijwel overal droog. Middagtempera- tuur ongeveer 20 graden, maar aan de kust enkele graden la ger. Morgen zon op: 5.35. Onder: 21.55. Schev. hoogw.: 1.53 en 14.27. Laagw.: 9.54 en 22.30. plorth8ea Jazz festi- Naul Ackets driodaag- Bldtocht van de jazz |t Haagse Congresge- is gestreden. Een ../winning op alle fron- want volgens de eer- Sjchattingen waren er hs de honderd uren in drie avonden rond dertigduizend bezoe- precies het aantal Acket nodig had om lit te springen. Over 36.000 glazen bier, de v Igesiaagde gillen van \ps Brown, het succes drieduizendmanstent het gazon (zie foto), ioofddeksei8 van kla- Itist Tony Scott, de jdelde bezetting van van de zalen, het 1a- luze concert van Her- Hancock, de benen Sarah Vaughan, het N del van Mei Tormé en hat jazz een verslag in It en foto's op pagina Milan Konvalinka. STROOM VAN ADOPTIE-VERZOEKEN VOOR WASSENAARSE VONDELING WASSENAAR De telefoon van het Wassenaar- se politiebureau heeft de afgelopen dagen rood gloeiend gestaan. Tientallen mensen uit het hele land, van het Friese Scheemda tot het Limburgse Roermond, boden aan om de donderdagmorgen in Wassenaar aangetroffen vondeling te adopteren. „Uiteraard kunnen wij op al die verzoeken niet ingaan. Dat moet de Raad voor de Kinderbescher ming met de officier van justitie in Den Haag uit maken", aldus een woordvoerder van de Wasse- naarse politie. Het onderzoek bij het Gerechtelijk Laboratorium naar het lakentje, waarin het blon de jongetje was gewikkeld, heeft nog niets opgele verd. Vandaag wordt een naam bedacht voor de baby. ITALIË WIL WEER BENZINEBONNEN BRUSSEL/ROME In België kost vanaf morgen een liter snper- benzine meer dan dertig frank. Dat komt neer op ruim twee gulden per liter. De Italiaanse regering denkt erover opnieuw bezinebon- nen in te voeren, waarmee buitenlandse toeristen goedkoop kunnen tanken. Volgens het Italiaans ministerie van toerisme is het land te duur geworden voor buitenlanders. Om dat te veranderen wil de regering opnieuw bezinebonen invoeren. Wanneer dat moet gebeu ren is echter niet vermeld. De ervaring leert dat het voor deze zo mer al te laat Op dit ogenblik stromen de toeristen over de noord grens, maar de drukte van voorgaande jaren is afwezig. Er bestaan ook plannen om de toeristen gratis van de autowegen gebruik te laten maken. In België zijn behalve de benzineprijs ook de kosten van autogas gestegen. Nederlanders in Frankrijk neergestort VALENCE Twee Am- sterdammers zijn zaterdag met hun sportvliegtuig in Zuidoost-Frankrijk neer gestort De twee mannen, de 48-jarige J. L. Jongeneel en de 44-jarige J. T. de Klerk, waren 's morgens van Schiphol vertrokken. Na een tussenlanding op een vliegveld bj Lyon wil den zij doorvliegen naar Toulon aan de Middel landse Zee. Bij Bouvante in het departement Dróme raakten zij echter een bergtop. HAARLEM Zakenlieden die via illegale televisiezen ders reclame maken voor hun bedrijf, lopen grote kans door Justitie in de kraag te worden gegrepen. De opspo ringsdienst van de PTT heeft namelijk in de nacht van zaterdag op zondag, samen met de Haarlemse gemeente politie, de illegale televisiezender „Commercial Satellite TV" uit de lucht geplukt De politie nam niet alleen de zender, video-recorders en een paar 27 mc-bakjes in be slag, maar ook gegevens van de adverteerders. Dat mate riaal gaat naar Justitie, waar volgens de PTT, zal wor den bezien of en hoe deze adverteerders kunnen worden aangepakt De inval gebeurde toen de piraat bezig was met uitzending van de film „Convoy" en een serie reclameboodschappen. De piraat opereerde vanuit de Haarlemse wijk „Schalkwijk" en „bedien de" de kabelnetten van Haarlem, Heemstede, Zandvoort en Haarlemmermeer. Twee mannen die zich bij de zender bevon den, kregen een proces-verbaal, juist zoals twee andere die in de buurt van de zender in een auto rondreden om de piraat per „bakkie" te waarschuwen voor de peilwagens van de PTT. De actie van de PTT maakte tevens een einde aan het bestaan van de illegale zender „Delta TV", die ook op de in beslag geno men apparatuur uitzond. De illegale zender Telstar in Den Haag: „Onze adverteerders pakken ze niet. Wij hebben namelijk niets op schrift staan". Begin: „Nieuwe verkiezingen niet uitsluiten" JERUZALEM Premier Begin van Israël heeft gisteren verklaard dat hij nieuwe parlementsverkiezingen zal uit schrijven als hij binnen de grondwettelijke termijn van 42 dagen geen nieuwe regering heeft kunnen vormen. De premier opperde deze gedacht na het wekelijkse kabinetsbe raad. De besprekingen met de drie mogelijke coalitiepartners, de kleine religieuze partijen, zitten vast op de portefeuilleverdeling en op beleid inzake godsdienstige aangelegenheden. Verwacht wordt dat president Navon Begin na overleg met het pas geko zen parlement opdracht zal geven een nieuw kabinet samen te stellen. (Van onze correspondent Roger Simons) 'EN In Londen wordt verwacht dat de regering van ids meer dan een week door hevige onlusten ge te is te r- I5?oot-Brittannië speciale rechtbanken in het leven gaat n, om de nu al meer dan 2.500 aangehouden rellen- ipers snel te kunnen berechten. Volgens minister Whi- van binnenlandse zaken moet hard, snel en scherp jMen opgetreden tegen oproerkraaiers en plunderaars. De ling is door middel van het snelrecht, zonder dat er aan te pas komt, zware straffen op te leggen, vannacht werd in een il Britse steden gevochten Iplunderd, maar de hevig- het straatgeweld leek s zijn afgenomen. Toch Engeland een weekeinde de rug dat de inwoners iker twintig steden nog il heugen. In de nachten 'rijdag op zaterdag, zater- zondag en in wat min- mate ook de afgelopen gingen de rellen gepaard ernielingen, brandstich- en plunderingen door en zwarte jongelui, cht werd de hardste geleverd in Leeds en waar barricaden Hoe volledig losgeslagen de Britse jongeren her en der bij de rellen optreden bleek uit een voorval in Londen. Een ambulance die een ern stig gewonde man naar een ziekenhuis bracht werd ge kaapt De ambulance werd trottoir achterlatend. ïetpartij in njéstraat EN Bij een schiet- in de Cronjéstraat is gavond om tien mu il gewond geraakt jarige dader, die zijn aas ook met een mes igde, is aangehouden. tussen de twee Leide- ontstond om de huur. - meningsverschil liep zo op, dat de man een pis te voorschijn haalde en tens twee schoten afvuur- et wapen is nog niet ge en. van brandende auto's werden opgeworpen. In Londen, in voorgaande nachten het toneel v>an hevige rellen in zeker elf wijken, was het de afgelopen nacht overwegend rustig. Veel winkeliers in de hoofdstad hebben hun etalages dichtge spijkerd. In de wijk Brixton was dit niet nodig: daar is geen enkele etalageruit meer heel. Duidelijk i3 dat de politie nu overal veel harder optreedt. Minister Whitelaw verklaarde gisterenavond over informa ties te beschikken, dat het straatrumoer in bepaalde ge vallen op touw gezet wordt ge zet door militante marxisten. Het geval van vier aangehou den aanstokers, die herrie schoppers ronselden in café's, wordt hierbij als voorbeeld ge noemd. Onlusten in Belfast na dood zesde hongerstaker BELFAST In de Maze-gevangenis in Bel fast is vanmorgen de zes de IRA-hongers taker. Martin Hurson, overle den. Onmiddellijk na het bekend worden van zijn dood stroomden ka tholieken in Belfast de straat op. De dood van Hurson (37) kwam onverwacht na een hongerstaking van maar 46 dagen. Vanmorgen werd de politie al beko geld met stenen en flessen. Gisteren is bij de ongere geldheden na de begrafe nis van hongerstaker McDonnell, die vorige week is overleden, een man om het leven geko men. De IRA-gevangenen in de Maze-gevangenis willen voortaan zelf, rechtstreeks onderhandelen met de re gering om te voorkomen dat zij „opnieuw door de Britse regering gemanipu leerd worden." „DIT WORDT JE GRAF, OUWE" DEN HAAG Een 74-jarige Hagenaar is gisteroch tend in alle vroegte ernstig mishandeld toen een nog onbekende man probeerde hem van zijn porte monnee te beroven. De man is met ernstig oogletsel in het Oogziekenhuis opgenomen. De bejaarde man liep omstreeks vier uur in de ochtend op de Bierkade, toen de dader hem om geld vroeg. Toen hij zei geen geld bij zich te hebben, werd hij tegen de grond gegooid en in zijn gezicht geschopt. Zijn aanvaller pakte hem daarop zijn portemonnee af, waarin 22 gulden zat. Op het water aan de Bierkade wijzend voegde hij de bejaarde toe: „Dit wordt je graf, ouwe". De oude man verzette zich hevig toen de over valler de daad bij het woord wilde voegen. De overvaller verdween tenslotte, zijn slachtoffer bewusteloos op de kant achterlatend. Voorbijgangers waarschuwden de politie, waar na hij naar het ziekenhuis werd gebracht. Door de schoppen in zijn gezicht is hij (waarschijnlijk tijdelijk) blind aan één oog. LEIDEN In de nacht van zaterdag op zon dag is er Ingebroken in twee naast elkaar gelegen woningen aan de Lage Rijndijk. In totaal werd er 2JJ50 gulden gestolen. Uit een woning aan de Rijnkade wordt 5.000 gulden vermist De dieven kwamen het ene pand aan de Lage Rijndijk binnen door de deur naar de achter tuin open te breken. Er werden kasten door zocht én 900 gulden weggehaald. Bij de buren, kwam men binnen door een gat te boren in een raamkozijn en vervolgens de kruk op te tillen. Hier werd 2.050 gulden gestolen. Ook een woning aan.de Rijnkade werd door in-, brekers bezocht Hier zetten de dieven een lad der tegen de gevel en doorzochten de slaapka mers op de eerste verdieping. Uit de woning wordt een bedrag van 5.000 gulden gestolen. UTRECHT In een zieken huis in Utrecht is donderdag op 87-jarige leeftijd prof. W. H. C. Tenhaeff overleden. Tot drie jaar geleden was hij hoogleraar in de pa rapsychologie in Utrecht Op verzoek van zijn familie is zijn overlijden pas gisteren bekend gemaakt Tenhaeff was de eerste man ter wereld die een leerstoel in de parapsychologie bekleedde. Dat gebeurde in 1953. Hij werd toen bijzonder hoogleraar en tevens directeur van het Pa rapsychologisch Instituut in Utrecht. In zijn werk ging het hem om de wetenschappelijke beschrijving en verklaring van parapsychologische verschijn selen. Hiervoor deed hij on derzoekingen naar de persoon lijkheidsstructuur van mensen met een uitgesproken paranor male begaafdheid. Zo werkte hij bijvoorbeeld veel samen met de in 1980 overleden pa ragnost Gerard Croiset Het instituut van Tenhaeff werd ■egeld bezocht door buiten- idse psychologen. Auto's opengebroken bij Molen de Valk LEIDEN In de afgelopen nacht is een groot aantal auto's, dat geparkeerd stond op het parkeerterrein bij Molen de Valk, opengebro ken en leeggehaald. Drie automobilisten hebben vanmorgen al aangifte gedaan. Gestolen werden onder meer cassettebandjes en een fototoe stel. - w, Van Agt rijdt mee Minister-presi dent Dries ven Agt kwam git- teravond Morzine aan waar hij, even als vorig jaar op de rustdag, da Tourkara vaan bezoekt. Mr.Van Agt ia voornemens twee etappes mee te rijden in de ploeglei derswagen van Peter Poet. Twee van de renners van Post die opvallende prestaties leverden: Johan van de Velde en Joop Zoetemelk, achter Hinault die de rit con troleert. MORZINE/LEIDEN Het was een ongekende weelde in de eerste Al penrit - de achttiende etappe van Thonon les Bains naar Morzine: drie Nederlanders In de voorste gelederen: Jo han van de Velde (7e), Peter Winnen (9e) en Joop Zoetemelk (15e) vrij kort achter de win naar van deze etappe, de Fransman Robert Al- ban die op hetzelfde merk fiets rijdt als waar mee straks de hoofd prijswinnaar van onze Tourprijsvraag naar huis gaat. Het antwoord op vraag 18 (hoeveel Ne derlanders bij de eerste tien In het dagklasse ment) is twee, en dat le verde niet zo veel goede voorspellers op. De dagprijzen gaan naar: M.J.M. Hoogeveen (Jan van Banningstraat 4, Zoeterwoude); Walter van der Meer (West- meerlaan 10, Roelofa- rendsveen) en C. Vonk (Buitenweg 31, Rijpwe- tering). Met de beantwoording van vraag 17 is het wat moeilijker gesteld. In de eerste Touropzet van 1981 stond vermeld dat Felix Levitan de slaven van de weg over de Col de Faucille wilde laten rijden, maar dat is later aangepast en men heeft de col de col gelaten. Zodoende geen punten voor vraag 17. Vandaag opnieuw twee vragen, 22 en 23 (geen dubbelvragen). Morgen een tussenklassement na zeventien Tourvra- gen. Het antwoord op vraag 21 (Wie is de winnaar van de twintigste etappe Le Pleynet-Les sept Laux, 134 km) moet UI TERLIJK morgen in ons bezit zijn. Aad Mansveld naar FC Utrecht DEN HAAG Aad Mansveld voetbalt komend sei zoen voor FC Utrecht. De 37-jarige libero, die met FC Den Haag geen overeenstemming kon bereiken, tekende op zijn vakantie-adres in Spanje een hem door voorzitter Kees Werkhoven aangeboden éénja rig contract bij de vorig seizoen achter AZ *67 en Ajax op de derde plaats geëindigde subtopper. Mansveld neemt daar de plaats in van de nu in Hongkong actieve Joop Wildbret Tour De man met de hamer heeft toegeslagen In de Tour.. /5 iljW ..en de sterken van de zwakke ren gescheiden. Cv IE HEEfT GSWOON^ l QEWftCHT OPr^jT ^dehipeh.^T Joop Zoetemelk vlamde daar bij op en staal nu op een vijlde plaats. Da Portugees Joa- quim Agoatlnho zal ook volgend jaar aan de Tour do Franco deelne men. Hij rijdt op 38-jarige leeftijd weliswaar niet zo good als in 1978 (3e). 1979 (3e) en 1980 (5e), maar dat komt omdat Agoatlnho zich minder goed voor bereid heeft dan In andere jaren. Agoatlnho wil tot zijn 40e profwiel renner blijven. Hij ie daarmee de oudate wielerprot in Weat-Europo.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1